Kupovne navike jednog prosjecnog bh gradjanina/gradjanke

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

emirolini
Posts: 3504
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#1 Kupovne navike jednog prosjecnog bh gradjanina/gradjanke

Post by emirolini »

Evo potaknut diskusijom za doruckom oko domacih proizvoda, te spominjanja famozne JANE zanima me kakve su vase kupovne navike, ali iskreno dakle preferirate li domace proizvode preko stranih i u kojoj mjeri, da li ste spremni kupovati domace na usted kvalitete istih.
emirolini
Posts: 3504
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#2 Re: Kupovne navike jednog prosjecnog bh gradjanina/gradjanke

Post by emirolini »

Evo da krenem prvi, domace proizvode preferiram vise nego strane i obracam paznju prilikom kupovine istih, vodu isto kupujem ( flasice Olimpija za put a Meli - kladanj velike balone za masine za vodu od 20 l doma ) kada vidim Janu ospem se sav nesto, to mi je simbol idiotike kod nas bh gradjana kada znamo kvalitet nase vode i kada nam je jasno da to imamo u izobilju opet vidim ljude ( vecinom cure ) kako ponosno nosaju flasice Jane po gradu. Nemam protiv te vode nista, svaka joj cast ali imam protiv da je ta ista voda najprodavanija u BH pored Olimpije, Kap-i i slicno.

Pivo, pijem Tuzlansko crno, iskreno jesam bio jedno vrijeme pio Karlovacko ali sam prestao bas iz razloga logicnosti, sto bi ja njima novac ostavaljao kada mogu ostavljati u svojoj zemlji i imati koristi od toga ( dugorocno posmatrano ), sto se tice kvalitete Tuzlansko / Karlovacko ( obicno svjetlo ) meni fakat i nema neke razlike, Tuzlansko je se toliko unaprijedilo posljednje godine dvije da je sad stvarno ok, a uvodjenjem Tuzlanskog Crnog u proizvodnu liniju je fakat pun pogodak, ako niste probali savjetujem vam da ga probate necete zazaliti, pogotovo ide uz rostilj uff...

Ima jos puno primjera, navest cu ih kako se budem sjetio, interesuju me i vase pohvale / kritike na odredjene bh artikle koje ste izabrali ispred uvoznih.

Takodjer nikad ne kupujem u Konzumu, nekad znam uletiti u Tus radi odredjenih artikala ali vecinu kupovine radim u Bingu. Takodjer i u Merkator znam nekad otici ali zbog outleta i zbog finog kafica gore.
nikimostar
Posts: 646
Joined: 09/05/2010 15:42

#3 Re: Kupovne navike jednog prosjecnog bh gradjanina/gradjanke

Post by nikimostar »

Iskreno uvijek prvo gledam kvalitet proizvoda,jer ja dajem svoje pare za to,ako je nesto ne kvalitetno,onda ne kupujem da mi je babino :-D

A ne znam sto ljudima smeta Jana,to je jednostavno postao brend kod nas,moje dijete koje ima 2 godine,cim vidi vodu,odmah kaze Jaaanaaa

Ja i ne znam za neku kvalitetnu vodu kod nas,ljudi ulazu u proizvod,napravili su brend i to je to,nasi bi da nista ne uloze,a da prodaju proizvod,e ne moze.

Ja sam uvijek kupovala Milkos mlijeko do neki dan,kad sam sjedila sa momkom koji radi za teleoptic i kaze kasni im plata puno,a gazda uziva,i onda kontam,sto da ja njemu kupujem mlijeko,a on nije u stanju da ,ljudima da mizernu platu,a ima posla i ima para.To se jos nije desilo ni u Vindiji,Podravki,Dukatu,Jamnici i ostalim,plata je tu svaki mjesec,nigdje nije bajno,ali ipak ima plate...
emirolini
Posts: 3504
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#4 Re: Kupovne navike jednog prosjecnog bh gradjanina/gradjanke

Post by emirolini »

dakle, imidz firme, kvalitet robe i dobra marketinska podloga... a kako znas da je Jana kvalitetan proizvod, upravo zbog marketinske podloge ili ?
nikimostar
Posts: 646
Joined: 09/05/2010 15:42

#5 Re: Kupovne navike jednog prosjecnog bh gradjanina/gradjanke

Post by nikimostar »

emirolini wrote:dakle, imidz firme, kvalitet robe i dobra marketinska podloga... a kako znas da je Jana kvalitetan proizvod, upravo zbog marketinske podloge ili ?

A kako ti znas da Olimpija koja se puni sa cesme u Hadzicima je kvalitetan proizvod,mislim da ne mozemo nikada reci sa sigurnoscu da je nesto kvalitetno ili sigurno
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#6 Re: Kupovne navike jednog prosjecnog bh gradjanina/gradjanke

Post by Qler »

Ne bih kupio uvoznu vodu, pa makar. Da je ne znam kakva, da je u zlatne boce upakovana. Isto tako ne bih ni mlijecne prozivode, kao ni suhomesnate.

U stvari u mojoj kuci 90% je domace. Kuburim za zenom njoj se svidja Dukat mileram. Rekao sam ako ga kupi, ja ga bacam u smece. Ne znam ko pri zdravoj pameti moze kupiti uvoznu vodu, meso ili mlijecne proizvode...
User avatar
alibegoa
Posts: 1032
Joined: 12/10/2009 21:41
Location: Illyricum

#7 Re: Kupovne navike jednog prosjecnog bh gradjanina/gradjanke

Post by alibegoa »

Izbjegavam domaće koliko god mogu. Kupovao Tešanjski dijamant od 5L dok jednom nisam od 3 boce naletio na jednu koja je imala okus motornog ulja. Prije kupovao MIG jogurt čim se pojavio, i bio je par mjeseci dobar, ujednačen, a onda, sad gust, druga boca rijetka, treća pokvarena idr. Pretpostavljam da je ista priča sa svim domaćim proizvodima.
ActionWoman
Posts: 639
Joined: 03/06/2011 17:04

#8 Re: Kupovne navike jednog prosjecnog bh gradjanina/gradjanke

Post by ActionWoman »

MIG nije vise nas (cini mi se od pocetka 2011.). Kupio ga je Dukat i izgleda namjerno pokvario kvalitet. Radi se na razbijanju naseg trzista. Ipak, rahljave vlasnike bosanskih firmi treba bojkotovati ako ne postuju svoje radnike ne bi li ih se natjeralo da plate radnika, a ne da ga drze ko roba.
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#9 Re: Kupovne navike jednog prosjecnog bh gradjanina/gradjanke

Post by Qler »

MIG se jeste pokvario, od kako ga je Dukat kupio. Ali je i dalje odlican :)

Kad ja odem u Zg i tamo nadjem Milkos, tuzlanska mljekara, Olimipija, tesanjski dijamant, i slicno, onda cu razmisliti da li bi ovdje kupio nesto njihovo... ili srbija, svejedno...
s@mson
Posts: 894
Joined: 23/03/2007 10:50

#10 Re: Kupovne navike jednog prosjecnog bh gradjanina/gradjanke

Post by s@mson »

A koji klinac kupujete flasiranu vodu???
Dokazano je da u flasiranoj vodi ima vise bakterija nego u onoj iz cesme, barem kod nas jos uvijek je voda u cesmama dobra za pice...
A domaci proizvodi su sirokog spektra kvalitete, od smeca do zaista vrhunskih proizvoda...
Primjer, mesna industrija Bajra iz Travnika je u zadnje vrijeme zaposlila dosta dobrih tehnologa i mogu da kazem da su njihovi proizvodi solidnog kvaliteta. Recimo pastete, pa bolje su od argete, jako podsjecaju na staru argetu jer su zaposlili zenu koja je ucestvovala u proizvodnji stare argete. Naime svi znamo da danasnja argeta nije ni blizu onome sto je bila.
Pa njihovo suho meso je jedno od najboljih vakumiranih (ovdje necu da radim poredjenja sa suhim mesom sa trznice gdje se MOZE naci mnogo boljih proizvoda). Kazem moze naci jer i na trznici je uglavnom suho meso za koje je proces susenja trajao od 24 do 48 sati...
Ovim ne reklamiram tu mesnu industriju, prije su mi bili fuuujjjj, ali izgleda da se nesto mijenja i ne treba imati predrasude...
User avatar
alibegoa
Posts: 1032
Joined: 12/10/2009 21:41
Location: Illyricum

#11 Re: Kupovne navike jednog prosjecnog bh gradjanina/gradjanke

Post by alibegoa »

ActionWoman wrote:MIG nije vise nas (cini mi se od pocetka 2011.). Kupio ga je Dukat i izgleda namjerno pokvario kvalitet. Radi se na razbijanju naseg trzista. Ipak, rahljave vlasnike bosanskih firmi treba bojkotovati ako ne postuju svoje radnike ne bi li ih se natjeralo da plate radnika, a ne da ga drze ko roba.
Znam taj detalj, ali on je pokvario kvalitet par mjeseci poslije pojavljivanja barem godinu nego ga je Dukat preuzeo.
emirolini
Posts: 3504
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#12 Re: Kupovne navike jednog prosjecnog bh gradjanina/gradjanke

Post by emirolini »

nikimostar wrote:
emirolini wrote:dakle, imidz firme, kvalitet robe i dobra marketinska podloga... a kako znas da je Jana kvalitetan proizvod, upravo zbog marketinske podloge ili ?

A kako ti znas da Olimpija koja se puni sa cesme u Hadzicima je kvalitetan proizvod,mislim da ne mozemo nikada reci sa sigurnoscu da je nesto kvalitetno ili sigurno
na isti nacin kao sto ti znas da je Jana kvalitetan proizvod, odnosno nikako! Osim ono ako ne odes u wc poslije nje dobra je ... ?
emirolini
Posts: 3504
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#13 Re: Kupovne navike jednog prosjecnog bh gradjanina/gradjanke

Post by emirolini »

ali bas... ono idi u Hrvatsku pa vidi da li ce oni kupiti Bajra proizvod ili bilo koji drugi proizvod sa made in bosnia... ama nema sanse da ces naci neki osim mozda nase Soli
nikimostar
Posts: 646
Joined: 09/05/2010 15:42

#14 Re: Kupovne navike jednog prosjecnog bh gradjanina/gradjanke

Post by nikimostar »

emirolini wrote:
nikimostar wrote:
emirolini wrote:dakle, imidz firme, kvalitet robe i dobra marketinska podloga... a kako znas da je Jana kvalitetan proizvod, upravo zbog marketinske podloge ili ?

A kako ti znas da Olimpija koja se puni sa cesme u Hadzicima je kvalitetan proizvod,mislim da ne mozemo nikada reci sa sigurnoscu da je nesto kvalitetno ili sigurno
na isti nacin kao sto ti znas da je Jana kvalitetan proizvod, odnosno nikako! Osim ono ako ne odes u wc poslije nje dobra je ... ?

Ja jos nikada nisam otisla u wc poslije nje tako da je dobra :lol:

Salim se,svako ima pravo da kupuje za svoje pare sta hoce
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#15 Re: Kupovne navike jednog prosjecnog bh gradjanina/gradjanke

Post by Qler »

Ma ja vodu ne kupujem, osim ako sam vani, zedan, to onda ide ona mala flasica. Kada pricam o vodi generalno i mislim na kiselu...


Drugo, kroz posao sam vezan sa industrijom, pa tako i prehrambenom. Znam kako se sta i gdje pravi. Npr. u Hepoku sam postavljao automatiku za pasterizaciju sokova. Vidio kako se prave i sta rade. Od tada kupujem njihove sokove. Bio sam u Coli, tz pivari, par mljekara, lijanovici, ovako-akova group, a prodao sam opreme jos ni sam ne znam za koliko tvornica, u kojima nisam bio.. tako da vjerujte mi da se i kod nas dosta pazi na kvalitet i zdravlje. Naravno, ima svega, ali isto tako ima svega u po svijetu, nismo sami tu.
emirolini
Posts: 3504
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#16 Re: Kupovne navike jednog prosjecnog bh gradjanina/gradjanke

Post by emirolini »

Probali smo Bajra Pileti kokošiju paštetu i imamo samo riječi hvale [Recenzija]
Dolazi vikend, a ako kojim slučajem kiša ne pokvari ovo lijepo vrijeme i odlučite se za neki izlet u prirodu znajte da uz domaći (ili kupovni a kvalitetan) hljeb fantastično ide domaći proizvod o kojem ćemo detaljnije u nastavku. Ako ste ljubitelj pašteta ili konzumirate te proizvode zbog raznih faktora, nastavite čitati.

Ne možete godinama poslovati a ne imati kvalitetne proizvode. Mesna industrija Bajra d.o.o. iz Travnika, koja je u svoj proces proizvodnje uspjela implementirati ISO 9001 : 2005, Haccp i Halal standarde, od 1994. godine radi i plasira svoje proizvode na bh. tržište i šire. Tvorac su proizvoda kojeg smo odabrali za recenziju – Pileti kokošija pašteta. Citiraćemo čitateljicu koja je ranije na našem portalu pisala o još jednom domaćem proizvodu “Tako sam sretna kada ne moram da biram između potrošačkog patriotizma i kvalitete proizvoda …”; i tako započeti ovu recenziju.

Kvalitet, pakovanje i sastav

Većina nas nove paštete poredi sa onom jednom najpoznatijom. Pileti se defintivno u svakom pogledu može nositi sa bilo kojom na tržištu. Pakovanje nalik onom Argetinom; možda je i to nekako podsvjesno presudilo i da je kupimo. Onako, neke normalne sobne temperature (direktno iz prodavnice) maže se elegantno, nema komadića a i da konačno kažemo da je ukus jednostavno odličan. Da konkretizujemo i izlistamo sastav ovog pakovanja od 95 grama: Kokošije kuhano meso 30%, voda, biljno ulje, mliječni proteini, skrob, bjelančevinasti proizvodi od soje, kuhinjska so i začini. Oko 360 kalorija je jaka (100 grama je 362 kalorije ravno), bjelančevina 9,5g, Ugljikohidrati 4g i masnoća 33g.

Cijena je jedna velika prednost. 0,95 KM u DP-ovim marketima, što znači da ih ima (neprovjereno) i u Mercator marketima po vjerovatno istoj cijeni (jer DPovi marketi su pod kapom Mercatora). Znatno jeftiniji od strane konkurencije; od Argete istog kalibra jeftinija za 0,50 KM po komadu. Uglavnom, ako ste ljubitelj pašteta, totalna preporuka za ovaj proizvod.

Naša (kompletna ocjena) 8/10

Namirnice.ba
bas sam skoro citao na forumu da je neko probao ovu Pileti i da je zadovoljna, naredna kupovina i obavezno cu je staviti u korpu :bih:

Image
nikimostar
Posts: 646
Joined: 09/05/2010 15:42

#17 Re: Kupovne navike jednog prosjecnog bh gradjanina/gradjanke

Post by nikimostar »

Pastete ne jedem nikako,od salama samo poli i ni jednu vise od hrenovka samo wudy,jer muz nece ni jedne druge :)
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4836
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#18 Re: Kupovne navike jednog prosjecnog bh gradjanina/gradjanke

Post by duh_sa_sjekirom »

nikimostar wrote: ...
Ja i ne znam za neku kvalitetnu vodu kod nas,ljudi ulazu u proizvod,napravili su brend i to je to,nasi bi da nista ne uloze,a da prodaju proizvod,e ne moze.
A gdje je to "kod nas"?
nikimostar
Posts: 646
Joined: 09/05/2010 15:42

#19 Re: Kupovne navike jednog prosjecnog bh gradjanina/gradjanke

Post by nikimostar »

duh_sa_sjekirom wrote:
nikimostar wrote: ...
Ja i ne znam za neku kvalitetnu vodu kod nas,ljudi ulazu u proizvod,napravili su brend i to je to,nasi bi da nista ne uloze,a da prodaju proizvod,e ne moze.
A gdje je to "kod nas"?


Sad ti pametan :roll: :roll:

Pa u Sarajevu
s@mson
Posts: 894
Joined: 23/03/2007 10:50

#20 Re: Kupovne navike jednog prosjecnog bh gradjanina/gradjanke

Post by s@mson »

Image

A bgm i ovo vrijedi probati...
Jest da su to proizvodi koji nisu preporucljivi zbog svojih hemijskih dodataka ali ako vec jedemo te proizvode onda su ovi zaista jako ukusni a i cijena je pristupacna...
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4836
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#21 Re: Kupovne navike jednog prosjecnog bh gradjanina/gradjanke

Post by duh_sa_sjekirom »

nikimostar wrote:
Sad ti pametan :roll: :roll:

Pa u Sarajevu
I veliš, "kod nas" u Sarajevu nema kvalitetne vode, osim Jane?
Hmm, zanimljivo... :-)
nikimostar
Posts: 646
Joined: 09/05/2010 15:42

#22 Re: Kupovne navike jednog prosjecnog bh gradjanina/gradjanke

Post by nikimostar »

duh_sa_sjekirom wrote:
nikimostar wrote:
Sad ti pametan :roll: :roll:

Pa u Sarajevu
I veliš, "kod nas" u Sarajevu nema kvalitetne vode, osim Jane?
Hmm, zanimljivo... :-)

Pa nema i nisam rekla da je Jana kvalitetna,nego da je brend,malo procitaj
User avatar
tag33
Posts: 768
Joined: 19/02/2012 14:19

#23 Re: Kupovne navike jednog prosjecnog bh gradjanina/gradjanke

Post by tag33 »

meso i mesne preradjevine domace proizvodnje zaobilazim u sirokom luku buduci da melju i stavljaju sta stignu samo kako bi dobili na kvantitetu a to sto je kvalitet ravan nuli, to njih ne interesuje..
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4836
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#24 Re: Kupovne navike jednog prosjecnog bh gradjanina/gradjanke

Post by duh_sa_sjekirom »

nikimostar wrote: Pa nema i nisam rekla da je Jana kvalitetna,nego da je brend,malo procitaj
Ti znači kupuješ po brendu, a ne po kvalitetu?
Jerbo, ako brend nužno znači i kvalitet, onda je Jana kvalitetna.
A ako ne znači, onda ni Jana ne mora biti kvalitet, pa je onda u rangu sa domaćim "nekvalitetnim" vodama, ali ti opet kupuješ Janu, ne?
User avatar
iVar
Posts: 72
Joined: 09/03/2011 09:42
Location: Sarajevo

#25 Re: Kupovne navike jednog prosjecnog bh gradjanina/gradjanke

Post by iVar »

Kupujem domace proizvode ukoliko su kvalitetni proizvodi, a najvise mi smeta sto bijeli luk uvoze iz Kine i to prodaju kod nas. FUJ! :x
Post Reply