Kupovna moć novog automobila

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#1026 Re: Kupovna moć novog automobila

Post by mali_milojica »

Prije je sve bilo u drzavnom vlasnistvu. Mislis da nisi morao ispuniti normu u Energoinvestu,Famosu,Alhosu,KTK Visoko,Zraku? Daj ba,nemoj biti dijete.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#1027 Re: Kupovna moć novog automobila

Post by ado-šampion »

bitanga_sa_otesa wrote:znaju oni sve iz prica ovih starijih sto im je prijeratni san bio da dodju u sarajevo i imaju golfa dvojku...i uspjelo im je ...
Druze, moji su u Sarajevo dosli prije nekih 300 godina. Na ovoj istoj stranici (39) sam napisao sta su imali prije Tita a sta poslije. Sta su tvoji imali prije Tita? I kad su tvoji dosli u Sarajevo? Kladim se od 45. pa gore.

Elem, ja nigdje nisam napisao da je danas bolje nego sto je bilo u komunizmu. Obicnom osrednjem covjeku je sigurno bilo bolje tad nego sad, makar s materijalne strane, i makar u gradu. I to je nepobitno. Ali kad se SFRJ u tom periodu usporedi s razvijenim, kapitalistickim, drzavama vidi se da je taj "dobar" zivot bio cisti prosjek. Pa jbt dok su se u kapiltalistickim drzavama vozali Mercedesi (ili, Boze oprosti, Porsei :-) ), Jugosloven je 2 godine cekao na jebeni istocne poluproizvode (Zastava, Skoda, Trabant). :roll: Pa samo usporedite Istocnu i Zapadnu Njemacku. Doduse, kod nas makar nije bilo ugnjetavanja, makar ne u toj mjeri kao u DDR :-) (ali je itekako bilo!). Kad se neke komunisticke zemlje usporede s tim gdje su bile u komunizmu a gdje su sad, npr. Ceska ili Madjarska, slika je jasna.
Suma sumarum, u komunizmu u SFRJ nije bilo lose, ali nemojte mi te price o medu i mlijeku jer to danas niko ne pusi. Bilo je med i mlijeko onim koji prije komunizma nista nisu imali, i koji uglavnom ni sad nemaju.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#1028 Re: Kupovna moć novog automobila

Post by prog321 »

mali_milojica wrote:Prije je sve bilo u drzavnom vlasnistvu. Mislis da nisi morao ispuniti normu u Energoinvestu,Famosu,Alhosu,KTK Visoko,Zraku? Daj ba,nemoj biti dijete.

Norma je ista kao i danas. Popij tri kafe do podne i na rucak do 15h. A onda kuci. :-D

Obicnom neradniku jeste bilo bolje za vrijeme Juge., ali danas ko hoce i zna da radi sigurno moze imati vise.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#1029 Re: Kupovna moć novog automobila

Post by mali_milojica »

prog321 wrote:
mali_milojica wrote:Prije je sve bilo u drzavnom vlasnistvu. Mislis da nisi morao ispuniti normu u Energoinvestu,Famosu,Alhosu,KTK Visoko,Zraku? Daj ba,nemoj biti dijete.

Norma je ista kao i danas. Popij tri kafe do podne i na rucak do 15h. A onda kuci. :-D

Obicnom neradniku jeste bilo bolje za vrijeme Juge., ali danas ko hoce i zna da radi sigurno moze imati vise.
Nemas pojma majstore. A vec pomalo pocinjes i kenjati. Inace nasi radnici se nisu nigdje dokazali,nisu nigdje isli da rade.
Ko je radio njemu je bilo dobro i onda i sada,ko nije mozda mu je malo bolje bilo onda.
Amerika kao najbogatija zemlja svijeta i pojam kapitalizma i snalazljivih nema za sve zdrastveno,a Kuba kao jedna od siromasnijih i svi idu kod dr bez problema.
Kako to da Kina posudjuje zap zemljama novac?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1030 Re: Kupovna moć novog automobila

Post by bitanga_sa_otesa »

ado-šampion wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:znaju oni sve iz prica ovih starijih sto im je prijeratni san bio da dodju u sarajevo i imaju golfa dvojku...i uspjelo im je ...
Druze, moji su u Sarajevo dosli prije nekih 300 godina. Na ovoj istoj stranici (39) sam napisao sta su imali prije Tita a sta poslije. Sta su tvoji imali prije Tita? I kad su tvoji dosli u Sarajevo? Kladim se od 45. pa gore.
prvo nisam ti ja drug
drugo imali su isto i prije i poslije tita
trece izgubio si opkladu ....zajebao si se u pretpostavkama kao i svaki put dosad :lol:
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#1031 Re: Kupovna moć novog automobila

Post by animals »

mali_milojica wrote:
prog321 wrote:
mali_milojica wrote:Prije je sve bilo u drzavnom vlasnistvu. Mislis da nisi morao ispuniti normu u Energoinvestu,Famosu,Alhosu,KTK Visoko,Zraku? Daj ba,nemoj biti dijete.

Norma je ista kao i danas. Popij tri kafe do podne i na rucak do 15h. A onda kuci. :-D

Obicnom neradniku jeste bilo bolje za vrijeme Juge., ali danas ko hoce i zna da radi sigurno moze imati vise.
Nemas pojma majstore. A vec pomalo pocinjes i kenjati. Inace nasi radnici se nisu nigdje dokazali,nisu nigdje isli da rade.
Ko je radio njemu je bilo dobro i onda i sada,ko nije mozda mu je malo bolje bilo onda.
Amerika kao najbogatija zemlja svijeta i pojam kapitalizma i snalazljivih nema za sve zdrastveno,a Kuba kao jedna od siromasnijih i svi idu kod dr bez problema.
Kako to da Kina posudjuje zap zemljama novac?
Pa zato sto u Kini radnik radi za jedan dolar na dan..a na zapadu za sto..i tako Kina ima masu radne jeftine snage..
i tako danas u Kini se proizvodi najvise robe na svijetu..i otud im i novac..sve danas na zapadu dolazi iz Kine..
od jagoda do auto dijelova..sve jeftinije nego da se proizvodi na zapadu..ako razumijes..
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#1032 Re: Kupovna moć novog automobila

Post by mali_milojica »

Znam ja to dobro,ali ako komunizam ne valja,kako u Kini valja da imaju para da posudjuju kapitalistickim zemljama. Po prici nekih Kini slijedi pad,propast,a oni samo rastu i rastu.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#1033 Re: Kupovna moć novog automobila

Post by animals »

mali_milojica wrote:Znam ja to dobro,ali ako komunizam ne valja,kako u Kini valja da imaju para da posudjuju kapitalistickim zemljama. Po prici nekih Kini slijedi pad,propast,a oni samo rastu i rastu.
Ma u Kini je komunizam samo na papiru..
divlji i sirovi kapitalizam je na vlasti tamo..surovo izrabljivanje radnika..
eto to ti je Kina..
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#1034 Re: Kupovna moć novog automobila

Post by mali_milojica »

Vidim nalazite dlaku u jajetu i Kini. Mozemo o Svedskoj,Norveskoj,Danskoj. O njihovom socijalizmu,neradnicima na socijali itd :D
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#1035 Re: Kupovna moć novog automobila

Post by animals »

mali_milojica wrote:Vidim nalazite dlaku u jajetu i Kini. Mozemo o Svedskoj,Norveskoj,Danskoj. O njihovom socijalizmu,neradnicima na socijali itd :D
Kina zemlja surova..nikako nije za covjeka..
ili si rob, ili bogatas..
puno ljudi, puno robova..sve to kontrolira KPK..
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#1036 Re: Kupovna moć novog automobila

Post by Sodom1 »

De raja malo o temi,o autima .
Neka administrator reaguje,ovo nema smisla.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#1037 Re: Kupovna moć novog automobila

Post by ado-šampion »

bitanga_sa_otesa wrote:
ado-šampion wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:znaju oni sve iz prica ovih starijih sto im je prijeratni san bio da dodju u sarajevo i imaju golfa dvojku...i uspjelo im je ...
Druze, moji su u Sarajevo dosli prije nekih 300 godina. Na ovoj istoj stranici (39) sam napisao sta su imali prije Tita a sta poslije. Sta su tvoji imali prije Tita? I kad su tvoji dosli u Sarajevo? Kladim se od 45. pa gore.
prvo nisam ti ja drug
drugo imali su isto i prije i poslije tita
trece izgubio si opkladu ....zajebao si se u pretpostavkama kao i svaki put dosad :lol:
Vidim ti si pogodio. Biva svako ko nije za Tita i komunjare, ako je ne daj Boze protiv tog sistema iz Grimovih bajki, taj se dovukao u Sarajevo da dosanja svoj san o Golfu dvici. Jel ti fakat vjerujes u ta sranja?

Suma sumarum, nisam zelio da se ova tema pretvori u politicku temu, jer i ja kao i vjerovatno mnogi ovdje takve zaobilaze u sirokom luku. Nisam pobornik ni da se velica ovaj sistem (ako se uopste moze nazvati sistemom) a pljuje po soc-komunizmu, ali isto tako da se velica soc-komunizam a pljuje po ovom sistemu. I jedno i drugo je sranje.

Hajde sad da nastavimo s temom ako moze, ili da je administracija pritvori ili prebaci na neki drugi forum (politika, ekomomija, ...).
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1038 Re: Kupovna moć novog automobila

Post by bitanga_sa_otesa »

opet fulas ,meni samo smeta sto serete stalno po necemu ,o cemu ste culi iz supljara....
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#1039 Re: Kupovna moć novog automobila

Post by madner »

Ne mozes pljuvati ako pojma nemas.
Mozemo se kladiti da se mojima uzeli vise kvadrata nego tvojima, no kada se podvuce crta vidi se sta su uradili.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#1040 Re: Kupovna moć novog automobila

Post by prog321 »

NOrmalno da se vidi.. :lol:
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#1041 Re: Kupovna moć novog automobila

Post by ado-šampion »

bitanga_sa_otesa wrote:opet fulas ,meni samo smeta sto serete stalno po necemu ,o cemu ste culi iz supljara....
Eh pa vidis, ja ne pljujem ni po cemu, makar ne prvi, i sta je bilo prije me apsolutno ne zanima, jer to na moj trenutni zivot apsolutno nema nikakvog uticaja. Naravno ne mogu a da ne znam o tome ako se imalo informisem, a danas naravno informacija o svemu i svacemo, pa i tome, ima na sve strane.

Isto kao sto tebi smeta to, tako i meni smeta da ljudi koji su u najbolju ruku u tom dobu bili blizu punoljetstva, i koji su zivjeli bez brige s dzeparcem koji bi dobili od roditelja, dizu neki sistem u nebesa kao nesto aman-zaman. Ko je to ovdje zaradio dinar u komunizmu pa da moze pricati? Da ne kazem podigao porodicu.

Onda nije ni cudo da dobijes odgovore kakve dobijes. Kad je bilo aman-zaman da vidimo malo iz druge perspektive jel to stvarno bilo tako.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#1042 Re: Kupovna moć novog automobila

Post by madner »

Naravno da pljujes kada navodis stvari bez ikakvog pokrica. To sto je pljuvanje uzrokovano manjkom znanja nije olaksavajuca okolnost.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#1043 Re: Kupovna moć novog automobila

Post by ado-šampion »

madner wrote:Naravno da pljujes kada navodis stvari bez ikakvog pokrica. To sto je pljuvanje uzrokovano manjkom znanja nije olaksavajuca okolnost.
A kao vi koji uzdizete imate pokrice? Pa gdje je to pokrice? :-) Ne moras, ne zanima me, necu da dalje vodimo temu tamo gdje jos nije mjesto.

Jbt dizemo sistem koji se sam urusio prije 25 godina. :roll: Nije ni cudo sto nam je ovako kako nam je... Upravo zbog ovoga se meni ide vani, cak i vise nego zbog politicara. :roll:

Ovo je zadnje sto cu ja reci na ovoj temi... :run:
Last edited by ado-šampion on 10/11/2014 09:57, edited 1 time in total.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#1044 Re: Kupovna moć novog automobila

Post by madner »

Naravno da imam pokrice. Znam sta je napravljeno izmedju 1945 i 1990 od infrastrukture.
rekla-kazala
Posts: 1308
Joined: 19/10/2013 16:50

#1045 Re: Kupovna moć novog automobila

Post by rekla-kazala »

Šta je ono bila tema ? :roll:
Kupovina novog automobila.
Sjećam se negdje 97" ili 98" godine svratila kod nas školska drugarica moje žene. Izbjegli negdje kod Bijeljine. Kaže da samo muž radi za platu od 250 KM i da prave kuću. :shock: Ja i žena smo u to vrijeme imali oko 900 KM (današnja vrijednost možda 1500 KM) i to nam je bilo dovoljno za skroman život.
Hoću da kažem da neko pravi kuću, neko troši na alkohol, neko kocka, nekog koštaju ljubavnice a neko je spreman da od 2000 KM skoro pola da za auto. Nije razumno ali eto ima nas i ovakvih i onakvih.
Kad se pogleda uvoz polovnih automobila u prvih 10 mjeseci prošle godine ipak se vozni park polako obnavlja.
Uvezeno 53.567 automobila u vrijednosti od 419 miliona KM. Prosječna vrijednost oko 8.000 KM .
Možda i nije sjajno jer će za 5 godina polovina tih automobila biti starija od 15 godina što već predstavlja starudije.
Očito da bi dobro bilo da se uvoz ograniči na euro 4 ako već ne na 7 godina.
Pirija
Posts: 2138
Joined: 07/08/2013 16:37

#1046 Re: Kupovna moć novog automobila

Post by Pirija »

Bitanga kako je krenuo s'pricom ispat' ce da je od Fadipasic-a...
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#1047 Re: Kupovna moć novog automobila

Post by corsa »

Pa od nove godine ce se moci uvoziti samo euro4.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1048 Re: Kupovna moć novog automobila

Post by bitanga_sa_otesa »

Pirija wrote:Bitanga kako je krenuo s'pricom ispat' ce da je od Fadipasic-a...
dobro je kako si ti :D
User avatar
drndalo
Posts: 22808
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1049 Re: Kupovna moć novog automobila

Post by drndalo »

rekla-kazala wrote:Šta je ono bila tema ? :roll:
Kupovna moć novog automobila
Moj auto je dobio 200 KM povisice ovaj mjesec, pa mu je i kupovna moc porasla... Paz'te se koke, eto Zoke... :izet:
rekla-kazala
Posts: 1308
Joined: 19/10/2013 16:50

#1050 Re: Kupovna moć novog automobila

Post by rekla-kazala »

drndalo wrote:
rekla-kazala wrote:Šta je ono bila tema ? :roll:
Kupovna moć novog automobila
Moj auto je dobio 200 KM povisice ovaj mjesec, pa mu je i kupovna moc porasla... Paz'te se koke, eto Zoke... :izet:
Tamburaj dok mu je dobra kupovna moć,.. jer kao što Balašević reče: " I pevcu vreme ide",.. hoću reći i autu vreme ide ! :wink:
Post Reply