Kupovina zlata na veliko.

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#26 Re: Kupovina zlata na veliko.

Post by DaffyDuck »

Tuzla111 wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Tuzla ti ozbiljan investitor. Kupujes stanove u Bosmalu i Sarajevo Toweru, jahte i brodice, sad tozla.... :izet:
Za Bosmal su me sjebali Budnjo i SDA a SA-T se gradi sporije od autoputa.
Jusufe, jes' to ti :staima:
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#27 Re: Kupovina zlata na veliko.

Post by pinkman »

Sto bi neko kupio zlato i nosio sa sobom kuci?

Trebas pronaci brokera putem kojeg mozes kupovati zlato i to je to. Ne znam da li takav postoji kod nas. Recimo znam da Raiffeisen Banka nudi kupovinu dionica na skoro svim svjetskim berzama, tako da iz BiH mozes kupiti i dionice Tesle, Facebooka, Apple i svih drugih svjetskih tehnoloskih kompanija.

Posalji upit pa vidi da li mogu posredovati u kupovini zlata.

Ako ne, onda je jedini nacin da pronadjes brokera u inostranstvu. Sto se tice dionica, znam da je rezidentima FBIH zabranjeno kupovati strane dionice, osim putem brokera u BiH. Kako ide sto se tice zlata ne znam.

Sto se tice poreza, ako kupis zlato za 10.000 KM, a prodas za 15.000 KM, onda bi trebao platiti porez na dohodak za ovih 5.000 KM.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#28 Re: Kupovina zlata na veliko.

Post by victom »

pinkman wrote:Sto bi neko kupio zlato i nosio sa sobom kuci?

Trebas pronaci brokera putem kojeg mozes kupovati zlato i to je to. Ne znam da li takav postoji kod nas. Recimo znam da Raiffeisen Banka nudi kupovinu dionica na skoro svim svjetskim berzama, tako da iz BiH mozes kupiti i dionice Tesle, Facebooka, Apple i svih drugih svjetskih tehnoloskih kompanija.

Posalji upit pa vidi da li mogu posredovati u kupovini zlata.

Ako ne, onda je jedini nacin da pronadjes brokera u inostranstvu. Sto se tice dionica, znam da je rezidentima FBIH zabranjeno kupovati strane dionice, osim putem brokera u BiH. Kako ide sto se tice zlata ne znam.

Sto se tice poreza, ako kupis zlato za 10.000 KM, a prodas za 15.000 KM, onda bi trebao platiti porez na dohodak za ovih 5.000 KM.
ti si neki mlad idealista.
Last edited by victom on 01/03/2021 05:45, edited 2 times in total.
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#29 Re: Kupovina zlata na veliko.

Post by Tuzla111 »

victom wrote:
Tuzla111 wrote:Gotovo je, zajebaste i ovu temu.


U svakoj drzavi se zlato moze kupiti u centralnoj banci osim kod nas.
Inace kod nas je sve stalo prije 40 godina, nikakve modernizacije nema. :-)
drug šta ti mi možemo što situacija na terenu nije onakva kakvom bi te željeo da bude.
Tebi prahnulo da kupiš kilu zlata po tržišnoj/berzanskoj cijeni, i sad to mora tako da bude.

Ali svi su ti rekli, da centralna banka ne dila zlato sa fizičkim licima niti je dužna da dila.
Zlato možeš kupiti na berzi ili u inostranstvu.
Da li je drugacija procedura da recimo.zlato koje se uzme u Hrvatskoj ili Austriji kao turista da se iznosi iz zemlje? Mislikbda je dobro vrijeme da se investira u zlato.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#30 Re: Kupovina zlata na veliko.

Post by pinkman »

victom wrote:
pinkman wrote:Sto bi neko kupio zlato i nosio sa sobom kuci?

Trebas pronaci brokera putem kojeg mozes kupovati zlato i to je to. Ne znam da li takav postoji kod nas. Recimo znam da Raiffeisen Banka nudi kupovinu dionica na skoro svim svjetskim berzama, tako da iz BiH mozes kupiti i dionice Tesle, Facebooka, Apple i svih drugih svjetskih tehnoloskih kompanija.

Posalji upit pa vidi da li mogu posredovati u kupovini zlata.

Ako ne, onda je jedini nacin da pronadjes brokera u inostranstvu. Sto se tice dionica, znam da je rezidentima FBIH zabranjeno kupovati strane dionice, osim putem brokera u BiH. Kako ide sto se tice zlata ne znam.

Sto se tice poreza, ako kupis zlato za 10.000 KM, a prodas za 15.000 KM, onda bi trebao platiti porez na dohodak za ovih 5.000 KM.
ti si neki mlad idealista.
Da ti nisi Bosnjo koji bi kupio kilogram zlata i ispod kreveta stavio :D
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#31 Re: Kupovina zlata na veliko.

Post by drndalo »

Tuzla111 wrote:
victom wrote:
Tuzla111 wrote:Gotovo je, zajebaste i ovu temu.


U svakoj drzavi se zlato moze kupiti u centralnoj banci osim kod nas.
Inace kod nas je sve stalo prije 40 godina, nikakve modernizacije nema. :-)
drug šta ti mi možemo što situacija na terenu nije onakva kakvom bi te željeo da bude.
Tebi prahnulo da kupiš kilu zlata po tržišnoj/berzanskoj cijeni, i sad to mora tako da bude.

Ali svi su ti rekli, da centralna banka ne dila zlato sa fizičkim licima niti je dužna da dila.
Zlato možeš kupiti na berzi ili u inostranstvu.
Da li je drugacija procedura da recimo.zlato koje se uzme u Hrvatskoj ili Austriji kao turista da se iznosi iz zemlje? Mislikbda je dobro vrijeme da se investira u zlato.
Ako ga kupis legalno, parama koje si prijavio prenoseci preko granica, sa porijeklom para, onda si cist pred njima, na povratku bi zbog vrijednosti morao prijaviti to isto zlato, sa svim papirima koje si imao prije kupovine i o samoj kupovini...

Sto se tice momenta, nisam siguran, mene su ucili da se kupuje kad cijene padnu, sada su visoke... To naravno ne znaci da se ne moze desiti i da raste, ali ja se dugorocno ne bih kladio na to, bar ne u nekim znacajnim procentima... Ali to je neko koje razmisljanje...
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#32 Re: Kupovina zlata na veliko.

Post by babanovac »

Moro.si

Mislim da imaju i u Hrvatskoj poslovnicu.
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#33 Re: Kupovina zlata na veliko.

Post by Tuzla111 »

drndalo wrote:
Tuzla111 wrote:
victom wrote: drug šta ti mi možemo što situacija na terenu nije onakva kakvom bi te željeo da bude.
Tebi prahnulo da kupiš kilu zlata po tržišnoj/berzanskoj cijeni, i sad to mora tako da bude.

Ali svi su ti rekli, da centralna banka ne dila zlato sa fizičkim licima niti je dužna da dila.
Zlato možeš kupiti na berzi ili u inostranstvu.
Da li je drugacija procedura da recimo.zlato koje se uzme u Hrvatskoj ili Austriji kao turista da se iznosi iz zemlje? Mislikbda je dobro vrijeme da se investira u zlato.
Ako ga kupis legalno, parama koje si prijavio prenoseci preko granica, sa porijeklom para, onda si cist pred njima, na povratku bi zbog vrijednosti morao prijaviti to isto zlato, sa svim papirima koje si imao prije kupovine i o samoj kupovini...

Sto se tice momenta, nisam siguran, mene su ucili da se kupuje kad cijene padnu, sada su visoke... To naravno ne znaci da se ne moze desiti i da raste, ali ja se dugorocno ne bih kladio na to, bar ne u nekim znacajnim procentima... Ali to je neko koje razmisljanje...
Ciste pare, imam svaku platu i porez da dokazem, izvod iz banke, kao i prodaju kuce. Zato zelim da i zlato na cisto da kupim sa nekom potvrdom koja ce vaziti internacionalno. Ne kupujem ga na duze ulaganje, kraci obrt.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66195
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#34 Re: Kupovina zlata na veliko.

Post by _BataZiv_0809 »

Tuzla111 wrote: Najgore kad na ovom forumu pocnu pametovati likovi kojim je domet kafic na uglu ulice, nisu iz carsije izasli a kamo srece da znaju sta se u svijetu radi. Ja kad sam god nesto pokusao u Bosni uraditi sistem je star 40 godina.
Ljudi u Kini naprave cijeli grad velicine SA za 2 godine a kod se nadjebavaju oko 5 kuca na nekom brdu.
I ti opet na bosanskom forumu, ljude koje tako nisko drzis, pitas za savjet oko ulaganja u nekretnine i plemenite metale...

Mnogo je kume...
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#35 Re: Kupovina zlata na veliko.

Post by spreca »

imam jednu dzakicu zlata ...hocel ko kupiti :mrgreen:
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#36 Re: Kupovina zlata na veliko.

Post by victom »

pinkman wrote: Sto se tice poreza, ako kupis zlato za 10.000 KM, a prodas za 15.000 KM, onda bi trebao platiti porez na dohodak za ovih 5.000 KM.
ne treba plaćat nikakav porez.
Ako imaš 10.000 KM u dolarima, dolar ojača, prodaš dolare i budeš dobar. Da li bi plaćao ikakve poreze na dobiti ? naravno da ne bi.
Mislim možeš ti to prijaviti, ali postoji opasnost da te smjeste u ludnicu zbog tog poteza. Isto da odeš i baciš pare.
Last edited by victom on 01/03/2021 05:45, edited 2 times in total.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#37 Re: Kupovina zlata na veliko.

Post by pinkman »

victom wrote:
pinkman wrote: Sto se tice poreza, ako kupis zlato za 10.000 KM, a prodas za 15.000 KM, onda bi trebao platiti porez na dohodak za ovih 5.000 KM.
ne treba plaćat nikakav porez.
Ako imaš 10.000 KM u dolarima, dolar ojača, prodaš dolare i budeš dobar. Da li bi plaćao ikakve poreze na dobiti ? naravno da ne bi.
Mislim možeš ti to prijaviti, ali postoji opasnost da te smjeste u ludnicu zbog tog poteza. Isto da odeš i baciš pare.
To ti mislis tako :D

Po novom Zakonu o porezu na dohodak koji ce vrlo brzo biti usvojen, cak ce se i prihodi po osnovu kamata u banci oporezivati. U sustini, sve sto ide za profit.

Jedino nisu penzije, djecji dodatak, primanja invalida kao i druge socijalne pomoci, prihodi od nagrada u oblasti sporta, nauke i slicno, stipendije do 300 KM mjesecno, itd.

Nisu oni glupi tj. uskladjuju zakone sa EU. Usvojili su Zakon o porezu na dobit gdje su regulisali transferne cijene i mnoge druge stvari, sad ce Zakon o porezu na dohodak, a evo cujem i Zakon o PDV-u se priprema jer je problematicno oporezivanje usluga, odnosno nulta stopa ako je kupac u inostranstvu, jer roba ne ode preko granice, a sto je nemoguce kod IT usluga recimo. :D Ali to je vec neka druga tema.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#38 Re: Kupovina zlata na veliko.

Post by victom »

pinkman wrote:
victom wrote:
pinkman wrote: Sto se tice poreza, ako kupis zlato za 10.000 KM, a prodas za 15.000 KM, onda bi trebao platiti porez na dohodak za ovih 5.000 KM.
ne treba plaćat nikakav porez.
Ako imaš 10.000 KM u dolarima, dolar ojača, prodaš dolare i budeš dobar. Da li bi plaćao ikakve poreze na dobiti ? naravno da ne bi.
Mislim možeš ti to prijaviti, ali postoji opasnost da te smjeste u ludnicu zbog tog poteza. Isto da odeš i baciš pare.
To ti mislis tako :D

Po novom Zakonu o porezu na dohodak koji ce vrlo brzo biti usvojen, cak ce se i prihodi po osnovu kamata u banci oporezivati. U sustini, sve sto ide za profit.

Jedino nisu penzije, djecji dodatak, primanja invalida kao i druge socijalne pomoci, prihodi od nagrada u oblasti sporta, nauke i slicno, stipendije do 300 KM mjesecno, itd.

Nisu oni glupi tj. uskladjuju zakone sa EU. Usvojili su Zakon o porezu na dobit gdje su regulisali transferne cijene i mnoge druge stvari, sad ce Zakon o porezu na dohodak, a evo cujem i Zakon o PDV-u se priprema jer je problematicno oporezivanje usluga, odnosno nulta stopa ako je kupac u inostranstvu, jer roba ne ode preko granice, a sto je nemoguce kod IT usluga recimo. :D Ali to je vec neka druga tema.
Primjeti 3 stvari:

1) Ti govoriš o zakonima u pripremi. To je sve u budućnosti. Otom potom.
2) Zakon je jedno, poštivanje je drugo. Čak i da donesu te nove zakone, svačija je lična odluka koliko će ga poštovati. Trenutno nisu spremni da spriječe krađe šuma, a da ne govorimo o sitnijim stvarima.
3) Otiđi na šalter poreske i reci "ja hoće da prijavim dobit, jer je cijena zlata porasla", i vidjećeš reakcije. Reće ti, jesi ti dobro sine. Dajte vode.
Ako ti voliš da budeš čist i misliš da treba platiti, ja nemam ništa protiv. Ali ne treba ni pretjerivati. Ko onaj lik Ned Flenders iz Simpsona.

Image
Last edited by victom on 01/03/2021 05:45, edited 2 times in total.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#40 Re: Kupovina zlata na veliko.

Post by mO k3 »

Zlato je jedini Investment koji je oslobodjen od PDV i na koji ne moras placati porez ako si ga prodao sa dobitkom
znaci ti si kupio 1 unzu 31,10 grama koja sada stoji 1070 € ili 1258 $ i prodas za 1300 € bubam ne moras platiti porez barem je tako na zapadu

Zlato mozes da kupis putem ineterneta , ali gledaj da kupis od certificiranih prodavnica , gledaj da bude i 999 cisto jeli razumijes na sta se odnosi 999??
Imas mogucnost da kupis od 1g pa na dalje , znaj da sto su vece poluge to je zlato jeftinije
Imas mogucnost i da kupujes dukate , ali to je vise za kolekcionare

Ako te sta zanima , slobodno pitaj
ITNet
Posts: 780
Joined: 30/09/2016 11:47

#41 Re: Kupovina zlata na veliko.

Post by ITNet »

Mene je uvijek interesovalo oko zlata da li je upste moguce slijedece.

Zadam ja oglas na PIK/Novinama i po mahali da otkupljujem zlato/narukvice/lancice, i sad otkupljujem jeftino ispod cijene od bilo koga od ovih sa oglasa do klosara/lopova iz mahale (karikiram malo) i sad skupim neku kolicinu istopim je i napravim jednu zlatnu ciglicu. E sad, sta onda kako tu ciglu zlata unovciti/prodati negdje vani itd...
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#42 Re: Kupovina zlata na veliko.

Post by mO k3 »

ITNet wrote:Mene je uvijek interesovalo oko zlata da li je upste moguce slijedece.

Zadam ja oglas na PIK/Novinama i po mahali da otkupljujem zlato/narukvice/lancice, i sad otkupljujem jeftino ispod cijene od bilo koga od ovih sa oglasa do klosara/lopova iz mahale (karikiram malo) i sad skupim neku kolicinu istopim je i napravim jednu zlatnu ciglicu. E sad, sta onda kako tu ciglu zlata unovciti/prodati negdje vani itd...
kako ces prepoznati 333 , 585 , 750 ??
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#43 Re: Kupovina zlata na veliko.

Post by victom »

ITNet wrote:Mene je uvijek interesovalo oko zlata da li je upste moguce slijedece.

Zadam ja oglas na PIK/Novinama i po mahali da otkupljujem zlato/narukvice/lancice, i sad otkupljujem jeftino ispod cijene od bilo koga od ovih sa oglasa do klosara/lopova iz mahale (karikiram malo) i sad skupim neku kolicinu istopim je i napravim jednu zlatnu ciglicu. E sad, sta onda kako tu ciglu zlata unovciti/prodati negdje vani itd...
nema to puno filozofije, zlato je metal ko i svaki drugi metal.
teško. ljudi tačno znaju kako se zlato kreće. niko nije glup.

I kad napravis ogrlicu prodas je opet na piku ili u zlataru.
Ne vidim sta je uopste probem ?

ne prodajes nuklerani otpad, vec metal.
Post Reply