Kupovina stana - savjeti

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
mega_mashcine
Posts: 1403
Joined: 01/05/2013 12:21

#201 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by mega_mashcine »

Da li biste uzeli stan u zgradi koja tek treba da se gradi ? Recimo da je izvođač provjeren (mada tu nikad ne možeš biti 100% siguran), i da je već napravio nekoliko zgrada ranije.
Sviđa mi se lokacija, kvalitet gradnje je isto top, a mogao bih proći dosta povoljno. Svakako je minus što se dugo treba čekati (više od godinu, možda i godinu i po), i nikad ne znaš šta se može izjaloviti..
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2475
Joined: 16/06/2014 20:33

#202 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Dosadno mii »

naravno
tako i treba uzimati ko ima gdje da čeka taj vremenski period
bit će ti lakše kad pred kraj izgradnje kvadrat skoči
lissics
Posts: 499
Joined: 09/08/2018 06:29

#203 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by lissics »

Naravno. Najbolji stanovi odu u izgradnji. Ako je provjerena firma, koja iza sebe ima rezultate onda zasto ne.

Pazi da ne gledas izvođača, vec gledaj ko je investitor. On je taj koji vodi igru i koji te moze povaliti. Gledaj da je to firma koja ima reputaciju

Svakako zapamti da se u izgradnji ne moze kupiti stan, vec se radi o udruzivanju sredstava. Bice klauzula da mozes uzeti pare nazad ako ti se ne svidi rezultat nakon sto završe uz neki penal od 1 do 3%...
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4341
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#204 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by VladaFBiH »

lissics wrote:Naravno. Najbolji stanovi odu u izgradnji. Ako je provjerena firma, koja iza sebe ima rezultate onda zasto ne.

Pazi da ne gledas izvođača, vec gledaj ko je investitor. On je taj koji vodi igru i koji te moze povaliti. Gledaj da je to firma koja ima reputaciju

Svakako zapamti da se u izgradnji ne moze kupiti stan, vec se radi o udruzivanju sredstava. Bice klauzula da mozes uzeti pare nazad ako ti se ne svidi rezultat nakon sto završe uz neki penal od 1 do 3%...
upravo, ja sam nedavno odustao jer sam povezao investitora sa ranijim prevarama - ovdje budi oprezan
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#205 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Gray »

mega_mashcine wrote:Da li biste uzeli stan u zgradi koja tek treba da se gradi ? Recimo da je izvođač provjeren (mada tu nikad ne možeš biti 100% siguran), i da je već napravio nekoliko zgrada ranije.
Sviđa mi se lokacija, kvalitet gradnje je isto top, a mogao bih proći dosta povoljno. Svakako je minus što se dugo treba čekati (više od godinu, možda i godinu i po), i nikad ne znaš šta se može izjaloviti..

Ja ne bih, nema isplate pune cijene dok sve ne bude gotovo i u papirima završeno. OK neki iznos na ime rezervacije, max 10-20%, ali punu cijenu nikada ne bih platio dok je stan u izgradnji, jer nikada ne možeš znati šta se može izjaloviti i desiti, a ima takvih primjera.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#206 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by dobar osjecaj »

mega_mashcine wrote:Da li biste uzeli stan u zgradi koja tek treba da se gradi ? Recimo da je izvođač provjeren (mada tu nikad ne možeš biti 100% siguran), i da je već napravio nekoliko zgrada ranije.
Sviđa mi se lokacija, kvalitet gradnje je isto top, a mogao bih proći dosta povoljno. Svakako je minus što se dugo treba čekati (više od godinu, možda i godinu i po), i nikad ne znaš šta se može izjaloviti..
Da se volim kockati bi. U našim prilikama pouzdani su samo stranački pajdaši i možda pojedinci koje poznaješ toliko da bi bio spreman ruke u vatru za njih staviti da te neće prevariti. Ostalo je sve nesigurno. Nedavno sam bila u komšiluku gdje se treba nastaviti izgradnja nekih zgrada čiji stanovi se odavno prodaju pod povoljnijim cijenama prije izradnje. Vlasnici kuća koje se trebaju rušiti da bi se tu nastavila izgradnja zgrada i pripadajuće infrastrukture su se žalili da ih iz te firme koja treba graditi zgrade zavlače već par godina i smatraju da im se ne može vjerovati ni za izgradnju tih stanova.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8481
Joined: 15/04/2015 11:26

#207 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Thorgerson »

mega_mashcine wrote:Da li biste uzeli stan u zgradi koja tek treba da se gradi ? Recimo da je izvođač provjeren (mada tu nikad ne možeš biti 100% siguran), i da je već napravio nekoliko zgrada ranije.
Sviđa mi se lokacija, kvalitet gradnje je isto top, a mogao bih proći dosta povoljno. Svakako je minus što se dugo treba čekati (više od godinu, možda i godinu i po), i nikad ne znaš šta se može izjaloviti..
Bi, i uzeo sam.

Prvo - imao na stolu sve spratove, sve stanove da izaberem. Kad se zgrada izgradi tu pogodnost nemaš. Ostane što ostane. Naročito ako se radi o dobroj lokaciji. Po želji možeš raditi i prepravke u stanu, onako kako tebi paše.

Drugo - možeš ostvariti dooobar popust. Kad se izgradi zgrada, investitor onda čak i poveća cijene jer mu se odna pretjerano i ne žuri ako mu ostane malo stanova.

Ako je provjeren, ako ti nudi da izabereš šta hoćeš, te ako ti nudi dobar popust, ne vidim zašto bi čekao. A rizik, pa jbg rizik uvijek postoji. Da ne govorim da tokom izgradnje možeš mijenjati neke stvari poput parketa, pločica, prilagoditi sebi neke stvari kako ti odgovara. Jbg kad se izgradi sve i završi, to je malo teže. Mislim nije fazon nov stan da razvališ.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#208 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Gray »

Thorgerson wrote:
mega_mashcine wrote:Da li biste uzeli stan u zgradi koja tek treba da se gradi ? Recimo da je izvođač provjeren (mada tu nikad ne možeš biti 100% siguran), i da je već napravio nekoliko zgrada ranije.
Sviđa mi se lokacija, kvalitet gradnje je isto top, a mogao bih proći dosta povoljno. Svakako je minus što se dugo treba čekati (više od godinu, možda i godinu i po), i nikad ne znaš šta se može izjaloviti..
Bi, i uzeo sam.

Prvo - imao na stolu sve spratove, sve stanove da izaberem. Kad se zgrada izgradi tu pogodnost nemaš. Ostane što ostane. Naročito ako se radi o dobroj lokaciji. Po želji možeš raditi i prepravke u stanu, onako kako tebi paše.

Drugo - možeš ostvariti dooobar popust. Kad se izgradi zgrada, investitor onda čak i poveća cijene jer mu se odna pretjerano i ne žuri ako mu ostane malo stanova.

Ako je provjeren, ako ti nudi da izabereš šta hoćeš, te ako ti nudi dobar popust, ne vidim zašto bi čekao. A rizik, pa jbg rizik uvijek postoji. Da ne govorim da tokom izgradnje možeš mijenjati neke stvari poput parketa, pločica, prilagoditi sebi neke stvari kako ti odgovara. Jbg kad se izgradi sve i završi, to je malo teže. Mislim nije fazon nov stan da razvališ.
Ja sam kupio isto tako stna u izgradnji i sve sam to mogao mijenjati, ali ga nisam platio dok nije bilo sve gotovo u papirima. Ostavio samo 10% kapare, i ostatak tek kada je bilo gotovo etažiranje da se mogu upisati kao vlasnik.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#209 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by dobar osjecaj »

Ja se iz perspektive svojih prijateljica i poznanica koje rade poslove plaćene daleko iznad 4000 maraka mjesečno isto slažem da je dobro rizikovati i razumijem ih kad kupuju na neviđeno i stanove od 90 kvadrata. Iz perspektive prosjecnog BiH covjeka koji vjerovatno radi za znatno manje iznose i ne može sebi priuštiti kocku i rizike se ne slažem da rizik uvijek postoji jer nemaju odakle da se kockaju. Posebno ako nisu umreženi i nemaju nikoga da ih stiti.
User avatar
sime_cipol
Posts: 15866
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#210 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by sime_cipol »

Ako se ima lova na kamari, vec zivis u svom stanu, a ovaj gledas kao ulaganje, OK mi je uzeti stan jos u izgradnji. I to dati max 10% od cijene, a ostalo nakon upisa nekretnine u vlasništvo.
Sve ostale varijante, kredit, hoce nece kad ce, zivis kao podstanar, cekas da bude gotovo, drzi ne daj, rjesavas po prvi put stambeno pitanje, jednostavno ne bih i kupio bih samo gotovu i cistu stvar, neka je malo skuplje.
User avatar
pepeljara
Posts: 6549
Joined: 22/08/2003 00:00

#211 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by pepeljara »

Pogodnosti su razlicite kad platis cijeli stan prije izgradnje i nakon izgradnje.

recimo Miljacka daje 5-10% nizu cijenu kvadrata ovisno o u kojem je procesu izgradnje stan. Da li je temelj tek ili izgradjena gradjevina.
seman
Posts: 187
Joined: 12/06/2010 00:35

#212 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by seman »

Eh, želim da kupim stan, ali ne znam od kuda da počnem ... :D

Do nekih 120k - 130k možda.

Lokacija od Grbavice do Stupa + Vogošća kao jedna od opcija.

Stanje: novogradnja, ili u najgorem slučaju nešto novije.

Kvadrata 50-65 m^2.

Šta kažete, da li je uopšte moguće i kakvo je stanje sa cijenama po metru kvadratnom na ovim lokacijama? Savjeti ili neke konkretne ponude?

Nije mi hića i tek sam počeo da razmišljam i da se raspitujem, znači lagano. :D

Hvala. :run:
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2475
Joined: 16/06/2014 20:33

#213 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Dosadno mii »

Stan u Lukavici da ili ne?
User avatar
nivla
Posts: 4236
Joined: 12/01/2008 23:44

#214 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by nivla »

Dosadno mii wrote:Stan u Lukavici da ili ne?
alo razmisljas u stilu “tamo zive cetnici, poklace nas prvom prilikom” onda jok
ako razmisljas da za skoro duplo manje novca kupijes novogradnju koja nije natrpana kao tibra vec lici na solidno uredjen prostor onda nemas sta misliti nego kupi, problem je sto ce te raja iz multietnickog sarajeva smatrati gorim od karadzica i mladica zajedno zbog te kupovine
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2475
Joined: 16/06/2014 20:33

#215 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Dosadno mii »

Ma nemam poroblema s tim
Onako razmisljam da ce mozda cijena i rasti nekad pa nije lose “ugrabiti” dok je jeftino


:bih:
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4341
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#216 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by VladaFBiH »

nivla wrote:
Dosadno mii wrote:Stan u Lukavici da ili ne?
alo razmisljas u stilu “tamo zive cetnici, poklace nas prvom prilikom” onda jok
ako razmisljas da za skoro duplo manje novca kupijes novogradnju koja nije natrpana kao tibra vec lici na solidno uredjen prostor onda nemas sta misliti nego kupi, problem je sto ce te raja iz multietnickog sarajeva smatrati gorim od karadzica i mladica zajedno zbog te kupovine
i ako si spreman na dosta lošiji kvalitet gradnje :) ipak su negdje štedjeli :) - ima dobrih zgrada ali ima i baš sfušerenih pa pazi na to
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#217 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Tomahawk11 »

seman wrote:Eh, želim da kupim stan, ali ne znam od kuda da počnem ... :D

Do nekih 120k - 130k možda.

Lokacija od Grbavice do Stupa + Vogošća kao jedna od opcija.

Stanje: novogradnja, ili u najgorem slučaju nešto novije.

Kvadrata 50-65 m^2.

Šta kažete, da li je uopšte moguće i kakvo je stanje sa cijenama po metru kvadratnom na ovim lokacijama? Savjeti ili neke konkretne ponude?

Nije mi hića i tek sam počeo da razmišljam i da se raspitujem, znači lagano. :D

Hvala. :run:
Za te pare je moguće.
Reon koji gledaš, naći ćeš dosta novogradnje koju možeš kupiti za te pare.
Sve zavisi šta tebi treba, da li ti je neka lokacija prioritet ili je nebitno da li si na Grbavici, Stupu ili Vogošći.
User avatar
W0rM
Posts: 2314
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#218 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by W0rM »

VladaFBiH wrote:
nivla wrote:
Dosadno mii wrote:Stan u Lukavici da ili ne?
alo razmisljas u stilu “tamo zive cetnici, poklace nas prvom prilikom” onda jok
ako razmisljas da za skoro duplo manje novca kupijes novogradnju koja nije natrpana kao tibra vec lici na solidno uredjen prostor onda nemas sta misliti nego kupi, problem je sto ce te raja iz multietnickog sarajeva smatrati gorim od karadzica i mladica zajedno zbog te kupovine
i ako si spreman na dosta lošiji kvalitet gradnje :) ipak su negdje štedjeli :) - ima dobrih zgrada ali ima i baš sfušerenih pa pazi na to
Zivio tamo jedan period, nije lose, sta mi se ne svidja u tim stanovima je grijanje na struju, pokvario se onaj bojler, dolazili racuni da zaplaces.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8481
Joined: 15/04/2015 11:26

#219 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Thorgerson »

nivla wrote:
Dosadno mii wrote:Stan u Lukavici da ili ne?
alo razmisljas u stilu “tamo zive cetnici, poklace nas prvom prilikom” onda jok
ako razmisljas da za skoro duplo manje novca kupijes novogradnju koja nije natrpana kao tibra vec lici na solidno uredjen prostor onda nemas sta misliti nego kupi, problem je sto ce te raja iz multietnickog sarajeva smatrati gorim od karadzica i mladica zajedno zbog te kupovine
Ma ja bas.

Ima tu puno dubljih problema.

- javni prevoz, kakav je u Sarajevu tamo je 30x gori. Tacnije - nema ga. Nuđeno im davno da se produži linija trolejbusa. Neće.
- ako imas djecu? sta s njima, u koju skolu da idu? tamo nastavni plan i nije bas prilagodjen. Ok ima blizu škola na Dobrinji, al onda kupi stan na Dobrinji.
- zastave RS-a na svakom jebenom koraku...ono ok, imate zastavu vau big deal, mora li se stavljati na svaku banderu?
- ulice draže mihajlovića, baneri svako malo NE NATO i ostale gluposti
- kad igra srbija, eh tek je onda pravo veselje, cetnistvo iz kanalizacija izlazi :roll:
- krenes u setnju tu i tamo majica ratko mladic, baner ratko, karadzic itd. ma ono, ajde zatvoris oci i nastavis dalje jelde?

Mislim evo nadji mi jbt u Sarajevu nekoga da hoda sa majicom sta ja znam Cace, Rasima Delića. :-) Ili da hodaju sa majicom likova sa kojima bi trebali da hodaju poput Sefera, Borisa Sibera, Jovana Divjaka itd. Pa i zastavu sa ljiljanima ces rijetko naci. Iako nema nikakvih smetnji da bude na svakom koraku, ali je nema.

Ali tamo ces to vidjeti, trobojke i ove ratne zlocince.

Pa pitao bih ja jevreja, kako bi njemu bilo da mu komsija nosa majicu rudolfa hessa ili himmlera. :roll:

I da. Sarajevo jeste multietnicko, ma koliko ti to ismijavao.
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#220 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by amko761 »

Jeste, ima cijelih 3,2 % Srba. :D
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2475
Joined: 16/06/2014 20:33

#221 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Dosadno mii »

Dobro ali ima li "nasih" da kupuju stanove?

:bih:
dema225
Posts: 107
Joined: 18/11/2012 01:11

#222 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by dema225 »

...
Last edited by dema225 on 06/05/2022 15:54, edited 1 time in total.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#223 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Guadalajara »

Dosadno mii wrote:Dobro ali ima li "nasih" da kupuju stanove?

:bih:
Ima ima
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#224 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by HAVANA »

Dosadno mii wrote:Stan u Lukavici da ili ne?
Ako ti pase,da.Ako ti ne pase,ne. :D
User avatar
Haris033
Posts: 3816
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#225 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Haris033 »

amko761 wrote:Jeste, ima cijelih 3,2 % Srba. :D
Ima ih 15% da žive, a sigurno 35% u tranzitu (posao, kupovina, šetnja..). :izet:
Post Reply