Kupovina stana - savjeti

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 81020
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#176 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Truba »

meni ovi savjeti neće trebati :mrgreen: :( :sax:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#177 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by ExNihilo »

Black swan wrote:meni ovi savjeti neće trebati :mrgreen: :( :sax:
Tebi treba

Poklon stana - savjeti

:D
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6465
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#178 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Daryl Dixon »

hocu da poklonim stan članu uže porodice, hoce li morati plaćati porez na nekretnine?
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5924
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#179 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by studiorum_tuzlaensis »

Daryl Dixon wrote:hocu da poklonim stan članu uže porodice, hoce li morati plaćati porez na nekretnine?
zakon kaže da se ne plaća porez kada poklanjaš prvom nasljednom redu. To podrazumijeva sve kombinacije poklona potomaka i/ili bračnih partnera davatelja poklona.
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6465
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#180 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Daryl Dixon »

hvala drug :thumbup:
mega_mashcine
Posts: 1403
Joined: 01/05/2013 12:21

#181 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by mega_mashcine »

Šta mislite o ovim stanovima ? Koje su po vama prednosti i mane ?

https://www.olx.ba/artikal/32676243/pro ... 2-vogosca/

https://www.olx.ba/artikal/33531802/my- ... nina-51m2/

https://www.olx.ba/artikal/32799858/sig ... a-balkona/


Generalno, tražim neki jednoiposoban stančić od 40-50 m2, bitno mi je da ima jedna odvojena soba. Cijene iz godine u godinu sve veće, tako da kontam da će mi trebati 80-90 000. Lokacija - vjerovatno neko prigradsko naselje (Vogošća, Stupa, Ilidža, Otes.. ) jer su tu jeftiniji.

Još nekoliko dodatnih pitanja:

Šta mislite o WC-ima bez prozora? Gdje god sam živio, wc mi je imao prozor, pa mi nekako nezamislivo da nema prozora. Kakva god da je ventilacija, sumnjam da išta može zamjeniti mali prozorčić. Kod koga god sam bio u wc-u bez prozora, nisam primijetio neke probleme. U nekim hotelima gdje sam spavao, ventilacija je bila dobra i nije bilo problema, a u nekim je trebalo dosta vremena da se izluftira :lol: . Uglavnom sve više stanova nema prozora u wc-u, pa svkako moram razmišljati i o toj opciji.

Šta mislite o nadogradnjama (kao ovaj drugi iz priloga) ? Ne vidim tu nekih problema, još mi je plus što je zadnji sprat, da mi nema niko iznad glave. :-D

Koju vrstu grijanja preferirate i zašto?

Volio bih da imam i mali špajz, ali nevjerovatno teško naći stan sa špajzom. A po meni je špajz zlata vrijedan.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#182 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by zijancer »

meni se najviše svidio ovaj na linku br. 2 :-D
link.3 ima najgori raspored, uđeš u veliku dnevnu sobu u kojoj je u ćošku predviđen mali prostor za kuhinju (zamisli kako ćeš to ventilisati), plus iz te iste dnevne ulaziš u spavaću. oprez ovdje! ne daj se zavarati francuskim prozorima i pogledom na igman.
za manje stanove (oko 50ak kvadrata) ovo je katastrofalna opcija, jer praktično dobiješ jednovolumenski-studio stan.
gledaj da kuhinja, dnevna i spavaća budu odvojene..zaboravi furke na tursko američke sapunice i 'otvoren raspored' :-D

ovako, postoji jednostavan trik u vezi dvosobnih stanova
samo pokušaj zamisliti malu porodicu i njihovo kretanje kroz stan tokom dana i noći
gdje ko spava?
kuda prolazi i koga će sve probuditi onaj ko u tri ujutro ide u kupatilo?
kuda prolazi i koga će preskakati onaj ko u četiri ujutro ide mlatiti kolače iz frižidera?
mislim da je dovoljno :P
User avatar
sime_cipol
Posts: 15866
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#183 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by sime_cipol »

Za 80-90k se može kupiti stan na potezu Dobrinja-Mojmilo-Vojnicko koje imaju centralno grijanje. Vrlo dobru povezivost sa gradom preko GRAS i Centrotrans, planski pravljena naselja. Gdje ima parkova, setnica, skole, gimnazije, parkinga, sirine.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#184 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Guadalajara »

sime_cipol wrote:Za 80-90k se može kupiti stan na potezu Dobrinja-Mojmilo-Vojnicko koje imaju centralno grijanje. Vrlo dobru povezivost sa gradom preko GRAS i Centrotrans, planski pravljena naselja. Gdje ima parkova, setnica, skole, gimnazije, parkinga, sirine.
Centar Dobrinje...Sve blizu od pekare, skole, obdanista, apoteke, busa, trole, taksija, parkinga, setaliste, parkovi i igralista za djecu, ima i kafana...Tako se krecu cijene stanova za oko 50 m2... U Dobrinji 4 za te pare ima stanova od 60-80 m2...Samo je razlika u naseljenosti, ugodnije je zivljenje u ovim zgradama do 4 sprata na Dobrinji 4, za razliku od centra Dobrinje gdje ima dosta vise stanara jer se radi o zgradama sa 6-8 spratova. Na zadnjim spratovima losije je centralno grijanje, a moze da imas i troskove ako bude nekad prokisnjavalo.

A za klozet bez prozora pa kupi se ventilator od 20 km i on vuce smrad. :D

Meni su ova naselja dosta pitomija i uvezanija od npr. Vogosce, Ilidze ili Stupa...Dobrinja je grad za sebe, nemas osjecaj da si u Sarajevu.haha

Gledam neki dan u Starom Gradu prodaje se stara bosanska rusevna kuca za 68.000...Sad ko ima pare moze jeftino da kupi zemljiste na dobroj lokaciji. Dobro dosta mladje raje bjezi od kuca i gradnje. Lakse je stan odrzavati od kuce.
cove41
Posts: 306
Joined: 12/12/2011 17:36

#185

Post by cove41 »

Ima li neko iskustva iz prve (druge, treće) ruke sa stanovanjem na Dobrinji 5, Aerodromsko naselje, posebno oko ulice Hakije Turajlića? Zanima me kvalitet zgradica u ovoj ulici i naročito da li se osjeti uticaj aerodroma koji je doslovno preko puta (dakle buka, vibracije, i sl.).

Unaprijed hvala! :)
User avatar
sime_cipol
Posts: 15866
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#186 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by sime_cipol »

Iz prve ruke, u ulici Rudolfa Rude Tomica u aerodromskom, kao i u ulici Voje Dimitrijevića koja je u C5 i ne cujes da je aerodrom blizu. Da ne znaš da je tu, ne bi nikad rekao da u blizini slijecu avioni :D
User avatar
van Basten
Posts: 7515
Joined: 21/09/2006 02:59

#187 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by van Basten »

Ima li kakve razlike medju ovim agencijama sto tuse stanove? Istice li se ijedna kakvom poslovnoscu, odnosom prema klijentu ili sl? Ili je to sve "u pet deka"?
dzipalo
Posts: 844
Joined: 07/08/2018 22:31

#188 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by dzipalo »

Preporuka za prostor .ba, mada vjerujem da i kod njih ima od agenta do agenta, nisu svi isti sigurno.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24170
Joined: 08/09/2005 20:08

#189 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Haris.ba »

Guadalajara wrote:
Gledam neki dan u Starom Gradu prodaje se stara bosanska rusevna kuca za 68.000...Sad ko ima pare moze jeftino da kupi zemljiste na dobroj lokaciji. Dobro dosta mladje raje bjezi od kuca i gradnje. Lakse je stan odrzavati od kuce.
Gdje?
todd_smith
Posts: 30074
Joined: 23/06/2009 14:14
Location: Ja se ovdje samo zajebajem

#190 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by todd_smith »

van Basten wrote:Ima li kakve razlike medju ovim agencijama sto tuse stanove? Istice li se ijedna kakvom poslovnoscu, odnosom prema klijentu ili sl? Ili je to sve "u pet deka"?
Izbjegavati Sigenx agenciju.

Gledao prije par mj stan, u opisu stoji 73m2 uz terasu 100m2 i naglasavaju da pristup terasi imaju samo vlasnici stana i stan ima zaseban ulaz, posto je na zadnjem spratu nebodera.

Nazoves lika i malo vise pritisnes sa konkretnim pitanjima, govori ti "pa eto moze ko god od stanara da pozeli da ide na terasu...ulazi se u stan iz haostora kao i svaki drugi...nije tih dodatnih 30m2 u vlasnistvu, tako da ne mozes graditi..ALI MOZES TI SLOBODNO NECE TI NIKO NISTA"

Znaci daj pare na rijec :lol:
User avatar
stachu
Posts: 4032
Joined: 15/08/2006 10:20
Location: 43.8563° N, 18.4131° E
Contact:

#191 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by stachu »

todd_smith wrote:
van Basten wrote:Ima li kakve razlike medju ovim agencijama sto tuse stanove? Istice li se ijedna kakvom poslovnoscu, odnosom prema klijentu ili sl? Ili je to sve "u pet deka"?
Izbjegavati Sigenx agenciju.

Gledao prije par mj stan, u opisu stoji 73m2 uz terasu 100m2 i naglasavaju da pristup terasi imaju samo vlasnici stana i stan ima zaseban ulaz, posto je na zadnjem spratu nebodera.

Nazoves lika i malo vise pritisnes sa konkretnim pitanjima, govori ti "pa eto moze ko god od stanara da pozeli da ide na terasu...ulazi se u stan iz haostora kao i svaki drugi...nije tih dodatnih 30m2 u vlasnistvu, tako da ne mozes graditi..ALI MOZES TI SLOBODNO NECE TI NIKO NISTA"

Znaci daj pare na rijec :lol:
A i ti se onog sandzosa ufatio... :lol:
todd_smith
Posts: 30074
Joined: 23/06/2009 14:14
Location: Ja se ovdje samo zajebajem

#192 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by todd_smith »

stachu wrote:
todd_smith wrote:
van Basten wrote:Ima li kakve razlike medju ovim agencijama sto tuse stanove? Istice li se ijedna kakvom poslovnoscu, odnosom prema klijentu ili sl? Ili je to sve "u pet deka"?
Izbjegavati Sigenx agenciju.

Gledao prije par mj stan, u opisu stoji 73m2 uz terasu 100m2 i naglasavaju da pristup terasi imaju samo vlasnici stana i stan ima zaseban ulaz, posto je na zadnjem spratu nebodera.

Nazoves lika i malo vise pritisnes sa konkretnim pitanjima, govori ti "pa eto moze ko god od stanara da pozeli da ide na terasu...ulazi se u stan iz haostora kao i svaki drugi...nije tih dodatnih 30m2 u vlasnistvu, tako da ne mozes graditi..ALI MOZES TI SLOBODNO NECE TI NIKO NISTA"

Znaci daj pare na rijec :lol:
A i ti se onog sandzosa ufatio... :lol:
nemam pojma na koga mislis, lik sa kojim sam razgovarao je bio neki Milan ili Miljan
User avatar
stachu
Posts: 4032
Joined: 15/08/2006 10:20
Location: 43.8563° N, 18.4131° E
Contact:

#193 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by stachu »

todd_smith wrote:
stachu wrote:
todd_smith wrote:
Izbjegavati Sigenx agenciju.

Gledao prije par mj stan, u opisu stoji 73m2 uz terasu 100m2 i naglasavaju da pristup terasi imaju samo vlasnici stana i stan ima zaseban ulaz, posto je na zadnjem spratu nebodera.

Nazoves lika i malo vise pritisnes sa konkretnim pitanjima, govori ti "pa eto moze ko god od stanara da pozeli da ide na terasu...ulazi se u stan iz haostora kao i svaki drugi...nije tih dodatnih 30m2 u vlasnistvu, tako da ne mozes graditi..ALI MOZES TI SLOBODNO NECE TI NIKO NISTA"

Znaci daj pare na rijec :lol:
A i ti se onog sandzosa ufatio... :lol:
nemam pojma na koga mislis, lik sa kojim sam razgovarao je bio neki Milan ili Miljan
Nihad ili kako se lik vec zove, za tog Mil(j)ana prvi put cujem...
todd_smith
Posts: 30074
Joined: 23/06/2009 14:14
Location: Ja se ovdje samo zajebajem

#194 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by todd_smith »

Ne znam zaista. Ali prvi i posljednji put da dolazim u kontakt sa tom agencijom. Ako su spremni u oglasu otvoreno slagati, sta znas za sta te mogu zakinuti poslije kada je ozbiljnije.
User avatar
stachu
Posts: 4032
Joined: 15/08/2006 10:20
Location: 43.8563° N, 18.4131° E
Contact:

#195 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by stachu »

todd_smith wrote:Ne znam zaista. Ali prvi i posljednji put da dolazim u kontakt sa tom agencijom. Ako su spremni u oglasu otvoreno slagati, sta znas za sta te mogu zakinuti poslije kada je ozbiljnije.
Ma slazem se sa tobom 1000%, tu nazovi "agenciju", izbjegavati u najsirem mogucem luku... :run:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#196 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Guadalajara »

Haris.ba wrote:
Guadalajara wrote:
Gledam neki dan u Starom Gradu prodaje se stara bosanska rusevna kuca za 68.000...Sad ko ima pare moze jeftino da kupi zemljiste na dobroj lokaciji. Dobro dosta mladje raje bjezi od kuca i gradnje. Lakse je stan odrzavati od kuce.
Gdje?
Ovamo na suncanoj strani.
User avatar
shape of despair
Posts: 3071
Joined: 09/04/2008 18:41

#197 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by shape of despair »

Imamo priliku kupiti jako fin stan u Antuna Hangija. Fasadna cigla, stan u sredini. Naselje kao naselje nam se sviđa, mirno, izdvojeno a opet su blizu centra itd. samo me odbija nedostatak sadržaja. Gdje god da izađem moram autom.
Fakat vagam, ima li ko za i protiv, hvala, što bi kupili tu stan i što ne bi.
User avatar
stachu
Posts: 4032
Joined: 15/08/2006 10:20
Location: 43.8563° N, 18.4131° E
Contact:

#198 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by stachu »

shape of despair wrote:Imamo priliku kupiti jako fin stan u Antuna Hangija. Fasadna cigla, stan u sredini. Naselje kao naselje nam se sviđa, mirno, izdvojeno a opet su blizu centra itd. samo me odbija nedostatak sadržaja. Gdje god da izađem moram autom.
Fakat vagam, ima li ko za i protiv, hvala, što bi kupili tu stan i što ne bi.
Jel to onaj od 136k na PIKu :P
Sve zavisi sta ti je prioritet, blizina poslova, za djecu OK naselje, blizina vrtica, blizina osnovne skole. Trebas razmisljati na nacin da ces 80% svog vremena provoditi, pos'o- kuca i da ti je u tom segmentu vecina stvari "na ruku".
User avatar
Haris.ba
Posts: 24170
Joined: 08/09/2005 20:08

#199 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Haris.ba »

Guadalajara wrote:
Haris.ba wrote:
Guadalajara wrote:
Gledam neki dan u Starom Gradu prodaje se stara bosanska rusevna kuca za 68.000...Sad ko ima pare moze jeftino da kupi zemljiste na dobroj lokaciji. Dobro dosta mladje raje bjezi od kuca i gradnje. Lakse je stan odrzavati od kuce.
Gdje?
Ovamo na suncanoj strani.
Jedan je zivot. Bolje se uliva u stan u ravnicu pored dzade normalne sirine.

Jedna linija mojih je sa Vratnika. Skoro svi pobjegli u ravnicu.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#200 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Guadalajara »

Dosta je meni bilo ravnice 25 godina nije malo sad sam na brdu. Kako idem u godine odgovara mi da imam vise tisine, dusevnog mira i privatnosti u kuci.
Post Reply