Kupovina stana - savjeti

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
elk
Posts: 2773
Joined: 14/08/2006 12:03

#151 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by elk »

tamo u gandijevoj su fini stanovi,jedino kad srbija igra nekakvu utakmicu treba zaleci na pod :mrgreen: .ali ozbiljno,stanovi su dobri,raspored odlican,zelenilo,parkovi i prostor za parking su tu.malo jeste daleko od grada.sve ima pozitivnu i negativnu stranu.
milojicabrzi
Posts: 1725
Joined: 18/11/2009 12:43

#153 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by milojicabrzi »

Što se tiče cijene, to je to koliko se otprilike kreće.

Vidim da se prodaje dosta dugo po broju pregleda i datumu objave.

Ovisi što se traži od stana i koliko će biti članova domaćinstva.

Iskreno, stan se kupuje 1-2 puta u životu i ja ne bih uzimao prizemlje, zbog sigurnosti kao i zbog grijanja i hladnoće od poda, kao ni zadnje spratove zbog izloženosti vrućinama i potencijalnim građevinskim "opasnostima" uslijed istrošenosti krova i krovne konstrukcije, ali svako zna svoje.

Ako se već spremaš izbrojati 100 000 KM za stan, nađi da ti od 10 parametara na tvojoj check listi, stan zadovoljava barem 8, jer 10/10 situaciju nikad nećeš naći :run:
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#154 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Tuzla111 »

milojicabrzi wrote:Što se tiče cijene, to je to koliko se otprilike kreće.

Vidim da se prodaje dosta dugo po broju pregleda i datumu objave.

Ovisi što se traži od stana i koliko će biti članova domaćinstva.

Iskreno, stan se kupuje 1-2 puta u životu i ja ne bih uzimao prizemlje, zbog sigurnosti kao i zbog grijanja i hladnoće od poda, kao ni zadnje spratove zbog izloženosti vrućinama i potencijalnim građevinskim "opasnostima" uslijed istrošenosti krova i krovne konstrukcije, ali svako zna svoje.

Ako se već spremaš izbrojati 100 000 KM za stan, nađi da ti od 10 parametara na tvojoj check listi, stan zadovoljava barem 8, jer 10/10 situaciju nikad nećeš naći :run:
pa i ja bi volio da je prvi sprat al nema. A i bez lifta je tako da je bolje sto nize. Mislim da se prodaje duze jer vlasnik pokazuje stan samo nedjeljom prije podne. Ne znam samo kakvo je grijanje na plin? Jel skupo?
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#155 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by DaffyDuck »

Tuzla111 wrote:Misljenja za ovaj stan. https://www.olx.ba/artikal/27569048/sta ... -grbavica/
Ovo mozes jos spustiti.. Nedostaci:
- razlicit pod po prostorijama, jel parket il laminat i vrlo moguce postavljen po starom parketu ili plocicama- znaci rastimano i skripi
- neke sklj letvice umjesto pragova
- stara kuhinja
- stari wc (nije u originalnom stanju, al renoviran prije 20+ godina)
- visoko prizemlje kao nedostatak
- plinsko grijanje- trenutno i skupo i nepouzdano. Ne znas hoce li ga biti ili nece...
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#156 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Tuzla111 »

DaffyDuck wrote:
Tuzla111 wrote:Misljenja za ovaj stan. https://www.olx.ba/artikal/27569048/sta ... -grbavica/
Ovo mozes jos spustiti.. Nedostaci:
- razlicit pod po prostorijama, jel parket il laminat i vrlo moguce postavljen po starom parketu ili plocicama- znaci rastimano i skripi
- neke sklj letvice umjesto pragova
- stara kuhinja
- stari wc (nije u originalnom stanju, al renoviran prije 20+ godina)
- visoko prizemlje kao nedostatak
- plinsko grijanje- trenutno i skupo i nepouzdano. Ne znas hoce li ga biti ili nece...
Hvala.
Sigurno da ne bi platio ovoliko, cak sta vise ima drugi listing of nekog drugog agenta za 104000. Ne kontam koji im je da po nekoliko razlicitih listina ima za isti stan, kakve ugovore ovi agenti prave??
Stan izgleda da nije koristen puno, ovaj prag mi je izmako a sad kad sam vidio bas mi muka kako je onda sve to radjeno ako je prag ovakav.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4341
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#157 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by VladaFBiH »

milojicabrzi wrote:Što se tiče cijene, to je to koliko se otprilike kreće.

Vidim da se prodaje dosta dugo po broju pregleda i datumu objave.

Ovisi što se traži od stana i koliko će biti članova domaćinstva.

Iskreno, stan se kupuje 1-2 puta u životu i ja ne bih uzimao prizemlje, zbog sigurnosti kao i zbog grijanja i hladnoće od poda, kao ni zadnje spratove zbog izloženosti vrućinama i potencijalnim građevinskim "opasnostima" uslijed istrošenosti krova i krovne konstrukcije, ali svako zna svoje.

Ako se već spremaš izbrojati 100 000 KM za stan, nađi da ti od 10 parametara na tvojoj check listi, stan zadovoljava barem 8, jer 10/10 situaciju nikad nećeš naći :run:
slažem se s tobom - imao problem na zadnjem i nikad više zadnji s tim da bih dobro razmislio kada zadnji nije zapravo zadnji već iznad imaš sprat sa šupama jer tu već imaš drugačiju situaciju + možeš dobiti fin popust kada je ovakva situacija u odnosnu na sprat ispod a tehnički je identično jer iznad sebe imaš cijeli sprat
Naslovnica
Posts: 27531
Joined: 20/03/2013 15:38

#158 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Naslovnica »

Živio sam pola života na prizemlju, drugo polovicu na zadnjem spratu (sve na Alipašinom, ravni krov).
U prizemlju ljeti nikada nije bila potrebna klima jer je ugodno hladilo odozdo od podruma, a zimi uvijek pretoplo jer su sve vertikale pune debljine išle kroz stan i zaista nikada zimi nije hladno. Valjda je sva ta toplina nadjačavala onu hladnoću iz podruma. Kada sam živio u prizemlju, iznad mene je živio košarkaš, vazda lupalo, sada sam na vrhu i nema buke.
Ja nikada ne bih bježao niti od prizemlja niti od zadnjeg sprata, nema potrebe. Prizemlje je jedino loše zbog potencijalnih lopova, ali nikada nije bilo problema, iako nemamo rešetke na prozorima.
U ratu je roknula na ravni krov, bila fleka od vlage, kasnije je to sanirano, urađen komplet ravni krov na zgradi, sve 5. Sunčana je strana, tako da nema života bez klime. A više volim da je sunčano, nego da je memli i hladovina.
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#159 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by P308 »

VladaFBiH wrote:
milojicabrzi wrote:Što se tiče cijene, to je to koliko se otprilike kreće.

Vidim da se prodaje dosta dugo po broju pregleda i datumu objave.

Ovisi što se traži od stana i koliko će biti članova domaćinstva.

Iskreno, stan se kupuje 1-2 puta u životu i ja ne bih uzimao prizemlje, zbog sigurnosti kao i zbog grijanja i hladnoće od poda, kao ni zadnje spratove zbog izloženosti vrućinama i potencijalnim građevinskim "opasnostima" uslijed istrošenosti krova i krovne konstrukcije, ali svako zna svoje.

Ako se već spremaš izbrojati 100 000 KM za stan, nađi da ti od 10 parametara na tvojoj check listi, stan zadovoljava barem 8, jer 10/10 situaciju nikad nećeš naći :run:
slažem se s tobom - imao problem na zadnjem i nikad više zadnji s tim da bih dobro razmislio kada zadnji nije zapravo zadnji već iznad imaš sprat sa šupama jer tu već imaš drugačiju situaciju + možeš dobiti fin popust kada je ovakva situacija u odnosnu na sprat ispod a tehnički je identično jer iznad sebe imaš cijeli sprat
Ja sam zivio na zadnjem spratu. Vise ne zivim pa mogu navesti jednu prednost a to je da ti niko ne skace po glavi :D Sada iznad imam komsije - ne daj Boze nikome i cesto pomislim na stari stan i ljepotu zbog tisine koja je vladala u istom :D Ali istina, problemi sa korovom i komsijama koje misle da je krov samo tvoj je veliki nedostatak.

Ako je krov obnovljen i zgrada ima lift, uvijek bih prije izabrao zadnji sprat nego prizemlje.
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#160 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Tuzla111 »

Znaci svako ima razlicito iskustvo. Ja iskeno ne mogu da mi niko hoda po glavi a ne volim ni ja da mislim da li se cuje kad ja hodam i da li nekoga ometam zato i zivim u kuci :D Inace dogovoriti se bilo sta u zgradama(kao obnova krova) je negomuca misija. Ja ne kontam kako se stanari ne mogu da dogovore da ugrade liftove u zgrade sa 5-6 spratova.
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#161 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Tuzla111 »

Dobar stan al totalno bez ukusa radjen. Ne kontam sta neki ljudi rasmiljaju. https://www.olx.ba/artikal/28575873/my- ... iran-54m2/
User avatar
pepeljara
Posts: 6549
Joined: 22/08/2003 00:00

#162 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by pepeljara »

Ma kontaju da ce im klima od 200 km polovne vrijednosti nabiti cijenu :D

samo budala danas kupuje ove polovne stanove sa cijenama 2k+.

Jos je skoro pa sastavljena dnevna soba sa kuhinjom, sto ti ga znaci 1 soba, 1 dnevna soba sa kuhinjom :D:D
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#163 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Tuzla111 »

Ovaj se vec duze prodaje. Misljenja?
https://www.olx.ba/artikal/14320487/cen ... a-prodaju/
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#164 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Tuzla111 »

pepeljara wrote:Ma kontaju da ce im klima od 200 km polovne vrijednosti nabiti cijenu :D

samo budala danas kupuje ove polovne stanove sa cijenama 2k+.

Jos je skoro pa sastavljena dnevna soba sa kuhinjom, sto ti ga znaci 1 soba, 1 dnevna soba sa kuhinjom :D:D
Renoviran prije 10 godina :D
Razliciti podovi, plocite u kupatilu od prije 30 godina, i tad uzete na snizenju, nekakve police po cijelom dnevnom boravku, kuhinju mu neko djaba dao :D
User avatar
pepeljara
Posts: 6549
Joined: 22/08/2003 00:00

#165 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by pepeljara »

Tuzla111 wrote:
pepeljara wrote:Ma kontaju da ce im klima od 200 km polovne vrijednosti nabiti cijenu :D

samo budala danas kupuje ove polovne stanove sa cijenama 2k+.

Jos je skoro pa sastavljena dnevna soba sa kuhinjom, sto ti ga znaci 1 soba, 1 dnevna soba sa kuhinjom :D:D
Renoviran prije 10 godina :D
Razliciti podovi, plocite u kupatilu od prije 30 godina, i tad uzete na snizenju, nekakve police po cijelom dnevnom boravku, kuhinju mu neko djaba dao :D
Ma brat bratu tu on ide ono grbavica...
dodaj ktome da i ovi hoce sigurno 10% od prodaje stana i etoga :D
Imas nove stanove otoka, gradi se 4 zgrade, sve ti je cijena oko 2ce....+- 100km/m.

Dodaj ktome da ne placas porez na nekretninu, i da ti je novo bla bla :)
_ado_
Posts: 657
Joined: 18/10/2007 18:32

#166 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by _ado_ »

Jos da je stavio koju prepariranu zivotinju, i jelenske rogove...bila bi to ok vikendica
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#167 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Tuzla111 »

pepeljara wrote:
Tuzla111 wrote:
pepeljara wrote:Ma kontaju da ce im klima od 200 km polovne vrijednosti nabiti cijenu :D

samo budala danas kupuje ove polovne stanove sa cijenama 2k+.

Jos je skoro pa sastavljena dnevna soba sa kuhinjom, sto ti ga znaci 1 soba, 1 dnevna soba sa kuhinjom :D:D
Renoviran prije 10 godina :D
Razliciti podovi, plocite u kupatilu od prije 30 godina, i tad uzete na snizenju, nekakve police po cijelom dnevnom boravku, kuhinju mu neko djaba dao :D
Ma brat bratu tu on ide ono grbavica...
dodaj ktome da i ovi hoce sigurno 10% od prodaje stana i etoga :D
Imas nove stanove otoka, gradi se 4 zgrade, sve ti je cijena oko 2ce....+- 100km/m.

Dodaj ktome da ne placas porez na nekretninu, i da ti je novo bla bla :)
Kako ide iznajmljivanje na Otoci? Siguran sam da ce dosta ljudi kupiti da iznajmljuje stan tako da cijena rentanje nece biti nesto posebno. Vec sam vidjao neke nove od 60 kvadrata za oko 450 meni se cini
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4341
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#168 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by VladaFBiH »

P308 wrote:
VladaFBiH wrote:[
slažem se s tobom - imao problem na zadnjem i nikad više zadnji s tim da bih dobro razmislio kada zadnji nije zapravo zadnji već iznad imaš sprat sa šupama jer tu već imaš drugačiju situaciju + možeš dobiti fin popust kada je ovakva situacija u odnosnu na sprat ispod a tehnički je identično jer iznad sebe imaš cijeli sprat
Ja sam zivio na zadnjem spratu. Vise ne zivim pa mogu navesti jednu prednost a to je da ti niko ne skace po glavi :D Sada iznad imam komsije - ne daj Boze nikome i cesto pomislim na stari stan i ljepotu zbog tisine koja je vladala u istom :D Ali istina, problemi sa korovom i komsijama koje misle da je krov samo tvoj je veliki nedostatak.

Ako je krov obnovljen i zgrada ima lift, uvijek bih prije izabrao zadnji sprat nego prizemlje.
e to sam skroz smeo s uma - nekad neprocjenjivo :)
User avatar
muha_sa
Posts: 128455
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#169 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by muha_sa »

moke zbog koke wrote:Pozdrav, ima par stanova u Gradacackoj ulici blize Bosmalu, cijene solidne, visoko prizemlje s balkonom, pa me zanimaju iskustva ljudi koji zive ili su zivjeli ili poznaju taj dio grada, pomagajte ljudi! :)
ja živim u Gradacackoj---pitaj me koji je stan u pitanju i odmah cu ti rec :)

možeš na pp
moke zbog koke
Posts: 25
Joined: 26/04/2018 14:57

#170 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by moke zbog koke »

muha_sa wrote:
moke zbog koke wrote:Pozdrav, ima par stanova u Gradacackoj ulici blize Bosmalu, cijene solidne, visoko prizemlje s balkonom, pa me zanimaju iskustva ljudi koji zive ili su zivjeli ili poznaju taj dio grada, pomagajte ljudi! :)
ja živim u Gradacackoj---pitaj me koji je stan u pitanju i odmah cu ti rec :)

možeš na pp
Danas idemo da pogledamo stan pa cu imati vise informacija gdje se tacno nalazi, pa se javim na pp. Hvala svakako!
User avatar
konektovan
Posts: 39871
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#171 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by konektovan »

Ma u gradacackoj je sve za rušenja, baš dotrajalo. :mrgreen:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65331
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#172 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by _BataZiv_0809 »

P308 wrote:
Ja sam zivio na zadnjem spratu. Vise ne zivim pa mogu navesti jednu prednost a to je da ti niko ne skace po glavi :D Sada iznad imam komsije - ne daj Boze nikome i cesto pomislim na stari stan i ljepotu zbog tisine koja je vladala u istom :D Ali istina, problemi sa korovom i komsijama koje misle da je krov samo tvoj je veliki nedostatak.

Ako je krov obnovljen i zgrada ima lift, uvijek bih prije izabrao zadnji sprat nego prizemlje.
Isti sam. Ne mogu prezaliti svoj stan na zadnjem spratu. Doduse iznad mene zivi bas neuvidjavna stoka sa neodgojenom djecurlijom :run:

Sad kad sam ponovo u fazi kupovine gledam iskljucivo zadnji sprat :)

A komsija je pola stana ako ne i vise. I sve je zajednicko kad treba koristiti a samo tvoje kad treba odrzavati :-)
ottmar
Posts: 64
Joined: 02/05/2010 00:10

#173 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by ottmar »

Može li pomoć molim vas.

U procesu sam kupovine stana. Dobar dio posla je odrađen.

Eh sad, dobio sam od notara tri nekakva prijepisa / otpravka ugovora.
Za mene, za poresku, za ZK ured.

Koja je sad procedura dalje?
Jel prvo idem u poresku i nosim samo ovaj ugovor sto je za njih ili im nosim sva tri ugovora?

Plizz neko
sigicalo
Posts: 257
Joined: 31/08/2006 16:33
Location: Sarajevo

#174 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by sigicalo »

ottmar wrote:Može li pomoć molim vas.

U procesu sam kupovine stana. Dobar dio posla je odrađen.

Eh sad, dobio sam od notara tri nekakva prijepisa / otpravka ugovora.
Za mene, za poresku, za ZK ured.

Koja je sad procedura dalje?
Jel prvo idem u poresku i nosim samo ovaj ugovor sto je za njih ili im nosim sva tri ugovora?

Plizz neko
Nosis u poreznu jedan primjerak ugovora i potvrdu iz banke da su prebacena sredstva prodavcu stana.Ispunis zahtjev za izlazak komisije za procjenu. Onda te nazovu iz komisije za procjenu kad ce doci. Komisija zavrsi procjenu i kazu ti koliko ces platiti porez. Mozes se zaliti i onda cekas drugostepenu komisiju koja moze procijeniti manje ili vise. Ako se neces zaliti, nakon posjete komisije odes u poreznu po primjerak uplatnice za porez. Platis porez i ponovo u poreznu. Poneses ostala 2 primjerka ugovora i originalnu uplatnicu. Ostavis da ispecataju i dodjes za par dana po rjesenje o placenom porezu. Sa tim papirom i primjerkom ugovora o kupovini u gruntovnicu. Predas zahtjev za upis u ZK. Bude gotovo za 7-10 dana
ottmar
Posts: 64
Joined: 02/05/2010 00:10

#175 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by ottmar »

sigicalo wrote: Nosis u poreznu jedan primjerak ugovora i potvrdu iz banke da su prebacena sredstva prodavcu stana.Ispunis zahtjev za izlazak komisije za procjenu. Onda te nazovu iz komisije za procjenu kad ce doci. Komisija zavrsi procjenu i kazu ti koliko ces platiti porez. Mozes se zaliti i onda cekas drugostepenu komisiju koja moze procijeniti manje ili vise. Ako se neces zaliti, nakon posjete komisije odes u poreznu po primjerak uplatnice za porez. Platis porez i ponovo u poreznu. Poneses ostala 2 primjerka ugovora i originalnu uplatnicu. Ostavis da ispecataju i dodjes za par dana po rjesenje o placenom porezu. Sa tim papirom i primjerkom ugovora o kupovini u gruntovnicu. Predas zahtjev za upis u ZK. Bude gotovo za 7-10 dana
Thanks a LOT :thumbup: :thumbup:
Post Reply