Kupovina stana - savjeti

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#101 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by wewa »

b3lm1n wrote:Eh ovako, imam pitanje za forumaše pa ako bi neko bio voljan da mi odgovori (teta na šalteru u ZK je bila malo više nadrndana pa nije htjela odgovoriti). Znači kupio sam nedavno stan u Sarajevu, sve ispalo super, uplatio porez, predao otpravak izvornika sa svim potrebnim podacima u ZK ured. Zanima me koja je sad procedura, da li oni mene zovu kad to sve bude gotovo, da li te dokumente salju na adresu i da li uopste ima nekih dokumenata koji se dobiju nakon završetka procesa uknjiženja?
dobices na adresu rjesenje o uknjizbi ili o dopuni dokumentacije, zavisno od toga da li je kompletna dokumentacija uredna

relativno su i brzi :)
User avatar
pepeljara
Posts: 6549
Joined: 22/08/2003 00:00

#102 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by pepeljara »

Dobije se sve sluzbeno, sto kaze kolega, relativno brzo bude sve gotovo.
User avatar
cincilator2012
Posts: 314
Joined: 11/01/2013 13:58
Contact:

#103 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by cincilator2012 »

Pozz, jedno pitanje. Kupio sam novogradnju, predao papire za porez (rekose mi da cu cekati 2.5 do 3 mjeseca) i sada trebam predati papire za "predbiljezbu". Gdje se tacno predaje, jel' se puno ceka, koja papirologija treba i kolika je taxa? Ako je ko prosao ovu proceduru, da mi u par recenica napise ako nije problem.
Usput, sve najboje u Novoj 2017.g. ;)

lp
User avatar
Truba
Posts: 81032
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#104 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Truba »

samo vas promatram :curica:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24175
Joined: 08/09/2005 20:08

#105 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Haris.ba »

cincilator2012 wrote:Pozz, jedno pitanje. Kupio sam novogradnju, predao papire za porez (rekose mi da cu cekati 2.5 do 3 mjeseca) i sada trebam predati papire za "predbiljezbu". Gdje se tacno predaje, jel' se puno ceka, koja papirologija treba i kolika je taxa? Ako je ko prosao ovu proceduru, da mi u par recenica napise ako nije problem.
Usput, sve najboje u Novoj 2017.g. ;)

lp
Općinski sud u Sarajevu, Zemljišnoknjižni ured. Nazovi, pitaj. Ljubazni znaju biti. Bilo je 60 KM. Mislim da nisu mjenjali takse.Notar će ti pripremiti papire za predbilježbu.

Na kraju krajeva. Što ti notar to nije uradio?

P.S.
Black Swanu pošalji pp. On će ti sve objasniti oko kupovine stana. :D
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#106 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by mali_milojica »

Haris.ba wrote:
cincilator2012 wrote:Pozz, jedno pitanje. Kupio sam novogradnju, predao papire za porez (rekose mi da cu cekati 2.5 do 3 mjeseca) i sada trebam predati papire za "predbiljezbu". Gdje se tacno predaje, jel' se puno ceka, koja papirologija treba i kolika je taxa? Ako je ko prosao ovu proceduru, da mi u par recenica napise ako nije problem.
Usput, sve najboje u Novoj 2017.g. ;)

lp
Općinski sud u Sarajevu, Zemljišnoknjižni ured. Nazovi, pitaj. Ljubazni znaju biti. Bilo je 60 KM. Mislim da nisu mjenjali takse.Notar će ti pripremiti papire za predbilježbu.

Na kraju krajeva. Što ti notar to nije uradio?

P.S.
Black Swanu pošalji pp. On će ti sve objasniti oko kupovine stana. :D
I mene ovo cudi. Das mu par stotina KM i nije u stanju otici ili poslati jirgeta da to uradi za musteriju :?
User avatar
cincilator2012
Posts: 314
Joined: 11/01/2013 13:58
Contact:

#107 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by cincilator2012 »

Hvala na odgovoru. Dala je meni notarka primjerke ugovora, i bila je opcija da ona to odradi al' za lovu. Obzirom da sam se vec dovoljno izvalio prilikom kupovine stana i namjestaja, uzeo sam da to sam rijesim.
Notar mi je uzeo 550km za obradu, al' se ne sjecam koliko mi je trazio za ove prijave.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24175
Joined: 08/09/2005 20:08

#108 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Haris.ba »

cincilator2012 wrote:Hvala na odgovoru. Dala je meni notarka primjerke ugovora, i bila je opcija da ona to odradi al' za lovu. Obzirom da sam se vec dovoljno izvalio prilikom kupovine stana i namjestaja, uzeo sam da to sam rijesim.
Notar mi je uzeo 550km za obradu, al' se ne sjecam koliko mi je trazio za ove prijave.
Koliko se sjećam, uzeo bi ti oko 30 KM. :D
User avatar
cincilator2012
Posts: 314
Joined: 11/01/2013 13:58
Contact:

#109 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by cincilator2012 »

Ma mesc'ini da su ovdje bile 100-200km u igri ;)
User avatar
Qler
Posts: 23492
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#110 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Qler »

I ja sam u potrazi za stanom, pa ako neko zna da se prodaje sta za neku normalnu cifru oko Malte, eventualno Dobrinja, samo da nije 4 i 1.... do oko 60 kvadrata na malti, ili malo veci na dobrinji...
User avatar
Truba
Posts: 81032
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#111 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Truba »

:ekser:
User avatar
rumenige_brajtner
Posts: 2088
Joined: 17/07/2008 10:03

#112 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by rumenige_brajtner »

zgrade/naselja u kojima je vojno-stambeni fond učestvovao u izgrdadnji (pojednostavljeno, gdje su vojni stanovi) su vrh i bolje od svake današnje novogradnje.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4346
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#113 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by VladaFBiH »

cincilator2012 wrote:Ma mesc'ini da su ovdje bile 100-200km u igri ;)
da, ali sa svim taksama - njihova usluga je 30-50KM...
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#114 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by iceman ze »

60 KM
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#115 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by iceman ze »

Obavio sam kupovinu stana, ali nisam uradio predbiljezbu. Notar nije mi objasnio moje obaveze. Trenutno poreska razmatra moj predmet, imam dojam da ce se oduziti. Da li mogu sada uraditi predbiljezbu i na koji nacin?
baxus
Posts: 1198
Joined: 29/10/2005 16:31

#116 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by baxus »

bit101 wrote:Pozdrav,
Da li neko zivi, ili ima informacije o stanovima na Vracama, konkretno u ulici Avde Smajlovica (pored tranzita)? Posto je to u strani, koliko tu ima sunca, vlage, kakav je komsiluk itd...? Kakve su kvalitete zgrade? Svaka informacija je dobrodosla :)
Zavisi od orjentacije stana. I sunčanih i mračnih ima kao i svugdje.
Generalno gore su moderni stanovi, jako kvalitetna gradnja. U ratu poštedjene zgrade jer su bile na teritoriji RS-a jelte :)
Ima mrak stanova a ima i odrona u suterenu.
gidra
Posts: 3513
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#117 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by gidra »

iceman ze wrote:Obavio sam kupovinu stana, ali nisam uradio predbiljezbu. Notar nije mi objasnio moje obaveze. Trenutno poreska razmatra moj predmet, imam dojam da ce se oduziti. Da li mogu sada uraditi predbiljezbu i na koji nacin?
Meni je to notar odradio...vjerovatno možeš i sam otići i to završiti. Samo ponesi kupoprodajni ugovor.
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#118 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Miki123 »

iceman ze wrote:Obavio sam kupovinu stana, ali nisam uradio predbiljezbu. Notar nije mi objasnio moje obaveze. Trenutno poreska razmatra moj predmet, imam dojam da ce se oduziti. Da li mogu sada uraditi predbiljezbu i na koji nacin?
pa predbilježba nije obavezna i na upis iste se plaća taksa.

najbolje ti je da predbilježbu sam odneseš u gruntovnicu zajedno sa taksom od 20 ili 25 KM i zahtjevom za upis predbieljžbe koji možeš i sam napisati ukoliko ti notar nije dao isti.

bezveze ćeš notaru platiti 100 KM kada možeš sve sam završiti..
milojicabrzi
Posts: 1725
Joined: 18/11/2009 12:43

#119 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by milojicabrzi »

Predbilježba je oznaka da je nekretnina u procesu promjene vlasnika.
Štiti tebe kao kupca, u smislu da prodavac ne može otići u drugi grad i prodati istu nekretninu nekom drugom.

Ukoliko sumnjaš ili nemaš povjerenja u prodavca ali i radi mirnog sna, uradi predbilježbu...

Vidiš na forumu ovih dana rasprave oko ljudi u Tuzli, koji su kupili stan iz kojeg ih nakon 10 godina izbacuju...
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#120 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by iceman ze »

Miki123 wrote:
iceman ze wrote:Obavio sam kupovinu stana, ali nisam uradio predbiljezbu. Notar nije mi objasnio moje obaveze. Trenutno poreska razmatra moj predmet, imam dojam da ce se oduziti. Da li mogu sada uraditi predbiljezbu i na koji nacin?
pa predbilježba nije obavezna i na upis iste se plaća taksa.

najbolje ti je da predbilježbu sam odneseš u gruntovnicu zajedno sa taksom od 20 ili 25 KM i zahtjevom za upis predbieljžbe koji možeš i sam napisati ukoliko ti notar nije dao isti.

bezveze ćeš notaru platiti 100 KM kada možeš sve sam završiti..
Hvala informacijama. Uradicu zbog mirnog sna :thumbup:
Ci-Nick
Posts: 5063
Joined: 15/03/2015 17:38

#121 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Ci-Nick »

Haris.ba wrote:
ado_7 wrote:Nemam nista ni protiv stare gradnje, pogotovo dobrinje.
Medjutim sve stanova sto ima da se prodaje je ili suteren i prizemlje, ili zadnji sprat (krov u kakvom je stanju je uvijek upitno).
Ili sve sto je u koliko toliko dobrom stanju, je strasno skupo.
Ako ćemo pošteno, onoga i sa prizemlja treba da zanima kakav je krov Jest da prvi zaplati onaj na zadnjem spratu - ali svi stanovi su dužni popravljati krov.
Niko nije siguran.
Iznad mene dva sprata, al kad je počelo da mi kapa sa plafona ja sam doveo limara i platio iz svog džepa popravak na krovu.
Ljudi iznad mene već bili navikli da podbacuju lavore i kante. :cry: :cry: :cry: :cry:
Last edited by Ci-Nick on 09/04/2017 21:54, edited 1 time in total.
Ci-Nick
Posts: 5063
Joined: 15/03/2015 17:38

#122 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Ci-Nick »

.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4346
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#123 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by VladaFBiH »

Ci-Nick wrote:
Haris.ba wrote:
ado_7 wrote:Nemam nista ni protiv stare gradnje, pogotovo dobrinje.
Medjutim sve stanova sto ima da se prodaje je ili suteren i prizemlje, ili zadnji sprat (krov u kakvom je stanju je uvijek upitno).
Ili sve sto je u koliko toliko dobrom stanju, je strasno skupo.
Ako ćemo pošteno, onoga i sa prizemlja treba da zanima kakav je krov Jest da prvi zaplati onaj na zadnjem spratu - ali svi stanovi su dužni popravljati krov.
Niko nije siguran.
Iznad mene dva sprata, al kad je počelo da mi kapa sa plafona ja sam doveo limara i platio iz svog džepa popravak na krovu.
Ljudi iznad mene već bili navikli da podbacuju lavore i kante. :cry: :cry: :cry: :cry:
ili niko nije htio da učestvuje u popravci zajedničkog krova dok nije i tebi procurilo :) - ovo je situacija u 99% zgrada gdje sve boli *urac za onog na zadnjem spratu iako je krov zajednički
Ci-Nick
Posts: 5063
Joined: 15/03/2015 17:38

#124 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Ci-Nick »

VladaFBiH wrote:
Ci-Nick wrote:
Niko nije siguran.
Iznad mene dva sprata, al kad je počelo da mi kapa sa plafona ja sam doveo limara i platio iz svog džepa popravak na krovu.
Ljudi iznad mene već bili navikli da podbacuju lavore i kante. :cry: :cry: :cry: :cry:
ili niko nije htio da učestvuje u popravci zajedničkog krova dok nije i tebi procurilo :) - ovo je situacija u 99% zgrada gdje sve boli *urac za onog na zadnjem spratu iako je krov zajednički
U zgradu sam doselio prije deset godina,..u ulazu 44 stana,..održavanje nije funkcionisalo jer nismo potpisali ugovor ni sa jednom firmom za održavanje a nismo mogli potpisati jer ljudi nisu htjeli doći na sastanak stanara.
Nas desetak koji smo kupili stanove za novac smo se borili i jedva nekako prije dvije godine sakupismo dovoljno potpisa ( išli smo od vrata o vrata i molili)i potpisasmo ugovor sa upraviteljom i sad je sve na toj firmi.
Ovo sa kvarom se desilo prije potpisivanja.
Ja nisam imao živce da se natežem ni da čekam, našao majstora i platio 200 KM iz svog džepa.
Ovi iznad mene spadaju naravno u one koji nisu dolazili na sastanke i mislim da su sad i utuženi zbog neplaćanja.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4346
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#125 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by VladaFBiH »

Ci-Nick wrote:
VladaFBiH wrote:
Ci-Nick wrote:
Niko nije siguran.
Iznad mene dva sprata, al kad je počelo da mi kapa sa plafona ja sam doveo limara i platio iz svog džepa popravak na krovu.
Ljudi iznad mene već bili navikli da podbacuju lavore i kante. :cry: :cry: :cry: :cry:
ili niko nije htio da učestvuje u popravci zajedničkog krova dok nije i tebi procurilo :) - ovo je situacija u 99% zgrada gdje sve boli *urac za onog na zadnjem spratu iako je krov zajednički
U zgradu sam doselio prije deset godina,..u ulazu 44 stana,..održavanje nije funkcionisalo jer nismo potpisali ugovor ni sa jednom firmom za održavanje a nismo mogli potpisati jer ljudi nisu htjeli doći na sastanak stanara.
Nas desetak koji smo kupili stanove za novac smo se borili i jedva nekako prije dvije godine sakupismo dovoljno potpisa ( išli smo od vrata o vrata i molili)i potpisasmo ugovor sa upraviteljom i sad je sve na toj firmi.
Ovo sa kvarom se desilo prije potpisivanja.
Ja nisam imao živce da se natežem ni da čekam, našao majstora i platio 200 KM iz svog džepa.
Ovi iznad mene spadaju naravno u one koji nisu dolazili na sastanke i mislim da su sad i utuženi zbog neplaćanja.
iskreno dobro si prošao... ja sam na novogradnji morao da dam blizu 3.000KM za krpljenje krova (majmuni stavili mediternaski crijep u Sarajevu koji se raspao poslije 3-4 zime) i još se tužim sa prodavcem (istina upravitelj mi je priznao skoro sve u međuvremenu tako da sam u pretplati pola života :) )...
Post Reply