Kupovina stana - savjeti

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#251 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by vjesticanametli »

amko761 wrote:I da ne poprave zubalo i servisiraju auto jednom godišnje.
nokte kanDZe frizure :lol: sise cukljeve :run: :mrgreen:
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2793
Joined: 14/01/2019 04:56

#252 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Porodice Foht »

Ne znam ko je kupio Delingove stanove, ali za ostale znam. Ljudi koji vec imaju stan u staroj gradnji, prodaju taj pa uzmu novi. Dijaspora, da ima biti gdje kad dodje. Ljudi iz okoline cija djeca ovdje studiraju, umjesto kirije placaju ratu kredita. Mladi bracni parovi, takodjer.
Najtrazeniji su mali stanovi, ako imas garsonjeru od.25 m2 u zgradi staroj 40 godina, mozes je prodati za 50k.[/quote]
Ja sam do skoro vjerovao da je to tako. I jeste ali u nekom manjem procentu, a onda sam upoznao lika koji ima 8 stanova, koji je taksista i svakog prvog u mjesecu samo obilazi i uzima kirije.
Neka je po 50k svaki stan, odakle njemu 400k da investira?
Msm, meni niti u džep niti iz džepa. Ali obzirom na trend iseljavanja, stopu mortaliteta, našeg "ugleda" u svijetu, političke nestabilnosti, broja nezaposlenih, prosječne plate, kvalitete radova, lokacije, cijena polovnog stana u Dragodolu, po kvadratu od 1700KM je ludost.
A još kad vidim cijne po Sarajevu to je tek za analize, mada glavni grad, turističko središte, administrativni centar itd još i ima opravdanja za tako visoke cijene.[/quote]
Vara drzavu, ne placa porez, bavi se nekim poslovima na crno, a možda i nelegalnim. Sve investira u stanove.
1 kupuje 2, 2 kupuju 3, 3 kupuju 5 itd itd.[/quote]


To je to. Moj drug renta za 250 KM i godisnje pokupi 2750 sto mu dodje dobro, veli. Nema stete i polahko vraca ulozeno. Ove s vise stanova niko ne moze pohvatati za porez i zato im cvjeta biznis, nema druge.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#253 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by tempuser »

amko761 wrote:I da ne poprave zubalo i servisiraju auto jednom godišnje.
A odlazak frizeru?
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4341
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#254 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by VladaFBiH »

starii wrote: pa nek ti ujak kupi stan u minhenu i neka ga renta, zbog takvih iz njemacke i "dijaspore" su cijene stanova skocile u sarajevu...naravno neka i plati porez na rentanje....
ja lično jedva čekam da se natjeraju ovi što izdaju stanove da počnu porez plaćati ali s druge strane računaj da će ovo dići prosječnu rentu/kiriju za minimalno iznos poreza...
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4341
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#255 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by VladaFBiH »

lissics wrote:
starii wrote: pa nek ti ujak kupi stan u minhenu i neka ga renta, zbog takvih iz njemacke i "dijaspore" su cijene stanova skocile u sarajevu...naravno neka i plati porez na rentanje....
Dodao bih da ujaci ne ulazu u Bosnu ne biste imali sta jesti.

Helem, budžet je malen ako ti je cilj rentati za 1500 KM. Cini mi se da takav stan može za 500-800KM se rentati.
upravo, sa 200k investicijom računaj na cca 700KM rente odnosno povrat investicije za cca 24 godine što opet nije loše obzirom da je godišnji povrat veći od 4% (nisam uzimao faktor rasta rente niti faktor održavanja jer računam da će se anulirati)
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#256 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by tempuser »

felicia wrote:Poštovani forumaši,

Nalazim se u jednoj zanimljivoj i "slatkoj" situaciji... Moj ujak koji godinama radi u Njemačkoj (a prije rata je živio u Sarajevu) zamislio je da bi kao oblik štednje za "stare dane" bilo dobro da kupi stan u Centru Sarajeva (od Marijin Dvora do Katedrale) od cca 80 m2 do cca 200.000 KM financijski.

Moja ideja je da gledam u narednih par mjeseci pronaći ovakav stan koji se "uklapa u zadane gabarite", da se za nekih dodatnih 30.000 KM takav stan može "napucati do bola" i da ujak to može iznajmiti "malo bogatijoj klijenteli" (multinacionalke, diplomate i sl.) za nekih 1.000 do 1.200 KM mjesečno.
Evo ja frisko iz adaptacije koja otprilike odgovara tvojim parametrima, a u zadnjih 5 god prosao kroz jos dvije.
Prvo, budzet od 200k KM za kupovinu stana te kvadrature na tom potezu sa porezom itd je donja granica.
Drugo, 30k KM je cijena osnovne adaptacije bez prepravljanja rasporeda, kerefeka sa rasvjetom, spustenim plafonima itd. Znaci vanjska stolarija, podovi, kupatilo, kuhinja, dopuna el. instalacije, obrada zidova, osnovni ugradbeni ormari bez ostalog namjestaja materijalima i opremom srednje kategorije. Slucaju da se radi i grijanje dodaj jos 5k KM. Takav stan se izdaje 500-700 KM. osim toga takav stan je tesko izdati jer je veliki stan za prosjecnog podtanara preskup i opterecen visokim komulanijama.
Da napucas stan, bolji materijali, oprema, naprednija grijanja, qci-palci, i da ga izdas strancima za 1000-1200 KM (a moras pogoditi da se svoj ukus za napucavanje svidi potencijalnom podstanaru) moras uloziti 2 x vise para.
todd_smith
Posts: 30074
Joined: 23/06/2009 14:14
Location: Ja se ovdje samo zajebajem

#257 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by todd_smith »

Najpametnije je njoj da porazgovara sa covjekom, da mu objasni da je drugacije trziste nego sto on ima sliku u glavi. Em za cijenu stana, em za kiriju.

Nije nemoguce naci stan za 200k KM na relaciji M Dvor - Carsija, ali taj stan ce biti 70m2 ili tako tu. Uz adaptaciju, trosak ide jos 30-tak k KM. Uz to dodajes porez, papirologiju i ostale sitnice, zaokruzi oko 10k KM.

Takav stan mozes za 1.000 - 1.500KM izdati jedino nekoj firmi, ali stan onda moras registrovati da moze firma, sto je dodatni trosak i to moras porez placati, nema na crno, jer firma sama trazi zbog svog poreza.

Privatno lice, osim ako nije neki arap ili stranac, nece ti to uzeti jer za 1.000 - 1.500KM ima stanova od 120-150m2 na toj relaciji koji su vec adaptirani, spremljeni sa top tehnikom i namjestajem.

Mislim da mora da smanji ocekivanja covjek. ili kao sto neko iznad rece, iskreno mozda je ipak isplatnije da uzme u kesu neki stan od €100k vani, i taj izdaje. Recimo u Engleskoj tj Londonu kirija je uzasna, nema kontrole i stancic od 40-50m2 se hladno izdaje za 800-1000 funti.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#258 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Haris.ba »

todd_smith wrote:Mislim da mora da smanji ocekivanja covjek. ili kao sto neko iznad rece, iskreno mozda je ipak isplatnije da uzme u kesu neki stan od €100k vani, i taj izdaje. Recimo u Engleskoj tj Londonu kirija je uzasna, nema kontrole i stancic od 40-50m2 se hladno izdaje za 800-1000 funti.
Mislim da joj to ne odgovara, jer onda neće biti uključena u taj posao. Ovako, isplati joj se ovdje naći nešta. :D
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#259 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by tempuser »

todd_smith wrote: Takav stan mozes za 1.000 - 1.500KM izdati jedino nekoj firmi, ali stan onda moras registrovati da moze firma, sto je dodatni trosak i to moras porez placati, nema na crno, jer firma sama trazi zbog svog poreza.
Kakva registracija stana? Za legalno izdavanje stana (koje bi pravno lice moglo iskazati kao rashod) dovoljno je da fizicko lice ovjeri ugovor o najmu u nadleznoj PU. Na osnovu tog ugovora na pocetku godine placa porez na nekretninu koji izdaje (koji se obracunava po m2, mislim da je g KM/m2) i na kraju godine porez na prihod od izdavanja (koji je 10% od cijene godisnjeg zakupa umanjen za 30% amortizacije i ulaganja u stan).
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4341
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#260 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by VladaFBiH »

tempuser wrote:
todd_smith wrote: Takav stan mozes za 1.000 - 1.500KM izdati jedino nekoj firmi, ali stan onda moras registrovati da moze firma, sto je dodatni trosak i to moras porez placati, nema na crno, jer firma sama trazi zbog svog poreza.
Kakva registracija stana? Za legalno izdavanje stana (koje bi pravno lice moglo iskazati kao rashod) dovoljno je da fizicko lice ovjeri ugovor o najmu u nadleznoj PU. Na osnovu tog ugovora na pocetku godine placa porez na nekretninu koji izdaje (koji se obracunava po m2, mislim da je g KM/m2) i na kraju godine porez na prihod od izdavanja (koji je 10% od cijene godisnjeg zakupa umanjen za 30% amortizacije i ulaganja u stan).
Ako se ne varam, da bi pravno lice koristilo stan za kancelarije mora isti biti registovan kao poslovni prostor/objekat a ne stambeni.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#261 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by tempuser »

VladaFBiH wrote:
tempuser wrote:
todd_smith wrote: Takav stan mozes za 1.000 - 1.500KM izdati jedino nekoj firmi, ali stan onda moras registrovati da moze firma, sto je dodatni trosak i to moras porez placati, nema na crno, jer firma sama trazi zbog svog poreza.
Kakva registracija stana? Za legalno izdavanje stana (koje bi pravno lice moglo iskazati kao rashod) dovoljno je da fizicko lice ovjeri ugovor o najmu u nadleznoj PU. Na osnovu tog ugovora na pocetku godine placa porez na nekretninu koji izdaje (koji se obracunava po m2, mislim da je g KM/m2) i na kraju godine porez na prihod od izdavanja (koji je 10% od cijene godisnjeg zakupa umanjen za 30% amortizacije i ulaganja u stan).
Ako se ne varam, da bi pravno lice koristilo stan za kancelarije mora isti biti registovan kao poslovni prostor/objekat a ne stambeni.
ne nuzno. Pravno lice moze iznajmiti i stambeni prostor za npr. smjestaj svojih uposlenika, ali ako je po djelatnosti drustva za sjediste obavezan poslovni prostor onda nema nikakve registracije nego promjena namjene, iz stambenog u poslovni, a da pri tome mora ispunjavati tehnicke uslove i dobiti saglasnost stanara
todd_smith
Posts: 30074
Joined: 23/06/2009 14:14
Location: Ja se ovdje samo zajebajem

#262 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by todd_smith »

VladaFBiH wrote:
tempuser wrote:
todd_smith wrote: Takav stan mozes za 1.000 - 1.500KM izdati jedino nekoj firmi, ali stan onda moras registrovati da moze firma, sto je dodatni trosak i to moras porez placati, nema na crno, jer firma sama trazi zbog svog poreza.
Kakva registracija stana? Za legalno izdavanje stana (koje bi pravno lice moglo iskazati kao rashod) dovoljno je da fizicko lice ovjeri ugovor o najmu u nadleznoj PU. Na osnovu tog ugovora na pocetku godine placa porez na nekretninu koji izdaje (koji se obracunava po m2, mislim da je g KM/m2) i na kraju godine porez na prihod od izdavanja (koji je 10% od cijene godisnjeg zakupa umanjen za 30% amortizacije i ulaganja u stan).
Ako se ne varam, da bi pravno lice koristilo stan za kancelarije mora isti biti registovan kao poslovni prostor/objekat a ne stambeni.
da, na ovo sam mislio kada sam spominjao registraciju

Vidim tempuser govori da nije uvijek taj slucaj, ali barem ja svoj kada sam izdavao morao sam tako. Ne znam.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#263 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by tempuser »

todd_smith wrote:
VladaFBiH wrote:
tempuser wrote:
Kakva registracija stana? Za legalno izdavanje stana (koje bi pravno lice moglo iskazati kao rashod) dovoljno je da fizicko lice ovjeri ugovor o najmu u nadleznoj PU. Na osnovu tog ugovora na pocetku godine placa porez na nekretninu koji izdaje (koji se obracunava po m2, mislim da je g KM/m2) i na kraju godine porez na prihod od izdavanja (koji je 10% od cijene godisnjeg zakupa umanjen za 30% amortizacije i ulaganja u stan).
Ako se ne varam, da bi pravno lice koristilo stan za kancelarije mora isti biti registovan kao poslovni prostor/objekat a ne stambeni.
da, na ovo sam mislio kada sam spominjao registraciju

Vidim tempuser govori da nije uvijek taj slucaj, ali barem ja svoj kada sam izdavao morao sam tako. Ne znam.
Sto se poreza tice, namjena ne igra ulogu.
Vise firmi za koje sam radio su redovno iznajmljivale stanove za zaposlenike koji su kroz ugovore imali pravo na smjestaj, a trosak se uredno knjizio kao rashod.
User avatar
HardCore
Posts: 2368
Joined: 17/05/2011 21:46

#264 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by HardCore »

Sta je s ovim stanom u hrasnici, prodaje se preko godinu dana, trenutna cijena 85 000, 77m2 10 sprat s 2 lifta, zar je toliko lose tamo, ima li neko iskustva s ovim neboderima?

BAULAND / Trosoban / 77m2 / Garaža / Hrasnica (85.000 KM)
https://www.olx.ba/r/32766711/8748
User avatar
ljevoruki
Posts: 4746
Joined: 20/05/2011 22:49

#265 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by ljevoruki »

Hrasnica jbg ti :run:
User avatar
Bascarsija1
Posts: 562
Joined: 21/11/2017 04:38
Location: Nexus 1

#266 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Bascarsija1 »

Stan/ Ferhadija/ Stari Grad/ 145 m2 --- 700.000KM

https://www.olx.ba/artikal/36974016/sta ... /#detaljno

Dali je ovo uopste realna cijena? Jeste strogi strogi centar.
Tip postavio samo jednu sliku izvana, kao da se prodaje pasta za zube.

Imali iko ideju o stanovima i cijenama u Ferhadiji.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31485
Joined: 16/04/2011 18:46

#267 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by skafiskafsnjak »

Vidi efendije , 127000 prodaje trosoban stan ... 67 kvadrata.
Kolike su te 3 sobe da mi je znati :-)

To se danas i dnevni boravak broji u sobe ?
Last edited by skafiskafsnjak on 02/09/2020 16:01, edited 1 time in total.
User avatar
geralt
Posts: 5118
Joined: 14/09/2017 12:45

#268 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by geralt »

Dnevni boravak se uvijek brojao u sobe, barem u Sarajevu.

Pretpostavljam da si Mostarac? :D
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31485
Joined: 16/04/2011 18:46

#269 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by skafiskafsnjak »

geralt wrote: 02/09/2020 14:19 Dnevni boravak se uvijek brojao u sobe, barem u Sarajevu.

Pretpostavljam da si Mostarac? :D
Nisam Mostarac , ali ni Sarajlija.
To je prevara...da bolje oglas izgleda.

U sobe se broje one u kojima spava... Spavaca, mozda djecija soba i slicno. Dnevni boravak ne.

A vala kod efendije prevaranta je i za dvosoban ovo malo ... Valjda su sobe kao "spajz" :D

Ja imam 3 velika balkona... Zatvorim jedan , i kazem imam sobu vise hahaha. How yes no
saga
Posts: 1174
Joined: 14/05/2007 22:23

#270 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by saga »

Fkt se uvijek dnevni boravak racunao kao soba. Ali isto tako sobe ispod (cini mi se) 12kv su se brojale kao pola sobe.
Tako sam ja zivjela u 66kv u stanu okarakterisanom kao dvoiposoban.

To nova gradnja ignorise, i iako su sobe cesto minijaturne, nazivaju je cijelom sobom.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#271 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by un1ted »

Ne kontam, kako dnevni nije soba? Dnevni jedna soba, kuhinja i trpezarija i jos jedna soba, spavaca. Znaci dvosoban.
lissics
Posts: 499
Joined: 09/08/2018 06:29

#272 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by lissics »

Mozda covjek zivi u inostranstvu pa navikao na drugi metod. Negdje ide: studio, 1 bedroom, 2 bedroom, 3 bedroom, etc.
saga
Posts: 1174
Joined: 14/05/2007 22:23

#273 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by saga »

Pa da, ali fino kaze bedroom :) zato je ovdje soba, a ne naglaseno spavaca soba.
Sta bi onda jednosobni trebali biti (dakle ne garsonjere, vec ono dnevni + kuhinja sa trpezarijom)
User avatar
nivla
Posts: 4236
Joined: 12/01/2008 23:44

#274 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by nivla »

nije se uvijek brojao dnevni boravak u broj soba nego se ako imas dvije spavace sobe i dnevnu to smatralo dvosobnim/dvoiposobnim stanom
dolaskom raznih prevaranata uskoro su ti dvosobni stanovi postali trosobni i to je jista drugo no prevara
kako znam pa kupio sam dvosoban stan(tako se vodi u papirima) koji ima dvije spavace i dnevnu(nije jos moj stan jer vracam kredit jos 12 godina)
mi sad mozemo raspredati i ja mogu lagati ljude da je to trosoban stan, ali to je jednostavno laz
saga
Posts: 1174
Joined: 14/05/2007 22:23

#275 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by saga »

Naravno da je laz... sta god su oni uradili taj stan je dvosoban;
Mnogi su pregradjivali i dodavali sboe i sta ti ja znam, ali opet... imamo i mi oci, znamo sta je sta.
Iskreno, i kad sam trazila stan pa vidim 'manji trosoban stan 42kv' samo zaobidjem oglas, jer ga onda i zacijene vise, a ja nemam zivaca peglat se s budalama
I bez toga sam uspjela naci sta sam htjela :)
Post Reply