Kupovina stana - savjeti

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#226 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by amko761 »

Po popisu stanovništva nema.
User avatar
ljevoruki
Posts: 4746
Joined: 20/05/2011 22:49

#227 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by ljevoruki »

Ima li neko ovdje ko ima iskustvo sa novogradnjom na Kromolju?
Konkretno, zanima me stan u tzv. “Bajadera” zgradama.
Hvala.
seman
Posts: 187
Joined: 12/06/2010 00:35

#228 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by seman »

Tomahawk11 wrote: Za te pare je moguće.
Reon koji gledaš, naći ćeš dosta novogradnje koju možeš kupiti za te pare.
Sve zavisi šta tebi treba, da li ti je neka lokacija prioritet ili je nebitno da li si na Grbavici, Stupu ili Vogošći.
Pa ono, nije sad neki baš pod moranjem nijedna lokacija, ali naravno da je Grbavica bolja od Vogošće, dok s druge strane bolje normalan stan u Vogošći nego rupa na Grbavici.

Uglavnom, razgledam, na piku su baš cifre što se tiče stanova. :run:
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2793
Joined: 14/01/2019 04:56

#229 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Porodice Foht »

Thorgerson wrote:
nivla wrote:
Dosadno mii wrote:Stan u Lukavici da ili ne?
alo razmisljas u stilu “tamo zive cetnici, poklace nas prvom prilikom” onda jok
ako razmisljas da za skoro duplo manje novca kupijes novogradnju koja nije natrpana kao tibra vec lici na solidno uredjen prostor onda nemas sta misliti nego kupi, problem je sto ce te raja iz multietnickog sarajeva smatrati gorim od karadzica i mladica zajedno zbog te kupovine
Ma ja bas.

Ima tu puno dubljih problema.

- javni prevoz, kakav je u Sarajevu tamo je 30x gori. Tacnije - nema ga. Nuđeno im davno da se produži linija trolejbusa. Neće.
- ako imas djecu? sta s njima, u koju skolu da idu? tamo nastavni plan i nije bas prilagodjen. Ok ima blizu škola na Dobrinji, al onda kupi stan na Dobrinji.
- zastave RS-a na svakom jebenom koraku...ono ok, imate zastavu vau big deal, mora li se stavljati na svaku banderu?
- ulice draže mihajlovića, baneri svako malo NE NATO i ostale gluposti
- kad igra srbija, eh tek je onda pravo veselje, cetnistvo iz kanalizacija izlazi :roll:
- krenes u setnju tu i tamo majica ratko mladic, baner ratko, karadzic itd. ma ono, ajde zatvoris oci i nastavis dalje jelde?

Mislim evo nadji mi jbt u Sarajevu nekoga da hoda sa majicom sta ja znam Cace, Rasima Delića. :-) Ili da hodaju sa majicom likova sa kojima bi trebali da hodaju poput Sefera, Borisa Sibera, Jovana Divjaka itd. Pa i zastavu sa ljiljanima ces rijetko naci. Iako nema nikakvih smetnji da bude na svakom koraku, ali je nema.

Ali tamo ces to vidjeti, trobojke i ove ratne zlocince.

Pa pitao bih ja jevreja, kako bi njemu bilo da mu komsija nosa majicu rudolfa hessa ili himmlera. :roll:

I da. Sarajevo jeste multietnicko, ma koliko ti to ismijavao.
Paa, mes’cini da je Boris prihvatljiv i Stocnom i pravom Sarajvu! :mrgreen:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#230 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by dječak sa šibicama »

Dosadno mii wrote:Stan u Lukavici da ili ne?
Sto da ne.

Samo treba paziti ko je izvodjac, za takve informacije moras znati nekoga iz te branse. Konkretno sam cuo par prica, o firmama koje grade, cime grade, i definitivno treba paziti ko je izvodjac radova jer moze te strefiti vlazan stan, losa stolarija i tako to. Ali slicna prica je i u Sarajevu, u novogradnjama.
NediM17
Posts: 21375
Joined: 05/11/2009 11:49

#231 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by NediM17 »

pepeljara wrote:Pogodnosti su razlicite kad platis cijeli stan prije izgradnje i nakon izgradnje.

recimo Miljacka daje 5-10% nizu cijenu kvadrata ovisno o u kojem je procesu izgradnje stan. Da li je temelj tek ili izgradjena gradjevina.
Ma taj njihov popust je takva finansijska vratolomija da trebaš završiti fakultet da to skontaš. Šatro 10% popusta a kad dodješ matematika ide ovako.
Kvadrat u lameli H koja bi se navodno trebala početi graditi u decembru 2019.,a navodno završiti za godinu, je 2.150 KM. E prilikom rezervacije daš pola odmah znači 1.075 KM, nakon 6 mjeseci dužan si dati drugu polovinu na koju ti daju tih 5%, dakle 1021.25 KM, pa te onda počaste sa još 3% tj. druga polovina iznosi cca 990.60 KM. Kad to sabereš 1.075+990.60 izadje cca 2.065.60 KM po kvadratu.Na kraju taj popust bude cca 4%.
A ono je sve skupa jedan veliki mravinjak, tako da što se mene tiče idemo dalje.
DearJohn
Posts: 534
Joined: 11/01/2011 14:35

#232 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by DearJohn »

shape of despair wrote:Imamo priliku kupiti jako fin stan u Antuna Hangija. Fasadna cigla, stan u sredini. Naselje kao naselje nam se sviđa, mirno, izdvojeno a opet su blizu centra itd. samo me odbija nedostatak sadržaja. Gdje god da izađem moram autom.
Fakat vagam, ima li ko za i protiv, hvala, što bi kupili tu stan i što ne bi.
Nije ti daleko od Ciglana ništa, ali ja lično ne bih stan u sredini uzimo. Velika mogućnost da naletiš na idiote od komšija...
costacurta
Posts: 3502
Joined: 05/05/2005 08:25

#233 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by costacurta »

De vi meni recite ko ustvari kupuje sve te stanove?
Evo u Tuzli primjer, trenutno se gradi oko 20ak stambenih blokova. Cijena stanova se kreće u prosjeku oko 1900KM i 95% ih je već prodato.
Izgrađeno i useljeno je nemam pojma koliko blokova.
Jasno mi je da ima dijaspore i ovih što su radili po Iraku. Ali nema tih ljudi toliko niti su njihove zarade tolike da mogu sebi priuštiti po par stanova, nema šanse. I to se možda moglo do prije 10ak godina dok su zarade bile dobre, ovo sad što ide u Njemačku ima plate dobre za napraviti sijelo kod Tome i to je to.
Ko su ljudi koji npr mogu sebi priuštiti stan od 85kvdr 220k KM u novoj Deling zgradi, koja je btw rasprodata a još uvijek nije useljena :?:
User avatar
plain vanilla
Posts: 66771
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#234 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by plain vanilla »

costacurta wrote:De vi meni recite ko ustvari kupuje sve te stanove?
Evo u Tuzli primjer, trenutno se gradi oko 20ak stambenih blokova. Cijena stanova se kreće u prosjeku oko 1900KM i 95% ih je već prodato.
Izgrađeno i useljeno je nemam pojma koliko blokova.
Jasno mi je da ima dijaspore i ovih što su radili po Iraku. Ali nema tih ljudi toliko niti su njihove zarade tolike da mogu sebi priuštiti po par stanova, nema šanse. I to se možda moglo do prije 10ak godina dok su zarade bile dobre, ovo sad što ide u Njemačku ima plate dobre za napraviti sijelo kod Tome i to je to.
Ko su ljudi koji npr mogu sebi priuštiti stan od 85kvdr 220k KM u novoj Deling zgradi, koja je btw rasprodata a još uvijek nije useljena :?:
Ne znam ko je kupio Delingove stanove, ali za ostale znam. Ljudi koji vec imaju stan u staroj gradnji, prodaju taj pa uzmu novi. Dijaspora, da ima biti gdje kad dodje. Ljudi iz okoline cija djeca ovdje studiraju, umjesto kirije placaju ratu kredita. Mladi bracni parovi, takodjer.
Najtrazeniji su mali stanovi, ako imas garsonjeru od.25 m2 u zgradi staroj 40 godina, mozes je prodati za 50k.
User avatar
starii
Posts: 3297
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#235 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by starii »

kako je ovo dijaspora dosla preko ljeta stanovi u centru sarajeva skuplji i za 50000KM...najebo je ovaj narod..
costacurta
Posts: 3502
Joined: 05/05/2005 08:25

#236 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by costacurta »

plain vanilla wrote:
costacurta wrote:De vi meni recite ko ustvari kupuje sve te stanove?
Evo u Tuzli primjer, trenutno se gradi oko 20ak stambenih blokova. Cijena stanova se kreće u prosjeku oko 1900KM i 95% ih je već prodato.
Izgrađeno i useljeno je nemam pojma koliko blokova.
Jasno mi je da ima dijaspore i ovih što su radili po Iraku. Ali nema tih ljudi toliko niti su njihove zarade tolike da mogu sebi priuštiti po par stanova, nema šanse. I to se možda moglo do prije 10ak godina dok su zarade bile dobre, ovo sad što ide u Njemačku ima plate dobre za napraviti sijelo kod Tome i to je to.
Ko su ljudi koji npr mogu sebi priuštiti stan od 85kvdr 220k KM u novoj Deling zgradi, koja je btw rasprodata a još uvijek nije useljena :?:
Ne znam ko je kupio Delingove stanove, ali za ostale znam. Ljudi koji vec imaju stan u staroj gradnji, prodaju taj pa uzmu novi. Dijaspora, da ima biti gdje kad dodje. Ljudi iz okoline cija djeca ovdje studiraju, umjesto kirije placaju ratu kredita. Mladi bracni parovi, takodjer.
Najtrazeniji su mali stanovi, ako imas garsonjeru od.25 m2 u zgradi staroj 40 godina, mozes je prodati za 50k.
Ja sam do skoro vjerovao da je to tako. I jeste ali u nekom manjem procentu, a onda sam upoznao lika koji ima 8 stanova, koji je taksista i svakog prvog u mjesecu samo obilazi i uzima kirije.
Neka je po 50k svaki stan, odakle njemu 400k da investira?
Msm, meni niti u džep niti iz džepa. Ali obzirom na trend iseljavanja, stopu mortaliteta, našeg "ugleda" u svijetu, političke nestabilnosti, broja nezaposlenih, prosječne plate, kvalitete radova, lokacije, cijena polovnog stana u Dragodolu, po kvadratu od 1700KM je ludost.
A još kad vidim cijne po Sarajevu to je tek za analize, mada glavni grad, turističko središte, administrativni centar itd još i ima opravdanja za tako visoke cijene.
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1581
Joined: 11/06/2011 07:36

#237 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Kiki_Musampa »

plain vanilla wrote:
costacurta wrote:De vi meni recite ko ustvari kupuje sve te stanove?
Evo u Tuzli primjer, trenutno se gradi oko 20ak stambenih blokova. Cijena stanova se kreće u prosjeku oko 1900KM i 95% ih je već prodato.
Izgrađeno i useljeno je nemam pojma koliko blokova.
Jasno mi je da ima dijaspore i ovih što su radili po Iraku. Ali nema tih ljudi toliko niti su njihove zarade tolike da mogu sebi priuštiti po par stanova, nema šanse. I to se možda moglo do prije 10ak godina dok su zarade bile dobre, ovo sad što ide u Njemačku ima plate dobre za napraviti sijelo kod Tome i to je to.
Ko su ljudi koji npr mogu sebi priuštiti stan od 85kvdr 220k KM u novoj Deling zgradi, koja je btw rasprodata a još uvijek nije useljena :?:
Ne znam ko je kupio Delingove stanove, ali za ostale znam. Ljudi koji vec imaju stan u staroj gradnji, prodaju taj pa uzmu novi. Dijaspora, da ima biti gdje kad dodje. Ljudi iz okoline cija djeca ovdje studiraju, umjesto kirije placaju ratu kredita. Mladi bracni parovi, takodjer.
Najtrazeniji su mali stanovi, ako imas garsonjeru od.25 m2 u zgradi staroj 40 godina, mozes je prodati za 50k.
Ovaj balon mora nekad pući, jer ovo nije normalno. Prije neki dan gledam, i samo na stupinama i Sjenjak se prodaje preko 60 stanova. 1500-2000 za ne renoviran stan. Ne može normalan čovjek ni dobiti kredit kojim bi odplacivao 120000 + kamatu, tako da sto se mene tice, ko je kupio, kupio je stan. Ovo sad je investiranje, pranje itd., jer BiH ima itekako bogatih ljudi.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66771
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#238 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by plain vanilla »

Ima i jeftinijih stanova, evo npr ovaj
https://www.olx.ba/artikal/30811989/nov ... -miladije/
S tim da su na Sjenjaku i Stupinama skuplji stanovi. Ali moze se naci stan od 60m2 povoljno. Kako rekoh prije, najskuplji su mali stanovi, a to valjda i govori o kupovnoj moci vecine ljudi.
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1581
Joined: 11/06/2011 07:36

#239 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Kiki_Musampa »

plain vanilla wrote:Ima i jeftinijih stanova, evo npr ovaj
https://www.olx.ba/artikal/30811989/nov ... -miladije/
S tim da su na Sjenjaku i Stupinama skuplji stanovi. Ali moze se naci stan od 60m2 povoljno. Kako rekoh prije, najskuplji su mali stanovi, a to valjda i govori o kupovnoj moci vecine ljudi.
Nemoj se ljutiti, ali ovo nije jeftino. Stan u Miladijama, u kojem moraš u 2020 loziti, negdje smjestati ugalj itd...
Ima stan u Mramor za 50000,Bukinju isto tako, al to ne znači da je to jeftino. Ti stanovi prije par godina nisi mogao ni ponuditi preko 600km po m2.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66771
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#240 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by plain vanilla »

Kiki_Musampa wrote:
plain vanilla wrote:Ima i jeftinijih stanova, evo npr ovaj
https://www.olx.ba/artikal/30811989/nov ... -miladije/
S tim da su na Sjenjaku i Stupinama skuplji stanovi. Ali moze se naci stan od 60m2 povoljno. Kako rekoh prije, najskuplji su mali stanovi, a to valjda i govori o kupovnoj moci vecine ljudi.
Nemoj se ljutiti, ali ovo nije jeftino. Stan u Miladijama, u kojem moraš u 2020 loziti, negdje smjestati ugalj itd...
Ima stan u Mramor za 50000,Bukinju isto tako, al to ne znači da je to jeftino. Ti stanovi prije par godina nisi mogao ni ponuditi preko 600km po m2.
Sta cu se ljutiti, nisam vidjela da nema c.g.
Evo ovaj
https://www.olx.ba/artikal/34266536/dvo ... ije-tuzla/

Posljednja dva mjeseca sam pratila bas oglase, svakodnevno. Mozda nema danas, mrsko mi sve gledati, ali stan od nekih 60m2 se moze naci povoljno u staroj gradnji.
User avatar
sime_cipol
Posts: 15866
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#241 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by sime_cipol »

costacurta wrote:
plain vanilla wrote:
costacurta wrote:De vi meni recite ko ustvari kupuje sve te stanove?
Evo u Tuzli primjer, trenutno se gradi oko 20ak stambenih blokova. Cijena stanova se kreće u prosjeku oko 1900KM i 95% ih je već prodato.
Izgrađeno i useljeno je nemam pojma koliko blokova.
Jasno mi je da ima dijaspore i ovih što su radili po Iraku. Ali nema tih ljudi toliko niti su njihove zarade tolike da mogu sebi priuštiti po par stanova, nema šanse. I to se možda moglo do prije 10ak godina dok su zarade bile dobre, ovo sad što ide u Njemačku ima plate dobre za napraviti sijelo kod Tome i to je to.
Ko su ljudi koji npr mogu sebi priuštiti stan od 85kvdr 220k KM u novoj Deling zgradi, koja je btw rasprodata a još uvijek nije useljena :?:
Ne znam ko je kupio Delingove stanove, ali za ostale znam. Ljudi koji vec imaju stan u staroj gradnji, prodaju taj pa uzmu novi. Dijaspora, da ima biti gdje kad dodje. Ljudi iz okoline cija djeca ovdje studiraju, umjesto kirije placaju ratu kredita. Mladi bracni parovi, takodjer.
Najtrazeniji su mali stanovi, ako imas garsonjeru od.25 m2 u zgradi staroj 40 godina, mozes je prodati za 50k.
Ja sam do skoro vjerovao da je to tako. I jeste ali u nekom manjem procentu, a onda sam upoznao lika koji ima 8 stanova, koji je taksista i svakog prvog u mjesecu samo obilazi i uzima kirije.
Neka je po 50k svaki stan, odakle njemu 400k da investira?
Msm, meni niti u džep niti iz džepa. Ali obzirom na trend iseljavanja, stopu mortaliteta, našeg "ugleda" u svijetu, političke nestabilnosti, broja nezaposlenih, prosječne plate, kvalitete radova, lokacije, cijena polovnog stana u Dragodolu, po kvadratu od 1700KM je ludost.
A još kad vidim cijne po Sarajevu to je tek za analize, mada glavni grad, turističko središte, administrativni centar itd još i ima opravdanja za tako visoke cijene.
Vara drzavu, ne placa porez, bavi se nekim poslovima na crno, a možda i nelegalnim. Sve investira u stanove.
1 kupuje 2, 2 kupuju 3, 3 kupuju 5 itd itd.
felicia
Posts: 37
Joined: 30/01/2008 14:56

#242 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by felicia »

Poštovani forumaši,

Nalazim se u jednoj zanimljivoj i "slatkoj" situaciji... Moj ujak koji godinama radi u Njemačkoj (a prije rata je živio u Sarajevu) zamislio je da bi kao oblik štednje za "stare dane" bilo dobro da kupi stan u Centru Sarajeva (od Marijin Dvora do Katedrale) od cca 80 m2 do cca 200.000 KM financijski.

S obzirom da smo dosta povezani, čovjek je stariji, ja sam "tu blizu" i vjeruje mi, meni je povjerio taj delikatan zadatak (neće ni meni biti džaba, a i zadužio me u životu tako da to trebam odraditi "svojski").

Moja ideja je da gledam u narednih par mjeseci pronaći ovakav stan koji se "uklapa u zadane gabarite", da se za nekih dodatnih 30.000 KM takav stan može "napucati do bola" i da ujak to može iznajmiti "malo bogatijoj klijenteli" (multinacionalke, diplomate i sl.) za nekih 1.000 do 1.200 KM mjesečno. U tom slučaju rok za povrat investicije bi bio nekih 15 - 17 godina (što mi se čini ok), vjerojatno će u periodu od toliko godina u cijena po m2 u strogom centru dodatno porasti tako da bi sve to bila "jedna lijepa priča"...

Ono što mene zabrinjava je činjenica da komfor u Titovoj npr. za svakodnevan život nije toliko extra da bi neko dao tolike novce za najam... Možda se bolja situacija ( lakše iznajmljivanje, brži povrat investicije i sl.) može postići u nekom drugom Sarajevskom naselju ( npr. Koševo, Ciglane, Grbavica...) ili pak kupovinom 2 manja jeftinija stana...

Molim Vaše mišljenje - ima li po Vama neka bolja opcija od ove sa strogim Centrom koju je ujak zamislio, odnosno da Vi raspolažete navedenim budžetom u kakvu nekretninu u Sarajevu bi Vi uložili Vaš novac?

Svima se unaprijed zahvaljujem na Vašem mišljenju, svi prijedlozi i savjeti su dobrodošli...
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#243 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Guadalajara »

felicia wrote:
PP
todd_smith
Posts: 30074
Joined: 23/06/2009 14:14
Location: Ja se ovdje samo zajebajem

#244 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by todd_smith »

felicia wrote:Poštovani forumaši,

Nalazim se u jednoj zanimljivoj i "slatkoj" situaciji... Moj ujak koji godinama radi u Njemačkoj (a prije rata je živio u Sarajevu) zamislio je da bi kao oblik štednje za "stare dane" bilo dobro da kupi stan u Centru Sarajeva (od Marijin Dvora do Katedrale) od cca 80 m2 do cca 200.000 KM financijski.

S obzirom da smo dosta povezani, čovjek je stariji, ja sam "tu blizu" i vjeruje mi, meni je povjerio taj delikatan zadatak (neće ni meni biti džaba, a i zadužio me u životu tako da to trebam odraditi "svojski").

Moja ideja je da gledam u narednih par mjeseci pronaći ovakav stan koji se "uklapa u zadane gabarite", da se za nekih dodatnih 30.000 KM takav stan može "napucati do bola" i da ujak to može iznajmiti "malo bogatijoj klijenteli" (multinacionalke, diplomate i sl.) za nekih 1.000 do 1.200 KM mjesečno. U tom slučaju rok za povrat investicije bi bio nekih 15 - 17 godina (što mi se čini ok), vjerojatno će u periodu od toliko godina u cijena po m2 u strogom centru dodatno porasti tako da bi sve to bila "jedna lijepa priča"...

Ono što mene zabrinjava je činjenica da komfor u Titovoj npr. za svakodnevan život nije toliko extra da bi neko dao tolike novce za najam... Možda se bolja situacija ( lakše iznajmljivanje, brži povrat investicije i sl.) može postići u nekom drugom Sarajevskom naselju ( npr. Koševo, Ciglane, Grbavica...) ili pak kupovinom 2 manja jeftinija stana...

Molim Vaše mišljenje - ima li po Vama neka bolja opcija od ove sa strogim Centrom koju je ujak zamislio, odnosno da Vi raspolažete navedenim budžetom u kakvu nekretninu u Sarajevu bi Vi uložili Vaš novac?

Svima se unaprijed zahvaljujem na Vašem mišljenju, svi prijedlozi i savjeti su dobrodošli...
izuzetno tesko ces naci za 200k stan koji mozes izdati za 1.000KM, meni je to izvini malo naivno razmisljanje. Znam za stan preko puta Predsjednistva koji je 150m2 i izdaje se za 2.000 i to jedva

od M Dvora pa prema "gore" ti je oko 220 min neki solidan stan, koji moras 20-30k uloziti da "napucas"
User avatar
starii
Posts: 3297
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#245 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by starii »

todd_smith wrote:
felicia wrote:Poštovani forumaši,

Nalazim se u jednoj zanimljivoj i "slatkoj" situaciji... Moj ujak koji godinama radi u Njemačkoj (a prije rata je živio u Sarajevu) zamislio je da bi kao oblik štednje za "stare dane" bilo dobro da kupi stan u Centru Sarajeva (od Marijin Dvora do Katedrale) od cca 80 m2 do cca 200.000 KM financijski.

S obzirom da smo dosta povezani, čovjek je stariji, ja sam "tu blizu" i vjeruje mi, meni je povjerio taj delikatan zadatak (neće ni meni biti džaba, a i zadužio me u životu tako da to trebam odraditi "svojski").

Moja ideja je da gledam u narednih par mjeseci pronaći ovakav stan koji se "uklapa u zadane gabarite", da se za nekih dodatnih 30.000 KM takav stan može "napucati do bola" i da ujak to može iznajmiti "malo bogatijoj klijenteli" (multinacionalke, diplomate i sl.) za nekih 1.000 do 1.200 KM mjesečno. U tom slučaju rok za povrat investicije bi bio nekih 15 - 17 godina (što mi se čini ok), vjerojatno će u periodu od toliko godina u cijena po m2 u strogom centru dodatno porasti tako da bi sve to bila "jedna lijepa priča"...

Ono što mene zabrinjava je činjenica da komfor u Titovoj npr. za svakodnevan život nije toliko extra da bi neko dao tolike novce za najam... Možda se bolja situacija ( lakše iznajmljivanje, brži povrat investicije i sl.) može postići u nekom drugom Sarajevskom naselju ( npr. Koševo, Ciglane, Grbavica...) ili pak kupovinom 2 manja jeftinija stana...

Molim Vaše mišljenje - ima li po Vama neka bolja opcija od ove sa strogim Centrom koju je ujak zamislio, odnosno da Vi raspolažete navedenim budžetom u kakvu nekretninu u Sarajevu bi Vi uložili Vaš novac?

Svima se unaprijed zahvaljujem na Vašem mišljenju, svi prijedlozi i savjeti su dobrodošli...
izuzetno tesko ces naci za 200k stan koji mozes izdati za 1.000KM, meni je to izvini malo naivno razmisljanje. Znam za stan preko puta Predsjednistva koji je 150m2 i izdaje se za 2.000 i to jedva

od M Dvora pa prema "gore" ti je oko 220 min neki solidan stan, koji moras 20-30k uloziti da "napucas"
pa nek ti ujak kupi stan u minhenu i neka ga renta, zbog takvih iz njemacke i "dijaspore" su cijene stanova skocile u sarajevu...naravno neka i plati porez na rentanje....
lissics
Posts: 499
Joined: 09/08/2018 06:29

#246 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by lissics »

starii wrote: pa nek ti ujak kupi stan u minhenu i neka ga renta, zbog takvih iz njemacke i "dijaspore" su cijene stanova skocile u sarajevu...naravno neka i plati porez na rentanje....
Dodao bih da ujaci ne ulazu u Bosnu ne biste imali sta jesti.

Helem, budžet je malen ako ti je cilj rentati za 1500 KM. Cini mi se da takav stan može za 500-800KM se rentati.
NightWatchMember
Posts: 201
Joined: 10/03/2019 14:01

#247 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by NightWatchMember »

Evo crkli bismo svi od gladi da ne dođe jednom godišnje tura deterdženta iz Lidla i gaća iz Kika.
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#248 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by amko761 »

I da ne poprave zubalo i servisiraju auto jednom godišnje.
lissics
Posts: 499
Joined: 09/08/2018 06:29

#249 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by lissics »

I da ne gu*e domace trebe jer je vani poskupo
elk
Posts: 2773
Joined: 14/08/2006 12:03

#250 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by elk »

Vani nece niko ni da ih pogleda :mrgreen:
A za stan ne bih znao. Samo mi cini da je projicirani najam od 1000 - 1200km mozda malo previse..
Post Reply