Kupovina stana - savjeti

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
ado_7
Posts: 131
Joined: 22/11/2010 21:21

#1 Kupovina stana - savjeti

Post by ado_7 »

U procesu sam informisanja oko kupovine stana, pa sve informacije, savjeti, upute, pomoc, bilo sta su dobro dosle i pozeljne. :bih:

Budzet je 55-75 hiljada.
Naravno cijena igra veliku ulogu, i ne zelim da bacam pare na neke fiktivne cijene po m2.
Lokacijom nisam ogranicen, ali vise gledam od cvile do ilidze.
Trenutno razmisljam o novogradnji, ali ako bi nasao neki povoljan u starogradnji, ne bi imao nista protiv.
Pozeljno je da stan ima spavacu sobu, dakle kvadrature oko 40m2.

E sad, kao opcije za novogradnju imam u vidu sljedece lokacije:

Nina-stan:___________1600/1800m2
Miljacka:____________1750KM/m2
Nova Otoka:_________ 2000KM/m2
Ekoing, nggroup:_____ 1700/1800KM/m2
Izvor:_______________ 1800m2

E sad vasa iskustva (mozda neko vec zivi u ovim zgradama), savjeti, upute, sta pripaziti, kako se postaviti, kao i koliki se popusti mogu dobiti za ove lokacije u odnosu na trazene cijene, bilo kakve informacije o kvalitetu radova, dobrim stranama zgradama, losim, pisite :-)

U ovoj zgradi ekoing su mi zanimljivi stanovi, pa ako imate informacije, zasto se to toliko cekalo da bi se tek sad nasli u prodaji (vjerovatno papiri nisu ok) podijelite, posto o toj zgradi bas malo znam.

:bih: :run: :bih:
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#2 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by sema911s »

iskreno moj savjet zaobidji tu "kurcogradnju" gledaj dobrinju5 (najbolje grijanje )
aerodromsko mirno naselje(tu zivim) nisu skupi stanovi oko1400

miljacka pogledas gdje je, nova otoka pruga i glowna cesta ti ide uz zgradu, 8ovi ostali neeznam gdje su,.,

prije no sto pogledas stan raspitaj se za parking, obidji malo oko zgrade(par puta dodji obidji zaviri u svaki cosak)
User avatar
Truba
Posts: 81025
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Truba »

čekaj stručnjake da ti kažu da rentaš a da razliku uložiš u dionice enrona :D

sretno s kupovinom mogu misliti osjećaja i uzbuđenja kad uđeš u SVOJE
ado_7
Posts: 131
Joined: 22/11/2010 21:21

#4 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by ado_7 »

Nemam nista ni protiv stare gradnje, pogotovo dobrinje.
Medjutim sve stanova sto ima da se prodaje je ili suteren i prizemlje, ili zadnji sprat (krov u kakvom je stanju je uvijek upitno).
Ili sve sto je u koliko toliko dobrom stanju, je strasno skupo.
ado_7
Posts: 131
Joined: 22/11/2010 21:21

#5 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by ado_7 »

Hehe, vec rentam...tako da su zakasnili sa savjetom :lol: :lol:
emmir1
Posts: 4482
Joined: 07/06/2013 15:28

#6 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by emmir1 »

Kupio sam u Izvoru.

Prezadovoljan sam kvalitetom ugrađenih materijala, i više nego sam očekivao.
Malo kasne sa radovima i to je jedina zamjerka.

Ostalo sve, parket premium klase, stolarija extra, sanitarije, keramika...sve vrh.

I cijena možes ispod tih 1800m2
kostarikanac
Posts: 86
Joined: 26/10/2015 15:41

#7 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by kostarikanac »

Bježi od Otoke i Alipašinog sela. Zašto da svaki dan moraš trpiti balavce koji vrebaju gdje šta mogu ukrasti i oteti. Država neće da se bavi njima a oni zagorčavaju život stanarima. Kradu ratkape, opremu iz auta, nerijetko i točkove, a vrlo često i cijelo auto. Stanove obijaju čim uprate da nikoga nema. Ako imaš djecu moraš se bojati da mu neki drogeraš ne otme mobitel ili džeparac. Haustori su često "zadimljeni" od raznih trava, limenke i flaše od alkohola ćeš naći svugdje. Da je 500 maraka bježi od toga a kamoli ovakve cijene. Dobrinja je još uvijek koliko toliko normalna, a razmisli i o Hrasnom ili možda negdje van grada jeftino da kupiš zemlju pa za početak napraviš jedan sprat.
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#8 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by sema911s »

ado_7 wrote:Nemam nista ni protiv stare gradnje, pogotovo dobrinje.
Medjutim sve stanova sto ima da se prodaje je ili suteren i prizemlje, ili zadnji sprat (krov u kakvom je stanju je uvijek upitno).
Ili sve sto je u koliko toliko dobrom stanju, je strasno skupo.
nemoj se uzdat samo u pikkk,., prosetaj dobrinjom, svratis na kafu kakav mali kafic i sa konobarom, malo suplje i nesto ce izletit,.,
to za krov jbga ima upravitelj i oni rijesavaju,., (aerodromsko gledaj zadnji sprat pa nadogradnju)

grbavica hrasno je skupo,., i pretrpano,..,, jok kada probiju te dvije trake ocekuj pibikanje jurcanje i zeljine guzve
ado_7
Posts: 131
Joined: 22/11/2010 21:21

#9 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by ado_7 »

emmir1 wrote:Kupio sam u Izvoru.

Prezadovoljan sam kvalitetom ugrađenih materijala, i više nego sam očekivao.
Malo kasne sa radovima i to je jedina zamjerka.

Ostalo sve, parket premium klase, stolarija extra, sanitarije, keramika...sve vrh.

I cijena možes ispod tih 1800m2
Izvor mi se generalno svidja, samo trenutno nemaju bas ponudu stanova koja bi meni odgovarala po kvadraturi, jedino da cekam tu novu lamelu.
Kako je rijesen parking za Izvor?
Jesi ti kupio u izgradnji ili ?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24170
Joined: 08/09/2005 20:08

#10 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Haris.ba »

ado_7 wrote:Nemam nista ni protiv stare gradnje, pogotovo dobrinje.
Medjutim sve stanova sto ima da se prodaje je ili suteren i prizemlje, ili zadnji sprat (krov u kakvom je stanju je uvijek upitno).
Ili sve sto je u koliko toliko dobrom stanju, je strasno skupo.
Ako ćemo pošteno, onoga i sa prizemlja treba da zanima kakav je krov Jest da prvi zaplati onaj na zadnjem spratu - ali svi stanovi su dužni popravljati krov.
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#11 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by karanana »

Haris.ba wrote:
ado_7 wrote:Nemam nista ni protiv stare gradnje, pogotovo dobrinje.
Medjutim sve stanova sto ima da se prodaje je ili suteren i prizemlje, ili zadnji sprat (krov u kakvom je stanju je uvijek upitno).
Ili sve sto je u koliko toliko dobrom stanju, je strasno skupo.
Ako ćemo pošteno, onoga i sa prizemlja treba da zanima kakav je krov Jest da prvi zaplati onaj na zadnjem spratu - ali svi stanovi su dužni popravljati krov.
jedno je postenje a drugo je realnost.
ado_7
Posts: 131
Joined: 22/11/2010 21:21

#12 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by ado_7 »

Na dobrinji su skoro sve zgrade sa malo stanova, tako da se nikad nece dovoljno skupiti od odrzavanja za popravku krova. A poznajuci nas mentalitet, sta briga onog na prizemlju sta se desava na krovu. Bitno je da njeg niko ne dira.
emmir1
Posts: 4482
Joined: 07/06/2013 15:28

#13 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by emmir1 »

ado_7 wrote:
emmir1 wrote:Kupio sam u Izvoru.

Prezadovoljan sam kvalitetom ugrađenih materijala, i više nego sam očekivao.
Malo kasne sa radovima i to je jedina zamjerka.

Ostalo sve, parket premium klase, stolarija extra, sanitarije, keramika...sve vrh.

I cijena možes ispod tih 1800m2
Izvor mi se generalno svidja, samo trenutno nemaju bas ponudu stanova koja bi meni odgovarala po kvadraturi, jedino da cekam tu novu lamelu.
Kako je rijesen parking za Izvor?
Jesi ti kupio u izgradnji ili ?


Kupio prije godinu dana.

Trebalo bi useljenje da bude u narednih mjesec dva dana ako Bog da.

U lameli 1 ima oko 80 stanova a parking mjesta 280 u dvije etaže garaža.
Mislim da je tako otprilike
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#14 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by drndalo »

kostarikanac wrote:Bježi od Otoke i Alipašinog sela. Zašto da svaki dan moraš trpiti balavce koji vrebaju gdje šta mogu ukrasti i oteti. Država neće da se bavi njima a oni zagorčavaju život stanarima. Kradu ratkape, opremu iz auta, nerijetko i točkove, a vrlo često i cijelo auto. Stanove obijaju čim uprate da nikoga nema. Ako imaš djecu moraš se bojati da mu neki drogeraš ne otme mobitel ili džeparac. Haustori su često "zadimljeni" od raznih trava, limenke i flaše od alkohola ćeš naći svugdje. Da je 500 maraka bježi od toga a kamoli ovakve cijene. Dobrinja je još uvijek koliko toliko normalna, a razmisli i o Hrasnom ili možda negdje van grada jeftino da kupiš zemlju pa za početak napraviš jedan sprat.
Jah, a svi ostali dijelovi grada = blagostanje, mir, cistoca, sreca, trezvenost, itd... :run:
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#15 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by mali_milojica »

ado_7 wrote:U procesu sam informisanja oko kupovine stana, pa sve informacije, savjeti, upute, pomoc, bilo sta su dobro dosle i pozeljne. :bih:

Budzet je 55-75 hiljada.
Naravno cijena igra veliku ulogu, i ne zelim da bacam pare na neke fiktivne cijene po m2.
Lokacijom nisam ogranicen, ali vise gledam od cvile do ilidze.
Trenutno razmisljam o novogradnji, ali ako bi nasao neki povoljan u starogradnji, ne bi imao nista protiv.
Pozeljno je da stan ima spavacu sobu, dakle kvadrature oko 40m2.

E sad, kao opcije za novogradnju imam u vidu sljedece lokacije:

Nina-stan:___________1600/1800m2
Miljacka:____________1750KM/m2
Nova Otoka:_________ 2000KM/m2
Ekoing, nggroup:_____ 1700/1800KM/m2
Izvor:_______________ 1800m2

E sad vasa iskustva (mozda neko vec zivi u ovim zgradama), savjeti, upute, sta pripaziti, kako se postaviti, kao i koliki se popusti mogu dobiti za ove lokacije u odnosu na trazene cijene, bilo kakve informacije o kvalitetu radova, dobrim stranama zgradama, losim, pisite :-)

U ovoj zgradi ekoing su mi zanimljivi stanovi, pa ako imate informacije, zasto se to toliko cekalo da bi se tek sad nasli u prodaji (vjerovatno papiri nisu ok) podijelite, posto o toj zgradi bas malo znam.

:bih: :run: :bih:
Ne znam sta bih ti rekao. Meni se malo ove cijene cine jake. Ako se moze izpregovarati nesto niza,nije na odmet. Sto se tice,novogradnja-starogradnja,jedini slucaj gdje bih preporucio starogradnju jeste Dobrinja 5,Vojnicko Polje i Mojmilo (za lokacije koje tebe interesuju). Za kes i neka realna cijena,ako neko hoce da proda stan,a ne da ceka i ceka,jeste oko 1300-1400 po kvadratu. Ali se mora ici sa tim da ima ulaganja. U svim ostalim kombinacijama bih savjetovao novogradnju.
Meni se Aerodromsko naselje super dopada,nema puno stanara u ulazu,nije visoka zgrada,extra. Jedini minus jeste sto nema grijanje preko toplana.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24170
Joined: 08/09/2005 20:08

#16 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Haris.ba »

Mogu se ispregovarati manje cijene vjerovatno. Neko nađe štelu, neko je dosadan, neko je bezobrazan, a kad imaš keš - ide.

Mislim da ne vrijedi u usporedbi koliko se traži za polovne stanove, osim ako nekome ne gori pod nogama pa hoće brzo da proda, kupovati iste pored novih zgrada. Kad uložiš u polovan stan, često dođe na isto ko nov. Razlika je samo što većina kupi polovan, pa sa godinama licka jer nema para.
Ako govorimo o stanovima u rasponu do 1800 maraka po kvadratu.

Jedini glavni problem novih zgrada je parking. Sve nove zgrade se prave uglavnom sa parkingom koji se plaća. Zato raja, između ostalog i preporučuje Dobrinju i slična naselja.

Zna li iko koliko košta kvadrat u novom naselju kojeg prave Arapi u Otesu? Je li to prave za Arape? Jer gledao sam zgradu, i oni fazoni sa terasama su nešta što mi se mnogo sviđa (još kad bi bili fini i cijenili one terase 50% kvadrata stana...).
ado_7
Posts: 131
Joined: 22/11/2010 21:21

#17 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by ado_7 »

Kako sam cuo, ti stanovi u otesu, pored vrtova riverine, ako mislimo na iste, sa zajednickom terasom, u izgradnji ido po 1950, a zavrseni po 2100, 2200. Za onu lokaciju, to je fakat puno...
gidra
Posts: 3513
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#18 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by gidra »

ado_7 wrote:Kako sam cuo, ti stanovi u otesu, pored vrtova riverine, ako mislimo na iste, sa zajednickom terasom, u izgradnji ido po 1950, a zavrseni po 2100, 2200. Za onu lokaciju, to je fakat puno...
Čuj u Otesu toliko, pa ja prije 4 mjeseca kupio na Dolac Malti za 1850 po kvadratu...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24170
Joined: 08/09/2005 20:08

#19 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Haris.ba »

Znam da se pored Vrtova riverine pravi zgrada (ili dvije). Ali ja mislim na zgradu preko rijeke, nisam znao da su im terase zajedničke, barem tako ne izgleda na crtežima.

http://cic.ba/bs/project_item/otes-biznis-kompleks/

Dobri su stanovi. Ali za lokaciju u Otesu ne vrijede oko 2000 milje kvadrat. Možda Arapi pokupuju. Možda vrijedi kad bi stan bio sa parkingom, i da konačno naprave spoj na zapadni prilaz direktno iz Otesa.
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#20 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by P308 »

Sarajevo Waves je puno kvalitetniji projekat od svih gore nabrojanih, zato i jeste ta cijena.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24170
Joined: 08/09/2005 20:08

#21 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Haris.ba »

Slazem se. Ali Otes. :mrgreen: Isto je krenulo i sa naseljem iznad pionirske. Skladno naselje, fini stanovi i ubitačna cijena.

Mada prema planu izgleda mozda kao poslije rata najbolje planirano i meni najljepse naselje. Mada su mu vijugave terase sa podosta neiskoristivog prostora. Mogli su malo manje krivine hvatat. Jes da onda ne bi bile ljepše...

Ima zgrada pravi se i kod Klasa. Mada po lokaciji je vjerovatno oko 2500 kvadrat.

Ima na Dobrinji zgradica sa novim stanovima. Ima i Oki na brdu prema Mojmilu.

Ja bi Stup izabrao kao zadnju opciju.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8482
Joined: 15/04/2015 11:26

#22 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Thorgerson »

Dobrinja 5 ima nova zgrada tek izgradjena - fond sto je pravio, ja mislim 1650 KM/m2 za mlade. Takodjer pored prave jos jednu zgradu - ne znam kada ce biti gotova. Otidji u kantonalni stambeni fond i raspitaj se za uslove. Lokacija - cijena, mislim da ces tesko bolje naci.

Dobrinja ipak nudi neki sadrzaj - ali opet ne znam sta ti ciljas. Sto se tice nekog zivota za porodicu od Dobrinje tesko da ces bolje naci - po ovoj cijeni.

Mada ako si motorizovan, u dogledno vrijeme juzna longitudinala ce doci do Dobrinje, tj. cetiri trake Dobrinja - Skenderija, evo iduce godine bi je trebali zavrsiti do Bosmala. Valjda ce onda krenuti i dalje prema Dobrinji. Sto ce ti znaciti da si automobilom u gradu za 15-20 min max u najvecoj guzvi, bez guzve 10 min.
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#23 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by sema911s »

nije sto zivim na dobrinji ali:
trola svakih 100m, parkinga ima(jos uvijek), osnovna skola 3komada, srednja skola 2 komada, parkova na izvoz(valjda ih nacelnik nece shebat),. setnja igralista za djecu 10tak klomada, kafanice toga ima, prodajni centri ima i to,. grijanje toplane razvalise e sada jesul skupe sve zavisi,.
sranja i problema ima(ipak nefic kaze da nema) ,., povezanost sa (nazovimo ga centrom grada) poprilicno dobra,.
te nove zgrade na c5 eh kuda ce cesta proci,.hocel bit tik uz njih ill,,.

i da ako se ostvari plan park suma mojmilo(ono brdo iznad dobrinje se planira posumit napravit park,.,rekreacija fazon trcanje cice, trebe) neki centar se planira na vrhu,.,

oki zgrade su ok ali od ceste udaljene 8 metara i kakva god da je izolacija moj mercedes ima otvoreni auspuh,., djeca da dodju do skole igralista moraju peci dvije trake,., zgrada je okrenuta u suncu pa ljeti se cvrci ko kobasica u tavi,.

ako vam nije problem pogledate i lukavicu( valjda ce se nekada izbrisat ta linija i trola ce pocet picit do stanice u lukavic) i stanje normalizovat mrznja i sve ostalo,., jesu ljudi mehh mehh,. ali prigradsko naselje relativno mirno( ne cuje se tliko croatia air kada slece) ,.,


ta miljacka, nova otoka ,.,pogledas lokaciju(rijeka ti pod prozorom a ja proljev cesto imam),. gde i akako da se dovkljas do stana, kako da djeca izadju vani i naprave zijan a da ih auto ne satare,. kako u skolu(teleportacija jos nije izmisljena) gdje na pivu il poroseta( vils je daleko)
nem nista protiv toga al pogleds siru sliku(nova otoka je zgrada kod kumrovca jel tak)

sry na gramatickim greskama
ado_7
Posts: 131
Joined: 22/11/2010 21:21

#24 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by ado_7 »

Meni je dobrinja skroz dobro naselje. Preporucuje se i aerodromsko, a i c5. Medjutim problem je ponuda stanova, nije bas velika (siroka), dosta velikih stanova, koji se mogu naci po povoljnijim cijenama, nego neki stanovi od 40ak kvadrata.
I izvedba stanova na dobrinji je cudna, stanovi veliki, a samo dnevni boravak ima, znaci bez spavace, sa trpezarijom i kuhinjom, bas to nije ono sto se danas trazi. Ove nove zgrade su se totalno prilagodile tome, tako da sad rijetko gdje ima da je odvojena kuhinja od dnevne i trpezarije, ali zato svako tezi da ima tu spavacu sobu(koja puno znaci).

Generalno cijena igra veliku ulogu. Ako za stari stan das 1400-1500 po kvadratu, a moras renovirati (sto je nekih 200-300 po m2, ovisi sve sta ko zeli), vec se dolazi do cifre nekih novih stanova. Plus natezanje sa majstorima, materijalima, rokovima, kako su uradili, sta su uradili :bih:

Kakvi su stanovi u ovim zgradama, vidim da ih ima nekoliko koji se prodaju

http://pokit.org/get/?51154270737b880d7 ... 424782.jpg

Image
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#25 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by mali_milojica »

Ovo sto si obiljezio crvenom crtom je starogradnja na Dobrinji 5. Odlicne zgrade,preporuka. Pored nje su ove nove,a jedna se gradi prema tamo prema kuci Hadzihalilovica,sto ti je neko od forumasa predlozio da odes u Kantonalno Ministarstvo Stambene Politike.
Post Reply