Kupovina stana - savjeti

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31490
Joined: 16/04/2011 18:46

#276 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by skafiskafsnjak »

Kao sobe se racunaju sobe u kojima se spava, da se tako izrazim. U dnevnoj sobi se moze spavati, ako ceno bukvalno ici. Ali se zove DNEVNA jer se ne spava u njoj.

Dvosoban stan je dvije spavace plus dnevni.

Prevaranti kao nas efendija to broje kao trosoban...i to bas ovaj njegov, 67 kvadrata. Jebote 67 kvadrata, trosoban ? Wtf?
Ja ga pitao kako. Eto kaze bio je dvosoban, preuredili,sad trosoban. Znaci , ja pregradim.moju spavacu i dobijem 2 sobe?

Prevara !

Ja imam 80kv dvosoban stan, komsija u 94 ima trosoban.
On ima 3 sobe plus dnevni. Ja dvije plus dnevni. I to je ispravno.

Sve ostalo je prevara. Al dobro...ne bi bio problem da oni stave realnu cijenu pa ti stavi peterosoban..hebe mi se. Ali digne cijenu jer je soba vise . Moj stan vrijedi cca 105000km. Pregradim spavacu, napravim dvije od jedne.... I sta,da ga prodajem za 120000 ??
User avatar
nivla
Posts: 4260
Joined: 12/01/2008 23:44

#277 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by nivla »

skafiskafsnjak wrote: 02/09/2020 15:01 Kao sobe se racunaju sobe u kojima se spava, da se tako izrazim. U dnevnoj sobi se moze spavati, ako ceno bukvalno ici. Ali se zove DNEVNA jer se ne spava u njoj.

Dvosoban stan je dvije spavace plus dnevni.

Prevaranti kao nas efendija to broje kao trosoban...i to bas ovaj njegov, 67 kvadrata. Jebote 67 kvadrata, trosoban ? Wtf?
Ja ga pitao kako. Eto kaze bio je dvosoban, preuredili,sad trosoban. Znaci , ja pregradim.moju spavacu i dobijem 2 sobe?

Prevara !

Ja imam 80kv dvosoban stan, komsija u 94 ima trosoban.
On ima 3 sobe plus dnevni. Ja dvije plus dnevni. I to je ispravno.

Sve ostalo je prevara. Al dobro...ne bi bio problem da oni stave realnu cijenu pa ti stavi peterosoban..hebe mi se. Ali digne cijenu jer je soba vise . Moj stan vrijedi cca 105000km. Pregradim spavacu, napravim dvije od jedne.... I sta,da ga prodajem za 120000 ??
nemoj na efendiju, dok nije dosao sa sela spavali svi u jednoj sobi, sad imaju tri sobe da mogu spavati, trosoban nego sta
njemu su tako prodali, agencije tako oglasavaju
saga
Posts: 1174
Joined: 14/05/2007 22:23

#278 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by saga »

^^ A kako bi ti nazvao jednosoban stan (standardna stara gradnja, pisala sam na jednom od proslih postova)
Soba + kuhinja sa trpezarijom
(dakle ne dnevni + spavaca + kuhinja..., a ne ni garsorenja, gdje je all in one)
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31490
Joined: 16/04/2011 18:46

#279 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by skafiskafsnjak »

saga wrote: 02/09/2020 15:09 ^^ A kako bi ti nazvao jednosoban stan (standardna stara gradnja, pisala sam na jednom od proslih postova)
Soba + kuhinja sa trpezarijom
(dakle ne dnevni + spavaca + kuhinja..., a ne ni garsorenja, gdje je all in one)
Sto ne garsonjera ?
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31490
Joined: 16/04/2011 18:46

#280 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by skafiskafsnjak »

nivla wrote: 02/09/2020 15:06
skafiskafsnjak wrote: 02/09/2020 15:01 Kao sobe se racunaju sobe u kojima se spava, da se tako izrazim. U dnevnoj sobi se moze spavati, ako ceno bukvalno ici. Ali se zove DNEVNA jer se ne spava u njoj.

Dvosoban stan je dvije spavace plus dnevni.

Prevaranti kao nas efendija to broje kao trosoban...i to bas ovaj njegov, 67 kvadrata. Jebote 67 kvadrata, trosoban ? Wtf?
Ja ga pitao kako. Eto kaze bio je dvosoban, preuredili,sad trosoban. Znaci , ja pregradim.moju spavacu i dobijem 2 sobe?

Prevara !

Ja imam 80kv dvosoban stan, komsija u 94 ima trosoban.
On ima 3 sobe plus dnevni. Ja dvije plus dnevni. I to je ispravno.

Sve ostalo je prevara. Al dobro...ne bi bio problem da oni stave realnu cijenu pa ti stavi peterosoban..hebe mi se. Ali digne cijenu jer je soba vise . Moj stan vrijedi cca 105000km. Pregradim spavacu, napravim dvije od jedne.... I sta,da ga prodajem za 120000 ??
nemoj na efendiju, dok nije dosao sa sela spavali svi u jednoj sobi, sad imaju tri sobe da mogu spavati, trosoban nego sta
njemu su tako prodali, agencije tako oglasavaju
Hahaha efendiji su prodali kao dvosoban...on preuredio u trosoban .

Hahahahha al jbg, on je efendija . Dje ces na efendiju.
Trosoban i tacka.
Ja imam dvosoban i 3 balkona....zatvorit cu dva, i prodavat cu kao cetverosoban .
Moze ? Hahahah
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#281 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by baja »

skafiskafsnjak wrote: 02/09/2020 15:13
nivla wrote: 02/09/2020 15:06
skafiskafsnjak wrote: 02/09/2020 15:01 Kao sobe se racunaju sobe u kojima se spava, da se tako izrazim. U dnevnoj sobi se moze spavati, ako ceno bukvalno ici. Ali se zove DNEVNA jer se ne spava u njoj.

Dvosoban stan je dvije spavace plus dnevni.

Prevaranti kao nas efendija to broje kao trosoban...i to bas ovaj njegov, 67 kvadrata. Jebote 67 kvadrata, trosoban ? Wtf?
Ja ga pitao kako. Eto kaze bio je dvosoban, preuredili,sad trosoban. Znaci , ja pregradim.moju spavacu i dobijem 2 sobe?

Prevara !

Ja imam 80kv dvosoban stan, komsija u 94 ima trosoban.
On ima 3 sobe plus dnevni. Ja dvije plus dnevni. I to je ispravno.

Sve ostalo je prevara. Al dobro...ne bi bio problem da oni stave realnu cijenu pa ti stavi peterosoban..hebe mi se. Ali digne cijenu jer je soba vise . Moj stan vrijedi cca 105000km. Pregradim spavacu, napravim dvije od jedne.... I sta,da ga prodajem za 120000 ??
nemoj na efendiju, dok nije dosao sa sela spavali svi u jednoj sobi, sad imaju tri sobe da mogu spavati, trosoban nego sta
njemu su tako prodali, agencije tako oglasavaju
Hahaha efendiji su prodali kao dvosoban...on preuredio u trosoban .

Hahahahha al jbg, on je efendija . Dje ces na efendiju.
Trosoban i tacka.
Ja imam dvosoban i 3 balkona....zatvorit cu dva, i prodavat cu kao cetverosoban .
Moze ? Hahahah
U mene na ZK izvadak iz KPU piše 3-soban za stan sa 2 spavaće i dnevnom sobom (73m2).
Tako da možete vi pjevat borbene ali to jest trosoban stan perma zvanicnom papiru.
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#282 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by geralt »

Ne bi mi mrsko da potrazim zvanicnu zakonsku definiciju dvosobnog stana. Kod nas izgleda da ne postoji, ali evo kako se definise u Hrvatskoj:
– dvosobni stan mora imati predprostor, dnevni boravak sa blagova­njem, spavaću sobu od min. 8 m2, kuhi­nju i kupaonicu sa nužnikom,
– trosobni stan mora imati predprostor, hodnik, dnevni boravak sa prostorom za blagova­nje, 2 spavaće sobe od min. 8 m2, kuhi­nju, kupaonicu sa nužnikom i dodatni nužnik u odvojenoj prostoriji,
https://narodne-novine.nn.hr/clanci/slu ... _2064.html

... a kako u Srbiji:
4) dvosoban stan: ulazna zona, prostor za pripremu hrane (kuhinja), dnevna soba, prostor za obedovanje, soba i kupatilo;
https://www.paragraf.rs/propisi/praviln ... anova.html

Dakle, dvosoban stan = dnevna soba + spavaca soba odgovarajuce kvadrature. Trosoban stan = dnevna soba + 2 spavace.
Last edited by geralt on 02/09/2020 15:30, edited 1 time in total.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31490
Joined: 16/04/2011 18:46

#283 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by skafiskafsnjak »

baja wrote: 02/09/2020 15:25

U mene na ZK izvadak iz KPU piše 3-soban za stan sa 2 spavaće i dnevnom sobom (73m2).
Tako da možete vi pjevat borbene ali to jest trosoban stan perma zvanicnom papiru.
U mene stoji dvosoban... 2 sobe plus dnevni. 80kv.
Tebi su tako prodali kad si ugovor potpisivao i uvelo se tako u katastar.
Niko nije rekao da je to zakonski odredjeno i da je protivzakonito nazivati ga tako.

Ali to je u biti prevara u smislu da oglas bolje izgleda. Jbg bolje zvuci trosoban nego dvosoban.
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#284 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by baja »

skafiskafsnjak wrote: 02/09/2020 15:29
baja wrote: 02/09/2020 15:25

U mene na ZK izvadak iz KPU piše 3-soban za stan sa 2 spavaće i dnevnom sobom (73m2).
Tako da možete vi pjevat borbene ali to jest trosoban stan perma zvanicnom papiru.
U mene stoji dvosoban... 2 sobe plus dnevni. 80kv.
Tebi su tako prodali kad si ugovor potpisivao i uvelo se tako u katastar.
Niko nije rekao da je to zakonski odredjeno i da je protivzakonito nazivati ga tako.

Ali to je u biti prevara u smislu da oglas bolje izgleda. Jbg bolje zvuci trosoban nego dvosoban.
ma u titin vakat ga tako ukljnizilo stan na vojnickom. Ja uzeo iza rata.
i meni nema logike ali se tako prije mjerilo.
Po meni ima logike da se kaze dnevna i 2 spavace. Americki sistem
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31490
Joined: 16/04/2011 18:46

#285 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by skafiskafsnjak »

baja wrote: 02/09/2020 15:32
skafiskafsnjak wrote: 02/09/2020 15:29
baja wrote: 02/09/2020 15:25

U mene na ZK izvadak iz KPU piše 3-soban za stan sa 2 spavaće i dnevnom sobom (73m2).
Tako da možete vi pjevat borbene ali to jest trosoban stan perma zvanicnom papiru.
U mene stoji dvosoban... 2 sobe plus dnevni. 80kv.
Tebi su tako prodali kad si ugovor potpisivao i uvelo se tako u katastar.
Niko nije rekao da je to zakonski odredjeno i da je protivzakonito nazivati ga tako.

Ali to je u biti prevara u smislu da oglas bolje izgleda. Jbg bolje zvuci trosoban nego dvosoban.
ma u titin vakat ga tako ukljnizilo stan na vojnickom. Ja uzeo iza rata.
i meni nema logike ali se tako prije mjerilo.
Po meni ima logike da se kaze dnevna i 2 spavace. Americki sistem
Ja opet kazem...
Ja.da kupujem stan, ne mozes me zaebati.
Mozes ti staviti petorosoban, ali ako je 100kv nema sanse.

Problem je sto mnogi dizu cijenu na taj nacin.
Nekad sam negdje procitao da je min velicina sobe u dvosobnom ili vise 3,5 x 3 ili tako nesto.

Doticni efendija je preuredio, od jedne sobe napravio.dvije, i prodaje kao trosoban.

Eto, ako cemo.po zakonu , moze... Ako mu je soba bila 7 x 7 pa prepolovio...a nesto sumnjam da mu je soba bila haman 50kv..u stanu od 67kv.

To je moja poenta.
Kao sto ja rekoh, zatvorim svoj balkon i prodajem ga pod sobu. jel to okej?

Naravno da nije
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31490
Joined: 16/04/2011 18:46

#286 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by skafiskafsnjak »

...
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#287 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by baja »

skafiskafsnjak wrote: 02/09/2020 15:37
Ja opet kazem...
Ja.da kupujem stan, ne mozes me zaebati.
Mozes ti staviti petorosoban, ali ako je 100kv nema sanse.

Problem je sto mnogi dizu cijenu na taj nacin.
Nekad sam negdje procitao da je min velicina sobe u dvosobnom ili vise 3,5 x 3 ili tako nesto.

Doticni efendija je preuredio, od jedne sobe napravio.dvije, i prodaje kao trosoban.

Eto, ako cemo.po zakonu , moze... Ako mu je soba bila 7 x 7 pa prepolovio...a nesto sumnjam da mu je soba bila haman 50kv..u stanu od 67kv.

To je moja poenta.
Kao sto ja rekoh, zatvorim svoj balkon i prodajem ga pod sobu. jel to okej?

Naravno da nije
ti kupujes kvadrate i raspored stana, sta god pisalo na tom papiru.
Moja poenta je da se to prije drukcije mjerilo u odnosu na sad. i to nije ni bitno.

Imam osjecaj da je ovde glavni problem sto eto "kao efendija prodaje stan, i jos vara"

a nije tako
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31490
Joined: 16/04/2011 18:46

#288 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by skafiskafsnjak »

baja wrote: 02/09/2020 15:43
skafiskafsnjak wrote: 02/09/2020 15:37
Ja opet kazem...
Ja.da kupujem stan, ne mozes me zaebati.
Mozes ti staviti petorosoban, ali ako je 100kv nema sanse.

Problem je sto mnogi dizu cijenu na taj nacin.
Nekad sam negdje procitao da je min velicina sobe u dvosobnom ili vise 3,5 x 3 ili tako nesto.

Doticni efendija je preuredio, od jedne sobe napravio.dvije, i prodaje kao trosoban.

Eto, ako cemo.po zakonu , moze... Ako mu je soba bila 7 x 7 pa prepolovio...a nesto sumnjam da mu je soba bila haman 50kv..u stanu od 67kv.

To je moja poenta.
Kao sto ja rekoh, zatvorim svoj balkon i prodajem ga pod sobu. jel to okej?

Naravno da nije
ti kupujes kvadrate i raspored stana, sta god pisalo na tom papiru.
Moja poenta je da se to prije drukcije mjerilo u odnosu na sad. i to nije ni bitno.

Imam osjecaj da je ovde glavni problem sto eto "kao efendija prodaje stan, i jos vara"

a nije tako
Pa ko god uradi, prevara je. Kako nije?
Od jedne sobe napravis 2 "prcvajza" i prodajes kao 2 sobe.

Nije uredu.

Ali kao sto rekosmo, neces kupiti dok ne vidis. Ne moze te zaebati....al je i psihicka igra. Ljudi ce se prije "uhvatiti" na trosoban nego na dvosoban.

Ja kako znam, moji su oduvijek govorili dvosoban stan sa dnevnim. Vise je igra rijeci al et.

Tacno cu balkone zatvoriti, i prodavati kao 4soban.... Zaraditi dodatnih 20ak hiljada
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#289 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by zijancer »

Ma najlakše je krenuti od kvadrature, evo standardni dvosobni stan je kvadrature: 50-56m2
Pod tim se podrazumijeva orijentaciono:
Dnevni boravak 16-20 m2
Spavaća soba (da može stati dupli krevet) 14-16 m2
Kupatilo 5-6 m2
Hol 5 m2
Kuhinja 10 m2 (u kojoj se može postaviti i manji sto sa 2-3 stolice)
Ostava 2 m2

I to je to. Ako negdje piše trosoban stan, a kvadrata 48, ili četverosoban a kvadrata 70, negdje je neko od ormara pravio sobu.
Zato kad virite po piku, uvijek umjesto broja soba, kucajte raspon kvadrature koji vas zanima. Tako smanjujete mogućnost greške i zaobilazite razne izvedene ''adaptacije'' čije otklanjanje je dodatni trošak. Dobro, osim ako je zaista vrijedno truda.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31490
Joined: 16/04/2011 18:46

#290 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by skafiskafsnjak »

zijancer wrote: 02/09/2020 15:50 Ma najlakše je krenuti od kvadrature, evo standardni dvosobni stan je kvadrature: 50-56m2
Pod tim se podrazumijeva orijentaciono:
Dnevni boravak 16-20 m2
Spavaća soba (da može stati dupli krevet) 14-16 m2
Kupatilo 5-6 m2
Hol 5 m2
Kuhinja 10 m2 (u kojoj se može postaviti i manji sto sa 2-3 stolice)
Ostava 2 m2

I to je to. Ako negdje piše trosoban stan, a kvadrata 48, ili četverosoban a kvadrata 70, negdje je neko od ormara pravio sobu.
Zato kad virite po piku, uvijek umjesto broja soba, kucajte raspon kvadrature koji vas zanima. Tako smanjujete mogućnost greške i zaobilazite razne izvedene ''adaptacije'' čije otklanjanje je dodatni trošak. Dobro, osim ako je zaista vrijedno truda.
To svakako, negdje vjerovatno imaju mjere odredjene za spavacu i dnevni. Ako imas 2 spavace po 7kv... To nisu dvije nego jedna . Hahaha.

Uglavnom, poenta ti je tacna.

A nekad je bolji stan od 70 kv nego od 80kv . To se zove funkcionalnost. U mojoj zgradi su se otimali za ove manje stanove. Bas iz tog razloga sto su neki veci, ali nefunkcionalni.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#291 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by zijancer »

Npr. Metalka Kovačići :mrgreen:
Vjerujem da su dvosobni stanovi dobri, ali oni oko 100 kvadrata su problematični prosto zbog ogromnog dnevnog boravka spojenog sa trpezarijom i kuhinjom, kojeg je teško artikulisati namještajem :P , a sobe su male kabine za spavanje. Imaš kvadraturu ali nemaš ugodne mini ambijente. I što je najčudnije, okolne zgrade imaju bolji pogled kroz prozor :mrgreen:
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#292 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by VladaFBiH »

zijancer wrote: 02/09/2020 16:09 Npr. Metalka Kovačići :mrgreen:
Vjerujem da su dvosobni stanovi dobri, ali oni oko 100 kvadrata su problematični prosto zbog ogromnog dnevnog boravka spojenog sa trpezarijom i kuhinjom, kojeg je teško artikulisati namještajem :P , a sobe su male kabine za spavanje. Imaš kvadraturu ali nemaš ugodne mini ambijente. I što je najčudnije, okolne zgrade imaju bolji pogled kroz prozor :mrgreen:
ne znam na koji konkretno stan misliš ali je meni u stanu najvažniji veliki dnevni boravak jer tu boravim 99% "budnog" vremena a sobe manje više - neka može stati krevet, toaletni/radni stolić i ormar i to je to... trenutno mi je u stanu dnevni boravak sa trpezarijom /jedna prostorija/ oko 45% kvadrata stana (nečiji "trosoban" stan :) u novogradnji )
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#293 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by zijancer »

Koliko osoba dijeli taj prostor na dnevnoj bazi, ne racunajuci goste? Postavicu link ako bude trenutno kakav na piku.
benzapen
Posts: 113
Joined: 03/04/2008 15:21

#294 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by benzapen »

baja wrote: 02/09/2020 15:25
skafiskafsnjak wrote: 02/09/2020 15:13
nivla wrote: 02/09/2020 15:06
nemoj na efendiju, dok nije dosao sa sela spavali svi u jednoj sobi, sad imaju tri sobe da mogu spavati, trosoban nego sta
njemu su tako prodali, agencije tako oglasavaju
Hahaha efendiji su prodali kao dvosoban...on preuredio u trosoban .

Hahahahha al jbg, on je efendija . Dje ces na efendiju.
Trosoban i tacka.
Ja imam dvosoban i 3 balkona....zatvorit cu dva, i prodavat cu kao cetverosoban .
Moze ? Hahahah
U mene na ZK izvadak iz KPU piše 3-soban za stan sa 2 spavaće i dnevnom sobom (73m2).
Tako da možete vi pjevat borbene ali to jest trosoban stan perma zvanicnom papiru.
I u mom zk izvatku za stan od 55 m2 piše dvosoban, ima dnevni boravak i spavaću sobu.
User avatar
shape of despair
Posts: 3074
Joined: 09/04/2008 18:41

#295 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by shape of despair »

Meni je normalno da je dvosoban zapravo dnevni boravak+spavaća, nego.
Na piku ljudi pisu trosoban, pogledaš slike i vidiš da je od balkona napravio dječiju sobu.
Ili napišu, prostran dvosoban sa mogućnošću pretvaranja u trosoban i nabije mu cijenu.
Ima svega. Generalno se stan kupuje duže vremena 6+ mjeseci ako ste sretni, a obično 12+ mjeseci.
Također se pored stana, koji hajmo reći i nemora biti 100% po željama kupca, gleda i naselje, komšiluk, i još dosta stvari koje kupcu olakšavaju njegovu svakodnevnicu.
Neko hoće da je u miru i zelenilu, neko u centru blicu prevoza zbog djece, pa udaljenost škole, vrtića, pristup autu, prilaz ulazu (vanjske stepenice de/ne), ko je upravitelj, kako stanari generalno održavaju ulaz, objekat i sl. ma 100 stvari.
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#296 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by baja »

benzapen wrote: 03/09/2020 11:21
baja wrote: 02/09/2020 15:25
skafiskafsnjak wrote: 02/09/2020 15:13

Hahaha efendiji su prodali kao dvosoban...on preuredio u trosoban .

Hahahahha al jbg, on je efendija . Dje ces na efendiju.
Trosoban i tacka.
Ja imam dvosoban i 3 balkona....zatvorit cu dva, i prodavat cu kao cetverosoban .
Moze ? Hahahah
U mene na ZK izvadak iz KPU piše 3-soban za stan sa 2 spavaće i dnevnom sobom (73m2).
Tako da možete vi pjevat borbene ali to jest trosoban stan perma zvanicnom papiru.
I u mom zk izvatku za stan od 55 m2 piše dvosoban, ima dnevni boravak i spavaću sobu.
to je to! tako je bilo :)
sad se drukcije knjizi i u tome je cijela prica.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#297 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by VladaFBiH »

zijancer wrote: 03/09/2020 11:19 Koliko osoba dijeli taj prostor na dnevnoj bazi, ne racunajuci goste? Postavicu link ako bude trenutno kakav na piku.
minimalno 4, postavi link ako naletiš - baš me interesuje šta su toliko za*ebali arhitekti. Vidio sam stanova 90+ m2 koji imaju odron raspored i to baš zato jer je dnevna 20tak m2 a hodnika kroz stan kao u prići
Last edited by VladaFBiH on 03/09/2020 11:54, edited 1 time in total.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#298 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by VladaFBiH »

gledam ove rasprave pa kontam šta će biti tek kada ovi što grade skontaju da pola evrope prodaje bruto m2 a neto kao što je kod nas - kupiš 60m2 a tamo imaš 48m2 :D
User avatar
Romeo 80
Posts: 4343
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#299 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Romeo 80 »

VladaFBiH wrote: 03/09/2020 11:46 gledam ove rasprave pa kontam šta će biti tek kada ovi što grade skontaju da pola evrope prodaje bruto m2 a neto kao što je kod nas - kupiš 60m2 a tamo imaš 48m2 :D
Kod mojih roditelja u Lukavici stan se vodi kao dvosoban sa 43 kvadrata, ali u tu kvadraturu ulazi i balkon i pripadajuca supa u podrumu, tako da je efektivna kvadratura osjetno manja.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#300 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by zijancer »

VladaFBiH wrote: 03/09/2020 11:45
minimalno 4, postavi link ako naletiš - baš me interesuje šta su toliko za*ebali arhitekti. Vidio sam stanova 90+ m2 koji imaju odron raspored i to baš zato jer je dnevna 20tak m2 a hodnika kroz stan kao u prići
Vazi cim se pojavi. A kod tebe, jesu li kuhinja i trpezarija sa zasebnim prozorima ili je sve osvijetljeno preko dnevne sobe?
Post Reply