Kupovina stana pod hipotekom - da ili ne

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
delightful
Posts: 1409
Joined: 07/07/2006 16:58

#1 Kupovina stana pod hipotekom - da ili ne

Post by delightful »

Imate li iskustva ili znanja u vezi sa kupovinom stana pod hipotekom? Je li to problematicno? Vlasnik trazi dio cijene stana unaprijed kako bi ocistio hipoteku. Naravno, napravio bi se predugovor i te pare bi se odmah uplatile u banku gdje bi se izdala 'brisovnica' s kojom bi se islo da se skine hipoteka sa stana u zk, ili tako nesto :-) Pomozite savjetima, iskustvima, koji su moguci problemi......
Hvala :)
User avatar
nebojeplavo
Posts: 5958
Joined: 29/09/2005 12:40
Location: na sedmom nebu :D

#2

Post by nebojeplavo »

Uh joj, oprezno samo, dobro sve provjeri, da se ne bi zavalila.
izblajhana
Posts: 666
Joined: 16/07/2006 15:42
Location: Sarajevo

#3

Post by izblajhana »

jaoooo dobro to provjeri Di, neka ti neki advokat to izvidi :)
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#4

Post by Eshek »

Zvuči sumnjivo...

Ako vlasnik ima dobre namjere. onda idite zajedno u banku, pa neka ti on u dogovoru sa bankom proda stan zajedno sa hipotekom koju ćeš ti preuzeti, a da ti taj iznos on odbije od cijene koju ćeš platiti. Tako ti je najpouzdanije. Pare unaprijed ni rođenoj materi ne daj!!!!!
User avatar
Sarayman
Posts: 1313
Joined: 25/10/2006 09:12
Location: Sarajevo

#5

Post by Sarayman »

Garant ti je taj prodavac stana ponudio dobru cijenu, cim je situacija takva (pomalo komplikovana). A kako sve da rijesis? Unajmis provjerenog advokata, i za nekih 200-njak KM covjek ti sve provjeri i zavrsi kompletan postupak, s minimalnim, ili cak bez rizika. U ovakvom slucaju pare za advokata se ne smiju stedjeti, pa kostalo i vise od 200.
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#6

Post by Eshek »

Sarayman wrote:Garant ti je taj prodavac stana ponudio dobru cijenu, cim je situacija takva (pomalo komplikovana). A kako sve da rijesis? Unajmis provjerenog advokata, i za nekih 200-njak KM covjek ti sve provjeri i zavrsi kompletan postupak, s minimalnim, ili cak bez rizika. U ovakvom slucaju pare za advokata se ne smiju stedjeti, pa kostalo i vise od 200.
Ne bih se baš složio da se može naći DOBAR advokat koji će to odraditi za 200 KM...
delightful
Posts: 1409
Joined: 07/07/2006 16:58

#7

Post by delightful »

Hvala puno svima! Znaci, ili preuzeti hipoteku zajedno sa stanom, ili dobar advokat.... Zna li neko dobrog advokata (moze pp, naravno) i koliko bi to kostalo (bilo bi divno da je 200KM, ali zvuci previse dobro....)
Eh da, neko rece da mora da je stan ponudjen jeftino, ali nije. Zapravo je mozda i malo skuplji nego sto bi trebao biti, ali izgleda stvarno solidno.
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#8

Post by Eshek »

Mušir i Rusmira Brkić, Branilaca Sarajeva 16/I, 061 130-298,tel.261-350 i fax.261-352, [email protected]

http://www.advokomfbih.ba/index.php?opt ... 7&Itemid=1

Iz iskustva znam da je njihov savjet i ugovor beton, ali mislim da su poskupi...

Nazovi ili ih posjeti, objasni situaciju i pitaj KOLIKO će te oguliti...

Kako god, preuzimala hipoteku ili ne, nikako ne izvodi ništa bez advokata
User avatar
Sarayman
Posts: 1313
Joined: 25/10/2006 09:12
Location: Sarajevo

#9

Post by Sarayman »

Upuceniji u danasnje cijene kazu da bi onda kostalo vise, pa vjerujmo vise njima (ja sam imao iskustvo prije 6 godina). A sto se tice tog stana, kazes da je cijena malo visa, uz to su i papiri neuredni.. Pa jos kazes da je stan solidan, sto upucuje da nisi bas odusevljena.. Eto dobrog temelja za obaranje cijene. Fali li nesto stanu, moras se cjenjkati jer imas osnova. S druge stane, ako ti se stan jako svidja, cjenkanje nije obavezno. Barem neka plati dobrog advokata koji ce provjeriti tu hipoteku i zavrsiti postupak (bas zbog toga sto ti nudi "komplikovan" stan).. Toliko od mene za ovu temu. Sretno! :)
delightful
Posts: 1409
Joined: 07/07/2006 16:58

#10

Post by delightful »

Hvala svima puno! Uvijek neke komplikacije :-) Ma da, naravno da cu se cjenkati, nema mi druge....
izblajhana
Posts: 666
Joined: 16/07/2006 15:42
Location: Sarajevo

#11

Post by izblajhana »

delightful wrote:Hvala svima puno! Uvijek neke komplikacije :-) Ma da, naravno da cu se cjenkati, nema mi druge....
U svakom slucaju tebi SRETNO :)
:kiss:
delightful
Posts: 1409
Joined: 07/07/2006 16:58

#12

Post by delightful »

Hvala Blondie :kiss:
User avatar
zena21
Posts: 7092
Joined: 07/04/2006 11:02

#13

Post by zena21 »

D, jesi uspjela ista??

I ja bih ti savjetovala da se ne upistas ni u sta bez advokata... Vidis sta se radi danas, na sve moguce nacine se ljudi varaju :-x

Sretno i javi jesi uspjela sta zavrsiti :kiss:
Post Reply