Kupovina psa - prvi put

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Locked
User avatar
Bancho
Posts: 631
Joined: 01/11/2011 11:45

#1 Kupovina psa - prvi put

Post by Bancho »

Dragi ljubitelji pasa, treba mi vaša pomoć.

Prvi put kupujem psa i ništa ne znam gdje, šta i kako. Da li mi možete preporučiti nekoga ko prodaje npr. Maltezere a da je sve regularno i sigurno. Želim štene da kupim, a ne odraslo. Na šta da obratim pažnju prilikom kupovine? Da naglasim, da me ne interesuje udomljavanje niti posjete azilu. Isključivo me interesuje da kupim štene, što kvalitetnije sa regularnim papirima.

Svaka pomoć je dobro došla, da li ovdje ili na PP.

Unaprijed, hvala na odgovorima.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65331
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#2 Re: Kupovina psa - prvi put

Post by _BataZiv_0809 »

EDIT:Ne zelis udomiti.
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#3 Re: Kupovina psa - prvi put

Post by bandit_mo »

_BataZiv_0809 wrote: 03/12/2020 12:47 EDIT:Ne zelis udomiti.
Evo ako se mogu ja uključiti, usljed tih "prebacivanja" jer ne želiš udomiti.

Ja planiram za godinu dana psa kupiti. Zašto kupiti a ne udomiti, kako inače smatram da je poželjno?
Zato što sam mi je to prvi put da imam psa, imam ga uz dijete u kući i smatram da je za takve uvjete bolje ciljano odabrati psa koji bi po naravi i potrebama bio za te uvjete. I neki "jednostavan" za dresirati u početničkoj kući. Posebno ako želiš većeg psa.

moj brat i žena, udomili psa. Malog mješanca. Bratu prvi, žena već odavno uz pse. Taj par je moje dijete ujeo već dva puta. Laje na svako dijete pored kojeg prođe. Očito su ga djeca traumatizirala prije udomljenja... ali vrijeme prolazi, on se ne mijenja. Volimo da i bit će s nama tu dok ne umre, ali to nije nešto što bih ja sebi mogla i htjela dozvoliti. Isti je taj slučaj s koelgicom, mali pas koji ne voli djecu (ovaj doduše ni odrasle).
Ne znaš kod udomljenog šta dobijaš, i ne mislim da je udomljavanje za početnika najbolja opcija.
Aida_Beba
Posts: 536
Joined: 24/11/2020 02:27

#4 Re: Kupovina psa - prvi put

Post by Aida_Beba »

_BataZiv_0809 wrote: 03/12/2020 12:47 EDIT:Ne zelis udomiti.
Naš narod nema taj mentalitet, svi žele rasnog psa, žele biti viđeni, prošetati ga, slikati ga za instagram, facebook, kao modni dodatak
avijon
Posts: 1521
Joined: 20/08/2012 22:10

#5 Re: Kupovina psa - prvi put

Post by avijon »

Aida_Beba wrote: 03/12/2020 17:52
_BataZiv_0809 wrote: 03/12/2020 12:47 EDIT:Ne zelis udomiti.
Naš narod nema taj mentalitet, svi žele rasnog psa, žele biti viđeni, prošetati ga, slikati ga za instagram, facebook, kao modni dodatak
I kad poraste sutnut ga na ulicu pa opet uzet stene. Ko da je igracka ponasanje.
User avatar
hopi
Posts: 5593
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#6 Re: Kupovina psa - prvi put

Post by hopi »

pa nevjerovatno, lik napisao da neće da udomi psa hoće da kupi. Ok njegov izbor, mišljenje, ima svoje razloge i ok, ne mora se forumu pravdati. I odmah ga se napada, što ne želiš udomiti, trebaš ovako raditi, ovaj već zna da će psa izbaciti. Takvom pričom mu sigurno nećete promijeniti mišljenje niti pomoći oko pitanja.
Osim foruma imaju i fb grupe oko pasa pa se tu raspitaj.
Aida_Beba
Posts: 536
Joined: 24/11/2020 02:27

#7 Re: Kupovina psa - prvi put

Post by Aida_Beba »

avijon wrote: 03/12/2020 17:55
Aida_Beba wrote: 03/12/2020 17:52
_BataZiv_0809 wrote: 03/12/2020 12:47 EDIT:Ne zelis udomiti.
Naš narod nema taj mentalitet, svi žele rasnog psa, žele biti viđeni, prošetati ga, slikati ga za instagram, facebook, kao modni dodatak
I kad poraste sutnut ga na ulicu pa opet uzet stene. Ko da je igracka ponasanje.
Upravo tako, ja imam takve idiote u komsiliku gdje moja majka živi, odmah kuća do, ljudi kupili ženku haskija, hvalili se papci kako imaju haskija, niko kao oni, dok je bila mala vodali je svugdje sa sobom, te slike po facebooku, šetali sa njom, isla sa njima i na izlete, dok je malo porasla odmah je na lanac stavili, kasnije je pustili oko kuće i ona jadnica lutala po ulici i na kraju ostane skotna sa lutalicama, i oni idioti je šutnu na ulicu, danima lutala i svaki put u blizini kuće se vrtila, na kraju skotnu udari je auto, i jedva je spasi žena koja živi u Austriji, i eno je sada na Nisickoj visoravni uživa kao niko, na kraju je jednica imala sreće
User avatar
kabal1337
Posts: 7747
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#8 Re: Kupovina psa - prvi put

Post by kabal1337 »

bandit_mo wrote: 03/12/2020 12:55
_BataZiv_0809 wrote: 03/12/2020 12:47 EDIT:Ne zelis udomiti.
Evo ako se mogu ja uključiti, usljed tih "prebacivanja" jer ne želiš udomiti.

Ja planiram za godinu dana psa kupiti. Zašto kupiti a ne udomiti, kako inače smatram da je poželjno?
Zato što sam mi je to prvi put da imam psa, imam ga uz dijete u kući i smatram da je za takve uvjete bolje ciljano odabrati psa koji bi po naravi i potrebama bio za te uvjete. I neki "jednostavan" za dresirati u početničkoj kući. Posebno ako želiš većeg psa.

moj brat i žena, udomili psa. Malog mješanca. Bratu prvi, žena već odavno uz pse. Taj par je moje dijete ujeo već dva puta. Laje na svako dijete pored kojeg prođe. Očito su ga djeca traumatizirala prije udomljenja... ali vrijeme prolazi, on se ne mijenja. Volimo da i bit će s nama tu dok ne umre, ali to nije nešto što bih ja sebi mogla i htjela dozvoliti. Isti je taj slučaj s koelgicom, mali pas koji ne voli djecu (ovaj doduše ni odrasle).
Ne znaš kod udomljenog šta dobijaš, i ne mislim da je udomljavanje za početnika najbolja opcija.
To kako ce se pas ponasati minimalno nema veze sa rasom, vec sa tvojim odnosu, i ponasanjem prema njemu. Ja ne znam sta vi mislite ako uzmes "labradora" da je on isprogramiran unaprijed da zna sve. Ti ga ucis svemu, a pas kao pas je spuzva.
Last edited by kabal1337 on 04/12/2020 08:51, edited 1 time in total.
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#9 Re: Kupovina psa - prvi put

Post by bandit_mo »

kabal1337 wrote: 04/12/2020 08:48
bandit_mo wrote: 03/12/2020 12:55
_BataZiv_0809 wrote: 03/12/2020 12:47 EDIT:Ne zelis udomiti.
Evo ako se mogu ja uključiti, usljed tih "prebacivanja" jer ne želiš udomiti.

Ja planiram za godinu dana psa kupiti. Zašto kupiti a ne udomiti, kako inače smatram da je poželjno?
Zato što sam mi je to prvi put da imam psa, imam ga uz dijete u kući i smatram da je za takve uvjete bolje ciljano odabrati psa koji bi po naravi i potrebama bio za te uvjete. I neki "jednostavan" za dresirati u početničkoj kući. Posebno ako želiš većeg psa.

moj brat i žena, udomili psa. Malog mješanca. Bratu prvi, žena već odavno uz pse. Taj par je moje dijete ujeo već dva puta. Laje na svako dijete pored kojeg prođe. Očito su ga djeca traumatizirala prije udomljenja... ali vrijeme prolazi, on se ne mijenja. Volimo da i bit će s nama tu dok ne umre, ali to nije nešto što bih ja sebi mogla i htjela dozvoliti. Isti je taj slučaj s koelgicom, mali pas koji ne voli djecu (ovaj doduše ni odrasle).
Ne znaš kod udomljenog šta dobijaš, i ne mislim da je udomljavanje za početnika najbolja opcija.
To kako ce se pas ponasati minimalno nema veze sa rasom, vec sa tvojem odnosu i ponasanjem prema njemu.
Tako je. Razlike između rasa ne postoje. Moja obitelj mrzi gorenavedenog psa i zato ujeda djecu :thumbup:
User avatar
kabal1337
Posts: 7747
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#10 Re: Kupovina psa - prvi put

Post by kabal1337 »

Mog psa prije nego sto sam ga usvojio je djevojcica gusila pod vodom. Evo ga danas draze mu sa djecom nego sa drugim psima, kupanja se ne plasi. Sve je kako ga naucis. Nije samo pas pusti ga, treba socijalizovati, nagraditi...
Kupi ti psa, ja nemam nista protiv ali ako mislis da ce to rijesiti sve " moguce negativne osobine" eh sigurno se varas. Nije pas samo da ga pustis, vec trebas uloziti mnogo svoga vremena u njega.
A svaki pas ima potencijala samo trebas uspostaviti "komunikaciju".
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#11 Re: Kupovina psa - prvi put

Post by S4mpion »

Ne moraš psa mrziti da bi se loše ophodio prema djeci, dovoljno je da se ne baviš njime dovoljno.

Kupovina, pored gomile napuštenih i malenih, je čisti rasizam.
User avatar
Hercegoviina
Posts: 2257
Joined: 14/02/2013 14:11

#12 Re: Kupovina psa - prvi put

Post by Hercegoviina »

Bancho wrote: 03/12/2020 12:37 Dragi ljubitelji pasa, treba mi vaša pomoć.

Prvi put kupujem psa i ništa ne znam gdje, šta i kako. Da li mi možete preporučiti nekoga ko prodaje npr. Maltezere a da je sve regularno i sigurno. Želim štene da kupim, a ne odraslo. Na šta da obratim pažnju prilikom kupovine? Da naglasim, da me ne interesuje udomljavanje niti posjete azilu. Isključivo me interesuje da kupim štene, što kvalitetnije sa regularnim papirima.

Svaka pomoć je dobro došla, da li ovdje ili na PP.

Unaprijed, hvala na odgovorima.
jesi li razmisljao da je bolja opcija dijete da imas i vodis , a ne psa
Bobi
Forum administrator
Posts: 31933
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#13 Re: Kupovina psa - prvi put

Post by Bobi »

Hercegoviina wrote: 04/12/2020 17:00
Bancho wrote: 03/12/2020 12:37 Dragi ljubitelji pasa, treba mi vaša pomoć.

Prvi put kupujem psa i ništa ne znam gdje, šta i kako. Da li mi možete preporučiti nekoga ko prodaje npr. Maltezere a da je sve regularno i sigurno. Želim štene da kupim, a ne odraslo. Na šta da obratim pažnju prilikom kupovine? Da naglasim, da me ne interesuje udomljavanje niti posjete azilu. Isključivo me interesuje da kupim štene, što kvalitetnije sa regularnim papirima.

Svaka pomoć je dobro došla, da li ovdje ili na PP.

Unaprijed, hvala na odgovorima.
jesi li razmisljao da je bolja opcija dijete da imas i vodis , a ne psa
Komentar ti je bezveze, otkud znas da nema porodicu,djecu, mozda je penzioner,nepokretan,hendikepiran,...razmisli malo :D.
User avatar
Hercegoviina
Posts: 2257
Joined: 14/02/2013 14:11

#14 Re: Kupovina psa - prvi put

Post by Hercegoviina »

Bobi wrote: 04/12/2020 17:08
Hercegoviina wrote: 04/12/2020 17:00
Bancho wrote: 03/12/2020 12:37 Dragi ljubitelji pasa, treba mi vaša pomoć.

Prvi put kupujem psa i ništa ne znam gdje, šta i kako. Da li mi možete preporučiti nekoga ko prodaje npr. Maltezere a da je sve regularno i sigurno. Želim štene da kupim, a ne odraslo. Na šta da obratim pažnju prilikom kupovine? Da naglasim, da me ne interesuje udomljavanje niti posjete azilu. Isključivo me interesuje da kupim štene, što kvalitetnije sa regularnim papirima.

Svaka pomoć je dobro došla, da li ovdje ili na PP.

Unaprijed, hvala na odgovorima.
jesi li razmisljao da je bolja opcija dijete da imas i vodis , a ne psa
Komentar ti je bezveze, otkud znas da nema porodicu,djecu, mozda je penzioner,nepokretan,hendikepiran,...razmisli malo :D.
nije, sigurno
Bobi
Forum administrator
Posts: 31933
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#15 Re: Kupovina psa - prvi put

Post by Bobi »

Hercegoviina wrote: 04/12/2020 17:10
Bobi wrote: 04/12/2020 17:08
Hercegoviina wrote: 04/12/2020 17:00
jesi li razmisljao da je bolja opcija dijete da imas i vodis , a ne psa
Komentar ti je bezveze, otkud znas da nema porodicu,djecu, mozda je penzioner,nepokretan,hendikepiran,...razmisli malo :D.
nije, sigurno
Ma jel hoce da uzme psa ti njemu dajes opciju da hoda dijete a ne znas osobu,stvorio si mišljenje samo na osnovu zelje da ima psa? Haj :D.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#16 Re: Kupovina psa - prvi put

Post by exliberal-ex »

Odrastao sam sa psima, imao i avlijanere i te takozvane rasne.
Koja je razlika, avlijaneri su zdraviji jer su mjesanci, u mnogim slucajevima pametniji ali u sustini sve je do vlasnika.
Ja imam ovdje dvojcu komsija, jedan ima pit bull-a izgleda zastrasujuce ( i on i pas neznas ko je gori :D ) dok im nepridjes da moze usla bi u tebe kolika je maza a drugi maltezera koji ubali cijeli lift i naravno tebe jer jedva ceka da se pomazi...., druga komsinica ima nekog malog kojeg nosi u torbici i koje bi te zaklao da je malo veci zato kazem sve je do vlasnika....ja uvijek kazem pogledaj vlasnika znat ces kakav je pas.
U svakom slucaju sa srecom ako se odlucis samo zapamti vezes se za nekih 10-15 godina i ako nisi spreman za to radije odustani.
User avatar
Entropio
Posts: 7799
Joined: 21/11/2010 21:49

#17 Re: Kupovina psa - prvi put

Post by Entropio »

A sta vam znaci to -sve zavisi od vlasnika-?
Edvin21
Posts: 115
Joined: 12/06/2019 13:05
Location: https://najboljicitati.com/
Contact:

#18 Re: Kupovina psa - prvi put

Post by Edvin21 »

Čovjek traži kvalitetnog uzgajivača, a ne da filozofirate tu lol
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15395
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#19 Re: Kupovina psa - prvi put

Post by problemnatravunu »

Čovjek hoće maltezera, a tih ne vjerujem da ima za udomljavanje i po ulicama...
Uglavnom, pretragom po OLX-u , nađe se nekoliko oglasa koji prodaju štenad te rase u Sarajevu, pa eto, treba zvati, raspitivati se
xvassido+
Posts: 110
Joined: 05/12/2020 07:30

#20 Re: Kupovina psa - prvi put

Post by xvassido+ »

Bancho wrote: 03/12/2020 12:37 Dragi ljubitelji pasa, treba mi vaša pomoć.

Prvi put kupujem psa i ništa ne znam gdje, šta i kako. Da li mi možete preporučiti nekoga ko prodaje npr. Maltezere a da je sve regularno i sigurno. Želim štene da kupim, a ne odraslo. Na šta da obratim pažnju prilikom kupovine? Da naglasim, da me ne interesuje udomljavanje niti posjete azilu. Isključivo me interesuje da kupim štene, što kvalitetnije sa regularnim papirima.

Svaka pomoć je dobro došla, da li ovdje ili na PP.

Unaprijed, hvala na odgovorima.
Imam 2 psa i 2 mačke

ako nemaš para ne uzimaj psa

1 vakcinacije

2 tablete protiv krpelja i parazita, koštaju od 30 do 60 maraka zavisno kiliko dana djeluju.

3 pasoši

4 amputacija petog prsta na zadniim nogama, nokat uraste u jastuče, obavezno operisati, paziti da veterinar ne stegne zavoje jer imaju običaj da puste da sami otpadnu što često nije slučaj i pas nažulja rane.

Ako ćeš držati psa u kući preporuka na neku rasu koja je mala rastom i kratkodlaka.

Kuća uvijek puna dlaka svakodnevno moraš da usisavaš i čistiš.

Ako nemaš uslove kao što je okućnica sa baštom, preporuka da uzmeš neku kratkodlaku i omanju rasu.

Posebna napomena hraniti pse samo suhom hranom tj bobama može se ako je veći pas dodavati kuhane ili žive kosti ja preferiram ono šatro meso od 7 maraka kilo ko rebra neka.

po potrebi dodavati vitamine.
xvassido+
Posts: 110
Joined: 05/12/2020 07:30

#21 Re: Kupovina psa - prvi put

Post by xvassido+ »

Primjer kako to izgleda kada se zavoji usjeku a veterinar nije dao da se skidaju jer trebali su sami da otpadnu, a pretvorili se skoro u gips.

Pas je ok i rane zarastaju bez problem uz podršku inekcija i antibiotika, previjanje nije potrebno.

kao podrška ishrani dodajem kuhanu koštanu srž, izvučem iz kostiju.

Image
Mea_parvitas
Posts: 2519
Joined: 18/03/2015 01:36

#22 Re: Kupovina psa - prvi put

Post by Mea_parvitas »

Pas je ogromna odgovornost i obaveza. Na zalost mnogi to olako shvataju pa im pas postane ono sto ne zele, asocijalan, agresivan, itd. ako nemas vremena da ga treniras, da provodis vrijeme sa njim, da ga ucis, ispravljas lose navike, ostavljas ga samog kuci predugo, onda nemoj nabavljati psa. Ja bih preporucio odmah veliki kavez od pocetka i cuko u njemu da boravi a da izlazi samo kad jede i igra se sa njim.
xvassido+
Posts: 110
Joined: 05/12/2020 07:30

#23 Re: Kupovina psa - prvi put

Post by xvassido+ »

u zadnjih 50 godina psi se koriste kao podrška pacijentima u bolnicama tzv terapeutski psi, koji kroz kontakte sa oboljelima jer pas nikog ne osuđuje iz njega izbijaju čiste emocije.

Tako većina bolnica ima nekoliko terapijskih pasa i posebne sobe za druženje sa psima, sada bolnice primjenjuju i druge taktike uvode i strogo kontrolisane sredine u kojima se psi druže sa pacijentima svakodnevno ili kroz šetnju i interakciju ili kroz obično druženje tj upoznavanje.

Zamislite da neko kod nas uvede psa u bolnicu sa ovakvim zatucanim i odvratnim mentalitetom?

Na kraju edukacije polažu se testovi koji se šalju u američko udruženje za terapijske pse i na osnovu tih rezultata se dobija licenca koja vrijedi za života psa.
xvassido+
Posts: 110
Joined: 05/12/2020 07:30

#24 Re: Kupovina psa - prvi put

Post by xvassido+ »

Mea_parvitas wrote: 05/12/2020 09:16 Pas je ogromna odgovornost i obaveza. Na zalost mnogi to olako shvataju pa im pas postane ono sto ne zele, asocijalan, agresivan, itd. ako nemas vremena da ga treniras, da provodis vrijeme sa njim, da ga ucis, ispravljas lose navike, ostavljas ga samog kuci predugo, onda nemoj nabavljati psa. Ja bih preporucio odmah veliki kavez od pocetka i cuko u njemu da boravi a da izlazi samo kad jede i igra se sa njim.
Pas je ogledalo vlasnika i porodice u kojoj raste i živi.

Kod mene oba psa su slobodna nikad ih ne vežem niti su ikad bili zatvoreni u skučene prostore.

jedan živi sa nama u kući Labrador a drugi mješanac tornjaka i vučjaka je napolju i kontroliše situaciju, po koracima prepoznaje poznate i nepoznate osobe i tako reaguje.

savjet za sve koji se boje psa

psi uglavnom reaguju na prvu tj imaju TRIGERE, posebno ako ženka navuče mužjaka a ovaj misli da je brani, najebo je ko im stane na put.

ako reaguješ pozitivno upamti te takvog, ako reaguješ da ga mrškaš baciš nešto na njega, vjeruj bićeš ujeden kad tad.
User avatar
Bancho
Posts: 631
Joined: 01/11/2011 11:45

#25 Re: Kupovina psa - prvi put

Post by Bancho »

Našao sve što mi je trebalo :thumbup:

Hvala svima koji su moj post shvatili onako kako i treba da se shvati, pa shodno tome dali i odgovore :wink:

Ovim pacijentima koji čitaju samo naslove pa onda napišu hrpu gluposti i nebuloza, nek vam je bog na pomoći :skoljka:
Locked