Kupovina prvog fotoaparata

Čarobni svijet fotografije
black

#626 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by black » 16/10/2019 11:22

AmirBaa wrote: i reviews su im stvarno odlicni :) https://pcfoto.biz/canon-eos-m50-15-45-is-stm.html odlucio se 97% za ovo i plus onaj pancake lens 22mm 2F pa da vjezbam polako, prvi aparat je u pitanju :)
posto si vec odlucio necemo se naduravati sta si mogo za tu lovu :mrgreen: moja preporuka je, ako vec ides na taj model, uzimi samo sa tim 15-45mm i jos jednu (a mozda i dvije) rezervne baterije, sa jednom baterijom mozes malo vise od 200 fotki napraviti, sto je malo za putovanja, planinu itd. pogotovu za vjezbanje, inace je pomalo i mana milc aparata, baterija, a mislim da su i objektivi za nijansu skuplji, kasnije kada se malo uvjezbas i vidis sta ti lezi trazi drugi objektiv

AmirBaa

#627 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by AmirBaa » 16/10/2019 11:26

black wrote:
AmirBaa wrote: i reviews su im stvarno odlicni :) https://pcfoto.biz/canon-eos-m50-15-45-is-stm.html odlucio se 97% za ovo i plus onaj pancake lens 22mm 2F pa da vjezbam polako, prvi aparat je u pitanju :)
posto si vec odlucio necemo se naduravati sta si mogo za tu lovu :mrgreen: moja preporuka je, ako vec ides na taj model, uzimi samo sa tim 15-45mm i jos jednu (a mozda i dvije) rezervne baterije, sa jednom baterijom mozes malo vise od 200 fotki napraviti, sto je malo za putovanja, planinu itd. pogotovu za vjezbanje, inace je pomalo i mana milc aparata, baterija, a mislim da su i objektivi za nijansu skuplji, kasnije kada se malo uvjezbas i vidis sta ti lezi trazi drugi objektiv
de reci molim te, s obzirom da sam tek poceo istrazivati svako misljenje iskusnijih iz prve ruke mi super dodje vjeruj mi :) mimo ovog me najvise privlaci fuji x-t30 ali je on sam od sebe skuplji i objektivi su skuplji :roll:

black

#628 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by black » 16/10/2019 12:42

AmirBaa wrote: de reci molim te, s obzirom da sam tek poceo istrazivati svako misljenje iskusnijih iz prve ruke mi super dodje vjeruj mi :) mimo ovog me najvise privlaci fuji x-t30 ali je on sam od sebe skuplji i objektivi su skuplji :roll:
ma to sam vise u zezi napisao, jer ono desi se tako rasprava, nemoj nov uzmi polovan, nemoj taj nego ovaj itd. mi ovde mozemo pisati neke smjernice a onda sam istrazivati u okvirima toga, bilo bi mi zao da bacas lovu pa se poslije razocaras, jel iskljucivo hoces bezogledalca ili moze i dslr, zelis li malo vise se baviti fotografijom ili tek onako ponekad skljocnuti, za pravac necu pitati jer to dodje kasnije, u pocetku je to sve od zalazaka sunca, cvijeca, pejsaza do portreta, ulice itd.
x-t30 jeste skuplji, al ima x-t20, bas njega je kupio jedan od ovih drugova koje pomenuh da su uzimali sa pcfoto, presao je sa dslr (nikondzija) na ovaj milc, fotke odlicne, naravno ja ovo ne pisem kao sugerisanje da uzmes bas taj, cisto da razmislis i uporedis, evo malo sam gledao, nov sa 18 - 55 mm f/2.8 - 4 je skuplji od tog canona za 200 eura, isao sam i na olx ima jedan ovde u gradu neko prodaje al nema cijene
uvijek ima razlike u tehnickim stvarima, ali ne znam koliko je tebi to vazno kao pocetniku, tebi je je vaznije razlika u cijeni, nije danas lahko izvaliti 1.5 ili 2 milje, naravno to ti najbolje znas sta i koliko mozes, razmisli, pogledaj, procackaj po netu, valjda i ovde jos neko dobaci koji prijedlog, ili jednostavno sebi presjeces, ovaj sam pikiro njega uzimam :mrgreen:
vjeruj mi, skupa oprema nece nekog uciniti boljim fotografom a da prije toga nije savladao neke osnovne stvari, tehnologija se stalno mjenja tako da je bolje prvo nauciti zanat a onda kako se napreduje prelaziti na nesto kvalitetnije

Hakiz

#629 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by Hakiz » 16/10/2019 12:52

Ispravite me ako griješim, ali ti mirrorless su ustvari SLR ali bez ogledala, nisu rangefinder?

planamac

#630 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by planamac » 16/10/2019 15:54

Hakiz wrote:Ispravite me ako griješim, ali ti mirrorless su ustvari SLR ali bez ogledala, nisu rangefinder?

Ne griješiš (kao i obično), upravo je kako si napisao.
Praktičniji su mnogo (mirrorlessi) a bo'me im je i kvalitet otišao u nebo (da ne kažem 'do vraga') visoko.

Hakiz

#631 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by Hakiz » 16/10/2019 16:04

Da, u analognom svijetu, rangefinder su imali prednost nad SLR jer zbog toga što nisu imali ogledalo mogli su se iz ruke koristiti na sporijim brzinama okidača. Pa je tako bilo fotografa koji su dobijali oštre slike na recimo 1/8 iz ruke. To je super, imati SLR a moći ga korstiti na malim brzinama, mirrorless bi tu imao jaku prodajnu tačku. A pretpostavljam da i zbog toga što nema potrebe za prostorom za ogledalo ti su aparati i manji i lakši od SLR-ova.

Meni bi problem bio to što im je, pretpostavljam, viewfinder elektronski, nije optički, ja sam starinski tip pa volim potpuno optički viewfinder.

Ima li ih sa full frame senzorom ili su svi APS?

black

#632 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by black » 16/10/2019 16:20

planamac wrote:
Hakiz wrote:Ispravite me ako griješim, ali ti mirrorless su ustvari SLR ali bez ogledala, nisu rangefinder?

Ne griješiš (kao i obično), upravo je kako si napisao.
Praktičniji su mnogo (mirrorlessi) a bo'me im je i kvalitet otišao u nebo (da ne kažem 'do vraga') visoko.
da kvalitet je sve bolji i bolji, imao sam priliku da probam neke, meni licno najvise lezi fujifilm, naravno kao i kod drugih uvijek ima mana i prednosti, a sve je stvar izbora kao i vrsta fotografije koju preferira

black

#633 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by black » 16/10/2019 16:30

Hakiz wrote:Da, u analognom svijetu, rangefinder su imali prednost nad SLR jer zbog toga što nisu imali ogledalo mogli su se iz ruke koristiti na sporijim brzinama okidača. Pa je tako bilo fotografa koji su dobijali oštre slike na recimo 1/8 iz ruke. To je super, imati SLR a moći ga korstiti na malim brzinama, mirrorless bi tu imao jaku prodajnu tačku. A pretpostavljam da i zbog toga što nema potrebe za prostorom za ogledalo ti su aparati i manji i lakši od SLR-ova.

Meni bi problem bio to što im je, pretpostavljam, viewfinder elektronski, nije optički, ja sam starinski tip pa volim potpuno optički viewfinder.

ima ih i sa FF senzorom, meni takodje vise odgovara opticko trazilo, ali i to je npr fuji rijesio sa hibridnim trazilom pa mozes da biras :wink:
probo sam FF fujifilm gfx 50s, da se useres kako je dobar, za nas preskupo, samo tijelo 5.000$
hasselblad X1D II 50C jos skuplji :mrgreen:

Hakiz

#634 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by Hakiz » 16/10/2019 16:48

Hvala na odgovorima, malo ću to istražiti bolje.

planamac

#635 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by planamac » 17/10/2019 07:28

black wrote:
Hakiz wrote:Da, u analognom svijetu, rangefinder su imali prednost nad SLR jer zbog toga što nisu imali ogledalo mogli su se iz ruke koristiti na sporijim brzinama okidača. Pa je tako bilo fotografa koji su dobijali oštre slike na recimo 1/8 iz ruke. To je super, imati SLR a moći ga korstiti na malim brzinama, mirrorless bi tu imao jaku prodajnu tačku. A pretpostavljam da i zbog toga što nema potrebe za prostorom za ogledalo ti su aparati i manji i lakši od SLR-ova.

ima ih i sa FF senzorom, meni takodje vise odgovara opticko trazilo, ali i to je npr fuji rijesio sa hibridnim trazilom pa mozes da biras :wink:
probo sam FF fujifilm gfx 50s, da se useres kako je dobar, za nas preskupo, samo tijelo 5.000$
hasselblad X1D II 50C jos skuplji :mrgreen:
Da, sa stabilizacijom su čuda napravili, a način na koji su je primijenili Olympus i Fuji (kol'ko znam, mislim da ova dva proizvođača jesu) - stabilizacija u tijelu - je meni nekako praktičniji, od npr. Panasonica koji stabilizaciju radi u objektivima.
Elektronski viewfinder ima mana, ali bo'me i određenih prednosti, samo se treba malo ušteliti, navići... ma, k'o i u svemu ostalom uostalom :D .

Elem, da nisu baš, baš pre/skupi, barem za mene, s jednim FFF (full frame fuji :) ) bi vjerovatno završio pos'o do kraja svog življenja - mada, tehnika i tehnologija toliko napreduju da me ne bi iznenadilo da za 10-ak godina očima (kao viewfinderom) šta pogledamo budemo u mogućnosti, po želji, pohraniti u neku eksternu memoriju u rezoluciji koja nam se ćefne, a o naknadnim manipualcijama da ne pričam/o...

black

#636 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by black » 24/10/2019 17:10

The new X-Pro3 | Fujifilm

Image
Image

Fujifilm X-Pro3 može da fokusira u skoro kompletnom mraku

Fujifilm je zvanično predstavio X-Pro3, poslednji u svojoj ezoteričnoj X-Pro liniji namenjen uličnim fotografima i fotoreporterima. Novi model poseduje unapređeni hibridni optički EVF sa čistijim pogledom i osvežavanjem. Brojne ekscentrične karakteristike, uključuju 3,5-inčni zadnji 1,65 miliona tačaka koji se ne mogu videti bez prevrtanja nadole. U suprotnom, prikazuje samo brzinu zatvarača, otvor blende i ostale osnovne informacije ili simulaciju filma ako ga koristite. Ideja je osloboditi fotografa od ometanja i pomoći im da „ostanu u trenutku“, kako to kaže Fujifilm. "S umom i vašim očima uvek na sceni ispred vas, a ne sa scenom koju ste upravo snimili, možete naći vezu ne samo sa svojim temom, već i sa umetnošću", napisala je kompanija u saopštenju za javnost.

Ovo nije fotoaparat za sve, ali je to snažan potez za ozbiljne fotografe sa specifičnim potrebama. Fujifilm X-Pro3 će se naći u prodaji krajem jeseni 2019. godine u crnoj boji za 1.800 dolara ili 2.000 dolara u Dura crnoj ili Dura srebrnoj boji.

LikeLike

#637 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by LikeLike » 25/10/2019 09:57

Komsija prodaje Olympus E-PL1 sa dva objektiva (14-150 i 14-42), ima punjac, torbicu i neki filter. Ako je neko zainteresovan neka se javi, cini mi se da je dobar aparat, a mislim da nije skup.

AmirBaa

#638 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by AmirBaa » 10/11/2019 13:52

Kupio na kraju x-t30 sa 18-55mm kit lensom. Kupio od PcFoto Biz, brzo doslo, nikakvih problema :) hvala ovdje svima na pomoci :thumbup: :thumbup:

Trafalgar Law

#639 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by Trafalgar Law » 10/11/2019 13:55

AmirBaa wrote:Kupio na kraju x-t30 sa 18-55mm kit lensom. Kupio od PcFoto Biz, brzo doslo, nikakvih problema :) hvala ovdje svima na pomoci :thumbup: :thumbup:
Pravo dobar aparat, imao sam ga prilike malo isprobati iz prve ruke. Inače u našoj ekipi je mali razuman rat između korisnika Nikona, Canona i Fuji.ja... :D . Setno. :bih:

AmirBaa

#640 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by AmirBaa » 10/11/2019 13:59

SmokingMan wrote:
AmirBaa wrote:Kupio na kraju x-t30 sa 18-55mm kit lensom. Kupio od PcFoto Biz, brzo doslo, nikakvih problema :) hvala ovdje svima na pomoci :thumbup: :thumbup:
Pravo dobar aparat, imao sam ga prilike malo isprobati iz prve ruke. Inače u našoj ekipi je mali razuman rat između korisnika Nikona, Canona i Fuji.ja... :D . Setno. :bih:
Hahaha s obzirom da je ovo jedini aparat s kojim sam ikad slikao, odgovorno tvrdim da je fuji najbolji :D hvala :thumbup:

black

#641 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by black » 10/11/2019 16:58

:thumbup:
sretno i postavi poneku fotku, odlican aparat, probah ga nedavno, ako sta zapne tu smo

LikeLike

#642 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by LikeLike » 09/12/2019 18:57

Preporuka za nov Canon do 1000KM?

black

#643 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by black » 11/12/2019 11:24

LikeLike wrote:
09/12/2019 18:57
Preporuka za nov Canon do 1000KM?
eos 2000D uz njega obicno ide kit objektiv 18-55mm, moze se naci za 700-750km nov, kupis 50mm f/1.8 polovan i taman se uklopis u milju maraka
mislim da nesto bolje od ovoga, a da je novo, tesko mozes naci, ako si pocetnik ovo ti je dovoljno

kazo

#644 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by kazo » 04/07/2020 00:20

Raja, ima u Imtecu snizenje aparata. Kupio bih jedan za posla, povremeno slikanje i snimanje, ali u zatvorenom prostoru. Ne mogu sada izdvojiti vise od 700-800 KM sa stativov, ali za koji mjesec mogu izdvojiti za dodatne objektive. Dakle, vazno je da podrzava upgrade :D

Valjalo bi da slike budu bolje od mobilnog aparata, a video bar u hd rezoluciji.

Za budzet koji imam nasao sam ovo:

https://imtec.ba/fotoaparati/44091-niko ... 00821.html

https://imtec.ba/fotoaparati/40593-cano ... 11842.html

https://imtec.ba/fotoaparati/50018-cano ... 58032.html

https://imtec.ba/fotoaparati/52626-cano ... 7738-.html

Post Reply