Kupovina prvog fotoaparata

Čarobni svijet fotografije
lonely_wolf

#526 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by lonely_wolf » 05/09/2017 18:45

Hakiz wrote: Mene samo interesuje kako su fotografi do otprilike kraja 20. vijeka uspjevali praviti fantastične fotografije sa objektivima veće žižne daljine od 50 mm a da nisu uopšte imali tehnologiju stabilizacije slike bilo u objektivu bilo u tijelu.
Ne da imam bilo šta protiv te tehnologije, super je što postoji, ali ocjene da objektiv ne valja zato što nema stabilizator su prejake.
Vrlo teško, ali su to bili majstori fotografije sa veoma zavidnim znanjem iste i koristili su stative, ali ne samo da nisu imali stabilizaciju nego nisu imali ni auto fokus pa su to sve morali rucno. Ti fotografi su morali znati kakva ce fotografija biti "dva dana" prije nego sto bi pritisnuli okidac (malo sarkazma nije naodmet).

Sad se vrati na moj post pa jos jednom procitaj i reci gdje sam ja to napisao da objektiv NE VALJA, kad procitas moj post onda se vrati na svoj post od juce pa procitaj jer pobijas samog sebe.

Formula za racunanje brzine zatvaraca (shutera) za objektive bez stabilizacije bi bila 1/X, gdje je X=fokusna duzina objektiva,u teoriji bi ovo trebalo biti dovoljno da se anulira "sitno treskanje" aparata, ali iz mog licnog iskustva mogu reci da ovo nije dovoljno i fokusnu duzinu treba pomnoziti sa 1,25-1,50 da bi se dobio zeljeni efekat. Čak i sa ovako dobijenim brzinam strahovito je tesko fotografisati na vecim ziznim daljinama bez monopoda ili stativa.

Al' nejse, nemam namjeru dalje raspravljati o ovome, ja iznio svoje misljenje na temelju stecenog znanja i iskustva, ako neko zna bolje ili vise bujrum, da i ja nesto naucim.

LP
lonely_wolf

Hakiz

#527 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by Hakiz » 05/09/2017 21:49

lonely_wolf wrote:
Hakiz wrote: Mene samo interesuje kako su fotografi do otprilike kraja 20. vijeka uspjevali praviti fantastične fotografije sa objektivima veće žižne daljine od 50 mm a da nisu uopšte imali tehnologiju stabilizacije slike bilo u objektivu bilo u tijelu.
Ne da imam bilo šta protiv te tehnologije, super je što postoji, ali ocjene da objektiv ne valja zato što nema stabilizator su prejake.
Vrlo teško, ali su to bili majstori fotografije sa veoma zavidnim znanjem iste i koristili su stative, ali ne samo da nisu imali stabilizaciju nego nisu imali ni auto fokus pa su to sve morali rucno. Ti fotografi su morali znati kakva ce fotografija biti "dva dana" prije nego sto bi pritisnuli okidac (malo sarkazma nije naodmet).

Sad se vrati na moj post pa jos jednom procitaj i reci gdje sam ja to napisao da objektiv NE VALJA, kad procitas moj post onda se vrati na svoj post od juce pa procitaj jer pobijas samog sebe.

Formula za racunanje brzine zatvaraca (shutera) za objektive bez stabilizacije bi bila 1/X, gdje je X=fokusna duzina objektiva,u teoriji bi ovo trebalo biti dovoljno da se anulira "sitno treskanje" aparata, ali iz mog licnog iskustva mogu reci da ovo nije dovoljno i fokusnu duzinu treba pomnoziti sa 1,25-1,50 da bi se dobio zeljeni efekat. Čak i sa ovako dobijenim brzinam strahovito je tesko fotografisati na vecim ziznim daljinama bez monopoda ili stativa.

Al' nejse, nemam namjeru dalje raspravljati o ovome, ja iznio svoje misljenje na temelju stecenog znanja i iskustva, ako neko zna bolje ili vise bujrum, da i ja nesto naucim.

LP
lonely_wolf
Nisi ti napisao da objektiv ne valja, nego da mu je mana što nema IS. I ne pobijam sam sebe, napisao sam da se slažem sa forumašicom koja je napisala da ne treba početnik da štedi na opremi, ali sam napisao i da nedostatak IS-a ne znači da objektiv ima manu. Objektiv koji ima "bolju sliku" a nema IS bi trebao da ima prednost sa objektivom koji ima lošiju sliku a ima IS.

Banalan primjer. Fotografije napravljene Leicinim, Carl Zeissovim i još nekim objektivima (bez autofokusa i bez IS-a) su u većini slučajeva pri analizama imale bolje ocjene nego fotografije napravljene Canonovim i Nikonovim objektivima koji su imali i IS i autofokus.

Zaboravila se jedna važna lekcija iz doba analogne fotografije. A to je kada odustati. Trebalo je znati ne samo kada pritisnuti okidač, nego i kada pogledati kroz tražilo, vidjeti sjajno svjetlo i odličan kadar a ne pritisnuti okidač jer znaš da fotografija neće uspjeti.

Dolazimo iz različitih iskustava. Ja sam analogni fotograf, radio sam sa Canon aparatom i objektivima koji su imali IS prije nego drugi. Canon je bio lider u brzini fokusa sa Ultrasonic motorima i sa IS-om. I pored sveg tog iskustva, prodao sam svoje autofokusne aparate i objektive i danas radim sa 35mm range-finder aparatom (manuelni fokus, fiskni objektivi, nema IS-a) i sa 6x7 srednjim formatom (nema ni IS, ni autofokus, nema ni svjetlomjer, potpuna mehanika).

Tako da, kao i ti, i ja govorim iz svog iskustva. Nemam puno znanja oko digitalnih aparata, možda je stvar tu drugačija.

black

#528 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by black » 06/09/2017 15:18

Hakiz wrote:Trebalo je znati ne samo kada pritisnuti okidač, nego i kada pogledati kroz tražilo, vidjeti sjajno svjetlo i odličan kadar a ne pritisnuti okidač jer znaš da fotografija neće uspjeti..
Frank Horvat je rekao :arrow: Fotografija je umijetnost nepristiskanja okidaca

obojica ste u pravu :mrgreen: ma to su rasprave koje su uvijek se vodile i vodice, a najbitnije je da vode boljem radu a ne samo pisanju uz vjetar :mrgreen: masu puta sam ponovio, Bresson otac novinske i ulicne fotografije, jedan od osnivaca legendarne agencije Magnum, tvorac termina 'odlucujuci trenutak' koji je obiljezio citav njegov rad ("Unutar trenutka postoji časak u kojem se elementi u pokretu nalaze u ravnoteži, a posao je fotografa da ga iskoristi, te da određeni trenutak i ekvilibrij zadrži nepokretnima"), govoto sav svoj opus je uradio sa jednom Lajkom i 50mm objektivom
oprema jeste vazna al nije nuzna za nastanak dobre fotografije

@Hakize nemoj se stiditi pokazi nam poneku fotku :wink: :mrgreen:

hadzinicasa

#529 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by hadzinicasa » 11/09/2017 16:34

Molim za savjet:
dakle za pocetnika - nekoga ko bi se upisao u skolu fotografije pa krenuo od pocetka - Kadar, Pixel, zum, svjetlo, itd itd....

Nov Nikon D3300 sa objektivom 18x55
ili
polovan Nikon D5200 sa objektivom 18x105

da li ce se razviti ljubav prava ili govorimo o flertu, nije jos poznato.

unaprijed hvala

mufa1

#530 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by mufa1 » 11/09/2017 16:36

Druga opcija u svakom slučaju, vise zbog objektiva, nego samog aparata..

black

#531 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by black » 11/09/2017 18:31

hadzinicasa wrote:Molim za savjet:
dakle za pocetnika - nekoga ko bi se upisao u skolu fotografije pa krenuo od pocetka - Kadar, Pixel, zum, svjetlo, itd itd....

ili

unaprijed hvala
polovan D5200
a mimo kursa na net dje imas svega i svacega, puno toga se moze nauciti, prelistaj malo ove stare teme i bujrum sta god treba tu smo :wink:

hadzinicasa

#532 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by hadzinicasa » 11/09/2017 21:49

black wrote:
hadzinicasa wrote:Molim za savjet:

ili

unaprijed hvala
polovan D5200
a mimo kursa na net dje imas svega i svacega, puno toga se moze nauciti, prelistaj malo ove stare teme i bujrum sta god treba tu smo :wink:
Hvala

Entropio

#533 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by Entropio » 02/10/2017 16:57

Pozdrav svima,

Imam jedno amatersko pitanje. :D

Koji je najnizi cijenovni rang aparata i objektiva zajedno kojim mogu praviti ovakve slike:

Image

Dakle, ovo da mogu fokusirati nesto, a iza da bude magla. :D

Prije sam imao neki Canon kompakt i to sam mogao izvesti samo ako bih slikao neki cvijet ili slicno (dakle kad sam bas blizu). To uostalom mogu raditi i sa telefonom. Ali zanima me kad sam na nekoj normalnoj udaljenosti i slikam, sta mi od opreme treba da to mogu izvesti.

Gledao sam neki Canon EOS 750d sa 18-55mm objektivom. Da li s njim mogu praviti ovakve slike? Ili treba nesto bolje?

Hvala unaprijed. :)

Hakiz

#534 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by Hakiz » 02/10/2017 17:22

Entropio wrote:Pozdrav svima,

Koji je najnizi cijenovni rang aparata i objektiva zajedno kojim mogu praviti ovakve slike:

Image

Prije sam imao neki Canon kompakt i to sam mogao izvesti samo ako bih slikao neki cvijet ili slicno (dakle kad sam bas blizu). To uostalom mogu raditi i sa telefonom. Ali zanima me kad sam na nekoj normalnoj udaljenosti i slikam, sta mi od opreme treba da to mogu izvesti.

Gledao sam neki Canon EOS 750d sa 18-55mm objektivom. Da li s njim mogu praviti ovakve slike? Ili treba nesto bolje?

Što je maksimalni otvor bende veći (što je f broj manji), to je slika ispred i iza tačke fokusa mutnija.

Dakle:

Treba ti objektiv sa što većim maksimalnim otvorom blende, dakle barem f2, a bolje ako je f1,4 ili i veći.

A to znači da ti u suštini treba skup objektiv, jer što je maksimalni otvor blende kod objektiva veći to je objektiv skuplji.

Možeš naći i jeftine objektive sa velikim maksimalnim otvorom blende, ali ti objektivi su loši, pa kao rezultat imaš finu mutnu pozadinu, ali ti je možda i objekat u fokusu malo mutan jer je objektiv loš, Ili objektiv puno vinjetira, ili ivice fotografije liče na burence jer objektiv nema optičke elemente koji to popravljaju itd.

Dakle, spremi se na trošak.
Last edited by Hakiz on 02/10/2017 17:28, edited 2 times in total.

kekec

#535 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by kekec » 02/10/2017 17:26

Image
Vise o dubinskoj ostrini na:
http://www.klubputnika.org/servis/foto- ... ka-ostrina
i na mnogim drugim sajtovima :)

Entropio

#536 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by Entropio » 02/10/2017 23:03

Hvala na objasnjenjima! Shvatio sam okvirno o cemu se radi. E sad... opet se vracam na pitanje gore: koji aparat i objektiv to mogu izvesti, a da nisu neki najskuplji? Dakle, da li mogu sliku kao gore dobiti sa Canon EOS 750d sa 18-55mm objektivom? Pretpostavljam da ne?

Volio bih da mi neko da konkretan primjer aparata/objektiva koji to moze izvesti.

Jer ne bih da kupim i onda vidim da ne moze.

lonely_wolf

#537 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by lonely_wolf » 03/10/2017 00:11

Entropio wrote:Pozdrav svima,
Da bi dobio efekat "magle" tj.bokeh_a ili blura, kako se to vec naziva u fotografiji, potreban ti je bilo koji DSLR aparat i svjetlosno sto jaci objektiv.
Nikon u DX seriji (crop tijelo) ima dva fantasticna objektiva 35mm i 50mm sa max. otvorom blende na f/1,8 i kostaju oko 400KM (novi), a polovni se mogu naci za oko 300KM. Velike otvore blente (vece od f/2) imaju samo fiksni objektivi, izuzev Sigme koja za DX tijelo ima i zum objektiv 18-35mm na f/1,8, ali i zum objektivi (17-55, 14-24 ,24-70, 70-200...) sa f/2,8 blendom daju veoma kvalitetan bokeh.
U zadnju godinu dvije Sigma je izbacila fantasticnu liniju objektiva (ART serija) sa max. otvorom f/1,4 koji daju fantasticne rezultate. Kod nas kostaju oko 1650KM (20mm, 24mm, 35mm i 50mm) dok za 85mm treba izdvojiti nekih 2400KM a 135mm je gotovo 3000KM i oni su trernutno najjeftiniji u klasi.

Evo par primjera bokeha sa razlicitim objektivima pa prosudi sam...

Copyright: lonely_wolf
Camera: Nikon D7100
Lens: 17-55 mm f/2.8
Shot at 50 mm (shot wide open)
Exposure: Auto exposure, Aperture-priority AE, 1/60 sec, f/2.8, ISO 800
Flash: Off, Did not fire
Image

Lens: 35 mm f/1.4 (shot wide open)
Exposure: Auto exposure, Aperture-priority AE, 1/1,250 sec, f/1.4, ISO 100
Image

Lens: 50 mm f/1.8
Exposure: Auto exposure, Aperture-priority AE, 1/2,000 sec, f/1.8, ISO 100
Image

Lens: 105 mm f/2.8
Exposure: Auto exposure, Aperture-priority AE, 1/500 sec, f/3, ISO 100
Image

Entropio

#538 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by Entropio » 03/10/2017 00:36

Au, strasne slike.

Posebno mi se svidja ova treca... mozes li mi reci sa koje udaljenosti si slikao?

Evo recimo kupim ovaj objektiv Nikon 50mm 1.8, ali kupim aparat Nikon D5300 (a ne 7100 koji ti imas), da li bih mogao dobiti istu sliku? Ako ne, zasto?

amidzazeher

#539 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by amidzazeher » 03/10/2017 11:45

Entropio wrote:Au, strasne slike.

Posebno mi se svidja ova treca... mozes li mi reci sa koje udaljenosti si slikao?

Evo recimo kupim ovaj objektiv Nikon 50mm 1.8, ali kupim aparat Nikon D5300 (a ne 7100 koji ti imas), da li bih mogao dobiti istu sliku? Ako ne, zasto?
Kratko i jasno DA!

EDIT:

Nadjoh dvije slicne fotke, isti objektiv a razlicito tijelo.

Nikon D90 + Sigma 70-200mm f2.8
Nikon D7100 + Sigma 70-200mm f2.8
Obje fotke na f3.2

Image

Image

Na ovoj drugoj mi je pobjegao fokus ali ne gledamo sada to :lol:

Zakljuci sam!
Ja nisam imao iskustva sa ovom 50-kom sto pises ali Nikkor 35mm 1.8 je isto super objektiv cak je eto trun "širi" a isto dobru "maglu" pravi :lol: :lol:
Last edited by amidzazeher on 03/10/2017 13:01, edited 1 time in total.

r_faruk

#540 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by r_faruk » 03/10/2017 12:46

sta znaci "did not fire" ? nije bilo blica? to sam zakljucio iz ovoga flash off!

Hakiz

#541 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by Hakiz » 03/10/2017 13:08

Entropio wrote:Evo recimo kupim ovaj objektiv Nikon 50mm 1.8, ali kupim aparat Nikon D5300 (a ne 7100 koji ti imas), da li bih mogao dobiti istu sliku? Ako ne, zasto?
Objektiv pravi taj efekat, ne aparat. Sa bilo kojim aparatom na koji možeš staviti taj objektiv ćeš dobiti takvu fotografiju.

Objektivi su važniji od tijela aparata. Čak toliko da se u fotografiji velikog formata (veličina negativa veća od 6x9 centimetara, ne veličina slike nego negativa) često kupuje tako da se prvo kupi objektiv, pa se onda traži aparat na koji se taj objektiv može montirati.

To je zato što fotografi kupuju objektive u zavisnosti od toga kakve su im karakteristike, kakvu sliku daju. Sliku daje objektiv, ne aparat. I kada kupe objektive koje žele, tek onda kupe kutiju na koji će staviti taj objektiv i koji će im čuvati negativ u mraku, to jeste tijelo aparata.

Naravno, još jedan razlog je taj što se okidač nalazi u objektivu, ne u tijelu aparata. Kodaparata velikog formata, pa i nekih srednjeg formata, osim mračne komore (čuvanje negativa u mraku da se ne osvijetli), jedina druga funkcija aparata je fokusiranje pomjeranjem ploče na koju je montiran objektiv.

Dakle pomjeranjem cijelog objektiva narijed-nazad se fokusira, ne pomjeranjem prednjih sočiva u objektivu kao kod 35mm/digitalnih aparata).

Sve ostalo (blenda, okidač, mehanizam za okidanje blica) je na objektivu, ne na aparatu.

Sva ova priča je da ilustrujem da ti je objektiv najvažniji, aparat je manje bitan. Kombinacija vrhunsko tijelo i loš objektiv će kao rezultat vjerovatno imati lošiju sliku nego loše tijelo i vrhunski objektiv.

Entropio

#542 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by Entropio » 03/10/2017 13:32

@Hakiz: Hvala za detaljna objasnjenja. Znaci vecu paznju obratiti na objektiv nego na aparat.

@amidzazeher: Hvala! Slike su dobre.

Spominjes taj Nikkor 35mm... gledao sam maloprije review, a i vidi se kod lonely_wolfa gore: ja laicki primjecujem da je objekat udaljeniji i da je losiji blur kad se koristu 35mm u odnosu na 50mm, a pogotovo 85mm gdje je blur savrsen.

Ovaj tvoj Sigma 70-200mm... da li to znaci da on pokriva sve ove gore navedene i vece, i da se krece u tom rasponu kako mu ime kaze? Dakle, da je taj objektiv bolji od recimo Nikkor 85mm jer obuhvata od 70-200mm? Ili ne?

Hakiz

#543 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by Hakiz » 03/10/2017 13:43

Entropio wrote:@Hakiz: Hvala za detaljna objasnjenja. Znaci vecu paznju obratiti na objektiv nego na aparat.

Spominjes taj Nikkor 35mm... gledao sam maloprije review, a i vidi se kod lonely_wolfa gore: ja laicki primjecujem da je objekat udaljeniji i da je losiji blur kad se koristu 35mm u odnosu na 50mm, a pogotovo 85mm gdje je blur savrsen.

Ovaj tvoj Sigma 70-200mm... da li to znaci da on pokriva sve ove gore navedene i vece, i da se krece u tom rasponu kako mu ime kaze? Dakle, da je taj objektiv bolji od recimo Nikkor 85mm jer obuhvata od 70-200mm? Ili ne?
Pazi, kod digitalnih aparata je i tijelo aparata bitno, kakav je čip unutra, koliki je ISO raspon, okidač i još neki elementi su u aparatu, ne u objektivu, u objektivu su pored svih sočiva još i blenda, IS mehanizam i motori/mehanizam za fokusiranje.

Ali objektiv "crta" sliku i zato je najvažniji.

Udaljenost fokusiranog objekta od pozadine koju želiš imati mutnu igra ulogu takođe.

I bokeh, to ti je pojednostavljeno izgled, kvalitet mutnog. Pa imaš objektive koje fotografi kupuju baš zato što im mutni dio slike izgleda kako izgleda, baš zato što imaju takav bokeh. Imaš na internet forumima ozbiljne diskusije o bokehu raznih objektiva.

amidzazeher

#544 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by amidzazeher » 03/10/2017 14:33

Entropio wrote:@Hakiz: Hvala za detaljna objasnjenja. Znaci vecu paznju obratiti na objektiv nego na aparat.

Ma vidi ne mozes to tako gledati! Moras malo dublje uci u fotografiju da bi ti bilo jasnije, ovako ces se samo vise zbuniti.
@Vuk ti je postavio potpuno drugacije fotografije, mozda bi trebao traziti po netu neku usporedbu objektiva gdje su motivi isti pa tek onda da pricamo o razlicitosti bokeha.
Na jednoj fotki je pozadina totalno drugacija od druge. Zato je i bokeh razlicit. Na ovoj fotki gdje je curica, pozadina je veoma daleko i "mirna" je, a i curica je u krupnijem planu.
Ja sam ti dao primjer gdje su otprilike fotke iste pozadine, istog objektiva ali razlicitih tijela da ti dokazem da nije do aparata.

Evo ti i jedna sa 35mm na f2.2. Ovo nije isti objektiv kao kod @Vuka, kod njega je f1.4 a kod mene f1.8 i njegov je mnooogo skuplji!!

Image

Moja Sigma ne moze primirisati niti jednom od ovih gore objektiva, nije to ni ista klasa, ali eto moze posluziti i to si malo pobrkao ;)

Entropio

#545 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by Entropio » 03/10/2017 15:16

Citam i gledam... i kako vidim, ovaj anikkor 50mm je bolji objektiv od 35mm, jer daje bolji blur. Ali... kazu da je 50mm vise za portrete i slicno, a nije bas za slikanje pejsaza i neceg sto je udaljeno?

Ja planiram uzeti aparat (bez objektiva) i jedan objektiv za pocetak. E sad... da li uzeti 35mm ili 50mm? 35 bi mozda bio vise univerzalniji jer mogu s njim slikati sve, a i daje okej blur. S druge strane, 50mm daje vrhunski blur i to mi se svidja, ali nekako su sve slike "zoomirane" s njim?

A ako bih uzeo aparat sa nekim standardnim objektivom (recimo 18-55mm) i jos dodatno 50mm, to bi mozda bilo najidealnije.

Hakiz

#546 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by Hakiz » 03/10/2017 15:22

Entropio wrote:Citam i gledam... i kako vidim, ovaj anikkor 50mm je bolji objektiv od 35mm, jer daje bolji blur. Ali... kazu da je 50mm vise za portrete i slicno, a nije bas za slikanje pejsaza i neceg sto je udaljeno?

Ja planiram uzeti aparat (bez objektiva) i jedan objektiv za pocetak. E sad... da li uzeti 35mm ili 50mm? 35 bi mozda bio vise univerzalniji jer mogu s njim slikati sve, a i daje okej blur. S druge strane, 50mm daje vrhunski blur i to mi se svidja, ali nekako su sve slike "zoomirane" s njim?

A ako bih uzeo aparat sa nekim standardnim objektivom (recimo 18-55mm) i jos dodatno 50mm, to bi mozda bilo najidealnije.
Mislim da preskačeš korake. Traženje idealnog bokeha se ne radi u početničkim fazama.

amidzazeher

#547 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by amidzazeher » 03/10/2017 18:43

Ne samo da preskace nego mijesa babe i zabe!

50mm daje odlican bokeh ali je bokeh na 105mm f1.4 perverzija plus sto je i fotka ostrija tamo gdje treba da je ostra.
Drug nema tog univerzalnog objektiva. Sretno u trazenju ;)
Ja nemam vise sta da dodam ;)

lonely_wolf

#548 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by lonely_wolf » 03/10/2017 19:39

Hakiz wrote: Mislim da preskačeš korake. Traženje idealnog bokeha se ne radi u početničkim fazama.
Samo da potpišem ovo :thumbup:

Prvo moraš skontati šta ces fotkati, kad to presaberes onda ce se i objektiv sam ukazati. Kao sto sam vec govorio, nema univerzalnog objektiva i uvjek ce ti nesto faliti, jal sirine, jal zuma, jal blende. jal ostrine itd...

Problem svjetlosno jakih objektiva nije u kvalitetu bokeha nego u ostrini i brzini fokusiranja. Naime kod jeftinijih objektiva cesto dolazi do problema ostrine pri max. otvoru blende jer zbog losije konstrukcije i materijala dolazi do "zamucenosti" tj. nemogucnosti izostravanja objekta. Druga stvar veoma bitna za bokeh je broj listica blende, jeftiniji objektivi imaju 7 dok oni kvalitetni imaju 9.

Ali da bi znao iskoristiti objektiv prvo moras savladati DoF (Depth of Field), evo poigraj se na ovom simulatoru pa ce ti biti puno jasnije.
https://dofsimulator.net/en/

edit: ona fotka iz prvog tvog posta je najvjerovatnije radjena sa 70-200 objektivom.

Dasi

#549 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by Dasi » 03/10/2017 21:03

Ala palamudite, hocete coeka u trosak da zadate. 18-55 sasvim solidan objektiv samo udaljis ono sto ces fotkati od pozadine i dobijes zamucenu (maglovitu) pozadinu :thumbup:

Hakiz

#550 Re: Kupovina prvog fotoaparata

Post by Hakiz » 04/10/2017 00:09

Dasi wrote:Ala palamudite, hocete coeka u trosak da zadate. 18-55 sasvim solidan objektiv samo udaljis ono sto ces fotkati od pozadine i dobijes zamucenu (maglovitu) pozadinu :thumbup:
U pravu si. Takođe, na tragu tvoje misli, nema potrebe kupovati 24mm, 35mm, 50mm, 105mm, 200 mm itd objektive. Kupiš samo 50mm i ako ti treba širi kadar, kao na primjer sa 28mm objektivom udaljiš se nekoliko metara, ako ti treba da nešto približš, kao na primjer sa objektivom od 300mm, približiš se onome šta fotografišeš nekoliko metara.

Tako uštediš i novac i na količini (težini) opreme koju moraš nositi i održavati itd.

Ionako su sve te objektive raznih žižnih daljina, zumove, ovakva i onakva tijela, razne bliceve i ostale karafeke izmislili proizvođači da jadne fotografe natjeraju da kupuju nepotrebnu opremu i tako im uzimaju novac.

Kad ti je, u stvari, dovoljno bilo kakvo tijelo i 50mm objektiv.

:evil:

Post Reply