Kupovina printera (stampanje - biltena,afisa,letaka)

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
unix
Posts: 149
Joined: 30/03/2009 02:58

#1 Kupovina printera (stampanje - biltena,afisa,letaka)

Post by unix »

Pozdrav,

Kao i sto sam naslov kaze treba mi printeri (profesionalni) za stampanje gore navedenih stvari, da moze printati u boji i naravno crno bijelo, treba mi 500 komada mjesecno (12 mjeseci), interesuje me i opcija jel bolje kupiti neku masinu i papir za print ili platiti stampariji sve to da uradi. Posto bi mi radili graficku pripremu, onda sam dosao na ideju da li bi za taj novac koji bi dao stampariji mogao kupiti solidan profi printeri raditi te neke stvari za potrebe NGO-a, danas-sutra letke neke, naljepnice itd. Budzet za nabavku opreme je cca 1400 eu.

Nadam se vasim odgovorima i prijedlozima.
crysis
Posts: 1336
Joined: 05/10/2009 16:47
Location: Kad umreš, ti ne znaš da si umro i nije ti teško. Teško je drugima. Isto je i kad si glup.

#2 Re: Kupovina printera (stampanje - biltena,afisa,letaka)

Post by crysis »

unix wrote:Pozdrav,

Kao i sto sam naslov kaze treba mi printeri (profesionalni) za stampanje gore navedenih stvari, da moze printati u boji i naravno crno bijelo, treba mi 500 komada mjesecno (12 mjeseci), interesuje me i opcija jel bolje kupiti neku masinu i papir za print ili platiti stampariji sve to da uradi. Posto bi mi radili graficku pripremu, onda sam dosao na ideju da li bi za taj novac koji bi dao stampariji mogao kupiti solidan profi printeri raditi te neke stvari za potrebe NGO-a, danas-sutra letke neke, naljepnice itd. Budzet za nabavku opreme je cca 1400 eu.

Nadam se vasim odgovorima i prijedlozima.
a sto fino neuradis svu pripremu kući ili u ofisu i bacis na usb pa u stampariju ili kopirnicu neka ti isprintaju.
po meni je kupovina printera bacanje para posto printanje ili kopiranje nije toliko skupo koliko ces mjesecno davati za tonere.
dogovoris se fino u stampariji ili kopirnici da ti daju popust na printanje ili stampanje vecih kolicina materijala.
ovo ti govorim iz vlastitog iskustva.
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#3 Re: Kupovina printera (stampanje - biltena,afisa,letaka)

Post by Walther »

unix wrote:Pozdrav,

Kao i sto sam naslov kaze treba mi printeri (profesionalni) za stampanje gore navedenih stvari, da moze printati u boji i naravno crno bijelo, treba mi 500 komada mjesecno (12 mjeseci), interesuje me i opcija jel bolje kupiti neku masinu i papir za print ili platiti stampariji sve to da uradi. Posto bi mi radili graficku pripremu, onda sam dosao na ideju da li bi za taj novac koji bi dao stampariji mogao kupiti solidan profi printeri raditi te neke stvari za potrebe NGO-a, danas-sutra letke neke, naljepnice itd. Budzet za nabavku opreme je cca 1400 eu.

Nadam se vasim odgovorima i prijedlozima.
Plati stampariji. Malo bolji printer (ne profi, malo bolji), recimo HP, Oki, Kyocera je usput 1000+ EUR. Cijena komplet tonera (4x)je opet usput 1000€. Toner drzi oko 2000stranica (stadarn pokrivenost). Tu dolazi onda i "ostali" material koji je opet papreno skup. Znaci ako stampas 500mjesecno racunaj na 4 tonera svakih 4 mjesec tj. 1000EUR. Na x0.000 hiljada malo veci servis.

Mozes pokusati sa fals tonerima ili punjenje prahom ali onda znaj da ce kod vecine otici garancija odma jer printeri registruju fals toner.
unix
Posts: 149
Joined: 30/03/2009 02:58

#4 Re: Kupovina printera (stampanje - biltena,afisa,letaka)

Post by unix »

Hvala na odgovorima. Mozete li mi onda reci okvirno koliko bi kostalo mjesecno printanje biltena u 500 primjeraka, stim da papir bude malo kvalitetniji i stampa istih, jel moguce naci 0.50 KM po komadu, stim da bi to radili svaki mjesec dana (12), imate li prijedlog neki za stampariju ?
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#5 Re: Kupovina printera (stampanje - biltena,afisa,letaka)

Post by Walther »

unix wrote:Hvala na odgovorima. Mozete li mi onda reci okvirno koliko bi kostalo mjesecno printanje biltena u 500 primjeraka, stim da papir bude malo kvalitetniji i stampa istih, jel moguce naci 0.50 KM po komadu, stim da bi to radili svaki mjesec dana (12), imate li prijedlog neki za stampariju ?
pa odi u neku od radnji u gradu i pitaj... kod mene u gradu je to recimo 6pf za 1/0 print na 100g papiru ali nismo u istom gradu
iTo
Posts: 923
Joined: 06/06/2013 14:37

#6 Re: Kupovina printera (stampanje - biltena,afisa,letaka)

Post by iTo »

samo 500 ( pet stotina ) kopija mjesecno ? :s
ispod par hiljada komada ne isplati ti se kupovati opremu..
unix
Posts: 149
Joined: 30/03/2009 02:58

#7 Re: Kupovina printera (stampanje - biltena,afisa,letaka)

Post by unix »

Da samo 500 newsletter-a, interesuje me moze li se naci kvalitetan papir i ne velika kolicina boje na istom za 0.50 km po komadu. A odustao sam od opreme jer budzet nije neki koji bi zadovoljio kvalitet/kvantitet i print istih.
User avatar
Halftime
Posts: 554
Joined: 08/08/2006 15:46

#8 Re: Kupovina printera (stampanje - biltena,afisa,letaka)

Post by Halftime »

Tesko da ces se uklopiti u cijenu od 0,50 KM, ovisi koliko stranica imas u biltenu, printer da kupujes odustani za tu lovu printer koji kupis nakon 10.000 printeva mozes komotno da ga bacis :)
relevantan
Posts: 777
Joined: 08/10/2011 22:30

#9 Re: Kupovina printera (stampanje - biltena,afisa,letaka)

Post by relevantan »

Sve što su ti forumaši ovde napisali je manje-više tačno. Ja bih samo malo dodao u vezi tehnikalija i cijena.

To što tebi treba je uvijek isplatnije odnijeti u štampariju osim ako već ne posjeduješ nešto od "profi" opreme. Za 1400 eura ne možeš kupiti ni polovnu, malo jaču mašinu u dobrom stanju, a kamoli profesionalnu (ovde naravno mislim na laserski A3/A4 kolor mfp sa finišerom, jer ovde ne pričamo o kolor printerčićima i sličnim igračkama za kućnu upotrebu).
Cijena seta tonera za ove mašine je u prosjeku 800-1200 KM sa kapacitetima 10.000 - 30.000 stranica (taj kapacitet se računa na 5%-6% pokrivenosti papira, a u tvom slučaju bi vjerovatno išao i do 90%). Refilovani ili zamjenski toneri u ovakvim mašinama se ne preporučuju jer, vjeruj mi, ispadne skuplja pita od tepsije.
Servisni intervali (vrijeme zamjene potrošnih dijelova) zavisi od brenda do brenda i kreće se od 20.000 - 300.000 stranica i nije nimalo jeftino kod kolor mašina.

Ukoliko se odlučiš (iz bilo kojeg razloga) za kupovinu malo ozbiljnije mašine, moja preporuka ti je slijedeće. Za crno-bijele mašine to je Kyocera (ubjedljivo najkvalitetnije i najizdržljivije c/b mašine). Za kolor mašine imaš dvije kvalitetne varijante. Prva (jeftinija) je Konica Minolta, koja ima jako dobar kolor otisak i najjeftiniji kolor set tonera (originalni) u svojoj klasi. Druga (skuplja) varijanta ti je Xerox, koji ima besprijekoran kolor otisak, ali je dosta skup, pogotovo servis.
unix
Posts: 149
Joined: 30/03/2009 02:58

#10 Re: Kupovina printera (stampanje - biltena,afisa,letaka)

Post by unix »

Ljudi hvala svima na odgovorima. U kontaktu sam sa jednom stamparijom u Tuzli, traze mi za malo kvalitetniji papir i color (ne toliko boje); ali mi je rekao ili bila jedna crta ili sve oni racunaju to kao color, cijena za 300 komada je 1.06 KM sa PDV-om, ja licno mislim da je to preskupo, jer ne bi islo toliko boje isle bi vise neki obrisi itd. Imate li vi neku preporuku za stampariju u Sarajevu ? Radi se o kolicini izmedju 300-500 komada, 12 mjeseci.
User avatar
LonelyWolf
Posts: 146
Joined: 09/10/2014 11:29

#11 Re: Kupovina printera (stampanje - biltena,afisa,letaka)

Post by LonelyWolf »

Google ad graf visoko
Post Reply