Kupovina polovnog skutera(50cc)

Podforum za motocikliste...
Post Reply
User avatar
devito
Posts: 753
Joined: 03/04/2013 17:26

#1 Kupovina polovnog skutera(50cc)

Post by devito »

Pozdrav,

Planirao sam kupovinu skutera.
Dosta sam istrazivao, i u obzir dolazi samo do 50cc jer mi je potreban samo po gradu na relativno kratke relacije.
Isto tako najvise me zanimaju skuteri sa vecim gumama(liberty, people 50,vision...), jer sam i ja poprilicno visok(1.97)

Takodjer cesto bi mi sluzio za prevoz jos jedne osobe.

Koje marke mi takodjer preporucujete? Do sada vecinom gledam izmedju Kynka i Piaggia, mozda i Honda, ali su jako rijetke.
Sta i kako gledati kod kupovine polovnog skutera i kod procjenjivanja stanja skutera?
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#2 Re: Kupovina polovnog skutera(50cc)

Post by esso_sa »

Gledas kako pali, ima li cudnih zvukova, dimi li previse, kako vuce (je li vriska i obrtaji, a jedva ubrzava). To bar sto se tice masine. Mada, ako kupis neki skuter koji je popularan, ima kupit setova klipova sa novim cilindrom za par stoja pa mozes komplet masinu novu sastaviti
Ostalo gledaj kakve su kocnice (stanje diskova), da li je padano (ogrebotine, polomljene plastike) i da li je sta uvrnuto (ide li pravo ili zanosi ko cuko :) ), jesu li cackane elektro instalacije
I moj ti je savjet iskljucivo dvotaktni da ganjas, pozeljno sa karburatorom zbog jednostavnosti odrzavanja. Cetverotaktni mirnije rade i nema peglanja sa dvotaktolom, ali na tako malim kubikazama su tromi ko krave.
A ni dvotaktol vise nije peglanje. Vecina skutera sada sami prave mjesavinu, tvoje je samo da redovno dopunjavas posudu sa dvotaktolom i to je to
User avatar
devito
Posts: 753
Joined: 03/04/2013 17:26

#3 Re: Kupovina polovnog skutera(50cc)

Post by devito »

esso_sa wrote:Gledas kako pali, ima li cudnih zvukova, dimi li previse, kako vuce (je li vriska i obrtaji, a jedva ubrzava). To bar sto se tice masine. Mada, ako kupis neki skuter koji je popularan, ima kupit setova klipova sa novim cilindrom za par stoja pa mozes komplet masinu novu sastaviti
Ostalo gledaj kakve su kocnice (stanje diskova), da li je padano (ogrebotine, polomljene plastike) i da li je sta uvrnuto (ide li pravo ili zanosi ko cuko :) ), jesu li cackane elektro instalacije
I moj ti je savjet iskljucivo dvotaktni da ganjas, pozeljno sa karburatorom zbog jednostavnosti odrzavanja. Cetverotaktni mirnije rade i nema peglanja sa dvotaktolom, ali na tako malim kubikazama su tromi ko krave.
A ni dvotaktol vise nije peglanje. Vecina skutera sada sami prave mjesavinu, tvoje je samo da redovno dopunjavas posudu sa dvotaktolom i to je to
Hvala na pomoci
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#4 Re: Kupovina polovnog skutera(50cc)

Post by HAVANA »

Gledaj da je liberty,ako potrefis u dobrom stanju zavrsio si sve.Ja prezadovoljan.Jedino sto bi radje je honda shadow 50cc i bice kad nadjem sto mi pase.Al rijetko.
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#5 Re: Kupovina polovnog skutera(50cc)

Post by dadoka84 »

Općenito piaggio ima bolje rjesen prenos, a i vece gume su svakako prednost.
Uzmi u obzir da je sarajevo poprilicno neravno, a pogotovo na svoje gabarite da ces voziti jos jednu osobu. Tih 50cc 2t je ok ali ne ocekuj cuda. To znaci da ces morati poprilicno razmisliti kuda i kako voziti. Ovdje je 50-60 po glavnoj saobracajnici malo. svi te obilaze a nekad i sviraju... ili da se uhvatis kakve autoskole, njih ces moci pratiti sigurno.
User avatar
devito
Posts: 753
Joined: 03/04/2013 17:26

#6 Re: Kupovina polovnog skutera(50cc)

Post by devito »

Jedino je problem sto nije najveci izbor, a za takav motorcic ne zelim davati neke vece pare. Sigurno bi uzeo polovan i 2t i sa vecim gumama, ali nije najlakse to naci. Vecina je sa manjim gumama i oblikom dosta manji. Od motora do 50cc svakako ne ocekujem cuda, ali barem da nikom ne smetam. :-D
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#7 Re: Kupovina polovnog skutera(50cc)

Post by dadoka84 »

A da ne pricamo još i o papirima i vlasnicima. Većina ne prodaje uopšte svoj motor, nemaju papira...
Post Reply