kupovina polovnog automobila - tips and tricks :)

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

Post Reply
maajaa

#1 kupovina polovnog automobila - tips and tricks :)

Post by maajaa » 12/03/2014 09:03

Planiram kupovinu polovnog automobila, a kako u okruzenju nemam nikoga ko bi mi mogao pomoci da ne naletim na neku kantu, molim za pomoc. Na sto sve trebam obratiti paznju nakon sto mi se automobil svidi 'na prvu'? Da li mogu i kako provjeriti stvarnu kilometrazu? Trenutno me zanimaju Focus C Max i Renault Scenic, raspon godista 2005 - 2008, dizel.

Unaprijed hvala.

plucna mahramica

#2 Re: kupovina polovnog automobila - tips and tricks :)

Post by plucna mahramica » 12/03/2014 13:09

Pocastis nekoga ko ima dobrog majstora da te odvede kod i njega kaze mu da te 'pripazi'. Onda svako auto pravac tom majstoru neka pregleda. Bolje platiti 200KM za 10ak pregleda nego uzeti krs.

Better Man
Has thanked: 2 times
Been thanked: 41 times

#3 Re: kupovina polovnog automobila - tips and tricks :)

Post by Better Man » 12/03/2014 20:30

Tog Focusa zaboravi. Ima mi prijatelj Focusa C max 2004. godište 2,0 TDCI (nisam siguran da li je TDCI ili stara verzija diesela) sa full opremom (Ghia) glede voznih performansi i udobnosti auto je odlično (vozim se s njim na posao), ali ima jednu veliku manu,a to je loša limarija. Sramota je za jedno takvo auto da mu je limarija loša. Sva vrata su mu na autu sa unutršnje strane na donjem djelu, tj. rubovi ili bolje rečeno ivice korozirala, odnosno. uhvatila ih je hrđa, isto tako je i pragove uhvatila hrđa. Tako da ti je bolje da gledaš tog Scenica i to redizajnirani moddel.

daxon

#4 Re: kupovina polovnog automobila - tips and tricks :)

Post by daxon » 12/03/2014 22:54

maajaa wrote:Trenutno me zanimaju Focus C Max i Renault Scenic, raspon godista 2005 - 2008, dizel.
Što se tiče ove kategorije vozila, moj prijedlog i sugestija, a po meni i bolji izbor od ova dva, jeste Citroen C4 picasso.

Image

Image

Image

A ima i grande verzija

Image

Image

citroen xm

#5 Re: kupovina polovnog automobila - tips and tricks :)

Post by citroen xm » 12/03/2014 22:58

U tom segmentu Pikaso je iznad konkurencije, ali nije baš ni jeftin polovnjak.

mufa1
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

#6 Re: kupovina polovnog automobila - tips and tricks :)

Post by mufa1 » 12/03/2014 23:28

Ja likova, cura pita jednu stvar, potpuno jasnu, oni uvaljuju neke truhle citroene u pricu, nidje veze sa temom.

Helem, kod kupovine polovnog auta, treba otvorit 16-tero ociju, u svakom slucaju ako se ne razumijes najbolje, povesti sa sobom nekoga ko to malo bolje zna, i po mogucnosti obavezno auto otjerati u neku radionicu d to majstori malo prekontrolisu, u ovlasteni servis najbolje, oni bi trebali imat i uredjaj za kontrolu debljine laka, tako da se moze provjerit da li je auto udarano, itd.
Neke osnovne preporuke, savjeti, koje se pogotovu odnose na kupovinu od privatnih lica. Predpostavicemo da ste vlasnika prije nazvali i iskazali zainteresovanost za auto, najavite posjetu i pregled auta bar prije na 24 sata, da vlasnik ima vremena da fino opere auto. Ukoliko auto nije oprano, vrlo velika vjerovatnoca je "da se nesto krije". Takodje gledajte da auto pregledate "na suncu" jer pod jakom svjetloscu, dosta toga se moze bolje vidjeti. Takodjer izbjegavajte pregled auta predvece, ili ti u Aksam :)
Ni u kom slucaju ne nasijedajte na fore tipa, imam jos interesanata, zvao me cojk sad, pa eto ako mozes odluci se sto prije. Shvatite da ste vi kupac, i dobro razmislite prije konacke odluke. Ako ste u bilo kakvoj dvoumici, tj ako niste sigurni, onda odustenite, jer u suprotnom kasnije se uvjek ispostavi da ste pogresnu odluku donijeli.
Sto se tice kilometara, tu se zaista nista ne moze utvrdit bez ovlastenog servisa, mada ni tu nije zagarantovano da cete dobit 100% tacnu informaciju.
Jos jedna jako bitna stvar, prilikom pregleda, zanemarite sve dzidze midze koje auto posjeduje, vas trenutno interesuje stanje u kakvom je auto, a to dal ima mp3 je najmanje bitno.
U sustini, najbitnije je ostat hladne glave i ne zalijetat se, i sto kaze stara poslovica, triput mjeri, jednom sijeci.

romeomoraprezivjeti

#7 Re: kupovina polovnog automobila - tips and tricks :)

Post by romeomoraprezivjeti » 13/03/2014 00:08

Haj mufa ne kaki.B-)

poslano s moga Sonija Ze:-D

insomnia78
Been thanked: 1 time

#8 Re: kupovina polovnog automobila - tips and tricks :)

Post by insomnia78 » 13/03/2014 00:18

Kako je ovaj pikaso nepregledan to je cudo jedno

Envoyé de mon iPhone à l'aide de Tapatalk

arman1
Has thanked: 20 times
Been thanked: 34 times

#9 Re: kupovina polovnog automobila - tips and tricks :)

Post by arman1 » 15/03/2014 18:37

insomnia78 wrote:Kako je ovaj pikaso nepregledan to je cudo jedno

Envoyé de mon iPhone à l'aide de Tapatalk
Ne znaš voziti. Meni je svaki extra.

Ommadawn
Been thanked: 1 time

#10 Re: kupovina polovnog automobila - tips and tricks :)

Post by Ommadawn » 15/03/2014 19:31

Uzimati auto je jedna velika lutrija, bilo da se radilo o novom ili polovnom. Mnogi kazu "auto imalo jednog vlasnika prije mene" - da, ali kako ga je taj vlasnik vozio i odrzavao?
Poznati su mi slucajevi novih auta koji niti ne napuste zadnju proizvodnu traku a vec imaju gresku. No da se skoncentrisemo na temu. Nekoliko savjeta kojih sam se i sam drzao (prije nepunu godinu dana sam trazio auto sebi i nakon dva-tri mjeseca kupio):
- Pogledaj da li auto ima servisnu knjizicu - zahtijevaj da ti je vlasnik pokaze! Pogledaj koliko cesto je uradjen servis, mijenjanje ulja, uljnog filtera...
- Auto gledaj po danu, dobro pregledaj karoseriju da nema hrdje ili da nije negdje ulubljena.
- Ne udaraj nogom u gume - ipak je to tudje auto a i neces sa tim nista ustanoviti.
- Dobro je ukoliko auto nije paljeno to jest da je hladno. Provjeri nivo ulja u motoru i nivo rashladne tekucine. Nivo ulja ne smije preci maksimum, takodjer ne i rashladna tekucina u sudu u kojem se nalazi. Ulje bi trebalo da bude tamno-smedje boje, osjeti golim prstima ako je ljepljivo - dobro je. Ako je bas crno i malo rijetko, trebalo bi se sto prije promijeniti.
- Sjedi u auto, upali ga i gledaj da li na instrument-tabli gore ikakve sumnjive lampice (abs, ulje, voda, oznaka motora, zracni jastuk). Pazi, ovo gori sekundu-dvije pri startu ali ako svijetli duze od 10-15 sekundi nesto nije u redu.
- Provozaj auto, osluskuj svaki zvuk, pogledaj da li kocnice rade - ako tresu kada lagano kocis, znaci diskovi su otisli.
- Probaj mjenjac, da li se solidno salta s njim. Ukoliko rucica mjenjaca se trese pri voznji ili je malo labava - ne mora biti neki bas ozbiljan problem ali ja sam licno odustao od par auta zbog ovoga.
- Ukoliko je ukljucen - iskljuci stereo-uredjaj. Lako je muziku slusati kasnije.
- S obzirom da su auta koje navodis oba sa prednjim pogonom, dodji na jedno sire mjesto, uspori, i okreni volan do kraja te istovremeno skreci. Isto uradi i na drugu stranu. Ukoliko cujes da nesto lupa - otisao kineticki zglob.
- Neravnina, barem na bosanskim putevima, ne fali pa mozes pri laganoj brzini naletjeti na jednu tek da ustanovis kakvi su amortizeri.
- Takodjer, ukoliko znas nekog ko ima auto-servis, odvezi auto tamo na pregled, tek da se zna.
- Ukoliko imas i najmanje sumnje u auto koje namjeravas kupiti - odustani od kupovine. Sumnju ces imati i kad ga kupis a neces imati mira.
- I vrlo vazno: drzi glavu hladnom. Ne obaziri se sta ti slatkorjecivi prodavac govori - pokusaj da ga ne slusas ma koliko ga god on hvalio. Svaki prodavac zeli svoje auto prodati, a ako ga bas previse hvali reci "pa sto ga prodajes, kad je toliko dobar".
- I koliko god auto imalo "bling-bling" raznih finesa - drzi glavu hladnom i ne obaziri se na to.

Po pitanju modela i marki - svako auto ima svoje prednosti i mane, neki vise neki manje. Sjecam se da su auto Ford Sierru toliko kudili, koliko je to promasen Fordov model - licno znam covjeka koji je novu kupio i danas dan je ima i nije ama bas nikakvih problema na njoj imao.
U svakom slucaju, sretno sa kupovinom!

Post Reply