kupovina online preko visa electron ?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
dingosp0
Posts: 822
Joined: 19/07/2010 14:29
Location: Sarajevo

#1 kupovina online preko visa electron ?

Post by dingosp0 »

Hoću da kupim neke robe online na američkoj stranici, ali kako sam skontao primaju samo visa, mastercard, american express... E sad vidio sam da shoping kartice u unicredit su te preko kojih možeš kupovati na netu.. Jeli ko probao kako ti ide? Pa da mi ukratko opise to
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#2 Re: kupovina online preko visa electron ?

Post by Last December »

Vrlo jednostavno - na sajtu gdje kupujes uneses broj VISA kartice (16 cifara) i datum isteka kartice. I takodje moras unijeti CVV kod koji se nalazi na poledjini kartice, znaci ako nema taj CVV trocifreni kod na poledjini vjerovatno neces moci kupovati na netu, pa obrati paznju.

Kad unosis te podatke obavezno pogledaj gdje unosis, tj. na kakvom sajtu, i da li ima SSL protokol ili neku drugu zastitu privatnosti.
U lijevom uglu address bar-a browsera je oznaceno zelenom bojom (u Firefoxu) i obicno izgleda ovako Image
to je otprilike to, srecno trosenje ;)
User avatar
dingosp0
Posts: 822
Joined: 19/07/2010 14:29
Location: Sarajevo

#3 Re: kupovina online preko visa electron ?

Post by dingosp0 »

Aha, znaci moguće je ipak kupovati sa unicredit bankovnom karticom iako ona (visa electron) nije označena kao jedna od opcija na ovoj stranici. ? Kupovao sam više puta na netu, ali sam tad imao karticu (kreditnu) iz Amerike ...samo me interesuje dali možeš isto tako kupovati sa ovom unicredit bankovnom da mi skinu kes odmah sa računa.
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#4 Re: kupovina online preko visa electron ?

Post by Last December »

Za Unicredit ne znam, nije bitno koja je banka, vazno je samo da kartica ima te karakteristike koje sam naveo, u vecini slucajeva CVV kod je obavezan, mada mislim da postoje neki sajtove gdje moze i bez njega.

Znaci provjeri da li kartica ima to sve i trebalo bi da moze da se placa na netu.

ja korstim GIFT karticu iz KOmercijalne, isto VISA electron. Skoro su mi pare legle sa Paypala i Skrilla, a kupovao sam vise puta neku sicu po netu.
User avatar
dingosp0
Posts: 822
Joined: 19/07/2010 14:29
Location: Sarajevo

#5 Re: kupovina online preko visa electron ?

Post by dingosp0 »

Aha, provjerio sam karticu ima sve to.. 16 brojeva naprijed i 3 iza ... To je taj CVV broj valjda... Evo čitam po googlu, piše da se može kupovati samo u trenutku kupovine mora da bude novčani iznos robe dostupan na računu
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#6 Re: kupovina online preko visa electron ?

Post by Last December »

Ako je kartica kreditna, trebalo bi da mozes da ides i u minus, ako je debitna, onda moras imati pare na racunu u trenutku kupovine, logicno.
User avatar
ciki4
Posts: 316
Joined: 04/09/2011 14:42

#7 Re: kupovina online preko visa electron ?

Post by ciki4 »

Ja imam visu iz unicredit i kupujem često on line.ukucaš sve kako ti je decembar objasnio i odmah ti skinu iznos.
User avatar
dingosp0
Posts: 822
Joined: 19/07/2010 14:29
Location: Sarajevo

#8 Re: kupovina online preko visa electron ?

Post by dingosp0 »

Aha, pretpostavljam banka automatski pretvara dolar i Km po cursnoj listi... ? Jer na straniti gdje uzimam iznos je u dollaru
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#9 Re: kupovina online preko visa electron ?

Post by Last December »

Jeste, mislim da se konverzija odvija na strani VISE, ali nebitno, uvijek gubis mali porcenat ako placas u drugoj valuti, na to racunaj.
User avatar
Ringhio
Posts: 1005
Joined: 04/04/2011 23:47
Location: Ni ovdje ni tamo

#10 Re: kupovina online preko visa electron ?

Post by Ringhio »

dingosp0 wrote:Aha, pretpostavljam banka automatski pretvara dolar i Km po cursnoj listi... ? Jer na straniti gdje uzimam iznos je u dollaru

Na stranici placas dolarima, ako imas E-ba uslugu vidjet ces tamo gdje se svode ti racuni da je naplata izvrsena u dolarima, bubam 40$ i onda u produzetku imas pretvaranje u KM-ove. Mislim da to banka zavrsava po automatizmu.

Nikakvo mudro slovo, placao i na stranicama gdje su funte, i gdje su dolari i gdje su euri. I da, imam unicreditovu visa electron karticu.

Budi pazljiv gdje kupujes, ja sam koristio karticno placanje samo na provjerenim stranicama, amazon i ebay, ali sam koristio na razlicitim racunarima, pa me izgleda zakacio nekakav malware i neko mi je uredno skidao po 10$. Obavjestio unicredit, poslje par mailova oni blokirali naplate sa tog site-a i rekli da dodjem da zamjenim karticu te da podnesem zahtjev za refundiranje.

Nije sve ni u provjerenim web shopovima, nesto je i u racunarima s dobrim antivirusnim programima.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#11 Re: kupovina online preko visa electron ?

Post by JoseMujica »

samo paypal korisiti....i siguran si 100% da ćeš dobiti što si platio ili novac natrag
User avatar
Ringhio
Posts: 1005
Joined: 04/04/2011 23:47
Location: Ni ovdje ni tamo

#12 Re: kupovina online preko visa electron ?

Post by Ringhio »

JoseMujica wrote:samo paypal korisiti....i siguran si 100% da ćeš dobiti što si platio ili novac natrag
Ja mogu nadovezati Amazon.

Preko 150 paketa naruceno unazad 3-4 godine, 1 narudzba mi nikako nije dosla, novac refundiran u totalu, i neki dan hlace kasnile 10 dana, razgovarao na chatu sa nekim iz njihove logistike jel, kaze nije se smjelo dogoditi refundirat cemo vam shipping, ako narudzba ne dodje u iducih 5 dana javi se i refundirat cemo ti novac. Hlace dosle kroz 2 dana od naseg razgovora.

Amazon je zakon.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#13 Re: kupovina online preko visa electron ?

Post by JoseMujica »

imam slično iskustvo sa 2 kineska online shopa.....maksimalno korektni i poslovni...jedni su mi čak vratili lovu iako nisam tražio refund

i mislim da tako radi svaki jači web shop jer se nikome od njih ne isplati da se zeza sa svojom reputacijom zbog par dolara

i pored svega uvijek paypal jer time ne izlažeš karticu previše i smanjuješ prostor za moguću zloupotrebu
User avatar
dingosp0
Posts: 822
Joined: 19/07/2010 14:29
Location: Sarajevo

#14 Re: kupovina online preko visa electron ?

Post by dingosp0 »

Dobro sto se tiče stranice 100% je povjerljiva ...
A kako napravite da ide preko paypala? Jel samo registrujes karticu na paypal i onda ti transakcije idu automatski preko PP?

A usput kako kupujete preko Amazona kad na Amazonu niko ne šalje za BiH? Osim ako ima kakav evropski amazon
Post Reply