Kupovina Njemackog ovcara

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
ZemoBa
Posts: 100
Joined: 09/04/2016 10:57

#1 Kupovina Njemackog ovcara

Post by ZemoBa »

Pozdrav, planirao sam uzeti Njemackog ovcara.. Komsija drzi, i od njega bih jer mi je sigurnije uzeti od covjeka za kog znam kako se brine i kako radi sa psima. Medjutim ima dugodlake, a meni se svidjaju kratkodlaki.. Da li je to toliko bitno u sustini, ima li razlike neke osim dlake.
Pas mi treba radi druzenja, pruzanja ljubavi i zelim mnogo paznje da mu posvetim! Znam da ce mnogi reci nije bitan onda izgled, ali nisam navikao na dugodlake jer samo sam kratke dlake vidjao i zato mi treba par rijeci da promjenim misljenje..
blufonka
Posts: 184
Joined: 25/06/2009 13:25

#2 Re: Kupovina Njemackog ovcara

Post by blufonka »

Uh mislim da je to naj..... rasa psa koja postoji na ovoj planeti, ja odavno mastam da imam jednog takvog ali nazalost nemam uslove (ne bih da bude u kuci a dvoriste mi je minijaturno) ! Sto se tice ove razlike dugodlaki i kratkodlaki meni licno bi bilo svejedno jer su savrseni u svakom slucaju. :dada:
Da sam na vasem mjestu vec bi on meni bio "usvojen" :)
ZemoBa
Posts: 100
Joined: 09/04/2016 10:57

#4 Re: Kupovina Njemackog ovcara

Post by ZemoBa »

blufonka wrote:Uh mislim da je to naj..... rasa psa koja postoji na ovoj planeti, ja odavno mastam da imam jednog takvog ali nazalost nemam uslove (ne bih da bude u kuci a dvoriste mi je minijaturno) ! Sto se tice ove razlike dugodlaki i kratkodlaki meni licno bi bilo svejedno jer su savrseni u svakom slucaju. :dada:
Da sam na vasem mjestu vec bi on meni bio "usvojen" :)
Hvala na divnim rijecima, stvarno su predivni.. Ja imam dvoriste ogromno ali bih ga u kuci drzak nekada, malo mi je problem dugodlaki se mozda linja pa bi to bio minus ako bih kuci.. Ali nije to nista ni bitno, kad se pas i covjek vezu
PRO165
Posts: 232
Joined: 02/06/2012 23:43

#5 Re: Kupovina Njemackog ovcara

Post by PRO165 »

Koliko ja znam o njemačkim ovčarima, njima se u leglu ponekad desi dugodlaki pas. Tako da se suštinski radi o identičnom psu. Isto tako postoji i potpuno crni njemački ovčar. Poenta je da ih prije nisu priznavali kao podrasu ili kako već a mislim da sada postoji ono što se zove dugodlaki njemački ovčar. Što se naravi tiče to je sigurno isti pas to ti mogu potvrditi jer imam ženku koja je ispala dugodlaka iz standarnog legla i ja je praktično džaba dobio. Čovjek je hranio 3 mjeseca i uradio sve potrebne vakcianacije a ja je platio 100KM. Samo mi nije dao papire. Mislim da nije htio da se zna da mu u leglu postoji taj gen.
rope21
Posts: 1
Joined: 06/02/2004 00:00

#6 Re: Kupovina Njemackog ovcara

Post by rope21 »

ZemoBa wrote:
blufonka wrote:Uh mislim da je to naj..... rasa psa koja postoji na ovoj planeti, ja odavno mastam da imam jednog takvog ali nazalost nemam uslove (ne bih da bude u kuci a dvoriste mi je minijaturno) ! Sto se tice ove razlike dugodlaki i kratkodlaki meni licno bi bilo svejedno jer su savrseni u svakom slucaju. :dada:
Da sam na vasem mjestu vec bi on meni bio "usvojen" :)
Hvala na divnim rijecima, stvarno su predivni.. Ja imam dvoriste ogromno ali bih ga u kuci drzak nekada, malo mi je problem dugodlaki se mozda linja pa bi to bio minus ako bih kuci.. Ali nije to nista ni bitno, kad se pas i covjek vezu
Iz licnog iskustva sa svekodlakim vrstama pasa, mogu ti potvrditi da sto je dlaka duza to je lakse usisavati, mesti ili sta vec:-) Kratkih dlaka se nikada rijesiti, pogotovo sa namjestaja ili auta. Naravno, ako psa redovno vani cesljas i iscetkavas, manje je problema u kuci. U principu skidas mrtvu dlaku, a svi se psi linjaju, manje ili vise;-)
ZemoBa
Posts: 100
Joined: 09/04/2016 10:57

#7 Re: Kupovina Njemackog ovcara

Post by ZemoBa »

PRO165 wrote:Koliko ja znam o njemačkim ovčarima, njima se u leglu ponekad desi dugodlaki pas. Tako da se suštinski radi o identičnom psu. Isto tako postoji i potpuno crni njemački ovčar. Poenta je da ih prije nisu priznavali kao podrasu ili kako već a mislim da sada postoji ono što se zove dugodlaki njemački ovčar. Što se naravi tiče to je sigurno isti pas to ti mogu potvrditi jer imam ženku koja je ispala dugodlaka iz standarnog legla i ja je praktično džaba dobio. Čovjek je hranio 3 mjeseca i uradio sve potrebne vakcianacije a ja je platio 100KM. Samo mi nije dao papire. Mislim da nije htio da se zna da mu u leglu postoji taj gen.
Eh rekao mi je da se ukrstanjem kratkodlakih desi dugodlaki po nekada, alli on ukrsta dugodlake i naravno stenadi su takvi.. A ja placam 300km sa papirima i vakcinacijama, oke cjena?
blufonka
Posts: 184
Joined: 25/06/2009 13:25

#8 Re: Kupovina Njemackog ovcara

Post by blufonka »

I vise nego ok 300 KM, nije u Bosni ali ipak kad sam se raspitivala za cijene gdje ja zivim bili su izmedju 800 i 1200 eura tako da to nije uopste skupo!
Nadam se da cu uskoro na ovoj temi vidjeti par slika "pridoslice" u porodicu :-D
blufonka
Posts: 184
Joined: 25/06/2009 13:25

#9 Re: Kupovina Njemackog ovcara

Post by blufonka »

Iz licnog iskustva sa svekodlakim vrstama pasa, mogu ti potvrditi da sto je dlaka duza to je lakse usisavati, mesti ili sta vec:-) Kratkih dlaka se nikada rijesiti, pogotovo sa namjestaja ili auta. Naravno, ako psa redovno vani cesljas i iscetkavas, manje je problema u kuci. U principu skidas mrtvu dlaku, a svi se psi linjaju, manje ili vise;-)[/quote]




100% tacno lakse je cistiti dugu dlaku jer je mekanija i lijepi se na povrsinu dok su ove kod kratkodlakih tako ostre i cvrste i obicno se zabodu kao iglice po tkanini tepisima ili sjedistima i puno ih je teze cisiti i usisavati.
PRO165
Posts: 232
Joined: 02/06/2012 23:43

#10 Re: Kupovina Njemackog ovcara

Post by PRO165 »

ZemoBa wrote:
PRO165 wrote:Koliko ja znam o njemačkim ovčarima, njima se u leglu ponekad desi dugodlaki pas. Tako da se suštinski radi o identičnom psu. Isto tako postoji i potpuno crni njemački ovčar. Poenta je da ih prije nisu priznavali kao podrasu ili kako već a mislim da sada postoji ono što se zove dugodlaki njemački ovčar. Što se naravi tiče to je sigurno isti pas to ti mogu potvrditi jer imam ženku koja je ispala dugodlaka iz standarnog legla i ja je praktično džaba dobio. Čovjek je hranio 3 mjeseca i uradio sve potrebne vakcianacije a ja je platio 100KM. Samo mi nije dao papire. Mislim da nije htio da se zna da mu u leglu postoji taj gen.
Eh rekao mi je da se ukrstanjem kratkodlakih desi dugodlaki po nekada, alli on ukrsta dugodlake i naravno stenadi su takvi.. A ja placam 300km sa papirima i vakcinacijama, oke cjena?
Vidi jednu stvar! Ako je to tebi pas za kuće/dvorišta/ljubimac najbitnije ti je njegova narav. pošto ti je to komšija valjda znaš je li bilo kakvih incidenta i kako mu se psi ponašaju. Svi psi imaju narav slično kao i ljudi. Recimo kod njemačkih ovčara je ljubomora veoma često izražena i znaju gadno reagovati ako su pretjerano ljubomorni. Istovremeno mogu biti jako strpljivi i poslušni, tako da i od vas zavisi koju mu osobinu "hranite".

300 KM nije puno ako i na šta liči pas, tj, ima neki pedigre. Pogledaj cijene na piku/olxu pa ćeš vidjeti da ima od 100-2000KM.
ZemoBa
Posts: 100
Joined: 09/04/2016 10:57

#11 Re: Kupovina Njemackog ovcara

Post by ZemoBa »

PRO165 wrote:
ZemoBa wrote:
PRO165 wrote:Koliko ja znam o njemačkim ovčarima, njima se u leglu ponekad desi dugodlaki pas. Tako da se suštinski radi o identičnom psu. Isto tako postoji i potpuno crni njemački ovčar. Poenta je da ih prije nisu priznavali kao podrasu ili kako već a mislim da sada postoji ono što se zove dugodlaki njemački ovčar. Što se naravi tiče to je sigurno isti pas to ti mogu potvrditi jer imam ženku koja je ispala dugodlaka iz standarnog legla i ja je praktično džaba dobio. Čovjek je hranio 3 mjeseca i uradio sve potrebne vakcianacije a ja je platio 100KM. Samo mi nije dao papire. Mislim da nije htio da se zna da mu u leglu postoji taj gen.
Eh rekao mi je da se ukrstanjem kratkodlakih desi dugodlaki po nekada, alli on ukrsta dugodlake i naravno
stenadi su takvi.. A ja placam 300km sa papirima i vakcinacijama, oke cjena?
Vidi jednu stvar! Ako je to tebi pas za kuće/dvorišta/ljubimac najbitnije ti je njegova narav. pošto ti je to komšija valjda znaš je li bilo kakvih incidenta i kako mu se psi ponašaju. Svi psi imaju narav slično kao i ljudi. Recimo kod njemačkih ovčara je ljubomora veoma često izražena i znaju gadno reagovati ako su pretjerano ljubomorni. Istovremeno mogu biti jako strpljivi i poslušni, tako da i od vas zavisi koju mu osobinu "hranite".

300 KM nije puno ako i na šta liči pas, tj, ima neki pedigre. Pogledaj cijene na piku/olxu pa ćeš vidjeti da ima od 100-2000KM.
Sad mi je najgore da li 300km obacava za nekoga psa jer su te cjene dosta visoke.. Sad ne znam ni sam sta da radim, jedino smo se neko konta ds posaljem slike Oca
ZemoBa
Posts: 100
Joined: 09/04/2016 10:57

#12 Re: Kupovina Njemackog ovcara

Post by ZemoBa »

Nebo je Limit wrote:koliko je para?
Cjena Steneta je 150 eura sa papirima i potrebnim cjepljenjem..
ZemoBa
Posts: 100
Joined: 09/04/2016 10:57

#13 Re: Kupovina Njemackog ovcara

Post by ZemoBa »

Nebo je Limit wrote:
ZemoBa wrote:
Nebo je Limit wrote:koliko je para?
Cjena Steneta je 150 eura sa papirima i potrebnim cjepljenjem..
koliko je staro štene?
Okotiti ce se 15. februara i onda u martu uzimam..
ZemoBa
Posts: 100
Joined: 09/04/2016 10:57

#14 Re: Kupovina Njemackog ovcara

Post by ZemoBa »

Nebo je Limit wrote:
ZemoBa wrote: Okotiti ce se 15. februara i onda u martu uzimam..
nevalja to, treba čekat dok se odvoji od sise
Odvoji od sise i pocne hraniti granulama tek onda prodaje.
ZemoBa
Posts: 100
Joined: 09/04/2016 10:57

#15 Re: Kupovina Njemackog ovcara

Post by ZemoBa »

e to može :thumbup:[/quote]
A sta mislis za cjenu? Nije previse niska tj moze li se dobiti kvalitetan Ovcar?
ZemoBa
Posts: 100
Joined: 09/04/2016 10:57

#16 Re: Kupovina Njemackog ovcara

Post by ZemoBa »

Nebo je Limit wrote:ne fali cijeni ništa, mislim da kod nas i nema nekih uzgajivača koji imaju papire sa psima čiji rodoslov ide unazad 100 godina, tako da je sve ok.pas neizmjerno voli i svaki je pitom i umiljat samo što hajvani od psa naprave monstruma to je duga stvar.
Mislis previse bude pod naredbom vlasnika?
Zavisi neko trazi psa radnoga, izlozbenog a neko kao ljubimca.. Zato se uzimaju rasni psi kojima se zna kaarakter itd.. Fino je vidjeti da je pas poslusan i postuje gazdu ali iza sve te poslusnosti stoji mnogo ljubavi i povjerenja..
Post Reply