Kupovina LCD televizora

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
mm26
Posts: 6
Joined: 01/09/2009 11:00

#1 Kupovina LCD televizora

Post by mm26 »

Zdravo svima,

Imam mogucnost da uzmem LCD televizor marke LG. Interesuje me misljenje ljudi koji dovoljno poznaju LCD tehnologiju tj. televizore. Moj budzet za tv je max nekih 800 maraka. Planirao sam da uzmem 26" medjutim 32" mi je preporucen kao standard. Koje su stvari (karakteristike, mogucnosti) koje bi vi preporucili da jedan LCD (solidni) treba da ima. Znam da ovo je vrlo malo novaca za neki "solidan" tv.. Ali eto..


Znaci LG model, 800 maraka... Jel moguce?



Da li neko se razumije u LG modele?
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#2 Re: Kupovina LCD televizora

Post by respo »

ne razumijem se u lg
sony je moj fah :P

al je moguce sada recesija fazoni snizenja i tako to
a i dovoljno je zrela tehnologija da bude tako jeftino jer vec izlaze polako oled televizori
User avatar
mayab
Posts: 27180
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#3 Re: Kupovina LCD televizora

Post by mayab »

silent hill
Posts: 239
Joined: 02/01/2009 03:59

#4 Re: Kupovina LCD televizora

Post by silent hill »

mm26 wrote:Zdravo svima,

Imam mogucnost da uzmem LCD televizor marke LG. Interesuje me misljenje ljudi koji dovoljno poznaju LCD tehnologiju tj. televizore. Moj budzet za tv je max nekih 800 maraka. Planirao sam da uzmem 26" medjutim 32" mi je preporucen kao standard. Koje su stvari (karakteristike, mogucnosti) koje bi vi preporucili da jedan LCD (solidni) treba da ima. Znam da ovo je vrlo malo novaca za neki "solidan" tv.. Ali eto..


Znaci LG model, 800 maraka... Jel moguce?



Da li neko se razumije u LG modele?

evo ja ti se odlično razumijem u LCD televizore svih marki...ako si baš zapeo za LG imaš jedan upravo za te pare košta 799,00 km i to ako ćeš kešom još dobiješ 7% popust inače možeš ga kupiti na 60 rata preko firme ako radiš ili preko nekog penzionera...ta marka je LG LH2100 i jako je kvalitetna...imaš na otoci u onoj novoj firmi u onoj žuto-crvenoj zgradi...a meni lično najbolji je crypton kao marka jer koristi najbolje panele za dogotrajnost a kvalitet slike je posebna priča...
micod
Posts: 17
Joined: 26/09/2009 19:28

#5 Re: Kupovina LCD televizora

Post by micod »

Kupio bih LCD televizor SonY. Interesuje me misljenje ljudi koji dovoljno poznaju LCD tehnologiju . Planirao sam da uzmem 32" bravia . Koje su stvari (karakteristike, mogucnosti ) koje bi vi preporucili da jedan LCD . Moj budzet je do 1000 km.Koja je serija najbolja za ovaj budzet.Kakva je serija P sto je na akciji u medijamobilu 899 km. Gdje su najbolje cijene u sarajevu i gdje je najbolje sve dobro vidjeti i ispitati.Molim sve sto opsirnije odgovore.pozdrav.
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#6 Re: Kupovina LCD televizora

Post by mrtva kokoš »

od sony-a je ostalo samo ime...samsung ima bolju tehnologiju to ti mogu reci svi bolji poznavaoci LCD tehnologije(sebe ne smatram tim poznavaocem)...
ali sam bio nekada bio u dilemi kao svi potencijalni kupci...stoga taj LCD sony koji kosta 1000 KM po karakteristikama odgovara samsungu od 800 KM...znaci nije nista bolji,ako nije i losiji...dizajnerski samsungu nema premca, onda zastupljenost proizvoda je na strani samsunga, isto bitna stvar pri odabiru..po dimenzijama i kilazi je opet samsung u prednosti...za te pare ne mozes da ocekujes Bog zna kakvu rezoluciju...ali ako nisi perfekcionista bit ce ti sasvim dovoljna...ono sto bi trebao da obratis da doticni tv moze da reprodukuje hd signal...
sto se tice radnji to ti je sve bara, bara imas tehno market, tehno mag, robot... ne pada mi trenutno na pamet ni jedna vise.
izdvoji jedan dan, uzmi papir i olovku i od radnje do radnje koliko koji model kosta...
moj ti je savjet samsung, jer za najmanje novca nudi najvise...
a sto se tice modela ewo ti neke kvalitetne preporuke...
Image
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#7 Re: Kupovina LCD televizora

Post by respo »

splinter malo si se zeznuo
sony je najjaci sto se tice televizora (onda dolaze sony kamere klinci palci) tako da tvoja konstatacija da je ostalo samo ime ne bih se slozio
evo pogledaj sada da je sony poceo oled tv-e praviti mislim da ih zasada niko jos nema u sirokoj prodaji (nisam siguran nek me ispravi ko zna)
ako te zanimaju detalji sutra pisem ako treba roman o tome :D
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#8 Re: Kupovina LCD televizora

Post by mrtva kokoš »

sto se tice kamera vjerujem da je sony bolji od samsunga...ali sto se tice televizora se ne slazem sa tvojom konstatacijom...
iz razloga, sony moze napraviti najmoderniji tv koji ce samsung za mjesec dana nadmasiti ove ce nadmasiti panasonic i tako sve u krug...
ono sto sam htio reci jeste da samsung prodaje isto kvalitetan proizvod a za manju cijenu od pomenutih sony, panasonic i ostalih ekrana...
znaci sony na racun imena ili cega vec prodaje proizvod bar 10% skuplje...to sam zelio reci!!
sada znam prije nekih 10-tak mjeseci prvi je sony izbacio braviu od 9.9 mm da bi za mjesec dana ne nekom sajmu samsung izbacio lcd od 8mm ove je presla toshiba, da bi to danas doslo do 0.8" koliko iznosi najtanji panasonic ekran, samsung prvi napravio savitljivi lcd itd. to se stanje mijenja iz dana u dan...
inovatori cine cuda...mozda sam pretjerao kada sam rekao da je osatalo samo ime ali nisam kada kazem da na racun imena bezobrazno imaju vise cijene...
znaci sony poceo sa serijskom oled proizvodnjom, to nisam znao. mozda im je to spas, sto se tice plazmi i lcd ekrana su zakazali...konkretno mislim na osvjetljenje i vijek trajanja...znam za slucajeve gdje nisu mogli izdrzati pola godine izloga...
sada bezobrazno pokusavaju na racun PS3 da uvale te preostale ekrane...
a ti ako imas sta dodati dodaj, super ako nesto novo doznamo... ;-)
lalemali
Posts: 169
Joined: 03/07/2006 13:31

#9 Re: Kupovina LCD televizora

Post by lalemali »

A šta mislite o plazmi? Plazme su jeftinije. Ima li neko iskustva s plazmom?
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#10 Re: Kupovina LCD televizora

Post by respo »

splinter prijatelju brand se placa
slazem se da su skuplji zbog imena
to je ona prica dacia i reno
skoda i vw sve isto a cijene razlicite sve do brand-a
opet mislim da bas nisu isti samsung i sony i sony je napredniji pocevsi od kolicine potrosene energije preko ostrine slike do motionflow-a itd
plazme su davno napustili proizvoditi i samo proizvode lcd i sada oled
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#11 Re: Kupovina LCD televizora

Post by mrtva kokoš »

ehh sada ta dacia, i skoda nisu nadmasili renault i wv po prodaji dok taj samsung je kud i kamo nadmasio sony sto se tice prodaje i zastupljenosti...
sta vise mislim da je samsung dovoljno izgradio jak brend sam za sebe tako da to poredjenje nije na mjestu...
nemam nis protiv sony-a ali placati nesto skuplje na racun imena to mi ne ide u glavu to nije stvar tehnologije vec pojedinca...
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#12 Re: Kupovina LCD televizora

Post by respo »

ako uzmes globalno sony je i dalje ispred samsunga
ovdje mozda i nije uzimajuci cijenu u obzir
samsung jeste izradio ime to nisam rekao
opet samsung je ime iz vremena 70-ih ( ne uzimaj me za rijec nisam siguran jer su mi "nepoznati") dok je sony ime iz 50-ih

ne placa se samo ime nego i tehnologija i garancija na isto ali opet je to stvar pojedinca

mouguce da sam malo pristran jer siljim za sony sto ne zaci da umanjujem samsung kao marku
micod
Posts: 17
Joined: 26/09/2009 19:28

#13 Re: Kupovina LCD televizora

Post by micod »

molim vas sada me malo zbunjujete .ja sam lajik za te stvari,skoro mi je crkao univerzum 100Hz guzonja i nemam sad tv, i zbog toga sam se odlucijo na kupovinu novog ali mi se ne uzima guzonja.vi ste predpostavljam iskusni u tome pa vas molim da mi malo detaljnije objasnite na sta se treba obratiti paznja prilikom kupovine lcd tv-a. Na tv -u gledam zemaljske kanale tj srna,bh-t ,ftv, bn, pink i sat tv-digi pa vas pitam koji lcd tv da uzmem a da mi slika ne bude losa i da neispanem papak da kupim lcd tv a da slika nista nevalja .pozdrav i hvala
.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#14 Re: Kupovina LCD televizora

Post by chuchumbamayumbe »

Fakat, to na 60 rata, je li moguće preko penzionera, da se odmah uvalim preko mame?!
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#15 Re: Kupovina LCD televizora

Post by respo »

micod koji god da uzmes slica ce ti biti losa manje vise jer je do signala koji salju nase televizije
ja recimo imam jedan hd ready i jedan full hd
na oba tv-a je bht hayat itd ista slika
hrt nova njemacki se "vidi" mala razlika dok hd se vidi fino razlika
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#16 Re: Kupovina LCD televizora

Post by mrtva kokoš »

respo wrote:micod koji god da uzmes slica ce ti biti losa manje vise jer je do signala koji salju nase televizije
ja recimo imam jedan hd ready i jedan full hd
na oba tv-a je bht hayat itd ista slika
hrt nova njemacki se "vidi" mala razlika dok hd se vidi fino razlika
kao sto rece respo to ti je sve do nasih tv-a
znaci nemoj da se puno opterecujes sa tim stvarima to je sve do toga kakav signal salju tv stanice...
ja sam ti dao par postova iznad prikaz...ovi boldirani modeli su preporuka, sa lijeve strane su ti velicine i to je to...
od radnje do radnje i vidje gdje su najeftiniji..nemas sta da mislis
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#17 Re: Kupovina LCD televizora

Post by respo »

preostaje ti da pogledas robot technoshop tehnomag mobilmedia(ako jos postoje) stanic ne znam dalje ne moze mi nista vise pasti na pamet
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#18 Re: Kupovina LCD televizora

Post by mrtva kokoš »

respo wrote:preostaje ti da pogledas robot technoshop tehnomag mobilmedia(ako jos postoje) stanic ne znam dalje ne moze mi nista vise pasti na pamet
ne zaboravi merkur(stup) iznenadio sam se neki dan kako su povoljnjiji od pomenutih prodavnica... ;-)
Incub
Posts: 705
Joined: 16/04/2007 15:44

#19 Re: Kupovina LCD televizora

Post by Incub »

Koji Samsung model preporucujete.cijena do 1000KM...
Znate li koliko je kod nas cijena modela od oko 50"...
POz
micod
Posts: 17
Joined: 26/09/2009 19:28

#20 Re: Kupovina LCD televizora

Post by micod »

splinter druze vidim da se dobro razumis u ovu materiju pa mi objasni sta je full HD a sta HD ready.i ako imas neku adresu sto ovo malo vise detaljise da mi preporucis ali samo na domacem jeziku nikako na stranom jer nemam pojma, hvala na strpljenju
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#21 Re: Kupovina LCD televizora

Post by respo »

razlika je sto full hd prikazuje sliku na 1080 a hd ready na 720 formatu
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#22 Re: Kupovina LCD televizora

Post by respo »

ovako prvo skontaj sta ces gledati tj koji ces signal primati
ako ces gledati preko antene ili kablovsku dovoljno ti je hd ready a jeftiniji je
ako imas bluray ili satelitsku sa hd kanalima onda kupuj fhd
pretpostavljam da imas kablovsku tako da koji god izaberes neces pogrijesiti jer ce kod nas jos mnogo godina proci i promijenit ces jos bar 2 tv-a dok ne dodje fhd u svakodnevnicu
User avatar
mayab
Posts: 27180
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#23 Re: Kupovina LCD televizora

Post by mayab »

micod wrote:splinter druze vidim da se dobro razumis u ovu materiju pa mi objasni sta je full HD a sta HD ready.i ako imas neku adresu sto ovo malo vise detaljise da mi preporucis ali samo na domacem jeziku nikako na stranom jer nemam pojma, hvala na strpljenju
Čitaš li ti uopće odgovore, pogledaj na linku koji sam gore postavio, sve na nasem jeziku i sve detaljno objasnjeno :zzzz:
micod
Posts: 17
Joined: 26/09/2009 19:28

#24 Re: Kupovina LCD televizora

Post by micod »

hvala raja nemam kablovsku imam nase kanale bht rtrs bn ftv pink itd i digi tv programe, sta znaci dinamicni kontrast 33000/1i mora li biti 100 Hz i ima li jos kakvih caka oko toga sto treba obratiti paznju.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#25 Re: Kupovina LCD televizora

Post by respo »

ne mora biti 100mhz
taj kontrast tebi kao prosjecnom korisniku nista nece znaciti
Post Reply