Kupovina laptopa

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

mm26
Posts: 6
Joined: 01/09/2009 11:00

#1 Kupovina laptopa

Post by mm26 »

Zdravo svima,

Znam da ima vec vise threadova na ovu temu, ali pocesto se u njima komunikacija razgranala u cudnim smjerovima da vise nema koristi od iste.

Meni bi trebala pomoc pri kupovini novog laptopa.

Znaci budzet: do 1300-1500 KM

15,4 inchni monitor
HDMI izlaz (radi spajanja na LCD tv)

Moje potrebe: interenet, muzika, filmovi, office, a ne bi bilo lose da vec ako dajem 1500 KM da mogu i igricu instalirati da vidim kako ide. :) Vjerujem da je ne bih ni igrao (nemam vremena)..

Ako moze samo brand i radnja u Sarajevu po vasoj preporuci. Znaci ne treba mi brand tipa IBM (ali i on ako je povoljan sto da ne). Treba mi sto vise da dobijem za ove pare (iako moje potrebe ne traze ovo sto vise, ali nikad se ne zna da li ce se potrebe promjeniti), a da me nece glava boliti za godinu dana. Servise da ne spominjem..

Cuo sam da je HP los izbor... Sta je sa Dell-om, Acerom, Asusom, Toshibom?

PS. da li sad Windows "dodje" licenciran kada se kupuje laptop?

Unaprijed hvala.

Pozdrav.
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#2 Re: Kupovina laptopa

Post by Tranquilizer »

Vidio sam ima nekih dobrih compaq-a za te pare :D
User avatar
Ce-de-vi-ta
Posts: 133
Joined: 23/07/2008 02:27

#3 Re: Kupovina laptopa

Post by Ce-de-vi-ta »

Mislim za te pare da ti acer moze ponuditi dugorocno rijesenje... http://gdgt.com/acer/aspire/5738zg/reviews/ ja sam ovim modelom prezadovoljan i mislim da uz 4gb i 500gb prostora hdd-a, te graficku kako kazes da mozes probati i igricu i sve da ti moze ponuditi idealno rijesenje... :)

Dakle u svakom slucaju moja preporuka za Acer,

Lijep pozdrav i sretno
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#4 Re: Kupovina laptopa

Post by shin »

Lose vrijeme za kupovinu laptopa, pricekaj jos malo.





Ili kakav sandy bridge od intela
true
Posts: 265
Joined: 26/02/2011 14:13

#5 Re: Kupovina laptopa

Post by true »

ako mozes ne uzimaj kod nas prvo je pljacka drugo modeli su stari i po 2 godine
jastuk1
Posts: 3855
Joined: 17/09/2010 14:38

#6 Re: Kupovina laptopa

Post by jastuk1 »

U plusu su imali Dell i7 za oko 1900, 2000 KM. Kud neuzeh???? Idijot! Sad lupam glavom o zid, moram vidjet da mi neko donese, a jednostavno mi se nikog ne gnjavi, a ne mogu više čekat. CPU na ovoj krntiji svako malo ide na 100.

Svi u Sa imaju hrpu fljuš modela i kad se pojavi nešto iole tupavo, ode jako brzo. Što ne nabavljaju više takvih modela, jasno je da brzo idu. Daje mi se do 2000 KM, ali 2500 i 3000 ne, jer ovi od 2000 mogu normalo puštat 1080p. Mogu i slabiji modeli, ali neću da rizikujem.
vryzas
Posts: 11511
Joined: 12/11/2004 22:44
Location: Athens

#7 Re: Kupovina laptopa

Post by vryzas »

mm26 wrote:Zdravo svima,

Znam da ima vec vise threadova na ovu temu, ali pocesto se u njima komunikacija razgranala u cudnim smjerovima da vise nema koristi od iste.

Meni bi trebala pomoc pri kupovini novog laptopa.

Znaci budzet: do 1300-1500 KM

15,4 inchni monitor
HDMI izlaz (radi spajanja na LCD tv)

Moje potrebe: interenet, muzika, filmovi, office, a ne bi bilo lose da vec ako dajem 1500 KM da mogu i igricu instalirati da vidim kako ide. :) Vjerujem da je ne bih ni igrao (nemam vremena)..

Ako moze samo brand i radnja u Sarajevu po vasoj preporuci. Znaci ne treba mi brand tipa IBM (ali i on ako je povoljan sto da ne). Treba mi sto vise da dobijem za ove pare (iako moje potrebe ne traze ovo sto vise, ali nikad se ne zna da li ce se potrebe promjeniti), a da me nece glava boliti za godinu dana. Servise da ne spominjem..

Cuo sam da je HP los izbor... Sta je sa Dell-om, Acerom, Asusom, Toshibom?

PS. da li sad Windows "dodje" licenciran kada se kupuje laptop?

Unaprijed hvala.

Pozdrav.

Moja preporuka...samo TO shiba :D
Toshiba :thumbup:
jastuk1
Posts: 3855
Joined: 17/09/2010 14:38

#8 Re: Kupovina laptopa

Post by jastuk1 »

Hvala lud na preporukama. Te i ja gledam. Malo sam isfrustriran, jer sam ovo trebo već davno sredit. J u idiot je da se pojača idiJotluk. :mrgreen:
true
Posts: 265
Joined: 26/02/2011 14:13

#9 Re: Kupovina laptopa

Post by true »

sve sto ima 5470 graficku izbjegavaj osim ako ces gledati samo filmove i office
true
Posts: 265
Joined: 26/02/2011 14:13

#10 Re: Kupovina laptopa

Post by true »

Lud i ponosan wrote:
jastuk1 wrote:Hvala lud na preporukama. Te i ja gledam. Malo sam isfrustriran, jer sam ovo trebo već davno sredit. J u idiot je da se pojača idiJotluk. :mrgreen:
Tebi se isplati skoknuti do BG-a i uzeti neki model... Em sto ces proci poprilicno jeftinije, em sto ces kupiti bolju masinu.

Tako cu ja da uradim kad budem kupovao novi laptop.
ozb koliko je tamo jeftinije?
a zagreb?
User avatar
Mustang1
Posts: 28757
Joined: 29/12/2010 17:31

#11 Re: Kupovina laptopa

Post by Mustang1 »

Ja ne kontam to sa grafickim...ovi sad i3..i5 i7 imaju integrisane graficke koje su veoma dobre..odlicne .. i sad neki modeli kod nas u radnjama ne pise da je ta graficka integrisana(kao sto pise na stranici proizvodjaca za taj model) nego stavi neku ..5xxx... i sad ne kontam jel to oni ofrlje napisu jer sumnjam da mogu oni to otvarat i stavljat graficku..ili kako :(
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#12 Re: Kupovina laptopa

Post by fatamorgana »

Meni reče čovo koji se razumije, da su najbolji po kvalitetu izrade Asus i Toshiba, tj. da se lako ne kvare.
missko
Posts: 11435
Joined: 22/02/2008 13:22

#13 Re: Kupovina laptopa

Post by missko »

SONY VAIO bilo sta da uzmes imas extra masinual moras dati oko 2000.
true
Posts: 265
Joined: 26/02/2011 14:13

#14 Re: Kupovina laptopa

Post by true »

Lud i ponosan wrote:Evo jedna radnja (skuplja u BG-u, ima i jeftinijih varijanti) sa modelom koji nisam siguran da ima kod nas, ali je perverzija:

TOSHIBA SATELLITE A665-145

16" HD LED backlight, Toshiba TruBrite® High Brightness display Rezolucija: 1366 x 768 piksela
Intel Core i7 (740Qm), FSB: 1333MHz, Kes memorija:Intel® Smart Cache 6MB
NVIDIA® GeForce® GT 330M CUDA tehnologija sa 1GB DDR3
4GB (2GB + 2GB) DDR3 1066MHz
500GB disk
Blu-ray Disc™ Combo Drive: BD RW + DVD+/-RW SuperMulti Dual Layer
Integrisani Harman Kardon® stereo surround zvucnici
Windows7 Home Premium
Sve prikljucke

108,000 dinara

Kurs za 1 euro: 102,5674

Dobijes rezultat oko 2050 KM (1050 eura).

E ti nadji kod nas ovo i reci koliko je para :D Ako i ima, bice skuplje makar 500 km ;)
ma i to je puno para generalno je preskupo sve u americi najvise idu laptopi od 750 do 1000 dolara
true
Posts: 265
Joined: 26/02/2011 14:13

#15 Re: Kupovina laptopa

Post by true »

Bubalo1 wrote:Ja ne kontam to sa grafickim...ovi sad i3..i5 i7 imaju integrisane graficke koje su veoma dobre..odlicne .. i sad neki modeli kod nas u radnjama ne pise da je ta graficka integrisana(kao sto pise na stranici proizvodjaca za taj model) nego stavi neku ..5xxx... i sad ne kontam jel to oni ofrlje napisu jer sumnjam da mogu oni to otvarat i stavljat graficku..ili kako :(
imaju oni koji imaju integrisanu a imaju ovi koji imaju u pravu graficku za prosjecnu upotrebu i ne treba graficka,
danas ove integrisane mogu u hd video srediti solidno
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#16 Re: Kupovina laptopa

Post by udrch »

true wrote:ako mozes ne uzimaj kod nas prvo je pljacka drugo modeli su stari i po 2 godine
Hajd mi svega ti navedi koji je model star dvije godine da ga odem kupiti..što ne volim ove kojima je srbijansko govno bolje od našeg bilo čega..
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#17 Re: Kupovina laptopa

Post by udrch »

Lud i ponosan wrote:
fatamorgana wrote:Meni reče čovo koji se razumije, da su najbolji po kvalitetu izrade Asus i Toshiba, tj. da se lako ne kvare.
Asus je brend koji se najmanje kvari, to si u pravu.
Sto se tice kvaliteta izrade, kao sto rekoh, sve zavisi od serije, ne mogu da dam neku globalnu ocjenu. U principu, moj prvi izbor je Asus, mada bih na to prvo mjesto stavio i Dell. Odmah iza (razlika je minorna) ide Toshiba i Lenovo, iako je situacija prije par godina bila drugacija. Pa onda ide sve ostalo (naravno Apple ne racunam, to je kategorija za sebe :D )...
Malo si ovo udrobio, ne zna se gdje je šta po redu..
Trenutno najbolje za kupiti kod nas između 1300 i 1500 KM je HP Probook serija..ko ne vjeruje neka ode u neku radnju i sam pogled će mu dovoljno kazati..
true
Posts: 265
Joined: 26/02/2011 14:13

#18 Re: Kupovina laptopa

Post by true »

udrch wrote:
true wrote:ako mozes ne uzimaj kod nas prvo je pljacka drugo modeli su stari i po 2 godine
Hajd mi svega ti navedi koji je model star dvije godine da ga odem kupiti..što ne volim ove kojima je srbijansko govno bolje od našeg bilo čega..
djesi patriota nisam te vidio,brate cinjenica je da prodaju smece po visokim cijenama,radim lomim se i sta zbog patriotizma koji to u stvari nije treba da kupim neko extra skupo smece radije cu sada otici kod prvog cete pa kupiti kako treba jer je otvoreno cetnik a ne 95% nasih bosnjaka sve braca sestre a stavio bi ti ga prvom prilikom.
Jedno je biti patriota a drugo je stoku podrzavati.
Evo jedan test zasto je jeftinije naruciti laptop nekad cak i platiti carinu nego kod nas kupiti smece?
true
Posts: 265
Joined: 26/02/2011 14:13

#19 Re: Kupovina laptopa

Post by true »

upravo :thumbup:
jastuk1
Posts: 3855
Joined: 17/09/2010 14:38

#20 Re: Kupovina laptopa

Post by jastuk1 »

Jasno je da i ove naše IT firmice moraju od nečeg živjeti, pa stavljaju veću maržu od komšija iz susjednih zemalja. Meni kad bi se ukazala dobra prilika, a da nikoga previše ne zahmetim, dobavio bih iz vana. Nije da me baš briga za naše firmice, ali asortiman bolje klase im je jako ograničen.

Niko ne spominje acer. Ja ga koristim već tri godine, radi malte ne non stop, jest da je krntija jer je bio niži model i prije tri godine, ali samo mi je jednom ili nijednom "poplavio."

Pitanje za ludog :D . Je li ovaj model u rangu one tošibe i della koje si prethodno preporučio:

Acer Aspire 7741G-5464G50Mnkk 1.689,00 KM
Opis Intel Core i5 460M 2.53GHz, Intel HM55, 4GB DDR3 RAM, 500GB HDD, ATI Mobility RadeonTM HD5650 1GB DDR3, Webcam 1.3Mp, 17.3" HD+ LED-backlit 1600x900

ue.ba

Acer mi se sviđa zbog dizajna. Nekako je sve simetrično. HP ima "glup" :-) dizajn, preoštre ivice.
true
Posts: 265
Joined: 26/02/2011 14:13

#21 Re: Kupovina laptopa

Post by true »

dobar laptop
kao sto forumas gore kaze to treba gledati po komponentama i kvaliteti izrade manje vise sve je isto
Phobius
Posts: 334
Joined: 09/05/2004 22:00

#22 Re: Kupovina laptopa

Post by Phobius »

Moja trenutna preporuka jeste HP ProBook 4720s, ili 4520s. cijena je max. 1400 KM. Jedini laptopi u tom cjenovnom rangu koji u izradi imaju aluminijum. Tu je i mat ekran (kod 4720s modela 1600x900) sa veoma dobrim uglovima gledanosti. Core i3 380M procesor, 4 GB rama i 320/640 GB prostora (zavisnost od tacne varijante konfiguracije). Graficka je ATI Mobility Radeon 6370 1 GB, koja predstavlja rebrandiranu 5470 karticu. Hladjenje odlicno rijeseno, bez ikakvih otvora na donjoj strani laptopa, tako da je veoma praktican za koristenje u krilu, bez briga oko zatvaranja istih.

Jedini negativni aspekti jesu malo poglup TouchPad, na koji se ipak da navici i samo 1 godina garancije.

Sve u svemu, jako dobar laptop, i vjerovatno, trenutni Best Buy kod nas.

Evo u Genelecu :

HP ProBook4720s XX835EA Core i3-380M 2.53G 17.3" 3/320GB ATI 6370/1G .. 1.193,50 KM + PDV
HP ProBook4720s XX836EA Core i3-380M 17.3" 4/640GB ATI 6370/1G BT Wn.. 1.236,00 KM + PDV

Izgleda da oni trenutno nemaju 4520s model, ali vjerujem da je ova HP-ova ponuda zastupljena kod vecine dilera informaticke opreme u BiH.
nevzad
Posts: 108
Joined: 17/08/2008 23:41

#23 Re: Kupovina laptopa

Post by nevzad »

Pročitah ovdje svašta pa nemogu da se ne uključim.
Tvrdnja Asus i tošiba su kvalitetne su presmješne. Ove se ne odnosi na brend nego na tvrdnju generalno.
Niko nije pomenuo najbitniju stvar. Brend računara nije bitan koliko je bitno koja serija se kupuje. Malo je glupo upoređivati laptope samo po brendu. To bi bilo isto kao uporediti dva različita brenda autoindustrije i reči ovaj je bolji. Ako je jedan bolji kao limuzina drugi je bolji kao SUV ili kao dostavno vozilo itd. Tako je i sa laptopima i računarima općenito.
Neprikosnoveni kralj biznis klase laptopa je LENOVO T serija (naslijednik IBM T serije) koja se iako mnogi tvrde suprotno nije upropastila preuzimanjem od strane Lenova. Onaj ko jednom uzme T seriju i koristi je kao poslovni računar može preći samo na novi model. Nemaju jaku grafiku ali to njihovim korisnicima i ne treba. Za to postoji serija W (workstation) koja ima grafičku ali čiji su drajveri prilagođeni za 3D rendering i sl. stvari pa nemoj da te ko prevari da je dobra za igre. Ostali Lenovo laptopi nisu ni blizu ove kvalitete ali je i razlika u cijeni JAKOO velika (kolko para tolko muzike).
Kada su u pitanju multimedia i igre tu se stvari mjenjaju i po svim relevantnim testovima najbolji omjer cijena kvalitet ide na stranu Toshiba satellite ali tu je i HP Pavilon kao i Dell Inspirion. Računaj da se Nvidia generalno daleko više grije od ATI-ija i da ti laptopi su zbog hlađenja bučniji i brže troše bateriju. Ako hoćeš da igraš kao na desktop mašini onda bogami moraš potegnuti malo dublje u džep i uzeti nešto tipa Alianware ili Asus F(neznam kako se tačno ove ali je jaka gejmerska mašina) i sl. Ovi iz prethodno spomenute srednje klase ti mogu polužiti za igranje ali na niskim rezolucijama. Čak i ako grafički procesor nosi istu brojčanu oznaku kao desktop verzija on je daleko slabiji. Obično se doda M što ti odmah znači da je grafika MOBILE.
Ja sam lično imao loša iskustva sa HP-om ali i sa Asus-om ali je to opet vezano za određene serije a ne za čitav brend.
Moj favorit za tebe bi bio Toshiba satellite a trebutno daju i dvogodišnju garanciju koja ti bogami puno znači ako ti ode nešto na laptopu (recimo display ili MB). Nešto ala ovaj model u Imtec-u:
1799KM ali ima modela vrlo sličnih za 1500KM
Toshiba Satellite L655-1DX, Intel Core i5-460 2.53GHz / 2,80GHz Turbo, Display LED: 15.6", RAM: 3072MB DDR3, HDD: 320GB (5400rpm), VGA: ATI Radeon HD 5650 1024MB DDR3, DVD +/- RW, LAN, WLAN: 802.11b/g/n, Web-Cam, Card Reader, eSATA, Bluetooth, HDMI, PN: PSK1JE-0DC00PY4, OS: Windows 7 Home Premium 64-bit. Garancija: 2god
User avatar
sivi_junior
Posts: 14
Joined: 05/08/2007 12:27
Location: Lukavac

#24 Re: Kupovina laptopa

Post by sivi_junior »

Ja prodajem jedan... pogledaj. Extra je, ja bi ga rado sebi ostavio... a posto je bratov a njemu trebaju pare, nista od toga. Graficka nije jaka jer je integrisana... al' za ovu cijenu mislim da je extra. Kupljen je na tigerdirect.com i cijena je ista. Brat ga je kupio dok je bio u Afganistanu, i donio ga je ovdje na odmor... al' ga nije smio vratit' zbog kontrole u kampu, tako da je ost'o ovdje... :)
http://www.pik.ba/artikal/1009695/acer- ... 734z-4512/
true
Posts: 265
Joined: 26/02/2011 14:13

#25 Re: Kupovina laptopa

Post by true »

o poslovnim ne bih da lupetam ali ako hoces bilo sta jace sa laptopom
ide lagano alienware
pa dell xps
hp envy ili neki dv6
asus f odlicnih ima
toshiba pojma nemam:D
Post Reply