Kupovina Kuce u SAD

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
corolla02
Posts: 10389
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#1 Kupovina Kuce u SAD

Post by corolla02 »

Eh, evo buduci da je ekonomija bukvalno u "toaletu" momentalno government daje tax deductible credit za kupovinu primary residance u polovini 2008 u tekucoj, sve nebili stimulisali kupce i pokrenili real estate business. Uzimajuci u obzir, historijske niske kamate i cijene samih kuca, ova opcija nije za odbaciti ukoliko nemate kucu do sad. Kod mene je neko od rodbine aplicirao i nada se da ce uci u ovaj program, ali za sada nista, on trazio kamatu od 4.75 a oni mu odobrili 5.25% kao najmanju mogucu na 30 god jer mu kreditna historija i nije bas najbolja. Inace znam pojedine nase ljude iz Evrope ili Kanade dolaze i kupuju kuce koje nikad nisu bili jeftinije do sad, inace koje su do jucer iznajmljivali/rentali u toku odmora a danas gledaju da ih kupe jer market je takav kakav jeste, tj. primjerice imate kuce koje su prije 3 godine vrijedile $1mil a sad ista ta ista iznosi nekih $500.000 ili $220.000 a sad $150.000, itd itd.
Last edited by corolla02 on 03/06/2009 16:11, edited 1 time in total.
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#2 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by zambaklija »

bogami te njihove (američke) kuće nisu vrjedne ni 15000$ a kamoli stopedeset hiljada ako se uzme u obzir da su u njih kuće u stvari stilizovane barake :skoljka:
User avatar
Kraljica_Suza
Posts: 898
Joined: 05/03/2009 16:48
Location: Graškograd

#3 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by Kraljica_Suza »

Kako je ova kriza, ne mozes ni prodati kucu da je ne znam ti kakva cijena, nece niko :cry:
User avatar
corolla02
Posts: 10389
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#4 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by corolla02 »

zambaklija wrote:bogami te njihove (američke) kuće nisu vrjedne ni 15000$ a kamoli stopedeset hiljada ako se uzme u obzir da su u njih kuće u stvari stilizovane barake :skoljka:
To je takav sistem ovdje, Amerika je zatvorena i specificno trzizte samo za sebe. Uz kucu, koje su super funkcijalne, tj. promjeniti raspored soba, promjenit zid, vrata, u zimu ne treba mnogo energije da se zagrije, te u ljeto da se opet rashladi i sl. sve to najcesce ne uzima mnogo vremena i ako znas ponesto o tome/uradi sam mozes se doprinjeti vrijednosti kuce. Istina, nekad su popravci nuzni ali pravilnim odrzavanjem moze da traje i traje. Takodjer, uz kucu placas i zemljiste koje zavisno od velicine i lokacije moze doseci ukopnu vrijednosti do 50%, od totala kuca+zemljiste. Ovdje se ljudi odlucuju na kupovinu kuce koja te gotovo jednako izadje kao i rentanje iste ili apartmana nakon povrata taxa i ovih stimlansa od vlade SAD.

@Kraljica_suza, slazem se sa tobom daje je momentalno idealan period za kupovinu kuca ali ne i za prodaju istih!
:D
musac
Posts: 553
Joined: 02/02/2007 11:07

#5 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by musac »

Pa nothing... ako uzmemo u obzir present market, najbolje je izvući money iz savings account i buy kuću. Sada jeste the best vrijeme da se to uradi. A of course, ko nema para na savings account, moze uzeti credit. Daje government credit koji je povoljan. Ja sam from USA.
User avatar
corolla02
Posts: 10389
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#6 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by corolla02 »

musac wrote:Pa nothing... ako uzmemo u obzir present market, najbolje je izvući money iz savings account i buy kuću. Sada jeste the best vrijeme da se to uradi. A of course, ko nema para na savings account, moze uzeti credit. Daje government credit koji je povoljan. Ja sam from USA.
Ko ima toliki kes pogotovo, ali malo nas je takvih!
:D
bevomill77
Posts: 20
Joined: 22/04/2009 15:13

#7 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by bevomill77 »

zambaklija wrote:bogami te njihove (američke) kuće nisu vrjedne ni 15000$ a kamoli stopedeset hiljada ako se uzme u obzir da su u njih kuće u stvari stilizovane barake :skoljka:

Bogami ove njihove nove kuce su da padnes na d*** u odnosu na nase . Sta ako drvene? to im je veca prednost za dizajn njihove kuce su prelijepe kako spolja jos su ljepse iznutra to govorom za kuce koje su gradjene od 1990ge i kuce milionera su nesto sto mi mozemo samo da sanjamo . Zato evo gledam vec su u Bosni preuzeli Americki stil gradnje .Te kuce o kojima ti pricas su stare i po 200g koje su pravljene dok smo mi jos uvjek zivjeli u seperusama ;-)
User avatar
rajvosa^
Posts: 1787
Joined: 18/05/2006 19:38

#8 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by rajvosa^ »

corolla02 wrote:
zambaklija wrote:bogami te njihove (američke) kuće nisu vrjedne ni 15000$ a kamoli stopedeset hiljada ako se uzme u obzir da su u njih kuće u stvari stilizovane barake :skoljka:
To je takav sistem ovdje, Amerika je zatvorena i specificno trzizte samo za sebe. Uz kucu, koje su super funkcijalne, tj. promjeniti raspored soba, promjenit zid, vrata, u zimu ne treba mnogo energije da se zagrije, te u ljeto da se opet rashladi i sl. sve to najcesce ne uzima mnogo vremena i ako znas ponesto o tome/uradi sam mozes se doprinjeti vrijednosti kuce. Istina, nekad su popravci nuzni ali pravilnim odrzavanjem moze da traje i traje. Takodjer, uz kucu placas i zemljiste koje zavisno od velicine i lokacije moze doseci ukopnu vrijednosti do 50%, od totala kuca+zemljiste. Ovdje se ljudi odlucuju na kupovinu kuce koja te gotovo jednako izadje kao i rentanje iste ili apartmana nakon povrata taxa i ovih stimlansa od vlade SAD.

@Kraljica_suza, slazem se sa tobom daje je momentalno idealan period za kupovinu kuca ali ne i za prodaju istih!
:D
Jebes kucu da izvines...nju je lako napraviti....ovdje se placa zemljiste. E sad zavisi gdje hoces kucu da pravis....ili kupis. Tacno dok rentas nista ne odbijas na taxama, dakle lovu dajes nekom drugom. Kupis kucu sav interes odbijes...a nakupi se. Ma sve je do osobe i malo mozganja i klikeranja i trazenja rupa u sistemu. Sve se nauci :D
User avatar
rajvosa^
Posts: 1787
Joined: 18/05/2006 19:38

#9 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by rajvosa^ »

Kraljica_Suza wrote:Kako je ova kriza, ne mozes ni prodati kucu da je ne znam ti kakva cijena, nece niko :cry:
Zato sto raja ceka preokret...svi kontaju mozda cijene odu dole jos malo....al vjeruj mi prvi znak poboljsanja...vidjet ces kad se zalete. Znam imam ih na cekanju.... :D
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#10 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by ljubav_aha »

zambaklija wrote:bogami te njihove (američke) kuće nisu vrjedne ni 15000$ a kamoli stopedeset hiljada ako se uzme u obzir da su u njih kuće u stvari stilizovane barake :skoljka:
jesu ako imas arhitektu koji ce ti lijepo sve po tvom cejfu napraviti :mrgreen: plus u pojedinim drzavam kuce su ljepse :)
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#11 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by Jara »

bevomill77 wrote:
zambaklija wrote:bogami te njihove (američke) kuće nisu vrjedne ni 15000$ a kamoli stopedeset hiljada ako se uzme u obzir da su u njih kuće u stvari stilizovane barake :skoljka:

Bogami ove njihove nove kuce su da padnes na d*** u odnosu na nase . Sta ako drvene? to im je veca prednost za dizajn njihove kuce su prelijepe kako spolja jos su ljepse iznutra to govorom za kuce koje su gradjene od 1990ge i kuce milionera su nesto sto mi mozemo samo da sanjamo . Zato evo gledam vec su u Bosni preuzeli Americki stil gradnje .Te kuce o kojima ti pricas su stare i po 200g koje su pravljene dok smo mi jos uvjek zivjeli u seperusama ;-)
samo da pitam...pliiiz, sta je to seperusa? :-? ko vi???
shadow
Posts: 1631
Joined: 18/12/2005 14:54
Location: Charles River

#12 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by shadow »

ljubav_aha wrote:
zambaklija wrote:bogami te njihove (američke) kuće nisu vrjedne ni 15000$ a kamoli stopedeset hiljada ako se uzme u obzir da su u njih kuće u stvari stilizovane barake :skoljka:
jesu ako imas arhitektu koji ce ti lijepo sve po tvom cejfu napraviti :mrgreen: plus u pojedinim drzavam kuce su ljepse :)

Apsolutno. Mislim da su ovdje na northeastu najruznije (ili medju najruznijim) u Americi. A po cijenama su medju prvih 5, pljacka opstenarodna. Koliko sam ja zapazio, sto ides juznije i kuce su ljepse, nije bas pravilo ali nije ni daleko od istine. Btw, Las Vegas je grad koji je najvise izgubio na vrijednosti, kuce su tamo pale cak 70%, katastrofa. Uglavnom, ne isplati se bas u svim gradovima ni kupiti, bez obzira sto od rentanja nemas nikakvog povrata. Ima ih koji su tako razmisljali pa kupili i sad ne vide dan jer rade 3 posla samo da bi pokrili ratu :-D
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#13 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by TheMule »

Kupovina kuce se ne ispaliti ako nemas gotovinu da kupis bez kamata . Ako kupis na rate, ispadne da platis 3 puta vise, + porezi koji te ubiju. Vise se isplati rentati.
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#14 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by Nosferatu »

Postoji i druga strane medalje.

Jednom kad kucu kupis i otplatis - koje to troskove imas?

Problem nasih je sto nece da shvate da ne mozes kupovati kuce koje ne mozes odplatiti. Ne mozes raditi posao na kojem je satnica $15 i imati kucu od pola milliona. A one od $100.000, nisu vrijedne njima, ne izgledaju nesto posebno, nemaju jazzuije, 4 spavace sobe, bazen, podrum, garazu uz kucu i nije napravljena kuca prije 5 godina vec 40. Radije bi zivjeli po apartmanima. Ko to zivi po apartmanima? Sve fukare, bijada, klosari, student, razvedeni i sirotinja, guba. A guba se hvata na covjeka, ti niti rade niti spavaju, dernece, rostiljaju, moras da cujes tv kad je utakmica, moras da cujes kad se pisa i sere, pocesto su apartmani vrlo brzo zaposjednuti od tih pa postanu scena okupljanja kriminalaca, landlordima se jebe za odrzavanje istih gledaju samo kako da kupe jos vise i vise i vise buildinga da imaju jos vise apartmana, i jos vise podstanara a sve ce obaviti s istim brojem ljudi tj. kad ti se i ako nesto pokvari treba 2-3 dana da dodjes na red da te vide i da poprave.

Kuca kako ti rece, u pravu si, prvo si duzan banci, drugo moras imati full insurance, trece platiti sve poreze na zemljiste, pa onda sve racune koji ti dodju, tj. svaki dan otvaras sanduce i nalazis kome si i sta sve duzan. Onda moras raditi okolo da odrzavas da je to na nesto nalik. Ako ne pokosis travu dodje city pa ti kaze da moras ili ces platit kaznu tj. oni ce dovesti covjeka koji ce to uraditi umjesto tebe a ti moras da platis. Moras popravljati sve iznutra/izvana. I svo svoje slobodno vrijeme investiras da bi to na nesto bilo nalik - ali imas svoju slobodu, komadic zemlje, ne znas jel komsija gleda ovaj ili onaj kanal, jel guzi ili ne guzi, jel se posvadjao sa zenom ili se dere jer se napio pa mu ceif da se dere.

Ali evo da ti dadnem ja jednu jednostavnu racunicu.
Recimo kuca $150.000 kosta. To je 120 mjesecnih rata, s kamatom od 6% rata je $1650. Poreza neka bude 4-5.000 godisnje. Insurance na kucu neka je $1000. To je circa 25.000. Ako kupis novu kucu danas, dobijes od prvog obracuna poreza nazad meni se cini incijativu neku do 8.000? Svake godine ces sigurno dobiti nazad pare od poreza dok kucu isplacujes. Dakle potrosis 25.000x10 godina = 250.000. Za 10 godina neka kuca vrijedi 200.000. Izgubio si 50.000 ali si zivjeo u kuci za $5000 godisnje. Da je prodas za onoliko koliko si kupio, 150.000, izgubis 100.000.

Zivis u apartmanu, neka je $500, a nema familijarnog apartmana za 500 dollara, cijena je negdje ispod 1000 ako nisi u NorthEast-u ili Californiji (tamo su i kuce i apartmani skupi nekako bare-bare). Dakle godisnje platis izmedju 6000-12,000. Za 10 godina 60-120.000 potroseno - ni na sta. Ne mozes ih vratiti nikako. A gdje je kvalitet zivota u kuci vs. apartmanu?

Teska je ovo odluka, problem dugovanja je cesto - emotivni. Covjeku je lakse dati $1000, bez povrata nego $2000, a mu se mozda 100% vrate. Ali, prvo plati pa se klati. I istina jeste, najbolje je zivjeti u apartmanu i skupiti kesa, 30-40% vrijednosti kuce, uzeti loan na sto kraci period, i onda sto god zaradis usmjeriti da isplatitis mortgage ( s nekih par hiljada za nedaj boze da se nesto desi u pricuvi), dok ga ne vratis. A oni standardni mortgage od 30 godina, i slicno, to je za budale koje hoce da zive u kuci, placaju ratu kao za apartman, a ne shvataju da u prvih 5 godina otplate, nece vratiti 5% svog duga jer banka prvo naplati svoj interes, za 30 godina, pa tek ti onda pocnes odplacivati glavnicu.
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#15 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by Dado dijasporitus »

Nosferatu I ti ga pravo pretjera. Ispade ako zivis u stanu da si automatski zadnji sljam drustva. Zaboravljas da ako kupujes stan da zgrade u kojima su stanovi na prodaju obicno imaju kooperative (slicno kucnom savjetu kod nas). Vecina stanovlasnika zivi u stanu koji ima u vlasnistvu tako da im je itekako stalo da se dekorum kompleksa odrzava jer to direktno utice na vrijednost stana. Isti kooperativi obicno imaju zajednicku agenciju koja odrzava stanove kao I zajednicko osiguranje i poreze. Pojedini kooperativi dijele I troskove struje, vode, plina I ostalih “komunalija” tako da su troskovi daleko manji nego kad imas kucu. Tacno, nemas privatnost kao sto imas sa kucom ali opet se vracam na dekorum koji svaki vlasnik stana zeli da odrzi jer mu utice na vrijednost stana a u sta ulazi I suzdrzavanje od glasne muzike I svega ostalog sto bi smetalo drugima. Zivot u stanu je kao zivot u zajednici. Ima izuzetaka ali ih ima I kad se radi o dijelovima grada gdje imas samo kuce. Za stan stoji pravilo da ako neznas kako da funkcionises u zajednici, stan nije za tebe.

Nije tacno ni da trebas ciljati na to da se stan ili kuca isplati sto je prije moguce. Investiranje u nekretnine je jedna vrsta investiranje u trziste, mozda I najsigurnija investicija. S obzirom na ponudu I potraznju cijene stanova idu gore I dole sto znaci da ako dobro procjenis stvari, nekretnina koju kupujes ti moze donijeti veliki profit. Vrlo rijetko ljudi izgube na stanovima I jedino kad se dese velike ekonomske krize kao sto je npr. ova trenutna.

Inace Ameri su skontali jednu stvar koja je u suprotnosti sa bosanskim mentalitetom. Nasi ljudi grade kuce da je imaju citav zivot i da je mogu ostaviti svojoj djeci u amanet. Oni na kuce gledaju kao ognjista za generacije, kroz koju se stvara istorija familije. Ameri na kuce gledaju iz cisto biznis perspektive, kao privremenu neophodnu, investiciju I stepenicu ka necem novom I vecem.
User avatar
corolla02
Posts: 10389
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#16 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by corolla02 »

Treba istaci da vecinu kuca koji nasi ljudi kupuju, kupuju kao "dom" pa tek onda kao "invensticiju" za pranje taxa. Po prirodi, nas je covjek tu gdje padne tu se i skrasi. Vjerovatno da nije bilo samog rata svi bi zivjeli u svojoj carsiji i dan danas jer je to nas mentalitet. Takodjer na danasnjem vaktu kad je prisutna deflacija u real estate i povoljne kamate te dosta nasih vaga sta je bolje ili kuca ili apartman. Danas za iste pare koje dajes za rentu, moze se naci i kuca ili pak za nesto vise s toga se i odlucuju na kupovinu kuce. Ovo pogotovo dolazi do izrazaja kod supruznika sa djecom ili manjom ili vecom. Manja djeca imaju svoj kutak privatnosti, i roditelji to vide da djeca se nece druziti na ulici te sa kojekakvim "problemima u drustvu". Takodjer, zele osigurati zivot dostojan covjeka ovamo sto ukljucuje imati lijepa auta i skockan dom. Za novo auto, cirka nekih $20K je neophodna garaza -u apartmanu ce ti ga neko zagrebati, unutra sredjen dom sa pratecim stvarima, nov namjestaj, kablovska, DSL, itd itd, a to je sve najvise moguce organizirati u prostranoj kuci, gdje opet mozes ugostiti prijatelje ili rodbinu kad ti volja.
Po meni, jedino opravdanje za apartman je kad se na novo zapocinje zivot i one koji ne misle ziviti u USA, tj. svake godine ici u Bosnu i tako ne imati ni buducnosti ni vizije o Americi, ni zivota kao samac ili familijarno.
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#17 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by Dado dijasporitus »

Za taj mentalitet si pogodio I to je isto sto sam I ja govorio. Inace nema nista lose u tome da covjek trazi dom povrh investicije. Ameri ipak nisu takvi sto je takodjer u redu. Sve je stvar izbora.

Nisam siguran da bih se bas slozio oko toga gdje djeca bolje odrastu, u kuci ili u stanu. To prikrivanje djece od “problema drustva” ima I svoje posljedice jer ce dijete, kasnije odrasla osoba, kad tad se suprostaviti sa “problemima drustva” I jedina sansa da ih obucis kako da se ophode sa istim je dok jos odrastaju. Djeca u kucama, narocito u americkoj suburbiji, su izolovana, socijalno odstranjena I cesto depresivna zbog nedovoljnog kontakta sa okolinom. To sa sobom vuce svoje “problem drustva” sto nekako I objasnjava zasto se incidenti tipa “Columbine Highschool” cesce desavaju u suburbiji nego u gradskim centrima gdje djeca uglavnom zive po stanovima.

Sto se tice uredjivanja stanova vs kuca, vidio sam daleko bolje opremljene stanove nego kuce a nerijetko su I prostraniji I bolje osvjetljeni od kuca. Stanovi cesto nude I lijepe vidike ako si na 5-6 spratu, neki cak I zajednicke prostorije, biblioteke, teretane, pojedini imaju vrtove za obradjivanje a neki imaju I igralista za djecu itd. Tacno je da je potrebno imati garazu za auto ako zivis u stanu ali ako cu ja svoj stil zivota podrediti brizi da li ce mi neko ogrebati auto, .ebo taj zivot.
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#18 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by Nosferatu »

Dado dijasporitus wrote:Nosferatu I ti ga pravo pretjera. Ispade ako zivis u stanu da si automatski zadnji sljam drustva. Zaboravljas da ako kupujes stan da zgrade u kojima su stanovi na prodaju obicno imaju kooperative (slicno kucnom savjetu kod nas). Vecina stanovlasnika zivi u stanu koji ima u vlasnistvu tako da im je itekako stalo da se dekorum kompleksa odrzava jer to direktno utice na vrijednost stana. Isti kooperativi obicno imaju zajednicku agenciju koja odrzava stanove kao I zajednicko osiguranje i poreze. Pojedini kooperativi dijele I troskove struje, vode, plina I ostalih “komunalija” tako da su troskovi daleko manji nego kad imas kucu. Tacno, nemas privatnost kao sto imas sa kucom ali opet se vracam na dekorum koji svaki vlasnik stana zeli da odrzi jer mu utice na vrijednost stana a u sta ulazi I suzdrzavanje od glasne muzike I svega ostalog sto bi smetalo drugima. Zivot u stanu je kao zivot u zajednici. Ima izuzetaka ali ih ima I kad se radi o dijelovima grada gdje imas samo kuce. Za stan stoji pravilo da ako neznas kako da funkcionises u zajednici, stan nije za tebe.

Nije tacno ni da trebas ciljati na to da se stan ili kuca isplati sto je prije moguce. Investiranje u nekretnine je jedna vrsta investiranje u trziste, mozda I najsigurnija investicija. S obzirom na ponudu I potraznju cijene stanova idu gore I dole sto znaci da ako dobro procjenis stvari, nekretnina koju kupujes ti moze donijeti veliki profit. Vrlo rijetko ljudi izgube na stanovima I jedino kad se dese velike ekonomske krize kao sto je npr. ova trenutna.

Inace Ameri su skontali jednu stvar koja je u suprotnosti sa bosanskim mentalitetom. Nasi ljudi grade kuce da je imaju citav zivot i da je mogu ostaviti svojoj djeci u amanet. Oni na kuce gledaju kao ognjista za generacije, kroz koju se stvara istorija familije. Ameri na kuce gledaju iz cisto biznis perspektive, kao privremenu neophodnu, investiciju I stepenicu ka necem novom I vecem.
Ja sam druze u Americi zivjeo 5 godina u kuci i 5 godina u stanu. Prije toga sam bio zakleto haustorce iz BiH. U Americi u stanu zivi samo onaj koji ne moze kucu da priusti. Samo ti zive u stanu. I ja sam jedan od njih, a ne mogu da priustim jer sam samac, i ne isplati mi se kupiti kucu, da je najbolji deal na svijetu kad nisam u njoj najveci dio dana. Drugi problem je sto te kuca veze, i to je najveci problem koji ja imam s kucom, jer ne moze se kuca kupiti tamo gdje ne mislis zivjeti ili ne znas koliko ces dugo ili ako znas da ces ici na neku drugu lokaciju u dogledno vrijeme. Kuca se mora uzeti tamo gdje planiras biti barem sljedecih 5 godina, a to zavisi od prvenstveno karijere, poslodavca, i tebe samog-a.

I na kraju - svi dugovi koje imas, gledaj da ih isplatis sto prije. Jedini zajam koji se ne isplacuje najbrze sto mozes je onaj za skolovanje zbog poreskog kredita koji postoji do meni se cini $2400 godisnje. Ali i tu ima tanka linija koja spaja i razdvaja.

Jedini rezon ne isplacivanja je da ce dollar devalvirati toliko da ce za 15 godina biti suma koju placas 50% kolika je danas. Ali - cak i da cijene idu gore, plate ne idu gore, koliko je u zadnjih 5 godina tvoja plata otisla na gore? A bez toga, ne moze ni suma u dollarima postati smijesno mala osim nakon 29 godina, ali dok ti doguras do 29 godina, ti si 3 kuce takve isplatio, pa koje tu budala?

Na svemu drugome - sto ti duze cekas, i sto je manje ucesce, to je veci interes banke, i tu vise rizikujes. Niko od nas ne planira u kuci zivjeti 30 godina, da je ne znam kakva, stoga, sto bi je odplacivao 30 godina? Taj mortgage je baziran na premisi iz 1950 kad se je sububria razvijala i kad je radio samo muskarac, a trebalo je tolike novoizgradjene kuce nekom uvaliti, s tim je dolazilo da moras imati i automobil jer je daleko od posla i svega drugog, i to je kako je Amerika finansijski krenula da postane sila. Sutra da ostanes bez posla, banka proda kucu za ostatak duga koji ti imas, pa taman da si ti otplatio 80% te kuce, oni je prodadose za 20% ukoliko si delinkventan u svom placanju iste, samo da svoju stetu nadoknade, a ti sto si pare investirao - nemas nikakve povrati nikakve zastite, nemas nista. Zbog toga - cekati da se kuca sama isplati za mene nije inteligentno. Radije kupi manje, neka je losije, ali neka mozes sto prije isplatiti i neka je tvoje.

I normalno, cim isplatis jednu kucu, gledas da je prodas po novce koje si investirao, i da sav taj kes, prebacis i kupis drugu, dva put skuplju, i da ponovo pocnes da gulis bananu. Ali - tad ces vec zivjeti u respektabilnom naselju, u kojem ne moze svaka fukara za odplacuje kucu od pola miliona, ali moze svaka fukara da placa stan od $1000, i to nema veze s tobom - ima veze s tvojom djecom, s kim ce ici u skolu, kakva je sigurnost u naselju, hoce li ti neko doci i ukrasti automobil, sacekati te na semaforu pa ti pistolj metnuti na sljepocnicu kroz prozor. Ti to mozda sad ne vidis, ili je mozda NYC drukciji jer je tu previse ljudi, sve je uzasno skupo, npr. na Manhetnu rupa u zidu se iznajmljuje za $2000-3000 mjesecno, a garsonjere su po million dollara + ako hoces da ih kupis, zbog toga, ja tu ne bih mogao zivjeti jer mi ne znace sadrzaji jednog grada, niti ljudi u jednog gradu koliko mi znaci moja sloboda da imam dvoriste i avliju, da sam siguran i da ima nesto prirode oko mene i u blizini. Jos kad pri tome dodas, da smo mi svi morali krenuti od nista, kad kreces od nista ne mozes kretati tamo gdje je zivot najskuplji i gdje moras da radis vise, budes placen manje (jer ima toliko miliona ljudi koji bi vrlo rado da rade tvoj posao) i jos da podnosis psihicki multi-milionski grad, guzvu, vrevu, osjecaj da si muha na zidu i da nikome nije stalo do tebe. Doduse ovo su individualni faktori, tako da ja tebi ne mogu govoriti sta da radis, ali - jednom kad budes zivjeo u kuci, vidjeces sta je kuca i zbog cega su tolike pare u tom biznisu, a to nije badava. I ako ce ti pomoci sta da prevazidjes sujetnost na ovo sto ti ja rekoh o stanu, ja i dan danas zivim u stanu i zivjecu dokle god se ne ozenim, a mozda i poslje toga, ovisno o tome koliko mi dugo treba da prikupim kao sto rekoh 30-40% downpayment-a, za ono sto smatram da je dovoljno vrijedno tih para. Ali, standard zivota u stanu je mnogo manji, narucito ako imas djecu, jer dijete bi imalo i cuku, i htjelo da izadje (osim da je na ulici - a zna se ko bude na ulici), i slicno. I kad vrisne i kad cikne, ne budi se komsiluk, i kad pelene bacis ne smrde sve iz zajednickog kontenjera, i slicno. Kucu kad imas - ne smije policija da dodje, bez naloga da te zajebava. Razumijes, dodje policija na vrata, ti im mozes reci mrs kod sudije, pa neka vam dadne nalog, pa me onda dodjite zajebavati, a kamoli ko drugi da te stema. I za mene je mnogo prirodniji zivot u kuci, zdravije se covjek osjeca, zivis u nekoj simbiozi s prirodom, kad pada snjeg, ti cisti snjeg, kad raste trava ti kosis travu, u kakvoj si sprezi s prirodom u apartmanu, ni kakvoj, totalno si umjetan, odvojen, ne primjecujes uopste - nista sto se vezuje za prirodu, osim ako ne odes u neki park da se nagledas zelenila oko sebe, i da ti to bude za sljedecih 7-14 dana. Jos kad pri tome dodas - koje je godina napravljen stan u kojem ti zivis? Pa sigurno nije mladji od 20+ godina, u Americi se apartmani skoro pa vise ne prave. Onoliko koliko ih ima, ima ih. Mogu praviti townhouses, condominijume i slicno, ali vecina apartmanskih naselja i zgrada su stare, i to se osjeti. Cine covjeka pasivnim - u apartmanu pretjeracu sad kad kazem ali ne smijes udari ekser u zid, kamoli nesto promjenuti, a svi koji imaju kuce vjecno rade i zabavljaju se nekim projektima, djelomicno da im bude ljepse, djelomicno sto je to eskejpizam sa posla i obaveza, djelomicno sto dize cijenu kuce kad je budes prodavao, tako da svaka investicija moze da ti se vrati, samo da ti ovaj jedan primjer dadnem, u kraju u kojem su dosli Bosanci, nas oko 14.000, cijena kuce je otisla sa $15-25.000 do $75.000 pa neke i po $100.000 su se prodavale u roku od 5 godina. Samo jer je bila potraznja, jer smo mi domacini i svaka kuca je bila u boljem stanju nakon sto je bosanac u njoj zivjeo nego prije nego sto je u nju uselio. A jos su to - prve kuce u Americi. Kad ode vrijednost kuce na gore, vrijednost zemljista, - sta grad oporezuje - oporezuje procjenu koliko ti vrijedi kuca i zemljiste, ako vrijedi vise, odmah je i njima vise i odmah je i grad bogatiji, s vise para bolje je placena policija i ima ih vise i bolje su placeni i ucitelji i skole su bolje, i ulice su cistije, i sve funkcionira lakse, ali, kad nema toga vrati se sve na stanje prijasnje.
User avatar
corolla02
Posts: 10389
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#19 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by corolla02 »

Ja licno bih odabrao kucu preko apartmana iz vise razloga, ali opet to je moje licno misljenje.
Znas kako kazu za Americke zidove : "Previse su debeli kad nesto treba da cujes ali i iprevise tanki kad hocemo nesto da sakrijemo". Apartmani su dobri za samce i nekog ko ima namjeru u bliskoj buducnosti da se premjesta, bili to drugi grad, state ili kontinent. Tu nemas obaveza oko ciscenja naokolo, krecenja, popravke aparata, sta ti se got pokvari tu je tvoj landlord koji ce se pobrinuti, dodouse nekad i ne bas u friendly vremenskom periodu. Sto se tice kuce, tu je obratna situacija, to je mnogo veca obaveza, ima tu mnogo stosta sto te obavezuje ali sve dok se ne uselis, ti nemas pojma sta te sve ceka. Ali kuca nudi taj dodatni komoditet koji ne mozes naci u apartmanu, i ocigledno uz svoju cijenu. Kad si samac taj ogromni prostor ti jednostavno ne treba, sve dok se ne pojavi familija. Mozda na sjeveru da ali ovdje na jugu, vremenske prilike i nemaju puno ujecaja na socijalni zivot tvoje familije/djece. Ovdje kod mene na jugu, djeca su vani gotovo svaki dan. U svakoj diviziji imas sto nase dijece tako i druge/vrsnjaci koja skupa idu u skolu, provode tamo vrijeme skupa, u school busu, pa onda kad se vrate i na ulici gdje zive. Kao sto i sam vec znas, neighborhoods u ruralnim dijelovima su pretezno zatvorenog tipa, tj. djeca i stanari su iskljucivo iz tog neighborhooda, mnogi takodjer nude, bazen i tenis igraliste. Znaci sa svim ovim je zadovoljen taj faktor socijalnog zivota i uz to odvojenog od apartmana koje najcesce naseljavaju neki problemi, i roditelji kao i njihova djeca. Eh, sad je stvar roditelja koliko hoce dalje da obezbjede djecu te da im ispune dan.
Danas takodjer ljudi kupuju duplexe ili townhomes sto je takodjer OK jer za nesto manje $$$ mozes sebi osigurati neki dom/nekretninu.
I opet ono, od kuce mozes napraviti dom i nadati se da ce biti jednom tvoja punootplacena, dok kod apartman/renting to ne mogu jer znam da nikad nece biti moj.
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#20 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by Dado dijasporitus »

Mislim da pricamo o razlicitim stvarima. Ja uporedjujem kupovanje kuce vs kupovanje stana (ne rentanje stana). Kad kupujes stan ti si landlord. Za sve unutrasnje potrebe si sam odgovoran tako da sam odabiras kako ga zelis namjestiti koje aparate zelis kupiti koje boje zidove farbati, kakve podove, plafone I sve ostalo imas po zelji. Zajednica vlasnika apartmana obicno zaposljava agencije koje se brinu za odrzavanje zajednickih dijelova kompleksa, I eksterijera kao sto su zelene povrsine, igralista, parking itd. Troskovi su uvijek visestruko manji kad imas stan u vlasnistvu ali valjda privatnost koju dobijes sa kucom balansira tu cijenu.

Drustveni zivot u ruralnim dijelovima ili suburbiji se obicno odvija u transportnim sistemima I vrlo ogranicenim rekreativnim opcijama kao sto su teniski tereni, fudbalska igralista I sl. Ali suburbia sama po sebi je zamisljena upravo za ljude koji se cesto sele, te im nudi I ispunjava tek ogranicene zahtjeve zivota. Suburbija nije mjesto gdje se trazi dom jer nenudi osjecaj pripadnosti I identiteta sto vecina individualisticki orijentiranih Amera ionako netrazi. Njihovo osnovno vidjenje nekretnina je iz cisto biznis perspektive u okvirima njihovog cjelokupnog finansijskog boljitka tako da nije potrebno da se u suburbiji uopste I stvara ambijent koji se moze naci u gradovima.

Imao sam tu priliku da zivim I na jugu I na sjeveru, I u gradu I u suburbiji I svaki put bi I u svakoj mogucnosti uvijek odabrao grad. Grad iako ima mnostvo mana, ipak nudi nesto sto ispunjava zivot I cini ga kreativnijim a sto suburbija po svojoj strukturi nikad nemoze ponuditi.

Na kraju ipak nepostoji univerzalno rjesenje za sviju. Svako odabira ono sto mu najvise znaci u zivotu.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#21 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by jefferson »

Dado dijasporitus wrote:Mislim da pricamo o razlicitim stvarima. Ja uporedjujem kupovanje kuce vs kupovanje stana (ne rentanje stana). Kad kupujes stan ti si landlord. Za sve unutrasnje potrebe si sam odgovoran tako da sam odabiras kako ga zelis namjestiti koje aparate zelis kupiti koje boje zidove farbati, kakve podove, plafone I sve ostalo imas po zelji. Zajednica vlasnika apartmana obicno zaposljava agencije koje se brinu za odrzavanje zajednickih dijelova kompleksa, I eksterijera kao sto su zelene povrsine, igralista, parking itd. Troskovi su uvijek visestruko manji kad imas stan u vlasnistvu ali valjda privatnost koju dobijes sa kucom balansira tu cijenu.

Drustveni zivot u ruralnim dijelovima ili suburbiji se obicno odvija u transportnim sistemima I vrlo ogranicenim rekreativnim opcijama kao sto su teniski tereni, fudbalska igralista I sl. Ali suburbia sama po sebi je zamisljena upravo za ljude koji se cesto sele, te im nudi I ispunjava tek ogranicene zahtjeve zivota. Suburbija nije mjesto gdje se trazi dom jer nenudi osjecaj pripadnosti I identiteta sto vecina individualisticki orijentiranih Amera ionako netrazi. Njihovo osnovno vidjenje nekretnina je iz cisto biznis perspektive u okvirima njihovog cjelokupnog finansijskog boljitka tako da nije potrebno da se u suburbiji uopste I stvara ambijent koji se moze naci u gradovima.

Imao sam tu priliku da zivim I na jugu I na sjeveru, I u gradu I u suburbiji I svaki put bi I u svakoj mogucnosti uvijek odabrao grad. Grad iako ima mnostvo mana, ipak nudi nesto sto ispunjava zivot I cini ga kreativnijim a sto suburbija po svojoj strukturi nikad nemoze ponuditi.

Na kraju ipak nepostoji univerzalno rjesenje za sviju. Svako odabira ono sto mu najvise znaci u zivotu.
:thumbup:
User avatar
corolla02
Posts: 10389
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#22 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by corolla02 »

Za samca je grad ali za familiju je suburban area i to je neko nepisano pravilo, jer je grad je renta/stanovi preskupa za razliku od suburban area i lakse je placati stan jednosobni vec recimo trosobni, po meni barem. City u Americi je iskljucivo poslovno orijentisan sa visokoobrazovno institucijama, a sve ostalo je na strani suburbije, gdje zive bogatuni koji samo kad moraju posjecuju cities
Last edited by corolla02 on 03/06/2009 21:52, edited 1 time in total.
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#23 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by detroit-mercy »

Pravo vrijeme za kupovinu, market je na dnu ili skoro dotakao dno. Ja bogami kupio, cijena sitnica, forclosed property. Kuca je prije cetiri godine placena duplo vise, sub-urbia, naselje srednja klasa zivi. Zelenilo i te pizdarije svuda okolo. Samo da dodam, da je rata malo vise od polovine sto bi platio za dvosoban apartman, ovako za male pare dobije keru od 2000s/f sa dvije garaze. Ja bogami nisam mogao niti htio propustiti ovaku priliku, jer ovo se ne ukazuje svaki dan. Moja preporuka, buy.
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#24 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by Dado dijasporitus »

corolla02 wrote:Za samca je grad ali za familiju je suburban area i to je neko nepisano pravilo, jer je grad je renta/stanovi preskupa za razliku od suburban area i lakse je placati stan jednosobni vec recimo trosobni, po meni barem. City u Americi je iskljucivo poslovno orijentisan sa visokoobrazovno institucijama, a sve ostalo je na strani suburbije, gdje zive bogatuni koji samo kad moraju posjecuju cities

Ako uporedjujes rentanje stana I kupovanje kuce onda si u pravu.

Ako uporedjujes kupovanje stana I kupovanje kuce onda je situacija potpuno drugacija. Za primjer u mojoj zgradi 90% stanara su familije. Trecina njih ima djecu, trecina su mladi bracni parovi bez djece a ostatak su penzioneri cija su djeca negdje odselila. Vrlo malo je samaca. U skolu, a ima ih 4 u krugu od 300 metara, djeca idu pjeske iako takodjer autobus staje ispred zgrade. Kompleks ima igraliste za djecu I livade za rekreaciju. Velika vecina ovakvih kooperativnih kompleksta ili condo kompleksa u gradovima ima slicnu strukturu stanovnistva. Varijace postoje ali ne velike. Dakle nije tacno da gradovi nisu za familije jer cinjenice govore suprotno niti postoji neko nepisano pravilo za to osim ako ti real estate agent koji ti prodaje kucu takodjer proda I tu pricu.
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#25 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by Dado dijasporitus »

detroit-mercy wrote:Pravo vrijeme za kupovinu, market je na dnu ili skoro dotakao dno. Ja bogami kupio, cijena sitnica, forclosed property. Kuca je prije cetiri godine placena duplo vise, sub-urbia, naselje srednja klasa zivi. Zelenilo i te pizdarije svuda okolo. Samo da dodam, da je rata malo vise od polovine sto bi platio za dvosoban apartman, ovako za male pare dobije keru od 2000s/f sa dvije garaze. Ja bogami nisam mogao niti htio propustiti ovaku priliku, jer ovo se ne ukazuje svaki dan. Moja preporuka, buy.

Apsolutno. Uz to kamate ovih dana su pravo niske a za tu istu kucu za 4-5 godina ces vjerovatno dobiti duplo ako se trziste popravi.
Post Reply