Kupovina kuće, nekretnine i cijene

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
pepermint31
Posts: 346
Joined: 07/03/2012 18:39

#1 Kupovina kuće, nekretnine i cijene

Post by pepermint31 »

Ja i žena smo van Bosne i Hercegovine, planiramo kupiti kuću u predgrađu, ZE-DO kanton je opcija. Posto oboje radimo jako puno, plan bi bio da dolazimo sezonski i ovo bi nam možda bila kuća gdje bi se i kasnije vratili permanentno. Otišli smo iz Bosne nakon rata i eto, voljeli bi imati i drugi dom. Nemamo djece tako da stan u gradu i ne gledamo, kuća u predgrađu ili periferiji bi bila idealna.

Vidim na forumima da su stanovi u Sarajevu jako popularni, dijaspora nabija cijenu i dosta populacije silazi u gradove. Kod nas je to malo obrnuto, volimo mir i kakva kućica u predgrađu pa cak i na selu bi bila opcija za nas. Može li mi neko objasniti sto se tiče poreza i kupovine preko agencija za nekretnine, sta je sve skriveni trošak. Isto tako koja je procedura kad se kupuje privatno.

Kakva je trenutno situacija sto se tiče nekretnina u Bosni? Znam da raja leti za stanovima a vidim da ima jako lijepih kuca u predgrađima i periferijama. Hvala!
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#2 Re: Kupovina kuće, nekretnine i cijene

Post by musicman80 »

Razlog sto ljudi radije kupuju nekretnine u vecim gradovima u BIH je taj sto je u gradovima bolja infrastruktura nego u prigradskim naseljima i selima. Kod nas nije kao recimo u USA gdje je pozeljno imati kucu u predgradjima i van vecih gradova. Ovdje sve sto se radi i ulaze, ulaze se u vece gradove.
pepermint31
Posts: 346
Joined: 07/03/2012 18:39

#3 Re: Kupovina kuće, nekretnine i cijene

Post by pepermint31 »

Pa kad već govoriš o US, Italijani su ih velemajstorski izradili po tim kućama za 1 Eur ili dolar koje su u biti zidine i vreće bez dna, ljudi su investirali ogromne pare da ih obnove na lokacijama gdje italijani neće da kroče.

To je opet off-topic ali eto. Sve ima svoje ali opet kuca u Bosni na periferiji ili predgrađu je nešto što bi nama bilo izvodljivo. Ne gledamo na nekakvu investiciju, znam da su stanovi profitabilniji ali je ovo nešto gdje bi se vratili i imali miran život. Mislim da se u ovom trenutku mogu naci jako povoljno pogotovo u jeku ove krize.
rimano
Posts: 737
Joined: 28/12/2009 00:05

#4 Re: Kupovina kuće, nekretnine i cijene

Post by rimano »

Sto se tice gradskih i prigradskih sredina nema nikakve krize u cijenama nekretnina. Trenutna situacija nije uticala na cijene, naprotiv cijene rastu.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24840
Joined: 08/09/2005 20:08

#5 Re: Kupovina kuće, nekretnine i cijene

Post by Haris.ba »

pepermint31 wrote: 04/04/2021 19:30 Ja i žena smo van Bosne i Hercegovine, planiramo kupiti kuću u predgrađu, ZE-DO kanton je opcija.
A sto ZE DO? Hoces oko Zenice u smog?

Kupi parcelu na Nisicima. Ako zatreba, nije daleko Sarajevo. Ili oko Tarcina, Hadzica, Rakovice.

Meni od ZE DO kantona jedino pada na um Vares ili Olovo da nema smoga. Problem je sto si sa lijecenjem u Zenici. Podaleko je.
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#6 Re: Kupovina kuće, nekretnine i cijene

Post by Ci-Nick »

Haris.ba wrote: 05/04/2021 09:35
pepermint31 wrote: 04/04/2021 19:30 Ja i žena smo van Bosne i Hercegovine, planiramo kupiti kuću u predgrađu, ZE-DO kanton je opcija.
A sto ZE DO? Hoces oko Zenice u smog?

Kupi parcelu na Nisicima. Ako zatreba, nije daleko Sarajevo. Ili oko Tarcina, Hadzica, Rakovice.

Meni od ZE DO kantona jedino pada na um Vares ili Olovo da nema smoga. Problem je sto si sa lijecenjem u Zenici. Podaleko je.
Rođen sam u Zenici, volim Zenicu,.. ali realno nema ružnijeg dijela BiH, od ovog dijela od Sarajeva do Doboja.
Rijeka Bosna je puna smeća, kotlina, zadimljeno, smrdljivi Prevent u Visokom, industrija u Kaknju, Mittal u Zenici, Natron u Maglaju,..
Hiljade ružnih i nezavršenih kuća uz A1 i M17.
Kao što kažeš tu oko Tarčina ili Nišići, nebo je otvorenije i mnogo je veselije.
Meni taj dio od Hadžića do Tarčina liči na Sloveniju, kuće su uređene, i nije pregusto naseljeno.
Nišići su prelijepi ali mi je to malo problematićno zbog infrastrukture i saobraćajnice do Sarajeva.
elk
Posts: 2803
Joined: 14/08/2006 12:03

#7 Re: Kupovina kuće, nekretnine i cijene

Post by elk »

Ja bih dodao i lasvansku dolinu. Grdnije tesko da moze.
zendzi
Posts: 5
Joined: 25/03/2021 22:15

#8 Re: Kupovina kuće, nekretnine i cijene

Post by zendzi »

pepermint31 wrote: 04/04/2021 19:30 Ja i žena smo van Bosne i Hercegovine, planiramo kupiti kuću u predgrađu, ZE-DO kanton je opcija. Posto oboje radimo jako puno, plan bi bio da dolazimo sezonski i ovo bi nam možda bila kuća gdje bi se i kasnije vratili permanentno. Otišli smo iz Bosne nakon rata i eto, voljeli bi imati i drugi dom. Nemamo djece tako da stan u gradu i ne gledamo, kuća u predgrađu ili periferiji bi bila idealna.

Vidim na forumima da su stanovi u Sarajevu jako popularni, dijaspora nabija cijenu i dosta populacije silazi u gradove. Kod nas je to malo obrnuto, volimo mir i kakva kućica u predgrađu pa cak i na selu bi bila opcija za nas. Može li mi neko objasniti sto se tiče poreza i kupovine preko agencija za nekretnine, sta je sve skriveni trošak. Isto tako koja je procedura kad se kupuje privatno.

Kakva je trenutno situacija sto se tiče nekretnina u Bosni? Znam da raja leti za stanovima a vidim da ima jako lijepih kuca u predgrađima i periferijama. Hvala!
Pitali ste za troškove:

Redovni trošak: za agenciju ide oko 3% od vrijednosti nekretnine, ako kupujete preko agencije u BiH.

Trošak poreza na promet na nekretnine u Federaciji BiH u Kantonu Sarajevo je po stopi od 5% i plaća u roku od 15 dana od prijema rješenja.

Ima i poreska olakšica je za mlade do 38 godina koji prvi put kupuju nekretninu površine do 30m2 + za svakog drugog člana domaćinstva po još 15 m2

Trošak sastavljanja ugovora o kupoprodaji nekretnine ako kupujete privatno a ne preko agencije.

Trošak ovjere ugovora kod notara.

Od procedure ako kupujete direktno/privatno imate sastavljanje ugovora, ovjeru ugovora kod notara, podnošenje zahtjeva za upis u vlasnički list nekretine u Zemljišno-knjižnom uredu.

Ukratko.


__________
Post Reply