kupovina kuce ili vikendice u kojem slucaju manji porez?

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
loptica25
Posts: 24
Joined: 01/02/2018 18:54

#1 kupovina kuce ili vikendice u kojem slucaju manji porez?

Post by loptica25 »

zamolila bih da mi odgovorite

kupovina kuce ili vikendice u kojem slucaju manji porez?

i kako se obracunava?

hvala
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#2 Re: kupovina kuce ili vikendice u kojem slucaju manji porez?

Post by kuli1961 »

Pitanje je jako uopsteno, teska je matematika- npr. od statusa kupca mnogo zavisi.
Takodje, zavisi i gdje zivis, tj svaki kanton ima svoj zakona.

U Google ukucaj Zakon o porezu na promet nekrentina i porezu na naslijedje kanton XY, dobro procitaj odredbe o poreskoj osnovici, stopi poreza, uslovima za poresko oslobadjanje/umanjanje poreza. Ako tada nesto nije jasno, konkretno pitaj- tu smo...tj. ima forumasa kojima je specijalnost upravo poresko pravo- nisam taj, ali "mogu virnut"..
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#3 Re: kupovina kuce ili vikendice u kojem slucaju manji porez?

Post by holowey »

loptica25 wrote: 03/03/2021 19:56 zamolila bih da mi odgovorite

kupovina kuce ili vikendice u kojem slucaju manji porez?

i kako se obracunava?

hvala
meni u pu rs rekose kada sam predavao prijavu za novokupljeni objekat da mi je niza stopa poreza jer se u katastru vodi kao stambeni objekat, a da bi u slucaju da se vodi kao vikend objekat porez bio veci... prethodni vlasnici su prijeratni vikend objekat prenamjenili u stambeni jer su u tom periodu stalno zivjeli u objektu a ja ga kao takvog kupio...
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#4 Re: kupovina kuce ili vikendice u kojem slucaju manji porez?

Post by kuli1961 »

holowey wrote: 04/03/2021 10:47
loptica25 wrote: 03/03/2021 19:56 zamolila bih da mi odgovorite

kupovina kuce ili vikendice u kojem slucaju manji porez?

i kako se obracunava?

hvala
meni u pu rs rekose kada sam predavao prijavu za novokupljeni objekat da mi je niza stopa poreza jer se u katastru vodi kao stambeni objekat, a da bi u slucaju da se vodi kao vikend objekat porez bio veci... prethodni vlasnici su prijeratni vikend objekat prenamjenili u stambeni jer su u tom periodu stalno zivjeli u objektu a ja ga kao takvog kupio...
Ne znam u koje vrijeme si kupovao nekretninu u RS, ali ako je to bilo pocev od 2006 godine, pa do danas, PU RS te je grdno zavrnula. Mjerodavan je Zakon o porezu na dohodak iz 2006, pa potom novi zakon istog naziva iz 2015, sa brojnim izmjenama zakljucno sa krajem 2020.g. Evo zasto:
1. pocev od te 2006 godine, u RS NEMA poreza na promet nepokretnosti;
2. umjesto tog poreza, postoji porez na dohodak od kapitalnih dobitaka, gdje se tim dobitkom (moguc je i kapitalni manjak) smatra razlika izmedju nabavne i prodajne vrijednosti nepokretnosti; moguca je i sutacija da se nabavna i prodajna cijena poklapaju, pa nema ni poreske obaveze;
3. poreski obveznik poreza na dohodak od kapitalnog dobitka je prodavac, MA STA SE kupac i prodavac dogovorili ko ce platiti porez (zakonsku obavezu prodavca da plati ovaj porez, ako postoji, ne moze zamijeniti dogovor ili ugovorna odredba)
4. kapitalni dobitak je razlika izmedju nabavne i prodajne vrijednosti; ta razlika predstavlja osnovicu za razrez poreza;
5. poreska stopa je jedinstvena i iznosi 10%, nebitno o kojoj vrsti nekretnine je rijec- zemlja, ili objekat, ili oboje
Dakle, kod prometa nepokretnosti obveznik ovog poreza je prodavac (zakon kaze "prenosilac stvarnih prava"). Potom se nepokretnost upisuje u Fiskalni registar nepokretnosti i potom se svake godine placa porez na imovinu. "Matematika" te vrste poreza je dosta komplikovana, a nije ni tema ovog foruma, placa se u 2 dijela, postoje i olaksice.
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#5 Re: kupovina kuce ili vikendice u kojem slucaju manji porez?

Post by drndalo »

Od 1 januara je nesto mijenjano u kapitalnoj dobiti.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#6 Re: kupovina kuce ili vikendice u kojem slucaju manji porez?

Post by kuli1961 »

Da, ali KONACNO u korist gradjana- ispravili su notornu glupost koja je bila na snazi -prethodno su punih 15 godina uredno otimali lovu i usporili tok novca i prenos svojine), a ta GLUPOST i SRAMOTA, da ne budem bezobrazniji, se ogledala u tome sto je ovom vrstom poreza, PORED OSTALOG, bio i oporezovan npr. ugovor o poklonu izmedju roditelja i djeteta (prvi nasljedni red, koji se nikad na prostorima SFRJ nije oporezivao.
Dakle, od 01.01.2021, nema tog poreza izmedju bracnih supruznika(b.drugova), izmedju srodnika prvog nasljednog reda, taman da i fakticki postoji (nabavna cijena, tj vrijednost- zakon mijenja pojmove vrijednost i cijena, narocito trzisna cijena); izmedju bivsih bracnih supruznika, ako je promet/prenos stvarnih prava u neposrendoj vezi sa razovdom (dioba bracne tekovine); ako se radi o nekretnini stecenoj naslijedjem i prenosom prava koju je prenosilac/poklonodavac ili prodavac, svejedno) prethodno imao u svojini najmanje 7 godina uzastopno, prije prenosa svojine. (član 36 A Zakona, izmjena iz Slgl RS 123/20, na snazi od 01.01.2021. godine)
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#7 Re: kupovina kuce ili vikendice u kojem slucaju manji porez?

Post by holowey »

kuli1961 wrote: 04/03/2021 21:31
holowey wrote: 04/03/2021 10:47
loptica25 wrote: 03/03/2021 19:56 zamolila bih da mi odgovorite

kupovina kuce ili vikendice u kojem slucaju manji porez?

i kako se obracunava?

hvala
meni u pu rs rekose kada sam predavao prijavu za novokupljeni objekat da mi je niza stopa poreza jer se u katastru vodi kao stambeni objekat, a da bi u slucaju da se vodi kao vikend objekat porez bio veci... prethodni vlasnici su prijeratni vikend objekat prenamjenili u stambeni jer su u tom periodu stalno zivjeli u objektu a ja ga kao takvog kupio...
Ne znam u koje vrijeme si kupovao nekretninu u RS, ali ako je to bilo pocev od 2006 godine, pa do danas, PU RS te je grdno zavrnula. Mjerodavan je Zakon o porezu na dohodak iz 2006, pa potom novi zakon istog naziva iz 2015, sa brojnim izmjenama zakljucno sa krajem 2020.g. Evo zasto:
1. pocev od te 2006 godine, u RS NEMA poreza na promet nepokretnosti;
2. umjesto tog poreza, postoji porez na dohodak od kapitalnih dobitaka, gdje se tim dobitkom (moguc je i kapitalni manjak) smatra razlika izmedju nabavne i prodajne vrijednosti nepokretnosti; moguca je i sutacija da se nabavna i prodajna cijena poklapaju, pa nema ni poreske obaveze;
3. poreski obveznik poreza na dohodak od kapitalnog dobitka je prodavac, MA STA SE kupac i prodavac dogovorili ko ce platiti porez (zakonsku obavezu prodavca da plati ovaj porez, ako postoji, ne moze zamijeniti dogovor ili ugovorna odredba)
4. kapitalni dobitak je razlika izmedju nabavne i prodajne vrijednosti; ta razlika predstavlja osnovicu za razrez poreza;
5. poreska stopa je jedinstvena i iznosi 10%, nebitno o kojoj vrsti nekretnine je rijec- zemlja, ili objekat, ili oboje
Dakle, kod prometa nepokretnosti obveznik ovog poreza je prodavac (zakon kaze "prenosilac stvarnih prava"). Potom se nepokretnost upisuje u Fiskalni registar nepokretnosti i potom se svake godine placa porez na imovinu. "Matematika" te vrste poreza je dosta komplikovana, a nije ni tema ovog foruma, placa se u 2 dijela, postoje i olaksice.
mislim da si me pogresno shvatio, nije u pitanju porez na promet nepokretnosti nego godisnji porez koji placam na posjed nekretnine... njima je merodavan izvod iz katastra, sta u njemu pise... u mom slucaju za vikend objekat bi bilo cca80 maraka a za stambeni cca 15 maraka... ima razlike i da li je suma, livada ili oranica/njiva, tako mi rekose, don't shoot the messenger...
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#8 Re: kupovina kuce ili vikendice u kojem slucaju manji porez?

Post by kuli1961 »

Ja se tebi izvinjavam-tema je bila pp nekretnina, a napisao si-kada sam predavao prijavu na novokupljeni..pa sam pomislio da te peglaju...a hoce oni to, nije im strano, hahaha
A izracunati iznos osnovice, zaista je komplikovano, mada je moguce- dvije opstinske odluke su osnov za primjenu zakona. Npr.ja imam neka dva dunuma koji pripadaju opstini Laktasi( zivim u bl), vrijednost po fiskalnom racunu je 2 puta veca nego sto sam stvarno platio i nego sto je stvarna trzisna cijena. No, kako je porez nekih 20 tak KM, nije mi se dalo zezati, mada znam da bih ih dobio, makar u upravnom sporu. No, da je rijec o stambenoj jedinici, itekako bi se ganjali. Problem vidim u tome sto je jedinicna vrijednost koja je utvrdjuje do 30.12. za narednu godinu- ili ista ili veca od proslogodisnje, nema amortizacije...
Post Reply