Kupovina BMW320d Touring ili Alfa Romeo 159 1,9 JTDm SW

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Locked
User avatar
ferrante071
Posts: 135
Joined: 06/05/2012 12:21
Location: Havana Cuba

#1 Kupovina BMW320d Touring ili Alfa Romeo 159 1,9 JTDm SW

Post by ferrante071 »

Postovani forumasi,
Potrebna mi je vasa sugestija, pomoc ili da podijelite svoje iskustvo o navedenim vozilima...
Iznos novca koji sam spreman uloziti u kupovinu je 12,000 Eura.
I sam sam svjestan brojnih ZA i PROTIV vezanih i za BMW 320d Touring i za Alfa Romeo 159 1,9 JTDm Sport Wagon
ali me interesuju vasa misljenja i iskustva sa navedenim modelima :thumbup:
Trenutno vozim Renault Megane Grand Tour 1,9 130hp

Hvala!
_ado_
Posts: 657
Joined: 18/10/2007 18:32

#2 Re: Kupovina BMW320d Touring ili Alfa Romeo 159 1,9 JTDm SW

Post by _ado_ »

Odmah da kazem da nisam posjedovao ni jedno od ova dva vozila, tako da nisam kompetentan. Al na youtube imas uporedni test ova dva vozila, gdje pobjedu odnosi Alfa 159. Koliko se sjecam, test su radili Njemci.
User avatar
ferrante071
Posts: 135
Joined: 06/05/2012 12:21
Location: Havana Cuba

#3 Re: Kupovina BMW320d Touring ili Alfa Romeo 159 1,9 JTDm SW

Post by ferrante071 »

_ado_ wrote:Odmah da kazem da nisam posjedovao ni jedno od ova dva vozila, tako da nisam kompetentan. Al na youtube imas uporedni test ova dva vozila, gdje pobjedu odnosi Alfa 159. Koliko se sjecam, test su radili Njemci.
Imas li slucajno link?
Hvala
User avatar
vukojebina
Posts: 1609
Joined: 11/08/2009 20:02

#4 Re: Kupovina BMW320d Touring ili Alfa Romeo 159 1,9 JTDm SW

Post by vukojebina »

o ne plizzz jos jedna debilska tema u kojoj ce 95% odgovora bit od likova koji nikad nisu sjeli ni u jedno od tih auta...
User avatar
scorpion7
Posts: 583
Joined: 25/05/2007 13:56
Location: JUG JUG JUG

#5 Re: Kupovina BMW320d Touring ili Alfa Romeo 159 1,9 JTDm SW

Post by scorpion7 »

Kao veliki fan i vlasnik BMW znas i sam sta bi ti predlozio... :D ali 2.0 motor mi je nekako slab za tu karoseriju.... sto se tice djelova BMW-a, skuplji su neznatno nego kod ostalih auta ali su i kvalitetniji... bar kod mene su se tako pokazali a pravim godisnje oko 70000km... sto se tice Alfe nisam upucen, ali mi lijepo izgleda... sretno u svakom slucaju sa kupovinom :wink:
User avatar
ferrante071
Posts: 135
Joined: 06/05/2012 12:21
Location: Havana Cuba

#6 Re: Kupovina BMW320d Touring ili Alfa Romeo 159 1,9 JTDm SW

Post by ferrante071 »

scorpion7 wrote:Kao veliki fan i vlasnik BMW znas i sam sta bi ti predlozio... :D ali 2.0 motor mi je nekako slab za tu karoseriju.... sto se tice djelova BMW-a, skuplji su neznatno nego kod ostalih auta ali su i kvalitetniji... bar kod mene su se tako pokazali a pravim godisnje oko 70000km... sto se tice Alfe nisam upucen, ali mi lijepo izgleda... sretno u svakom slucaju sa kupovinom :wink:
Koji model vozis i generalno gdje servisiras automobil?
A sto se tice 2,0 motora to je nesto gdje bi se finansijski mogao uklopiti i sa potrosnjom i sa registracijom.
User avatar
ElRe
Posts: 10821
Joined: 12/12/2011 11:28

#7 Re: Kupovina BMW320d Touring ili Alfa Romeo 159 1,9 JTDm SW

Post by ElRe »

Za 12000 eura se moze naci dobra Alfa 159. Sto se tice kvaliteta automobili su manje vise na istom nivou. Oba imaju plivajuci zamajac i filter cestica cadji, kao potencijalni najskuplji problemi na servisu.

BMW je vjerovatno dinamicniji u voznji i vise sportski nastrojen, ali dizajnerski Alfa je u prednosti. Ako ti sport nije bitan po svaku cijenu onda gledaj Alfu sa automatskim mjenjacem.

Licno bih izabrao Alfu, ali bilo sta da uzmes neces se pokajati (osim ako te ne zapadne lose odrzavan primjerak).
User avatar
olensoner
Posts: 1151
Joined: 24/01/2008 19:34

#8 Re: Kupovina BMW320d Touring ili Alfa Romeo 159 1,9 JTDm SW

Post by olensoner »

Odlicna su oba auta, neces pogrijesiti da izaberes bilo koji od ta dva, samo gledaj ukupno stanje auta, servisnu historiju, neke ''skrivene'' nedostatke itd. Scorpio rece da 2.0d slab za E91, s cim se ne bih slozio, jer sam probao nekoliko verzija 3-ice, E46, E90 sa raznim motorima, benzin i dizel, mislim da je 2.0d sa 177ks sasvim optimalno rijesnje u E91-ici.
Ja bih licno kupio BMW-a jer ih volim i postujem, ali 159-ka je takodjer odlicno auto i takodjer mozes dobiti vise auta u smislu opreme, manje kilometraze za iste pare od Alfe, nego od BMW-a.
PS. Imam 330xd Touring, M-Optic, 2006., odlicno stanje, nesto je skuplji nego sto ti trazis, ali ako te interesuje, javi na PP.
Last edited by olensoner on 06/05/2012 17:54, edited 1 time in total.
super_woofer
Posts: 173
Joined: 06/11/2011 12:52

#9 Re: Kupovina BMW320d Touring ili Alfa Romeo 159 1,9 JTDm SW

Post by super_woofer »

Ja da sad kupujem auto, uzeo bi bez razmisljanje BMW 320d Touring!!
User avatar
ferrante071
Posts: 135
Joined: 06/05/2012 12:21
Location: Havana Cuba

#10 Re: Kupovina BMW320d Touring ili Alfa Romeo 159 1,9 JTDm SW

Post by ferrante071 »

ElRe wrote:Za 12000 eura se moze naci dobra Alfa 159. Sto se tice kvaliteta automobili su manje vise na istom nivou. Oba imaju plivajuci zamajac i filter cestica cadji, kao potencijalni najskuplji problemi na servisu.

BMW je vjerovatno dinamicniji u voznji i vise sportski nastrojen, ali dizajnerski Alfa je u prednosti. Ako ti sport nije bitan po svaku cijenu onda gledaj Alfu sa automatskim mjenjacem.

Licno bih izabrao Alfu, ali bilo sta da uzmes neces se pokajati (osim ako te ne zapadne lose odrzavan primjerak).
I BMW i Alfa imaju kultne znacke na haubi i iz tog razloga sam uopste poceo razmisljati o kupovini jednog od dva navedena modela. Eh sad za ovaj iznos se moze naci solidna 159tka jer je generalno nesto jeftinija od 320tke ali u ovom momentu mi BMW izgleda kao opcija koja ni bolje mogla drzati vrijednost. Dizajn 159tke mi je na drugu stranu da se najezis :thumbup: i to generalno mogu izvesti samo italijani.

A sto se tice macka u vreci e tu dolazim do pravog problema...
Gledao sam par vozila po hercegovackim auto salonima i izgledaju prilicno dobro. Problem mi je sto izgledaju previse dobro da bi bili istiniti. Strah me je skidanja kilometraze i tako tih zezancija.
User avatar
scorpion7
Posts: 583
Joined: 25/05/2007 13:56
Location: JUG JUG JUG

#11 Re: Kupovina BMW320d Touring ili Alfa Romeo 159 1,9 JTDm SW

Post by scorpion7 »

Vozim E39 530d M optic.... potrosnja ti nece biti nesto manja u odnosu na ovaj 3.0 motor...kod mene je doduse automatik i jos 18ke...znaci odma dodaj 1,5-2l goriva... mene registracija izadje 780kermi..a potrosnja fine voznje 10-11 u gradu...na otvorenom 7,5-8.... sve zavisi kako ga gazis....

Fakat ne znam koliko su modeli sa 3.0d motorom skuplji od 2.0d... Ako si iz Sarajeva jednom prilikom se dogovorimo, dodji sjedi i provozaj i bice ti onda jasno o cemu pricam :D

Auto odrzavam kod jarana, znamo se dugo, drzo je kod mene u kuci radionu a sad je preselio prije kruznog toka na Ilidzi gdje bio prije autoservis Kobra a sad se zove MR autoservis.
User avatar
scorpion7
Posts: 583
Joined: 25/05/2007 13:56
Location: JUG JUG JUG

#12 Re: Kupovina BMW320d Touring ili Alfa Romeo 159 1,9 JTDm SW

Post by scorpion7 »

olensoner wrote:Odlicna su oba auta, neces pogrijesiti da izaberes bilo koji od ta dva, samo gledaj ukupno stanje auta, servisnu historiju, neke ''skrivene'' nedostatke itd. Scorpio rece da 2.0d slab za E91, s cim se ne bih slozio, jer sam probao nekoliko verzija 3-ice, E46, E90 sa raznim motorima, benzin i dizel, mislim da je 2.0d sa 177ks sasvim optimalno rijesnje u E91-ici.
Ja bih licno kupio BMW-a jer ih volim i postujem, ali 159-ka je takodjer odlicno auto i takodjer mozes dobiti vise auta u smislu opreme, manje kilometraze za iste pare od Alfe, nego od BMW-a.
PS. Imam 330xd Touring, M-Optic, 2006., odlicno stanje, nesto je skuplji nego sto ti trazis, ali ako te interesuje, javi na PP.


Ja mislim da taj tvoj jede cestu :D :D :D
User avatar
olensoner
Posts: 1151
Joined: 24/01/2008 19:34

#13 Re: Kupovina BMW320d Touring ili Alfa Romeo 159 1,9 JTDm SW

Post by olensoner »

Jede ko halvu :D
Nazalost nije moje vlasnistvo, nego ga samo prodajem, pa ne smijem da ga vozim kako treba voziti jednog BMW-a, ali je lijepo vidjeti u retrovizoru ''4 narodna prstena'' kako se muce da drze isti tempo :lol: . Ti imas takodjer dobrog bimmera 530d sa M-optikom je odlican izbor, moj prijatelj ima M5-icu E39, koji je strasan auto, ali za svakodnevnu upotrebu je po meni taj tvoj puno bolji. :thumbup:
User avatar
scorpion7
Posts: 583
Joined: 25/05/2007 13:56
Location: JUG JUG JUG

#14 Re: Kupovina BMW320d Touring ili Alfa Romeo 159 1,9 JTDm SW

Post by scorpion7 »

olensoner wrote:Jede ko halvu :D
Nazalost nije moje vlasnistvo, nego ga samo prodajem, pa ne smijem da ga vozim kako treba voziti jednog BMW-a, ali je lijepo vidjeti u retrovizoru ''4 narodna prstena'' kako se muce da drze isti tempo :lol: . Ti imas takodjer dobrog bimmera 530d sa M-optikom je odlican izbor, moj prijatelj ima M5-icu E39, koji je strasan auto, ali za svakodnevnu upotrebu je po meni taj tvoj puno bolji. :thumbup:
hahahaha ja garantujem da ko usteli kada treba presaltat M-a....moze komotno na crtu sa pola jacih motora u gradu :lol: :lol: :lol: ma ja pravim puno kilometara tako da bi me ta M-ka zaklala.......radio bi samo za gorivo...ali ako Bog da kad se nekad namakne kakvih para uzeti jednu samo za posebne prilike :D :D :D ....idealan bi ovaj moj bio da ima X-drive :sad:
Mada moram priznat ova Alfa iako nisam ljubitelj karavana mi izgleda pravo dobro, a kazu i da im ovi novi motori nisu kvarljivi ko prije. Daju se i one dotjerat do jaja
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#15 Re: Kupovina BMW320d Touring ili Alfa Romeo 159 1,9 JTDm SW

Post by 530i »

1.9 JTD u svim verzijama je jako kvalitetan motor, s te strane nema greške.
User avatar
ferrante071
Posts: 135
Joined: 06/05/2012 12:21
Location: Havana Cuba

#16 Re: Kupovina BMW320d Touring ili Alfa Romeo 159 1,9 JTDm SW

Post by ferrante071 »

Kakva su vasa iskustva sa kupovinom navedenih modela polovnjaka, na sta posebno obratiti paznju. Kod koga voziti auto na pregled prije kupovine i tako te stvari.
Ovo pitam iz razloga jer ranije nisam kupovao polovno auto, a pogotovo ove zvjerke kao sto su BMW i Alfa.

Auto koje trenutno vozim je kupljeno novo i ono kao tako je super za odlazak od tacke A do tacke B i sto se tice prtljaznog prostora nema zamjerke... Ali fali ono nesto sto imaju BMW i Alfa.

Ima li neko iskustvo kupovine po salonima u hercegovini? Bio sam kod Kramar-a, ZooM i tako te kuce...
Last edited by ferrante071 on 06/05/2012 19:18, edited 1 time in total.
User avatar
ferrante071
Posts: 135
Joined: 06/05/2012 12:21
Location: Havana Cuba

#17 Re: Kupovina BMW320d Touring ili Alfa Romeo 159 1,9 JTDm SW

Post by ferrante071 »

530i wrote:1.9 JTD u svim verzijama je jako kvalitetan motor, s te strane nema greške.
To sam i ja "cuo", procitao itd. da je taj motor sto se tice dizela izuzetno pouzdan i hajmo reci cak i stedljiv.
U kombinaciji sa vanjskim izgledom 159tke izgleda kao dobitna kombinacija.
citroen xm
Posts: 18118
Joined: 17/04/2012 22:57

#18 Re: Kupovina BMW320d Touring ili Alfa Romeo 159 1,9 JTDm SW

Post by citroen xm »

Čuo sam da taj salon Kramar dosta hvale. Kažu da je korektan i da ne šminka previše auta za prodaju kao i to da im ne skida kilometražu. E sada koliko je to istina stvarno ne znam. Ono što ja mislim je da ako ti za te pare neko ponudi neki od ta dva automobila sa recimo 130-140000 pređenih km, bježi od njega što dalje. Prosto mislim da je nejrealnije dobiti auto sa stvarnih 200000+ km jer ne vidim razlog zbog koga bi neko stukao brdo para pa još uzeo dizela da bi ga za 3 puta manju cifru prodaoi posle 130000km. Takođe odvoji para za obavezan veliki servis posle kupovine i novac za zamjnu kvačila jer je veoma moguće da je posle tih kilometraža ono pri kraju.

E pošto ja znam da će ova tema za par postova otići u tri lijepe materine zbog ljubitelja ovih i onih proizvođača ja bi ti poželio samo sreću u kupovini. Nemoj žuriti sa kupovinom, gledaj, testiraj, obaraj cijenu.... Oba auta su sigurno dobra.
Ja da kupujem izabrao bih alfu zbog stila i meni lično mnogo ljepšeg dizajna, a jedan od presudnih faktora bi bila svakako i prednja vuča koja je, pričao ko šta hoće, mnogo bolja za krajeve u kojima mi živimo. :thumbup:
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#19 Re: Kupovina BMW320d Touring ili Alfa Romeo 159 1,9 JTDm SW

Post by 530i »

Samo, nemoj ni slučajno slabiji sa 120ks da bi uzeo. Dobar je i on, ali premalo je to snage za 159 koja je i veliko i teško auto..ozbiljno...dakle idi na jaču verziju sa 150ks.

A polovan ti je uvijek lutrija. Ako imaš nekog vani da direktno kupiš dobar auto sa servisnom historijom i pravim kilometrima - to je najbolja opcija. Svi po BiH, i na malo i na veliko što uvoze auta, idu samo na zaradu, to im je jedino bitno, i svakim danom su sve vještiji u pogledu šminkanja auta...
User avatar
dottore
Posts: 1349
Joined: 06/02/2008 18:18
Location: Canton SA

#20 Re: Kupovina BMW320d Touring ili Alfa Romeo 159 1,9 JTDm SW

Post by dottore »

scorpion7 wrote:Kao veliki fan i vlasnik BMW znas i sam sta bi ti predlozio... :D ali 2.0 motor mi je nekako slab za tu karoseriju.... sto se tice djelova BMW-a, skuplji su neznatno nego kod ostalih auta ali su i kvalitetniji... bar kod mene su se tako pokazali a pravim godisnje oko 70000km... sto se tice Alfe nisam upucen, ali mi lijepo izgleda... sretno u svakom slucaju sa kupovinom :wink:
Nije bas toliko slab... 163PS ili 177, sasvim OK za normalnu voznju.

Ja navijam za BMW :mrgreen: Kad ga provozas, vidjeces zasto... :thumbup:
LeKo
Posts: 1489
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#21 Re: Kupovina BMW320d Touring ili Alfa Romeo 159 1,9 JTDm SW

Post by LeKo »

Alfa 159 definitivno, meni je bila na targetu još od prošle godine, ali je na kraju kupljena Lybra 1.9 JTD (da nije bilo renoviranja stana, Alfa bi bila kupljena). Sretno.
hostapler
Posts: 1135
Joined: 28/02/2012 18:47
Location: Selo Mravići pokraj Matuzica

#22 Re: Kupovina BMW320d Touring ili Alfa Romeo 159 1,9 JTDm SW

Post by hostapler »

Koji god auto uzmes vjerovatno se neces pokajati. Po meni oba auta su odlicna.
Moze neko reci sta hoce,ali mislim da je Alfa 159 vozljiviji auto od BMW (naravno tu mislim na obicne modele,nama dostupne,a ne M3 ili sl). Taj auto se bukvalno vozi kao po sinama.
Za Alfu 159 ti mogu reci da ima samo jednu jedinu manu,po meni veliku ali se da rijesiti. To je letva volana. Posto pratim forume alfista i tu se vrti prica kad kupujes polovnjak 159 da ako nije mjenjana letva onda ces je ti sigurno mjenjati. Ostalo se ne brini,motori odlicni,trapovi odlicni (ne odlaze ni blizu kao na staroj 156).
Sa BMW-om nemam iskustva pa necu nista reci.
S motorima koji si ti predlozio BMW ide bolje jer je Alfa 159 tezak auto (mislim da je sigurno nekih 150 kg teza od BMW i sa tezinom prelazi u klasu A6 i BMW 5-ice) mada to trapovi 159 sve nadoknade :wink:
Za ove pare od nekih 25k maraka ubost ces bolji primjerak 159-ke nego BMW 3-ke (koji je ipak malo skuplji i slican 159-ki ces naci za nekih 30k maraka).
Moj glas,kao ljubitelju talijanskih vozila,naravno ide za Alfu. Mada je i BMW strasan auto (jedini iz njemacke koji bi ja vozio :D ).
Puno srece u kupovini i puno puno pređenih kilometara :thumbup:
User avatar
ferrante071
Posts: 135
Joined: 06/05/2012 12:21
Location: Havana Cuba

#23 Re: Kupovina BMW320d Touring ili Alfa Romeo 159 1,9 JTDm SW

Post by ferrante071 »

citroen xm wrote:Čuo sam da taj salon Kramar dosta hvale. Kažu da je korektan i da ne šminka previše auta za prodaju kao i to da im ne skida kilometražu. E sada koliko je to istina stvarno ne znam. Ono što ja mislim je da ako ti za te pare neko ponudi neki od ta dva automobila sa recimo 130-140000 pređenih km, bježi od njega što dalje. Prosto mislim da je nejrealnije dobiti auto sa stvarnih 200000+ km jer ne vidim razlog zbog koga bi neko stukao brdo para pa još uzeo dizela da bi ga za 3 puta manju cifru prodaoi posle 130000km. Takođe odvoji para za obavezan veliki servis posle kupovine i novac za zamjnu kvačila jer je veoma moguće da je posle tih kilometraža ono pri kraju.

E pošto ja znam da će ova tema za par postova otići u tri lijepe materine zbog ljubitelja ovih i onih proizvođača ja bi ti poželio samo sreću u kupovini. Nemoj žuriti sa kupovinom, gledaj, testiraj, obaraj cijenu.... Oba auta su sigurno dobra.
Ja da kupujem izabrao bih alfu zbog stila i meni lično mnogo ljepšeg dizajna, a jedan od presudnih faktora bi bila svakako i prednja vuča koja je, pričao ko šta hoće, mnogo bolja za krajeve u kojima mi živimo. :thumbup:
Nadam se da tema nece otici u tri lijepe materine barem dok ne prikupim dovoljno materijala koji ce mi nadam se pomoci pri samoj odluci oko kupovine... Ali nikada se ne zna sve je moguce! Ali za sada je dobro ne vidim ni jednog VW fun-a da se oglasio tako da ima sanse :D

E sada sto se tice kilometraze to mi i dalje ostaje jedan od vecih problema, (potencionalno "skidanje" kilometara) to je ono od cega paranojisem! To sto si rekao da je najveca mogucnost da naletim na vozilo sa 200k je meni ravno ludilu i ne pada mi na pamet da dajem toliki novac za takva vozila. Jednostavno imam vozilo koje me perfektno sluzi i naoruzao sam se strpljenjem da pronadjem vozilo koje bih koristio u slobodno vrijeme za opustanje i uzivanje da sebi napravim uvod za sto bezbolniji prolazak kroz krizu srednjih godina 8-)
User avatar
ferrante071
Posts: 135
Joined: 06/05/2012 12:21
Location: Havana Cuba

#24 Re: Kupovina BMW320d Touring ili Alfa Romeo 159 1,9 JTDm SW

Post by ferrante071 »

dottore wrote:
scorpion7 wrote:Kao veliki fan i vlasnik BMW znas i sam sta bi ti predlozio... :D ali 2.0 motor mi je nekako slab za tu karoseriju.... sto se tice djelova BMW-a, skuplji su neznatno nego kod ostalih auta ali su i kvalitetniji... bar kod mene su se tako pokazali a pravim godisnje oko 70000km... sto se tice Alfe nisam upucen, ali mi lijepo izgleda... sretno u svakom slucaju sa kupovinom :wink:
Nije bas toliko slab... 163PS ili 177, sasvim OK za normalnu voznju.

Ja navijam za BMW :mrgreen: Kad ga provozas, vidjeces zasto... :thumbup:
Sto se tice test voznje tu imam mali problem sa BMW, jer ne poznajem nikoga ko ima model koji me zanima tako da sto se tice testa 320d vidjecemo. Ali ako je priblizno dobar a SIGURNO jeste kao jedna "kockica 325d" sto sam nekada prije 8god vozio onda tu nema sta da se razmislja samo da je doci u priliku napraviti jedno 100njak km.

Sto se tice 159tke prijatelj mi vozi jednu iz 2006, tako da mi je tu situacija oko testa dosta jednostavnija.
User avatar
ferrante071
Posts: 135
Joined: 06/05/2012 12:21
Location: Havana Cuba

#25 Re: Kupovina BMW320d Touring ili Alfa Romeo 159 1,9 JTDm SW

Post by ferrante071 »

530i wrote:Samo, nemoj ni slučajno slabiji sa 120ks da bi uzeo. Dobar je i on, ali premalo je to snage za 159 koja je i veliko i teško auto..ozbiljno...dakle idi na jaču verziju sa 150ks.

A polovan ti je uvijek lutrija. Ako imaš nekog vani da direktno kupiš dobar auto sa servisnom historijom i pravim kilometrima - to je najbolja opcija. Svi po BiH, i na malo i na veliko što uvoze auta, idu samo na zaradu, to im je jedino bitno, i svakim danom su sve vještiji u pogledu šminkanja auta...
Sto se tice opcije direktne kupovine vozila vani, nazalost nemam nikoga toliko pouzdanog ko bi mi mogao pronaci vozilo. Imam neke rodjake u Njemackoj ali bih tu opciju preskocio i zaobisao u sirokom luku :run:

Opcija sa 150ks je ono sto trazim ukoliko je 159tka u pitanju.
Locked