Kupovina auta iz druge opšine? Čak i entiteta?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

tap3ah75
Posts: 5941
Joined: 07/09/2009 14:14

#1 Kupovina auta iz druge opšine? Čak i entiteta?

Post by tap3ah75 »

Dajte malo pomozite.

Kad hoću kupiti auto koje je registrovano a iz drugog grada je ... šta i kako?
Šta kad je iz rs a ja iz federacije? Ima li tad kakve razlike.

Šta je najpametnije i šta se radi kad već imam regostrovano auto . kako se i šta radi sa osiguranjem?
Ovo koje sad imam bi prodali kad nabavimo novo.
Znam (a kao da ne znam) da se osiguranje može prebaciti.
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#2 Re: Kupovina auta iz druge opšine? Čak i entiteta?

Post by Industrialyzer »

Osiguranje zavisi od dogovra sa vlasnikom. Nekad ce vlasnik ostaviti osiguranje tebi do isteka registracije i u tom slucaju je potrebno da on u svom mupu odjavi auto, a ti u svom da prijavis i to je to. Uz njegovu saobracajnu i kupoprodajni ugovor ti si sve zavrsio. Ukoliko on zeli svoje osiguranje zadrzati onda ti moras doplatiti osiguranje do isteka registracije (premija u ovom slucaju je 100% ako vec imas drugo auto na kojem imas osiguranje manje od 100%) Ako je situacija takva da imas pravo na premiju manju od 100% a u tom trenutku nemas registrovano auto na svoje ime, onda placas po toj premiji do kraja registracije. Znaci ti mozes u jednom trenutku imati samo jedno registrovano vozilo sa premijom osiguranja manjom od 50%, cim drugo kupis, a ovo prvo nisi odjavio, na tom drugom je premija 100%.
Throttle
Posts: 12880
Joined: 10/06/2016 12:35

#3 Re: Kupovina auta iz druge opšine? Čak i entiteta?

Post by Throttle »

Ako je iz drugog entiteta ne vazi polisa svakako
User avatar
vjeshalica
Posts: 16990
Joined: 31/03/2019 14:56

#4 Re: Kupovina auta iz druge opšine? Čak i entiteta?

Post by vjeshalica »

Industrialyzer wrote:Osiguranje zavisi od dogovra sa vlasnikom. Nekad ce vlasnik ostaviti osiguranje tebi do isteka registracije i u tom slucaju je potrebno da on u svom mupu odjavi auto, a ti u svom da prijavis i to je to. Uz njegovu saobracajnu i kupoprodajni ugovor ti si sve zavrsio. Ukoliko on zeli svoje osiguranje zadrzati onda ti moras doplatiti osiguranje do isteka registracije (premija u ovom slucaju je 100% ako vec imas drugo auto na kojem imas osiguranje manje od 100%) Ako je situacija takva da imas pravo na premiju manju od 100% a u tom trenutku nemas registrovano auto na svoje ime, onda placas po toj premiji do kraja registracije. Znaci ti mozes u jednom trenutku imati samo jedno registrovano vozilo sa premijom osiguranja manjom od 50%, cim drugo kupis, a ovo prvo nisi odjavio, na tom drugom je premija 100%.
A šta ako je to vozilo registrovano, i sad ja ne želim npr.da imam te table već nove,te odjavim vozilo,a već imam svoje, mogu li prenijeti policu svoju sa svojih 50% što imam na to auto u novom procesu registracije?
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#5 Re: Kupovina auta iz druge opšine? Čak i entiteta?

Post by Industrialyzer »

vjeshalica wrote:
Industrialyzer wrote:Osiguranje zavisi od dogovra sa vlasnikom. Nekad ce vlasnik ostaviti osiguranje tebi do isteka registracije i u tom slucaju je potrebno da on u svom mupu odjavi auto, a ti u svom da prijavis i to je to. Uz njegovu saobracajnu i kupoprodajni ugovor ti si sve zavrsio. Ukoliko on zeli svoje osiguranje zadrzati onda ti moras doplatiti osiguranje do isteka registracije (premija u ovom slucaju je 100% ako vec imas drugo auto na kojem imas osiguranje manje od 100%) Ako je situacija takva da imas pravo na premiju manju od 100% a u tom trenutku nemas registrovano auto na svoje ime, onda placas po toj premiji do kraja registracije. Znaci ti mozes u jednom trenutku imati samo jedno registrovano vozilo sa premijom osiguranja manjom od 50%, cim drugo kupis, a ovo prvo nisi odjavio, na tom drugom je premija 100%.
A šta ako je to vozilo registrovano, i sad ja ne želim npr.da imam te table već nove,te odjavim vozilo,a već imam svoje, mogu li prenijeti policu svoju sa svojih 50% što imam na to auto u novom procesu registracije?
Mozes ti svoje osiguranje prenositi kako god zelis, samo ne mozes imati u istom trenutku dva vozila na jednom osiguranju. Ukoliko novo auto ne spada u isti razred, onda se mora nadoknaditi razlika u bilo kojem smjeru. Ako kupujes auto od 100kw a platio si osiguranje za 70kw onda moras nadoknaditi tih 30kw. Isto vazi u suprotnom smjeru gdje dobijes povrat novca za taj dio.

Izmedju entiteta ne mozes uopste prenositi osiguranje.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#6 Re: Kupovina auta iz druge opšine? Čak i entiteta?

Post by Bakir1 »

Jedan bonus na dva auta ne može, iz rs a reg vrijedi polica ne.
Ukoliko bivsi vlasnik ostavlja policu do isteka, auto se prvo mora odjaviti samim time i ugovor napraviti pa onda otici u to osiguranje, bivsi vlasnik popunjava izjavu koju mora ovjeriti u opštini pa opet u to osiguranje da se novi upise u policu i da bude u sistemu. Tu se ujedno dobije i aneks ugovora o osiguranju koji je potreban da mup prihvati tu policu kao validnu.
Zivci i vrijeme :-)
tap3ah75
Posts: 5941
Joined: 07/09/2009 14:14

#7 Re: Kupovina auta iz druge opšine? Čak i entiteta?

Post by tap3ah75 »

Znači mogu kupiti registrovano auto ... dovući ga kući ... otići u svoje osiguranje odjaviti staro (koje još nisam prodao) i osiguranje prebaciti na novo auto.

Ko pravi kupoprodajni ugovor? Samo da nije notar? :D
NediM17
Posts: 21492
Joined: 05/11/2009 11:49

#8 Re: Kupovina auta iz druge opšine? Čak i entiteta?

Post by NediM17 »

tap3ah75 wrote:Znači mogu kupiti registrovano auto ... dovući ga kući ... otići u svoje osiguranje odjaviti staro (koje još nisam prodao) i osiguranje prebaciti na novo auto.

Ko pravi kupoprodajni ugovor? Samo da nije notar? :D
Odes u mjesto kupovine vozila. Ako se dogovorite odes s vlasnikom u neku agenciju i napravite kupopprodajni ugovor ( cca 20 KM ). Ti njemu novce, on tebi kljuceve, saobracajnu i naravno vozilicu i svakom po primjerak ugovora. Dovezes se kuci, posaljes mu saobracajnu nazad da napravi odjavu vozila u svojoj opstini. On ti vrati saobracajnu i vlasnicku sa odjavom. Ti odes u svoju agenciju (MUP) i izvrsis prijavu vozila. Za vrijeme dok cekas da ti bivsi vlasnik vrati odjavljene dokumente ti izvrsis odjavu svog sadasnjeg vozila. Dobices povrat novca za neiskoristeno osiguranje.I onda se osiguravajuca kuca veze na tu staru polisu i platis osiguranje na novo vozilo do isteka registracije, sa popustom koji si imao.
Eto ne znam jesam li sta pogrijesio, ako jesam halalite, ali tako sam ja nekad uradio kad sam kupovao auto u drugom gradu, doduse u Federaciji.
tap3ah75
Posts: 5941
Joined: 07/09/2009 14:14

#9 Re: Kupovina auta iz druge opšine? Čak i entiteta?

Post by tap3ah75 »

NediM17 wrote:
tap3ah75 wrote:Znači mogu kupiti registrovano auto ... dovući ga kući ... otići u svoje osiguranje odjaviti staro (koje još nisam prodao) i osiguranje prebaciti na novo auto.

Ko pravi kupoprodajni ugovor? Samo da nije notar? :D
Odes u mjesto kupovine vozila. Ako se dogovorite odes s vlasnikom u neku agenciju i napravite kupopprodajni ugovor ( cca 20 KM ). Ti njemu novce, on tebi kljuceve, saobracajnu i naravno vozilicu i svakom po primjerak ugovora. Dovezes se kuci, posaljes mu saobracajnu nazad da napravi odjavu vozila u svojoj opstini. On ti vrati saobracajnu i vlasnicku sa odjavom. Ti odes u svoju agenciju (MUP) i izvrsis prijavu vozila. Za vrijeme dok cekas da ti bivsi vlasnik vrati odjavljene dokumente ti izvrsis odjavu svog sadasnjeg vozila. Dobices povrat novca za neiskoristeno osiguranje.I onda se osiguravajuca kuca veze na tu staru polisu i platis osiguranje na novo vozilo do isteka registracije, sa popustom koji si imao.
Eto ne znam jesam li sta pogrijesio, ako jesam halalite, ali tako sam ja nekad uradio kad sam kupovao auto u drugom gradu, doduse u Federaciji.
Mislim da ću u banjaluku po auto.
Valjda je isto i sa drugim entitetom.
Ovo je super što si napisao - hvala ti ... to mi je otprilike trebalo.
Seyfo
Posts: 4330
Joined: 23/08/2011 14:12

#10 Re: Kupovina auta iz druge opšine? Čak i entiteta?

Post by Seyfo »

Tehnički pregled iz drugog entiteta ne vrijedi. Još jedna od bosanskih idiotarija.
Znači ako npr. kupuješ auto u pi si entitetu koji je registrovan dva mjeseca i do isteka ima još 10 mjeseci, tehnički pregled ti ne vrijedi i moraš ga raditi opet.
Zato je najbolje kupiti na placevima (nov ili polovan) i sve uraditi u mjsetu stanovanja, a transport do mjesta stanovanja obaviti kamionom ili sa probnim tablama. Naravno, za adrenalinske ovisnike, ima i opcija vozanja na rizik bez tablica ili sa tablicama drugog auta, ako nije daleko.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#11 Re: Kupovina auta iz druge opšine? Čak i entiteta?

Post by Bakir1 »

otkud ti to?
ne vrijedi za registraciju iz prostih razloga, ali ukoliko je auto registrovan samo treba policu dokupiti
Throttle
Posts: 12880
Joined: 10/06/2016 12:35

#12 Re: Kupovina auta iz druge opšine? Čak i entiteta?

Post by Throttle »

Kao što Bakir napisa, ne treba radit tehnički, sve isto važi osim polise koju dokupiš u svom osiguranju
Sve ostalo što plaćaš u sklopu registracije važi
I nemaš stikera eko norme pa pri idućoj registraciji tražiš na tehničkom
tap3ah75
Posts: 5941
Joined: 07/09/2009 14:14

#13 Re: Kupovina auta iz druge opšine? Čak i entiteta?

Post by tap3ah75 »

Throttle wrote:Kao što Bakir napisa, ne treba radit tehnički, sve isto važi osim polise koju dokupiš u svom osiguranju
Sve ostalo što plaćaš u sklopu registracije važi
I nemaš stikera eko norme pa pri idućoj registraciji tražiš na tehničkom
U rs nema stikera?
Throttle
Posts: 12880
Joined: 10/06/2016 12:35

#14 Re: Kupovina auta iz druge opšine? Čak i entiteta?

Post by Throttle »

Meni nije došao na šajbi, navodno nema :-)
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#15 Re: Kupovina auta iz druge opšine? Čak i entiteta?

Post by Bakir1 »

Eko norma nema.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16990
Joined: 31/03/2019 14:56

#16 Re: Kupovina auta iz druge opšine? Čak i entiteta?

Post by vjeshalica »

Ima li kakvog placanja poreza kod prodaje izmedju fizickih loca?
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#17 Re: Kupovina auta iz druge opšine? Čak i entiteta?

Post by Bakir1 »

nema
User avatar
vjeshalica
Posts: 16990
Joined: 31/03/2019 14:56

#18 Re: Kupovina auta iz druge opšine? Čak i entiteta?

Post by vjeshalica »

:-)
A more li vlasnik iz drugog entity da u potpunosti odjavi vozilo i zavrsi te papire,i da ga ja tako odjavljenog kupim i registrujem kod sebe,ali da dodam svoju polisu od starog auta?
Morala bi u tom slucaju kompletnu registraciju i tehnicki zavrsiti kod sebe jedino bi doplatila te razlike u polisi i ostalo.
I kako u tom slucaju prosverat auto prvo do tehnickog bez tabli jer je preofirno stavljati i skidat table sa drugog auta ko kokosar? Ili je covjek osudjen da plati opet nekog grabezljivca da tegli auto na kamionu do tehnickog ?

Ili bi bila ova varijanta bolja:
Posto svakako istice registracija za otprilike 2 mjeseca na autu kojeg imam,a ono koje bi kupila je vec registrovano,da onda odjavim svoje,a kupljeno ostavim na sebi sa starim tablama
Pa ga ponovo preregistrujem kad tom kupljenom istekne registracija?
Auto je isto iz PC,samo mi je ofiraza vozat na tim tablama sto dodje kupljeno auto
Last edited by vjeshalica on 11/04/2019 17:31, edited 1 time in total.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#19 Re: Kupovina auta iz druge opšine? Čak i entiteta?

Post by Bakir1 »

A probne table?
25 KM 3 dana?
User avatar
vjeshalica
Posts: 16990
Joined: 31/03/2019 14:56

#20 Re: Kupovina auta iz druge opšine? Čak i entiteta?

Post by vjeshalica »

To nije nikakav problem sa probama.
Samo meni nekako se cini komplikovano zbog te police i odjave i mijenjanja tabli?
Sta bi bila onako najbolja varijanta i najlogicnija
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#21 Re: Kupovina auta iz druge opšine? Čak i entiteta?

Post by Bakir1 »

Haj majke ti sto bacat pare?
Koja je logika?
Auto registrovan?
Odjavi ga vlasnik radi prodaje, izvadis policu do kraja registracije odes po auto prijavis u svojoj opštini i tu je kraj.
Kakve dalje komplikacije, 500 maraka u vjetar?
User avatar
vjeshalica
Posts: 16990
Joined: 31/03/2019 14:56

#22 Re: Kupovina auta iz druge opšine? Čak i entiteta?

Post by vjeshalica »

Vidis da ja to komplikujem....
Ja to sve onda mogu zavrsiti tako da odem u svoju agenciju i da mi oni to zavrse? Jel tako?
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#23 Re: Kupovina auta iz druge opšine? Čak i entiteta?

Post by Bakir1 »

Vako logicki i jednostavno :mrgreen:
Odes u rs i kupis auto, napravis ugovor i trazis izvod iz sudskog registra te agencije koja ti pravi ugovor ( jer se moze desiti da ti na salteru traze upravo to ), sa ugovorom idete i mup i odjavljujes vozilo na sebe s ugovorom. Zamolis starog vlasnika da ne povlaci policu jedan dan dok dovuces auto, uzmes njegov orginal i obavezes se da mu ga vratis sutradan.
U svome osiguranju vadis kupujes novu policu do isteka i dajes jos desetak KM za nove dokumente. Cica mica gotova prica.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#24 Re: Kupovina auta iz druge opšine? Čak i entiteta?

Post by spreca »

kupis auto koji je registrovan i ima polisu ali vlasnik je izgubio polisu i dao je kopiju polise koju mu je navodno dala osiguravajuca agencija ...na kopiji nema da pise da je kopija vazeca niti npr da su stavili svoj plavi pecat na kopiju.....dali je ovakva kopija dovoljna za plave andjele :mrgreen: :lol: ili da spremim pare za kaznu
User avatar
nivla
Posts: 4262
Joined: 12/01/2008 23:44

#25 Re: Kupovina auta iz druge opšine? Čak i entiteta?

Post by nivla »

i onda na putu u svoj grad sa vazecom i tudjom polisom skrivi udes i najebe vlasnik polise, das pare za auto mozes vala i slepu platiti, ne vozis ga iz njemacke
Post Reply