Kupovina auta i provjera hipoteke na isto

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
zebih
Posts: 112
Joined: 27/02/2007 16:32

#1 Kupovina auta i provjera hipoteke na isto

Post by zebih »

zanima me jel mi netko na ovo može dati konkretan odgovor, odnosno objašnjenje - naime, recimo da kupujem automobil 1, 2 ili 3 god starosti od vlasnika. e sad, pošto velika većina novih automobila se kupuje na kredit kako ja kao potencijalni kupac mogu saznati ili provjeriti da li je automobil za koji se interesiram kupljen na kredit? pa logično se postavlja da ja kao kupac pitam vlasnika, no što u slučaju da ja auto pod kreditom a vlasnik me slaže i kaže da nije? i pri tome ima uredno prometnu i knjižicu vozila kod sebe! nisam siguran no čini mi se da bi knjižica vozila trebala biti kod banke koja daje kredit.
Uglavnom, da se vratim na pitanje iz naslova - kako saznati je li kupljen na kredit? naravno, pod uvijetom da vlasnik ne želi dati tu informaciju. policija nema te informacije niti ih zanima, banke štite svoje klijente i ne dijele takve informacije, a da bi saznao nešto u auto kući moraš imati bliskog rođaka da ti tamo radi koji to može saznati! i da li je to uopće bitno za novog vlasnika?
molio bih samo one koji zbilja znaju odgovor,onih drugih (ja mislim...) imam kamaru oko sebe.no hard feelings.
hvala za pomoc
tigarsazapada
Posts: 51
Joined: 11/06/2009 11:42

#2 Re: Kupovina auta i provjera hipoteke na isto

Post by tigarsazapada »

Na auto ne postoji hipoteka. Postoje auta koja se kupuju na leasing, i tada je kupac samo korisnik vozila, a kao vlasnik u saobracajnoj se navodi leasing kuca (Imao sam udes koje je skrivilo vozilo kupljeno na leasing, pa znam da se kao vlasnik vodi leasing firma, u ovom slucaju je to bio reiffiesen leasing).Dakle, ako je auto na vlasniku i ako je on u saobracjnoj, onda moze prodati vozilo, ako je na kredit ili leasing, korisnik nije vlasnik vec samo korisnik dok se auto ne otplati.

Uglavnom, preporuca se da uzmes broj sasije, i nazoves ovlasteni servis te fime u BiH (Ford, Renault, VW,) i da ti auto "provuku" kroz kompjuter i vide gdje je prodat, gdje je prvi put registrovan, je li imao udesa koji su radjeni u ovlastenom servisu itd. To ce ti vecina srvisa besplatno pogledati u kompjuter i reci .

Ja sam tako kupovao SEAT-a za kojeg je lik pricao da je uvoz iz NJemacke, a fino mi kaze lik u servisu da je prodato u Italiji i da nije 2001. vec 2000. godiste, samo je bio na lageru i 2001. izasao na cestu i prvi put registriran....
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#3 Re: Kupovina auta i provjera hipoteke na isto

Post by gaius »

istina jeste da ne postoje hipoteke na autima (hipoteka je založno pravo na nekretninama).. ali postoji nešto što se naziva registrirana zaloga na pokretnim stvarima.. to se radilo (mislim da se radi i sada) sa auto-kreditima i sa lizingom u vrijeme dok nije bilo tehnički izvedivo registrirati automobil na lizing kuću pa se registriralo na korisnika lizinga.

evo ti link

http://www.mpr.gov.ba/bs/str.asp?id=18
davidigolijat
Posts: 151
Joined: 17/01/2009 14:25

#4 Re: Kupovina auta i provjera hipoteke na isto

Post by davidigolijat »

Gaius je u pravu, uglavnom, ako je auto mladje od 4-5 godina, u tom slucaju mora biti registrirano ili na leasing kucu ili na vlasnika....
Uglavnom, "cistoca" auta se provjeri u MUP-u gdje je auto registrirano...
zebih
Posts: 112
Joined: 27/02/2007 16:32

#5 Re: Kupovina auta i provjera hipoteke na isto

Post by zebih »

tigarsazapada wrote:Na auto ne postoji hipoteka. Postoje auta koja se kupuju na leasing, i tada je kupac samo korisnik vozila, a kao vlasnik u saobracajnoj se navodi leasing kuca (Imao sam udes koje je skrivilo vozilo kupljeno na leasing, pa znam da se kao vlasnik vodi leasing firma, u ovom slucaju je to bio reiffiesen leasing).Dakle, ako je auto na vlasniku i ako je on u saobracjnoj, onda moze prodati vozilo, ako je na kredit ili leasing, korisnik nije vlasnik vec samo korisnik dok se auto ne otplati.

Uglavnom, preporuca se da uzmes broj sasije, i nazoves ovlasteni servis te fime u BiH (Ford, Renault, VW,) i da ti auto "provuku" kroz kompjuter i vide gdje je prodat, gdje je prvi put registrovan, je li imao udesa koji su radjeni u ovlastenom servisu itd. To ce ti vecina srvisa besplatno pogledati u kompjuter i reci .

Ja sam tako kupovao SEAT-a za kojeg je lik pricao da je uvoz iz NJemacke, a fino mi kaze lik u servisu da je prodato u Italiji i da nije 2001. vec 2000. godiste, samo je bio na lageru i 2001. izasao na cestu i prvi put registriran....
ok nespretno sam se izrazio kad sam rekao hipoteka.znam za razliku izmedju leasinga i kredita , i da je u tom slucaju saobracajna na leasing kuci.
ovo sto mene zanim je sljedece.
Auto je kupljeno na kredit(saobracajna je na fizickoj osobi odnosno vlasniku), a neki dan sam cuo da neke banke u ugovor unesu aneks u kom se kaze da se auto ne moze otudjiti (citaj prodati) do isplate zadnje rate kredita i da u slucaju ne redovnog isplacivanja kredita banka ima zalozno pravo na auto.
e sad je meni frka(ako je to tacno), kako se moze provjeriti postoji li taj aneks ugovora , jer zadnje sto bi zelio je dati pare za auto i za godinu mi neko pokuca na vrata jer je prethodni vlasnik prestao otplacivati kredit.
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#6 Re: Kupovina auta i provjera hipoteke na isto

Post by gaius »

dobio si odgovor na to pitanje.. tebe se ne tiče ako postoji neki aneks ugovora.. za tebe vrijedi samo ono što je upisano u registru zaloga..

to što banke eventualno ugovaraju nema dejstva prema trećim savjesnim licima (a to su ona koja ne znaju niti su mogla znati da postoji založno pravo) .. ako dakle zalog nije upisan u registar zaloga - onda založno pravo i ne postoji.. jer se založno pravo na pokretnim stvarima stječe a) predajom u posjed ili b) upisom u registar zaloga..

pošto banka nema stvar u posjedu.. tada nema ni zaloge.. ako zalog nije registriran u registru zaloga onda te nije ni briga.. eto jednostavno...
doktorrr
Posts: 55
Joined: 08/02/2009 19:07

#7 Re: Kupovina auta i provjera hipoteke na isto

Post by doktorrr »

.
Last edited by doktorrr on 06/12/2018 01:05, edited 1 time in total.
doktorrr
Posts: 55
Joined: 08/02/2009 19:07

#8 Re: Kupovina auta i provjera hipoteke na isto

Post by doktorrr »

.
Last edited by doktorrr on 06/12/2018 01:05, edited 1 time in total.
doktorrr
Posts: 55
Joined: 08/02/2009 19:07

#9 Re: Kupovina auta i provjera hipoteke na isto

Post by doktorrr »

Da osvježimo temu. Vjerovatno interesuje i druge ljude. Na koji način provjeriti da li je auto u registru zaloga BiH? Da li se time bavi neka agencija, banka ili sl? Ima li neko konretno ime firme kojoj se može obratiti da se to provjeri?
Moje pitanje se odnosi na slučajeve kada auto može biti kao zalog za nečiji kredit. Vlasnik fizičko lice ga recimo proda drugoj osobi i prešuti da je auto založeno za kredit i prestane da vraća isti.
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#10 Re: Kupovina auta i provjera hipoteke na isto

Post by emko1234 »

doktorrr wrote:Da osvježimo temu. Vjerovatno interesuje i druge ljude. Na koji način provjeriti da li je auto u registru zaloga BiH? Da li se time bavi neka agencija, banka ili sl? Ima li neko konretno ime firme kojoj se može obratiti da se to provjeri?
Moje pitanje se odnosi na slučajeve kada auto može biti kao zalog za nečiji kredit. Vlasnik fizičko lice ga recimo proda drugoj osobi i prešuti da je auto založeno za kredit i prestane da vraća isti.
https://www.cbbh.ba/content/read/27?lang=hr
Sve ti piše.
doktorrr
Posts: 55
Joined: 08/02/2009 19:07

#11 Re: Kupovina auta i provjera hipoteke na isto

Post by doktorrr »

emko1234 wrote:
doktorrr wrote:Da osvježimo temu. Vjerovatno interesuje i druge ljude. Na koji način provjeriti da li je auto u registru zaloga BiH? Da li se time bavi neka agencija, banka ili sl? Ima li neko konretno ime firme kojoj se može obratiti da se to provjeri?
Moje pitanje se odnosi na slučajeve kada auto može biti kao zalog za nečiji kredit. Vlasnik fizičko lice ga recimo proda drugoj osobi i prešuti da je auto založeno za kredit i prestane da vraća isti.
https://www.cbbh.ba/content/read/27?lang=hr
Sve ti piše.
Ovo je centralni registar za fizicka i pravna lica, a koliko sam shvatio iz citanja postova postoji takodje i registar zaloga BIH. Nema logike da ja sad trazim nekome licnu kartu i kopam po njegovim kreditima i zaduzenjima ako hocu od njega kupiti auto. Logicnije da postoji taj registar zaloga u kome se preko broja sasije moze provjeriti da li na autu ima hipoteka ili ne. Mene samo to interesuje, a ne neciji privatni zivot i zaduzenja po njegovom maticnom broju. Mozda grijesim ali ni ja ne bih volio da mene neko istrazuje preko maticnog broja kada kupuje auto od mene, a predmet kupovine neka istrazuje do mile volje. Mene interesuje da li postoji neka institucija ili agencija kojoj mogu platiti da dobijem podatke o vozilu preko broja sasije. Ako neko zna konkretnu agenciju koja se time bavi neka napise ili ako je reklama neka posalje u pp.
Seawolf
Posts: 7728
Joined: 14/06/2012 22:59

#12 Re: Kupovina auta i provjera hipoteke na isto

Post by Seawolf »

doktorrr wrote: Ovo je centralni registar za fizicka i pravna lica, a koliko sam shvatio iz citanja postova postoji takodje i registar zaloga BIH. Nema logike da ja sad trazim nekome licnu kartu i kopam po njegovim kreditima i zaduzenjima ako hocu od njega kupiti auto. Logicnije da postoji taj registar zaloga u kome se preko broja sasije moze provjeriti da li na autu ima hipoteka ili ne. Mene samo to interesuje, a ne neciji privatni zivot i zaduzenja po njegovom maticnom broju. Mozda grijesim ali ni ja ne bih volio da mene neko istrazuje preko maticnog broja kada kupuje auto od mene, a predmet kupovine neka istrazuje do mile volje. Mene interesuje da li postoji neka institucija ili agencija kojoj mogu platiti da dobijem podatke o vozilu preko broja sasije. Ako neko zna konkretnu agenciju koja se time bavi neka napise ili ako je reklama neka posalje u pp.
Ovo je pristup Registru zaloga, koji je pod Ministarstvom Pravde BiH:

http://www.reg-zaloga-bih.gov.ba/

Svako se može registrovati kao korisnik, s tim što se pristup i pregled podataka naplaćuje po pre-paid principu.
doktorrr
Posts: 55
Joined: 08/02/2009 19:07

#13 Re: Kupovina auta i provjera hipoteke na isto

Post by doktorrr »

Koliko se placa pristup?
User avatar
indeks branko
Posts: 23
Joined: 20/03/2015 15:15
Location: Bileća
Contact:

#14 Re: Kupovina auta i provjera hipoteke na isto

Post by indeks branko »

Auto kuća Pal Grude dugo godina prodaje vozila iz uvoza i zaista daje garanciju kako na motor tako na broj šasije-praktično nije bilo primjedbe za sve ove godine-moj klijent
https://www.indeks-firmi.ba/listing/pro ... salon-pal/
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#15 Re: Kupovina auta i provjera hipoteke na isto

Post by Ned071 »

Vozdra konektovani
User avatar
HardCore
Posts: 2373
Joined: 17/05/2011 21:46

#16 Re: Kupovina auta i provjera hipoteke na isto

Post by HardCore »

Nisi ti dobar nikako
rtldanas
Posts: 87
Joined: 28/11/2016 20:25

#17 Re: Kupovina auta i provjera hipoteke na isto

Post by rtldanas »

Da ne otvaram novu temu.... zna li netko kako jednokratno provjeriti da li je auto u registru zaloga ( znam.da se može registrirati na njihovom sajtu pa pretraživati, ali to se plaća oko 200 KM)? Čuo sam da banke daju te informacije ali ne znam u kojim bankama se to može provjeriti i koliko košta? Inače ovo što je gore netko napisao da se sve može provjeriti u MUP-u nije točno, zato što registar zaloga ne obavještava MUP o tome, znam to osobno iz jednog slučaja gdje je čovjeku auto bilo u registru a kod MUP-a sve "čisto".
Post Reply