Kupovina analognog fotoaparata

Čarobni svijet fotografije
Kemal Malovčić

#51 Re: Kupovina analognog fotoaparata

Post by Kemal Malovčić » 25/12/2012 21:38

black wrote:
Kemal Malovčić wrote:Pa znate li gdje se u Sarajevu mogu razviti i izraditi crno-bijele fotke, ako uopće mogu?
pa vec sam pisao jednom, foto djumisic, on ti je kod hotela evropa
To me raduje. :-D

makaranka

#52 Re: Kupovina analognog fotoaparata

Post by makaranka » 06/01/2013 13:53

black wrote:zorki je dobar aparatic, evo ako hoces prije uporebe mozes se malo upoznati sa njim, nacinom rada i sl.
http://www.cameramanuals.org/russian_pdf/zorki_4k.pdf
Hvala, ovaj manual sam pronasla i prije nego sam film nabavila.jako je dobar za upoznavanje sa aparatom.
kojeime wrote:hvala @Kemal Malovčić
ako ispadne stogod finih fotografija, postam ih :D

Prvo: Crno-bijeli film, standarni crno bijeli, NE MOZES razvijati bilo gdje. Naime, fotolaboratorije u koje svi idemo u masinama za razvijanje koriste takozvani C-41 proces za razvijanje kolor filma. A hemikalije u tom procesu nisu iste kao hemikalije za razvijanje standardnog crno-bijelog filma. Sto znaci imas 3 opcije:

1. Naci laboratoriju koja moze razviti standardni crno-bijeli film.
2. Umjesto standardnog crno bijelog filma koristiti hibridni "crno bijeli" film koji se moze razviti u C-41 procesu. To su Ilford XP2 super i Kodak BW400CN filmovi. Ove agfe koje imaju u Zunicu su standardni crno bijeli filmovi koji se ne mogu razviti u svakoj fotolaboratoriji.
3. Sama da razvijas crno bijele filmove, ni oprema nije skupa ni postupak nije komplikovan. Najgora stvar je nabavka hemikalija.

Kada razvijes crno bijeli film mozes ga izraditi u skoro svakoj laboratoriji, ali neces imati izgled "prave" crno-bijele fotografije. Svaka masina u laboratoriji ce vuci na svoj kolor stih (neke na zeleno, neke na smedje...). A Lambde i ostele profesionalne digitalne masine koje ti mogu dati sliku koja je najpribliznija pravoj c/b fotografiji na pravom papiru, u ovoj zemlji niko nema. Ako ko ima Fuji Frontier i slicne amaterske masine (profesionalne po namjeni, ali amaterske po kvalitetu) to je maksimum fotolaboratorijske tehnologije u BiH. Opet, ako zelis izgled bas prave c/b fotografije, moraces napravti svoju kucnu laboratoriju i sam raditi. Oet, oprema nije preskupa i postupak nije suvise komplikovan, ali ljudi su lijeni da se sa tim igraju.

Jedna od hibridnih opcija ti je skenirati film, kupiti inkjet foto printer i samo "crnu" foto boju i kvalitetan papir za taj printer (recimo Ilford Gallery) i sama stampati sebi sa racunara c/b slike. Ja sam to radio sa jednim HP foto stampacem i bolje slike sam dobijao nego sto su mi ih radili u fotolaboratoriji. Ali na kraju sam opet se vratio u svoju kucnu fotolaboratoriju i sada u mraku udisem hemikalije :) Taj izgled ni jedna digitalna slika ne moze imati.
Hvala puno na savjetima. Znala sam da nece biti lako sa c-b fotografijom, a zbog mog neiskustva i sto tek pocinjem sa analognom fotografijom nisan jos tila eksperimentirat sa c-b dok se ne ispraksiram.

kojeime

#53 Re: Kupovina analognog fotoaparata

Post by kojeime » 07/01/2013 01:31

makaranka wrote:
Hvala puno na savjetima. Znala sam da nece biti lako sa c-b fotografijom, a zbog mog neiskustva i sto tek pocinjem sa analognom fotografijom nisan jos tila eksperimentirat sa c-b dok se ne ispraksiram.
Nema na cemu. I pazi, uopste nije tesko izradjivati CB fotografije u kucnoj radinosti. Meni je najveci problem cekati iza ponoci kada mi ukucani zaspu, pa da ne smetamo jedni drugima u kupatilu :). Jer, 99,99 posto amatera kucnu "laboratoriju" ima ili u kupatilu ili u kuhinji (moras imati 100% mrak jedno vrijeme i brz i lagan pristup vodi).

Fotografi koji rade analogno danas (i svi prije digitale :)) su pocinjali sa CB fotografijom. Pa onda, ko je htio isao je na kolor negativ, pa na slajd. Vecina fotografa (ne samo ovdje vec i u svijetu) je sama radila kuci CB fotografije, a kolore (i negativ i slajd) je radila u komercijalnim laboratorijama. Teze je kolor raditi kuci, to je bio razlog. Neke filmove (Kodachrome ili Agfa Scala (malo poznati CB slajd film)) nije bilo moguce razvijati kuci pa ni bilo gdje u svijetu, u zlatno doba analogne fotografije, dok digitala nije zavladala, za ta dva filma je postojalo ukupno 20 laboratorija u svijetu. Ti filmovi su zahtijevali komplikovane procese, hemikalije i masine koje su bile preskupe i prevalike da bi se koristile u kuci.

Na primjer, dok za crno bijelu fotografiju treba temperatura hemikalija biti uglavnom 20 stepeni Celzijusa sa plus/minus dva stepena, za kolor fotografiju temperatura mora biti 38 stepeni Celzijusa sa varijacijom plus/minus 0,2 stepena. Sto znaci dodtni trosak za uredjaj kojim kontrolises precizno temperaturu.

Meni je CB fotografiju na analogni nacin lakse napraviti nego digitalno. Ne kazem da je svima, meni jeste. Vise potrosim vremena da u photoshopu ili GIMP-u uradim CB fotografiju nego u kucnoj analognoj laboratoriji. Kolor je lakse dobiti digitalno nego analogno.

Divno je raditi analognu CB fotografiju. Pristup, nacin razmisljanja, drugacije je nego kod digitale. I interesantno je, ja sam poceo sastandardnim 35 mm filmom, pa sada koristim Mamiya 67 PRO S. I jedno vrijeme sam ozbiljno razmisljao da kupim jedan aparat velikog formata, 20x25 cm i da radim kontakt kopije. Mozda jednog dana :)

Zamisli koja je razlika u radu kada koristis digitalac i ispucas hiljade snimaka, koristis braketing ekspozicije, itd, a onda uzmes aparat u koji mozes staviti samo jedan negativ i jednom okinuti i moras dobiti dobru fotografiju. Puno vise i ozbiljnije razmisljas da li uopste vrijedi fotografisati taj subjekt i kako ga fotografisati kada imas samo jedan pokusaj umjesto rafalne paljbe digitalca ili automatskog 35 mm aparata sa 36 snimaka u kaseti :)

U svakom slucaju sretno i pitaj sta te zanima. I posjeti forum APUG (analog photography user group) http://www.apug.org/forums/home.php da vidis sjajnu ekipu od amatera preko profesionalaca do direktora kompanija iz svijeta fotografije koji razgovaraju o svemu u vezi sa analognom fotografijom i koji se trude i jedan su od vaznih razloga sto analogna fotografija jos uvijek postoji.

Za laboratorijsku opremu, filmove i hemikalije pogledaj www.fotoimpex.de za analogne fotoaparate i opremu pogledaj www.leicashop.at ili www.keh.com

kekec

#54 Re: Kupovina analognog fotoaparata

Post by kekec » 22/01/2013 22:46

Da se malo podsjetimo :)
Image

otsam

#55 Re: Kupovina analognog fotoaparata

Post by otsam » 30/01/2014 01:41

misljenje o eos 500, zanima me cijena filma za isti i koliko kosta razvijanje i izrada fotki ? oko 20KM sve jel tako?

black

#56 Re: Kupovina analognog fotoaparata

Post by black » 30/01/2014 12:57

otsam wrote:misljenje o eos 500, zanima me cijena filma za isti i koliko kosta razvijanje i izrada fotki ? oko 20KM sve jel tako?
fin je to aparat, koji objektiv imas na njemu? filmova ovde nemas neki veliki izbor ali se moze naruciti sa ebaya, razvijanje je 3km + skeniranje 5km dobijes na cd-u, a izraditi mozes sa cd-a bilo dje ako ti treba i svidi ti se nesto ili drzati samo u digitalnoj formi, svi filmovi C-41proces mogu se razvijati masinski, za pocetak kupi neki jeftini film od 3km, ispucaj pa da vidis na cemu si (film, razvijanje i skeniranje, sve mozes naci kod zunica ili edo na skenderiji)

Bo Bo

#57 Re: Kupovina analognog fotoaparata

Post by Bo Bo » 25/02/2014 09:54

Pozdrav,
interesuje me gdje u Sarajevu mogu izvršiti razvijanje crno-bijelog filma 35 mm?
Lp Bo Bo.

black

#58 Re: Kupovina analognog fotoaparata

Post by black » 25/02/2014 11:50

Bo Bo wrote:Pozdrav,
interesuje me gdje u Sarajevu mogu izvršiti razvijanje crno-bijelog filma 35 mm?
Lp Bo Bo.
a da procitas post iznad :mrgreen:
ako je C-41 proces moze se razviti i masinski, kod zunica u BBI ili plato skenderije ( edo foto radnja), razvijanje + skeniranje dodje nekih 8km a ako nije C-41 to se onda mora rucno razviti sto mozes uraditi kod djumisica (preko puta hotela evropa)

Bo Bo

#59 Re: Kupovina analognog fotoaparata

Post by Bo Bo » 25/02/2014 17:27

Ah posljednji red :D , hvala puno na informacijama. Lp

Eniac

#60 Re: Kupovina analognog fotoaparata

Post by Eniac » 30/04/2014 18:07

Da li je skupo Canon EOS 3, EOS 500N, blic Speedlite 420 EX, EF 50mm f1,8 III, zicani okidac za EOS 3, Canon torba, dakle sve zajedno za 400 KM? Sve je koristeno, malo se ogulila boja, ali sve je u savrsenom radnom stanju. EOS 3 nije ispucao vise od 20.000 fotografija, nije ni toliko (shutter garantovan na 150.000).

Jack Be Nimble

#61 Re: Kupovina analognog fotoaparata

Post by Jack Be Nimble » 30/04/2014 21:32

Vidim da se tema manje vise vrti oko CB filma a niko ne spominje filtere.

Crveno
Narandzasto
Zeleno
Zuto
Plavo

To su glavne boje filtera koje mozete da koristite sa CB filmom. Kada koji?

Najcesce se koriste crveni, narandzasti, zuti i zeleni. Plavi se rijetko koristi za CB fotografiju ali ako zelite da prikazete maglu, tmurnost, nedostatak kontrasta onda bi se koristio plavi.

Poenta filtera je da posvijetli svoju boju (crveni filter ce posvijetliti crvenu boju) i boje slicne svojima a da potamni boju koja je suprotna boji filtera (crveni filter ce zatamniti plavu boju).

Crveni filter - Najcesce se koristi za prirodne pejzaze jer ce totalno zatamniti plavo nebo sto omoguci fini kontrast sa oblacima i horizontom. Takodjer je dobar ako zelite slikati crvenu ruzu u pozadini zelenih listova. Onda bi ruza bila bas ono bijela a zeleni listovi bice tamniji pa opet se dobije taj fini kontrast izmedju bijelog i tamnog. Za potrete ne bi koristio crveni filter.

Zuti filter - Pocetnicki. Najlaksi. Malo ce potamniti plavu boju, ali posvijetliti crvenu/rozu boju sto znaci da je dobar za potrete. Neki bi rekli da je bolji za potrete zena nego muskaraca.

Zeleni filter - Taj bi obicno koristio ako slikam zelenilo. Ako sam u sumi i npr zelim mahovinu da uslikam na drvu stavio bi zeleni filter da bi ta mahovina dosla do veceg izrazaja na tamnom/crnom drvetu. Moze se takodjer koristiti za potrete ali ovaj put za muskarce a ne zene. Nije za pejzaza.

Narandzasti filter - Spada negdje izmedju zutog i crvenog. Dobar za potrete jer moze da smanji izrazaj bubuljica na licu i prikaze kozu "zdravijom". Takodjer moze da se koristi za pejzaze i dace vise kontrasta plavoj boji u poredjenju sa zutim a manje u poredjenju sa crvenim. Odlican za urbano slikanje, zgrade od cigle itd. Ako ganjate bas ono dramaticni prikaz urbano-industrijskog kraja narandzasti filter bi dobro dosao.

Ja uvijek imam crveni, zuti i narandzasti. Zuti najvise koristim kada slikam raju a takodjer imam i narandzasti spreman. Ako ste ljubitelji prirode onda samo crveni.

Kao sa svim drugim filterima i sa ovima izgubite svjetlost kada stavite pred objektiv. Filteri imaju svoj faktor rejting koji vam kaze koliko svjetlosti gubite. To jest koliko morate smanjiti/produziti ekspoziciju da bi naknadili izgubljeno svjetlost.

Zuti 2X = 1 stop
Narandzasti 2.5X = 1 1/3 stop
Zeleni 4X = 2 stop
Crveni 8X = 3 Stop

Vecina kamera ima TTL metering i u tom slucaju nemorate misliti o toj matematici jer ce sama kamera namjestiti tacnu ekspoziciju. Ali ako imate kameru bez TTL onda je najlakse izracunati tacnu ekspoziciju tako sto cete uzeti ISO broj i podjeliti sa faktor = dobijeni broj je novi ISO koji ce te nastimati na kameri.

ISO 400 / Filter Faktor 2.5 = 160 .... ja bi na kameri stavio 200

ISO 100 / Filter Faktor 4 = 25 novi ISO dok slikas sa tim filterom.

Vecina kamera ima TTL tako da ova citava matematika nije bitna, ali je bitno da se zna koliko svjetlosti gubimo. Ako slikas potrete napolju pod plavim nebom ISO 200 je dosta sa ili bez filtera. Ali ako udjes u zatvoren prostor onda ti je ISO 200 premalen i jos kada dodas filter gubis svjetlost. Tako ako znas da ces slikati u zatvorenoj prostoriji a zelis koristiti neki filter bolje je da uzmes ISO 400.

Takodjer je uvijek dobro provjeriti koji filter je najbolje koristiti sa kojim filmom. Obicno je to sve generalno isto, ali npr. ja nikada ne bi koristio crveni filter sa ADOX 25 ISO. Mozda narandzasti ali nikada crvni.

Dobro je i znati koji film za koju svrhu. Kodak TMAX je dobar za npr. potrete jer nema puno suma kao Kodak TRI-X kojeg ja volim koristiti za slikanje urbanog zivota. ILFORD FP4 125 ISO takodjer odlican za potrete. Pogledajte sta nude u prodavnici pa na Google.

I onda kazu da fotograf ne vrijedi X KM za vjencanje.

ranbo

#62 Re: Kupovina analognog fotoaparata

Post by ranbo » 05/10/2020 18:18

Ima li neko od vas da mu je dosadilo fotografisanje pa mu stoji negdje jedan tank za razvijanje filma? Ili je mozda kupio novi, bolji pa mu taj stari stoji skuplja prasinu, a mogao bi da posluzi ubogom hobi fotografu poput mene? :)

black

#63 Re: Kupovina analognog fotoaparata

Post by black » 06/10/2020 11:58

ranbo wrote:
05/10/2020 18:18
Ima li neko od vas da mu je dosadilo fotografisanje pa mu stoji negdje jedan tank za razvijanje filma? Ili je mozda kupio novi, bolji pa mu taj stari stoji skuplja prasinu, a mogao bi da posluzi ubogom hobi fotografu poput mene? :)
pogledaj na piku, autopijaca, antikvarnice itd. ili bas da naletis na nekog da ti pokloni jer ne koristi, sto se tice nove, sa jednom spiralom za 35mm filmove, kosta oko 50ak maraka
jel imas ostalu opremu pa ti fali samo dozna (iliti tank) ?

ranbo

#64 Re: Kupovina analognog fotoaparata

Post by ranbo » 06/10/2020 16:51

black wrote:
06/10/2020 11:58
ranbo wrote:
pogledaj na piku, autopijaca, antikvarnice itd. ili bas da naletis na nekog da ti pokloni jer ne koristi, sto se tice nove, sa jednom spiralom za 35mm filmove, kosta oko 50ak maraka
Nemam nista, ali sam mislio da se malo igram i probam razvijati B&W filmove sa instant kafom, nasao sam na netu da su to ljudi radili. Treba mi tank i fiksator, ali to svejedno moram kupiti, nasao sam vec i gdje, ali nema smisla da ga kupujem bez tanka za razvijanje. Skenirao bih ih sam makro objektivom ili na skeneru.

Neki dan sam razvijao neke kolor filmove u jednoj radnji, ali su izasli flekavi pa ih je momak u radnji dvaput skenırao nakon sto ih je oprao. Kad ih je oprao polijepile su se neke dlacice i skenirao ih je naopako u odnosu na prvi put ali je na svakoj fotografiji bila flekica za koju mi je rekao da je isparan objektiv, ali i na obrnutom skenu je bila na istom mjestu. Tako da je i prilikom razvijanja i skeniranja bilo gresaka u njegovoj opremi i procesu. Bolje da se sam igram s tim pa i ako pogrijesim ljuticu se na sebe, a i vjerujem da je zabavno, hocu da sve sam uradim. Nasao sam B&W film u Tuzli, ali niko ih ne razvija tako da svejedno taj film moram sam razviti.

Kad budem u Sarajevu obici cu antikvarnice da vidim ima li negdje na prodaju tank, mada kako sam vidio na buvljaku u Tuzli, vecina prodavaca ne zna nista o aparatima, tako da bi vjerovatno mislili da je tank za razvijanje neki bezveze komad plastike pa ga ne bi ni prodavali. Nisam bas upucen u terminologiju, ali valjda ce shvatiti na sta mislim svako ko procita... ako procita :D

Hakiz

#65 Re: Kupovina analognog fotoaparata

Post by Hakiz » 06/10/2020 17:45

ranbo wrote:
06/10/2020 16:51
black wrote:
ranbo wrote:
Nemam nista, ali sam mislio da se malo igram i probam razvijati B&W filmove sa instant kafom, nasao sam na netu da su to ljudi radili. Treba mi tank i fiksator, ali to svejedno moram kupiti, nasao sam vec i gdje, ali nema smisla da ga kupujem bez tanka za razvijanje. Skenirao bih ih sam makro objektivom ili na skeneru.

Neki dan sam razvijao neke kolor filmove u jednoj radnji, ali su izasli flekavi pa ih je momak u radnji dvaput skenırao nakon sto ih je oprao. Kad ih je oprao polijepile su se neke dlacice i skenirao ih je naopako u odnosu na prvi put ali je na svakoj fotografiji bila flekica za koju mi je rekao da je isparan objektiv, ali i na obrnutom skenu je bila na istom mjestu. Tako da je i prilikom razvijanja i skeniranja bilo gresaka u njegovoj opremi i procesu. Bolje da se sam igram s tim pa i ako pogrijesim ljuticu se na sebe, a i vjerujem da je zabavno, hocu da sve sam uradim. Nasao sam B&W film u Tuzli, ali niko ih ne razvija tako da svejedno taj film moram sam razviti.

Kad budem u Sarajevu obici cu antikvarnice da vidim ima li negdje na prodaju tank, mada kako sam vidio na buvljaku u Tuzli, vecina prodavaca ne zna nista o aparatima, tako da bi vjerovatno mislili da je tank za razvijanje neki bezveze komad plastike pa ga ne bi ni prodavali. Nisam bas upucen u terminologiju, ali valjda ce shvatiti na sta mislim svako ko procita... ako procita :D
https://www.fotoimpex.com/darkroom/ap-d ... -film.html

Fotoimpex je nama (i ne samo nama, Evropi uopšte pa i svijetu) najdostupniji i najbolji izvor sve potrebne opreme i materijala za film fotografiju. Možda ti cijene ne izgledaju privlačno ali imaj na umu da je analogna, film, fotografija skoro pred umiranjem, da je 90 % porizvođača koji su postojali ili nestali potpuno ili su promijenili djelatnost pa su prestali prizvoditi opremu i materijal za analognu fotografiju, tako da je sreća da uopšte postoji način da se do opreme i materijala dođe po bio kakvim cijenama.

Fotoimpex je kupio neke stare proizvođače kao što su EFKE (Zagreb), ADOX (Njemačka, po njihovoj licenci je EFKE radio svoje proizvode) i neke druge i ima veliku paletu proizvoda u svom vlasništvu. Tako da Fotoimpex ima i kamere i filmove i hemikalije i papir i laboratorijsku opremu i svaki mogući i nemogući materijal i opremu i svoje proizvodnje i drugih proizvođača. Šta oni nemaju, to i ne postoji.

Moraćeš im pisati za cijenu transporta kupljenih proizvoda, BiH nije na listi zemalja za koje imaju unaprijed pripremljene cijene transporta.

Ja sam kupovao od njih proteklih 20-ak godina bez problema.

Još neke prodavnice od kojih sam kupovao različitu opremu i materijal:

https://www.leicashop.com/common/en#

https://www.fomei.com/en

Naravno, provjeri web stranice porizvođača kao što su Ilford (filmovi, papiri i hemija), Kodak (filmovi), Jobo i Paterson (oprema kao što su tankovi, kadice, termomeri, mašine itd za razvijanje filmova) i drugi.

Ako si stvarno zainteresovan za analognu fotografiju, prijavi se na APUG (Analogue Photography User Group) forum:

https://www.photrio.com/forum/home

Joj, kada se sjetim koliko novca sam dao na transport fiksira pakovanog u obliku kanistera od po 5 litara...

ranbo

#66 Re: Kupovina analognog fotoaparata

Post by ranbo » 07/10/2020 19:23

Hakiz wrote:
06/10/2020 17:45
ranbo wrote:
06/10/2020 16:51
black wrote:

https://www.fotoimpex.com/darkroom/ap-d ... -film.html

Fotoimpex je nama (i ne samo nama, Evropi uopšte pa i svijetu) najdostupniji i najbolji izvor sve potrebne opreme i materijala za film fotografiju. Možda ti cijene ne izgledaju privlačno ali imaj na umu da je analogna, film, fotografija skoro pred umiranjem, da je 90 % porizvođača koji su postojali ili nestali potpuno ili su promijenili djelatnost pa su prestali prizvoditi opremu i materijal za analognu fotografiju, tako da je sreća da uopšte postoji način da se do opreme i materijala dođe po bio kakvim cijenama.

Fotoimpex je kupio neke stare proizvođače kao što su EFKE (Zagreb), ADOX (Njemačka, po njihovoj licenci je EFKE radio svoje proizvode) i neke druge i ima veliku paletu proizvoda u svom vlasništvu. Tako da Fotoimpex ima i kamere i filmove i hemikalije i papir i laboratorijsku opremu i svaki mogući i nemogući materijal i opremu i svoje proizvodnje i drugih proizvođača. Šta oni nemaju, to i ne postoji.

Moraćeš im pisati za cijenu transporta kupljenih proizvoda, BiH nije na listi zemalja za koje imaju unaprijed pripremljene cijene transporta.

Ja sam kupovao od njih proteklih 20-ak godina bez problema.

Još neke prodavnice od kojih sam kupovao različitu opremu i materijal:

https://www.leicashop.com/common/en#

https://www.fomei.com/en

Naravno, provjeri web stranice porizvođača kao što su Ilford (filmovi, papiri i hemija), Kodak (filmovi), Jobo i Paterson (oprema kao što su tankovi, kadice, termomeri, mašine itd za razvijanje filmova) i drugi.

Ako si stvarno zainteresovan za analognu fotografiju, prijavi se na APUG (Analogue Photography User Group) forum:

https://www.photrio.com/forum/home

Joj, kada se sjetim koliko novca sam dao na transport fiksira pakovanog u obliku kanistera od po 5 litara...
Hvala na odgovoru, znaci mi ova pomoc.

Nasao sam vec fotoimpex, malo dok se smiri ovo njesra sa koronom planiram u Austriju malo pa cu taman naruciti da mi stigne dok sam tamo. Za sad nemam bas uslova da razvijam sam svoje fotografije, a nemam za sad ni zelje pretjerano. Sad trenutno vise kupujem vintage objektive, pokusavam da ih rasklapam, cistim, skidam objektive sa starih rangefinder filmskih aparata i adaptiram ih na digitalne i to me sad drzi bas fino. A uporedo kad kupim neki aparat gledam da ispucam film ako je u ispravnom stanju pa mi je bilo interesantno sto sam govorio u prethodnom postu da se razvijaju CB filmovi sa instant kafom, C vitaminom i sodom bikarbonom (smjesi su dali ime caffenol), ali se na kraju mora fiksirati pravim fikserom, za to nema alternative valja (ili je jos nisam iskopao na netu). Svjestan sam da je tesko napraviti prave hemikalije, ali u neku ruku mi je ovo i interesantnije. Neki dan sam kupio dvije pokvarene Smene 8M, sastavio jednu da radi, a drugi objektiv adaptirao na Sony e-mount u kucnoj izvedbi sa poklopcem za aparat.

U radnji gdje sam pitao da kupim film mi rekose da je skocila cijena pa je sad najjeftiniji kolor film 15KM, sto mi nije bas malo, pogotovo kad dodam da je razvijanje i digitalizacija jos 10KM. Ovako sa CB filmom bih bar malo isprljao ruke i rezultati bi mi bili drazi jer sam sve naucio i uradio sam. Lako je odnijeti i platiti da neko provuce kroz masinu.

Hvala na linku za tank iliti doznu, stoji da cu je naruciti, ali to ne znaci da se jos uvijek ne moze javiti neko od dobrih forumasa da pokloni neku staru ili proda po simbolicnoj cijeni. Mozda je nekome ostala negdje i ne koristi se :D

Post Reply