kupiranje ušiju-ilegalno?

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

User avatar
Felidae
Posts: 695
Joined: 02/08/2010 09:41

#26 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by Felidae »

Qler wrote:Bitno je da ima vatre :) I ja volim zivotinje (ne volim mace). Ali neke pasmine su jednostavno takve, kada ih je covjek vec stvarao zamislio je kakve treba da budu, sto je za njih najbolje i najsigurnije.
za koga je najbolje i najsigurnije????? :? :?
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#27 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by Qler »

Felidae wrote:
Qler wrote:Bitno je da ima vatre :) I ja volim zivotinje (ne volim mace). Ali neke pasmine su jednostavno takve, kada ih je covjek vec stvarao zamislio je kakve treba da budu, sto je za njih najbolje i najsigurnije.
za koga je najbolje i najsigurnije????? :? :?
Za psa, kada radi ono za sto je namjenjen. Napisao ti je gore neko zasto, usi zbog infekcije, ozlijeda, rep zbog agilnosti, i da ga ne moze neko uhvatiti i povuci dok napada. I da, doberman napada, to je pasmina koja je bukvalno stvorena da napada ljude na komandu. Svabo Doberman naplacivao poreze, pa nije smio sam da ide jer su ga napadali ljudi kada dodje da naplati, pa on ukrstao par pasmina, rot, pinc, doga, i ne sjecam se ko jos, pa skontao da rep u napadu smeta, da usi smetaju, jer je svrha psa bila da on prije razguli neplatisu nego neplatisa njega.
User avatar
Felidae
Posts: 695
Joined: 02/08/2010 09:41

#28 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by Felidae »

Qler wrote:
Felidae wrote:
Qler wrote:Bitno je da ima vatre :) I ja volim zivotinje (ne volim mace). Ali neke pasmine su jednostavno takve, kada ih je covjek vec stvarao zamislio je kakve treba da budu, sto je za njih najbolje i najsigurnije.
za koga je najbolje i najsigurnije????? :? :?
Za psa, kada radi ono za sto je namjenjen. Napisao ti je gore neko zasto, usi zbog infekcije, ozlijeda, rep zbog agilnosti, i da ga ne moze neko uhvatiti i povuci dok napada. I da, doberman napada, to je pasmina koja je bukvalno stvorena da napada ljude na komandu. Svabo Doberman naplacivao poreze, pa nije smio sam da ide jer su ga napadali ljudi kada dodje da naplati, pa on ukrstao par pasmina, rot, pinc, doga, i ne sjecam se ko jos, pa skontao da rep u napadu smeta, da usi smetaju, jer je svrha psa bila da on prije razguli neplatisu nego neplatisa njega.
o tome ti ja pricam.............ko smo mi da preoblikujemo ono sto je neko gore stvorio.....ko smo mi da ostali zivi svjet prilagodjavamo svojim glupim potrebama.....sto nije nekog ludjaka poveo sa sobom da naplacuje porez sa njim, malo mu odrezes usi, zakines mu nogu i bio bi lud ko struja.....ja polazim od toga da zivotinje i ljudi imaju ista prava na zivot.............
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#29 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by vox-populi »

Qler wrote:
Za psa, kada radi ono za sto je namjenjen. Napisao ti je gore neko zasto, usi zbog infekcije, ozlijeda, rep zbog agilnosti, i da ga ne moze neko uhvatiti i povuci dok napada. I da, doberman napada, to je pasmina koja je bukvalno stvorena da napada ljude na komandu. Svabo Doberman naplacivao poreze, pa nije smio sam da ide jer su ga napadali ljudi kada dodje da naplati, pa on ukrstao par pasmina, rot, pinc, doga, i ne sjecam se ko jos, pa skontao da rep u napadu smeta, da usi smetaju, jer je svrha psa bila da on prije razguli neplatisu nego neplatisa njega.
S obzirom da zivim u Njemackoj, mogu ti iz prve ruke reci da se porez vise ne skuplja na takav nacin, tako da vise nije potrebno rezati repove, kupirati usi ili sta vec ne.

Licno, puno mi se vise svidja izgled dobermana (pored njemackog ovcara, meni najdraze pasmine) sa skracenim repom i kupiranim usima, ali nikada necu podrzavati tako nesto. Prvobitna namjena psa nije razlog da se danas pati da bi nama vlasnicima SAMO izgledao bolje.
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#30 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by Qler »

E nemozete tako razmisljati, sad ne naplacuje, sad ne treba, po toj logici i pasmina komplet vise ne treba. Sta sa njom? I sto se uplicemo u prirodu, pa da se ne uplicemo, da ne mijenjamo i ne prilagodjavamo, danas bi tucali kamenje, da gadjamo gazele da ih jedemo sirove. Nemoj tako daleko da idemo. Ali Felidae oplako sam za ludjaka bez usiju i osakacenom nogom :D
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#31 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by zonbirile »

vox-populi wrote:
Qler wrote:
Za psa, kada radi ono za sto je namjenjen. Napisao ti je gore neko zasto, usi zbog infekcije, ozlijeda, rep zbog agilnosti, i da ga ne moze neko uhvatiti i povuci dok napada. I da, doberman napada, to je pasmina koja je bukvalno stvorena da napada ljude na komandu. Svabo Doberman naplacivao poreze, pa nije smio sam da ide jer su ga napadali ljudi kada dodje da naplati, pa on ukrstao par pasmina, rot, pinc, doga, i ne sjecam se ko jos, pa skontao da rep u napadu smeta, da usi smetaju, jer je svrha psa bila da on prije razguli neplatisu nego neplatisa njega.
S obzirom da zivim u Njemackoj, mogu ti iz prve ruke reci da se porez vise ne skuplja na takav nacin, tako da vise nije potrebno rezati repove, kupirati usi ili sta vec ne.

Licno, puno mi se vise svidja izgled dobermana (pored njemackog ovcara, meni najdraze pasmine) sa skracenim repom i kupiranim usima, ali nikada necu podrzavati tako nesto. Prvobitna namjena psa nije razlog da se danas pati da bi nama vlasnicima SAMO izgledao bolje.
----------------------------------
iz vaša 2 posta je dat i odgovor upravo kako i tvrdim.Normalno da sa kolekciju poreza ne treba zaštitarski pas ,tipa dobermana,ali isto je istina da je kupiran zbog eventualne borbe(pa i pitu uši su samo smetnja i deru se u borbi kao list kupusa,nastranu što su borbe ludačka zabava).Znači svi radni i zaštitarski psi gube vjekovnu namjeru i intenciju stvaranja i na kraju ćemo imati bezlične kreature na betonu gradova.Ovakav doberman je degeneracija pasmine,ne radi nekupiranja,nego što će i vremenom postati pas za naprđivanje po parkovima.
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#32 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by vox-populi »

Qler wrote:E nemozete tako razmisljati, sad ne naplacuje, sad ne treba, po toj logici i pasmina komplet vise ne treba. Sta sa njom? I sto se uplicemo u prirodu, pa da se ne uplicemo, da ne mijenjamo i ne prilagodjavamo, danas bi tucali kamenje, da gadjamo gazele da ih jedemo sirove. Nemoj tako daleko da idemo. Ali Felidae oplako sam za ludjaka bez usiju i osakacenom nogom :D
Itekako se moze tako razmisljati. Mnoge pasmine su stvorene zbog ovih ili onih razloga. Doberman je napravljen da pomogne u prikupljanju poreza, pit bull je napravljen za borbe. Sto ne znaci da ih i danas moramo koristit za prvobitnu namjenu niti znaci da ih trebamo istrijebiti jer vise kao nemaju namjenu.

Danasnje sakacenje dobermana je iskljucivo da bi nama izgledao bolje. To po mom misljenju nije ok.
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#33 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by Qler »

e vidis, pitu se ne kupiraju usi ako se koristi za borbu. Kad se zalete jedan na drugog, onaj sa nekupiranim usima kako trci, usi mu "landaraju" i ovaj se zalijece na njih, ono bodu ga u oci. Kad skoci prema usima, ova hvata za vrat. I to je sve prakticno. Ljudi misle na sve :) sad je pitanje samo je li za dobro psa, ili za zabavu ljudi.
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#34 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by vox-populi »

Qler wrote:e vidis, pitu se ne kupiraju usi ako se koristi za borbu. Kad se zalete jedan na drugog, onaj sa nekupiranim usima kako trci, usi mu "landaraju" i ovaj se zalijece na njih, ono bodu ga u oci. Kad skoci prema usima, ova hvata za vrat. I to je sve prakticno. Ljudi misle na sve :) sad je pitanje samo je li za dobro psa, ili za zabavu ljudi.
Pa da li ti mislis da su borbe pasa ok? Malo idemo od teme, ali iako se nikako ne slazem sa sakacenjem pasa u proslosti, bilo radi zabave ili prakticnih stvari, mogu shvatiti zasto se to nekada radilo.

Danas mi nije jasno zasto jer pas je postao ipak samo kucni ljubimac, bar u razvijenim drustvima. Da, znam, psi se i danas koriste i u vojsci i u policiji a i druge svrhe osim zabave. Ipak, sakacenje je zabranjeno, bar u normalnim drzavama, bez obzira na namjenu psa.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#35 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by zonbirile »

vox-populi wrote:
Qler wrote:E nemozete tako razmisljati, sad ne naplacuje, sad ne treba, po toj logici i pasmina komplet vise ne treba. Sta sa njom? I sto se uplicemo u prirodu, pa da se ne uplicemo, da ne mijenjamo i ne prilagodjavamo, danas bi tucali kamenje, da gadjamo gazele da ih jedemo sirove. Nemoj tako daleko da idemo. Ali Felidae oplako sam za ludjaka bez usiju i osakacenom nogom :D
Itekako se moze tako razmisljati. Mnoge pasmine su stvorene zbog ovih ili onih razloga. Doberman je napravljen da pomogne u prikupljanju poreza, pit bull je napravljen za borbe. Sto ne znaci da ih i danas moramo koristit za prvobitnu namjenu niti znaci da ih trebamo istrijebiti jer vise kao nemaju namjenu.

Danasnje sakacenje dobermana je iskljucivo da bi nama izgledao bolje. To po mom misljenju nije ok.
-----------------------------------
drug malo znaš o svemu u istom sranju od Zakona,koji su usput donjeli Zeleni u Njemačkoj nema ni rezanja nokta na nozi,što je nonsens,to će ti reći svaki vetreinar.Uostalom kao i problem sa lutalicama kod nas,tako i Zakon o kupiranju statistički pokazuje da su autothone njemačke pasmine u padu,nestalu,boxer,doberman,rot doga.na izložbi dogo argentino fancy,ljudi izviždali nekupirane šampione.Nema tu toliko boli koliko je bilo politike.
User avatar
Felidae
Posts: 695
Joined: 02/08/2010 09:41

#36 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by Felidae »

Qler wrote:e vidis, pitu se ne kupiraju usi ako se koristi za borbu. Kad se zalete jedan na drugog, onaj sa nekupiranim usima kako trci, usi mu "landaraju" i ovaj se zalijece na njih, ono bodu ga u oci. Kad skoci prema usima, ova hvata za vrat. I to je sve prakticno. Ljudi misle na sve :) sad je pitanje samo je li za dobro psa, ili za zabavu ljudi.
ajoooooj, .......dosli smo tamo gdje smo i poceli....mi smo skontali da bi se ti psi trebali boriti da zabave bezdusne narodne mase.....sumnjam da bi psi sami sebi ikad organizovali borbe, znaci ljudi su ti koji remate normalan prirodni tok. mislim da onaj koga zabavljaju tuce pasa i ko uziva u njihovoj boli i krvi, hitno bi trebao da se lijeci
User avatar
Felidae
Posts: 695
Joined: 02/08/2010 09:41

#37 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by Felidae »

Qler wrote:E nemozete tako razmisljati, sad ne naplacuje, sad ne treba, po toj logici i pasmina komplet vise ne treba. Sta sa njom? I sto se uplicemo u prirodu, pa da se ne uplicemo, da ne mijenjamo i ne prilagodjavamo, danas bi tucali kamenje, da gadjamo gazele da ih jedemo sirove. Nemoj tako daleko da idemo. Ali Felidae oplako sam za ludjaka bez usiju i osakacenom nogom :D
moram i ovaj komentarisati, dzaba sve....
mi ne tucamo danas kamenje, jer nam se mozak razvio evolucijom dovoljno da skontamo kako zapaliti vatru, kako napraviti lopatu :D ......i to je jedna druga tematika skroz
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#38 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by zonbirile »

Felidae wrote:
Qler wrote:E nemozete tako razmisljati, sad ne naplacuje, sad ne treba, po toj logici i pasmina komplet vise ne treba. Sta sa njom? I sto se uplicemo u prirodu, pa da se ne uplicemo, da ne mijenjamo i ne prilagodjavamo, danas bi tucali kamenje, da gadjamo gazele da ih jedemo sirove. Nemoj tako daleko da idemo. Ali Felidae oplako sam za ludjaka bez usiju i osakacenom nogom :D
moram i ovaj komentarisati, dzaba sve....
mi ne tucamo danas kamenje, jer nam se mozak razvio evolucijom dovoljno da skontamo kako zapaliti vatru, kako napraviti lopatu :D ......i to je jedna druga tematika skroz
-----------------------------------------------
stvar ukusa i naprđivanja ,a o tome se ne raspravlja.Selekcijom odgojiti psa bez dlake,nakazu od psa i slične ujdurme može samo čovjek,kao i križati lava i tigra.Htjeo bi nešto reći a ne možeš,ponestaje ti riječi.Na stranu kupiranje,na stranu karakteristike psa.
irenasa
Posts: 46
Joined: 21/08/2010 17:04
Location: Sarajevo,Bosna i Hercegovina

#39 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by irenasa »

Evo sad ce u septembru evropska izlozba pasa u Holandiji i na toj izlozbi je strogo zabranjeno izaganje kupiranih pasa.
Dali kupirati ili ne,po meni kupiran pas ljepse izgleda,mada nisam pristalica kupiranja,vise sam za onu kako je Bog stvorio.Ako mi drzimo psa radi njegovog samo izgleda a ne i karaktera,to je onda velika graska.Najveca po meni je glupost sto ljudi kupe pas eto svidja im se a pojma nemaju o toj rasi o njenoj prvobitnoj namjeni,nacinu odrzavanja i sl pa poslije dolazi do problemaa.Drzim patuljaste pinceve i doberman je napravljen na sliku pinca,i svi su prije bili kupirani,moj ni jedan pas nije kupiran,prvo zabranjeno je(vodim ih na izlozbe)a drugo pa ja volim karakter tog psa a ne njegove usi i rep.Sve je stvar ukusa ako neko zeli da kupira psa pa nek to i ucini ali da poslije nedolazi u iskusenje eto ja bi da parim psa ali nemogu ga voditi na izlozbu ili imace malu ocjenu ,jer svi pate za titulama na rodovniku stenaca.
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#40 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by Qler »

Ma na kraju krajeva, sto bi rekao moj brat, dzaba mi raspravljamo ovdje da ili ne, zakon je rekao ne, i ako mislis na izlozbe, nema nista od kupiranja, svidjalo se to nekome ili ne.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#41 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by zonbirile »

Qler wrote:Ma na kraju krajeva, sto bi rekao moj brat, dzaba mi raspravljamo ovdje da ili ne, zakon je rekao ne, i ako mislis na izlozbe, nema nista od kupiranja, svidjalo se to nekome ili ne.
----------------------------------------
žalosno je što su to uradili Zeleni iz političkih razloga i po meni kupiranje je zadnje o brizi o najboljem čovjekovom drugu i saputniku kroz milenijume.Da je bilo istinske brige,zabranilo bi se križanje u liniji,dekadencija i mutacija pasmine,gubljenje identiteta i karaktera psa.Na kraju imati ćemo različite modne kreature zvane pas,sa istim odlikama.
irenasa
Posts: 46
Joined: 21/08/2010 17:04
Location: Sarajevo,Bosna i Hercegovina

#42 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by irenasa »

Dali se to nekome svidjalo ili ne,kupiranje pasa je u vecini zemalja zabranjeno pa tako da ce vjerovatno i u BiH cim budemo ponovo usli u FCI isto biti zabranjeno.
E sad sto se spominje ta neka moda za pse e tu zaista ima jako puno nebuloznosti i tu ljucka rasa nerazmislja trezveno,jer mi nismo vremensi podneblje za sve rase koje vidjamo danas,pa samim tim ljudi pretjeruji i idu iz krajnosti u krajnost.

Po meni zakljucak kupiranje usiju je legalno jos uvjek,ali buduci vlasnik sam mora skontati sta zeli od psa u buducnosti.
duda
Posts: 18
Joined: 03/07/2007 10:16

#43 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by duda »

Kupiranje u BiH zabranjeno Zakonom o zastiti i dobrobiti zivotinja (član 12).
Osim postojanja veterinarsko medicinskih indikacija.
User avatar
Baby
Posts: 694
Joined: 04/06/2008 13:14

#44 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by Baby »

Voljela bih znati da li bi ste vi bili sretni kada bi vam odsjekli uši? Nema ništa loše u tome da izgledaš kao vilenjak ;)
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#45 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by zonbirile »

ponavljate stalno jedno te isto.Zakon o zaštiti životinja je učinio medvjeđu uslugu građanima i psima grada Sarajeva i ne postoji riješenje,mantra sa azilom je za budale.Evropski azil,kao i svaki azil je smještaj privremenog tipa.Tamo daleko,psi se uzimaju,udomljuju i azil je propusan,ovaj projektovani za cca 300 pasa,kada se napuni tu će i stati ,a horde pasa i dalje lutati gradom.Isto tako su Zeleni u Njemačkoj iz političkih razloga u ime pasa donjeli zakon o kupiranju.Sada autohtona njemačka pasmina boxera,doge,dobermana,na putu je i rotvajler gubi poklonike.Istorijski psu je čovjek načinio najviše nepravdi upravo željom za kreacijom,ali to se ne spominje.Zato je danas skraćen životni vijek pasmina,sklone su bolestima i mutacijama,kancerima.Zašto se ne zabrani križanje u liniji? Po pse generalno je mnogo pogubnije križanje u liniji i neadekvatna zaštita u smislu zaštite izvorne pasmine,od kupiranja repa.Opet bi ponovio,ali to niko ne čita,36H po okotu rep se kupira i traje 20 sekundi.Rep koji se slomi u kasnijoj dobi je vrlo teško sanirati i bolno ga je odstraniti.A sada pitanje za ljubitelje pas i poklonike Zakona o dobrobiti životinja-pa boli li psa sterilizacija,ženku pogotovo.
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#46 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by vox-populi »

zonbirile wrote:pa boli li psa sterilizacija,ženku pogotovo.
Sigurno da boli, jednako kao i bilo koja druga operacija, ali psa necu sterilisati da mi ljepse izgleda i da mi raja kaze joj jest ti to cool nego da sprijecim jos hiljade eventualnih potomaka od kojih bi mnogi zavrsili na ulici.

Tesko da se kozmeticka operacija psa moze porediti sa sterilizacijom.
User avatar
Baby
Posts: 694
Joined: 04/06/2008 13:14

#47 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by Baby »

Slažem se..Lijepo je vidjeti psa,kupirane uši,moćno izgleda,ali da li je to zaista potrebno? Kažete da je radi zdravlja? Zašto onda ne kupiramo labradore ili takve pse,zašto se njima rep ne reže? Zašto mješancima rep i uši ne režemo? Nije potrebno,ni jedan pas nije uginuo jer mu nije odrezan rep ili uši već suprotno..a pročitajte i ovo
http://www.balkankinology.net/pricaonic ... =1&t=14643
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#48 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by minjonja »

Baby wrote:Slažem se..Lijepo je vidjeti psa,kupirane uši,moćno izgleda,ali da li je to zaista potrebno? Kažete da je radi zdravlja? Zašto onda ne kupiramo labradore ili takve pse,zašto se njima rep ne reže? Zašto mješancima rep i uši ne režemo? Nije potrebno,ni jedan pas nije uginuo jer mu nije odrezan rep ili uši već suprotno..a pročitajte i ovo
http://www.balkankinology.net/pricaonic ... =1&t=14643

kako me rastuzi ova prica, baby :( jadan pas, a ova djevojka i vlasnik samo o parama brinu, dok je jadnom psu koza sa ledja otpala, nije mogao hodati na zadnje dvije, piskio non stop. od cega mu moze to biti?
zengi
Posts: 976
Joined: 05/12/2010 12:34

#49 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by zengi »

Dragi prijatelji,
Juce ili prekjuce je neki monstrum ubio kuju iza koje je ostalo pet kucica starih tek pet-sest dana i koi kao sto znate nemogu sami ni da jedu. Molim nekoga da preuzme brigo o njima makar dok ne progledaju i ne pocnu sami da jedu.
Trenutno se nalaze u mom autu i ja sam pokusao da ih nahranim bez uspjeha. Ja stvarno nisam u mogucnosti da im pruzim potrebnu njegu mada sam vec kupio i flasicu i AD kapi ali niti znam niti mogu to da radim. Nedozvolite da mi na oci pocrkaju od gladi!!!!!!!
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#50 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by zonbirile »

Baby wrote:Slažem se..Lijepo je vidjeti psa,kupirane uši,moćno izgleda,ali da li je to zaista potrebno? Kažete da je radi zdravlja? Zašto onda ne kupiramo labradore ili takve pse,zašto se njima rep ne reže? Zašto mješancima rep i uši ne režemo? Nije potrebno,ni jedan pas nije uginuo jer mu nije odrezan rep ili uši već suprotno..a pročitajte i ovo
http://www.balkankinology.net/pricaonic ... =1&t=14643
-----------------------------------------
pa na kraju balade može se i tako gledati.Ja pokušavam vam reći da je smiješno to oko kupiranja,ili hajmo ovako-kako to da nijedan pas sem vučijaka ne liči vuku.Utkud tolike deformacije,pa nije boxeru problem kupiranje ,nego njegovo vjekovno selektiranje,sada je pas no.1 po sklonosti raku.Kakv li je samo kineski vuk morao biti ,da pekinezer bude onakav :-)
Post Reply