kupiranje ušiju-ilegalno?

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

zmajica
Posts: 13
Joined: 10/07/2008 10:49

#1 kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by zmajica »

Zdravo,

Da li neko zna da li je u BiH, kao u nekim drugim zemljama, zabranjeno kupiranje ušiju i repa...dobermanima, recimo?

Hvala!
User avatar
Felidae
Posts: 695
Joined: 02/08/2010 09:41

#2 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by Felidae »

ja se iskreno nadam da jeste....meni je to maltretiranje zivotinje
irenasa
Posts: 46
Joined: 21/08/2010 17:04
Location: Sarajevo,Bosna i Hercegovina

#3 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by irenasa »

Koliko ja znam kod nas nije zabranjeno ali ako mislis ici na izlozbe razmisli da ili ne kupiranje.
User avatar
ContaminatedArea
Posts: 55
Joined: 01/02/2011 16:49

#4 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by ContaminatedArea »

To je krajnje brutalno. Pas kojem odsijeces usi, postaje osjetljiv na zvukove i trza se na iznenadne sumove, a ako mu se odsijece rep .. imat ce problema sa ravnotezom.
User avatar
erni3
Posts: 1007
Joined: 19/01/2010 10:27

#5 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by erni3 »

ContaminatedArea wrote:To je krajnje brutalno. Pas kojem odsijeces usi, postaje osjetljiv na zvukove i trza se na iznenadne sumove, a ako mu se odsijece rep .. imat ce problema sa ravnotezom.
+ neke rase kao Beagle napr. koriste usi kao memoriju za mirise. Mada sumnjam da bi itko normalan beagleu odsjekao usi.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#6 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by zonbirile »

smiješno je da se sada tkz. borci za zaštitu životinja brinu o perifernoj stvari,a što se od mnogih pasa pravi ruglo i ubijaju njihove osnovne funkcije i genetske osobine,to je nebitno,sve u cilju komercijalizacije.Da pojasnim kupiranja su vršena u vremenu kada su psi bili psi,a ne tužni zabavljači frustriranih i stresnih vlasnika na betonu velikih gradova.Klempavi psi imaju problem sa održavanjem higijene uha,upalama i skloni su od toga oglušiti.Pored toga ako su zaštitni,radni,onda to može i biti tačka ozlijeđivanja.Rep također,sem toga izložen je lomovima.Samo kupiranje repa vrši se drugi dan po okotu,uz lokalnu anasteziju i traje 20 sekundi.Bol traje 2min i pas je spašen komplikacija u budučem životu,jer slomljen rep,vodi opet kupiranju samo u odmakloj dobi.Uši se kupiraju po poznatim tačkama bez šivenja i sa pračkama,uši su gotove za 3 sedmice.Pa gdje su ti zaštitnici da dignu glas za jadne životinje,koje evo ovih dana haskija nigdje(zima vlasnicima),a ljeti skapavaju na +40 na užarenom asfaltu.Šta rade toliki tornjaci i šarplaninci u gradu,u stanovima sa centralnim grijanjem.Zar to nije veće uplitanje u genetiku,od kupiranja.Valjda ih vode u Pionirsku da onjuše vuka,ako uopšte ih mogu dovući pred kavez,od straha.Čovjek u svojoj komociji i želji za posjedovanjem psa toliko modifikovao da je to životinja sa najviše modifikacija,a standard je učinio svoje na uštrb prirode i iskonskog instikta psa.Umjesto prave borbe za izvornog psa ,mi odgajamo gradske mutante,a pričamo o kupiranju.Nekad se upitam šta je svrha imati psa,kojeg moraš prilagoditi životu u stanu,specijano socijalizirati životu u gradu,i onda kao živ primjer slučaj mog prijatelja-ukrali mu rota.Čuj ukrali mu rota,pa naravno,umjesto da nabavi pekinezera i ima primjerenog psa svom životu u stanu,on uzeo rota i doradio ga u još veću pudlicu.
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#7 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by Qler »

Ja nemam nista protiv kupiranja, jer prvo, to je sve pocelo iz veoma prakticnih razloga, prvenstveno zbog samog psa, pa onda onda sve dalje.

Drugo, sto kolega iznad rece, sta sad rade od cuka, kupiranje je najmanji problem. Nema mi nista gore nego kad vidim da neko "izveo" cuku, i nosi ga, ili obuo mu nekakve pape. Ili bernardinca, malamuta u stanu drzi.... ma ima milion primjera sta ljudi rade od cuka, ali ako je slatko, onda nema veze.

ovo je jedan klasicni pas cuvar, inace moja omiljena pasmina, vidi kupirani, i ne-kupirani

Image

Image

I kad znas koja je originalna namjena psa, razmisli koja je varijanta bolja za samog psa.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#8 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by zonbirile »

ovaj dole ,kao uvečan pacov,a i s vremenom će na to i izaći.Sada se od CC koji je zadržao genetiku od rimske imperije,prave neke bedaste kreature,klempavih ušiju sa repom,uz obaveznu pridiku,da je to naša kućna maza.Fuj,stomak se čovjeku okrene,ali to su zaštitnici pasa,kao i oni životinja, i vidiš šta bi sa lutalicama.Bolje bi im bilo da donesu zakon o očuvanja vrsta,počev od domaćeg tornjaka,pa dalje.Kao što su u nekim zemljama zabranili pitove,trebalo je zabraniti i držanje pojedinih vrsta u gradovima,u stanovima.
User avatar
ContaminatedArea
Posts: 55
Joined: 01/02/2011 16:49

#9 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by ContaminatedArea »

Zaista se ne slazem sa vama iznad. Da pas treba da bude bez repa i usiju, Visa Sila bi ih i kreirala bez toga. Ocigledno postoje dobri razlozi zasto su usi i rep tu!
Koliko je samo smijesno rreci 'kapice, papice, nose ih u narucju' .. ali time ih ne povrjedjuju!
Rezati zivotinji dijelove tijela samo da bi ona bolje i mocnije izgledala .. po meni je krajnje nehumano.

Kako se vi mozete nazivati ljubiteljem zivotinja, pasa, ako vam je samo ljepota bitna?
Vec sam iznad navela da se pas trza na sumove ako mu se odsijeku usu, a ima problema sa ravnotezom ako nema repa. I jos, ako pas nema repa ne moze iskazivati svoje emocije.

Zamislite vi da vam neko odreze usi i da ne uzimate tablete protiv bolova !

NE SLAZEM SE i nikada necu, za mene je to mucenje zivotinja.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#10 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by zonbirile »

ContaminatedArea wrote:Zaista se ne slazem sa vama iznad. Da pas treba da bude bez repa i usiju, Visa Sila bi ih i kreirala bez toga. Ocigledno postoje dobri razlozi zasto su usi i rep tu!
Koliko je samo smijesno rreci 'kapice, papice, nose ih u narucju' .. ali time ih ne povrjedjuju!
Rezati zivotinji dijelove tijela samo da bi ona bolje i mocnije izgledala .. po meni je krajnje nehumano.

Kako se vi mozete nazivati ljubiteljem zivotinja, pasa, ako vam je samo ljepota bitna?
Vec sam iznad navela da se pas trza na sumove ako mu se odsijeku usu, a ima problema sa ravnotezom ako nema repa. I jos, ako pas nema repa ne moze iskazivati svoje emocije.

Zamislite vi da vam neko odreze usi i da ne uzimate tablete protiv bolova !

NE SLAZEM SE i nikada necu, za mene je to mucenje zivotinja.
----------------------------------------------
sem gledanja slika,pročitaj i post.Ima razlog za sječenje ušiju u repa,nije samo estetika u pitanju.Inače pas kao sisar je najpodložniji bio uplitanju čovjeka,pa kada skontaš da se od vuka transformisao od čivave do doge skontaš šta se radilo.Križanje u liniji je posebna priča,pa sada imaš i perfomansu pod znakom životni vijek i zdravlje psa.Onda vidiš da dobace do 10g i da su skloni od raka do mutacija.Izvorne pasmine duplo i žive i zdraviji su.Posebna je priča,evo naš primjer TORNJAK.Otjerali smo supove,jer nema više ovaca u Hercegovini,u Bosni su ovce u tragu.Šta je budućnost tornjaka.Pejaković da ih voda po velikom parku-žalosno.Pravi ljubitelji pasa bi tre bali štititi genetski kod i karakter psa i tražiti zabranu neadekvatnog držanja psa u gradu.
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#11 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by MAN-lion's coach »

Žiku dobermana 1915 godine:
I onaj ko ga je miksao sigurno je sa razlogom zamišljao svog psa i njegove namjene,možda i da izgleda da ima snagu i moć...
Image
Image
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#12 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by MAN-lion's coach »

ContaminatedArea wrote:Zaista se ne slazem sa vama iznad. Da pas treba da bude bez repa i usiju, Visa Sila bi ih i kreirala bez toga. Ocigledno postoje dobri razlozi zasto su usi i rep tu!
Koliko je samo smijesno rreci 'kapice, papice, nose ih u narucju' .. ali time ih ne povrjedjuju!
Rezati zivotinji dijelove tijela samo da bi ona bolje i mocnije izgledala .. po meni je krajnje nehumano.

Kako se vi mozete nazivati ljubiteljem zivotinja, pasa, ako vam je samo ljepota bitna?
Vec sam iznad navela da se pas trza na sumove ako mu se odsijeku usu, a ima problema sa ravnotezom ako nema repa. I jos, ako pas nema repa ne moze iskazivati svoje emocije.

Zamislite vi da vam neko odreze usi i da ne uzimate tablete protiv bolova !

NE SLAZEM SE i nikada necu, za mene je to mucenje zivotinja.
Nekome je bitna rasa...da se sa njom hvali i peči.
A nekome je bilo bitno da "stvori" sebi psa za ono za šta i treba biti.To nije ukras.
Ima li još neko mučenje životinja a da to nismo naveli?Da li ti je i kupiranje repa ovce sakaćenje?Možda i ne,jer sa ovcom na povodcu se ne možeš pečiti u društvu
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#13 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by Qler »

Pa prvi Doberman, kao pasmina je nastao krizanjem nekih 5-6 pasmina, namjenski pravljena pasmina, i cisto iz prakticnih razloga se kupira, nikakve veze sa estetikom. Treba malo procitati historiju tih nekih pasmina, pa skontati sto je sta radjeno.
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#14 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by MAN-lion's coach »

Veruje se daje Louis Doberman osnivac rase i mnogo drugih ranijih odgajivaca imalo viziju rase sa prirodno uspravnim usima. Ukoliko ne mozete prirodno dobiti uspravne usi cilj opravdava sredstvo : i zeljeno se postize kupiranjem. Tako je stvoren Doberman sa kupiranim usima sa prevencijom od infekcija i u isto vreme poboljsanom siluetom ove nove vrste. Secene usi daju spreman i zastrasujuci izgled dobermanu sto mu je donelo i vise obozavalaca.
Repovi
Postoji gotovo 100 rasa kojima su tradicionalno kupirani repovi. Ovo se obavlja kada stenad ima 4 dana jer je naucno dokazano da tada nervi na repu nisu jos aktivni i oni ne osecaju nikakav bol. Onim ljudima koji tvrde da psi koriste rep za ravnotezu I komunikaciju odgovor je jednostavan : ni jedno kuce sa kupiranim repom nije imalo problem ni sa ravnotezom ni sa komunikacijom.
Razlog za kupiranje dobermana je veoma jednostavan jer su oni korisceni kao policijski i sluzbeni psi i skracenjem repa onemoguceno je da psa tokom akcije dohvati kriminalac.
U proslosti postojala je linija dobermana sa prirodno kratkim repom ali je izgubljena dok su se odgajivaci koncentrisali na postizanje tamne boje.
User avatar
Better Man
Posts: 16656
Joined: 01/10/2006 20:10

#15 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by Better Man »

Koliko sam ja upoznat određenim vrstama pasa se režu uši i rep iz praktičnih i zdravstvenih razloga, dok opet ima onih vrssta kao vučjaci kojima se to ne radi. Inače meni lično nema ljepšeg psa od vučjaka! Definitivno najljepši i najbolji pas!
User avatar
Felidae
Posts: 695
Joined: 02/08/2010 09:41

#16 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by Felidae »

Qler wrote:Ja nemam nista protiv kupiranja, jer prvo, to je sve pocelo iz veoma prakticnih razloga, prvenstveno zbog samog psa, pa onda onda sve dalje.

Drugo, sto kolega iznad rece, sta sad rade od cuka, kupiranje je najmanji problem. Nema mi nista gore nego kad vidim da neko "izveo" cuku, i nosi ga, ili obuo mu nekakve pape. Ili bernardinca, malamuta u stanu drzi.... ma ima milion primjera sta ljudi rade od cuka, ali ako je slatko, onda nema veze.

ovo je jedan klasicni pas cuvar, inace moja omiljena pasmina, vidi kupirani, i ne-kupirani

Image

Image

I kad znas koja je originalna namjena psa, razmisli koja je varijanta bolja za samog psa.

de razmisli sta pricas, govoris o odjeci koju ljudi navlace na svoje pse...pa se onda pozivas na izgled psa kojeg si postavio na slikama....znaci do izgleda je.....samo sto predpostavljam da krpice na cuki manje bole od bilo kakvog kupiranja
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#17 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by zonbirile »

@felidae
pročitaj i ostale postove,pa češ vidjeti da kupiranje nije moda.
User avatar
Felidae
Posts: 695
Joined: 02/08/2010 09:41

#18 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by Felidae »

zonbirile wrote:@felidae
pročitaj i ostale postove,pa češ vidjeti da kupiranje nije moda.
sve procitala......
i protiv sam pravljenja novih vrsta i ukrstanja, pa tako i kupiranja......
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#19 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by Qler »

Mah, nikad se necemo oko ovoga sloziti. Ja sam za kupiranje, neko je protiv, i to je to. Nedavno je dajdza kupio dobermana, smedji, prelijep, kupirane i usi i rep. Rodovnik je tu, kinoloski savez Srbije, jer BiH je jedina drzava koja nema saveza (to je problem, a ne kupiranje, usput). I koliko vidim po ponasanju psa, nista mu ne fali, nit se trza niti gubi ravnotezu. Cak sta vise, agilan je (kao sto doberman i treba biti) brz, jedino sto ga je dajdza razmazio pa nije bas ostar :)

Ja ako ikako budem finansijski mogao, uzet cu Aljaskog Malamuta, koji ce zivjeti na vikendici, gdje su temperature dosta nize nego u gradu, vjeruj mi da mi ne pada na pamet da mu kupujem dzempercice :D kao sto vidim da ljudi haskije oblace. Mislim, aljaskog psa oblaci?! Malamute obicno kupuju ljudi koji malo vise znaju o psima, pa ih i nema obucenih :) doduse nema ih ni puno u gradu.
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#20 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by Qler »

Felidae wrote:
zonbirile wrote:@felidae
pročitaj i ostale postove,pa češ vidjeti da kupiranje nije moda.
sve procitala......
i protiv sam pravljenja novih vrsta i ukrstanja, pa tako i kupiranja......
Pa onda treba uspavati jedno 60%, odokativno, pasmina, jer su nastale ukrstanjem. Pocevsi od ovoga
http://www.google.com/images?q=labradoo ... 80&bih=629 :mrgreen:
User avatar
Felidae
Posts: 695
Joined: 02/08/2010 09:41

#21 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by Felidae »

Qler wrote:Mah, nikad se necemo oko ovoga sloziti. Ja sam za kupiranje, neko je protiv, i to je to. Nedavno je dajdza kupio dobermana, smedji, prelijep, kupirane i usi i rep. Rodovnik je tu, kinoloski savez Srbije, jer BiH je jedina drzava koja nema saveza (to je problem, a ne kupiranje, usput). I koliko vidim po ponasanju psa, nista mu ne fali, nit se trza niti gubi ravnotezu. Cak sta vise, agilan je (kao sto doberman i treba biti) brz, jedino sto ga je dajdza razmazio pa nije bas ostar :)

Ja ako ikako budem finansijski mogao, uzet cu Aljaskog Malamuta, koji ce zivjeti na vikendici, gdje su temperature dosta nize nego u gradu, vjeruj mi da mi ne pada na pamet da mu kupujem dzempercice :D kao sto vidim da ljudi haskije oblace. Mislim, aljaskog psa oblaci?! Malamute obicno kupuju ljudi koji malo vise znaju o psima, pa ih i nema obucenih :) doduse nema ih ni puno u gradu.
ok, slazem se i oko dzempercica, glupost koju smo pokupili od glupog zapada, jos je veca glupost drzati haskija na uzarenom asfaltu....i ima toga u nedogled, fali nama i zakona i saveza i savjesti...........ali eto
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#22 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by bez_ideje »

Meni je estetski kupiran pas felerican :roll: ....lijepo vidis da mu nesto fali
Doberman 5 puta ljepsi sa repom i usima
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#23 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by Qler »

Vala meni je doberman fakat najdraza pasmina, ali brate sa repom i usima je isto DODž (Domaća Obična Džukela). Avlijaner klasican, Sarajevski autogonic, Velesicki prevrtač smeća...
User avatar
Felidae
Posts: 695
Joined: 02/08/2010 09:41

#24 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by Felidae »

Qler wrote:
Felidae wrote:
zonbirile wrote:@felidae
pročitaj i ostale postove,pa češ vidjeti da kupiranje nije moda.
sve procitala......
i protiv sam pravljenja novih vrsta i ukrstanja, pa tako i kupiranja......
Pa onda treba uspavati jedno 60%, odokativno, pasmina, jer su nastale ukrstanjem. Pocevsi od ovoga
http://www.google.com/images?q=labradoo ... 80&bih=629 :mrgreen:

eh sad....nisam rekla da bi trebali ljudi popravljati svoju glupu gresku....ja govorim da do takve greske nije trebalo doci....savrseno smo normalno funkcionisali dok se ljudi nisu poceli petljati u prirodu...pa sad spasavaju kojekakve vrste od izumiranja...a vrste izumiru jer smo im mi unistili sumu, pa more nekakvih koji izucavaju zivotinje, vuku krokodile za rep i kitove obiljezavaju nekim senzorima.....,.ma joj, raspalio si me sad
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#25 Re: kupiranje ušiju-ilegalno?

Post by Qler »

Bitno je da ima vatre :) I ja volim zivotinje (ne volim mace). Ali neke pasmine su jednostavno takve, kada ih je covjek vec stvarao zamislio je kakve treba da budu, sto je za njih najbolje i najsigurnije.
Post Reply