Kumstvo

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

kuma to be
Posts: 13
Joined: 15/09/2011 14:03

#1 Kumstvo

Post by kuma to be »

Imam pitanje, kavi su običaji vezani za kumu u Bosanskoj Krajini (Zapadnoj)?
Naime, rodica se udaje i ja sam joj kuma, al nemam blage veze šta su moje obaveze kao kume... Jel isto kao i u Sarajevu? Molim vas za pomoć jer je vjenčanje uskoro, a ja nemam blage veze šta da radim. Dogovor je bio da platim bidermajer i "koverta", al me strah ako neko od starijih nešto počne a ja kao kuma trebam to da izvršim.
detroit-mercy
Posts: 16118
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#2 Re: Kumstvo

Post by detroit-mercy »

Prepusti se kumu, on ce ti pokazati sta treba da radis :mrgreen: .
kuma to be
Posts: 13
Joined: 15/09/2011 14:03

#3 Re: Kumstvo

Post by kuma to be »

A toga me je i strah :D
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#4 Re: Kumstvo

Post by mO k3 »

detroit-mercy wrote:Prepusti se kumu, on ce ti pokazati sta treba da radis :mrgreen: .
a da kum ce ti pojasniti sve :)
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#5 Re: Kumstvo

Post by Hemel »

kumo, drmni 2-3 i bit ce ti lakse... :-) :D
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#6 Re: Kumstvo

Post by dezurni_ucenik »

.
Last edited by dezurni_ucenik on 22/03/2016 00:33, edited 1 time in total.
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#7 Re: Kumstvo

Post by Hemel »

CVIKERASH wrote:
kuma to be wrote:Imam pitanje, kavi su običaji vezani za kumu u Bosanskoj Krajini (Zapadnoj)?
Naime, rodica se udaje i ja sam joj kuma, al nemam blage veze šta su moje obaveze kao kume... Jel isto kao i u Sarajevu? Molim vas za pomoć jer je vjenčanje uskoro, a ja nemam blage veze šta da radim. Dogovor je bio da platim bidermajer i "koverta", al me strah ako neko od starijih nešto počne a ja kao kuma trebam to da izvršim.
Pazi da ti ne ukradu cipele.Jer ces onda morat platiti 50 maraka(jedna cipela=tj obe su 100 maraka) osobi koja ti je uzela da ti ih vrati.Ne znam tacno iz kojeg dijela Bosne je ovo obicaj ali znam 100% da postoji ,
ja kako znam mladoj (nevisti) se krade cipela prije prvog plesa a kuma je mora otkupiti da bi mlada mogla plesati.
User avatar
d.a.d.a.
Posts: 1564
Joined: 30/04/2011 22:38

#8 Re: Kumstvo

Post by d.a.d.a. »

CVIKERASH wrote:
kuma to be wrote:Imam pitanje, kavi su običaji vezani za kumu u Bosanskoj Krajini (Zapadnoj)?
Naime, rodica se udaje i ja sam joj kuma, al nemam blage veze šta su moje obaveze kao kume... Jel isto kao i u Sarajevu? Molim vas za pomoć jer je vjenčanje uskoro, a ja nemam blage veze šta da radim. Dogovor je bio da platim bidermajer i "koverta", al me strah ako neko od starijih nešto počne a ja kao kuma trebam to da izvršim.
Pazi da ti ne ukradu cipele.Jer ces onda morat platiti 50 maraka(jedna cipela=tj obe su 100 maraka) osobi koja ti je uzela da ti ih vrati.Ne znam tacno iz kojeg dijela Bosne je ovo obicaj ali znam 100% da postoji ,
Postoji 100% i to u Krajini, ali onaj ko ukrade određuje cijenu, a kum pregovara i plaća :D
kuma to be
Posts: 13
Joined: 15/09/2011 14:03

#9 Re: Kumstvo

Post by kuma to be »

Znaci da cipele ne skidam ni po koju cijenu :-D
User avatar
drndalo
Posts: 22837
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#10 Re: Kumstvo

Post by drndalo »

Ma ako se uskladis s kumom, slobodno ih i skini... Bice cipela... :lol:
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#11 Re: Kumstvo

Post by veljaca »

drndalo wrote:Ma ako se uskladis s kumom, slobodno ih i skini... Bice cipela... :lol:
Ama, ako je tu negdje kumova djevojka ili zena - bice nesto vise i od tih cipela ..... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
drndalo
Posts: 22837
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#12 Re: Kumstvo

Post by drndalo »

Pa svadba je, samo nek je VESELO ! :lol:
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#13 Re: Kumstvo

Post by Hemel »

kuma to be wrote:Znaci da cipele ne skidam ni po koju cijenu :-D
ma ti mozes i bosa hodati ali nedaj mladoj da se izuva (to ce te kostati)...cujes li ti mene :-) :lol: :lol:
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#14 Re: Kumstvo

Post by pustopoljina »

pa nevjesti se krade cipela, ali ne placa to kuma, nego kum.
kuma kupuje bidermajer, poklon, daje na kicenje i (kod nekoga) pola para za burme (a pola kum)...s tim sto, ako mladenci izvoljevaju (a uglavnom izvoljevaju :lol: ) onda se nekako svi porefenaju, i mladenci doplate za extra zelje.
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#15 Re: Kumstvo

Post by biscanka2 »

:razz: Koliko ja znam kuma plati bidemaer i koverta.
Ako mladi ukradu cipelicu ( ne praktikuju na svakoj svadbi ) onda treba da se kum pokaze :-) ako on
nebude od casti onda... . :mrgreen:
Ma bolan za svaki slucaj pitaj koji broj cipela mlada nosi pa joj kupis rezervne :lol: jeptinije ces
proci a kumu na obraz. :oops:
Takodjer kad mladu izvode nemoj letiti da je preuzmes, to je kumova obaveza (onom ko je izvede
treba hediju dati ). ;-)
:music2: I da mi se lijepo provedes i moju Krajinu poselamis. Vjerujem da ce ti biti fino - samo se
opusti - prava raja. :kiss:
krajskinja_33
Posts: 6
Joined: 02/05/2011 21:47

#16 Re: Kumstvo

Post by krajskinja_33 »

Bidemajer i koverta...Ako mladenci zele nesto drugo umjesto koverte to se dogovori....A da na kicenje se daje,a u neko doba mlada dijeli kafu(na nekim svdbama to ima)i tu se isto daju pare....Sretno ti bilo....
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#17 Re: Kumstvo

Post by pustopoljina »

krajskinja_33 wrote:Bidemajer i koverta...Ako mladenci zele nesto drugo umjesto koverte to se dogovori....A da na kicenje se daje,a u neko doba mlada dijeli kafu(na nekim svdbama to ima)i tu se isto daju pare....Sretno ti bilo....
mislim da kad bih bila na svadbi na kojoj se daju pare i na kicenje i na kafu da bih im to zamjerila...
hbg...
pa de dogovorite se i jednom oberite kajmak. pa ne moze svakih 20 minuta...ili da kazu- pa da usitnim :lol:
te brklja, te maramica, te kafa, te cipela...ohan'te :-)
za brklju :lol: ako mlada krece iz kakve mahale :) kupite bombona i dajte djeci, ili dooobro usitnite pare.
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#18 Re: Kumstvo

Post by biscanka2 »

pustopoljina wrote:
krajskinja_33 wrote:Bidemajer i koverta...Ako mladenci zele nesto drugo umjesto koverte to se dogovori....A da na kicenje se daje,a u neko doba mlada dijeli kafu(na nekim svdbama to ima)i tu se isto daju pare....Sretno ti bilo....
mislim da kad bih bila na svadbi na kojoj se daju pare i na kicenje i na kafu da bih im to zamjerila...
hbg...
pa de dogovorite se i jednom oberite kajmak. pa ne moze svakih 20 minuta...ili da kazu- pa da usitnim :lol:
te brklja, te maramica, te kafa[img], te cipela...ohan'te :-)
za brklju :lol: ako mlada krece iz kakve mahale :) kupite bombona i dajte djeci, ili dooobro usitnite pare.
:roll: Za brklju obicno se kum izuva ali nestavljaju je svugdje, za maramicu da se 10-20 maraka a to za kaHvu
ako nisu kakve guledzije nece to raditi ako jesu onda fino kad to prikupljali odes u WC ako neces stavi im u tanjuric
2KM .
Ovo placanje kafe nerade svi ali misljenja sam da je to stvarno pretjerano.
Tako nesto nebih podrzavala... . :skoljka:
P.S. Ovo za bonbone je onaj stari obicaj, malo ko ga danas upotrebljava.
:roll: Uzmu se razni bonboni i usitni par maraka u zute kovanice te se sve izmjesa u jednu vrecicu ( znacenje -
sladak i bogat brak ).
Kad mlada izadje u dvoriste ili pred zgradu onda je kuma stim pospe.
Meni je fino vidjeti kad se na svadbi ubaci i poneki stari obicaj pa ti kuma mozes ih sa ovim i
malo izneneaditi ( u pozitivnom smislu) . :thumbup:
kuma to be
Posts: 13
Joined: 15/09/2011 14:03

#19 Re: Kumstvo

Post by kuma to be »

Svidja mi se ovo sa bombonama i parama kad mlada izlazi. Al zar se to ne radi poslje vjencanja?
Izgleda da cu morati pocet sa sakupljanjem zutih :lol:
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#20 Re: Kumstvo

Post by Hemel »

kuma to be wrote:Svidja mi se ovo sa bombonama i parama kad mlada izlazi. Al zar se to ne radi poslje vjencanja?
Izgleda da cu morati pocet sa sakupljanjem zutih :lol:
mladu izvodi neko od njenih, najcesce brat. nju preuzima svekar a negdje i kum. taj koji preuzima mladu pored darivanja onoga ko ju je izveo, okrece je tri puta i posipa bombonama i sitnisem :-)

zavisi kako ste se dogovorili oko burmi ali njih otprilike kupuju kumovi.

zamalo da ne zaboravim brklju :-) :-) nju odradjuju soferi ili suvozaci davajuci sicu onima koji drze prepreku.
mene su ucijenili da platim za cijelu kolonu i morao sam iskesirati €100 jer sam sjedio u prvom autu sa mladom :x
:D
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#21 Re: Kumstvo

Post by biscanka2 »

kuma to be wrote:Svidja mi se ovo sa bombonama i parama kad mlada izlazi. Al zar se to ne radi poslje vjencanja?
Izgleda da cu morati pocet sa sakupljanjem zutih :lol:
:roll: U dosadasnjim obicajima je bilo da kum preuzme mladu od onog ko je izvede a kuma kad sa mladom stignu kod mladozenje,gdje se svadba slavila, u dvoristu tri put je okrene pospe sa bonbonima i zapjeva sa svatima (kuma pocinje pjesmu) trepetika trepetala... ,ne sjecam se bas svih rjeci . :D
Posto se danas sa vijencanja na slavlje ide u restoran ili hotel onda mozes mladu posuti u njenom dvoristu ili poslije vijencanja pred opstinom. :wink:
krajskinja_33
Posts: 6
Joined: 02/05/2011 21:47

#22 Re: Kumstvo

Post by krajskinja_33 »

pustopoljina wrote:
krajskinja_33 wrote:Bidemajer i koverta...Ako mladenci zele nesto drugo umjesto koverte to se dogovori....A da na kicenje se daje,a u neko doba mlada dijeli kafu(na nekim svdbama to ima)i tu se isto daju pare....Sretno ti bilo....
mislim da kad bih bila na svadbi na kojoj se daju pare i na kicenje i na kafu da bih im to zamjerila...
hbg...
pa de dogovorite se i jednom oberite kajmak. pa ne moze svakih 20 minuta...ili da kazu- pa da usitnim :lol:
te brklja, te maramica, te kafa, te cipela...ohan'te :-)
za brklju :lol: ako mlada krece iz kakve mahale :) kupite bombona i dajte djeci, ili dooobro usitnite pare.
Zamjerila ti ne zamjerila tako ti je ti :-D A da,kod nas ova djeca mao nenormalna nece bombona na brkljama 8-) Samo novac...Prosle sam godine bila kuma,kostalo me pravo,jos nije bilo dijeljenja kafe 8-) Jednostavno takvi obicaji
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#23 Re: Kumstvo

Post by pustopoljina »

nisam ja bila na "gulikoza" svadbama gdje je i kicenje i kafa...samo kicenje je bilo.
ma da, djeca hoce pare, ali ona manja su presretna kad vide bombone, graja ovo-ono i puste te da prodjes...jos ako ima i sitnih para za vece...ma haos :lol:
ja sam bila kuma, ima tome vise...
ali moje je bilo bidermajer, dio para za prstenje i poklon/koverta i dati vise za kicenje i muhati se oko mlade, slep i ti folovi...
User avatar
yellow cat
Posts: 1290
Joined: 18/07/2010 00:37

#24 Re: Kumstvo

Post by yellow cat »

Bila dva puta kuma u Krajini.. oba puta ovako bilo :

- plaćala burme po pola sa kumom
- dala poklon (možeš i pare, ali ja sam po njihovoj želji kupila oba puta šta im treba)
- dala na maramicu
- kupila bidermajer

Sve ostalo nije kumin posao.. i ovo je previše. Za ostalo te ne bi trebalo biti briga.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#25 Re: Kumstvo

Post by pustopoljina »

yellow cat wrote:Bila dva puta kuma u Krajini.. oba puta ovako bilo :

- plaćala burme po pola sa kumom
- dala poklon (možeš i pare, ali ja sam po njihovoj želji kupila oba puta šta im treba)
- dala na maramicu
- kupila bidermajer

Sve ostalo nije kumin posao.. i ovo je previše. Za ostalo te ne bi trebalo biti briga.
to je to.
kum i ja nismo popola, jer su ovi moji uzeli neke burme od materijala iz svemira, bilo je po 1/3.
Post Reply