KULIN BAN

User avatar
jeza u ledja
Posts: 45363
Joined: 29/12/2005 01:20

#101 Re: KULIN BAN

Post by jeza u ledja »

kmirsad wrote:
Hafis wrote:Šteta što niti jedan njihov vjerski objekt nije sačuvan, tako da će ostati tajna kako su ulazili u njih.
Možda kroz dimnjak...
Kada sam rekao bez vrata, nisam mislo na ulaz... mislio sam na krilo vrata...
Nisam očikivao da ću i ovakvu glupost morati pojašnjavati...
A oni tvoji... iz vatikana... proglasili su ih hereticima i dali odobrenje da ih se do posljednjeg proganja i uništava... kao največe neprijatelje pravog i ispravnog katoličanstva... i danas , vi iz HDZ-a slično radite... ko nije u HDZ-u, nije ni hrvat, ni katolik...nego meta za odstrel...
Trebam li i ovo pojašnjavati
Pa da su bili finiji krscani ne bi nas pustili niz vodu Turcima. :D
Lug
Posts: 2533
Joined: 09/02/2009 15:27

#102 Re: KULIN BAN

Post by Lug »

Crkva bosanska i bogumilstvo nemaju veze jedno s drugim.. kakvi bogumili, nigdje se ne spominju u srednjovjekovnoj Bosni. Podvala! Osim toga, Crkva bosanska je bila monoteisticka, po mnogim izvorima, razlikovala se od katolicanstva, jer Isusa nije priznavala kao Boga nego kao poslanika..i zbog toga je sukob sa Rimom i papom poceo. Ostavite se vise tih nekih bogumila, sekte..
kakonako
Posts: 601
Joined: 20/05/2013 16:26

#103 Re: KULIN BAN

Post by kakonako »

Francuz i Hafi(s) ,a jos pridodaj Coveka i jos onog njegovog pajtasa svaku temu püokusavaju razjebati,i moram priznati,poprilicno im uspijeva.Ja sam ovdje poprilicno dugo,rijetko sta komentarisem,najcesce na temi gdje fina raja diskutuju o kulturi,pa mi je draga ona tema "Slike starog Sarajeva"(jer,izmedju ostalog,nema Francuza i Hafiza,jer tu nemaju sta reci,niti mogu podjebavati),i dobro,nikoga se ne tice sta ja mislim,ali me samo jedno cudi - odakle ljudima potreba da misle da su pametniji od svih i da,onako sa visine,ko fol,podjebavaju.Bas ne kontam.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#104 Re: KULIN BAN

Post by insomnia78 »

Haj ti kmezi nedje drugo

Ps: statistika ti kaze nesto drugo
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#105 Re: KULIN BAN

Post by славянин »

Lug wrote:Crkva bosanska i bogumilstvo nemaju veze jedno s drugim.. kakvi bogumili, nigdje se ne spominju u srednjovjekovnoj Bosni. Podvala! Osim toga, Crkva bosanska je bila monoteisticka, po mnogim izvorima, razlikovala se od katolicanstva, jer Isusa nije priznavala kao Boga nego kao poslanika..i zbog toga je sukob sa Rimom i papom poceo. Ostavite se vise tih nekih bogumila, sekte..
Izvor ? Ja sam ti dao izvore da “standardna” literatura kategorise crkvu Bosansku kao “podruznicu” Bogumilstva - mozes li navesti svoje izvore koji tvrde da crkva Bosanska nije bila u sustini Bogumilska a posebno mozes li navesti izvor da je ista tretirala Isusa kao poslanika ???
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45363
Joined: 29/12/2005 01:20

#106 Re: KULIN BAN

Post by jeza u ledja »

славянин wrote:
Lug wrote:Crkva bosanska i bogumilstvo nemaju veze jedno s drugim.. kakvi bogumili, nigdje se ne spominju u srednjovjekovnoj Bosni. Podvala! Osim toga, Crkva bosanska je bila monoteisticka, po mnogim izvorima, razlikovala se od katolicanstva, jer Isusa nije priznavala kao Boga nego kao poslanika..i zbog toga je sukob sa Rimom i papom poceo. Ostavite se vise tih nekih bogumila, sekte..
Izvor ?
Noel Malcolm
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#107 Re: KULIN BAN

Post by славянин »

Kratka historija Bosne - moram procitati jer do sada vecina stvari sto sam citao svrstava CB u Bogumilstvo.

Hvala :thumbup:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45363
Joined: 29/12/2005 01:20

#108 Re: KULIN BAN

Post by jeza u ledja »

Ma eto on je ko neki lafo strucnjak sto se tice bejha, pa eto. :D
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#109 Re: KULIN BAN

Post by славянин »

jeza u ledja wrote:Ma eto on je ko neki lafo strucnjak sto se tice bejha, pa eto. :D
Sve je dobro procitati - i oprecna misljenja.Iako ja pretezno se “priklonim” onom mainstream koje ima najvecu podrsku jer idem logikom da ce prije 1 pogrijesiti nego 10.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45363
Joined: 29/12/2005 01:20

#110 Re: KULIN BAN

Post by jeza u ledja »

славянин wrote:
jeza u ledja wrote:Ma eto on je ko neki lafo strucnjak sto se tice bejha, pa eto. :D
Sve je dobro procitati - i oprecna misljenja.Iako ja pretezno se “priklonim” onom mainstream koje ima najvecu podrsku jer idem logikom da ce prije 1 pogrijesiti nego 10.
Ma sto se tice Balkana, ja se obicno priklonim misljenjima onih koji zive hiljadama milja daleko od istog i koji nemaju nikakve krvne ili rodbinske veze sa njim. :D
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#111 Re: KULIN BAN

Post by славянин »

jeza u ledja wrote:
славянин wrote:
jeza u ledja wrote:Ma eto on je ko neki lafo strucnjak sto se tice bejha, pa eto. :D
Sve je dobro procitati - i oprecna misljenja.Iako ja pretezno se “priklonim” onom mainstream koje ima najvecu podrsku jer idem logikom da ce prije 1 pogrijesiti nego 10.
Ma sto se tice Balkana, ja se obicno priklonim misljenjima onih koji zive hiljadama milja daleko od istog i koji nemaju nikakve krvne ili rodbinske veze sa njim. :D
Jes ako krenes po lokalnim izvorima , jedni su sletili sa neba , drugi oslobadjali jeruzalem 1991 a treci su bili islamske vjere prije Muhameda :D
kakonako
Posts: 601
Joined: 20/05/2013 16:26

#112 Re: KULIN BAN

Post by kakonako »

insomnia78 wrote:Haj ti kmezi nedje drugo

Ps: statistika ti kaze nesto drugo
MIslim,ako si "uvredjen" da mi oprostis,ali zaista ne znam odakle takva samouvjerenost,dobro Hafi(s), on djeluje malo obrazovanije,on fura svoju "herceg-bosna" pricu,kulturno podjebava,a ti ...bas ne kontam,unatoc statistiKi.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#113 Re: KULIN BAN

Post by hAZNADAR »

Krokodajl wrote:
hAZNADAR wrote:
insomnia78 wrote:Ma to je cisto u svrhu opravdanja. Kao eto bili slicni pa samo skliznuli u islam
Opravdavanja? Kome i zasto?

Zna se zasto se desila masovna islamizacija u Bosni a teze o slicnostima se ne nalaze u udzbenicima.
Toga da su ondašnji stanovnici Bosne u velikoj mjeri islam prihvatili jer im je bilo "isplativije" a ne jer je bilo haman pa isto kao njihova dotadašnja vjerovanja.
Da su Bosnjani isli na vjeru koja je bila isplativija - davno bi prije Osmanlija bili katolici i sebe postedili krstaskih vojni, hvatanja u roblje po Dalmaciji, anatema i prokletstava a bosanski vladari se nebi morali non-stop opravdavati i maskirati stanje.

Zadnji bosanski kralj Stjepan Tomasevic je zbog nadolazece turske opasnosti nastojao dobiti pomoc Rima i konacno uradio nesto sto prethodnici nisu htjeli ili smjeli a to je progon svestenika Crkve Bosanske. O cemu naravno i srecom postoje zapisi, svjedocanstva,... narodu nije mogao zabraniti vjeru - ali je lijepo protjerao sve svestenstvo CB. A srednjovjekovni ljudi su bili nepismeni kmetovi i pripadnost vjeri, poimanje vjere, prakticiziranje vjere,... je bilo samo uz pomoc svestenstva. Ne kaze se dzaba pastir i stado u crkvi. Jednostavno se stvorio vjerski vakum prije dolaska Osmanlija, narod bez vjerske prakse i ucenja,.. gdje katolicka i pravoslavna crkva nisu bile dovoljno brze ili efektivne da osvoje nove duse. Turci sami svjedoce da su zatekli u Bosni samo franjevce koji su imali svoja sela a ogroman prostor bez ikakve crkve. I desilo se ono sto se u historiji svugdje desavalo - narod prihvatio ono prvo na dohvatu a koje je tada bilo najdinamicnije - islam. Da je neko drugi osvojio tada Bosnu - desila bi se neka druga masovna primjena vjere. Podsjecam da su Osmanlije vladale nizom krscanskih naroda gdje se desila sporadicna islamizacija zahvaljujuci ostanku i radu crkve a da se masovna islamizacija desila samo u Bosni i Albaniji jer su samo tu ljudi prakticno bili bez crkve, svestenstva. I to je prica o islamizaciji.
Na cijelom zemaljskoj kugli samo jedna ideologija zastupa tezu kojekakvih srednjovjekovnih izdaja vjere, prodaja vjere, isplative vjere, i tobozih bjezanija od istine - naime srpska mitomanija koja se uspjesno provlacila i u bivsoj drzavi. Na tu perverziju nazalost nasijedaju i oni koji izmisljaju kojekakvu slicnost islama i CB.
A takodjer je originalna domaca perverzija da svi imaju stav o historiji, posebno srednjem vijeku, CB, islamizacji,..... a nista pod milim Bogom nisu o tome procitali niti mogu ijednim izvorom to sto tvrde potkrijepiti.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#114 Re: KULIN BAN

Post by hAZNADAR »

insomnia78 wrote:Savjesti
insomnia78 wrote:Sta u promjeni vjerovanja predaka ima nesavjesno?
Nista naravno. Zasto onda spominjes savjest i opravdavanja za "klizanje u islam"?
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#115 Re: KULIN BAN

Post by hAZNADAR »

славянин wrote:
hAZNADAR wrote:
славянин wrote:Ne razumijem tu fascinaciju crkvom Bosanskom i poveznicom sa Bogumilstvom koje je kao specifikum iako vecina Bogumila je bilo u danasnjoj Bugarskoj odatle je i potekao pojam te dualnosti i uspostava da je nazovemo te sekte ?? Spominje se bliskost Bogumilstva sa Islamom ??? Moze li to ko pojasniti - jeste jedan od razloga definitivno sto se tice "lakog" prelaska na drugu vjeru kod Bosanaca to sto su bili pripadnici Bosanske crkve koja je dosla u sukob sa Vatikanom i Madjarima (sa kojim se i sopala) ali to meni izgleda vise na neku odluku (ne volimo vas pa cemo sa njima) a ne neku konkretnu slicnost Islama sa Bogumilstvom - ili grijesim :?
Grijesis.
Kao prvo izraz Bogumili se skoro nije upotrebljavao tada - zvali su se krstjani(sa naznakom da su jedini pravi).
Kao drugo - teze o slicnostima su samo jedne u nizu teza a historiografija ima drugo tumacenje masovnog prelaska CB u Islam.
Kao trece - fascinacija CB je razumljiva i opravdana buduci da se radi o crkvi koja nije ni nalik danasnjima. Plus mistika koja uz to ide.

I cetvrto - buduci da se na ovoj temi na nekoliko stranica nije iznio niti jedan izvor, niti jedan historicar, niti jedan valjan argument - bolje je da ostane u zoni zahebancije i nagadjanja kroz svjetlo danasnjih pravila. Neznam samo sta radi tema na politici.
Bogomilism (Bulgarian: Богомилство, Serbo-Croatian: Bogumilstvo/Богумилство) was a Christian neo-Gnostic or dualist sect founded in the First Bulgarian Empire by the priest Bogomil during the reign of Tsar Peter I in the 10th century.It most probably arose in what is today the region of Macedonia as a response to the social stratification that occurred with the introduction of feudalism and as a form of political movement and opposition to the Bulgarian state and the church.

The Bogomils called for a return to what they considered to be early spiritual teaching, rejecting the ecclesiastical hierarchy, and their primary political tendencies were resistance to the state and church authorities. This helped the movement spread quickly in the Balkans, gradually expanding throughout the Byzantine Empire and later reaching Kievan Rus', Bosnia (Bosnian Church), Dalmatia, Serbia, Italy, and France (Cathars).

Mislim da ti je to netacno sto se tice naziva, a imas dosta stiva o "porijeklu Bogumisltva" , nadalje Bogumilstvo je zasnovano na principu dualnosti tj. dvojstva - dobra i zla - dobrog Boga i djavola koji su u sukobu (znaci prakticno dobri Bog se svadja sa losim Bogom) tako da ne vidim kako bi se to bas uklopilo u princip cistog monoteizma u islamu ?

Bogumisltvo moze se dovesti u poveznicu sa politikom jer kao i svaka druga religija je imala krucijalan uticaj na politiku (eto recimo sukob Bosne sa Vatikanom i Madjarima) tako da nije neki oftopic.
Malo vise ukljuci logike a malo manje citata wiki koji ti nako zvuce.
Bogumilstvo kao izraz se nije upotrebljavao u Bosni - sebe su zvali krstjanima.

Dualizam se kao ideologija javlja u cijelom svijetu pa osim Bogumila imamo i Patarene, Katare,... to je samo ideologija koja se negdje mogla siriti a negdje ne. Crkva Bosanska nije bila dualisticka - ali je po svemu sudeci korijen bio takav. Dualizam je postojao u vrijeme Kulina bana, vjerovatno i Mateja,... ali vec u vrijeme kraljeva je CB bila obicna narodna crkva koja se opet dogmatski, doktrinom, praksom,.. toliko razlikovala od Rima da je naravno bila prokazana kao hereticka. Borba protiv CB, pritisci od strane Rima i Srbije su imali vise politicki karakter.
Crkva Bosanska nije ubirala poreze, nije gradila crkve, nije kaznjavala,... i kao takva naravno odgovarala i narodu i domacim vladarima. I naravno kao takva bila opasna u ocima susjeda koji su se bojali takvih revolucionarnih ideja kod sebe.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#116 Re: KULIN BAN

Post by hAZNADAR »

Lug wrote:Crkva bosanska i bogumilstvo nemaju veze jedno s drugim.. kakvi bogumili, nigdje se ne spominju u srednjovjekovnoj Bosni. Podvala! Osim toga, Crkva bosanska je bila monoteisticka, po mnogim izvorima, razlikovala se od katolicanstva, jer Isusa nije priznavala kao Boga nego kao poslanika..i zbog toga je sukob sa Rimom i papom poceo. Ostavite se vise tih nekih bogumila, sekte..
Kako objasnjavas da postoje izvori ucenja koji jasno ukazuju na dualizam? Naravno da je CB bila monoteisticka i narodna crkva slicna ugasloj hrvatskoj glagoljaskoj struji - ali je ipak imala korijen u pridosloj sekti. A i sama hijerarhija u CB, asketizam, individualizam, odsustvo materijalnog,... svjedoci o vezama sa heretickim dualizmom. Cak su odrzavali veze sa Katarima.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#117 Re: KULIN BAN

Post by Challenger_ »

jeza u ledja wrote:Ja koliko sam shvatio upitno je da su Crkva Bosanska i Bogumili uopste povezani? :?
- Povezani su u smislu da su bosanski vladari bili znatno tolerantniji prema učenju bogumila i prihvatali su prognane bogumile iz Raške (kao npr Kulin ban) i Dalmacije u tada malenu zemljicu Bosnu. Ali, hrišćanstvo u Bosnu nije došlo sa njima. Strani izvori (DAI npr) srednjeg vijeka stanovništvo Bosne stavljaju u zajednicu krštenih naroda znatno prije pojave bogumilskog pokreta.

- Dakle, nekih uticaja je svakako moglo biti iako je izvjesno da su CB i bogumilski pokret dva zasebna fenomena, uz napomenu da ima i stranih i domaćih autora koji neutemeljeno izjednačavaju CB i bogumilstvo.

U najkračem, od tri najučestalije teze, vrlo sam uvjeren da je najvalidnija ona koja kaže da je CB narodna hrišćanska crkva sa svojom hijerahijom i činovima, a bogumili pokret ograničenog vremenskog trajanja.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#118 Re: KULIN BAN

Post by Challenger_ »

- Što se tiče opisane tolerancije, ne treba zapadati u mit o "narodnoj dobroti". Riječ je o vrlo promišljenom, inteligentnom i krajnje pragmatičnom pristupu (koga danas nema ni u tragovima) u vremenu kada se "horion Bosona", dakle jedna malena oblast, počinje izdizati na nivo državnosti i postepeno se širiti. Naime, poučeni iskustvom Hrvata kojima je RKC oduzela pravo upotrebe maternjeg jezika u crkvama (pogledati slučaj Grgura Ninskog), što je na kraju dovelo do nestanka hrvatske državnosti, a sa druge Raške, gdje je od Vizanta priznata autokefalna crkva bila u temeljima državnosti i samostalnosti koja će ih u jednom momentu dovesti do sjaja carstva, vlastela u Bosni je vrlo dobro sagledavala značaj (ali i rizik) autonomnog crkvenog elementa.


Uspon i pad srednjevjekovne Bosne su značili uspon i pad CB.
nenadivan
Posts: 209
Joined: 15/07/2018 11:25

#119 Re: KULIN BAN

Post by nenadivan »

Noel Malcolm, koliko se sjećam jeste priličan autoritet za istoriju crkve Bosanske i Bosne uopšte. Što se tiče nekakve sličnosti crkve bosanske sa Islamom to su smiješne konstrukcije, zastupane na prelazu između XIX i XX vijeka od nekih AU istoričara.
Naglašava se, naime, neka posebnost Bosne u vezi sa islamazacijom, a zaboravlja se da je islamizacija jednako bila zastupljena i u drugim, susdjednim oblastima. Bosna je kao posljednja oaza islama na zapadnom Balkanu bila utočište za sve muslimane koji su se povlačili zajedno sa opadajućim Otomanskim carstvom sa prostora današnje Mađarske i Hrvatske. To se sve dešava još od kraja XVII vijeka. Dalje se zaboravlja da je nemali broj muslimana napustio susjednu Srbiju tokom ustanaka početkom XVIII vijeka i da je većina našla utočište u Bosni. Dakle nema neke posebnosti u islamizaciji Bosne u odnosu na susjedne oblasti, već je prosto istorijska okolnost takva da su se u Bosni našli mnogi islamizirani Hrvati i Mađari, te naravno Srbijanci.
Što se tiče Crkve Bosanske, moje neko mišljenje je da se ona razlikovala od pravoslavne i katoličke jednostavno jer su bosanski vladari bili nemarni i nije na njih vršen dovoljan uticaj iz istočnog ili zapadnog bloka, tj. Vizantije ili Rima. Bosna je nekako bila dovoljno daleko i od jednih i od drugih. U Srbiji imate sličnu stvar u tom periodu. Hrišćanstvo je u narodu, u to vrieme, bilo prilično nejasno formulisano. Ljudi su većinom ostali pagani, mada ja tu riječ ne volim. Širenje hrišćanstva je išlo s vrha - vladar bi uzimao tu vjeru radi lične koristi (podrška od pape ili viz.cara) i onda bi se ona postepeno uvodila i među narod. To uvođenje hrišćanstva među obični puk nije išlo lako. Prvo nije bilo dovoljno svešenika i sami vladari su bili samo "na papiru" hrišćani. U Srbiji se tek sa Rastkom Nemanjićem mijenja stvar jer zbog trenutne slabosti Vizantije Rastko uspijeva da izdejstvuje autokefalnost srpske crkve, jer je srpska crkva bila "porodični biznis" Nemanjića. Jedna od stvari koju je morao ispoštovati jeste čvršća ruka pri zavođenju reda među puk. DA li je on to radio jer je bio vjerski fanatik ili je bio uslovljen od strane carigradskog patrijarha nije do kraja utvrđeno. Svejedno porodica Nemanjić kreće u uvođenje reda u praktivkovanje hrišćanstva među puk. Po selima se sijeku i pale hrastovi pred kojima se običan narod molio (ostaci staroslovenske vjere), a ona sela koja se bune se surovo kažnjavaju. Prilično krvavo je to bilo - sv.Sava je ostavio potoke krvi iza sebe dok nije uveo reda.
U Bosni do toga nije nikada došlo. Šta je tačan razlog nije lako utvrditi. Otprilike se radi o nezainteresovanosti vladara. Nije se našao niko poput Rastka Nemanjića da se time ozbiljnije pozabavi. Zato je crkva Bosanska nastavila sa svojim nekakvim praktikovanjem vjere odvojeno od vjerskih centara moći. I crkva bosanska je sigurno imala neki svoj razvojni put od početne hristijanizacije do nekog oblika koji znamo iz povelja, ali gotovo ništa od toga nije sačuvano. Crkve su bile brvnare i zbog toga nema ni jedne sačuvane (bar je ne znam).
User avatar
cyprus
Posts: 39277
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#120 Re: KULIN BAN

Post by cyprus »

Lug wrote:Crkva bosanska i bogumilstvo nemaju veze jedno s drugim.. kakvi bogumili, nigdje se ne spominju u srednjovjekovnoj Bosni. Podvala! Osim toga, Crkva bosanska je bila monoteisticka, po mnogim izvorima, razlikovala se od katolicanstva, jer Isusa nije priznavala kao Boga nego kao poslanika..i zbog toga je sukob sa Rimom i papom poceo. Ostavite se vise tih nekih bogumila, sekte..
OK, jasno mi je da Crkva bosanska vjerovatno nije pripadala bogumilima... Jasno mi je i da se razlikovala od katoličanstva...

Ali prvi put čujem da Isusa nije priznavala kao Boga... Ima li neki izvor za to? Ako je Malcolm, može li citat?
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#121 Re: KULIN BAN

Post by hAZNADAR »

nenadivan wrote:Noel Malcolm, koliko se sjećam jeste priličan autoritet za istoriju crkve Bosanske i Bosne uopšte. Što se tiče nekakve sličnosti crkve bosanske sa Islamom to su smiješne konstrukcije, zastupane na prelazu između XIX i XX vijeka od nekih AU istoričara.
Naglašava se, naime, neka posebnost Bosne u vezi sa islamazacijom, a zaboravlja se da je islamizacija jednako bila zastupljena i u drugim, susdjednim oblastima. Bosna je kao posljednja oaza islama na zapadnom Balkanu bila utočište za sve muslimane koji su se povlačili zajedno sa opadajućim Otomanskim carstvom sa prostora današnje Mađarske i Hrvatske. To se sve dešava još od kraja XVII vijeka. Dalje se zaboravlja da je nemali broj muslimana napustio susjednu Srbiju tokom ustanaka početkom XVIII vijeka i da je većina našla utočište u Bosni. Dakle nema neke posebnosti u islamizaciji Bosne u odnosu na susjedne oblasti, već je prosto istorijska okolnost takva da su se u Bosni našli mnogi islamizirani Hrvati i Mađari, te naravno Srbijanci.
Ovo je cist primjer romantizma, odnosno historije koja je politicki bila osmisljena i prolazila prije vise od 100 god. Time se nastoje Bosnjaci muslimani prikazati kao miks doseljenika 18,19 vijeka? Kao prvo - islamizacija nije bila jednako zastupljena u Srbiji, Bugarskoj, Rumuniji, Grckoj, Makedoniji, Crnoj Gori, pola Hrvatske, Armeniji, .. i nije se desila ni brojim krscanima Bliskog Istoka kojim su Turci vladali. Desila se tu i tamo sporadicna i u malom broju. Evlija Celebija sam svedoci o dzamijama u gradovima u Srbiji, Makedoniji,... ali ne o velikom broju muslimana docim u Bosni svjedoci o velikom broju muslimana i u gradovima i sto je najbitnije - i na selima. Takodjer imamo zapise osmanlija koji samo u Bosni svjedoce o masovnom pristupanju islamu vec u 15-om vijeku. Ponavljam historija Srbije, Bugarske, Makedonije, Grcke,... za vrijeme Osmanlija nije isto kao historija Bosne. U Bosni vec u prvom vijeku osmanske vlasti u vrijeme najvece ekspanzije imas glavnicu muslimana - mnooogo ranije od osmanskog povlacenja iz susjednih zemalja. Drugo - u vrijeme povlacenja iz okolnih zemalja je dosao sasvim neznatan broj muslimana. I naravno dolaskom Austrije je otisao mnogo veci broj muslimana u Tursku nego sto je ikada usao sa strane sve vjekove prije. Mogu da pogodim - izvor historija Vase Glusca?



Što se tiče Crkve Bosanske, moje neko mišljenje je da se ona razlikovala od pravoslavne i katoličke jednostavno jer su bosanski vladari bili nemarni i nije na njih vršen dovoljan uticaj iz istočnog ili zapadnog bloka, tj. Vizantije ili Rima. Bosna je nekako bila dovoljno daleko i od jednih i od drugih. U Srbiji imate sličnu stvar u tom periodu. Hrišćanstvo je u narodu, u to vrieme, bilo prilično nejasno formulisano.
Bosanski vladari bili nemarni? :lol: :lol: Znas li ti uopce koliko je bilo krstaskih vojni, pritisaka, anatema, prokletstava, politickih uslovljavanja, ... zbog CB? I mislis bili glupi pa nisu skontali u cemu je problem? :lol: Koja mitomanska predstava hebote.
Bosanski vladari kao i sviu drugi vladari su imali vrlo jasnu politiku i interes po pitanju vjere u svojoj zemlji. Bosanski vladari su imali rijetku privilegiju koja je samo u vukojebini mogla proci - a to je da imaju crkvu koja im nije konkurent. Za razliku od crkve u drugim zemljama gdje ubiru porez, grade utvrde, imaju nerjetko svoju vojsku i administraciju i nerjetko i zaratuju protiv vladara - CB nije ubirala poreze niti predstavljala ikakvu politicku snagu. Narodu dobro jer ima manje nameta, domacim vladarima isto dobro jer narod ima para samo za njih i nemaju konkurenta u politici. A isti vladari se zbog feudalnog prestiza, titulacije, bojazni od sankcija i pritisaka... prodaju sve vjekove bosanske drzave za vece katolike od pape. Knjige se mogu napisati o njihovoj pragmaticnosti - kako u isto vrijeme vode diplomatiju sa papom i biskupima a sta navode u domacim dokumentima koje nisu za papu ni biskupa. Cuj bili nemarni. :lol:
Ljudi su većinom ostali pagani, mada ja tu riječ ne volim. Širenje hrišćanstva je išlo s vrha - vladar bi uzimao tu vjeru radi lične koristi (podrška od pape ili viz.cara) i onda bi se ona postepeno uvodila i među narod. To uvođenje hrišćanstva među obični puk nije išlo lako. Prvo nije bilo dovoljno svešenika i sami vladari su bili samo "na papiru" hrišćani. U Srbiji se tek sa Rastkom Nemanjićem mijenja stvar jer zbog trenutne slabosti Vizantije Rastko uspijeva da izdejstvuje autokefalnost srpske crkve, jer je srpska crkva bila "porodični biznis" Nemanjića. Jedna od stvari koju je morao ispoštovati jeste čvršća ruka pri zavođenju reda među puk. DA li je on to radio jer je bio vjerski fanatik ili je bio uslovljen od strane carigradskog patrijarha nije do kraja utvrđeno. Svejedno porodica Nemanjić kreće u uvođenje reda u praktivkovanje hrišćanstva među puk. Po selima se sijeku i pale hrastovi pred kojima se običan narod molio (ostaci staroslovenske vjere), a ona sela koja se bune se surovo kažnjavaju. Prilično krvavo je to bilo - sv.Sava je ostavio potoke krvi iza sebe dok nije uveo reda.
U Bosni do toga nije nikada došlo. Šta je tačan razlog nije lako utvrditi. Otprilike se radi o nezainteresovanosti vladara. Nije se našao niko poput Rastka Nemanjića da se time ozbiljnije pozabavi. Zato je crkva Bosanska nastavila sa svojim nekakvim praktikovanjem vjere odvojeno od vjerskih centara moći. I crkva bosanska je sigurno imala neki svoj razvojni put od početne hristijanizacije do nekog oblika koji znamo iz povelja, ali gotovo ništa od toga nije sačuvano. Crkve su bile brvnare i zbog toga nema ni jedne sačuvane (bar je ne znam).
Lijepo si ti to srocio - ali i dalje moras izbiti iz glave svaku poveznicu Bosne sa ostatkom tadasnje Evrope. Procesi du drugacije tekli u Bosni i tu imas vrlo jasan primjer da vjera vladara nije i vjera naroda. Isto kao i danas kada politicari jednu pricu prodaju Briselu a drugu narodu. Bosanski vladari su bili katolici koji su to neprestano dokazivali i u brojnim pismima negiraju problem hereze u svojoj zemlji. A u isto vrijeme sastavljaju domace dokumente, darovnice,... gdje navode upravo hereticke glavesine kao duhovne pokrovitelje. Historija hriscanstva u Srbiji i sire nije tema - a i tu je jedna stvar ocita. Da je Bizant bio politicki slabiji i da nije vladao Balkanom - Srbija bi bila katolicka. Da je Bizant bio jaci i politicki prisutniji zapadnije od Drine - i pravoslavlje bi na sirem prostoru teklo kao u Srbiji. Tako da slobodne izbore vladara i naroda po pitanju vjere u srednjem vijeku mozes okaciti znas gdje. Ovo je ko da gledam Corovic - dakle jos jedan primjer prastarog romantizma koji je bio i ostao vise politika i interes a manje historijska nauka.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#122 Re: KULIN BAN

Post by hAZNADAR »

Challenger_ wrote:
jeza u ledja wrote:Ja koliko sam shvatio upitno je da su Crkva Bosanska i Bogumili uopste povezani? :?
- Povezani su u smislu da su bosanski vladari bili znatno tolerantniji prema učenju bogumila i prihvatali su prognane bogumile iz Raške (kao npr Kulin ban) i Dalmacije u tada malenu zemljicu Bosnu. Ali, hrišćanstvo u Bosnu nije došlo sa njima. Strani izvori (DAI npr) srednjeg vijeka stanovništvo Bosne stavljaju u zajednicu krštenih naroda znatno prije pojave bogumilskog pokreta.

- Dakle, nekih uticaja je svakako moglo biti iako je izvjesno da su CB i bogumilski pokret dva zasebna fenomena, uz napomenu da ima i stranih i domaćih autora koji neutemeljeno izjednačavaju CB i bogumilstvo.

U najkračem, od tri najučestalije teze, vrlo sam uvjeren da je najvalidnija ona koja kaže da je CB narodna hrišćanska crkva sa svojom hijerahijom i činovima, a bogumili pokret ograničenog vremenskog trajanja.
Opet imamo dokumenata same CB koji nose zvuk dualizma.
I jednom za svagda - Bogumil je termin koji se poceo poslije upotrebljavati - u to vrijeme nije postojao. Postoji samo jedan zapis od strane srpskog kralja da su stanovnici Srebrenice svi jeresi bogumilske. Oni su sami sebe zvali krstjanima i nikako drugacije.

Po svemu sudeci je CB imala korijen u sektaskom dualizmu. Od necega je morala postati, iz necega je morala izrasti. A sama praksa CB, hijerarhija,... vise lici na hereticke Katare, Bogumile, Patarene,... nego na neku drugu crkvu. CB nije nista drugo no bogumilsko ucenje koje je odbacilo dualizam.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#123 Re: KULIN BAN

Post by hAZNADAR »

cyprus wrote:
Lug wrote:Crkva bosanska i bogumilstvo nemaju veze jedno s drugim.. kakvi bogumili, nigdje se ne spominju u srednjovjekovnoj Bosni. Podvala! Osim toga, Crkva bosanska je bila monoteisticka, po mnogim izvorima, razlikovala se od katolicanstva, jer Isusa nije priznavala kao Boga nego kao poslanika..i zbog toga je sukob sa Rimom i papom poceo. Ostavite se vise tih nekih bogumila, sekte..
OK, jasno mi je da Crkva bosanska vjerovatno nije pripadala bogumilima... Jasno mi je i da se razlikovala od katoličanstva...

Ali prvi put čujem da Isusa nije priznavala kao Boga... Ima li neki izvor za to? Ako je Malcolm, može li citat?
Nervira pomalo spominjanje Malcolma kao svetog slova. Malcolm je samo prepisao i ukratko sazeo historiju Fine, a sam Fine ranije sastavio sazetak niza drugih autora. Spominjanje Malcolma je kao da neku pjesmu Elvisa pripisujes nekome sto je danas kopira.

Buduci da su CB odbacivali Stari Zavjet, Ivana Krstitelja,... razlikovali su se ne samo od katolicanstva. Samog Isusa i Mariju su tumacili kao andjele, a obred krstenja da je moguc i validan samo u odrasloj dobi ako neko to izabere. Crkve se ne grade, crkvene desetina ne ubira, i fura apostolsko siromastvo.

Za ono vrijeme prilicno revolucionarno i vjecita opasnost od sirenja. Vise politicki problem nego vjerski. Skoro kao komunizam prije vise od 100 god.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#124 Re: KULIN BAN

Post by insomnia78 »

Auh. Pa oni bi i bez Turaka postali muslimani
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#125 Re: KULIN BAN

Post by hAZNADAR »

Zasto se ovdje ne razgovara o Kulin banu o kojem i jeste tema. Tema nije ni CB ni islamizacija vec Kulin ban koji ne samo da simbolise mnogo toga - vec njegovu politiku i pragmatizam mozes upotrijebiti i danas sa pozitivnim ucinkom.
Post Reply