Kuhinjske Nape

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
pepeljara
Posts: 6560
Joined: 22/08/2003 00:00

#1 Kuhinjske Nape

Post by pepeljara »

Raja, u dilemi sam oko kupovine kuhinjske nape.

Ono sto me interesuje sta je pametnije uzeti, napu na izvlacenje ili onu sa telekskopom gore jel cime vec.

primjer:

http://static0.ekupi.eu/ekupiba/916370_T.jpeg
http://static2.ekupi.eu/ekupiba/518772_T.jpeg

Sta je prakticnije, pametnije uzet.
Moze mi i jedna i druga na zid..

tnx.

(slike su uzete primjera radi).
Mogu navest tacne linkove oko cega se lomim :D
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#2 Re: Kuhinjske Nape

Post by dustaban »

Nape su sranje koja god. Kad se zamasti motor mozes je bacit.

Jedino rjesenje - sporet kraj prozora!
Ci-Nick
Posts: 5160
Joined: 15/03/2015 17:38

#3 Re: Kuhinjske Nape

Post by Ci-Nick »

Ja sam ugradio gorenje napu, ovu https://www.bajumbadum.com/BinaryLibrar ... 00_500.jpg
Ali sam probušio zid i izveo van stana.
Onda je to korisna stvar, ovako bez izvoda ne vidim neki efekat.
shandrprcSA
Posts: 9793
Joined: 23/02/2013 08:16

#4 Re: Kuhinjske Nape

Post by shandrprcSA »

dustaban wrote:Nape su sranje koja god. Kad se zamasti motor mozes je bacit.

Jedino rjesenje - sporet kraj prozora!
skines, rastavis, ocistis i ko nova :)
User avatar
nagibSA
Posts: 893
Joined: 19/10/2017 01:21

#5 Re: Kuhinjske Nape

Post by nagibSA »

Bas sam i ja neki dan komplet rastavio i cistio. Sve pod vodu osim motora naravno. Nije se mnogo masnoce uhvatilo na motoru, nesto malo po jezgru sa spoljne strane i namotajima. Rotor je cist komplet. Dok god nesmetano rotor moze da se okrece motor je u funkciji tj. da masnoca ne blokira i da su lezajevi OK. Stavio sam malo i grafita na osovinu, cisto malo da one 'ogrebotine' osvjezi. Ja koristim istu napu /Zanussi/ bez bilo kakvih problema vec sigurno 15-20 godina. Na vrijeme mijenjati filter i to je to. Ocistiti generalno jednom u 2-3 godine i to je to. Vjerovatno su ove starije kvalitetnije, sad kako novije sve losiji kvalitet.

Usput da pitam gdje ima kupiti filtera za napu. Nekad sam kupovao Vileda /mescin u Pennyu/, potrosih zadnji komad. Ima li Konzum/Bingo/Maxi nekako mi to najblize... :thumbup:

I da, i kad ocistis tesko da moze biti ko nova, ona zalijepljena masnoca se tesko skida u potpunosti, pa bilo kojikm sredtsvom. Nadjoh kamen u napi, ne znam odakle to i gdje je izlaz, da nije vrana pustila sa krova. Nemam pojma gdje je izlaz ventilacijskih vodova/instalacija i kako se rijesavaju, vjerovatno uz dimnjak. :D
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15589
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#6 Re: Kuhinjske Nape

Post by problemnatravunu »

I mi u kuci imamo neku Zanussi, evo je radi 12 godina!
Kad vidim sta se skupi po njenim filterima, ne mogu zamisliti "život bez nape", jer bi onda gotovo sve to ostajalo u kući :shock: , ovako naravno, većina se izbaci van plus čišćenje filtera i sve za deset :run:
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#7 Re: Kuhinjske Nape

Post by O'zone »

nagibSA wrote:
Usput da pitam gdje ima kupiti filtera za napu. Nekad sam kupovao Vileda /mescin u Pennyu/, potrosih zadnji komad. Ima li Konzum/Bingo/Maxi nekako mi to najblize... :thumbup:
Ja nedavno uzeo taj viledin u Penny-u. Bilo ih je još podosta na polici.
User avatar
nagibSA
Posts: 893
Joined: 19/10/2017 01:21

#8 Re: Kuhinjske Nape

Post by nagibSA »

:thumbup:

Uzeo sam Vileda u Tempu juce, ima izgleda na dosta mjesta, sto je dobro.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#9 Re: Kuhinjske Nape

Post by channel10 »

Kakvi filteri imaju u napi? Kod mene je ona na izvlačenje Beko i jedini "filter" je ona mreža koja se moze skinuti i očistiti.
User avatar
Altsa
Posts: 7337
Joined: 19/03/2004 18:31

#10 Re: Kuhinjske Nape

Post by Altsa »

channel10 wrote:Kakvi filteri imaju u napi? Kod mene je ona na izvlačenje Beko i jedini "filter" je ona mreža koja se moze skinuti i očistiti.
to nije filter. filter je unutra.
User avatar
Altsa
Posts: 7337
Joined: 19/03/2004 18:31

#11 Re: Kuhinjske Nape

Post by Altsa »

Ci-Nick wrote:Ja sam ugradio gorenje napu, ovu https://www.bajumbadum.com/BinaryLibrar ... 00_500.jpg
Ali sam probušio zid i izveo van stana.
Onda je to korisna stvar, ovako bez izvoda ne vidim neki efekat.
Sve je bolje nego bez ikakve. ja imam ovu Faber. jedina zamjerka je sto je malo prebucna.

Image
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#12 Re: Kuhinjske Nape

Post by channel10 »

Altsa wrote:
channel10 wrote:Kakvi filteri imaju u napi? Kod mene je ona na izvlačenje Beko i jedini "filter" je ona mreža koja se moze skinuti i očistiti.
to nije filter. filter je unutra.
Ova moja ima izlaz u dimnjak i nije ona sto ima izlaz opet u sobu, tako da ne bi trebala imati ikakav filter.
User avatar
Altsa
Posts: 7337
Joined: 19/03/2004 18:31

#13 Re: Kuhinjske Nape

Post by Altsa »

channel10 wrote:
Altsa wrote:
channel10 wrote:Kakvi filteri imaju u napi? Kod mene je ona na izvlačenje Beko i jedini "filter" je ona mreža koja se moze skinuti i očistiti.
to nije filter. filter je unutra.
Ova moja ima izlaz u dimnjak i nije ona sto ima izlaz opet u sobu, tako da ne bi trebala imati ikakav filter.
to je onda druga stvar.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#14 Re: Kuhinjske Nape

Post by channel10 »

Zato sam i pitao jer nisam vidio nikakav filter, a vidim svi ga spominju.
User avatar
anonimni clan
Posts: 1793
Joined: 25/05/2008 12:10
Location: pod suncem tudjeg neba

#15 Re: Kuhinjske Nape

Post by anonimni clan »

Kupili prije dvije godine Berbel Glassline BKH 90 GL-2 .
Zena htjela tu i nikakvu drugu pa se haman posvdjali. Meni bilo glupo davati tolike pare za kuhinjsku napu ....a danas ne zalim ni jednog eura.
Uskoro cu morat promjeniti filter ...inace odrzavanje najjednostavnije sto moze biti,papirnu maramicu i obrises masnocu ..povremeno operes taj "oluk" gdje se masnoca skuplja i gotovo.
User avatar
nagibSA
Posts: 893
Joined: 19/10/2017 01:21

#16 Re: Kuhinjske Nape

Post by nagibSA »

channel10 wrote:Zato sam i pitao jer nisam vidio nikakav filter, a vidim svi ga spominju.
Ti imas taj metalni filter i to je to. Vjerujem da imas i na vrhu mape proreze za izlaz i mimo ventilacionog otvora /moze se namjestiti da komplet tu izbacuje, a mislim da obicno to sluzi za paru, da ne vuce kroz ventilaciju gore./. Kad se skine poklopac obicno bude poluga za preusmjeravanje. A one koje nikako nemaju izlaz za ventilacionu instalaciju, imaju ugljeni filter na izlazu vani u prostoriju. Ja namjerno nisam htjeo te nape sa metalnim filterom. Neke moje pretpostavke kad se onde zavuce lepljiva masnova, Bog ne moze procistiti da bude kao novo kako se ne bi smanjivala usisna snaga. A i drama ruzno izgleda kad se zamasti taj filter, to je horor, gledao sam. A i ne moze da filtrira kao ovaj sinteticki materijal, kojeg bacas kad se 'isprlja', i opet ide unutra pa se i ne vidi isprljanost i masnoca.
anonimni clan wrote:Kupili prije dvije godine Berbel Glassline BKH 90 GL-2 .
Zena htjela tu i nikakvu drugu pa se haman posvdjali. Meni bilo glupo davati tolike pare za kuhinjsku napu ....a danas ne zalim ni jednog eura.
Uskoro cu morat promjeniti filter ...inace odrzavanje najjednostavnije sto moze biti,papirnu maramicu i obrises masnocu ..povremeno operes taj "oluk" gdje se masnoca skuplja i gotovo.
Ne znam kakve su karakteristike i sta ga krasi. Vjerovatno sami taj dizajn i materijali su pola cijene. Veca je, vjerovatno jaci motor. Sav smisao nape je usisna snaga /motor/ i filter i to je to. Kao usisivac. Definitivno ne vrijedi par hiljada eura /koliko vidim cijena je ~5000KM, a filter za nju 400KM :izet: :D /, pa ni one profi u velikim javnim kuhinjama nisu toliko. E to je prava ventilacija, kao ono po dobrim kaficima kad osjetis da je hladno unutra, ove kucne varijante su manje/vise ni jedva ne moze izvuci sve...

Nista komplikovanije se ne cisti ni obicna napa, zamjeni filter, ocisti resetku ispod nekim sredstvom za odmascivanje i to je to. Neces cistiti komplet napu, ako redovno mijenjas filtere, unutar ce biti relativno OK.
User avatar
anonimni clan
Posts: 1793
Joined: 25/05/2008 12:10
Location: pod suncem tudjeg neba

#17 Re: Kuhinjske Nape

Post by anonimni clan »

luka78
Posts: 208
Joined: 08/09/2008 17:25

#18 Re: Kuhinjske Nape

Post by luka78 »

Pozdrav,

Kažu da je uvijek bolje pitati nego skitati i pogriješiti :).

Naime, hoću da kupim kuhinjsku napu, imam externi odvod u zidu. Ono što me zanima je snaga koja će mi biti potrebna ali i naravno da je što tiša u radu. Nije bitan oblik, bitno mi je da bude efikasna. U niši se ne nalazi niti jedan prozor, a ona je povezana direktno sa dnevnim boravkom. Dakle, otežavajuća okolnost je što nema prozora i spojena je sa dnevnim boravkom, tako da mi je izbor nape veoma važan i u smislu učinka i u smislu buke. Po mojoj procjeni oko 100m3 je ukupna zapremina obe prostorije, visina stropa je 2.60m.

Imate li procjenu ili prijedlog šta bi trebao tražiti da zadovoljim sve parametre? U nastavku se nalazi tlocrt sa dimenzijama prostorija i sa mjestom gdje će biti postavljena napa. Hvala


Image
luka78
Posts: 208
Joined: 08/09/2008 17:25

#19 Re: Kuhinjske Nape

Post by luka78 »

Kako god da preračunam po tim nekakvim tabelama, treba mi više od 1000m3/h. To je malo puno, ili nije?
luka78
Posts: 208
Joined: 08/09/2008 17:25

#20 Re: Kuhinjske Nape

Post by luka78 »

Evo našao sam napu koja odgovara mojim potrebama,

Gorenje 80cm:
m3/h - max800
dBa - max54
Brzina ventilatora 4
W - 240

Mislim da bi trebalo da je to, posebno mi se čini da je tiha.
arnelau
Posts: 126
Joined: 15/08/2009 16:32

#21 Re: Kuhinjske Nape

Post by arnelau »

Pozdrav, namjeravam kupiti napu, kuhinja i dnevni boravak su jedan prostor. Nemam prozora na kuhinji niti mogucnost da napravim izlaz nape kroz zid. Tako da moram kupiti napu sa ugljenim filterom. Na slici mozete vidjeti mjesto ugradnje nape. Ugradbena napa na ovaj kuhinjski elemenat ne ide. One obicne podugradbene su slabe pa sam mislola skinuti ovaj kuhinjski elemenat i kipiti zidnu samostojecu napu jer su ti modeli jace usisn3 snage. Kao npr. https://www.gorenje.ba/proizvodi/veliki ... 9eb/735480
NediM17
Posts: 21602
Joined: 05/11/2009 11:49

#22 Re: Kuhinjske Nape

Post by NediM17 »

Ma te nape bez odvoda su obični qrac, al' eto ako nemaš opciju odvoda bolje išta nego ništa.
Vezano uz onu nesreću u Hercegovini vodi računa da ti nije blizu dimnjačnog plinskog bojlera.
User avatar
shape of despair
Posts: 3104
Joined: 09/04/2008 18:41

#23 Re: Kuhinjske Nape

Post by shape of despair »

Imamo mi gorenjevu napu koju nismo htjeli spojiti na dimnjak, nisam lud.
Stavili onaj ugljeni filter i sad od nje nema neke koristi i jos je jako bucna, valjda kako taj filter stvara otpor, ko usisivač bruji.
Rjetko je palimo, najvise za osvjetljenje. Može samo mozda malo pokupiti mirise i to je to.
NediM17
Posts: 21602
Joined: 05/11/2009 11:49

#24 Re: Kuhinjske Nape

Post by NediM17 »

Ako sigurno znaš da niko ne koristi taj dimnjak za grijanje, tj. ako si u privatnoj kući i znaš da je tako, onda nema nikakve smetnje da se uvede u takav dimnjak.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7409
Joined: 16/01/2007 23:38

#25 Re: Kuhinjske Nape

Post by banjaluka078 »

Šta preporučujete za kuhinju od desetak kvadrata, s tim da ne postoji mogućnost da se ugradi napa s odvodom? Ugradila bi se ispod elemenata viseće kuhinje.

Je li to nešto ovako:
https://omegashop.ba/product/beko-napa-cfb-6433-x/
https://zeusbl.com/proizvod/napa-gorenj ... wprocket=1

Postoje li neke koje se samo postave ispod elemenata ili se nešto mora raditi (bušiti/rezati) s elementima, moram li podizati elemente?
Kakav filter, koliko decibela nije jako bučno?
Gledam nešto za kuhinju kod mame, penzionerka je, ne treba ništa ni fancy ni komplikovano.
Post Reply