kuda krenuti?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

edita_31
Posts: 13
Joined: 12/02/2007 09:49
Location: BiH

#1 kuda krenuti?

Post by edita_31 »

Zanima me da li neka drzava u svijetu trenutno omogucava rad i zivot bosancima?????
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9886
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#2

Post by Bosanac sa dna kace »

amerika chemerika :-)
Ivanche
Posts: 349
Joined: 01/10/2007 11:29

#3 Re: kuda krenuti?

Post by Ivanche »

edita_31 wrote:Zanima me da li neka drzava u svijetu trenutno omogucava rad i zivot bosancima?????
svaka...zavisi samo sta zelis raditi? jezik treba nauciti...ma ko sto je vec navedeno...amerika zakon ;)
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#4

Post by anais_nin »

ako ne grijesim mislim da je sustina pitanja kuda se moze krenuti sa nasim dragim ljubljenim BiH pasosem :D
sure_alma
Posts: 237
Joined: 25/07/2005 23:42
Location: USA

#5

Post by sure_alma »

zemlje za koje ne treba viza ako si bosanski drzavljanin:

1) Hrvatske
2) SCG
3) Makedonije
4) Turske
5) Dominka
6) Ekvador
7) Kuba
8) Maldivi
9) Malezija
10) Rusija (osim sto treba poslovni poziv ili garantno pismo)
11) Samoa
12) Santa Lucija
13) Sejšeli
14) Singapur
15) Solomonski Otoci
16) St. Vincent i Grenadin
17) Tunis
18) Zapadna Samoa

nadam se da je ovo pomoglo... :D
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#6

Post by melb26sa »

sure_alma wrote:zemlje za koje ne treba viza ako si bosanski drzavljanin:

1) Hrvatske
2) SCG
3) Makedonije
4) Turske
5) Dominka
6) Ekvador
7) Kuba
8) Maldivi
9) Malezija
10) Rusija (osim sto treba poslovni poziv ili garantno pismo)
11) Samoa
12) Santa Lucija
13) Sejšeli
14) Singapur
15) Solomonski Otoci
16) St. Vincent i Grenadin
17) Tunis
18) Zapadna Samoa

nadam se da je ovo pomoglo... :D
Ima par izmjena

Crna Gora
Dominika (do 21 dan ne treba viza)
Ekvador
Hrvatska
Koreja
Kuba (iako ti rece da nam traze vize - mozda MVP da malo update svoje baze???
Makedonija
Maldivi (do 30 dana)
Malezija
Rusija (uz pismo poziva)
Samoa
Sejseli (uslov povratna karta)
Singapur
Solomonski otoci
Srbija
Svazilend
Sveta Lucija
Sveti Vincent i Grenadin
Trinidad i Tobago (30 dana)
Tunis
Turska
User avatar
nexo
Posts: 464
Joined: 26/07/2006 14:16

#7

Post by nexo »

.......
Last edited by nexo on 08/07/2010 18:34, edited 1 time in total.
edita_31
Posts: 13
Joined: 12/02/2007 09:49
Location: BiH

#8

Post by edita_31 »

Zivjela sam u Njemackoj, a sto se tice sta zelim..zelim da odem iz ove zemlje ,da zapocenom novi zivot,da radim i da znam da cu zaraditi,da obrazujem djecu i pruzim im sigurnu buducnost...najvise bih se voljela vratiti u Njemacku,al znam da je gotovo nemoguce dobiti radnu i boravisnu dozvolu...ne znam kako je sa austrijom....ne bojim se posla znam da me nece cekati med i mlijeko...mene konkretno zanima koje drzave nude program integracije,boravisne i radne dozvole...
teletrader
Posts: 801
Joined: 29/12/2005 14:40

#9

Post by teletrader »

edita_31 wrote:Zivjela sam u Njemackoj, a sto se tice sta zelim..zelim da odem iz ove zemlje ,da zapocenom novi zivot,da radim i da znam da cu zaraditi,da obrazujem djecu i pruzim im sigurnu buducnost...najvise bih se voljela vratiti u Njemacku,al znam da je gotovo nemoguce dobiti radnu i boravisnu dozvolu...ne znam kako je sa austrijom....ne bojim se posla znam da me nece cekati med i mlijeko...mene konkretno zanima koje drzave nude program integracije,boravisne i radne dozvole...

A haj nam malo sta kazhi o sebi,kakve si struke,koliko imas radnog iskustva i tako.. (jos ako imas arijevske krvi ) :)
U Austriji ti je moguce lakse dobiti radne papire ukoliko se radi o medicinskoj struci (pri tome mislim na med.sestre i njegovatelje) i tehnickoj..
Samo sto se i to granici sa nemogucim,SLovacka u komsiluku Ceska isto tako,ljudi rade ni za kakve pare jer vozare kuci..
Nekome iz BiH jako zestoka konkurencija.. :(
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#10

Post by mamica papucarka »

teletrader wrote:
edita_31 wrote:Zivjela sam u Njemackoj, a sto se tice sta zelim..zelim da odem iz ove zemlje ,da zapocenom novi zivot,da radim i da znam da cu zaraditi,da obrazujem djecu i pruzim im sigurnu buducnost...najvise bih se voljela vratiti u Njemacku,al znam da je gotovo nemoguce dobiti radnu i boravisnu dozvolu...ne znam kako je sa austrijom....ne bojim se posla znam da me nece cekati med i mlijeko...mene konkretno zanima koje drzave nude program integracije,boravisne i radne dozvole...

A haj nam malo sta kazhi o sebi,kakve si struke,koliko imas radnog iskustva i tako.. (jos ako imas arijevske krvi ) :)
U Austriji ti je moguce lakse dobiti radne papire ukoliko se radi o medicinskoj struci (pri tome mislim na med.sestre i njegovatelje) i tehnickoj..
Samo sto se i to granici sa nemogucim,SLovacka u komsiluku Ceska isto tako,ljudi rade ni za kakve pare jer vozare kuci..
Nekome iz BiH jako zestoka konkurencija.. :(
ne mogu vise ni oni (mislim na medicinske radnike) :oops: proso voz. A ovo sa Cesima i Slovacima je 100% tacno. Kako se otvorise granice, ljudi se malte ne preselili u Austriju i Njemacku. Ja ih samo na kursu imam nekoliko :oops: Kazu, prazne im fabrike :oops:
edita_31
Posts: 13
Joined: 12/02/2007 09:49
Location: BiH

#11

Post by edita_31 »

ekonomska struka,nesvrseni student prava.
U njemackoj mi je muz imao gradjevinsku firmu...juce sam cula da se moze u austriji otvoriti firma i da se tako mogu dobiti papiri....ima li neko neki tip ili stranicu gdje bih to mogla provjeriti???
teletrader
Posts: 801
Joined: 29/12/2005 14:40

#12

Post by teletrader »

edita_31 wrote:ekonomska struka,nesvrseni student prava.
U njemackoj mi je muz imao gradjevinsku firmu...juce sam cula da se moze u austriji otvoriti firma i da se tako mogu dobiti papiri....ima li neko neki tip ili stranicu gdje bih to mogla provjeriti???
E to vec malo tezhe ide,pravo nije kompatibilno a ekonomista i ovdje ima viska..
Da li se firma mozhe otvoriti onako,doci na tur.vizu pa otvoriti firmu, ne vjerujem..
Druga stvar,kada imas firnu bilo kakvu,imas takve fixne troskove na osnovu osiguranja i sl. da je to jako jako skup hobby..
Treca stvar,muz ti,cak i ako uspije otvoriti firmu,mozhe samo raditi kao privatnik,tebe da bi doveo potrebn je par godina..
ja bih volio da se varam i da ti mogu nesto pozitivnije reci..
edita_31
Posts: 13
Joined: 12/02/2007 09:49
Location: BiH

#13

Post by edita_31 »

teletrader wrote:
edita_31 wrote:ekonomska struka,nesvrseni student prava.
U njemackoj mi je muz imao gradjevinsku firmu...juce sam cula da se moze u austriji otvoriti firma i da se tako mogu dobiti papiri....ima li neko neki tip ili stranicu gdje bih to mogla provjeriti???
E to vec malo tezhe ide,pravo nije kompatibilno a ekonomista i ovdje ima viska..
Da li se firma mozhe otvoriti onako,doci na tur.vizu pa otvoriti firmu, ne vjerujem..
Druga stvar,kada imas firnu bilo kakvu,imas takve fixne troskove na osnovu osiguranja i sl. da je to jako jako skup hobby..
Treca stvar,muz ti,cak i ako uspije otvoriti firmu,mozhe samo raditi kao privatnik,tebe da bi doveo potrebn je par godina..
ja bih volio da se varam i da ti mogu nesto pozitivnije reci..

A jel ti zivis u austriji?
Smartex
Posts: 183
Joined: 07/02/2007 00:01
Location: San Diego

#14

Post by Smartex »

Nazalost problem je sto vise nigdje u svijetu nije dobro, neko je gore napocetku hvalio Ameriku, medjutim i Amerika puca po svim savovima, pogledaj samo $ , bukvalno svakog dana pada.
Skandinavija - te zemlje su malte ne skoro potpuno zatvorene za imigrate,
a ostale zapadne zemlje EU, pune rumuna, ceha, poljaka...
e ali ima jedna daleka zemlja gdje se papiri mogu relativno lako srediti, jos uvijek se dobro zaradjuje, i prilicno je ekonomski i politicki mirna i stabilna, a to je Australija. Prema tome pokusaj da sredjujes papire za ovu zemlju ukoliko uspijes da odes javi nam se! 8-)
sarayewo
Posts: 740
Joined: 08/07/2003 00:00

#15

Post by sarayewo »

Kad vec ima tema... Ima li neko neke informacije o pronalasku posla u USA nekome kome treba H1B... Zavrsio sam finansije i MBA u USA i onda se morao vratiti u BiH zbog staraca... Sad mi se opet ide.. :roll:

Trenutno radim u jednoj od Big 4 u Sarajevu, ali nedovoljno dugo da bih mogao kroz firmu izganjati neki transfer nazad preko bare...

Bilo kakva pomoc je dobrodosla...
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#16

Post by pitt »

sarayewo wrote:Kad vec ima tema... Ima li neko neke informacije o pronalasku posla u USA nekome kome treba H1B... Zavrsio sam finansije i MBA u USA i onda se morao vratiti u BiH zbog staraca... Sad mi se opet ide.. :roll:

Trenutno radim u jednoj od Big 4 u Sarajevu, ali nedovoljno dugo da bih mogao kroz firmu izganjati neki transfer nazad preko bare...

Bilo kakva pomoc je dobrodosla...
tesko to jarane sada ide.......glupava administracija je smanjila broj H1B viza sto je izazvalo zestoke proteste....najvise iz Silicon Valley. Najbolje ti je trazi po stranicama kompanija i apliciraj na sva moguca mjesta. AKo im se dopadnes probat ce te dovesti i trako se najlakse i najbrze isganja radna viza.
sarayewo
Posts: 740
Joined: 08/07/2003 00:00

#17

Post by sarayewo »

Meni cap na H1B ne bi predstavljao problem jer imam MBA, tih uvijek ima dovoljno (vise viza, manje aplikacija). Problem je pronaci efektan nacin stupanja u kontakt sa poslodavcima, jer od ovih job siteova nikakvog hajra...
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#18

Post by pitt »

sarayewo wrote:Meni cap na H1B ne bi predstavljao problem jer imam MBA, tih uvijek ima dovoljno (vise viza, manje aplikacija). Problem je pronaci efektan nacin stupanja u kontakt sa poslodavcima, jer od ovih job siteova nikakvog hajra...
ne znam bas za to.........svi ovi sto ih oni pokusavaju dovuci su masters ili PhD.
Probaj direktno preko stranica firmi. svaka ima link za job oppenings.
teletrader
Posts: 801
Joined: 29/12/2005 14:40

#19

Post by teletrader »

Šeha wrote:
sarayewo wrote:Meni cap na H1B ne bi predstavljao problem jer imam MBA, tih uvijek ima dovoljno (vise viza, manje aplikacija). Problem je pronaci efektan nacin stupanja u kontakt sa poslodavcima, jer od ovih job siteova nikakvog hajra...
Sto ti Pitt kaze, nemoj biti previse siguran u ovo :)

Jedan poznanik je otpusten iz jedne od velikih finansijskih ustanova ovdje prije mozda mjesec dana i veliku muku muci da nadje posao. Znaci MBA, vazeca viza (jos 6 mjeseci) radno iskustvo etc.
Jedno pitanje za Amere,ne bih da filozofiram puno ali...
U svakoj zemlji svijeta je najlaksi put do papira brak..
Ne znam koliko vam je ta INS zeznuta,ali pored onolike "fukare" (pogotovo na jugu),zar nije moguce naci nekoga,platiti i vjencati se i napokon doci do GC-a ?
:-)
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#20

Post by melb26sa »

teletrader wrote:
Šeha wrote:
sarayewo wrote:Meni cap na H1B ne bi predstavljao problem jer imam MBA, tih uvijek ima dovoljno (vise viza, manje aplikacija). Problem je pronaci efektan nacin stupanja u kontakt sa poslodavcima, jer od ovih job siteova nikakvog hajra...
Sto ti Pitt kaze, nemoj biti previse siguran u ovo :)

Jedan poznanik je otpusten iz jedne od velikih finansijskih ustanova ovdje prije mozda mjesec dana i veliku muku muci da nadje posao. Znaci MBA, vazeca viza (jos 6 mjeseci) radno iskustvo etc.
Jedno pitanje za Amere,ne bih da filozofiram puno ali...
U svakoj zemlji svijeta je najlaksi put do papira brak..
Ne znam koliko vam je ta INS zeznuta,ali pored onolike "fukare" (pogotovo na jugu),zar nije moguce naci nekoga,platiti i vjencati se i napokon doci do GC-a ?
:-)
Osim ako oboje znate dobro glumiti nema sanse - morate dokazati da zivite na zajednickoj adresi, da su vam finansije izmijesane, sta god da dokazete da ste zaista u braku. Naravno, za brak koji je manje od 2 godine star, 2 godine po ulasku u Ameriku vas ceka removal of conditions da bi dobili trajnu (10-godisnju) zelenu kartu. Tek godinu nakon toga mozes aplicirati za drzavljanstvo.
teletrader
Posts: 801
Joined: 29/12/2005 14:40

#21

Post by teletrader »

melb26sa wrote:
teletrader wrote:
Šeha wrote: Sto ti Pitt kaze, nemoj biti previse siguran u ovo :)

Jedan poznanik je otpusten iz jedne od velikih finansijskih ustanova ovdje prije mozda mjesec dana i veliku muku muci da nadje posao. Znaci MBA, vazeca viza (jos 6 mjeseci) radno iskustvo etc.
Jedno pitanje za Amere,ne bih da filozofiram puno ali...
U svakoj zemlji svijeta je najlaksi put do papira brak..
Ne znam koliko vam je ta INS zeznuta,ali pored onolike "fukare" (pogotovo na jugu),zar nije moguce naci nekoga,platiti i vjencati se i napokon doci do GC-a ?
:-)
Osim ako oboje znate dobro glumiti nema sanse - morate dokazati da zivite na zajednickoj adresi, da su vam finansije izmijesane, sta god da dokazete da ste zaista u braku. Naravno, za brak koji je manje od 2 godine star, 2 godine po ulasku u Ameriku vas ceka removal of conditions da bi dobili trajnu (10-godisnju) zelenu kartu. Tek godinu nakon toga mozes a
plicirati za drzavljanstvo.
A sta recimo da im kazhes da je ljubav "cisto platonska" pa se ne "dirate"..
Salu na stranu ovo mi je pricao kolega za posla,za svoga prijatelja koji je NIjemac i ocajnicku mu,za vrijeme internet booma,trebala GC da bi dobio posao..
I tako je nasao neku latinu s kojom se ozhenio za papire,medjutim kad god je trebao imati te interview,ona je govorila da je on na putu i da radi u drugoj drzhavi (sto je cak i bilo istinito),na kraju krajeva niko mu ne mozhe zabraniti da radi u Californiji a da mu je zhena u Arizoni..
I na kraju je nasao vremena za taj interview i nisu ga puno gnjavili jer covjek o svojoj zheni puno i ne zna..
Ali sve je ovo bilo prije 9/11,sada je sve sigurno puno strozhije..
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#22

Post by melb26sa »

teletrader wrote:
melb26sa wrote:
teletrader wrote: Jedno pitanje za Amere,ne bih da filozofiram puno ali...
U svakoj zemlji svijeta je najlaksi put do papira brak..
Ne znam koliko vam je ta INS zeznuta,ali pored onolike "fukare" (pogotovo na jugu),zar nije moguce naci nekoga,platiti i vjencati se i napokon doci do GC-a ?
:-)
Osim ako oboje znate dobro glumiti nema sanse - morate dokazati da zivite na zajednickoj adresi, da su vam finansije izmijesane, sta god da dokazete da ste zaista u braku. Naravno, za brak koji je manje od 2 godine star, 2 godine po ulasku u Ameriku vas ceka removal of conditions da bi dobili trajnu (10-godisnju) zelenu kartu. Tek godinu nakon toga mozes a
plicirati za drzavljanstvo.
A sta recimo da im kazhes da je ljubav "cisto platonska" pa se ne "dirate"..
Salu na stranu ovo mi je pricao kolega za posla,za svoga prijatelja koji je NIjemac i ocajnicku mu,za vrijeme internet booma,trebala GC da bi dobio posao..
I tako je nasao neku latinu s kojom se ozhenio za papire,medjutim kad god je trebao imati te interview,ona je govorila da je on na putu i da radi u drugoj drzhavi (sto je cak i bilo istinito),na kraju krajeva niko mu ne mozhe zabraniti da radi u Californiji a da mu je zhena u Arizoni..
I na kraju je nasao vremena za taj interview i nisu ga puno gnjavili jer covjek o svojoj zheni puno i ne zna..
Ali sve je ovo bilo prije 9/11,sada je sve sigurno puno strozhije..
Sada je pravilo da ako se jedno ne pojavi bez validnog razloga (mislim da prolazi samo ako je u vojsci) onda propada AOS ili removal of conditions i mora se sve nanovo jer je tada osoba out-of-status. I za ove adrese - svaka promjena adrese se mora barem 10 dana prije prijaviti i za imigranta i za USC. Nekad se zna desiti da dodje kuci ekipa da provjeri da li par zaista zivi zajedno a i na intervjuu znaju razdvojiti par pa usporedjivati njihove odgovore na pitanja...
BELLUNO
Posts: 125
Joined: 22/10/2004 14:12

#23 Re: kuda krenuti?

Post by BELLUNO »

edita_31 wrote:Zanima me da li neka drzava u svijetu trenutno omogucava rad i zivot bosancima?????
Last edited by BELLUNO on 06/11/2011 16:23, edited 1 time in total.
stari_sarajevski_gospodin
Posts: 332
Joined: 09/12/2007 23:29

#24

Post by stari_sarajevski_gospodin »

Ako bi htijeo/htijela (izvini nisam vidio ko je napiso ovo) da zivis u Americi nemoj nigdje osim New York City-a. Ima ljudi iz svakakvi zemalja i tu ne smiju ti srat o nicemu.
Post Reply