Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Truba
Posts: 81649
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#301 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by Truba »

mali jomu wrote:
Black swan wrote: kao pasivni promatrač sa strane koji nema ništa s tom zajednicom

mogu pomisliti da se događa sekularizacija i profanizacija

jesam li u pravu?

to su trendovi koji se ne mogu zaustaviti

.... ima toga :thumbup:
to se kod nas kaže
klerikalizacija laika
laiciziranje klerika :D

i onda imamo masu neoženjenih neudatih koji glume svetost

te popove koji orgijaju sa saškom i jaranicom joj u derventi

prije sam znao viđati po sarajevu hodže u njihovoj odjeći... sada rijetko samo na sahrani i oko džamije
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#302 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by triconja »

Black swan wrote:
mali jomu wrote:
Black swan wrote: kao pasivni promatrač sa strane koji nema ništa s tom zajednicom

mogu pomisliti da se događa sekularizacija i profanizacija

jesam li u pravu?

to su trendovi koji se ne mogu zaustaviti

.... ima toga :thumbup:
to se kod nas kaže
klerikalizacija laika
laiciziranje klerika :D

i onda imamo masu neoženjenih neudatih koji glume svetost

te popove koji orgijaju sa saškom i jaranicom joj u derventi

prije sam znao viđati po sarajevu hodže u njihovoj odjeći... sada rijetko samo na sahrani i oko džamije
Pa bog je jedan a uniforma se salta ko halva. :lol:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#303 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by mali jomu »

Black swan wrote:
to se kod nas kaže
klerikalizacija laika
laiciziranje klerika :D

i onda imamo masu neoženjenih neudatih koji glume svetost

te popove koji orgijaju sa saškom i jaranicom joj u derventi

prije sam znao viđati po sarajevu hodže u njihovoj odjeći... sada rijetko samo na sahrani i oko džamije

To se kod nas kaze drugacije,

neznanje napada znanje,

ili znanje nikad nece biti neznanje,



za neozenjene i neudate je normalno da se tako ponasaju..... i ja sam se tako ponasao :mrgreen:


pojedinci su pojedinacno svakakvi..... svugdje i vazda je tako bilo,


garderoba je takva da prihvata svakakve promjene..... juce nije kao danas, a prekosutra nece biti kao sutra.



Po meni..... nema problema sve dok se zna sta je problem, ali samo ako se zna da je u tome problem, sto znaci da imamo dobar problem, jer neznamo sta je problem..... jer nikakva misljenja ne rijesavaju nikakav problem osim njihovog stalnog pravljenja. :mrgreen:
User avatar
Truba
Posts: 81649
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#304 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by Truba »

uzimaju od dva svijeta najbolje

to graniči s licemjerstvom

vjera se pretvara u švedski stol
uzmi što ti odgovara

nije ni čudo što se stado osipa ponekad
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#305 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by mali jomu »

Black swan wrote: uzimaju od dva svijeta najbolje

to graniči s licemjerstvom

vjera se pretvara u švedski stol
uzmi što ti odgovara

nije ni čudo što se stado osipa ponekad

.... nije cudo, vec vidjeno, i opet ce......
handžar88
Posts: 1895
Joined: 06/04/2013 11:51

#306 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by handžar88 »

U drzavi vlada korupcija, a korumpirani su ponajvise oni politicari sa clanskom kartom u IZ, vlada droga, alkohol, nemoral, i hiljadu drugih stvari koje su ovaj narod dovele do ruba propasti a IZ nista o tome ne prica i prave se da je sve u redu.. ali kad se pojavi skupina koja slijedi sunet poslanika saws odma krecu u borbu protiv istog, to je odjednom najveci problem.. koji su to licemjeri da ne povjerus :| :|
https://www.klix.ba/vijesti/bih/islamsk ... /180110093

Procito sam malo neke dijelove ovog smeca od analize
http://cdv.ba/tekstovi/ideologija-tekfi ... e-muftija/

Pa ovi ljudi nisu normalni, proglasise sve ljude koji drukcije od njih praktikuju vjeru nasilnim ekstremistima.. al dzaba vam trud, sve vise muslimana se vraca istini i pravom putu i to je nezaustavljivo uz Allahovu pomoc :bih:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#307 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by salik79 »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

:run: :skoljka:
handžar88
Posts: 1895
Joined: 06/04/2013 11:51

#308 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by handžar88 »

Sta je smijesno prijatelju?
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#309 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by salik79 »

Najvise ove dvije zadnje recenice.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#310 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by insomnia78 »

Ovaj ‘ladno ve’abija. Cekaj ba zar nije bio Assadov fan tamo na temi il imaju dva handzar
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#311 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by salik79 »

insomnia78 wrote:Ovaj ‘ladno ve’abija. Cekaj ba zar nije bio Assadov fan tamo na temi il imaju dva handzar
U medjuvremeno krenuo na predavanja kojekakvih "udruzenja gradjana" i otkrio "istinu".
handžar88
Posts: 1895
Joined: 06/04/2013 11:51

#312 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by handžar88 »

insomnia78 wrote:Ovaj ‘ladno ve’abija. Cekaj ba zar nije bio Assadov fan tamo na temi il imaju dva handzar
Pomijeso si me s nekim..

Salik to je istina i znam da ti nije smijesno nimalo, mozes stavit hiljadu tih smajlija al znas i sam da da ti nije smijesno.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#313 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by insomnia78 »

Aferim
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#314 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by salik79 »

handžar88 wrote:
insomnia78 wrote:Ovaj ‘ladno ve’abija. Cekaj ba zar nije bio Assadov fan tamo na temi il imaju dva handzar
Pomijeso si me s nekim..

Salik to je istina i znam da ti nije smijesno nimalo, mozes stavit hiljadu tih smajlija al znas i sam da da ti nije smijesno.
Nekada sam vas zalio, sada se samo nasmijem.
handžar88
Posts: 1895
Joined: 06/04/2013 11:51

#315 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by handžar88 »

insomnia78 wrote:Aferim
Hos i ti probat?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#316 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by insomnia78 »

:D
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7827
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#317 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by Idemedosumom »

IZ zastranila skroz. Ne dozvoljavaju nam ni da tekfirimo :shock:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#318 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by arzuhal »

Quo vadis, Izeobihe?
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#319 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by Nurudin »

Iz će izgleda poduzeti prave reforme kad im ih neko nametne, kao što je Turcima Mustafa Kemal .
Frajer ukino arapski jezik , civilizovao ih , izgradio naciju i objasnio kako se napravi identitet , a toga nema bez
potpunog pretapanja religije iz arapske tradicije u domaću . Čak se i ezan učio na turskom za vrijeme Kemala.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#320 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by arzuhal »

Nurudin wrote:Iz će izgleda poduzeti prave reforme kad im ih neko nametne, kao što je Turcima Mustafa Kemal .
Frajer ukino arapski jezik , civilizovao ih , izgradio naciju i objasnio kako se napravi identitet , a toga nema bez
potpunog pretapanja religije iz arapske tradicije u domaću . Čak se i ezan učio na turskom za vrijeme Kemala.
Mo'š zamislit tih budalaština...Takav ahmakluk nije zapaNćen u povijesti :mrgreen:

Čuj ukin'o arapski jezik :lol:
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#321 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by Nurudin »

arzuhal wrote:
Nurudin wrote:Iz će izgleda poduzeti prave reforme kad im ih neko nametne, kao što je Turcima Mustafa Kemal .
Frajer ukino arapski jezik , civilizovao ih , izgradio naciju i objasnio kako se napravi identitet , a toga nema bez
potpunog pretapanja religije iz arapske tradicije u domaću . Čak se i ezan učio na turskom za vrijeme Kemala.
Mo'š zamislit tih budalaština...Takav ahmakluk nije zapaNćen u povijesti :mrgreen:

Čuj ukin'o arapski jezik :lol:
Jes ukino učenje ezana na arapskom, forsirao turski jezik itd
Najveći reformator islama u zadnjih 200godina
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#322 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by arzuhal »

Nurudin wrote:
arzuhal wrote:
Nurudin wrote:Iz će izgleda poduzeti prave reforme kad im ih neko nametne, kao što je Turcima Mustafa Kemal .
Frajer ukino arapski jezik , civilizovao ih , izgradio naciju i objasnio kako se napravi identitet , a toga nema bez
potpunog pretapanja religije iz arapske tradicije u domaću . Čak se i ezan učio na turskom za vrijeme Kemala.
Mo'š zamislit tih budalaština...Takav ahmakluk nije zapaNćen u povijesti :mrgreen:

Čuj ukin'o arapski jezik :lol:
Jes ukino učenje ezana na arapskom, forsirao turski jezik itd
Najveći reformator islama u zadnjih 200godina
Ja sad ne mogu najbolje da ocijenim (tu ćeš mi ti pomoći) jel se i ti zajebaješ s ovim što pišeš - pošto znam da voliš razmisliti i promisliti o nekim stvarima malo dublje pa mi djeluje previše očitim i zato čudnim - ili stvarno vjeruješ u ove nebuloze (tačno je da je naredio učenje ezana na turskom jeziku ali od te nakaradne gluposti su brzo odustali, još za njegova života, a nije nikada ukinuo arapski jezik, jeste ukinuo arapsko pismo na kojem se pisalo dok je jezik uvijek bio turski i uveo latinicu, kao što je u svemu ostalom nastojao okrenuti Tursku ka evrocentričnim vrijednostima - a pitanje arapskog pisma ili latinice nema suštinske veze sa islamom, itd).

Jer Mustafa Kemal jeste reformator, ali politički, državni, pravni reformator (ukidanje hilafeta, ukidanje šerijata, upostavljanje snažno sekularne turske republike, itd), pa i kulturološki (čuveni šešir umjesto fes kao simbol te promjene) jer je nastojao okrenuti Anadoliju evropskim kulturološkim vrijednsotima i obrascima, ali on je vjerski ili islamski reformator tamam toliko koliko je to bio i Tito u Jugoslaviji ili, da budem radikalniji namjerno, kako su boljševici reformirali Rusku pravoslavnu crkvu :mrgreen:

Da si htio, kažem, da budeš ozbiljan po pitanju nekakvog reformatortstva samog islama - ili mišljenja ili odnosa spram islama, njegovih izvora i prakse - mogao si navesti, recimo, Džemaludina Afganija, Muhameda Abduhua, Rešida Ridu i ostale moderniste i sl.

A ti si naveo čovjeka koji je reformisao sve drugo osim islama i kome je islam - zbog te (tada moderne i entuzijastične) nacionalne i nacionalističke ideje - i smetao, pa ga je trebao nekako skloniti u stranu.

No ipak mi se čini da ti ovaj put ne znaš najbolje o čemu govoriš, nego da više onako emotivno, s par skrpljenih činjenica i nešto od sebe dodatog, ovo govoriš, jel de?

Inače, Mustafa Kemal nije uopće toliko loš kakvog ga neki predstavljaju, čovjek je djelovao kako je mogao i umio na razvalinama Osmanskog carstva...
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#323 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by Nurudin »

Ne zjbavam se , nego se ti malo praviš da ne kontaš o čemu pričam.
Ukratko, izbacio je arapski jezik i sve arapsko što je dezorjentisalo njegov narod u izgradnji nacionalnog identiteta.
Slično kao mi danas, kriza identiteta i izgradnja nacije koja se još vrti oko islama koji ima jaku arapsko-nacionalističku
notu i tako ne dozvoljava prirodnu izgradnju domaćeg bića. Arapi su , još od Omera, pod krinkom islama arabizirali , prvo
Perziju (i zato ga danas mrze izmeđuostalog, a prihvataju islam aLI ne i beduinsku kulturu) , pa onda cjeli pokoreni islamski svijet.
Turci su to malo razvodnili ali se arapski urnek kamen, sa svojom nazadnom ideološkom matricom , uvijek kao kamen oko nogu
zadržavao kroz islam i takozvani "ummet" , pa iako su ga Osmanlije često koristile u nastojanju da zadrže moć nad svim kulturama
koje su bile pod njima, na kraju im se to obilo o glavu i u trenutku kad se svijet na zapadu izdigao i napredovao kroz kulturološke
i civilizacijske procese, oni su ostali kao tzv "bolesnik na Bosforu", društvo koje umire (skupa sa nama i svima pod Osmanlijama)
i koje nema nikakav odgovor na svjetska kretanja .
Nakon svih bruka i muka u prvom svjetskom ratu , poslije kojeg je "ummet" definitivno puko ko kokica na proste faktore pokazavši
svu nazadnost i inferiornost islama i raznih varijanti istoga, kao društvenog uređenja, Mustafa Kemal je u zadnjem trzaju spasio
obraz u bitci kod Galipolja i vjerovatno shvatio da tako više ne ide.
Prvo što je uradio, jeste da je taj kamen postavio gdje mu je mjesto, a to je u muzej mitova i istorije ali koji i dalje ima svoju
vrijednost , na način da su mitovi objašnjeni i demistificirani i samim time više ne upravljaju društvom, nego su više posvećena
smrti , filozofiji onostranog itd , a nikako uređenju društvenih ili bilo kakvih odnosa.
Bošnjački islam je islam nekadašnjih hamzevija , pravi domaći proizvod blizak kršćanstvu, kako mu i priliči na oovm podneblju,
a ne ovo besmisleno prašnjavo i dogmatsko frankenštajn biće u sred našeg identiteta.
Nero Histrion
Posts: 1898
Joined: 09/03/2013 13:26
Location: Negdje

#324 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by Nero Histrion »

salik79 wrote:
ovo_mi_je_nick wrote:
Hadzi Lojo wrote:Meni se cini da se nijedan ne moze porediti sa Sulejmanom Bugarijem. Covjek zraci nurom sto bi rekli stari ljudi. Naprosto od Boga obdaren da pravilno prenosi vjerske pouke.
Jel to onaj zubati što se samoprozvao za poslanika kad je bio kod nekoj šejha u Hadžićima :lol:
Ovo oko zuba ne zelim ni komentarisati, ali da te pitam za ovo "samoprozivanje", gdje si to cuo?! Na nekom predavanju kratkopantolonasa, ili? Mislim, ako nesto tvrdis, red bi bilo i potkrijepiti, pa barem jednom njegovom izjavom. Ja ga licno znam 15-tak godina, jako smo bliski, ali takvo sta nikada nisam cuo od njega...A "neki sejh" (k.s.) nije bio u Hadzicima, nego u Gunjanima - sto ce reci da ti je i ta "informacija" netacna. :skoljka:
Ovo je sve proizvod hajke po raznoraznim portalima, Youtub kanalima i inim drustvenim mrezama kojim rukovode kratkopantolonasi. Na racun hafiza Bugarija izrecena je gomila uvreda, lazi, podmetanja, a covjek ni jednim jedinim slovom nije rekao nista protiv svojih dezurnih pljuvaca. U svakom slucaju, bolje mu je tamo gdje je otisao, ovo ovdje postaje sve gore i mracnije. Vehabijske daije drze predavanja na kojim skupljaju na stotine mladih, ispiru i propiru mozgove, pocesto upakovano sve u jeftine sale i posalice. :( Jadno.

Kuda ide IZ? Tesko u ovom trenutku dati valjan odgovor.
handžar88
Posts: 1895
Joined: 06/04/2013 11:51

#325 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by handžar88 »

Nero Histrion wrote:
salik79 wrote:
ovo_mi_je_nick wrote:
Jel to onaj zubati što se samoprozvao za poslanika kad je bio kod nekoj šejha u Hadžićima :lol:
Ovo oko zuba ne zelim ni komentarisati, ali da te pitam za ovo "samoprozivanje", gdje si to cuo?! Na nekom predavanju kratkopantolonasa, ili? Mislim, ako nesto tvrdis, red bi bilo i potkrijepiti, pa barem jednom njegovom izjavom. Ja ga licno znam 15-tak godina, jako smo bliski, ali takvo sta nikada nisam cuo od njega...A "neki sejh" (k.s.) nije bio u Hadzicima, nego u Gunjanima - sto ce reci da ti je i ta "informacija" netacna. :skoljka:
Ovo je sve proizvod hajke po raznoraznim portalima, Youtub kanalima i inim drustvenim mrezama kojim rukovode kratkopantolonasi. Na racun hafiza Bugarija izrecena je gomila uvreda, lazi, podmetanja, a covjek ni jednim jedinim slovom nije rekao nista protiv svojih dezurnih pljuvaca. U svakom slucaju, bolje mu je tamo gdje je otisao, ovo ovdje postaje sve gore i mracnije. Vehabijske daije drze predavanja na kojim skupljaju na stotine mladih, ispiru i propiru mozgove, pocesto upakovano sve u jeftine sale i posalice. :( Jadno.

Kuda ide IZ? Tesko u ovom trenutku dati valjan odgovor.
Pa sto nam sufijske daije ne drze predavanja da izbave ovaj narod iz ralja neznanja u kojem su zadnjih sto godina nego se zabijaju u svoje kuce i tekije i tamo pojedincima prosipaju svoju filozofiju.. znas zasto, zato sto nemaju znanje i zato sto im odgovara neznanje.. IZ je bitna samo clanarina a to sto su po selima dzamije prazne i samo hodza klanja, a i on zato sto mora, to im ne smeta i ne bave se tim pitanjima, licemjerstvo na nivou.. ali to se mijenja hvala Allahu zahvaljujuci "vehabijskim" daijama, a ovi mogu samo lajati.
Post Reply