Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#251 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by Hadzi Lojo »

Meni se cini da se nijedan ne moze porediti sa Sulejmanom Bugarijem. Covjek zraci nurom sto bi rekli stari ljudi. Naprosto od Boga obdaren da pravilno prenosi vjerske pouke.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#252 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by mali jomu »

Gojeni H wrote:
Neki ljudi na temi veze nemaju o radu jednog dzemata, posebno ne izolovanog i manjeg dzemata.
Ljudima u manjim dzematima su mnoge stvari luksuz koje mi uzimamo zdravo za gotovo.
Neki gradski dzemati su takodje u ozbiljnim problemima ... zemlja skupa; na mjestima gdje je jeftinije koze pasu pod rucnom (citaj - potencijalno kliziste), kubure sa stalnim kradjama, ...
Treba sa svojom zajednicom zivjeti da bi se znali njeni problemi ... isti je slucaj i sa vjerskom.

:thumbup: :thumbup: :thumbup:
Opal_89
Posts: 320
Joined: 06/02/2016 12:41

#253 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by Opal_89 »

Hadzi Lojo wrote:Meni se cini da se nijedan ne moze porediti sa Sulejmanom Bugarijem. Covjek zraci nurom sto bi rekli stari ljudi. Naprosto od Boga obdaren da pravilno prenosi vjerske pouke.
Ammar Basic bi mogao biti potencijalni nasljednik, kazu da ljudi placu na njegovim hutbama.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#254 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by Gojeni H »

shake69 wrote:@Gojeni, ovo je vrlo uzbudljivo kad taj biskup izdade fetvu pastvi zbog tih Hamilton vozaca ali ne rece ti najbitnije - kakvi su efekti bili od tada? :hmpf:
Ovo je bilo u proslom vijeku :D tako da se ne sjecam procenata, ali je bio pozitivan efekat.
mishic
Posts: 6248
Joined: 28/04/2011 16:29

#255 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by mishic »

IZ će koliko vidim uskoro dobiti alternativu! Predpostavljam da će otvarać teme biti novi reis. Izbor će teći putem portala pa neće biti manipulacija. Konačno znaći bit će van uticaja politike, vlasti i td. Vidim ima i kandidovanih drugih velikodostojnika i nositelja funkcija.
Uleme!!! U petak se sjete da su muslimani, u subotu pročitaju koji pamflet a u nedjelju vaze... U ponedjeljak osnivaju IZ koja će biti pošteđena svih nedostataka. Aferim!!! Požurite teško nam je čekati da se učlanimo. :zzzz:
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#256 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by ovo_mi_je_nick »

Hadzi Lojo wrote:Meni se cini da se nijedan ne moze porediti sa Sulejmanom Bugarijem. Covjek zraci nurom sto bi rekli stari ljudi. Naprosto od Boga obdaren da pravilno prenosi vjerske pouke.
Jel to onaj zubati što se samoprozvao za poslanika kad je bio kod nekoj šejha u Hadžićima :lol:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#257 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by Gojeni H »

Kakav intelektualac!
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#258 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by mali jomu »

U IZ-BiH za svakog ima mjesta. :)
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#259 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by jefff »



SDA JE BIRALA REISA, A SAD ĆE REIS BIRATI PREDSJEDNIKA Latić: Muslimanom koga ne zanima politika vladat će političar(i) koje(g) ne zanima islam
14.12.2017. u 13:53
KOLUMNA

Ugled samog reisu-l-uleme Husein ef. Kavazovića nije na nivou vjerskog vođe iako je njegova uloga mnogo važnija od uloge bilo kojeg političkog lidera. Može li se to stanje promijeniti da bi se stvari postavile na oposum? Teško, ali bi svakako vrijedilo pokušati

Piše: Nedžad Latić, thebosniatimes.ba

Ovih dana mi je stigla poruka od (anonimnog) prijatelja u kojoj me podsjeća na izreku turskog lidera Nedžmetina Erbakana u kojoj on tvrdi da će „muslimanom koga ne zanima politika, vladat' političar kojeg ne zanima islam.“ I moram priznati da mi je ovaj moto veoma simpatičan, dok nemam nikakve simpatije prema Erbakanu iako je ušao u povijest kao rodonačelnik islamskog populizma iz kojeg su nastale SDA i AK Partija, dvije vladajuće stranke u Turskoj i BiH.

Šokantna saznanja

Doki sam bio mlađi, lahko su me impresionirali islamistički lideri i pokreti, pa bi ih objeručke prigrlio, malo zbog mladalačke naivnosti, a više zbog čežnje za nadom u pokorenom islamskom svijetu.

Danas na sve procese u islamskom svijetu gledam sa dosta skepse i geslo kojim se rukovodim je da je važnije procijeniti nosioca ideje, lidera ili ideologa islamskog pokreta ili stranke od same ideje. Jer, muslimanima su vladali i još uvijek vladaju strani centri moći preko takozvanih islamističkih lidera i ideologa.

Možda je baš sad pravo vrijeme da se bar pred Bošnjake postave ovakva pitanja u trenutku velikog kovitlaca koji je zahvatio Bliski istok, pa i većinu zemalja islamskog svijeta. Svakako je u epicentru pojava mladog reformatora princa Muhammeda bin Salmana koji želi reformirati Saudijsku Arabiju. On tvrdi, na primjer, da je u Saudijskoj Arabiji bilo sve pogrešno postavljeno od 1979. godine. Po njemu je Sadudijska Arabija u tom periodu išla pogrešnim smjerom i primjenjivala ultrakonzervativnu, naravno, selefističku, dogmu. Na geopolitičkom planu u to vrijeme desila se islamska revolucija u Iranu, a potom i raspad Sovjetskog saveza kao bastiona bezbožničkih režima. Mladi saudijski reformator sigurno želi kazati da Saudijska Arabija nije adekvatno reagairala na ta dva događaja koja su uvjetovala tektonske promjene na geopolitičkom planu. Iran je, stoga, postao velesila na Bliskom istoku, a u muslimanskim zemljama koje su bile pod dominacijom Sovjetskog saveza izrodile su se militantne islamističke grupacije sa selefističkom dogmom koje su zbog toga tretirane kao produkt saudijskog ideopološkog i obavještajnog aparata.

Na takav način može se tretirati i utjecaj Saudijske Arabije na bosanske muslimane. Da li je, onda, ovo pravo vrijeme da se zapitamo da li je stotinjak bosanskih studenata koji su u tom periodu posvršavali fakultete u Saudijskoj Aarabiji bilo indoktrinirano saudijskom doktrinom utjecaja na postkomunistička društva? Jeste i neumitno će se ova pitanja postaviti pred nas. Jer među par hiljada selefističke uleme, profesora i imama, koliko ih je ovih dana smijenio princ Bin Salman, zasigurno se nalaze i profesori i mentori bosanskih daija.

Ali, po meni je još relevantnije da se bosanski muslimani upoznaju i educiraju o novim otkrićima iz historiografije koja su objavljena u vrijeme nastanka interneta, posebno nakon Arapskog proljeća. Većina tih senzacionalnih otkrića, iako u većini potpadaju pod teorije zavjere, mogu se tretirati kao šokantna saznanja u kojoj mjeri su islamskim procesima, pa tako i pokretima i političkim strankama, nakon rušenja Osmanskog carstva učestvovali strani centri moći. Već je postalo otrcano ukazivati da je Lawrence od Arabije stvarni ideolog vehabijskog pokreta. No, nedavno snimljeni film „Kraljica pustinje“ otkriva ulogu Dorothy Bell, engleske diplomatkinje na Bliskom istoku, u dovođenju dinastije Sauda na prijesto Saudijske Arabije. Film se završava pitanjem princa budućem kralju Bin Saudu: “Zašto ona voli kraljeve?“, na šta mu budući kralj odgovara: “Ona ne voli kraljeve, ona ih stvara!“

Ili da spomenem otrkiće da je objavljena pozivnica Šejh Muhmmedu Abduhu da prisustvuje kongresu Masona. Teoretičari zavjere tvrde da je ovaj rodonačelnik panislamizma bio pripadnik masonske lože „Orijent“ u Parisu. Ako se zna da su lideri Muslimanskog brastva masovno bili inspirirani učenjem Muhammeda Abduhua, te da su isto tako lideri Mladih muslimana u BiH njega uzimali kao svog ideološkog učitelja, onda ima mjesta pitanju ko, kako i u kojoj mjeri je utjecao na bosansko- hercegovački (politički) islam.

Jedan od najkrupnijih dokaza da su Muslimanska braća bila kontrolirana od svjetskih centara moći je njihov jalov posao sa stanovišta ciljeva koje su proklamirali u svom djelovanju. Za pola stoljeća nisu uspjeli slomiti diktature u Egiptu, kao ni u bilo kojoj drugoj arapskoj državi. Iza njih su samo godine stradanja i patnje njihovih naivnih simpatizera i aktivista.

Ako se bosanski musliman na ovako kritičan način bude bavio islamom, te brinuo za sudbinu muslimana, sigurno njime neće vladati neko koga ne zanima islam. I obrnuto, ako se bosanski muslimani budu povodili za propagandom raznih islamističkih pokreta, pa i lidera, njima će vladati neko koga ne zanima islam niti njihova sudbina, a da toga nisu ni svjesni!

Pošto ne volim ostati nedorečen u sferama teorija da konkretno postavim problem pred Bošnjake.

Čak mislim da je ovo krucijalni problem za njih i on će biti isforsiran naredne izborne godine.

Bosanski muslimani su u konfuziji nakon odlaska njihovog nacionalnog vođe Alije Izetbegovića. On je bio tipičan izdanak proislamističkih lidera koji su se pojavili u zemljama sa islamskom populacijom nakon raspada Sovjetskog saveza, odnosno rušenja komunizma kao jedne globalne ideologije.

Bio je disident u komunizmu zbog svojih religijskih uvjerenja, pa se povezao i sa antikomunističkim organizacijama poput Mladih muslimana, koji su, u to više nema sumnje, nastali pod utjecajem Muslimanskog brastva iz Egipta.

Na svu sreću on se doživljava pobjednikom u islamskom svijetu i kao takav je veoma popularan. Tako da reisu-l-ulema dr Mustafa Cerić, kojeg je on izabrao, nije uživao ni blizu takvu popularnost. Isto tako, Cerić je smijenjen onog trenutka kad je otkazao poslušnost njegovoj vladajućoj stranci SDA. To je nedavno sam potvrdio kad je rekao da je napadnut od strane pojedinih lidera SDA. Čak je smatrao da iza takvih napada je stajao i sam Bakir Izetbegović , kad je podržao Harisa Silajdžića, a potom se bio politički približio Fahrudinu Radončiću.

Stranačka avet

Tako da je sadašnji reisu-l-ulema Husein ef. Kavazović sigurno izabran po direktivama SDA, što najbolje ilustriraju činjenice da je Hasan Čengić izabran za predsjednika Sabora IZ-e, te da Sabor u natpolovičnoj većini čine funkcioneri SDA. Ako se tome doda i činjenica da je grupa intelektualaca koji su bili, ili još jesu funkcineri SDA, poptpuno ovladala službama Rijaseta IZ-e, onda je jasno da je reisu-l-ulema Kavazović samo fikus i da se politika Islamske zajednice, dirigira i kreira u Centrali SDA.

Zato, ugled samog reisu-l-ulem Kavazovića nije na nivou vjerskog vođe bosanskih muslimana. A njegova uloga i pozicija bi morala biti mnogo važnija od pozicije bilo kojeg političkog lidera. Može li se to stanje promijeniti da bi se stvari postavile na oposum? Teško, ali bi svakako vrijedilo pokušati.

I to reisu-l-ulema Kavazović može izvesti na sasvim jednostavan način – da se ne miješa u izbore i da džemati prestanu biti „mašina za glasanje.“ Ali, avaj, bez toga sigurno ne bi, na primjer, pobijedio kandidat za bošnjačkog člana u Predsjedništvu BiH kojeg kandidira SDA. Upravo su toga svjesni lideri SDA i zbog toga će učiniti sve da Islamsku zajednicu, pa i samog reisu-l-ulemu drže pod kontrolom. A ko bi, onda pobijedio i s kim bi reisu-l-ulema surađivao na pitanjima nacionalne politike? Naravno pobjednika takvih izbora već znaju lideri SDA i stoga protiv njega i vode najprljaviju kampanju tvrdeći kako ne može „sjediti u Alijinoj stolici“ jer ne ide u džamiju.“ Dakle, prepoznajete, to je bez sumnje Fahrudin Radončić! Da li bi on kao notorni sekularista mogao surađivati sa reisu-l-ulemom Kavazovićem? Naravno da bi, i moguće je da bi ga više uvažavao i poštovao njegovo mišljenje i da nikad ne bi donio odluku koja bi se kosila sa etičkim načelima vjere. Takav sekularizam, zapravo i treba Bošnjacima; da se za izradu i donošenje zakona moraju konsultirati vjerski autoriteti i da se oni ne smiju kositi sa duhom i etikom samog islama.

To bi bio normalan i prirodan odnos vjerskog i nacionalnog lidera. I to bi se i desilo na slijedećim izborima ukoliko bi se Islamska zajednica kutarisala stranačke aveti i prepustila da se stvari dešavaju po volji Božijoj


ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#260 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by ovo_mi_je_nick »

mali jomu wrote:U IZ-BiH za svakog ima mjesta. :)
Ko ima više keša ima mjesta u prvimm redovima.

Ko ima manje novca ide na začelje.

Ko nema prisili ga članarinom da ima mjesta.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#261 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by mali jomu »

ovo_mi_je_nick wrote:
mali jomu wrote: U IZ-BiH za svakog ima mjesta. :)
Ko ima više keša ima mjesta u prvimm redovima.

Ko ima manje novca ide na začelje.

Ko nema prisili ga članarinom da ima mjesta.

Daj para ili cu te silom. :lol:
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#262 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by Hadzi Lojo »

ovo_mi_je_nick wrote:
Hadzi Lojo wrote:Meni se cini da se nijedan ne moze porediti sa Sulejmanom Bugarijem. Covjek zraci nurom sto bi rekli stari ljudi. Naprosto od Boga obdaren da pravilno prenosi vjerske pouke.
Jel to onaj zubati što se samoprozvao za poslanika kad je bio kod nekoj šejha u Hadžićima :lol:
Mora da imas lose zube cim gledas covjeka u zube, umjesto da slusas sta govori.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#263 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by salik79 »

ovo_mi_je_nick wrote:
Hadzi Lojo wrote:Meni se cini da se nijedan ne moze porediti sa Sulejmanom Bugarijem. Covjek zraci nurom sto bi rekli stari ljudi. Naprosto od Boga obdaren da pravilno prenosi vjerske pouke.
Jel to onaj zubati što se samoprozvao za poslanika kad je bio kod nekoj šejha u Hadžićima :lol:
Ovo oko zuba ne zelim ni komentarisati, ali da te pitam za ovo "samoprozivanje", gdje si to cuo?! Na nekom predavanju kratkopantolonasa, ili? Mislim, ako nesto tvrdis, red bi bilo i potkrijepiti, pa barem jednom njegovom izjavom. Ja ga licno znam 15-tak godina, jako smo bliski, ali takvo sta nikada nisam cuo od njega...A "neki sejh" (k.s.) nije bio u Hadzicima, nego u Gunjanima - sto ce reci da ti je i ta "informacija" netacna. :skoljka:
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#264 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by ovo_mi_je_nick »

salik79 wrote:
ovo_mi_je_nick wrote:
Hadzi Lojo wrote:Meni se cini da se nijedan ne moze porediti sa Sulejmanom Bugarijem. Covjek zraci nurom sto bi rekli stari ljudi. Naprosto od Boga obdaren da pravilno prenosi vjerske pouke.
Jel to onaj zubati što se samoprozvao za poslanika kad je bio kod nekoj šejha u Hadžićima :lol:
Ovo oko zuba ne zelim ni komentarisati, ali da te pitam za ovo "samoprozivanje", gdje si to cuo?! Na nekom predavanju kratkopantolonasa, ili? Mislim, ako nesto tvrdis, red bi bilo i potkrijepiti, pa barem jednom njegovom izjavom. Ja ga licno znam 15-tak godina, jako smo bliski, ali takvo sta nikada nisam cuo od njega...A "neki sejh" (k.s.) nije bio u Hadzicima, nego u Gunjanima - sto ce reci da ti je i ta "informacija" netacna. :skoljka:
Na tv kad je imao intervju o tome zašto se vraća odakle je i došao. Čim ga poznaješ lično, vlada subjektivni osjećaj i normalno da ga braniš po svim osnovama.

Nemam loše zube al vjerovatno kad stavim nekad socijalne nakon što ovima godine učine svoje, ću da se kezim kao dotični.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#265 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by salik79 »

ovo_mi_je_nick wrote:
salik79 wrote:
ovo_mi_je_nick wrote:
Jel to onaj zubati što se samoprozvao za poslanika kad je bio kod nekoj šejha u Hadžićima :lol:
Ovo oko zuba ne zelim ni komentarisati, ali da te pitam za ovo "samoprozivanje", gdje si to cuo?! Na nekom predavanju kratkopantolonasa, ili? Mislim, ako nesto tvrdis, red bi bilo i potkrijepiti, pa barem jednom njegovom izjavom. Ja ga licno znam 15-tak godina, jako smo bliski, ali takvo sta nikada nisam cuo od njega...A "neki sejh" (k.s.) nije bio u Hadzicima, nego u Gunjanima - sto ce reci da ti je i ta "informacija" netacna. :skoljka:
Na tv kad je imao intervju o tome zašto se vraća odakle je i došao. Čim ga poznaješ lično, vlada subjektivni osjećaj i normalno da ga braniš po svim osnovama.

Nemam loše zube al vjerovatno kad stavim nekad socijalne nakon što ovima godine učine svoje, ću da se kezim kao dotični.
Citiraj, postavi intervju, ili priznaj da si slagao, u najmanju ruku izvukao nesto iz konteksta...
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#266 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by ovo_mi_je_nick »

Čim pronađem biće postavljeno da se smire du*elisci.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#267 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by salik79 »

ovo_mi_je_nick wrote:Čim pronađem biće postavljeno da se smire du*elisci.
Moze li ovako, ako pronadjes ja obecavam da cu se samobanovati za sva vremena, a ako ne pronadjes da ces istu stvar ti uraditi? Evo, sam predlozi koliko vremena ti treba za to...
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#268 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by salik79 »

Usput, ako se nista ne desi u "razumnom roku" otvorit cu temu "ljigavi lazov, licemjer i fitnaros", koja ce biti posvecena tebi.
User avatar
Rugafet
Posts: 4712
Joined: 14/12/2015 17:52

#269 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by Rugafet »

salik79 wrote:Usput, ako se nista ne desi u "razumnom roku" otvorit cu temu "ljigavi lazov, licemjer i fitnaros", koja ce biti posvecena tebi.
Slobodno je odmah otvori, jer Sulejman tako nesto nikada nigdje nije izjavio
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#270 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by salik79 »

Rugafet wrote:
salik79 wrote:Usput, ako se nista ne desi u "razumnom roku" otvorit cu temu "ljigavi lazov, licemjer i fitnaros", koja ce biti posvecena tebi.
Slobodno je odmah otvori, jer Sulejman tako nesto nikada nigdje nije izjavio

Ma znam, al' rekoh da ne bude da nismo pristali cuti/procitati njegove "argumente". Htio sam mu i milju maraka ponuditi, al' kontam da me nece ozbiljno shvatiti.
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#271 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by ovo_mi_je_nick »

Muđahidi se upalili :lol: al dogovor prihvatam.

Nije da volim IZ al mi draga što su neke osobe dobile deložaciju iz BiH.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#272 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by arzuhal »

ovo_mi_je_nick wrote:Muđahidi se upalili :lol: al dogovor prihvatam.

Nije da volim IZ al mi draga što su neke osobe dobile deložaciju iz BiH.
Veoma si površno i nezgrapno izrazio svoju mržnju ("zubati", "proglasio se za poslanika") naspram hafiza Sulejmana, zato se raja javlja. Rekao si da poznavanje nekoga lično povlači subjektivni osjećaj? Ta logika je zaista neumoljiva: nepoznavanje nekoga lično vuče objektivni osjećaj, jel? :mrgreen:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#274 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by Gojeni H »

Pa je l' intelektualac ili nije? Sve zna.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#275 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by mali jomu »

Svi su dobrodosli u IZ. :)
Post Reply