Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#226 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by Diwan »

IZ-a ne ide nigdje, jer stoji zakovana u dobu Umejida i Abasida.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#227 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by mali jomu »

Diwan wrote: IZ-a ne ide nigdje, jer stoji zakovana u dobu Umejida i Abasida.

Prije bilo ikakvog drugog otkivanja svako treba prvo samog sebe otkovat ....... :mrgreen:
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#228 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by Nurudin »

Uvijek hoću da napišem, a uvijek zaboravim (šejtan mi neda :| ) ali evo sad me ovo podsjeti

https://www.klix.ba/vijesti/bih/mjestan ... k+status#1

Bio sam na hiljade hutbi, vazova i čega sve ne u svojih 38 godina (danas punih) i NIKAD nisam čuo da je i jedan vaiz, hatib, hodža
ili jedna bar fetvica onako mala da je bila o tome koliko su muslimani koji govore da je čistoća pola islama, nehajni prema bacanju
smeća po javnim površinama.
Stvarno bi trebali da utječu na svijest svojih džematlija i to sistematski i dugotrajno .
Ja imam dvije parcele uz magistralu i svake godine u proljeće i jesen , naberem vreće smeća .
Onda gore na lašvanskoj petlji čim se krene prema Sarajevu , na stajalištu s desne strane - gomila smeća!
Sramota
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#229 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by mali jomu »

Nurudin wrote: Uvijek hoću da napišem, a uvijek zaboravim (šejtan mi neda :| ) ali evo sad me ovo podsjeti

https://www.klix.ba/vijesti/bih/mjestan ... k+status#1

Bio sam na hiljade hutbi, vazova i čega sve ne u svojih 38 godina (danas punih) i NIKAD nisam čuo da je i jedan vaiz, hatib, hodža
ili jedna bar fetvica onako mala da je bila o tome koliko su muslimani koji govore da je čistoća pola islama, nehajni prema bacanju
smeća po javnim površinama.
Stvarno bi trebali da utječu na svijest svojih džematlija i to sistematski i dugotrajno .
Ja imam dvije parcele uz magistralu i svake godine u proljeće i jesen , naberem vreće smeća .
Onda gore na lašvanskoj petlji čim se krene prema Sarajevu , na stajalištu s desne strane - gomila smeća!
Sramota


Mozes ici gdje hoces jos stotine hiljada godina, ali kad ne slusas sta se govori.... dzaba ti. :mrgreen:


http://rijaset.islamskazajednica.ba/ind ... -dio-imana

http://rijaset.islamskazajednica.ba/ind ... 70-cistoca


https://www.google.ba/search?source=hp& ... _N7JPshmt0
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#230 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by Nurudin »

mali jomu wrote:
Nurudin wrote: Uvijek hoću da napišem, a uvijek zaboravim (šejtan mi neda :| ) ali evo sad me ovo podsjeti

https://www.klix.ba/vijesti/bih/mjestan ... k+status#1

Bio sam na hiljade hutbi, vazova i čega sve ne u svojih 38 godina (danas punih) i NIKAD nisam čuo da je i jedan vaiz, hatib, hodža
ili jedna bar fetvica onako mala da je bila o tome koliko su muslimani koji govore da je čistoća pola islama, nehajni prema bacanju
smeća po javnim površinama.
Stvarno bi trebali da utječu na svijest svojih džematlija i to sistematski i dugotrajno .
Ja imam dvije parcele uz magistralu i svake godine u proljeće i jesen , naberem vreće smeća .
Onda gore na lašvanskoj petlji čim se krene prema Sarajevu , na stajalištu s desne strane - gomila smeća!
Sramota


Mozes ici gdje hoces jos stotine hiljada godina, ali kad ne slusas sta se govori.... dzaba ti. :mrgreen:


http://rijaset.islamskazajednica.ba/ind ... -dio-imana

http://rijaset.islamskazajednica.ba/ind ... 70-cistoca


https://www.google.ba/search?source=hp& ... _N7JPshmt0
Ima na hadži googlu svašta ali realno ovo su standardni vazovi o ličnoj higijeni i ovlaš
spomenuto sa 1-2 rečenice "ne bacajte papiriće".
Slabo je to i teško da će prosječnom džumajliji ostati u sjećanju , a kamoli da će biti ugravirano u savjest, bar tamo pored
onoga kojom se nogom ulazi u ćenifu.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#231 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by mali jomu »

Nurudin wrote:
Ima na hadži googlu svašta ali realno ovo su standardni vazovi o ličnoj higijeni i ovlaš
spomenuto sa 1-2 rečenice "ne bacajte papiriće".
Slabo je to i teško da će prosječnom džumajliji ostati u sjećanju , a kamoli da će biti ugravirano u savjest, bar tamo pored
onoga kojom se nogom ulazi u ćenifu.

Ne znam onda gdje to ti ides pa se nema nista o tome...... :mrgreen:
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#232 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by Nurudin »

mali jomu wrote:
Nurudin wrote:
Ima na hadži googlu svašta ali realno ovo su standardni vazovi o ličnoj higijeni i ovlaš
spomenuto sa 1-2 rečenice "ne bacajte papiriće".
Slabo je to i teško da će prosječnom džumajliji ostati u sjećanju , a kamoli da će biti ugravirano u savjest, bar tamo pored
onoga kojom se nogom ulazi u ćenifu.

Ne znam onda gdje to ti ides pa se nema nista o tome...... :mrgreen:
ne idem više nigdje , elhamdulillah
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#233 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by mali jomu »

Nurudin wrote: ne idem više nigdje , elhamdulillah

Uh, znam sta govoris, ali tako je kako je, nije drugacije...... :thumbup:
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#234 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by Nurudin »

mali jomu wrote:
Nurudin wrote: ne idem više nigdje , elhamdulillah

Uh, znam sta govoris, ali tako je kako je, nije drugacije...... :thumbup:
ma ne znaš, nije to nikakva skrivena manevijatska poruka, nego ne idem u džamiju , eventualno turistički
valjda zato jer sam skonto da ne bacam papiriće i ne zagađujem okoliš , tako da nema potrebe :mrgreen:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#235 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by mali jomu »

Nurudin wrote:
mali jomu wrote:
Nurudin wrote: ne idem više nigdje , elhamdulillah

Uh, znam sta govoris, ali tako je kako je, nije drugacije...... :thumbup:
ma ne znaš, nije to nikakva skrivena manevijatska poruka, nego ne idem u džamiju , eventualno turistički
valjda zato jer sam skonto da ne bacam papiriće i ne zagađujem okoliš , tako da nema potrebe :mrgreen:

..... aha :mrgreen:
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#236 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by seldzuk »

Nurudin wrote:Uvijek hoću da napišem, a uvijek zaboravim (šejtan mi neda :| ) ali evo sad me ovo podsjeti

https://www.klix.ba/vijesti/bih/mjestan ... k+status#1

Bio sam na hiljade hutbi, vazova i čega sve ne u svojih 38 godina (danas punih) i NIKAD nisam čuo da je i jedan vaiz, hatib, hodža
ili jedna bar fetvica onako mala da je bila o tome koliko su muslimani koji govore da je čistoća pola islama, nehajni prema bacanju
smeća po javnim površinama.
Stvarno bi trebali da utječu na svijest svojih džematlija i to sistematski i dugotrajno .
Ja imam dvije parcele uz magistralu i svake godine u proljeće i jesen , naberem vreće smeća .
Onda gore na lašvanskoj petlji čim se krene prema Sarajevu , na stajalištu s desne strane - gomila smeća!
Sramota
Bile hutbe na tu temu u MIZ Mostar prije mjesec dana. Svi hatibi bili obavezni održati hutbe na zadate teme.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#237 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by seldzuk »

Nurudin wrote:Za malo bolje poznavanje i upoznavanje sa IZ moramo shvatiti kontext i vrijeme u kojemu nastaje pa je svakako uputno reći da je današnaj struktura i organizacija te zajednice nastala dolaskom Austro-Ugarske odnosno njenom okupacijom BiH koju joj je predao aneksijom drugi okupator , dakle Osmanlije
Dakle kad su otišli turci a došli austrijanci , naša vjerska ulema je i dalje imala oči uprte u šejhul islama u Stambolu, zbog 500-godišnje navike , a navike su kako znamo temeljna ljudska struktura
Eh pošto su to znali i austrijanci oni su se , što mrkvom što batinom, upirali da nam promijene tu naviku i tako je nastala "neovisna" IZ BiH čija je struktura napravljena po modelu drugih religijskih organizacija unutar AU monarhije , odnosno po uzoru na katoličku Crkvu, jer tako se vjere imaju pod kontrolom i to je njihov način sekularizacije
Nemojte pomisliti da je kod turaka bilo puno drugačije , jok . Od poznatog sultana Sulejmana koji je u domovini poznatiji kao Zakonodavac je svjetovna vlast imala potpunu kontrolu nad vjerskom, dakle potpunu , a do tad je šejhul islam imao nekakvu težinu , odprilike kao Ivo Josipović kad kaže nešto o vođenju Hrvatske , a premijer neće da mu se javno smije nego onako kurtoazno klimne glavom . Međutim od Sulje the magnificenta je šejhul islam imao da priča šta mu se kaže i takve fetve da donosi kakve pogoduju sultanu ...i to je to
I kad smo se oslobodili jednog takvog Kurte onda je došao austrijski Murta i uveo taj neki austrijski red u kojem je sve fino i proceduralno ali i dalje isto, s tim da su nam navukli te crkvene forme sveštenstva i uniforme po ps-u
Nakon toga dolazi period raspada carevina i stvaranje nacionalnih kraljevina pa je nas opet zapala Kraljevina Srba Hrvata i Slovenaca , znači opet tuđa vlast i opet politika ne dizanja glave visoko ili će ti je odsjeći neki turčin Dželaludin paša kao što je našem Ilhamiji k.s. samo su se sad mijenjali sjekači od cara Josipa do kralja Alexandra
U tom periodu u kojem su nacionalističke kraljevine bile preteča državama i državnim uređenjima , je zablistao jedan dragulj , reis, poznat po tri stvari
-prvom prijevodu Kur'ana na bosanski jezik (nismo do tad imali prijevod Kur'ana osim ranijeg od Miće Ljubibratića)
-zalaganjem za ukidanje zara ili feredža kod bosanskih muslimana
-prvi i jedini reis koji je podnio neopozivu ostavku
Napisavši tada kralju kako "on po svemu vidi da ovaj želi muslimanima uređivati njihovu vjeru i tumačiti propise ali da to neće raditi preko njega"
Evo ga , proučite mu fatihu, Džemo rahmetli , sufija mevlevijskog tarikata , reis koji je osvjetlio obraz tome zvanju
Medresa u Cazinu nosi njegovo ime
Image
Nakon njega i ww2 dolazi plejada bljedunjavih reisa , tzv "racionalista" koji su servilno nudili tadašnjoj vlasti zatvaranje tekija, dokidanje Ajvatovice , i u biti kao struktura kao zajednica (ne kao pojedinci ) potpuno impotentni
Nakon njih dolazi ratni period i vlasti nam (opet ) dovode napaljenog nacionalistu, da ne upotrijebim drugu riječ koja je kontrast dotadašnjoj reisovskoj impotenciji , reisa Cerića , jednu antiduhovnu političku pojavu koji vjerovatno zbog egoizma ali i sprege sa vladajućima, nije imao sluha da ode nakon rata ili bar kad je vidio da je totalno omrznuo narodu IZ , kao što je to na vrijeme recimo sugerisano papi Ratzingeru koji se povukao prije katastrofe
Sad je nova nada , novi reis Kavazović koji sudeći po ovom novom saboru od neki dan , ipak neće napraviti duhovnu revoluciju unutar, nego će se držati nautralno kao Josipović ...
Tako izgleda jer po onome što su uradili na saboru, a to je izmjena ustava IZ samo su promijenjena forme , što je trebalo daavno valjda uraditi još pri izlasku iz Jugoslavije ali Cerić nije imao kad od svojih putešestvija, ali su ljudi ostali skoro isti . Osim nekih kozmetičkih prešaltavanja ništa dakle ne vidim da uradiše, pa čak su i ostavili recimo bihaćkog muftiju u čijem muftijstvu je enorman broj nejasnih slučajeva i malverzacija sa parama i ljudima
Po svemu sudeći IZ ostaje Interesna Zajednica , uz dragocijene pojedince koji nikako da dođu na neku izražajniju poziciju , valjda jer velika većina ustoličenih nikako ne želi neke veće promjene
Šta vi mislite ? Malo je dug uvod ali da odprilike znamo šta pričamo i naravno moguće je da sam pogriješio, da sam neinformisan pa eto informišite i ispravite me
Ima jedan potpuno netačan podatak. Prvi prijevod Kur'ana na ovim prostorima nakon Ljubibratićevog je Karabegov, koji time možemo nazvati prvim bosanskim prijevodom.
IZ jeste nastala tokom A-U, ali je činjenica i to da je A-U uopšte nije planirala formirati. U startu je samo preuzela model organizacije koji je postojao kod Osmanlija i time preuzela vakuf u svoje ruke. Dakle, vakuf je došao pod kontrolu nemuslimanske vlasti. Muslimani su se tome protivili. Zbog toga počinje formiranje IZ-a.
Džabićev pokret je stvari poboljšao u smislu samostalnosti Islamske zajednice u vođenju obrazovnih institucija, ali je sam Džabić morao napustiti BiH i otići u Tursku.
Post ti je prilično pojednostavljen.
Nisi spomenuo komisije tokom komunističke Jugoslavije koje su režimski postavljale reisu-uleme.
I Islamska zajednica je prošla kroz brojne reforme. Nije idealna, ali radi se.
Cerić nije uopšte bio toliko loš reis, bez obzira na famu koja ga prati u javnosti. Između ostalog, uradio je jednu stvar koju nije ni jedan prethodni reis: Sišao je s pozicije prije Azrailovog dolaska.
I pošto si za reise koji dolaze poslije Čauševića rekao da su racionalisti, podrazumijevalo bi se da je on bio tradicionalista. Naprotiv, on jeste bio sufija, ali i modernista. Zalagao se za skidanje zara iliti nikaba, ali da hidžab ostane.
Neki insajderi baš za današnju IZ kažu da je previše birokratizovana. Međutim, to se ne primijeti jer reis Kavazović apsolutno ne daje takav dojam i nije birokrata.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#238 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by Nurudin »

Jel bgti ? pa nisi pročitao u tekstu da je to uradio Čaušević nakon ucjene iz Bg, pa Jakub Selimoski
Cerić nikad nije bio izabran, politika ga dovela
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#239 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by seldzuk »

Nurudin wrote:Jel bgti ? pa nisi pročitao u tekstu da je to uradio Čaušević nakon ucjene iz Bg, pa Jakub Selimoski
Cerić nikad nije bio izabran, politika ga dovela
Generalno, malo je reisa koji su birani. Biran je i Cerić, kada mu je protivkandidat bio Karić.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#240 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by seldzuk »

Gojeni H wrote:
Opal_89 wrote: Ma tako zovu u narodu clanarinu. Kada smo pitali zasto nemamo imama u dzematu, a dzamija sredjena i uredjena, rekli su da nema 300 clanova/domacinstava koji placaju clanarinu.
Ako je clanarina vise vezana za poslove oko dzenaze zasto od nje zavisi hoce li IZ poslati imama da vodi neki dzemat?


Iz te clanarine se placa i hodza. Mnogi manji dzemati deveraju s ovim problemom.
Neki su odlucili da dovedu imama sa srednjom strucnom spremom, jer je manje zahtjevan sto se tice licnog dohotka, drugi su se jednostavno utopili u veci dzemat ...

Ljudi koji ne znaju nista o radu jednog dzemata pricaju lovacke price. Oni koji ponesto i znaju o zivotu mikro islamske zajednice znaju da hodza radi za platu kao i svaki drugi radnik, grijanje nije dzaba, krov nakon nekog vremena prokisnjava i treba ga popraviti a to kosta novaca, lijepo je kad se ljeti upali klima ali i ona kosta para isto kao i struja. Voda u abdestani najcesce nije za dzaba, vec se i ona mora platiti. Prozore nakon nekog vremena treba zamijeniti, a ni oni nisu dzaba.
Hodza kao i bilo koji drugi radnik ima pravo na godisnji odmor. Za vrijeme njegovog odsustva, redovne namaze (molitve) moze obavljati bilo ko, ali dzenaze i dzume malo teze pa ljudi traze zamjenskog hodzu, koji opet ne radi za KiKi bombone.

Pojedini dzemati, u nedostatku drzave kao servisa gradjanima, imaju odredjen broj veoma pozitivnih inicijativa ... organizovanje kolektivnih iftara, fondova za najugrozenije porodice (najcesce penzionere) clanove (ili ne) dzemata ili relativno uze zajednice.
Jedan od rijetkih postova koji se temom bavi na ozbiljan način.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#241 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by seldzuk »

Black swan wrote:nemojte se uvrijediti niti mi je to namjera

budući da dosta hodam po selima i gradovima BiH
često susretnem neke imame hodže...

ljudi o njima pričaju da su samo završili neki kurs...je li to moguće
da nema fakultetski školovanog kadra za seoske zajednice
ili raja petlja i izmišlja...
ali često po vokabularu držanju i oblačenju možeš skontati ko je zavšio fakultet u sarajevu ko u kairu a ko dopisni fakultet donja gnojnica a do jučer je bio referent u mjesnoj zajednici gaćice

eh sad jesu li to "hodže imami" ili ima neka niža titula...za koju narod ne zna...pa ih sve zove zbirnim imenom "pop" tojest hodža
Kursevi za imame su postojali samo u jednom periodu iza WW2 kada su sve medrese osim GHM zatvorene, a na terenu postojala velika potreba za kadrom. Taj kurs je trajao godinu dana i nije se tako dugo praktikovao. U IZ u BiH ima jos 6-7 imama koji nisu otisli u penziju, a nemaju zavrsenu medresu. Sada je situacija takva da je imama sa SSS medresa manje od pola. Ostali su zavrsili bar imamski smjer na FIN-u, a ima u mihrabima i jedan broj magistara, a cak i doktora. Obrazovna struktura imama je puno bolja nego sto je bila od '45. do '92.
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#242 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by Truba »

fala

doduše razgovarao sam i s ovim bivšim sarajevskim efendijom smajkićem ako se ne varam

ni on nije ulijevao neku intelektualnu nadmoć iako je završio u kairu ako se ne varam

pričao sam i onim što leluja u oblacima popularnim imamom visok proćelav hoda u civilnoj odjeći po gradu ... no coment :D

kavazović zvuči i izgleda kao intelektualni gigant

cerić... no koment... čikaška škola :D neću dalje
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#243 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by seldzuk »

Black swan wrote:fala

doduše razgovarao sam i s ovim bivšim sarajevskim efendijom smajkićem ako se ne varam

ni on nije ulijevao neku intelektualnu nadmoć iako je završio u kairu ako se ne varam

pričao sam i onim što leluja u oblacima popularnim imamom visok proćelav hoda u civilnoj odjeći po gradu ... no coment :D

kavazović zvuči i izgleda kao intelektualni gigant

cerić... no koment... čikaška škola :D neću dalje
Smajic, bivsi sarajevski muftija. Smajkic je bivsi mostarski.
Cikaska skola :pisnuo:
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#244 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by Truba »

Husein ef. Smajić kod vječne vatre sam ga safatao :D
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#245 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by Nurudin »

seldzuk wrote:
Nurudin wrote:Jel bgti ? pa nisi pročitao u tekstu da je to uradio Čaušević nakon ucjene iz Bg, pa Jakub Selimoski
Cerić nikad nije bio izabran, politika ga dovela
Generalno, malo je reisa koji su birani. Biran je i Cerić, kada mu je protivkandidat bio Karić.
De ti fino priznaj sad kako si omašio i to više puta, a ne sad u generalizaciju .
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#246 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by seldzuk »

Pošto je dosta postova vezano za finansije u IZ u BiH (to je pravilni skraćeni naziv institucije, da ne pišem sad puni), da pojasnim par stvari.
Vakuf je od A-U do kraja SFRJ bukvalno desetkovan. Vjerovatno najgori period je period Kraljevine. Da nije bilo svog tog oduzimanja vakufa, danas bi IZ bez velikih problema mogla reći: "Ljudi, bujrum u džamiju na namaz. Zekat dajte siromašnima." Pošto situacija nije takva, IZ je bila prisiljena '60.-tih godina uvesti članarinu. Sergije postoje, ali su za različite namjene. Npr. nedavno je bila sergija za Rohinje (održana u džematima u BiH i dijaspori) na kojoj je prikupljeno pola miliona KM.
Usporedba izgradnje džamija sa izgradnjom fabrika je smiješna. Napraviti džamiju je nešto slično kao i napraviti halu. Napuniti halu mašinama je višestruko puta skuplje. Neke od džamija se možda ne bi ni pravile da nisu stare rušene za vrijeme Kraljevine i FNRJ.
Zekat je farz -stroga obaveza. U islamskoj državi, što mi nismo, država uzima zekat, a ne poziva da se da. Kod sunnija je on 2,5 posto, kod šija čak 10 posto. Za to što poziva na davanje zekata na jedno mjesto, IZ ima utemeljenja u svim organizovanim sistemima ubiranja zekata od Poslanika na ovamo.
Ukratko, da nije bilo otimanja vakufa i rušenja džamija, stvari bi puno drugačije stajale.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#247 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by seldzuk »

Nurudin wrote:
seldzuk wrote:
Nurudin wrote:Jel bgti ? pa nisi pročitao u tekstu da je to uradio Čaušević nakon ucjene iz Bg, pa Jakub Selimoski
Cerić nikad nije bio izabran, politika ga dovela
Generalno, malo je reisa koji su birani. Biran je i Cerić, kada mu je protivkandidat bio Karić.
De ti fino priznaj sad kako si omašio i to više puta, a ne sad u generalizaciju .
A šta sam omašio?
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#248 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by Gojeni H »

seldzuk wrote: Jedan od rijetkih postova koji se temom bavi na ozbiljan način.
Neki ljudi na temi veze nemaju o radu jednog dzemata, posebno ne izolovanog i manjeg dzemata.
Ljudima u manjim dzematima su mnoge stvari luksuz koje mi uzimamo zdravo za gotovo.
Neki gradski dzemati su takodje u ozbiljnim problemima ... zemlja skupa; na mjestima gdje je jeftinije koze pasu pod rucnom (citaj - potencijalno kliziste), kubure sa stalnim kradjama, ...
Treba sa svojom zajednicom zivjeti da bi se znali njeni problemi ... isti je slucaj i sa vjerskom.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#249 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by Gojeni H »

seldzuk wrote:
Nurudin wrote:Uvijek hoću da napišem, a uvijek zaboravim (šejtan mi neda :| ) ali evo sad me ovo podsjeti

https://www.klix.ba/vijesti/bih/mjestan ... k+status#1

Bio sam na hiljade hutbi, vazova i čega sve ne u svojih 38 godina (danas punih) i NIKAD nisam čuo da je i jedan vaiz, hatib, hodža
ili jedna bar fetvica onako mala da je bila o tome koliko su muslimani koji govore da je čistoća pola islama, nehajni prema bacanju
smeća po javnim površinama.
Stvarno bi trebali da utječu na svijest svojih džematlija i to sistematski i dugotrajno .
Ja imam dvije parcele uz magistralu i svake godine u proljeće i jesen , naberem vreće smeća .
Onda gore na lašvanskoj petlji čim se krene prema Sarajevu , na stajalištu s desne strane - gomila smeća!
Sramota
Bile hutbe na tu temu u MIZ Mostar prije mjesec dana. Svi hatibi bili obavezni održati hutbe na zadate teme.


Bio sam i ja na hutbama gdje se to spominjalo.
Ali, nije @Nurko previse ni omasio. Jedno je individualni entuzijazam jednog imama a nesto sasvim drugo kada inicijativa dodje iz samog vrha IVZ.
Primjer: Prije 10-ak godina, u Portugalu na nekoj dionici puta ljudi padali k'o muhe usljed prebrze voznje. Policija postavljala ogranicenje brzine, radare, belaje, pokretala kampanje ... sve dzaba.
Izadje biskup, ili tako nesto, i proglasi voznju iznad propisane brzine, parafraziram, "velikim grijehom, cije cinjenje dovodi u ogromnu opasnost ostale krscane ucesnike u saobracaju".
Ne moze nista preko noci, ali cijeli zivot je u malim stvarima i detaljima.
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#250 Re: Kuda ide Islamska Zajednica BiH ?

Post by shake69 »

@Gojeni, ovo je vrlo uzbudljivo kad taj biskup izdade fetvu pastvi zbog tih Hamilton vozaca ali ne rece ti najbitnije - kakvi su efekti bili od tada? :hmpf:
Post Reply