Kud ide ovaj/ovakav svijet i na kome ostaje?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
Partizzanka

#1 Kud ide ovaj/ovakav svijet i na kome ostaje?

Post by Partizzanka »

Sigurno ima tema, pa nek ovu moju moderatori jal' premjeste jal' ukinu al je ja ne mogu naci ...

Jesam li ja jedina osoba koja je u slucaju male Tijane u Srbiji pomislila - STA CE CURICA OD 15god SAMA VANI U 00.25???? Sta ce uopste vani u ta doba?
sta ce curica od 17god vani u 02.30 -ubijena na palama nedavno
Sta ce ona Antonija ici sama AUTOSTOPOM u Split?

NE KAZEM DA SU KRIVE ZA BILO STO ALI SAMO PITAM - jel to vama ok???

Kakve su ovo slike trinaestogodisnjakinja na facebooku? Gledam sad ovaj djuric se havljao nekoj na fbu - slika joj je kao za reklamu javne kuce, s i idgovor njemy nabijen seksualnom konotacijom ...

Guzice i sise, dekoltei, slike uz dildo, nabildani celavci, napucana auta. Rjecnik kojeg bi se postidio i kocijas.
Kad teenageri pisu jedva skintas sta hoce reci 'abd,bgm,znm,nsm,kjnotskfii' i za divno cudo svaka psovka je full ispisana.

Ophodjenje prema drugima, bonton i sl - misaona imenica?
Kultura zivljenja - NULA!
Nacionalizam - BESKONACAN!

Jel' samo meni to para oci i usi?
Gdje ide ovaj svijet?
Na kome svijet ostaje?
crnoplavo

#2 Re: Kud ide ovaj/ovakav svijet i na kome ostaje?

Post by crnoplavo »

zrtva je krivac
kritichar

#3 Re: Kud ide ovaj/ovakav svijet i na kome ostaje?

Post by kritichar »

Svijet ide prema svom kraju
što je nekad bilo normalno, to je sad staromodno, samo jedan primjer, djeca su se prije akšama utjerivala u kuću, nije to bezveze
to je sada sve smješno
macmoodan

#4 Re: Kud ide ovaj/ovakav svijet i na kome ostaje?

Post by macmoodan »

Svijet ide u helać jer ste nam vi stariji uništili mladost, obrazovanje i klimu planete, tako da nas nema niđe, najebali smo.
braca

#5 Re: Kud ide ovaj/ovakav svijet i na kome ostaje?

Post by braca »

Partizzanka wrote:Sigurno ima tema, pa nek ovu moju moderatori jal' premjeste jal' ukinu al je ja ne mogu naci ...

Jesam li ja jedina osoba koja je u slucaju male Tijane u Srbiji pomislila - STA CE CURICA OD 15god SAMA VANI U 00.25???? Sta ce uopste vani u ta doba?

Kakve su ovo slike trinaestogodisnjakinja na facebooku? Gledam sad ovaj djuric se havljao nekoj na fbu - slika joj je kao za reklamu javne kuce, s i idgovor njemy nabijen seksualnom konotacijom ...

Guzice i sise, dekoltei, slike uz dildo, nabildani celavci, napucana auta. Rjecnik kojeg bi se postidio i kocijas.
Kad teenageri pisu jedva skintas sta hoce reci 'abd,bgm,znm,nsm,kjnotskfii' i za divno cudo svaka psovka je full ispisana.

Gdje ide ovaj svijet?
Na kome svijet ostaje?
Sve je ovo fino i tacno napisano, nije nadodato npr. nevjerovatno nekulturno, drsko ponasanje posebno na ulicama, setnicama, svi se guraju, udaraju, a rijec izvinite, ispricavam se, pardon je apsolutna misaona imenica.

No, mada su gore nabrojani i slucajevi koji nisu iz Sarajeva, ovo je POSEBNO izrazeno u Sarajevu, ovoliku drskost, BAHATOST i aroganciju ne vidjeh nigdje u civiliziranom svijetu (ovdje ne govorimo o nekim nama posebno dalekim i bas divljim zemljama/drzavama).

Ja sam generacijama Sarajlija, ali kada negdje odem, pa se vracam u svoj grad - povraca mi se. Nije ovako na drugim mjestima. Evo, vec u Banja Luci SVI auti staju na SVIM pjesackim prelazima bas SVIM pjesacima. Testirao sam. Da ne govorimo u Hrvastkoj, evo TESTIRAO sam u Karlovcu, u Zagrebu, u Dalmaciji. Staju, pa sta god vi pricali.

Odem u Njemacku, odem u Holandiju, kada izadjem iz Sarajeva, kao da sam skinuo neku tesku vrecu kamenja sa ledja, ali kada se vracam dobijem tu vrecu nazad - i cini mi se uduplanu.

Nema sanse da prohodam sa suprugom i djecom od Vjecne vatre do Sebilja da najmanje nekoliko puta ne dodjem u stresnu ili konfliktnu situaciju radi ogromne kolicine nekulture setaca, kazu - gradjna, ja bih rekao - stoke.

Ne, nije svugdje kao u ovome gradu, na stranu politicka situacija u svijetu koja sigurno vodi ka ratu u Europi, ali to nije tema. A ako mislite da je i to (ipak) tema, prvo sto cete me pitati "Pa ko ce sa kim ratovati u Europi"? Pa zar se to ISTO nismo pitali ovdje i 1990/1992: pa ko ce sa kim ratovati u Jugoslaviji, napose ko ce sa kim ratovati u - Sarajevu?

Ne, necemo se izvuci, Americi odgovara rat i snabdijevanje oruzjem, a nakon toga obnova Europe. Rusi ce se ukljuciti, to sigurno, sta je sa arapskim zemljama i Kinom, to cemo vidjeti.

Da, sve je poludilo, kapitalizam kao takav zapada u krizu, nema se vise love kao nekada, Kina je preuzela dobar zalogaj businessa Zapadu, uposlenici zapadnoeuropskih zemalja ne zive ni blizu lagodno kao nekada.

Kliže se, opasno se kliže. No, meni za sada smeta stoka, bahatost, drskost, nekultura u mome okruzenju. Bože moj, smijem li reći da je to u procentu od barem 70%? Mislim, stoke i nekulture. Pa odakle su oni IZNIKLI ? Odakle????

P.S.
Gore spomenuh nestajanje auta/vozaca auta na pjesackim prelazima u Sarajevu: znate sta me posebno fascinira? Nema Boga da zena za volanom i djetetom u autu stane pjesaku sa djetetom na pjesackom oprelazu. Pratio sam to, obracao paznju i - upratio.
crnoplavo

#6 Re: Kud ide ovaj/ovakav svijet i na kome ostaje?

Post by crnoplavo »

braca wrote: Testirao sam...

evo TESTIRAO sam...

Pratio sam to, obracao paznju i - upratio.

:-) :roll: :lol:

:-)
FreakyStyley

#7 Re: Kud ide ovaj/ovakav svijet i na kome ostaje?

Post by FreakyStyley »

Za to kakva je danasnja omladina, sistem vrijednosti i nase drustvo, paradoksalno, najvise su krive upravo generacije koje to sve danas najvise kritikuju.

Sistem vrijednosti ne da je pogresan, nego ga nema.

Sva ta sranja su globalni trendovi, samo sto su kod nas puno izrazeniji.
Bellica

#8 Re: Kud ide ovaj/ovakav svijet i na kome ostaje?

Post by Bellica »

crnoplavo wrote:zrtva je krivac
Naravno da nije žrtva krivac nego svi mi vrlo dobro znamo u kakvom svijetu živimo, koliko opasnosti vreba iza svakog ćoška, pa bi valjda trebali već jednom shvatiti da ne živimo u Jogoslaviji gdje je policija smjela da nas štiti od kriminalaca. Sada se moramo čuvati sami, a to znači, ako je žena sama, vraća se kući gradskim prevozom, MORA nekoga zamoliti da je sačeka kako bi je dopratio kući, djeca moraju da se dovode i odvode u školu, iza 20h nema izlazaka ljeti i iza 18h zimi...jednostavno živimo u ovakvom vremenu kad ti nemaš koga da pozoveš u slučaju napada, može da ti se desi bilo šta, krivac će uvijek izaći najtanji kraj ili je lud ili ima nekoga da mu čuva leđa. Zato, roditelji trebaju dobro da čuvaju svoju djecu-nažalost, nema više igranja u parku do kasno i bez nadzora roditelja.
Kona__

#9 Re: Kud ide ovaj/ovakav svijet i na kome ostaje?

Post by Kona__ »

Partizzanka wrote:Sigurno ima tema, pa nek ovu moju moderatori jal' premjeste jal' ukinu al je ja ne mogu naci ...

Gdje ide ovaj svijet?
Na kome svijet ostaje?
Ja se iskreno nadam da si ti jedina.
uglavnomja

#11 Re: Kud ide ovaj/ovakav svijet i na kome ostaje?

Post by uglavnomja »

Partizanko, nisi jedina.

I meni je to upalo u oci, u pola 1 iza ponoci curica se odvaja od drustva da sama ide nekome vratiti jaknu.

Ne poznajem kraj, mozda je to neko familijarno selo, pa nema opasnosti od domacih, ali eto naletio psihopata slucajno, dijete na pladnju :(

I sve ostalo vezano za ove nove generacije si u pravu, nazalost.

Da li vise uopste postoji ono: izlaz do 22? :shock: bar za nladje maloljetnike
Partizzanka

#12 Re: Kud ide ovaj/ovakav svijet i na kome ostaje?

Post by Partizzanka »

Ni u jednom trenutku nisam povezala ove cinjenice sa zlocinima samo sam pitala jel' samo meni to nije normalo i jel' samo meni para oci?

Ne da ne postoji to do 22 nego znam za slucajeve curice od 16god koja provede noc na derneku sa 4 momka od 19! Wtf!?!?
Šveđanin

#13 Re: Kud ide ovaj/ovakav svijet i na kome ostaje?

Post by Šveđanin »

Bla bla bla.. urušene vrijednosti bla bla bla bla bla.

Ko je (ne)odgojio tu djecu? Roditelji. Jel sad ide ona socijalna spika, dođu kasno sa posla, rade po cijeli dan, ne stignu biti sa djecom i slično? :lol:

Krivi su roditelji. Obično u životu bude, kakvi roditelji, takva djeca. Nema previše odstupanja. Tek nakon godina i godina, vidim koliko sam poprimio osobina svojih roditelja, nesvjesno, to se dešava.

Nisu kriva djeca, krivi su roditelji. A to su, GLE ČUDA, oni isti što ih nisi mogao utjerati u kuću jer su se igrali vani ko sva dobra djeca, a nisu bili na računaru ko ovi današnji iskvareni :lol: , dolazili kući baš na vrijeme, proživjeli mladost u najbolje vrijeme, a ne ovo sad sjebano.. putovali dugo do škole i opet završili školu. Koliko ste puta čuli ovu priču? :-D

Mi smo obično slika i prilika svojih roditelja. Njihove pažnje, brige o nama. U porodici gdje tata tuče mamu, mama pola dana provede ispijajuću kafe sa drugaricom koja drži frizerski salon, tata pola dana provede poslije posla u kladionici, pa kad se naveče skupe kući, viču jedno na drugo.. kad ih djeca smore, kako ponosna mama kaže, onda ih posadi pred računar i televizor i oni mirni.. još se žena hvali. :o :shock: :?

I sasvim je logično, normalno, da to neće izaći na dobro. Kakvu perspektivu uopšte ima djete u tom okruženju? I onda se jednog dana čudimo što su djeca iskvarena. Aham.. sigurno iskvarena sama od sebe. :wink: Roditelji su krivi.
detroit-mercy

#14 Re: Kud ide ovaj/ovakav svijet i na kome ostaje?

Post by detroit-mercy »

braca wrote:

Gdje ide ovaj svijet?
Na kome svijet ostaje?
Sve je ovo fino i tacno napisano, nije nadodato npr. nevjerovatno nekulturno, drsko ponasanje posebno na ulicama, setnicama, svi se guraju, udaraju, a rijec izvinite, ispricavam se, pardon je apsolutna misaona imenica.

No, mada su gore nabrojani i slucajevi koji nisu iz Sarajeva, ovo je POSEBNO izrazeno u Sarajevu, ovoliku drskost, BAHATOST i aroganciju ne vidjeh nigdje u civiliziranom svijetu (ovdje ne govorimo o nekim nama posebno dalekim i bas divljim zemljama/drzavama).

Ja sam generacijama Sarajlija, ali kada negdje odem, pa se vracam u svoj grad - povraca mi se. Nije ovako na drugim mjestima. Evo, vec u Banja Luci SVI auti staju na SVIM pjesackim prelazima bas SVIM pjesacima. Testirao sam. Da ne govorimo u Hrvastkoj, evo TESTIRAO sam u Karlovcu, u Zagrebu, u Dalmaciji. Staju, pa sta god vi pricali.

Odem u Njemacku, odem u Holandiju, kada izadjem iz Sarajeva, kao da sam skinuo neku tesku vrecu kamenja sa ledja, ali kada se vracam dobijem tu vrecu nazad - i cini mi se uduplanu.

Nema sanse da prohodam sa suprugom i djecom od Vjecne vatre do Sebilja da najmanje nekoliko puta ne dodjem u stresnu ili konfliktnu situaciju radi ogromne kolicine nekulture setaca, kazu - gradjna, ja bih rekao - stoke.

Ne, nije svugdje kao u ovome gradu, na stranu politicka situacija u svijetu koja sigurno vodi ka ratu u Europi, ali to nije tema. A ako mislite da je i to (ipak) tema, prvo sto cete me pitati "Pa ko ce sa kim ratovati u Europi"? Pa zar se to ISTO nismo pitali ovdje i 1990/1992: pa ko ce sa kim ratovati u Jugoslaviji, napose ko ce sa kim ratovati u - Sarajevu?

Ne, necemo se izvuci, Americi odgovara rat i snabdijevanje oruzjem, a nakon toga obnova Europe. Rusi ce se ukljuciti, to sigurno, sta je sa arapskim zemljama i Kinom, to cemo vidjeti.

Da, sve je poludilo, kapitalizam kao takav zapada u krizu, nema se vise love kao nekada, Kina je preuzela dobar zalogaj businessa Zapadu, uposlenici zapadnoeuropskih zemalja ne zive ni blizu lagodno kao nekada.

Kliže se, opasno se kliže. No, meni za sada smeta stoka, bahatost, drskost, nekultura u mome okruzenju. Bože moj, smijem li reći da je to u procentu od barem 70%? Mislim, stoke i nekulture. Pa odakle su oni IZNIKLI ? Odakle????

P.S.
Gore spomenuh nestajanje auta/vozaca auta na pjesackim prelazima u Sarajevu: znate sta me posebno fascinira? Nema Boga da zena za volanom i djetetom u autu stane pjesaku sa djetetom na pjesackom oprelazu. Pratio sam to, obracao paznju i - upratio.
Inace se planeta zemlja isto okrece oko Sarajeva :-) . Jah teme i budalastine.
General_Jackson

#15 Re: Kud ide ovaj/ovakav svijet i na kome ostaje?

Post by General_Jackson »

uglavnomja wrote:Partizanko, nisi jedina.

I meni je to upalo u oci, u pola 1 iza ponoci curica se odvaja od drustva da sama ide nekome vratiti jaknu.

Ne poznajem kraj, mozda je to neko familijarno selo, pa nema opasnosti od domacih, ali eto naletio psihopata slucajno, dijete na pladnju :(

I sve ostalo vezano za ove nove generacije si u pravu, nazalost.

Da li vise uopste postoji ono: izlaz do 22? :shock: bar za nladje maloljetnike
Nema toga više nažalost, sve je otišlo u helać.
Kona__ wrote:
Ja se iskreno nadam da si ti jedina.
Ja bih poželio da si ti jedina!
braca

#16 Re: Kud ide ovaj/ovakav svijet i na kome ostaje?

Post by braca »

crnoplavo: na sta ti potrosi 20 cm foruma - da, TESTIRAO sam, mnoge stvari se mogu TESTIRATI, pa sam i ja testirao odnos automobila/vozaca automobila prema pjesacima ispred pjesackog prelaza u drugim gradovima, npr. u pomenutoj Banja Luci, pa sam tamo vise puta stao na trotoaru, pa "trzam" vozace, ono kao hocu-necu da zakoracim na pjesacki prelaz. Bez obzira na sve, svaki auto STAJE na pjesackom, dobro, moze se dogoditi da neko i ne stane, no principijelno gotovo svi vozaci staju na pjesackim prelazima da propuste pjesake. Takodjer u Hrvatskoj. To ti je cinjenica i tako ti je to. Da, testirao sam ponasanje vozaca automobila ispred pjesackih prelaza u drugim gradovima jer me je to interesiralo. Ovo u Sarajevu je katastrofa. Ja stajem na svakom pjesackom prelazu svakom pjesaku, ne zato sto sam ja pristojan ili sto nisam pristojan, nego se lijepo osjecam kada dobijem osmijeh zahvalnosti od pjesaka. Lijepo meni - lijepo njima.
macmoodan

#17 Re: Kud ide ovaj/ovakav svijet i na kome ostaje?

Post by macmoodan »

braca wrote:crnoplavo: na sta ti potrosi 20 cm foruma - da, TESTIRAO sam, mnoge stvari se mogu TESTIRATI, pa sam i ja testirao odnos automobila/vozaca automobila prema pjesacima ispred pjesackog prelaza u drugim gradovima, npr. u pomenutoj Banja Luci, pa sam tamo vise puta stao na trotoaru, pa "trzam" vozace, ono kao hocu-necu da zakoracim na pjesacki prelaz. Bez obzira na sve, svaki auto STAJE na pjesackom, dobro, moze se dogoditi da neko i ne stane, no principijelno gotovo svi vozaci staju na pjesackim prelazima da propuste pjesake. Takodjer u Hrvatskoj. To ti je cinjenica i tako ti je to. Da, testirao sam ponasanje vozaca automobila ispred pjesackih prelaza u drugim gradovima jer me je to interesiralo. Ovo u Sarajevu je katastrofa. Ja stajem na svakom pjesackom prelazu svakom pjesaku, ne zato sto sam ja pristojan ili sto nisam pristojan, nego se lijepo osjecam kada dobijem osmijeh zahvalnosti od pjesaka. Lijepo meni - lijepo njima.
znate sta me posebno fascinira? Nema Boga da zena za volanom i djetetom u autu stane pjesaku sa djetetom na pjesackom oprelazu.
Testiraš sa djetetom?

Eto raja, o ovakvima ja pričam, ovakvi su moju generaciju odgajali i zato smo tako naopaki, bolji primjer vam od ovog ne treba :roll:
General_Jackson

#18 Re: Kud ide ovaj/ovakav svijet i na kome ostaje?

macmoodan wrote:
braca wrote:crnoplavo: na sta ti potrosi 20 cm foruma - da, TESTIRAO sam, mnoge stvari se mogu TESTIRATI, pa sam i ja testirao odnos automobila/vozaca automobila prema pjesacima ispred pjesackog prelaza u drugim gradovima, npr. u pomenutoj Banja Luci, pa sam tamo vise puta stao na trotoaru, pa "trzam" vozace, ono kao hocu-necu da zakoracim na pjesacki prelaz. Bez obzira na sve, svaki auto STAJE na pjesackom, dobro, moze se dogoditi da neko i ne stane, no principijelno gotovo svi vozaci staju na pjesackim prelazima da propuste pjesake. Takodjer u Hrvatskoj. To ti je cinjenica i tako ti je to. Da, testirao sam ponasanje vozaca automobila ispred pjesackih prelaza u drugim gradovima jer me je to interesiralo. Ovo u Sarajevu je katastrofa. Ja stajem na svakom pjesackom prelazu svakom pjesaku, ne zato sto sam ja pristojan ili sto nisam pristojan, nego se lijepo osjecam kada dobijem osmijeh zahvalnosti od pjesaka. Lijepo meni - lijepo njima.
znate sta me posebno fascinira? Nema Boga da zena za volanom i djetetom u autu stane pjesaku sa djetetom na pjesackom oprelazu.
Testiraš sa djetetom?

Eto raja, o ovakvima ja pričam, ovakvi su moju generaciju odgajali i zato smo tako naopaki, bolji primjer vam od ovog ne treba :roll:
Znači tako lijepo mišljenje imaš o svojim roditeljima?
Last edited by General_Jackson on 14/08/2014 18:50, edited 1 time in total.
macmoodan

#19 Re: Kud ide ovaj/ovakav svijet i na kome ostaje?

Post by macmoodan »

General_Jackson wrote:Znači tako lijepo mišljenje imaš o svojim roditeljima?
Nisam govorio o sebi već o svojoj generaciji. Veoma bezobrazno od tebe što tako generalizuješ.
Luce

#20 Re: Kud ide ovaj/ovakav svijet i na kome ostaje?

Post by Luce »

Cesto si postavim isto pitanje...

Ocito svijet ne ide u pravom smijeru. Kazu da je zadnjih 100 godina najmirniji period na planeti mada zadnjih 7 godina polako to pocinje opovrgavati.
Pohlepa je sve veca i veca a samim time i sigurnost cijele planete.
Posljedice klimatskih poremecaja nam se desavaju svima pred ocima.
Zagadjenje, nepovratno istrebljenje prirodnih resursa...joj necu vise, previse crnjaka :D

Nove generacije idu u korak s modernim dobom. Granice su pomjerene, djeca kao da ranije sazrijevaju i ranije krecu u zivot. Roditelji jesu najodgovorniji ali ima uticaja i cjelokupno drustvo, prijatelji pa evo i mediji kao sto je reicmo internet.
Puno je izazova pred roditeljima danas, svaka cast onima koji uspiju djecu izvesti na pravi put.

A mi smo posebna prica...kad ovo sve gore udrobis i dodas nase siromastvo, bezperspektivnost, tzv. tranziciju (jezim se od tranzicije), psiholoske posljedice koje je rat ostavio na ljudima pa i njihovim novim generacijama i voila'! Dobijes generacije koje ne znaju gdje udaraju. A i odrasle, zajedno s njima.
General_Jackson

#21 Re: Kud ide ovaj/ovakav svijet i na kome ostaje?

macmoodan wrote:
General_Jackson wrote:Znači tako lijepo mišljenje imaš o svojim roditeljima?
Nisam govorio o sebi već o svojoj generaciji. Veoma bezobrazno od tebe što tako generalizuješ.
Ti si dijete jako bezobrazan, ukoliko si uopšte svjestan šta si napisao!?
Znači samo su tvoji roditelji ok, ostali ne valjaju?! tipično naše razmišljanje, krivi su uvijek tamo neki!
ema_

#22 Re: Kud ide ovaj/ovakav svijet i na kome ostaje?

Post by ema_ »

Krivi roditelji što veze nemaju šta znači biti roditelj i odgajatelj.

Ako mati i otac ohrabruju kćerku da hoda gola sa 12 godina i po kojekakvim dernecima, ja ne znam šta se kasnije imaju čemu ibretiti kad stvari odu u vraga.
Šveđanin

#23 Re: Kud ide ovaj/ovakav svijet i na kome ostaje?

Post by Šveđanin »

Pa logicno. Ali ne mozes ti nista dokazati nedokaznom narodu.

Roditelji su krivi. Prvo oni. Za pocetak samo oni. A djeca su produkt svega toga.

Skickat från min iPhone via Tapatalk
macmoodan

#24 Re: Kud ide ovaj/ovakav svijet i na kome ostaje?

Post by macmoodan »

General_Jackson wrote:Ti si dijete jako bezobrazan, ukoliko si uopšte svjestan šta si napisao!?
Znači samo su tvoji roditelji ok, ostali ne valjaju?! tipično naše razmišljanje, krivi su uvijek tamo neki!
Pa ne žalim se ja na ovu generaciju nego vi :lol:

Ovo "dijete" je u trećoj deceniji ;-)
JThomas

#25 Re: Kud ide ovaj/ovakav svijet i na kome ostaje?

Post by JThomas »

Partizzanka wrote:Ni u jednom trenutku nisam povezala ove cinjenice sa zlocinima samo sam pitala jel' samo meni to nije normalo i jel' samo meni para oci?

Ne da ne postoji to do 22 nego znam za slucajeve curice od 16god koja provede noc na derneku sa 4 momka od 19! Wtf!?!?
a prije 100 godina se udavala u tim godinama i muž postajao gospodar njenog života, tijela i smrti. a ponegdje paralelno i mužev tata dok omladinac ne stasa.

to bilo bolje? ne bih rekao. čovjek je duboko nasilno biće, samo se vidovi vanjskog ispoljavanja mijenjaju. ali mislim ipak kad se sve sabere, da smo opet u globalu manje nasilni nego prije 100 godina, a da ne govorim prije 1.000 ili 2.000.
Post Reply