Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post Reply
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#51 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by she+ »

VladaFBiH wrote:
she+ wrote:
Je li i eko filter oko 100 KM? Ako je, nije puno. Planiram i ja uzeti ovaj mi pro air.. ako zaista pokriva 60m2, taman mi je. Ne znam da li mi treba antibakterijski, bitno mi da procisti ovo smece sa vana, a za to je, ako sam vas dobro upratila, dovoljan eko sa kojim se i isporucuje uredjaj.
između eko i antibakterijskog razlika u cijeni je oko 10KM tako da se ovaj obični ni ne isplati uzimati (on dođe uz uređaj tako da si mirna/miran prvu sezonu tj. 145 dana rada). Ja sam plaćao oko 80-85KM antibakterijski u Citygroup (ne znam sad tačno koliko ali mogu provjeriti ako te baš interesuje) a s neta kad sam naručivao cijene su bile oko 90 tako da se ne isplati uopšte iz vana naručivati.

Što se tiče pokrivanja 60m2 - on pokriva toliko ali računaj da ne postoji baš neka cirkulacija između soba tako da je puno efikasnije uzeti 2 "manja" i rasporediti ih nego jedan "veći"
Vec uzeli mi pro air.. drzimo ga u najvecoj sobi, tu i spavamo i bas sam osjetila razliku preko noci kad ga ostavimo, ne trcim ujutro otvarati prozore. Inace je ovih dana poslije kise bio okej zrak ali sinoc mi vec nesto pocelo smrduckat.. nakon sto sam izracila, upalim i porumeni mi onaj krugic, nekih 80ak cestica pokazuje.. sta nas tek ceka..

Bilo bi lijepo ko vec ima antibakterijski da nam kaze kako on sluzi spram ovog obicnog.. ovu zimu ce mi posluziti eko svakako, al da znam dogodine kad svakako budem morala kupovati novi filter.

Btw. kolika vam je vlaznost u stanu, meni pokazuje 50ak.. negdje citam da je to okej, negdje da treba manje, negdje da ovisi od temperature vani.. i to je sve bilo sad dok nisu bas grijali, vidjecemo kad nahajcaju toplane na sta ce to liciti. Ucinio mi se suh zrak onih par dana sto su bas grijali dok nije zatoplilo al tad nismo jos imali ovaj uredjaj da provjerim. Kako je krenulo morati cu i za to uzimati neki vrag..
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#52 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Gray »

40-60% je valjda ok, kod mene je konstantno preko 70%, tako da bih trebao vjerovatno uzeti neki isušivač zraka.
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#53 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by she+ »

Bas konstantno? Ako susite ves u stanu, mozda je do toga. Mi smo nabavili susilicu za ves nedavno i preporodili se, ali sad je moguce da ce nam trebati neki ovlazivac zraka, heh.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#54 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Gray »

Pa manje više konstantno, nije skoro nikada ispod 60%. Imamo i mi sušilicu i ne sušimo u stanu, ali nam je open space raspored, tako da je kuhinja otvorena, otvaraju se vrata i od kupatila, tako da ću najvjerovatnije kupiti neki odvlaživač zraka.
k4mi
Posts: 307
Joined: 12/02/2013 10:57

#55 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by k4mi »

Gray wrote:Pa manje više konstantno, nije skoro nikada ispod 60%. Imamo i mi sušilicu i ne sušimo u stanu, ali nam je open space raspored, tako da je kuhinja otvorena, otvaraju se vrata i od kupatila, tako da ću najvjerovatnije kupiti neki odvlaživač zraka.
Ako je toliko visoka vlaga onda imate kondenzaciju na prozorima ujutro pretpostavljam?

nama je izmedju 50 i 60 najcesce ali koristimo odvlazivac zraka ponajvise jer je problematicno prozraciti kucu vecinu dana tokom zime.

Za prociscenje zraka uzeli smo ovaj https://www.amazon.de/Philips-AC2889-10 ... B01NH5JZFN

Recimo prosle godine u periodima najveceg smoga ako otvorimo prozor pokazivao je preko 150 PM2.5 a za koji sat spusti na ispod 10.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#56 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Gray »

k4mi wrote:
Gray wrote:Pa manje više konstantno, nije skoro nikada ispod 60%. Imamo i mi sušilicu i ne sušimo u stanu, ali nam je open space raspored, tako da je kuhinja otvorena, otvaraju se vrata i od kupatila, tako da ću najvjerovatnije kupiti neki odvlaživač zraka.
Ako je toliko visoka vlaga onda imate kondenzaciju na prozorima ujutro pretpostavljam?

nama je izmedju 50 i 60 najcesce ali koristimo odvlazivac zraka ponajvise jer je problematicno prozraciti kucu vecinu dana tokom zime.

Za prociscenje zraka uzeli smo ovaj https://www.amazon.de/Philips-AC2889-10 ... B01NH5JZFN

Recimo prosle godine u periodima najveceg smoga ako otvorimo prozor pokazivao je preko 150 PM2.5 a za koji sat spusti na ispod 10.

Da, poprilično, nekada ne da je kondenzacija nego baš se slijeva voda ispod prozora, zato moramo za ovu zimu uzeti neki odvlaživač.

Ovaj sam isti i ja htio uzeti prečiščivać preko Amazona, ali na kraju smo uzeli ipak Beurer jer je bilo zgodnije nam ovdje kupiti.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4444
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#57 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by VladaFBiH »

she+ wrote:
VladaFBiH wrote:
she+ wrote:
Je li i eko filter oko 100 KM? Ako je, nije puno. Planiram i ja uzeti ovaj mi pro air.. ako zaista pokriva 60m2, taman mi je. Ne znam da li mi treba antibakterijski, bitno mi da procisti ovo smece sa vana, a za to je, ako sam vas dobro upratila, dovoljan eko sa kojim se i isporucuje uredjaj.
između eko i antibakterijskog razlika u cijeni je oko 10KM tako da se ovaj obični ni ne isplati uzimati (on dođe uz uređaj tako da si mirna/miran prvu sezonu tj. 145 dana rada). Ja sam plaćao oko 80-85KM antibakterijski u Citygroup (ne znam sad tačno koliko ali mogu provjeriti ako te baš interesuje) a s neta kad sam naručivao cijene su bile oko 90 tako da se ne isplati uopšte iz vana naručivati.

Što se tiče pokrivanja 60m2 - on pokriva toliko ali računaj da ne postoji baš neka cirkulacija između soba tako da je puno efikasnije uzeti 2 "manja" i rasporediti ih nego jedan "veći"
Vec uzeli mi pro air.. drzimo ga u najvecoj sobi, tu i spavamo i bas sam osjetila razliku preko noci kad ga ostavimo, ne trcim ujutro otvarati prozore. Inace je ovih dana poslije kise bio okej zrak ali sinoc mi vec nesto pocelo smrduckat.. nakon sto sam izracila, upalim i porumeni mi onaj krugic, nekih 80ak cestica pokazuje.. sta nas tek ceka..

Bilo bi lijepo ko vec ima antibakterijski da nam kaze kako on sluzi spram ovog obicnog.. ovu zimu ce mi posluziti eko svakako, al da znam dogodine kad svakako budem morala kupovati novi filter.

Btw. kolika vam je vlaznost u stanu, meni pokazuje 50ak.. negdje citam da je to okej, negdje da treba manje, negdje da ovisi od temperature vani.. i to je sve bilo sad dok nisu bas grijali, vidjecemo kad nahajcaju toplane na sta ce to liciti. Ucinio mi se suh zrak onih par dana sto su bas grijali dok nije zatoplilo al tad nismo jos imali ovaj uredjaj da provjerim. Kako je krenulo morati cu i za to uzimati neki vrag..
Vlažnost u stanu:
Comfortable: 30% - 60%
Recommended: 45% - 55%
High: 55% - 80%
tako da si u idealnoj zoni :) istina da to zavisi i od temperature ali se ova skala može uzeti kao neka okvirna. Meni preko dana bude 50-53% a ujutro do 60% i kada prozračim stan padne na 50tak % - znači govorim o posljednjih 10tak dana kako bi mogla usporediti.

Što se tiče antibakterijskog filtera i eco, mogu ti reći da nećeš primijetiti razliku kod filtriranja jer ne znam na koji način bi to izmjerio. Ja kupujem antibakterijski jer je razlika u cijeni smiješna i nadam se da djeluje :) .

Meni je najveća razlika u osjećaju bila kada se vratim s posla a vani katastrofalno zagađenje i uđem u stan - zrak je nekako svježiji i lakši tako da doslovno možeš "osjetiti" razliku.

Generalno ja ujutro napravim propuh 15-20 min i pustim da uđe "prljavi" zrak odnosno "čisti" :) i filter jako brzo očisti zrak na normalne vrijednosti tako da me poslijepodne dočeka fin i čist zrak u stanu. Na kraju krajeva nije frka vikendom istrpiti 30tak min koliko treba da ga očisti.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4444
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#58 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by VladaFBiH »

Gray wrote:40-60% je valjda ok, kod mene je konstantno preko 70%, tako da bih trebao vjerovatno uzeti neki isušivač zraka.
to je baš visoka vlažnost - obavezno kupi odvlaživać
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#59 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Gray »

Ima li ko ideju gdje kupiti neki ok odvlaživač da nije preskup?
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#60 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Hajlac »

Gray wrote:Ima li ko ideju gdje kupiti neki ok odvlaživač da nije preskup?
Prije mjesec dana uzeo ovaj:
https://ags71.ba/product/isusivac-vlage-trotec-ttk-54-e

nakon 2 godine bacanja para na one manje bez kompresora tj. sa Peltier elementom.
Pise do 31m2 ali sigurno moze i vece stanove, barem do 40-ak m2, jer i u ovom manjem tj. jednosobnom stanu s velikom vlagom u zidovima kompresor radi samo povremeno.

Pise da trosi 350-370W ali zapravo trosi oko 250W sto me obradovalo. Promijenili su plin naspram prvobitne specifikacije (noviji R290 vs. R134a).

Sluzi me odlicno - napokon vise nema kondenza po prozorima niti se vise budj javlja po coskovima vanjskih zidova(s cim je bio veliki problem). Drzim ventilator na najtisoj brzini od tri moguce, i tako izgleda da jos najbolje detektuje vlaznost i odrzava na postavljenih 50%.
Kompresor se ne cuje toliko koliko plin dok "protice" cijevima(nije bucno, samo nije bas za spavace sobe naravno) - po meni odvlazivac je najbolje staviti u centralni dio stana tj. hodnik da iz svih prostorija ravnomjerno izvlaci vlagu.

Za >50m2 mozda bolje uzeti:
https://ags71.ba/product/isusivac-zraka-ttk-66-e

Sto se tice precistaca zraka - mene ovaj za sada odlicno sluzi - isto kupljen u Conradu:
https://ags71.ba/product/beurer-precisc ... aka-lr-200

Jako mu je tih ventilator i filter je kvalitetan trostruki (HEPA + AC tj. aktivni ugljik + predfilter za krupniju prasinu) - filter kosta samo 42KM a traje do 6 mjeseci.
Naknadno cu postaviti usporednu sliku trenutnog filtera u upotrebi i neotvorenog zamjenskog - iako pravi smog jos nije ni poceo, vec nakon cca 2mj upotrebe HEPA nije vise bijel nego sivo-crn :shock:

Isto kao i za odvlazivac - za vece stanove bolje uzeti ovaj:
https://ags71.ba/product/beurer-lr-310- ... ka-do-56m2
Umjesto ionizatora, ima UV dezinfikator zraka.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#61 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Gray »

Ja sam već kupio Beurer LR500 za pročišćivać, a ovi Trotec se čine ok za odvlaživače, samo su malo skupi kod nas, ali definitivno moram uzeti, npr. danas mi javlja prečiščivać da je vlažnost 79%.
User avatar
nepass1
Posts: 9670
Joined: 06/07/2017 07:35

#62 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by nepass1 »

VladaFBiH wrote: 11/11/2019 09:46
Gray wrote:40-60% je valjda ok, kod mene je konstantno preko 70%, tako da bih trebao vjerovatno uzeti neki isušivač zraka.
to je baš visoka vlažnost - obavezno kupi odvlaživać
ja sam ovaj xiaomi nasao na grbavici i na dobrinji u nekim radnjama. gdje jos ima? ako neces ovdje da pises moze i u pp.
User avatar
nepass1
Posts: 9670
Joined: 06/07/2017 07:35

#63 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by nepass1 »

uzeo i ja xiaomi pro 460KM. haj da se bar u stanu lakse dise
User avatar
Carnival_Row
Posts: 366
Joined: 21/11/2019 18:43

#64 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Carnival_Row »

bacanje para, a sve to mogu da odrade kućne biljke koje se godinama koriste za takvo nešto, čak je i NASA izbacila listu biljki koje pročišćavaju zrak!

https://hercegovackiportal.com/2019/09/ ... rostoriji/

https://www.boredpanda.com/best-air-fil ... gn=organic
User avatar
nepass1
Posts: 9670
Joined: 06/07/2017 07:35

#65 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by nepass1 »

Pa i biljke moram kupiti
User avatar
Pauza
Posts: 674
Joined: 03/06/2016 11:00

#66 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Pauza »

Carnival_Row wrote: 28/11/2019 20:13 bacanje para, a sve to mogu da odrade kućne biljke koje se godinama koriste za takvo nešto, čak je i NASA izbacila listu biljki koje pročišćavaju zrak!

https://hercegovackiportal.com/2019/09/ ... rostoriji/

https://www.boredpanda.com/best-air-fil ... gn=organic
Koja biljka filtrira PM čestice?
User avatar
tovarish
Posts: 3506
Joined: 26/05/2008 23:57

#67 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by tovarish »

I gdje mogu u Sarajevu kupiti Mi 2s do 400 KM na rate?
aadam
Posts: 183
Joined: 25/11/2019 14:50

#68 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by aadam »

tovarish wrote: 08/12/2019 18:04 I gdje mogu u Sarajevu kupiti Mi 2s do 400 KM na rate?
to je telefon koliko znam?
aadam
Posts: 183
Joined: 25/11/2019 14:50

#69 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by aadam »

Pauza wrote: 04/12/2019 15:45

Koja biljka filtrira PM čestice?
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29852441
User avatar
tovarish
Posts: 3506
Joined: 26/05/2008 23:57

#70 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by tovarish »

aadam wrote: 08/12/2019 18:07
tovarish wrote: 08/12/2019 18:04 I gdje mogu u Sarajevu kupiti Mi 2s do 400 KM na rate?
to je telefon koliko znam?
S2 je telefon, a 2s bi trebalo biti ovo https://m.youtube.com/watch?v=WbIds_VsM90
aadam
Posts: 183
Joined: 25/11/2019 14:50

#71 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by aadam »

tovarish wrote: 08/12/2019 18:11
S2 je telefon, a 2s bi trebalo biti ovo https://m.youtube.com/watch?v=WbIds_VsM90
jebo ga ti

https://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_2s-5397.php
User avatar
tovarish
Posts: 3506
Joined: 26/05/2008 23:57

#73 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by tovarish »


Jeste daleko kad sam invalid, a opet ne vjerujem da odavde mogu platiti na rate, čak i ako šalju poštom.

Gled'o sam pik i meni ovu ponudu nije izbacilo. Samo u Zenici i na Ilidži, al ono na Ilidži piše da je korišteno
User avatar
tovarish
Posts: 3506
Joined: 26/05/2008 23:57

#75 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by tovarish »

Hvala, sutra ih baš zovem da vidim oko plaćanja.
Post Reply