Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#301 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by arnes_king »

Imam problema sa ekstremnom prasinom u radnoj sobi, koliko god da se brisalo i cistilo stalno novi sloj. Mala je soba u pitanju a i zapali se u njoj pa sam razmisljao uzeti neki procistac a da nije previse skup.

Vidim ima ovaj Xiaomi Mi Air Purifier 3C za 219KM pa koliko sam upratio recenzije trebao bi biti dobar izbor. Filtere kako sam shvatio svako 6 mjeseci mijenjati?

Samo sam htio vidjeti jos ovdje ima li nekih drugih preporuka prije nego narucim?
suspect_zero
Posts: 25655
Joined: 11/10/2008 21:45

#302 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by suspect_zero »

I ja to primjetim kod muža, najviše prašine na njegovom stolu...vjerovatno od računara i ostale opreme, dok je tu pušio onda fakat svaki dan morala čistiti.
Uzmi ovaj, nije skup i za taj prostor biće bolje kako god.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#303 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Truba »

A jel ovo usisava ona zagadjenja zimi pm i ona cuda
Nemam cuku i macu
Dzontra_Volta
Posts: 6457
Joined: 20/01/2011 11:10

#304 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Dzontra_Volta »

Black swan wrote: 10/10/2021 19:33 A jel ovo usisava ona zagadjenja zimi pm i ona cuda
Nemam cuku i macu
Za to i služi, a ne za redovnu prašinu po kući.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#305 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Truba »

Ma ovo iz imteka sto sam kacio spominje cuke i mace
User avatar
Hamzza
Posts: 154
Joined: 25/11/2011 09:34

#306 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Hamzza »

Nakon skoro godinu dana od kupovine uređaja Rowenta PU3030 i PU3040, prenosim iskustvo pri korištenju.

Nisam imao problema u radu ni sa jednim. Buka je podnošljiva, a ja sam na to prilično osjetljiv.

Filtere još nisam mijenjao, a uređaji su radili cijelu prošlu zimu i nekad do kraja grijne sezone.
Očekujem da ću filtere morati promijeniti nekad u toku naredne zime. Dugotrajnost filtera svakako zavisi od dužine upotrebe i brzine na kojoj se uređaj koristi, kao i od količine prašine u prostoriji.

Jedinu zamjerku za sad imam što je zvučna pišta uređaja (kada se pritišću dugmad) relativno glasna.


Ustanovio sam da su pročiščivači zraka jako korisni i ko ima zidne radijatore u sobama, jer korištenjem ovih uređaja radijator ostaje bez "materijala" za čađenje zidova. Stoga se isplati ove uređaje držati upaljene tokom cijele grijne sezone (kad god su radijatori vrući), jer će većim izdacima za filtere i za el. energiju sebi "kupiti" znatno duže razdoblje između farbanja zidova.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#307 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by VladaFBiH »

arnes_king wrote: 06/10/2021 18:05 Imam problema sa ekstremnom prasinom u radnoj sobi, koliko god da se brisalo i cistilo stalno novi sloj. Mala je soba u pitanju a i zapali se u njoj pa sam razmisljao uzeti neki procistac a da nije previse skup.

Vidim ima ovaj Xiaomi Mi Air Purifier 3C za 219KM pa koliko sam upratio recenzije trebao bi biti dobar izbor. Filtere kako sam shvatio svako 6 mjeseci mijenjati?

Samo sam htio vidjeti jos ovdje ima li nekih drugih preporuka prije nego narucim?
za te pare je odličan, što se tiče filtera prijavit će ti na vrijeme kada trebaš kupiti novi tako da ne ne brineš jer jedan traje otprilike jednu sezonu što znači ako sad kupiš prečistać iduće godine u ova doba kupuješ filter :) (prečistač ti i nije baš nužan tokom ljetnih mjeseci osim ako ga ne koristiš zbog zdravstvenih razloga)
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#308 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by arnes_king »

VladaFBiH wrote: 18/10/2021 13:50
arnes_king wrote: 06/10/2021 18:05 Imam problema sa ekstremnom prasinom u radnoj sobi, koliko god da se brisalo i cistilo stalno novi sloj. Mala je soba u pitanju a i zapali se u njoj pa sam razmisljao uzeti neki procistac a da nije previse skup.

Vidim ima ovaj Xiaomi Mi Air Purifier 3C za 219KM pa koliko sam upratio recenzije trebao bi biti dobar izbor. Filtere kako sam shvatio svako 6 mjeseci mijenjati?

Samo sam htio vidjeti jos ovdje ima li nekih drugih preporuka prije nego narucim?
za te pare je odličan, što se tiče filtera prijavit će ti na vrijeme kada trebaš kupiti novi tako da ne ne brineš jer jedan traje otprilike jednu sezonu što znači ako sad kupiš prečistać iduće godine u ova doba kupuješ filter :) (prečistač ti i nije baš nužan tokom ljetnih mjeseci osim ako ga ne koristiš zbog zdravstvenih razloga)
Hvala svima na odgovorima, vec sam nabavio ovaj xiamo model i prezadovoljan sam. Stvarno super stvar i svakome bih preporucio da nabavi :bih:
shandrprcSA
Posts: 9789
Joined: 23/02/2013 08:16

#309 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by shandrprcSA »

gdje kupujete filtere?
User avatar
Paper_girl
Posts: 183
Joined: 25/01/2015 13:41

#310 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Paper_girl »

Ima li neko preporuku za neke iz ove ponude, vidim da su snizeni https://www.ekupi.ba/bs/Black-Friday/Ku ... nce&page=0
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#311 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Truba »

bh telekom ima neku ponudu
User avatar
Altsa
Posts: 7314
Joined: 19/03/2004 18:31

#312 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Altsa »

Ja imam ovaj koji je i procistac i ovlazivac zraka. Nema filter koji se mijenja. Sipa se voda u koju se moze i nakapati aromaticnog ulja pa prostor i mirise.

Image
User avatar
arman1
Posts: 5294
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#313 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by arman1 »

Isčitao sam skoro sve postove na ovoj temi i imao sam par pitanja koja sam postavio pred sebe:
1) da li je ovaj uređaj bacanje para/marketinška foluška?
2) koje perfomanse tražiti?
3) Koji proizvođač neki novi (xiaomi, čunga lunga) ili neki izvikani (rowenta, tefal i sl)?
Pošto mi samo teme na par foruma nisu mjerodavne uspio sam kontaktirati par ljudi koji hljeb zarađu kao ljekari, arhitekti, hemičari.
Ukratko:
1) ovi uređaji nisu bacanje i koliko goć urade plus je za zdravlje, a posebno ako je načeto. Koliko sam skontao dolaze u obzir prečistači, a kontrola vlage kao dodatna opcija je veliki plus. Jonizatore bi kao trebalo zaobići osim ako nemaju mogučnost isključenja ove opcije.
2) koje perfomanse tražiti ovisi od samog prostora, namjere korištenja istog i životnih navika, dakle strogo individualno. Veći prostor, više ljudi koji ga koristi, aktivnosti koje emituju nepoželjne čestice, vanjsko zagađenje, kao i učestlo otvaranje i zatvaranje vanjskih otvora su faktori koji traže veću snagu i propusnost. Isto tako treba gledati mogučnost dodatnog filtriranja/obogačivanja, a UV i sične High-tech sterilizacijske opcje nisu naodmet.
3) Ako će zadovoljavajuće odraditi potpuno je svejedno koja je marka. Iako nevjerovatno na prvu zvući izvikani proizvođači lažu o kvaliteti u ovom segmentu čak nekad više od čunga-lunga proizvođača. Baš to što je u osnovi jeftina tehnologija osim filtera izvikane tjera da lažu i izmišljaju toplu vodu kako bi masno naplatili "ime".
Ono što su mi dali savjet ljudi koji koji dizajniraju prostore za rad i život (arhitektonski biro) da je uvijek bolje ići na par slabijih uređaja i rasporedit ih, nego na jedan jači. Isto tako bolje je da konstantno rade sa malom snagom nego malo turbo režima, a malo off.

Dok sam pričao s čovjekom pokazao mi je da je projektom kuće koji upravo radi predviđeno centralno filtriranje vazduha koji se sistemom cijevi šalje po prostorijama prema očitanju senzora, a svi prozori su opremljeni senzorom za kišu i senzorom čestica kao na ovim uređajima o kojima je tema i kad je napolju zagađenje preko nekog limita prozori se sami zatvaraju.
Dobro došli u sterilnu budučnost iz B produkcije SF filmova, Još malo pa će mo samo s maskama šetati napolju, možda je ova Corona fin način da nas na to pripreme.
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#314 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by mirsek »

Zna li neko moze li u C verzije xiaomi uredjaja da se stavljaju hepa filteri kao u H verzijama ?
holle
Posts: 44
Joined: 09/02/2018 10:08
Location: SA

#315 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by holle »

Moze li preporuka za neki mjerac kvaliteta zraka do 150KM, a da se moze kupiti ovdje kod nas?
User avatar
Hercegoviina
Posts: 2261
Joined: 14/02/2013 14:11

#316 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Hercegoviina »

Valja li sta ovaj tesla air 6?
DonieBrasco
Posts: 15229
Joined: 31/08/2016 16:09

#317 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by DonieBrasco »

Kakve su kvalitete ovi Xiaomi i Panasonic, jesu li kao i cijene u rasponu od 300-500 KM ?
Tamburas_tz
Posts: 1
Joined: 05/01/2022 20:53

#318 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Tamburas_tz »

Hamzza wrote: 21/11/2020 10:06 Dodatne informacije u vezi uređaja proizvođača Rowenta:


Pročiščivači PU3030 i PU3040 su najjeftiniji u domaćoj ponudi, ali nude izuzetno dobar omjer uloženog i dobivenog od svih Rowentinih uređaja.

Model PU3080 je znatno skuplji, ali je oko 27% jači od PU3030 i PU3040 (oko 27% veći protok zraka - AHAM certifikovanih 352 m3/h naspram AHAM certifikovanih 276 m3/h) i ima WiFi IoT funkcionalnosti. Ovo nije svakome potrebno. On nudi najbolji omjer uloženog i dobivenog za one kojima ova snaga i WiFi zaista trebaju.

Model PU6020 je besmisleno kupiti.
Naime, on košta još više od PU3080, a AHAM certifikovani protok mu je isti kao kod skoro duplo jeftinijih PU3030 i PU3040. Pri tome, on troši znatno više el., energije i bučniji je, te nema WiFi IoT. Nema nikakvu dodatnu niti bolju funkciju od PU3080, osim uslovno rečeno ljepšeg dizajna. Inače, ovo je model starije generacije. Nema smisla kupovati ga, osim ako košta manje i od PU3040.

Uz sve ove uređaje, osim uz PU3030, bude isporučen i namjenski NanoCaptur filter za formaldehide.




Uređaji PU3030 i PU3040 su međusobno identični.
Ovo je ustanovljeno usporedbom zvaničnih tehničkih značajki, kao i detaljnim usporednim izravnim fizičkim pregledom i korištenjem jednog i drugog uređaja nakon što su otpakovani iz fabričkih pakovanja.

Jedina razlika između ova dva modela je u naljepnici oznake modela na njima.

Druga razlika je što uz PU3040 u pakovanju bude isporučen i "Nanocaptur" filter (namjenski filter za formaldehide), dok uz PU3030 ne bude isporučen. Ovaj filter se može bez problema ugraditi u PU3030, a PU3040 će sasvim uredno raditi i bez njega (ovo posljednje je zvanično potvrdila Rowenta nakon slanja pisanog upita).
Drugim riječima, PU3030 "postaje" PU3040 ako mu se ugradi i NanoCaptur filter, a PU3040 "postaje" PU3030 kada radi bez NanoCaptur filtera.

Pošto NanoCaptur filter košta oko 60 KM kad se kupuje odvojeno, a razlika u cijeni između novih PU3030 i PU3040 je obično oko 25-30 KM, zaključak je da se svakako više isplati kupiti PU3040 nego PU3030. Niko vas ne tjera da kasnije kupite zamjenskog Nanocaptur filtera kada vam se prvobitni istroši, a prvog dobijete u suštini u pola cijene uz PU3040. Dakle, NanoCaptur filter nije obavezan pri radu uređaja.


Kat.br. NanoCaptur filtera je XD6082. Njegovo trajanje izrazito ovisi od količini formaldehida u okolini uređaja, te ne postoji zvanični rok trajanja. Ovaj filter prirodno mijenja boju kako se "troši", te je navedeno da se zamjena izvrši onda kada filter dobije određenu boju.


Ukupni zaključak:
Rowenta PU3040 daje najbolji omjer uloženog i dobivenog.
Rowenta PU3080 je preporučena onima kojima treba što veća propusnost (prilično velike prostorije itd.) i/ili WiFi IoT funkcionalnosti.
Pozdrav.
Kupio sam PU 3080 u Techno Mag. Bili je neko sniženje za 450km medjutim imam problem. Donio sam uredjaj kući,stavio filtere,upalio na turbo i ostavio da radi dok raščisti. Kontam ,u početku se sve tri "crvene" upalile pa bi trebao kada raščisti da prebaci na nadandzastu pa sve do plave boje dok ne očisti do kraja. Nakon 3 sata turba "crvena" se nije pomakla. Aplikacija registrira da je prebacio 800m3 u prostoriji od 12m2 (2.4 visina stropa). Vratim taj uredjaj i uzmem drugi zapakovan, dodjem kući? Sve isto ponovim i ostsvim da radi. Sve se isto desava s time da se sada "narandzaste" upalile sve 3 bez tendencije spuštanja na "zutu" pa na bolje. Samo je razlika što je na prvom uredjaj zakovalo na 3 crvene a na drugom uredjaju na 3 nadandzaste. Imaš li ideju šta se dešava? Jel radim nešto krivo ? Dodje mi da vratim i drugi uredjaj dok još mogu.
User avatar
arman1
Posts: 5294
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#319 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by arman1 »

Tamburas_tz wrote: 05/01/2022 22:11
Hamzza wrote: 21/11/2020 10:06 Dodatne informacije u vezi uređaja proizvođača Rowenta:


Pročiščivači PU3030 i PU3040 su najjeftiniji u domaćoj ponudi, ali nude izuzetno dobar omjer uloženog i dobivenog od svih Rowentinih uređaja.

Model PU3080 je znatno skuplji, ali je oko 27% jači od PU3030 i PU3040 (oko 27% veći protok zraka - AHAM certifikovanih 352 m3/h naspram AHAM certifikovanih 276 m3/h) i ima WiFi IoT funkcionalnosti. Ovo nije svakome potrebno. On nudi najbolji omjer uloženog i dobivenog za one kojima ova snaga i WiFi zaista trebaju.

Model PU6020 je besmisleno kupiti.
Naime, on košta još više od PU3080, a AHAM certifikovani protok mu je isti kao kod skoro duplo jeftinijih PU3030 i PU3040. Pri tome, on troši znatno više el., energije i bučniji je, te nema WiFi IoT. Nema nikakvu dodatnu niti bolju funkciju od PU3080, osim uslovno rečeno ljepšeg dizajna. Inače, ovo je model starije generacije. Nema smisla kupovati ga, osim ako košta manje i od PU3040.

Uz sve ove uređaje, osim uz PU3030, bude isporučen i namjenski NanoCaptur filter za formaldehide.




Uređaji PU3030 i PU3040 su međusobno identični.
Ovo je ustanovljeno usporedbom zvaničnih tehničkih značajki, kao i detaljnim usporednim izravnim fizičkim pregledom i korištenjem jednog i drugog uređaja nakon što su otpakovani iz fabričkih pakovanja.

Jedina razlika između ova dva modela je u naljepnici oznake modela na njima.

Druga razlika je što uz PU3040 u pakovanju bude isporučen i "Nanocaptur" filter (namjenski filter za formaldehide), dok uz PU3030 ne bude isporučen. Ovaj filter se može bez problema ugraditi u PU3030, a PU3040 će sasvim uredno raditi i bez njega (ovo posljednje je zvanično potvrdila Rowenta nakon slanja pisanog upita).
Drugim riječima, PU3030 "postaje" PU3040 ako mu se ugradi i NanoCaptur filter, a PU3040 "postaje" PU3030 kada radi bez NanoCaptur filtera.

Pošto NanoCaptur filter košta oko 60 KM kad se kupuje odvojeno, a razlika u cijeni između novih PU3030 i PU3040 je obično oko 25-30 KM, zaključak je da se svakako više isplati kupiti PU3040 nego PU3030. Niko vas ne tjera da kasnije kupite zamjenskog Nanocaptur filtera kada vam se prvobitni istroši, a prvog dobijete u suštini u pola cijene uz PU3040. Dakle, NanoCaptur filter nije obavezan pri radu uređaja.


Kat.br. NanoCaptur filtera je XD6082. Njegovo trajanje izrazito ovisi od količini formaldehida u okolini uređaja, te ne postoji zvanični rok trajanja. Ovaj filter prirodno mijenja boju kako se "troši", te je navedeno da se zamjena izvrši onda kada filter dobije određenu boju.


Ukupni zaključak:
Rowenta PU3040 daje najbolji omjer uloženog i dobivenog.
Rowenta PU3080 je preporučena onima kojima treba što veća propusnost (prilično velike prostorije itd.) i/ili WiFi IoT funkcionalnosti.
Pozdrav.
Kupio sam PU 3080 u Techno Mag. Bili je neko sniženje za 450km medjutim imam problem. Donio sam uredjaj kući,stavio filtere,upalio na turbo i ostavio da radi dok raščisti. Kontam ,u početku se sve tri "crvene" upalile pa bi trebao kada raščisti da prebaci na nadandzastu pa sve do plave boje dok ne očisti do kraja. Nakon 3 sata turba "crvena" se nije pomakla. Aplikacija registrira da je prebacio 800m3 u prostoriji od 12m2 (2.4 visina stropa). Vratim taj uredjaj i uzmem drugi zapakovan, dodjem kući? Sve isto ponovim i ostsvim da radi. Sve se isto desava s time da se sada "narandzaste" upalile sve 3 bez tendencije spuštanja na "zutu" pa na bolje. Samo je razlika što je na prvom uredjaj zakovalo na 3 crvene a na drugom uredjaju na 3 nadandzaste. Imaš li ideju šta se dešava? Jel radim nešto krivo ? Dodje mi da vratim i drugi uredjaj dok još mogu.
Uzmi Xiaomi ovaj 3C, jeftiniji a odrađuje posao. Lično sam se uvjerio.
laik1981
Posts: 12930
Joined: 05/12/2012 13:04

#320 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by laik1981 »

Moze li preporuka za preciscivac zraka, a da ima i funkciju ovlazivaca.. Da moze pokriti nekih 30-40 kvadrata i da se moze kupiti za plafon pet stoja :D
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#321 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by arnes_king »

Trazim filter za Rowenta Pure Air Genius i na olx ne mogu da nadjem. Zna li neko gdje bi moglo biti?
User avatar
Pauza
Posts: 674
Joined: 03/06/2016 11:00

#322 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Pauza »

Moja preporuka Xiaomi... radi posao. Filteri dostupni.
User avatar
Luciano88
Posts: 536
Joined: 10/12/2019 12:22

#323 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Luciano88 »

Pozz,

Ima li neko iskustva sa Beurer LR500 ? Ili eventualno neku bolju opciju. Trenutno je na odličnom sniženju pa razmišljam da kupim.
User avatar
Hamzza
Posts: 154
Joined: 25/11/2011 09:34

#324 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Hamzza »

arnes_king wrote: 16/12/2022 11:13 Trazim filter za Rowenta Pure Air Genius i na olx ne mogu da nadjem. Zna li neko gdje bi moglo biti?
Pokušaj u Domodu, u Technoshopu ili u Asperi.

Također se javi izravno Rowenti BiH pa ih upitaj:
https://www.rowenta.ba/consumer-services/contact-us
User avatar
Luciano88
Posts: 536
Joined: 10/12/2019 12:22

#325 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Luciano88 »

Kakve su vam µg/m3 vrijednosti na uređajima tj u prostorijama? Meni radi na 4 max brzini u prostoriji od 20m2 i teško da padne ispod 40µg/m3. Noj stop sam u "crvenom"

U pitanju je Beurer LR500, kupljen prije nepunih mjesec dana.
Post Reply