Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post Reply
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4479
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#26 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by VladaFBiH »

wewa wrote:nekoliko osoba iz moje okoline je nabavilo ovo:

http://www.zepter.ba/MainMenu/Products/ ... irIon.aspx

skupo ko zara, ali kazu da vrijedi
preskupo, za nekoliko puta manje novca dobiješ skoro identično ako kupiš Xiaomi 2s ili pro air purifier sa antibakterijskim filterom + od prošle godine se mogu kupiti i u BiH sa ok. cijenama (čak je filtere jeftinije ovdje kupiti nego naručivati iz Kine)
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4479
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#27 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by VladaFBiH »

gradskadjeca wrote:Vozdra. Kupio sam BIONAIRE BAP1412. Stan je garsonjerica od 35 kvadrata tako da ne sumnjam da ce fino opsluziti sve. Star je 10 godina, dobio sam ga skoro dzaba. Hocu da rebuildam filter, jer zaista nemam potrebe da narucujem iz USA ili kanade za vjerujem 120 ako ne i vise KM sa postarinom 2 filtera. Gledam razne youtube filmicie tipa do it yourself, i naravno, mi nismo tako napredni da nazovem best buy narucim za 25 $ sta mi treba i da mi doensu na vrata.

Uglavnom znam da mi treba ploca filtera sa ugkljikom i hajde to je laksi dio posla, medjutim nemogu da nadjem hepa filter recimo veliki pa da ga ja odsjecem i ubacim u filter, pa da budem miran jedno 3 mjeseca recimo.

Ima li neko ideju gdje da uzmem samo hepa filter u plahtama, vecim pakovanjima i tako to. Na kraju mislim da cu uzeti neki veci od nekog usisvaca pa ga prepakovati :)

Hvala
viđao sam ranije na aliexpressu tih HEPA "rolni" tipa 1000x290mm za 5-6 euro
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#28 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by wewa »

VladaFBiH wrote:
wewa wrote:nekoliko osoba iz moje okoline je nabavilo ovo:

http://www.zepter.ba/MainMenu/Products/ ... irIon.aspx

skupo ko zara, ali kazu da vrijedi
preskupo, za nekoliko puta manje novca dobiješ skoro identično ako kupiš Xiaomi 2s ili pro air purifier sa antibakterijskim filterom + od prošle godine se mogu kupiti i u BiH sa ok. cijenama (čak je filtere jeftinije ovdje kupiti nego naručivati iz Kine)
a gdje ih ima za kupiti?
vidjeh, na piku

hvala za info
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4479
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#29 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by VladaFBiH »

wewa wrote:
VladaFBiH wrote:
wewa wrote:nekoliko osoba iz moje okoline je nabavilo ovo:

http://www.zepter.ba/MainMenu/Products/ ... irIon.aspx

skupo ko zara, ali kazu da vrijedi
preskupo, za nekoliko puta manje novca dobiješ skoro identično ako kupiš Xiaomi 2s ili pro air purifier sa antibakterijskim filterom + od prošle godine se mogu kupiti i u BiH sa ok. cijenama (čak je filtere jeftinije ovdje kupiti nego naručivati iz Kine)
a gdje ih ima za kupiti?
vidjeh, na piku

hvala za info
veći dio portfolia Xiaomi-ja je počeo uvoziti Comtrade tako da svaki prodavač računarske opreme sada ima iste dostupne - ne bih nikoga da reklamiram pa ako te interesuje mogu ti u p.p. poslati. Ako budeš na pik-u kupovao samo obrati pažnju da imaš barem 12 mjeseci garancije jer kad već daješ pare barem budi miran godinu dana.
Naslovnica
Posts: 27930
Joined: 20/03/2013 15:38

#30 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Naslovnica »

Kakva su iskustva ostalih forumaša sa prečistačima zraka?
Dijete je alergičar, kućna prašina.
Vidim ovaj Xiaomi PRO model izgleda solidno i ima dobre karakteristike.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#31 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by problemnatravunu »

Image
559 KM
Ličnih iskustava nemam, samo da pomognem zainteresovanim, jer mi dolaze reklame
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#32 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by daddy-kool »

VladaFBiH wrote: (čak je filtere jeftinije ovdje kupiti nego naručivati iz Kine)
Gdje?
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4479
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#33 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by VladaFBiH »

daddy-kool wrote:
VladaFBiH wrote: (čak je filtere jeftinije ovdje kupiti nego naručivati iz Kine)
Gdje?
manje više sada ih imaš svugdje jer je Comtrade počeo da uvozi Xiaomi - s tim da obratiš pažnju i na PIK jer nekada stave bolje cijene na PIK nego što su im na sajtu. Jedna od firmi gdje možeš kupiti je upravo i ova s reklame gore (ja sam kod njih kupio zamjenske filtere i ok. su + došli su me par KM jeftinije nego iz Kine)
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#34 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by daddy-kool »

:thumbup:

Ima na piku ok cijena, dobro je vidjeti da se pojavljuju filteri i prečiščivaći i kod nas.
Mike Ross
Posts: 630
Joined: 15/02/2015 22:45

#35 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Mike Ross »

Prije par dana sam kupio ovaj Mi Air Purifier Pro, 449 KM. i antibakterijski filter 100 KM. Uredjaj se isporucuje sa Eko filterom (plavi), ja sam kupio i antibakterijski (ljubicasti), zbog alergijiskih reakcija na kucnu prasinu i vlagu. Sam uredjaj je dosta kvalitetan, materijal, display, sensor i sve izgleda u redu. Testrirao sam ga tako sto poprscem neki spray, osvjezivac ili nesto blizu njega, odmah se pojacava i procisti to, ako se nesto przi u kuhinji isto tako, ako ima vlage pojaca se dok vlaga ne padne na nekoh 60%. Nisam jos ubacio ovaj antibakterijski filter, dok ne vidim ima li potrebe za njim, mislim da ce i ovaj eko filter biti dovoljan. Moze se upravljati preko Mi Home aplikacije, preko noci ga stavim u Night Mode, ujutro pokazuje 001 PM, vidjecemo kako ce se pokazati kada krene pravo zagadjenje... grejna sezona i to. Inace filter na GearBest je oko 50$, na piku ih ima i po 85 KM.
Image
Image
Image
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#36 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by TDK-90 »

Citao sam recenzije za ovaj Mi pro air i sve ok, ali izgleda da se filter mora mijenjati - nije moguce pranje filtera :-?
Naslovnica
Posts: 27930
Joined: 20/03/2013 15:38

#37 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Naslovnica »

Mike Ross wrote:Prije par dana sam kupio ovaj Mi Air Purifier Pro, 449 KM. i antibakterijski filter 100 KM. Uredjaj se isporucuje sa Eko filterom (plavi), ja sam kupio i antibakterijski (ljubicasti), zbog alergijiskih reakcija na kucnu prasinu i vlagu. Sam uredjaj je dosta kvalitetan, materijal, display, sensor i sve izgleda u redu. Testrirao sam ga tako sto poprscem neki spray, osvjezivac ili nesto blizu njega, odmah se pojacava i procisti to, ako se nesto przi u kuhinji isto tako, ako ima vlage pojaca se dok vlaga ne padne na nekoh 60%. Nisam jos ubacio ovaj antibakterijski filter, dok ne vidim ima li potrebe za njim, mislim da ce i ovaj eko filter biti dovoljan. Moze se upravljati preko Mi Home aplikacije, preko noci ga stavim u Night Mode, ujutro pokazuje 001 PM, vidjecemo kako ce se pokazati kada krene pravo zagadjenje... grejna sezona i to. Inace filter na GearBest je oko 50$, na piku ih ima i po 85 KM.
Image
Image
Image
Gdje si ga kupio?!
Mike Ross
Posts: 630
Joined: 15/02/2015 22:45

#38 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Mike Ross »

TDK-90 wrote:Citao sam recenzije za ovaj Mi pro air i sve ok, ali izgleda da se filter mora mijenjati - nije moguce pranje filtera :-?
Upravo tako, zato sto i filter ima svoj senzor...
Image
Mike Ross
Posts: 630
Joined: 15/02/2015 22:45

#39 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Mike Ross »

Naslovnica wrote:
Mike Ross wrote:Prije par dana sam kupio ovaj Mi Air Purifier Pro, 449 KM. i antibakterijski filter 100 KM. Uredjaj se isporucuje sa Eko filterom (plavi), ja sam kupio i antibakterijski (ljubicasti), zbog alergijiskih reakcija na kucnu prasinu i vlagu. Sam uredjaj je dosta kvalitetan, materijal, display, sensor i sve izgleda u redu. Testrirao sam ga tako sto poprscem neki spray, osvjezivac ili nesto blizu njega, odmah se pojacava i procisti to, ako se nesto przi u kuhinji isto tako, ako ima vlage pojaca se dok vlaga ne padne na nekoh 60%. Nisam jos ubacio ovaj antibakterijski filter, dok ne vidim ima li potrebe za njim, mislim da ce i ovaj eko filter biti dovoljan. Moze se upravljati preko Mi Home aplikacije, preko noci ga stavim u Night Mode, ujutro pokazuje 001 PM, vidjecemo kako ce se pokazati kada krene pravo zagadjenje... grejna sezona i to. Inace filter na GearBest je oko 50$, na piku ih ima i po 85 KM.


[img]
Gdje si ga kupio?!

https://www.olx.ba/artikal/35060755/xia ... vac-zraka/
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#41 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Gray »

Mi smo kupili beurer LR500 u Beurer radnji u BBI, 650 KM. Vidjet ćemo kako radi.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4479
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#42 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by VladaFBiH »

TDK-90 wrote:Citao sam recenzije za ovaj Mi pro air i sve ok, ali izgleda da se filter mora mijenjati - nije moguce pranje filtera :-?
zato jer u svakoj verziji imaš aktivni ugalj a on ima svoj rok upotrebe - da je samo u pitanju HEPA bilo bi moguće napraviti filter koji se pere. Realno ti je potreban 1 filter po sezoni što nije tako strašno.
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#43 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by she+ »

VladaFBiH wrote:
TDK-90 wrote:Citao sam recenzije za ovaj Mi pro air i sve ok, ali izgleda da se filter mora mijenjati - nije moguce pranje filtera :-?
zato jer u svakoj verziji imaš aktivni ugalj a on ima svoj rok upotrebe - da je samo u pitanju HEPA bilo bi moguće napraviti filter koji se pere. Realno ti je potreban 1 filter po sezoni što nije tako strašno.
Je li i eko filter oko 100 KM? Ako je, nije puno. Planiram i ja uzeti ovaj mi pro air.. ako zaista pokriva 60m2, taman mi je. Ne znam da li mi treba antibakterijski, bitno mi da procisti ovo smece sa vana, a za to je, ako sam vas dobro upratila, dovoljan eko sa kojim se i isporucuje uredjaj.

Mike Ross wrote: vidjecemo kako ce se pokazati kada krene pravo zagadjenje... grejna sezona i to.
I kako fercera?
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4479
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#44 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by VladaFBiH »

she+ wrote:
VladaFBiH wrote:
TDK-90 wrote:Citao sam recenzije za ovaj Mi pro air i sve ok, ali izgleda da se filter mora mijenjati - nije moguce pranje filtera :-?
zato jer u svakoj verziji imaš aktivni ugalj a on ima svoj rok upotrebe - da je samo u pitanju HEPA bilo bi moguće napraviti filter koji se pere. Realno ti je potreban 1 filter po sezoni što nije tako strašno.
Je li i eko filter oko 100 KM? Ako je, nije puno. Planiram i ja uzeti ovaj mi pro air.. ako zaista pokriva 60m2, taman mi je. Ne znam da li mi treba antibakterijski, bitno mi da procisti ovo smece sa vana, a za to je, ako sam vas dobro upratila, dovoljan eko sa kojim se i isporucuje uredjaj.
između eko i antibakterijskog razlika u cijeni je oko 10KM tako da se ovaj obični ni ne isplati uzimati (on dođe uz uređaj tako da si mirna/miran prvu sezonu tj. 145 dana rada). Ja sam plaćao oko 80-85KM antibakterijski u Citygroup (ne znam sad tačno koliko ali mogu provjeriti ako te baš interesuje) a s neta kad sam naručivao cijene su bile oko 90 tako da se ne isplati uopšte iz vana naručivati.

Što se tiče pokrivanja 60m2 - on pokriva toliko ali računaj da ne postoji baš neka cirkulacija između soba tako da je puno efikasnije uzeti 2 "manja" i rasporediti ih nego jedan "veći"
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#45 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Nekako s proljeća »

Vrlo jednostavan i za svaki budzet povoljan prečistač je mala posuda sa 100% alkoholnim sirćetom.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4479
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#46 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by VladaFBiH »

Nekako s proljeća wrote:Vrlo jednostavan i za svaki budzet povoljan prečistač je mala posuda sa 100% alkoholnim sirćetom.
Obzirom da je ovo trolanje i nema nikakve veze sa temom ja imam konkretno pitanje: koliko on ukloni PM čestica, dima i formaldehida za 1 sata "rada"?

Molim te egzaktan odgovor mjerljiv nekim instrumentom.

Hvala
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#47 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Nekako s proljeća »

Ako je trolanje onda ništa, nemam namjeru trolati temu. Mogu samo da se dopunim, odnosno da prenesem iskustvo iz prakse njemačke državljanke, koja alkoholno sirće dopunjava u one osvježivače zraka što budu u elektro utičnicama. Jednostavno je probati i ocijeniti ima li efekta. Pozdrav.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4479
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#48 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by VladaFBiH »

Nekako s proljeća wrote:Ako je trolanje onda ništa, nemam namjeru trolati temu. Mogu samo da se dopunim, odnosno da prenesem iskustvo iz prakse njemačke državljanke, koja alkoholno sirće dopunjava u one osvježivače zraka što budu u elektro utičnicama. Jednostavno je probati i ocijeniti ima li efekta. Pozdrav.
ma ne brini, samo je izgledalo da uliječeš kao padobranac :) - bilo je na ranijim temama takvih, vjerujem da metoda koja ti koristiš pomaže za uklanjanje određenih vrsta zagađenja ali u ovom slučaju i problemu koji mi imamo a to su "Particulate Matter" / PM čestice pomaže samo fizičko odstranjivanje istih odnosno postoje samo 4 poznata načina uklanjanja (Electrostatic force, Wet Scrubbing, Gravity and Centrifugal force & Filtration) a u kućnoj varijanti je upotrebljiv samo zadnji i djelimično prvi.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4479
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#50 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by VladaFBiH »

dobar je, fino izgleda ali je preskup - za 4-5x manje novca dobijaš skoro identično sa Xiaomi-jem (istina za manje m2 ali ih kupiš više i rasporediš).

Svojevremeno sam ga mislio kupiti ali me je odbila cijena uređaja a koliko se sjećam ni filteri nisu bili baš povoljni
Post Reply