Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post Reply
Mahmetova
Posts: 2
Joined: 15/01/2020 08:36

#126 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Mahmetova »

Pozdrav svima, regiatrovala sam se na forum zbog teme. Mozete li me malo uputiti, vidim da ste vec istrazili a vecina ima i iskustva.
Meni je potreban precistac za cijelu godinu najvise zbog duhanskog dima. Uskoro nam se doseljava svekrva koja je strastveni pusac, zelim da u stanu od 50m2 moze dimiti koliko joj je volja ali da se to moze procistiti po mogucnosti brzo, kvalitetno i najvaznije tiho. Takodjer filter ce se vjerovatno morati mijenjati cesce tako da je i to bitna informacija. Super je i ako ima neka aplikacija, da npr sa moba mogu ukljuciti na brzu poziciju ili sl. Sta biste od ovoga sto ste vec isprobali ili prema specifikacijama preporucili. Cijenom mi je prihvatljivo sve do 400 KM, za vise od toga bi trebao biti neki svemirski brod. Unaprijed puno hvala na prijedlozima.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4473
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#127 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by VladaFBiH »

iOS dev wrote: 15/01/2020 10:48
Forsaken wrote: 15/01/2020 09:38
Dzontra_Volta wrote: 15/01/2020 09:06 Je li ima potrebe uzimati ovaj Xiaomi Pro varijantu ili je dovoljan 3H za stan od 60 m2?
Vidim da je Beurer puno jeftiniji, ali mi ovaj Xiaomi izgleda "ozbiljnije".
Koji model? Ja sam uzeo Xiaomi 3H 400km, beurer LR330 je 450 u konradu a iskreno Xiaomi mi izgleda 3x bolje. LR330 ima samo % vlaznosti da prikazuje nema uopste PM2.5 prikaz.
Koja je razlika izmedju mi pro i mi 3h?
bolje je poređenje mi 2s i mi 3h jer se oni mogu porediti - 3h nema fizičke tipke odozgo pa ima više "rupa" tako da ima i nešto veći protok zraka (37m2 vs 44m2) i druga razlika je touch screen (logično jer nema fizičke tipke) a ostalo koliko sam shvatio je isto tako da nema neki poseban razlog za prelazak na novi ako posjeduješ stari
Dzontra_Volta
Posts: 6494
Joined: 20/01/2011 11:10

#128 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Dzontra_Volta »

VladaFBiH wrote: 15/01/2020 12:30
iOS dev wrote: 15/01/2020 10:48
Forsaken wrote: 15/01/2020 09:38

Koji model? Ja sam uzeo Xiaomi 3H 400km, beurer LR330 je 450 u konradu a iskreno Xiaomi mi izgleda 3x bolje. LR330 ima samo % vlaznosti da prikazuje nema uopste PM2.5 prikaz.
Koja je razlika izmedju mi pro i mi 3h?
bolje je poređenje mi 2s i mi 3h jer se oni mogu porediti - 3h nema fizičke tipke odozgo pa ima više "rupa" tako da ima i nešto veći protok zraka (37m2 vs 44m2) i druga razlika je touch screen (logično jer nema fizičke tipke) a ostalo koliko sam shvatio je isto tako da nema neki poseban razlog za prelazak na novi ako posjeduješ stari
Koliko sam shvatio iz one tabele sa prethodne stranice, 2s nema senzor za temperaturu, vlažnost i PM 2,5, dok to 3H ima.
Pro verzija je za više kvadrata i brže cirkulira zrak, ali nema HEPA filter (!?).
The BEN10
Posts: 7570
Joined: 19/09/2011 09:03

#129 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by The BEN10 »

Ostri_Mac wrote: 15/01/2020 11:25 Evo i od mene update,

Kupljen u OBI onaj njemacki soehnle airfresh clean 500.

Dramaticna razlika, da ne pisem sve, google pa pogledajte... Sensor je toliko osjetljiv da bukvalno kad ga ostavis vani par min ono sto padne na njega poludi kad ubacis u kucu dok ne precisti...

Ventilator i auto mod na razini 1, mozes sjediti pored koliko je necujno, na razini 2 se vec malo cuje, razina 3 je vec kao manji kalolifer :lol: :D preporucujem kad niste kuci ukljuciti na 3 i 4...

Ima Bluetooth aplikaciju, LED indikatore, night mode za rad bez osvjetljenja, 3 nivoa filtracije i onu UVC lampu...

Prezadovoljni zasad, razlika osjetna. Praticemo dalje pa cemo vidjeti... i on je na 99,95% ili koliko vec... 50ak km zamjenski HEPA
Hvala na informacijama.
Još samo pitanje - koliko je koštao?
I u odnosu na šta je razlika osjetna - šta ste prije koristili.
hvala :kiss:
User avatar
Ostri_Mac
Posts: 447
Joined: 24/10/2005 13:21
Location: Sarajevo

#130 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Ostri_Mac »

560km OBI, vidim na amazonu je bara-bara cijena, tako da ni vani nije nista jeftinije...

U odnosu na nista od prije je drasticna razlika :lol:

Uklanja i mirise, prostorije su poprilicno velike, stolarija je odlicna, ali kad se danima ne otvara osjeti se ustajao zrak, ulazi ovaj otrov cim se nesto otvori i tako se nakupi danima...

Na pocektu sa vrijednosti preko 50 cestica vrti izmedju 3-10 sad, ako se ne upali cijeli dan i otvara se prostor, odmah registruje preko 40...

Napominjem, prvi utisci, jako dobri, cijena jeste visoka, opet, OBI je pouzdan za dijelove, razl u cijeni nije velika u odnosu na van BiH... Koristenje i zamjena filtera ne moze biti jednostavnija i "pocvakao" je vecinu kucica koje treba da ima za cisci zrak...

Opet, ne zelim i ne ocekujem cudo, ako u obzir uzmemo da nam je otrov u zraku od polovine okt pa sve do aprila, nekad i maja... prvi i najvazniji razlog da uzmete nesto iz ponude... drugi, ako imate djecu, neka pokupi nesto virusa i bakterija, da ne kruze po stanu jer smo se znali ukrug vrtiti, skace s jednog na drugo :lol: moze se hladno sporadicno koristiti i tokom godine, radi prasine itd..

Pozdrav :thumbup: :kiss:
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4473
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#131 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by VladaFBiH »

Dzontra_Volta wrote: 15/01/2020 13:10
VladaFBiH wrote: 15/01/2020 12:30
iOS dev wrote: 15/01/2020 10:48

Koja je razlika izmedju mi pro i mi 3h?
bolje je poređenje mi 2s i mi 3h jer se oni mogu porediti - 3h nema fizičke tipke odozgo pa ima više "rupa" tako da ima i nešto veći protok zraka (37m2 vs 44m2) i druga razlika je touch screen (logično jer nema fizičke tipke) a ostalo koliko sam shvatio je isto tako da nema neki poseban razlog za prelazak na novi ako posjeduješ stari
Koliko sam shvatio iz one tabele sa prethodne stranice, 2s nema senzor za temperaturu, vlažnost i PM 2,5, dok to 3H ima.
Pro verzija je za više kvadrata i brže cirkulira zrak, ali nema HEPA filter (!?).
u tabeli je 2 odnosno 2h kako ga sada zovu- 2s nije u tabeli i ima sve što i 3h ali nema touch screen. S tim da i 2h ima optički senzor za PM2.5 (dooooosta lošiji od laserskog u 2s, pro i 3h) ali nema displej i možeš gledati PM2.5 samo putem aplikacije.

Od Xiaomi Air Purifiera samo bježi od prve generacije jer imaju loše senzore i dosta ih ima problem sa "dihtovanjem" filtera tako da baš i ne rade kako treba - nema ih na tržištu već 4 godine ali nije loše napomenuti ovo - sve ovo je riješeno sa drugom generacijom prečišćivaća.

Edit: Isti je filter za sve Xiaomi Air Purifier (imaš 3 verzije istog kupiti: Blue, Green & Purple)
Last edited by VladaFBiH on 15/01/2020 13:58, edited 2 times in total.
Alkos
Posts: 2726
Joined: 08/10/2007 14:12
Location: Sarajevo;Centar

#132 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Alkos »

Dzontra_Volta wrote: 15/01/2020 13:10 Koliko sam shvatio iz one tabele sa prethodne stranice, 2s nema senzor za temperaturu, vlažnost i PM 2,5, dok to 3H ima.
Pro verzija je za više kvadrata i brže cirkulira zrak, ali nema HEPA filter (!?).
Vjerovatno ima HEPA filter, ali nema true HEPA filter. :)
The main differences between HEPA-type and True HEPA filter are the filtration efficiency. In general, HEPA-type filter has a 99% efficiency rate of capturing particles as small as 2 microns. True HEPA filter up the game with a better 99.97% efficiency rate at particles as small as 0.3 microns
User avatar
Ostri_Mac
Posts: 447
Joined: 24/10/2005 13:21
Location: Sarajevo

#133 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Ostri_Mac »

Alkos wrote: 15/01/2020 13:49
Dzontra_Volta wrote: 15/01/2020 13:10 Koliko sam shvatio iz one tabele sa prethodne stranice, 2s nema senzor za temperaturu, vlažnost i PM 2,5, dok to 3H ima.
Pro verzija je za više kvadrata i brže cirkulira zrak, ali nema HEPA filter (!?).
Vjerovatno ima HEPA filter, ali nema true HEPA filter. :)
The main differences between HEPA-type and True HEPA filter are the filtration efficiency. In general, HEPA-type filter has a 99% efficiency rate of capturing particles as small as 2 microns. True HEPA filter up the game with a better 99.97% efficiency rate at particles as small as 0.3 microns
https://www.airhonest.com/hepa-filters-explained/

odlican link, posebno za ovo hepa i true hepa hype :-D

Ovaj iz OBI-ja sto sam ja uzeo je 99.5% i koristi pre-filter, aktivni ugalj, UVC i EPA (i ima alergo cert, kome je bitan) ako procitate tekst na linku, EUR norma je 99.5%, a US 99.7% (samo sa HEPA filterima)...
Bravehearttt
Posts: 21
Joined: 22/01/2014 00:20

#134 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Bravehearttt »

Kupio 3H Xiaomi. Odličan laserski senzor. Čitav stanod 50ak kvadrata očisti. Jedina mala mana je noćni mode jer je slab. Ustao sam oko 3h i čestice se popele na 130. E sad, to znači da mi očigledno prozori nisu nešto. Ali onda sam ubacio u prvu brzinu i vrati na 30ak što je odlično. Prva brzina se i ne čuje nešto. Imam mali bebu pa će mi biti stalno upaljen u prvoj.

Kad otvoriš prozor, senzor odmah registruje. Ili ako neko udje s vana itd. Za sad sam stvarno zadovoljan.
Dzontra_Volta
Posts: 6494
Joined: 20/01/2011 11:10

#135 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Dzontra_Volta »

Bravehearttt wrote: 15/01/2020 14:48 Kupio 3H Xiaomi. Odličan laserski senzor. Čitav stanod 50ak kvadrata očisti. Jedina mala mana je noćni mode jer je slab. Ustao sam oko 3h i čestice se popele na 130. E sad, to znači da mi očigledno prozori nisu nešto. Ali onda sam ubacio u prvu brzinu i vrati na 30ak što je odlično. Prva brzina se i ne čuje nešto. Imam mali bebu pa će mi biti stalno upaljen u prvoj.

Kad otvoriš prozor, senzor odmah registruje. Ili ako neko udje s vana itd. Za sad sam stvarno zadovoljan.
Gdje si kupio? Ovaj mobilshop iz Zenice nema na stanju.
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#136 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Hajlac »

Alkos wrote: 15/01/2020 10:38 I kod beurer-a je plus što ima 3 godine garancije naspram Xiaomi-a. I ja vagam šta uzeti evo, čitam, gledam, tražim i još sam u dilemi. :) Filter je dosta bitan, HEPA je efektnija nego EPA i možda će to presuditi u odabiru.
Pogledaj ovu postavljenu tabelu sa prethodne stranice - Xiaomi Pro pod "True HEPA filter" pise - No:
kucni-procistac-zraka-sa-hepa-filterom- ... #p16192417

Xiaomi svoj filter jos uvijek oznacava po starom standardu gdje se koristilo slovo "H" tj. oznakom H11.

Standard je izmijenjen i po novom se filteri s nivoom filtriranja izmedju '10' i '12' oznacavaju sa slovom "E" umjesto "H" a Breurer-ov filter je oznacen kao E11, sto je upravo isti nivo filtriranja kao i kod Xiaomi !

Image
http://www.filtex.cc/en/know-how/filter-classes/en1822/

Po novim postrozenim standardima pravi HEPA su samo filteri jacine '13' i '14'.

Xiaomi zeleni M6R-FLP filter je H/E 12 a kombinovani M1R-FLP zeleni + unutrasnji crni Anti-formaldehid karbonski filter je H/E 11.

Tako da je svejedno Beurer ili Xiaomi (osim najnovijeg 3H modela koji ima jaci filter).

U 3H modelu dolazi M8R-FLH (sive boje) jaci '13' tj. PRAVI HEPA filter :)
Bilo bi interesantno i korisno da neko ko vec ima Xiaomi precistac nazove zvanicnog zastupnika Comtrade i sazna moze li se uopste naruciti ovaj najbolji M8R-FLH HEPA H13 filter i koliko kosta.
Image
https://www.androidauthority.com/mi-air ... 3-1065156/
Alkos
Posts: 2726
Joined: 08/10/2007 14:12
Location: Sarajevo;Centar

#137 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Alkos »

Hvala na detaljnom objasnjenju. :) :thumbup:
iOS dev
Posts: 178
Joined: 02/08/2015 18:21

#138 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by iOS dev »

Gdje tacno u Sa ima xiaomi 3h? Posto ga u mobishopu nema...
aldm
Posts: 258
Joined: 21/08/2008 22:17

#139 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by aldm »

Kupio sam neki dan Xiaomi Pro iz Mobishopa, pa me zanimaju vasa iskustva.

Mi kad smo tek ukljucili, bilo je 450 pm2.5 cestica??!! Kako je bilo kod vas? Hajde, razumijem da sve ulazi u stan htjeli ne htjeli, ali da je gore nego vani, to mi je bas cudno.

Druga stvar je sto se ovo realno moze iskoristiti za samo jednu prostoriju, bez obzira sto je 60 kvadrata (doduse u specifikacijama i stoji prostorija do 6 kvadrata, ali se raja zalete, kontaju stan do 60 kvadrata). Ako otvorim sva vrata, mnogo sporije cisti zrak. Ocisti na npr 50-60, a kad ga premjestim u susjednu prostoriju (vrata otvorena) i uljucim, opet bude preko 100. Kad su zatvorena vrata u prostoriji i on radi, moze do 20-30 ocistiti. Bas se osjeti razlika kad udjem u tu sobu, ko da sam na Trebevicu iz auto izas'o :-D. Koliko je vama minimum na koji je spustio broj cestica? Kod mene jako cesto stoji na 40-60, tesko ide ispod, pogotovo na auto modu

Kad ga iznesem iz prostorije koju je ocistio na 30 pm2.5 na 1 sat i vratim ponovo, opet bude preko 100 u toj prostoriji. Je li to normalno? Kad ga iznesem iz prostorije na 2-3 sata i vratim oko 200 bude u toj prostoriji! To bi mi narusilo ideju da ga nosim iz prostorije u prostorije da se zrak u citavom stanu odrzava koliko toliko cistim :(

Je li ovaj senzor malo ludi ili se meni cini? Npr, u spavacoj sobi je bio citavu noc na nocnom modu. Mi sjedimo par min, zatvorena vrata, pokazuje 30. U po frke skoci na 180 nicim izazvan. Koliko cesto cistite senzor? Desavaju li se i vama ovi cesti skokovi/padovi u mjerenju?

Auto mod jako sporo cisti cestice. Na manuelnom modu radi super i brzo ocisti, mozda za 5-10 min spusti ispod 50.

Isto sam primijetio da kad ga stavim blizu prozora, ko da radi efikasnije. Ima logike da taj novi zagadjeni vazduh sto ulazi kroz dihtung cisti, pa je manji priliv losih cestica nego kad je negdje na drugom kraju sobe postavljen.

Sve u svemu, razlika u zraku je bas ogromna. Super je stvar, ali cini mi se da bi bilo bolje da sam uzeo 2 manja pa da se stave u 2 prostorije. Svakako cu vjerovatno uzimati jos jedan manji. Uredjaji koji mjere broj pm2.5 cestica se mogu kupiti za 30-40 km preko interneta, tako da je opcija i uzeti jedan malo bez displeja i zasebno kupiti mjerac. Svakako je pitanje ukupne efikasnosti, ako se drzi samo u 1 sobi. U 2 glavne prostorije postaviti bi vec bilo nesto.

Hvala :sax:
aldm
Posts: 258
Joined: 21/08/2008 22:17

#140 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by aldm »

Izgleda da ovaj senzor cestica i nije bas najtacniji na xiaomiu :)

https://www.youtube.com/watch?v=_A7KWPp3HBU
iOS dev
Posts: 178
Joined: 02/08/2015 18:21

#141 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by iOS dev »

aldm wrote: 16/01/2020 11:54 Izgleda da ovaj senzor cestica i nije bas najtacniji na xiaomiu :)

https://www.youtube.com/watch?v=_A7KWPp3HBU
Mozda ti je stolarije pa konstantno dihtuje tj pusta zrak unutra. Ovo za test, nije mu senzor naprijed nego nazad
zigzag
Posts: 5749
Joined: 18/04/2014 11:26

#142 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by zigzag »

Jel to stan mora biti hermetički zatvoren?
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4473
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#143 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by VladaFBiH »

aldm wrote: 16/01/2020 11:54 Izgleda da ovaj senzor cestica i nije bas najtacniji na xiaomiu :)

https://www.youtube.com/watch?v=_A7KWPp3HBU
pa njegov senzor se nalazi sa zadnje strane + ovaj vani "hvata" očišćen zrak... tako da je ovo baš loše poređenje
Dzontra_Volta
Posts: 6494
Joined: 20/01/2011 11:10

#144 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Dzontra_Volta »

Ima li neki pročistač koji je istovremeno i ovlaživač zraka?
U mene je konstantno zimi vlaga ispod 30%.
Imam već samostalni ovlaživač (za prostoriju do 20 m2), ali on gotovo ništa ne pomaže.
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#145 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Hajlac »

Dzontra_Volta wrote: 16/01/2020 13:53 Ima li neki pročistač koji je istovremeno i ovlaživač zraka?
U mene je konstantno zimi vlaga ispod 30%.
Imam već samostalni ovlaživač (za prostoriju do 20 m2), ali on gotovo ništa ne pomaže.
Ja znam za ovaj:
https://ags71.ba/product/beurer-lr-330- ... stac-zraka

Medjutim, ako je potrebnije ciscenje zraka, bolje uzeti odvojene uredjaje tj. precistac + ovlazivac jer ovaj LR 330 je kompromisno rjesenje - filter je malih dimenzija, manjih cak i od LR 200 precistaca a mozda i duplo manji od Beurer LR 310 i ovih Xiaomi, Rowenta...
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14643
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#146 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by DaysleepeR »

Uzeo Xiaomi 2S, prezadovoljan.
Vezano za diskusije o filterima:

https://smartairfilters.com/en/blog/wea ... -purifier/
iOS dev
Posts: 178
Joined: 02/08/2015 18:21

#147 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by iOS dev »

Ima logike za ovaj teat h11 vs h12. Razlika izmedju nije neka velika za razliku u cijeni koju platis.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24855
Joined: 08/09/2005 20:08

#148 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Haris.ba »

Ostri_Mac wrote: 15/01/2020 11:25 Evo i od mene update,

Kupljen u OBI onaj njemacki soehnle airfresh clean 500.

Dramaticna razlika, da ne pisem sve, google pa pogledajte... Sensor je toliko osjetljiv da bukvalno kad ga ostavis vani par min ono sto padne na njega poludi kad ubacis u kucu dok ne precisti...

Ventilator i auto mod na razini 1, mozes sjediti pored koliko je necujno, na razini 2 se vec malo cuje, razina 3 je vec kao manji kalolifer :lol: :D preporucujem kad niste kuci ukljuciti na 3 i 4...

Ima Bluetooth aplikaciju, LED indikatore, night mode za rad bez osvjetljenja, 3 nivoa filtracije i onu UVC lampu...

Prezadovoljni zasad, razlika osjetna. Praticemo dalje pa cemo vidjeti... i on je na 99,95% ili koliko vec... 50ak km zamjenski HEPA

Neko pomenu prije, a treba imati na umu... Stolarija igra veliku ulogu, ako slabo dihtuje, racunaj na vecu inflitraciju svega, pogotovo sitnijih cestica, tako da ce filter krace trajati...

Pozdrav

Kakav prostor, kolika je soba gdje se koristi? Mogu li dvije sobe?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#149 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Chmoljo »

Gdjw sve ima kupiti xiaomi 3H u sarajevu?
kikilika
Posts: 261
Joined: 10/01/2011 22:41

#150 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by kikilika »

Chmoljo wrote: 16/01/2020 20:16 Gdjw sve ima kupiti xiaomi 3H u sarajevu?
ja sam jutros kupio preko ekupi, kolega s posla ih zvao nakon cca 2h i rekli mu da ih vise nemaju na stanju, novi stizu za 10-15 dana; zvao sam jucer ove iz Zenice i rekli su da bi ih trebali dobiti pocetkom iduce sedmice
Post Reply