Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

User avatar
VladaFBiH
Posts: 4367
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#276 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by VladaFBiH »

domacinbih wrote: 23/11/2020 14:47 Ja sam prije godinu otprilike kupio TherapyAir iOn prečišćivač, koji ima ajmo reći malo veću cijenu, a prijatelj je uzeo xiaomi. On nije baš nešto zadovoljan i žali se na loše filtere. Ja sam prezadovoljan, nemam još potrebu da mijenjam filtere jer se prvi usisava, tako da dlake i prašina ne ostaju tu trajno. Jako je tih i na računu od struje ga ne osjetim. Primjetio sam da zbog jonizatora koji ima unutar sebe svi imamo bolje raspoloženje u kući.
Ne znam tačno sve karakteristike, ali znam da nemam više smrada u kući, da imam fin zrak i da mi djeca više nemaju alergije.

Ako razmišljate o kupovini istog možete kontaktirati radnika koji to prodaje ispred firme zepter preko vibera ili telefona Ahmeda / 0603177843. Nije mu problem objasniti pa čak i ako niste u mogućnosti za taj aparat preporučiti neki koji bi mogao obavljati dio prečišćavanja. Čak mi je i poslao certifikat od nekog njemačkog instituta sda uspješno aparat otklanja koronu iz zraka.

Ja sam platio aparat na rate . Uglavnom sve preporuke
možete li ovu reklamu obrisati? Hvala!
User avatar
djigibau
Posts: 337
Joined: 16/02/2006 11:21
Location: Sarajevo

#277 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by djigibau »

Pitanje vezano za 3H, da li je neko imao problem sa spajanjem na MI home aplikaciju? Pokušavao sam i automatski i manuelno ali ništa jednostavno app ga ne vidi.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4367
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#278 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by VladaFBiH »

djigibau wrote: 30/11/2020 11:42 Pitanje vezano za 3H, da li je neko imao problem sa spajanjem na MI home aplikaciju? Pokušavao sam i automatski i manuelno ali ništa jednostavno app ga ne vidi.
prvo probaj uraditi reset uređaja i ponovno ga pokušati pronaći (imaš u uputstvu kako) i ako ne pomogne čitaj dalje...

gdje si ga kupio? Možda si kupio verziju za kinesko tržište - u tom slučaju stavi kao zemlju "motherland China" i sve će ti raditi :) ... i da, možeš staviti jezik engleski :)

Xiaomi je prije par godina počeo s ovim zezancijama za koje tržište je pravljeno i sve normalno radi ali ne možeš u isto vrijeme u aplikaciji na istom mobitelu/tabletu vidjeti uređaje za različita tržišta (promijenis region i vidiš drugi ali onda ne vidiš onaj prvi :) )
User avatar
djigibau
Posts: 337
Joined: 16/02/2006 11:21
Location: Sarajevo

#279 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by djigibau »

[/quote]

prvo probaj uraditi reset uređaja i ponovno ga pokušati pronaći (imaš u uputstvu kako) i ako ne pomogne čitaj dalje...

gdje si ga kupio? Možda si kupio verziju za kinesko tržište - u tom slučaju stavi kao zemlju "motherland China" i sve će ti raditi :) ... i da, možeš staviti jezik engleski :)

Xiaomi je prije par godina počeo s ovim zezancijama za koje tržište je pravljeno i sve normalno radi ali ne možeš u isto vrijeme u aplikaciji na istom mobitelu/tabletu vidjeti uređaje za različita tržišta (promijenis region i vidiš drugi ali onda ne vidiš onaj prvi :) )
[/quote]
Skontao sam i ja hajde reko da probam postaviti BiH i odmah ga prepoznala aplikacija . Inaće mi je kamera postavljena na China mainland.
Hvala u svakom slučaju.
suspect_zero
Posts: 25655
Joined: 11/10/2008 21:45

#280 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by suspect_zero »

Da se upišem.
aldm
Posts: 258
Joined: 21/08/2008 22:17

#281 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by aldm »

Jesam, u MobiShop Zenica, 90 KM sa dostavom.
nepass1 wrote: 26/10/2020 12:04
aldm wrote: 19/06/2020 16:42 Pozdrav ekipa. Gdje kupujete filtere za Xiaomi Purifier Pro?
Jesi li nasao? Javi gdje
User avatar
Hamzza
Posts: 154
Joined: 25/11/2011 09:34

#282 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Hamzza »

Rowentini pročiščivači imaju HEPA H13 filtere, ali nigdje u evropskim brošurama to ne pominju, nego samo u američkim.

Idiotski jer sami sebi prave štetu nenavođenjem informacija. Morao sam dodatno istraživati da ovo provjerim.

HEPA filter i NanoCaptur filter nemaju veze jedan s drugim. Mogu se nalaziti istovremeno u istom uređaju a i ne moraju. HEPA filter je obavezan, a NanoCaptur nije. HEPA je za razne sitne čestice, a NanoCaptur je za plin formaldehid.


Inače, Rowentine i Tefalove pročiščivače iz serije PU40x0 i PU60x0 ne preporučujem jer su preslabi za uobičajene cijene za koje se prodaju, pogotovo kada se uporede sa modelima iz serije PU30x0. Ima ih smisla kupiti samo ako su znatno jeftiniji i od PU3030.
User avatar
Hamzza
Posts: 154
Joined: 25/11/2011 09:34

#283 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Hamzza »

Dodatna informacija za NanoCaptur filter:

Već prije sam napisao da je jedina razlika između uređaja Rowenta PU3030 i PU3040 (ne)postojanje NanoCaptur filtera u kutiji u kojoj uređaj bude isporučen, kao i oznaka modela na samom uređaju.

Sada dodatno naglašavam da sam ovo lično ustanovio tako što sam kupio zajedno i PU3030 i PU3040, otpakovao ih i koristio, te prebacivao filtere tamo-vamo i probavao. Također sam međusobno uporedio skoro sve dijelove u njima. Svaki vijak i čip su isti.


Također sam zvao i ovlašteni servis u Srbiji koji je potvrdio moje nalaze.
Forsaken
Posts: 824
Joined: 11/02/2005 10:51

#284 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Forsaken »

VladaFBiH wrote: 30/11/2020 16:46
djigibau wrote: 30/11/2020 11:42 Pitanje vezano za 3H, da li je neko imao problem sa spajanjem na MI home aplikaciju? Pokušavao sam i automatski i manuelno ali ništa jednostavno app ga ne vidi.
prvo probaj uraditi reset uređaja i ponovno ga pokušati pronaći (imaš u uputstvu kako) i ako ne pomogne čitaj dalje...

gdje si ga kupio? Možda si kupio verziju za kinesko tržište - u tom slučaju stavi kao zemlju "motherland China" i sve će ti raditi :) ... i da, možeš staviti jezik engleski :)

Xiaomi je prije par godina počeo s ovim zezancijama za koje tržište je pravljeno i sve normalno radi ali ne možeš u isto vrijeme u aplikaciji na istom mobitelu/tabletu vidjeti uređaje za različita tržišta (promijenis region i vidiš drugi ali onda ne vidiš onaj prvi :) )
Ne znam kolko vam je pametno instalirat tu aplikaciju. Prije godinu dana google reviews su bili uzasni fakticni taj app je bio malware/spyware na mobitelu,al eto mozda se nesto popravilo mada sumnjam ...
laik1981
Posts: 12931
Joined: 05/12/2012 13:04

#285 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by laik1981 »

Zna li neko gdje kupiti neki univerzalni filter sa aktivnim ugljenom? Nesto poput onih univerzalnih filtera za nape?
Ovako nesto
Image

Izvinjavam se na offu. Da ne otvaram temu bezveze..
vatreni__poljubac
Posts: 334
Joined: 02/12/2020 14:12

#286 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by vatreni__poljubac »

Ima li sta kvalitetno na akciji za ove smogovske dane?
hd2000
Posts: 215
Joined: 29/10/2020 16:42
Location: Cijeli svijet zna da genocidna je.

#287 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by hd2000 »

Nisam puno istraživao, pa bih volio da me neko ispravi ako griješim.

Koliko sam stekao utisak, najpovoljniji što se tiče filtera su Xiaomi. Jedan filter odgovara za sve modele (npr: https://sg-test-11.slatic.net/shop/d159 ... 8af60.jpeg) - pored ove tri boje ima i sivi. Filteri uvijek dolaze u kompletu, znači dobije se i karbonski filter (crni bubanj u sredini). Neki filteri imaju i RFID čip (kao npr za 3H model), ali nisu neophodni za rad. Koliko sam razumio, ovi čipovi služe da vas upozore koliko je dana korišten. Nisu potrebni za stepen zaprljanosti filtera.

Npr. za Philips AC1215/50 moram nabaviti dva filtera: karbonski FY1413/30 i hepa FY1410/30, što dođe oko 120KM (https://imtec.ba/zdravlje/54913-philips ... 13-30.html i https://imtec.ba/zdravlje/54912-philips ... 10-30.html).

Jesam li pogriješio u čemu?
Gorem
Posts: 27
Joined: 21/04/2011 15:32

#288 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Gorem »

Nema snizenja nikakvih u domodu sa karticama. Mogu staviti snizenje 1% i vise popusti sa karticama od 10 ili 20% nece vaziti. Nece izaci susret da primjene to snizenje sa karticama ako je veci popust sa karticom.
A da ne spominjem sto ne navode baznu cijenu za proizvode koje su naveli. Onaj prociscivac 3040fo pise 365,55km, a ovamo na kasi mi navodi 400km cijenu bez bilo kakvih popusta.
User avatar
zubi
Posts: 5136
Joined: 16/07/2009 00:27

#289 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by zubi »

Gorem wrote: 22/12/2020 11:10 Nema snizenja nikakvih u domodu sa karticama. Mogu staviti snizenje 1% i vise popusti sa karticama od 10 ili 20% nece vaziti. Nece izaci susret da primjene to snizenje sa karticama ako je veci popust sa karticom.
A da ne spominjem sto ne navode baznu cijenu za proizvode koje su naveli. Onaj prociscivac 3040fo pise 365,55km, a ovamo na kasi mi navodi 400km cijenu bez bilo kakvih popusta.
Pa kupi online, po cijeni koja je navedena...
Alkos
Posts: 2723
Joined: 08/10/2007 14:12
Location: Sarajevo;Centar

#290 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Alkos »

Može neka preporuka do 600 KM, pročišćivač za nekih 40ak m2. Vidim ima nekoliko opcija na ekupi.ba, ali mi treba pomoć oko odabira. Naravno, bitna mi je garancija, servis, dostupnost filtera... Xiaomi je mislim najprodavaniji model kod nas i možda najbolji odabir?

U tom cjenovnom rangu imaju i Levoit, Beurer, Philips...
User avatar
Hamzza
Posts: 154
Joined: 25/11/2011 09:34

#291 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Hamzza »

Pročiščivači se ne kupuju da opslužuju površinu, nego zapreminu. Površina prostorije je nebitan podatak.

U BiH od tržišne ponude provjereno valjaju Philips, Rowenta, Electrolux, Honeywell i Daikin.

Beurer, Levoit, te pogotovo Xiaomi su šupljići, a da ne nabrajam i razne čungelunge po hipermarketima.
Beurer barem ima dugačku garanciju i dobru servisnu podršku, ali je i dalje šupljić.
hd2000
Posts: 215
Joined: 29/10/2020 16:42
Location: Cijeli svijet zna da genocidna je.

#292 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by hd2000 »

Hamzza wrote: 25/12/2020 23:22 Pročiščivači se ne kupuju da opslužuju površinu, nego zapreminu. Površina prostorije je nebitan podatak.

U BiH od tržišne ponude provjereno valjaju Philips, Rowenta, Electrolux, Honeywell i Daikin.

Beurer, Levoit, te pogotovo Xiaomi su šupljići, a da ne nabrajam i razne čungelunge po hipermarketima.
Beurer barem ima dugačku garanciju i dobru servisnu podršku, ali je i dalje šupljić.
Najbitnija stavka je raspoloživost i cijena filtera. Ako nema filtera kupiti, onda je prečišćivać beskoristan.

Na znam odakle informacija da su neki brandovi "šupljići". Razumijem da nemaju svi istu kvalitetu izrade, ali prečišćivać nije nešto komplikovano: motor vuče vazduh, filter ga čisti.
hd2000
Posts: 215
Joined: 29/10/2020 16:42
Location: Cijeli svijet zna da genocidna je.

#293 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by hd2000 »

Alkos wrote: 22/12/2020 12:22 Može neka preporuka do 600 KM, pročišćivač za nekih 40ak m2. Vidim ima nekoliko opcija na ekupi.ba, ali mi treba pomoć oko odabira. Naravno, bitna mi je garancija, servis, dostupnost filtera... Xiaomi je mislim najprodavaniji model kod nas i možda najbolji odabir?

U tom cjenovnom rangu imaju i Levoit, Beurer, Philips...
Tek sam nabavio pročišćivaće i daću neke početne utiske.

Na cijenu utiče i snaga motora. To možeš vidjeti po modelima istog proizvodžaća, koji se razlikuju samo u snazi motora. Ako je 40m^2 jedna prostorija, onda možda da uzmeš jači. Ako je više soba, možda dva slabija - da ne nosaš naokolo. Korisno je imati i senzor čestica - da imaš predstavu koliko je očišćeno.

Nabavio sam Xiaomi 3H (370KM, ima senzor i jači motor) i Levoit core 300 (240KM, slabiji motor, nema senzor). Prema Xiaomievom senzoru sam mjerio efikasnost Levoit-a. Levoit prilično brzo reducira broj čestica u sobi, iako je slabili i stoji u ćošku.

Helem, nemoj se previše srkletiti. Vidi kakva je dostupnost i cijena filtera. Mislim da je Xiaomi (bilo koji) dobar izbor - ima filtera, svi filteri mogu u sve modele. Mislim da su senzori Xiaomi-a dobri, jer kada otvorim prozor, skoči indikator. Broj koji dobijem bude manje-više u skladu sa izvještajem o zagađenju.

Ako misliš uzimati dva prečišćivaća, drugi može biti i bez senzora. Vremenom ćeš steći osjećaj koliko dugo treba biti uključen.

Helem, ovo su početni utisci - vidjećemo kako će biti za godinu dvije.
Shredder
Posts: 129
Joined: 04/02/2010 01:23
Location: Sarajevo

#294 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Shredder »

Na osnovu ovog što sam vidio čini mi se da ne postoji neka ogromna razlika između Xiaomi Mi Air Purifier 3C i Mi Air Purifier 3H: https://www.mi.com/global/mi-air-purifier-3c

Je li jedina razlika u zapremini koju pokriva?
User avatar
Hamzza
Posts: 154
Joined: 25/11/2011 09:34

#295 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Hamzza »

hd2000 wrote: 26/12/2020 08:30 Najbitnija stavka je raspoloživost i cijena filtera. Ako nema filtera kupiti, onda je prečišćivać beskoristan.

Na znam odakle informacija da su neki brandovi "šupljići". Razumijem da nemaju svi istu kvalitetu izrade, ali prečišćivać nije nešto komplikovano: motor vuče vazduh, filter ga čisti.
Pročitaj moja izlaganja na stranici #10 ove rasprave:
kucni-procistac-zraka-sa-hepa-filterom- ... #p16932765


Tačno je da mehanički prečiščivač nije nešta komplikovano: motor vuče vazduh, filter ga čisti.

Motor vuče vazduh i pri tome može za huči, zvrči, bruji i zviždi različitim jačinama mjerenih u dB, a pogotovo da proizvede jače ili nikad prije čujne zvukove i zvučne oscilacije kad se pohaba i kada ne možeš da se ubijediš sa servisom je li to u granicama normale radi uvažavanja garancije. Motor je ubjedljivo najskuplji dio uređaja i zamjena motora se ne isplati, osim u slučaju emocionalne povezanosti s tim serijskim brojem uređaja.

Filter čisti vazduh, samo je pitanje šta sve iz njega uklanja i koliko učinkovito, te koliku količinu vazduha može da očisti prije nego što bude trajno zasićen (kapacitet filtera). Kapacitet filtera se pretežno krije kao noge kod zmije, jer su proizvodnja i prodaja filtera višestruko unosniji poslovi od proizvodnje i prodaje aparata.

Koliku zapreminu vazduha motor može da protjera u jedinici vremena je glavna odrednica cijene uređaja, i ujedno i podatak koji se najviše krije i lažira u ovom još uvijek mladom tržištu.


Smatram da su trajanje garancije, kao i cijena i dostupnost filtera, jedne od srednje značajnih stavki. Nisu među najznačajnijim.
hd2000
Posts: 215
Joined: 29/10/2020 16:42
Location: Cijeli svijet zna da genocidna je.

#296 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by hd2000 »

Shredder wrote: 26/12/2020 09:15 Na osnovu ovog što sam vidio čini mi se da ne postoji neka ogromna razlika između Xiaomi Mi Air Purifier 3C i Mi Air Purifier 3H: https://www.mi.com/global/mi-air-purifier-3c

Je li jedina razlika u zapremini koju pokriva?
Mislim da da. Razlika je i kako se filter mijenja. 3h ima vratanca sa zadnje strane, dok 3C trebaš skinuti gornji dio:
https://i01.appmifile.com/webfile/globa ... 5-img2.png
Alkos
Posts: 2723
Joined: 08/10/2007 14:12
Location: Sarajevo;Centar

#297 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Alkos »

hd2000 wrote: 26/12/2020 08:53 Tek sam nabavio pročišćivaće i daću neke početne utiske.

Na cijenu utiče i snaga motora. To možeš vidjeti po modelima istog proizvodžaća, koji se razlikuju samo u snazi motora. Ako je 40m^2 jedna prostorija, onda možda da uzmeš jači. Ako je više soba, možda dva slabija - da ne nosaš naokolo. Korisno je imati i senzor čestica - da imaš predstavu koliko je očišćeno.

Nabavio sam Xiaomi 3H (370KM, ima senzor i jači motor) i Levoit core 300 (240KM, slabiji motor, nema senzor). Prema Xiaomievom senzoru sam mjerio efikasnost Levoit-a. Levoit prilično brzo reducira broj čestica u sobi, iako je slabili i stoji u ćošku.

Helem, nemoj se previše srkletiti. Vidi kakva je dostupnost i cijena filtera. Mislim da je Xiaomi (bilo koji) dobar izbor - ima filtera, svi filteri mogu u sve modele. Mislim da su senzori Xiaomi-a dobri, jer kada otvorim prozor, skoči indikator. Broj koji dobijem bude manje-više u skladu sa izvještajem o zagađenju.

Ako misliš uzimati dva prečišćivaća, drugi može biti i bez senzora. Vremenom ćeš steći osjećaj koliko dugo treba biti uključen.

Helem, ovo su početni utisci - vidjećemo kako će biti za godinu dvije.
:thumbup: Hvala ti.

Uzeo sam Xiaomi Mi Pro, bila je solidna cijena na ekupi. Ovih par dana nije toliko zagađeno, pa ne mogu još ocijeniti. Čekam baš kad bude zagađenje i kada otvorim prozor, da vidim kako će se ponašati. Prvi dan mi je senzor bio zakucan na 001, što mi je onako malo nerealno bilo, ali onda se trznuo i sada varira. :)
arhivasvega
Posts: 201
Joined: 27/05/2014 12:50

#298 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by arhivasvega »

laik1981 wrote: 04/12/2020 15:46 Zna li neko gdje kupiti neki univerzalni filter sa aktivnim ugljenom? Nesto poput onih univerzalnih filtera za nape?
Ovako nesto
Image

Izvinjavam se na offu. Da ne otvaram temu bezveze..
https://www.ebay.ca/itm/353186438553
arhivasvega
Posts: 201
Joined: 27/05/2014 12:50

#299 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by arhivasvega »

laik1981 wrote: 04/12/2020 15:46 Zna li neko gdje kupiti neki univerzalni filter sa aktivnim ugljenom? Nesto poput onih univerzalnih filtera za nape?
Ovako nesto
Image

Izvinjavam se na offu. Da ne otvaram temu bezveze..
Ovo

https://www.ebay.ca/itm/353186438553
laik1981
Posts: 12931
Joined: 05/12/2012 13:04

#300 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by laik1981 »

arhivasvega wrote: 26/12/2020 19:52
laik1981 wrote: 04/12/2020 15:46 Zna li neko gdje kupiti neki univerzalni filter sa aktivnim ugljenom? Nesto poput onih univerzalnih filtera za nape?
Ovako nesto
Image

Izvinjavam se na offu. Da ne otvaram temu bezveze..
Ovo

https://www.ebay.ca/itm/353186438553
Aha.. Ima cini mi se sad i u peni-u neki elektroluxov. Dodje oko 12KM kako mi rekose.. Nikako da odem da uzmem.. Konto nesto improvizovati sa klimom da preciscava zrak :D Vec sam napravio hepa filter od onih hepa vreca za usisivace :D Klima ima svoj filter za krupnije cestice i jos ovaj sa aktivnim ugljenom i eto preciscivaca :lol:
Post Reply