Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post Reply
aldm
Posts: 258
Joined: 21/08/2008 22:17

#226 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by aldm »

Jel isto Xiaomi Pro?
nepass1 wrote: 28/01/2020 22:08
aldm wrote: 16/01/2020 11:30 Kupio sam neki dan Xiaomi Pro iz Mobishopa, pa me zanimaju vasa iskustva.

Mi kad smo tek ukljucili, bilo je 450 pm2.5 cestica??!! Kako je bilo kod vas? Hajde, razumijem da sve ulazi u stan htjeli ne htjeli, ali da je gore nego vani, to mi je bas cudno.

Druga stvar je sto se ovo realno moze iskoristiti za samo jednu prostoriju, bez obzira sto je 60 kvadrata (doduse u specifikacijama i stoji prostorija do 6 kvadrata, ali se raja zalete, kontaju stan do 60 kvadrata). Ako otvorim sva vrata, mnogo sporije cisti zrak. Ocisti na npr 50-60, a kad ga premjestim u susjednu prostoriju (vrata otvorena) i uljucim, opet bude preko 100. Kad su zatvorena vrata u prostoriji i on radi, moze do 20-30 ocistiti. Bas se osjeti razlika kad udjem u tu sobu, ko da sam na Trebevicu iz auto izas'o :-D. Koliko je vama minimum na koji je spustio broj cestica? Kod mene jako cesto stoji na 40-60, tesko ide ispod, pogotovo na auto modu

Kad ga iznesem iz prostorije koju je ocistio na 30 pm2.5 na 1 sat i vratim ponovo, opet bude preko 100 u toj prostoriji. Je li to normalno? Kad ga iznesem iz prostorije na 2-3 sata i vratim oko 200 bude u toj prostoriji! To bi mi narusilo ideju da ga nosim iz prostorije u prostorije da se zrak u citavom stanu odrzava koliko toliko cistim :(

Je li ovaj senzor malo ludi ili se meni cini? Npr, u spavacoj sobi je bio citavu noc na nocnom modu. Mi sjedimo par min, zatvorena vrata, pokazuje 30. U po frke skoci na 180 nicim izazvan. Koliko cesto cistite senzor? Desavaju li se i vama ovi cesti skokovi/padovi u mjerenju?

Auto mod jako sporo cisti cestice. Na manuelnom modu radi super i brzo ocisti, mozda za 5-10 min spusti ispod 50.

Isto sam primijetio da kad ga stavim blizu prozora, ko da radi efikasnije. Ima logike da taj novi zagadjeni vazduh sto ulazi kroz dihtung cisti, pa je manji priliv losih cestica nego kad je negdje na drugom kraju sobe postavljen.

Sve u svemu, razlika u zraku je bas ogromna. Super je stvar, ali cini mi se da bi bilo bolje da sam uzeo 2 manja pa da se stave u 2 prostorije. Svakako cu vjerovatno uzimati jos jedan manji. Uredjaji koji mjere broj pm2.5 cestica se mogu kupiti za 30-40 km preko interneta, tako da je opcija i uzeti jedan malo bez displeja i zasebno kupiti mjerac. Svakako je pitanje ukupne efikasnosti, ako se drzi samo u 1 sobi. U 2 glavne prostorije postaviti bi vec bilo nesto.

Hvala :sax:
Ja imam skroz drugacija iskustva, kad ugasim po par dana jer nismo kuci, kad je najvece zagadjenje bilo preko 600 napolju meni je pokazao u stanu 190. I spusti kad je jako zagadjenje do 15. Ako je manje zagadjenje, kao sad npr onda spusti na 1, cak i nocni nacin rada. Mene jebe haustor i ulazna vrata, ne dihtuju najbolje.
User avatar
vivax
Posts: 1004
Joined: 04/07/2011 20:07

#228 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by vivax »

Je li iko uspio povezati telefon sa beurerovim lr 500 ??
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#229 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Gray »

Jesam, zašto? Bilo je dosta jednostavno, samo sam pratio uputstva.
User avatar
vivax
Posts: 1004
Joined: 04/07/2011 20:07

#230 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by vivax »

Gray wrote: 03/02/2020 10:55 Jesam, zašto? Bilo je dosta jednostavno, samo sam pratio uputstva.
Procedura je jednostavna, ali dodjem do dijela kad treba upisati sifru wi-fia i kad upisem nakon par sekundi pokaze poruku da nije uspjelo povezivanje. Ne razumijem sta se desava.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#231 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Gray »

Kod mene nije bilo problema, iskreno ne sjećam se sada ni kako je išla procedure, ali znam da mi je uspjelo iz prve.
User avatar
vivax
Posts: 1004
Joined: 04/07/2011 20:07

#232 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by vivax »

Gray wrote: 03/02/2020 14:11 Kod mene nije bilo problema, iskreno ne sjećam se sada ni kako je išla procedure, ali znam da mi je uspjelo iz prve.
Jedino nisam probao da restartujem ruter ili sifru da promijenim ... Ali hvala u svakom slucaju
Healthy1
Posts: 8
Joined: 18/04/2019 12:45

#233 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Healthy1 »

VladaFBiH wrote: 04/11/2019 12:18
dobar je, fino izgleda ali je preskup - za 4-5x manje novca dobijaš skoro identično sa Xiaomi-jem (istina za manje m2 ali ih kupiš više i rasporediš).

Svojevremeno sam ga mislio kupiti ali me je odbila cijena uređaja a koliko se sjećam ni filteri nisu bili baš povoljni
LUNOS rekuperacijski sistem, prozračuje kuću bez gubitka toplotne energije, radi nečujno (11dB), filtrira vanjska zagađenja G3+F7 filterima (PM2.5), eliminiše vlagu i pruža zaštitu od vlage pomoću automatskih senzora za vlažnost i temperaturu zraka, obezbjeđuju optimalnu koncentraciju kiseonika i CO2 (senzor CO2), ljetni režim rada snižava temperaturu zraka, troši samo 1.4 - 3.3W i još brojni drugi benefiti. "Pročišćivači -Air Purifiers" su marketinški potez raznih kompanija koje se uopšte ne bave unutrašnjim zrakom u objektima (Xiaomi, Zepter, Philips i milion drugih). Oni samo vrte okolni unutrašnji, potrošeni, vlažni i zasićeni zrak i proguravaju ga kroz filtere koji filtriraju čvrste čestice (raznih veličina PM10, PM5 i PM2.5), dok taj "pročišćeni" zrak idalje ostaje sa visokom koncentracijom CO2 i niskom O2, sa visokom koncentracijom relativne vlažnosti, sa visokom koncentracijom VOC, radona i drugih kancerogenih materija. Pored toga da bi "porčišćivači" provrtjeli te čestice kroz filter, potrebno je da neka sila (vjetar ili sl.) pokrene te čestice koje vrlo brzo nakon ulaska u prostoriju padnu na površinu, gdje i ostaju jer ih pročišćivač ne može usisati osim ako ne lebde negdje oko njega. Na sličnom principu vrtenja jednog te istog zraka rade i klime, koje također mogu da imaju jako dobre filtere, ali sa razlikom što je kilma korisna jer taj uvučeni zrak ohladi/ugrije i vrati ga nazad u prostoriju. Idalje ventilacioni ili rekuperacijski sistem u kući/stanu je neophodan, jer da bi smo zadovoljili potreban kvalitet zraka potrebno nam je konstantno i malo prozračivanje koje će to i održavati, a naš boravak u prostoriji učiniti komfornim i zdravim. :thumbup:
Tambure
Posts: 838
Joined: 12/12/2019 16:50

#234 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Tambure »

ne znam, ja bih se ovdje sa Fikretom posavjetovao prvo.
aldm
Posts: 258
Joined: 21/08/2008 22:17

#235 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by aldm »

Pozdrav ekipa. Gdje kupujete filtere za Xiaomi Purifier Pro?
User avatar
Altsa
Posts: 7314
Joined: 19/03/2004 18:31

#236 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Altsa »

Imam namjeru da uzmem Beurer Preciscivac_ovlazivac LW 220.Imali ga neko i kakva su iskustva.

Image
User avatar
nepass1
Posts: 9520
Joined: 06/07/2017 07:35

#237 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by nepass1 »

aldm wrote: 19/06/2020 16:42 Pozdrav ekipa. Gdje kupujete filtere za Xiaomi Purifier Pro?
Jesi li nasao? Javi gdje
Pirija
Posts: 2138
Joined: 07/08/2013 16:37

#238 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Pirija »

svi xiaomi imaju iste filtere bez obzira na model...
User avatar
Radar71
Posts: 7276
Joined: 21/07/2010 15:43

#239 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Radar71 »



jel ovaj mjerač čemu?
Dajdja
Posts: 37
Joined: 23/01/2017 19:50

#240 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Dajdja »

Gorenje ima prociscivac zraka sa HEPA filterom. Mislim da je redovna cijena cca 230 KM, ja sam kupio na akciji za 180. Radi super, jedina mana sto nema na displayu stanje zagadjenja.
Dajdja
Posts: 37
Joined: 23/01/2017 19:50

#241 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Dajdja »

Ako se ne varam rekli su mi da je novi filter 40 KM i da imaju uvijek na stanju.
tomhagen
Posts: 351
Joined: 16/10/2017 14:43

#242 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by tomhagen »

nepass1 wrote: 26/10/2020 12:04
aldm wrote: 19/06/2020 16:42 Pozdrav ekipa. Gdje kupujete filtere za Xiaomi Purifier Pro?
Jesi li nasao? Javi gdje
Ako si u SA, ja sam prije mjesec kupio Xiaomi Pro u Hrasnom firma digital city il tako nekako, našao ih preko pika. Rekli su mi da kod njih ima kupiti i filtre pa probaj. Također sam vidio da je i univerzalno prodavao i uredjaj i filtere. Uglavnom potrazi po piku, vjerujem da ces naci jos koju firmu (ako ti je suhva da uzimas od privatnih lica sa pika).
Dzontra_Volta
Posts: 6457
Joined: 20/01/2011 11:10

#243 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Dzontra_Volta »

tomhagen wrote: 12/11/2020 09:15
nepass1 wrote: 26/10/2020 12:04
aldm wrote: 19/06/2020 16:42 Pozdrav ekipa. Gdje kupujete filtere za Xiaomi Purifier Pro?
Jesi li nasao? Javi gdje
Ako si u SA, ja sam prije mjesec kupio Xiaomi Pro u Hrasnom firma digital city il tako nekako, našao ih preko pika. Rekli su mi da kod njih ima kupiti i filtre pa probaj. Također sam vidio da je i univerzalno prodavao i uredjaj i filtere. Uglavnom potrazi po piku, vjerujem da ces naci jos koju firmu (ako ti je suhva da uzimas od privatnih lica sa pika).
Ima u Genelecu u Mercatoru Lozionicka.
User avatar
Hamzza
Posts: 154
Joined: 25/11/2011 09:34

#245 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Hamzza »

Odlučio sam da doprinesem ovoj temi jer oko pročiščivača zraka generalno postoje velike zablude.
Velika većina ljudi kupuje tržišno smeće i živi u uvjerenju da im ti uređaji nešta doprinose. Doprinose najviše povećanju buke u stanu i povećanju računa el. energije.




Tržište pročiščivača zraka je prilično mlado i vrlo neuređeno (neregulisano i nedstandardizovano) i u svijetu. To znači da postoji jako mnogo lažnjaka, šupljaka, marketinšnkih šarenih jaja i prodaje magle, a u naše malo jadno kokuzno tržište naravno pretežno dolaze takvi proizvodi.


Pročiščivači zraka koji rade na principu mehaničkog filterovanja su u suštini vrlo prosti uređaji, koji se sastoje od kućišta, ventilatora, malo vrlo proste elektronike i seta filtera. Od dodatnih dijelova mogu imati nekoliko senzora (prašina, dim, određeni gasovi), infracrvenu ili WiFi vezu za daljinsko upravljanje i/ili izvještavanje, UV-C svjetlosnu lampu, jonizatora, itd.

Ventilator je ubjedljivo najznačajniji, najskuplji i najbitniji dio uređaja. Od njega zavise mogući protok kao i buka. Nakon toga su vrlo bitni filteri. Sve ostalo je malo bitno.


U suštini, od ove vrste uređaja se očekuje da relativno brzo i relativno tiho vrši protjerivanje zraka kroz sebe, pri čemu treba da iz njega uklanja što više tvrdih čestica i raznih plinova i isparenja. Pri svemu tome, treba da bude što dugotrajniji (da mu ventilator ne "prozvrnda" nakon nekog vremena) i da mu filteri nisu mnogo skupi i da traju relativno dugo. Sve ostalo su usputne funkcije.



Pri odabiru pročiščivača, tri stvari su prvenstveno bitne:

1. Najveći mogući protok zraka, mjeren ISKLJUČIVO u m3/h ili cfm.
2. Vrste i klase filtera u njemu.
3. Nivo buke u različitim režimima rada.


Ostale srednje bitne stvari:
1. Dužina garancije.
2. Servisna podrška.
3. Cijene zamjenskih filtera.
4. Potrošnja el. energije.
5. Postojanje osnovnog / grubog senzora količine prašine u zraku.
6. Mogućnost zaključavanja komandi (zaštita od djece).


Vrlo malo bitne stvari:
1. Daljinsko infracrveno upravljanje.
2. WiFi ili Bluetooth veza za računarsko upravljanje i izvještavanje.
3. Uvezivost sa Aleksama, Houmovima i ostalim pametnjakovićima.
4. Postojanje senzora koji navodno precizno (numerički) mjeri količinu čestica u zraku.
5. Postojanje UV lampe.
6. Postojanje jonizatora.
7. Mogućnost isključivanja svijetlećih lampica.
8. NFC.
9. Boja.



Dodatne napomene:



U VEZI PROPUSNOSTI:

Mnogi proizvođači kriju podatak o maksimalnoj propusnosti (m3/h ili cfm) za svoje uređaje (npr. Beurer), a mnogi ga lažiraju, tj. navode znatno veću vrijednost od stvarne (npr. Xiaomi, Levoit, itd.).
Ovaj parametar ubjedljivo najviše utiče na cijenu uređaja, jer od njega izravno zavise kvalitet, snaga i dizajn turbine ventilatora i njegovog elektromotora. Trenutno u svijetu postoji samo jedna certifikacijska agencija / laboratorija koja se redovno bavi ovjeravanjem propusnosti pročiščivača zraka, a to je američki AHAM.

Spisak AHAM certifikovanih pročiščivača se nalazi ovdje:
https://www.ahamdir.com/room-air-cleaners/
Bilo koji pročiščivač koji nije na ovom spisku je trenutno rizična kupovina, osim ako nađete da ga je certifikovala neka evropska laboratorija.

Britanska Testfakta agencija je jednom odradila test nekoliko uređaja, i ovdje su rezultati:
http://www.testfakta.com/test/major-dif ... -test-new/
http://www.testfakta.com/wp-content/upl ... are-UK.pdf



Zanemarite bilo kakve tvrdnje "pokrivne moći / snage" uređaja izražene u m2 ("za sobu do xx m2") ili u bilo kojoj drugoj mjernoj jedinici osim m3/h ili cfm, jer su besmislene. To je kao da za SD memorijsku karticu piše da u nju može statu "do 5000 video snimaka". Ma nemoj. Koliko je dugačak svaki taj video snimak, koje bitraže?


Misija pročiščivača je slična kao kod kuhinjske nape. Pročiščivač, kada radi, treba "provlačiti" cijeli zrak iz prostorije kroz sebe 3 do 5 puta na sat.
Dakle, ako je zapremina sobe 50 m3, pročiščivač treba kroz sebe propuštati barem 150 m3/h. Međutim, ne želite da taj posao radi uređaj kojem je maksimalna propusnost 150 m3/h, jer bi taj uređaj morao to raditi na svojoj najvećoj brzini, pri kojoj je sigurno prilično bučan, izrazito se haba i troši najviše el. energije. Cilj je koristiti pročiščivača koji pri maks. brzini rada može izmijeniti zrak barem 6-8 puta na sat u namijenjenoj prostoriji. Takvog uređaja onda možete pogoniti na srednjoj ili nižoj brzini rada, čime će on i dalje postići te neke 3-4 izmjene zraka na sat, a pri tome će raditi tiše, habati se manje i trošiti manje el. energije. Dakle, podesan uređaj za sobu zapremine 50 m3 bi trebao imati maksimalnu CERTIFIKOVANU propusnost od barem 300 m3/h, a idealno barem 400 m3/h.

Zaključak: ustanovite zapreminu prostorije, i prema tome tražite odgovarajućeg pročiščivača sa certifikovanom propusnošću. Ako ne znate izmjeriti i izračunati zapreminu prostorije, nemojte onda ni čitati ovaj tekst. Bavite se nečim drugim, znatno prostijim.



U VEZI FILTERA:

HEPA filter (visoko učinkoviti čestično zračni filter) vrlo širok pojam koji se često zloupotrebljava. Sama oznaka HEPA ne znači ništa ako nije praćena oznakom HEPA klase. Naprimjer, HEPA H13.

HEPA filter treba biti klase BAREM "E12" (99,5% filtracija čestica 0,3 ym i većih), a vrlo poželjno da je klase "H13" (99,95% filtracija čestica 0,3 ym i većih).
Kod nekih proizvođača (npr. Beurer, Xiaomi) su za iste uređaje u ponudi HEPA filteri različitih klasa, za različite džepove. U BiH često dođe klasa E11. Pazite šta kupujete.


Ugljični filter treba u sebi zaista sadržavati komadiće ugljena, a ne biti samo presvučen tankim "ugljenonatopljenim premazom". Ovo se najbolje vidi pregledom uživo (ili istražujte fotografije i video snimke po Internetu).

Većina pročiščivača zraka osrednje do vrlo slabo filteruje formaldehide (jedno od najotrovnijih isparenja u uredima i u stanovima), i to im je inače najteži zadatak.
Ugljični filter koji je bogato natrpan ugljenom znatno pomaže u ovome, ali po pravilu najbolje rješenje za formaldehide je kad se u pročiščivaču nalazi i filter koji je namjenski pravljen samo za njih (npr. Rowenta).
Ko se ne boji formaldehida, može zanemariti ovaj dio.


Fabrički navedena razdoblja trajanja filtera su većinom besmislena, osim ako je jasno naveden očekivani broj radnih sati filtera pri tačno određenom protoku zraka ili predodređenoj brzini rada aparata. Naprimjer, Rowenta kaže da im HEPA filter treba trajati 12 mjeseci ako uređaj radi svaki dan po 8h pri najmanjoj brzini rada. To je iole precizan navod. Većina proizvođača samo napiše "trajanje HEPA filtera XX mjeseci ili XXX radnih sati", šta je beskoristan navod.



U VEZI BUKE:

Uređaj će vam brzo dodijati ako je bučan.
Nivo buke se navodi u decibelima i obično u rasponu X-Y, smatrajući da se to odnosi na raspon između najmanje i najveće brzine rada uređaja. Kao za i protok zraka, i za navedenu radnu buku treba vjerovati samo ako je certifikovana ili barem ako je naveden standard po kojem je buka mjerena. Znajte da su decibeli izraženi u logaritamskoj a ne linearnoj skali. To znači da npr. 30 dB nije 50% bučnije od 20 dB, nego je 10 puta bučnije. Samo par decibela razlike može biti razlika između ugodnosti i smetnje.

Buka je glavni razlog zašto korišteni uređaj treba po propusnoj moći biti znatno predimenzionisan u odnosu na zapreminu sobe u kojoj se koristi, da bi se uređaj mogao koristiti pri manjoj brzini rada.




U VEZI SENZORA PRAŠINE I AUTOMATSKIH NAČINA RADA:

Postojanje osnovnog / grubog senzora prašine u ulaznom zraku je poželjna ali ne i ključna osobina. To daje grubu orjentacionu informaciju o stanju zraka u prostoriji, i omogućava uređaju da radi u automatskom režimu podešavanja brzine rada, kada može sam da odreaguje na nagla izrazita zaprljanja zraka u prostoriji (prženje, prđenje, dimljenje, farbanje, ulazak smoga ili dizela izvana itd.).


Neki jeftini uređaji nude i navodno napredne senzore koji navodno očitavaju precizne numeričke vrijednosti količine čestica u zraku. Znajte da namjenski uređaji za brojanje čestica u zraku koštaju par stotina eura da bi valjali. Ne očekujte da takav senzor u pročiščivaču, koji cijeli košta manje nego namjenski kvalitetan brojač čestica, ičemu valja i da daje ikakve smislene rezultate. Postoje pročiščivači zraka sa koliko toliko preciznim senzorima / brojačima čestica u zraku, ali takvi pročiščivači koštaju od cca 700 KM pa naviše, znatno naviše.



U VEZI WIFI / BLUETOOTH VEZA ZA RAČUNARSKO IZVJEŠTAVANJE I UPRAVLJANJE:

Skoro pa potpuno beskorisna dodatna funkcionalnost.
Korisna jedino za udaljeno paljenje uređaja, npr. namalo prije nego što dođete kući.
Isto možete postići i ručnim paljenjem uređaja na max. brzinu rada odmah nakon ulaska u stan. Dok se vi raspremite i operete ruke, uređaj će već izvršiti cijelu jednu izmjenu zraka u prostoriji.

Još jedina moguća korist IoT WiFi-ja ovoj primjeni je: ako pr*eš dok gu*iš, mo*eš bez da ga va*iš reći "Aleksa, klin d ejr kvikli" i Aleksa onda pomoću predodređenog pravila skonta da ti hoćeš da se upali tvoj pametni čistač i to s naglaskom na "kvikli" i onda ga ona upali i to na maks. brzinu da brzo izvuče pr*ež dok nije došao do partnera. Sa običnim čistačem koji nema WiFi IoT, morao bi ga iz*adit i otići do prečiščivača ga da ručno upališ, s operativnim rizikom da ti se u putu s*usti. A da ne pričamo o rasprostiranju pr*eža u međuvremenu, šta dodatno pridonosi s*uštanju.

WiFi IoT funkcija može biti korisna i za prikaz broja čestica u zraku, samo ako se u uređaju zaista i nalazi precizan senzor čestica, tj. ako vam je uređaj koštao kao bolja perilica rublja.



U VEZI UV-C LAMPI:

UV-C svjetlost ubija sva živa bića, uključujući i bakterije. Taj način sterilizacije se dosta koristi u industriji, najviše prehrambenoj i farmaceutskoj.

Međutim, snaga UV-C lampi u velikoj većini kućnih pročiščivača zraka je daleko ispod dovoljne da bi išta značajno pobile. Pri tipičnim protocima zraka i dužinama ventilacijskih kanala u ovim uređajima, bakterije se zadrže prekratko u dometu UV-C lampe da bi bile dovoljno "ispržene" tom svjetlošću. Postoje empirijski ustanovljene potrebne doze zračenja (umnožak snage lampe i vremena izlaganja) za ubistvo različitih vrsta bakterija, i ta doze su znatno veće od onih koje bakterije "prime" ispred UV-C lampi u većini kućnih pročiščivača zraka.

Dakle, UV-C funkcija u njima je više smetnja nego korist, jer troši dodatnu el. energiju, i imate još jedan dio u aparatu koji se može pokvariti, usljed čega aparat može odbiti da se ikako upali.



U VEZI JONIZATORA:

Funkcija koja oslobađa negativno naelektrisane jone u zrak, za koje se čestice prašine lijepe i onda padaju na namještaj i na pod.
To je sva suština. Nema magije. Nije ljekovito, nije ni bajkovito. Ne povećava ni penise ni grudi, ne pomlađuje niti opamećuje.

Teoretski, vi onda tu "oborenu" prašinu samo usisate s poda i s namještaja. Jeste, ali samo na reklami. U praksi, vi po podu prvo prošetate i sjednete na kauč, a sva ta padnuta prašina se opet uskovitla i digne u zrak. Prelili ste iz šupljeg u prazno i nazad opet u šuplje.
Čak i da usisate tu skupljenu prašinu s površina, filteri u velikoj većini usisivača nisu ni blizu dovoljno precizni kao filteri u pročiščivačima, tako da će te čestice samo još više da se uskovitlaju nazad u zrak.

Jonizator ne samo da je beskoristan, nego je i opasan. Naime, nusproizvod jonizacije je ozon. Ozon je izuzetno koristan kada je u stratosferi, ali je vrlo štetan za zdravlje kada je u troposferi, u kojoj je i vaša prostorija. Jonizacijom zraka, vaš pročiščivač zraka vas možda i više truje nego što vas spašava od trovanja.



U VEZI DUŽINE GARANCIJE I SERVISNE PODRŠKE:

Šta ćete kada jednog dana (koji će se kad tad desiti) ventilator pročiščivača "prozvrnda"?
Ako je garancija istekla, pitanje je da li postoji uvoznik dijelova, i da li je proizvođač napustio podršku za taj model.
Ako garancija još uvijek traje, pitanje je koliko ćete se "natezati" s ovlaštenim servisom te marke, možda u nekom jugozapadnom hercegovačkom gradiću, da li se zvrndavi ventilator računa u kvar, jer ventilator i dalje radi i vrti. Znate, buka i doživljaj ritmičnih zvučnih oscilacija su relativni pojmovi ....
Last edited by Hamzza on 13/11/2020 10:07, edited 2 times in total.
User avatar
Hamzza
Posts: 154
Joined: 25/11/2011 09:34

#246 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Hamzza »

Da ne ostane sve na teoriji, ispod je kratki presjek tržišne ponude pročiščivača zraka u BiH.

U BiH su u ponudi najzastupljenije sljedeće marke:
- Beurer
- Xiaomi
- Levoit
- Rowenta
- Tefal
- Zepter
- Daikin
- Dyson

Uporni mogu naći i proizvode od Electroluxa, Philipsa, Honeywella, Fellowesa, Delonghija i Soenhlea.



BEURER:
Kriju podatke o propusnosti za sve modele. Niti jedan model nije certifikovan. Model LR300/310 je testirala britanska Testfakta i ustanovila propusnost od oko 220 m3/h, šta nije mnogo u odnosu na cijenu.
Garancija 3g - jedna od dužih.
Dobra servisna podrška u BiH i rasprostranjena marka.
Prodaju i E11 i H13 filtere za svoje uređaje. Treba paziti pri kupovini.
Cijene filtera osrednje.


XIAOMI:
Navode dosta velike podatke o propusnosti u odnosu na renomiranu konkurenciju slične cijene. Uređaji nisu certifikovani.
Recenzije koje nisu potplaćene su obično dosta loše u skoro svim kriterijima (stvarna propusnost, buka, izdržljivost (kvalitet izrade), moć filterovanja (zadržavanje čestica i plinova u filteru)), te ponašanja prilikom upravljanja uređajima.
Garancija samo 1g.
Prodaju i E11 i H13 filtere za svoje uređaje. Treba paziti pri kupovini.
Cijene filtera osrednje do malo skuplji.
Uređaji su im dobro "nabibereni" raznim "smart" funkcijama, pretežno beskorisnim ili neupotrebljivim zbog nepreciznosti senzora u njima.


LEVOIT:
Izvorno kineska marka sa nominalnim sjedištem u Kaliforniji i francuskim imenom. Nešta slično kao Einhell u svijetu alata, gdje su samo direktor i sekretarica iz države iz koje se proizvođač reklamira.
Primarno tržište im je SAD, gdje su prilično popularni zbog niske cijene.
Trenutno relativno slabo zastupljeni u Evropi, ali kod nas su prisutni.
Servisna podrška nije istražena.
Uređaji su im u početku bili certifikovani od AHAM-a, ali su u međuvremenu izgubili certifikaciju zbog malverzacija koje su provodili i odbijanja poštovanja nekih protokola (donekle slično kao Folcvagenove prevare na dizelu).
Garancija 2 g.
U suštini, uređaji nisu loši za cijene po kojima se nude, ali navedene tvrdnje o propusnosti njihovih modela treba računati kao barem 30% prenapuhane.
Cijene filtera variraju od jeftinih za najslabije modele, do prilično skupih za jače modele. Neki ugljeni filteri (za neke modele) nisu pravi ugljeni filteri.


ROWENTA I TEFAL:
Isti proizvodi pod dvije robne marke, samo različitog izgleda kućišta (ist je vlasnik - SEB GROUPE).
Certifikovani od AHAM-a.
Jasno navode tehničke podatke o uređajima i o trajanju filtera.
Politika desetogodišnjeg pružanja servisne podrške za svaki model.
Garancija 2g.
Dobra servisna podrška u BiH i rasprostranjena marka.
Svi modeli imaju barem grubog senzora prašine u zraku.
Ugljeni filter sa stvarnim komadićima ugljena.
Mogućnost korištenja dodatnog namjenskog filtera za formaldehide.
Cijene filtera osrednje do pojeftine, osim ako se hoće koristiti i namjenski dodatni FD filter. Onda je cijena dupla.


ZEPTER:

Vrlo, vrlo, vrlo skupi proizvodi.
Dalje nije istraživano, ali bi cijena trebala biti neki indikator kvalitete.


DAIKIN:
Vrlo, vrlo, vrlo skupi proizvodi.
Dalje nije istraživano, ali bi cijena trebala biti neki indikator kvalitete.


DYSON:

Dosta skupi proizvodi, ali izuzetno specifičnog futurističko / avantgardnog dizajna.
Nisu AHAM certifikovani.
Generalno imaju dosta malu propusnost u odnosu na cijenu, ali kod Dysona većinu cijene "nosi" izgled a ne funkcionalnost.




PHILIPS, HONEYWELL, ELEXTROLUX, BLUEAIR:
Svi ovi proizvođači su "premium" liga proizvođača pročiščivača zraka i po pravilu imaju odlične (i skupe) uređaje i vrlo dobre i skupe filtere. Upravo iz tog razloga ih je poteško naći u BiH.



ZAKLJUČCI:

- U jeftinoj klasi, Rowenta i Tefal (zavisno od lokalnih cjenovnih ponuda) nude najbolje za uloženi novac.
- U jeftinoj klasi, Beurer nudi najdužu garanciju.
- Bogatijim korisnicima se preporučuju Philips, Honeywell, Electrolux ili Blueair.
- Za truhlo bogate, tu su Daikin i Zepter.
- Za umjetnike, šminkere, šanere i kompleksaše, Dyson je idealan izbor.
Last edited by Hamzza on 13/11/2020 10:08, edited 3 times in total.
User avatar
Hamzza
Posts: 154
Joined: 25/11/2011 09:34

#247 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Hamzza »

Za kraj, bitno je naglasiti sljedeće:

Isto kao što jedna peć ili jedan klimatizator ne mogu grijati ili hladiti više prostorija čak i kad su vrata između prostorija stalno otvorena, tako ni pročiščivač zraka ne može čistiti zrak van sobe u kojoj se nalazi.

Ako želite čistiti zrak u više soba tokom dana, morate ili kupiti više pročiščivača zraka, ili stalno premještati jednog tamo-vamo.
Ključnu ulogu u brzini ponovnog "zaprljanja" očiščene prostorije prašinom i ispravanjima iz vanjskog zraka igra kvalitet zaptivanja vaših prozora i ulaznih vrata. I najbolji prozori propuštaju plinove, ali naravno znatno manje nego loši.
Dzontra_Volta
Posts: 6457
Joined: 20/01/2011 11:10

#248 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Dzontra_Volta »

Hamzza wrote: 12/11/2020 14:42

XIAOMI:
Navode dosta velike podatke o propusnosti u odnosu na renomiranu konkurenciju slične cijene. Uređaji nisu certifikovani.
Recenzije koje nisu potplaćene su obično dosta loše u skoro svim kriterijima (stvarna propusnost, buka, izdržljivost (kvalitet izrade), moć filterovanja (zadržavanje čestica i plinova u filteru)), te ponašanja prilikom upravljanja uređajima.
Garancija samo 1g.
Prodaju i E11 i H13 filtere za svoje uređaje. Treba paziti pri kupovini.
Cijene filtera osrednje do malo skuplji.
Uređaji su im dobro "nabibereni" raznim "smart" funkcijama, pretežno beskorisnim ili neupotrebljivim zbog nepreciznosti senzora u njima.

A vjerovatno i špijuniraju korisnike u korist kineske vlade. :D
User avatar
Hamzza
Posts: 154
Joined: 25/11/2011 09:34

#249 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Hamzza »

Dodatne informacije u vezi uređaja proizvođača Rowenta:


Pročiščivači PU3030 i PU3040 su najjeftiniji u domaćoj ponudi, ali nude izuzetno dobar omjer uloženog i dobivenog od svih Rowentinih uređaja.

Model PU3080 je znatno skuplji, ali je oko 27% jači od PU3030 i PU3040 (oko 27% veći protok zraka - AHAM certifikovanih 352 m3/h naspram AHAM certifikovanih 276 m3/h) i ima WiFi IoT funkcionalnosti. Ovo nije svakome potrebno. On nudi najbolji omjer uloženog i dobivenog za one kojima ova snaga i WiFi zaista trebaju.

Model PU6020 je besmisleno kupiti.
Naime, on košta još više od PU3080, a AHAM certifikovani protok mu je isti kao kod skoro duplo jeftinijih PU3030 i PU3040. Pri tome, on troši znatno više el., energije i bučniji je, te nema WiFi IoT. Nema nikakvu dodatnu niti bolju funkciju od PU3080, osim uslovno rečeno ljepšeg dizajna. Inače, ovo je model starije generacije. Nema smisla kupovati ga, osim ako košta manje i od PU3040.

Uz sve ove uređaje, osim uz PU3030, bude isporučen i namjenski NanoCaptur filter za formaldehide.




Uređaji PU3030 i PU3040 su međusobno identični.
Ovo je ustanovljeno usporedbom zvaničnih tehničkih značajki, kao i detaljnim usporednim izravnim fizičkim pregledom i korištenjem jednog i drugog uređaja nakon što su otpakovani iz fabričkih pakovanja.

Jedina razlika između ova dva modela je u naljepnici oznake modela na njima.

Druga razlika je što uz PU3040 u pakovanju bude isporučen i "Nanocaptur" filter (namjenski filter za formaldehide), dok uz PU3030 ne bude isporučen. Ovaj filter se može bez problema ugraditi u PU3030, a PU3040 će sasvim uredno raditi i bez njega (ovo posljednje je zvanično potvrdila Rowenta nakon slanja pisanog upita).
Drugim riječima, PU3030 "postaje" PU3040 ako mu se ugradi i NanoCaptur filter, a PU3040 "postaje" PU3030 kada radi bez NanoCaptur filtera.

Pošto NanoCaptur filter košta oko 60 KM kad se kupuje odvojeno, a razlika u cijeni između novih PU3030 i PU3040 je obično oko 25-30 KM, zaključak je da se svakako više isplati kupiti PU3040 nego PU3030. Niko vas ne tjera da kasnije kupite zamjenskog Nanocaptur filtera kada vam se prvobitni istroši, a prvog dobijete u suštini u pola cijene uz PU3040. Dakle, NanoCaptur filter nije obavezan pri radu uređaja.


Kat.br. NanoCaptur filtera je XD6082. Njegovo trajanje izrazito ovisi od količini formaldehida u okolini uređaja, te ne postoji zvanični rok trajanja. Ovaj filter prirodno mijenja boju kako se "troši", te je navedeno da se zamjena izvrši onda kada filter dobije određenu boju.


Ukupni zaključak:
Rowenta PU3040 daje najbolji omjer uloženog i dobivenog.
Rowenta PU3080 je preporučena onima kojima treba što veća propusnost (prilično velike prostorije itd.) i/ili WiFi IoT funkcionalnosti.
Last edited by Hamzza on 21/11/2020 10:28, edited 1 time in total.
User avatar
Hamzza
Posts: 154
Joined: 25/11/2011 09:34

#250 Re: Kućni pročistač zraka sa HEPA filterom - gdje kupiti?

Post by Hamzza »

Već prije sam pomenuo da je pročiščavanje formaldehida najteži posao pročiščivača zraka, te da većina to loše do vrlo loše rade.
Rowenta je u tome jedna od najboljih u svijetu, ako se koristi opcionalni Rowentin NanoCaptur filter.

Više detalja o učinkovitosti raznih pročiščivača protiv formaldehida piše ovdje:
https://www.testberichte.de/haushaltsge ... richt.html


Ko se ne boji formaldehida, neka zanemari ovu pod-temu.
Post Reply