Kucni budzet mjesecno/godisnje

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
arslanica
Posts: 292255
Joined: 22/07/2008 07:48
Location: pod stolom :D

#26 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by arslanica »

pratim pa se javim kasnije :D
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#27 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by mirsek »

svjezi_ustipak wrote:
mirsek wrote:Ja sam uvjeren da je forumski kolega mislio ili na 20 KM mjesecno ili na 200 KM godisnje samo je napravio lapsus.


kao ti uspijes na fasungu mjesecno dati 300 km? dje zivis? dje se kupas, dje skoljke skupljas?
Sto, puno ili malo ?
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#28 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by svjezi_ustipak »

mirsek wrote:
svjezi_ustipak wrote:
mirsek wrote:Ja sam uvjeren da je forumski kolega mislio ili na 20 KM mjesecno ili na 200 KM godisnje samo je napravio lapsus.


kao ti uspijes na fasungu mjesecno dati 300 km? dje zivis? dje se kupas, dje skoljke skupljas?
Sto, puno ili malo ?

Malo. Pola mog mjesecnog iznosa za hranu.

Kako ba?! :)
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#29 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by mirsek »

svjezi_ustipak wrote:

Malo. Pola mog mjesecnog iznosa za hranu.

Kako ba?! :)
Nemam pojma vjeruj, cak ni ne stedim, napunim frizider pocetkom mjeseca hranom za oko 200 KM, taman mi bude do pred kraj mjeseca,
ostalo je higijena i sredstva za ciscenje oko 50 KM. Jedino sto dopunim je mlijeko i koja vocka sto me dodje jos oko 50 KM. Doduse pokupim sve kataloge pa dosta kupujem sto je na akciji taj mjesec. :D
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#30 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by svjezi_ustipak »

:oops:
mirsek wrote:
svjezi_ustipak wrote:

Malo. Pola mog mjesecnog iznosa za hranu.

Kako ba?! :)
Nemam pojma vjeruj, cak ni ne stedim, napunim frizider pocetkom mjeseca hranom za oko 200 KM, taman mi bude do pred kraj mjeseca,
ostalo je higijena i sredstva za ciscenje oko 50 KM. Jedino sto dopunim je mlijeko i koja vocka sto me dodje jos oko 50 KM. Doduse pokupim sve kataloge pa dosta kupujem sto je na akciji taj mjesec. :D
Ja vam se divim da tako malo mozete potrositi na hranu. Jedes sam? To je za jednu osobu?
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#31 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by mirsek »

svjezi_ustipak wrote::oops:
mirsek wrote:
svjezi_ustipak wrote:

Malo. Pola mog mjesecnog iznosa za hranu.

Kako ba?! :)
Nemam pojma vjeruj, cak ni ne stedim, napunim frizider pocetkom mjeseca hranom za oko 200 KM, taman mi bude do pred kraj mjeseca,
ostalo je higijena i sredstva za ciscenje oko 50 KM. Jedino sto dopunim je mlijeko i koja vocka sto me dodje jos oko 50 KM. Doduse pokupim sve kataloge pa dosta kupujem sto je na akciji taj mjesec. :D
Ja vam se divim da tako malo mozete potrositi na hranu. Jedes sam? To je za jednu osobu?
Za dvoje je ovih 300 KM. Ali i ja i druga osoba imamo ovih 100-150 KM za kafe i da jedemo vani dok smo na poslu. Ne znam, ako ti nije mrsko napisati sastav tvog fasunga, vjerovatno ima podosta skupljih stvari pa ti zato treba duplo vise love.
probook
Posts: 4591
Joined: 13/10/2013 22:38

#32 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by probook »

Neko kupi rizu za 1,5 KM, a neko za 5 KM. Neko uzima meso za 7 KM, neko za 13 KM. I tako ima masa stvari gdje covjek moze "ustediti" jeduci ko zna sta.
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#33 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by lmo »

a dobro ni ta cijena nije garancija kvalitete.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#34 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by mirsek »

probook wrote:Neko kupi rizu za 1,5 KM, a neko za 5 KM. Neko uzima meso za 7 KM, neko za 13 KM. I tako ima masa stvari gdje covjek moze "ustediti" jeduci ko zna sta.
Ne mora uopste da se neko odrice "markirane" hrane.
Nadje su u korpi jacobs i nescafe, poli salama, milka, pringles, nic nac, haribo, nivea higijena i kozmetika, heinz umaci, maggi corbe,
kvalitetno povrce sa pijace otoka, pileci fileti, riza uncle bens, mulino bianco pecivo, barilla tjestenina, jedino cega nema je junetina i govedina, to kupujem mozda jednom u 2 mjeseca po 1 kg.
Sve to stane u ovih 300 KM mjesecno.
User avatar
decko_sa_kovaca
Posts: 2962
Joined: 09/11/2014 18:28

#35 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by decko_sa_kovaca »

Ja ne znam kako mi uopste zivimo :mrgreen:
https://youtu.be/TXNyXd5dq90
User avatar
nepass1
Posts: 9664
Joined: 06/07/2017 07:35

#36 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by nepass1 »

Pokrijem sve troskove, cigare i gorivo ubise preko 200KM mjesecno.
Ali navikao da se pokrivam koliko sam dug, nekad plata znala biti 400KM nekad 2000KM. nekad patike u deichmanu, nekad jakna u navigare, nekad ljetovanje egipat, nekad neum....
I eto nekako uspijem pored posla jos 200 do 500KM da cvaknem usput ali i to se sjebe uglavnom.

E kad sam dobijao 600KM tad u istom mjesecu otplatim kredit oko 350KM i jos prihodi za preko 900KM veci.
Taj mjesec sam trosio ko lud i nisam uspio, rekao bih nisam znao potrositi sve pare :D
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#37 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by lmo »

kad porastem biću nepass1. :trep1:
User avatar
decko_sa_kovaca
Posts: 2962
Joined: 09/11/2014 18:28

#38 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by decko_sa_kovaca »

Ma kod nas se uglavnom prikriva stanje u kuci kod vecine je sve nesta na neke kredite od mobitela, auta pa do sredjivanja stana/kuce. Slabo ko skupi pa kupi auto. U globalu u ovoj drzavi vecina zivi na ivici siromastva nekih 10-15% ima kesha i 10-15% nema za haseta. Kad vidite da ljudi dizu kredit da kupe auto od 3-4 hiljade il da odu na more mislim da je tu sve jasno
User avatar
nepass1
Posts: 9664
Joined: 06/07/2017 07:35

#39 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by nepass1 »

decko_sa_kovaca wrote:Ma kod nas se uglavnom prikriva stanje u kuci kod vecine je sve nesta na neke kredite od mobitela, auta pa do sredjivanja stana/kuce. Slabo ko skupi pa kupi auto. U globalu u ovoj drzavi vecina zivi na ivici siromastva nekih 10-15% ima kesha i 10-15% nema za haseta. Kad vidite da ljudi dizu kredit da kupe auto od 3-4 hiljade il da odu na more mislim da je tu sve jasno
Pa i zive preko svojih mogucnosti, kredit je ok stvar ako znas sa tim parama, ali dici ga zbog mora ili tv od 50" da bi uzivao u sp je glupost..
Ja zbog ljetovanja ne bih ni minus sa kartice uzeo pa kad more ne bih vidio godinama. Ustvari 4g sam bio bez mora kad je plata bila 430KM, terme mi luksuz bile.
nlt
Posts: 2556
Joined: 18/05/2014 18:02

#40 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by nlt »

ima ljudi koji zarađuju manje, a bolje žive
sve je stvar toga kako ko zna da rasporedi novac
znam lika zarađivao preko hiljade, nigdje ništa nije ostvario, vazda bez para bio
sad radi za manje, oko 600 ja mislim, i opet isto živi, čak i bolje
ljudi sa 5-6 stoja školuju djecu, plaćaju račune, žive eto normala
neko sa dvije hiljade nije u stanju djetetu biciklo uzet'
ma hajde ba
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#41 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by lmo »

a de, živo me zanima kako to dobro živi porodica sa primanjima od 600 KM, koja raspodjela, koja računica? :roll: život bez života.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#42 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by beni-bu-man »

kokain - 1400km
User avatar
nepass1
Posts: 9664
Joined: 06/07/2017 07:35

#43 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by nepass1 »

lmo wrote:a de, živo me zanima kako to dobro živi porodica sa primanjima od 600 KM, koja raspodjela, koja računica? :roll: život bez života.
Evo kako sam ja zivio :D
Legne 580 do 620 zavisi od mjeseca, zeni 100 za njene potrebe higijena i ostalo, 150 racuni, plin se placa i ljeti da se zimi ne bih za glavu fatao. Uvjek bilo viska na racunu. Ostalo hrana, jbg treba bar 150KM. Vise se kuha, pite itd, napolju jesti misaona imenica, kolac napolju ne postoji. Auto samo kad bas zatreba, ostalo pjeske. Na poslu se ne naruci, vec poneses od jucer rucak ili sendvic. Cak se ponekad uspjelo na stranu ostaviti.
Ali nikad nisam nista na rate kupio, nisam bio u minusu, nije mi se znalo koji je datum (stisni se pred platu).

U biti prezivljavanje a ne zivljenje :D
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#44 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by lmo »

pa to sam i rekla, život bez života, samo ti ne da da crkneš fizički.

a ta hrana za 150...5 KM po danu za porodicu, ma hajde...
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#45 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by hadzinicasa »

lmo wrote:pa to sam i rekla, život bez života, samo ti ne da da crkneš fizički.

a ta hrana za 150...5 KM po danu za porodicu, ma hajde...
pa moze. sve zavisi ko je na sta navikao. a covjek se lako na dobro navikne (razmazi), pa onda hajde ko ce tramvajem, de da taksijem sta je to 5-6 KM i sl. red velicine se promijeni i eto.

moze za 5 km rucak: krompirusa i supa od tikve i glavica zelene Salate. ILi Kilo pecenog krompira pobrasnjeno, pa zaliveno jogurtom i zapeceno u rerni. ili uzljevak. ili makaroni s paradajz sosom. jos ustedis da sutra kupis pola kile fasiranog pa zu rizu...

moze, ako se planira i rasporedi. mora.
Last edited by hadzinicasa on 16/07/2018 14:32, edited 1 time in total.
User avatar
TheHound
Posts: 1209
Joined: 12/07/2013 15:26

#46 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by TheHound »

lmo wrote:pa to sam i rekla, život bez života, samo ti ne da da crkneš fizički.

a ta hrana za 150...5 KM po danu za porodicu, ma hajde...
Moze ako jedes samo pitu koju kuhas kod kuce, krompir u pecnici s kojim batkom i mozda jos jedno jelo. Hljeb isto kuhas kod kuce pa za dorucak mazes pastetu onu plavu Ovako ili ponekad koje jaje.
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#47 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by lmo »

a doručak i večera?

rekoh, ne da ti da crkneš, ali to nije vidjelo života i uopšte ne pričam o razmaženosti nego o osnovnim i normalnim potrebama.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#48 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by beni-bu-man »

TheHound wrote:
Moze ako jedes samo pitu koju kuhas kod kuce, krompir u pecnici s kojim batkom i mozda jos jedno jelo. Hljeb isto kuhas kod kuce pa za dorucak mazes pastetu onu plavu Ovako ili ponekad koje jaje.

Joj jesam ja takav dorucak pozelio :mrgreen:
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#49 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by hadzinicasa »

lmo wrote:a doručak i večera?

rekoh, ne da ti da crkneš, ali to nije vidjelo života i uopšte ne pričam o razmaženosti nego o osnovnim i normalnim potrebama.
pa ne znam, nekome je ovo sasvim normalan rucak. sto i jeste ako ga uporedimo s suhim hljebom. cak se nutricionisticki to moze donekle izbalansirati. ne znam zasto je ekonomisanje "to nije vidjelo Zivota"?
makar ja sam iz porodice gdje se oduvijek ekonomisalo, bez obzira koliko imas. neka kultura vrednovanja onoga sto zaradis?
User avatar
decko_sa_kovaca
Posts: 2962
Joined: 09/11/2014 18:28

#50 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by decko_sa_kovaca »

Mozda izgleda ne moguce jesti za 150 al kad te sudbina natjera vjeruj da je moguce i to dvoje ljudi
Post Reply