KUBA-viza

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#1 KUBA-viza

Post by realna do boli »

Kolegica je pozvana na vjencanje na Kubu :D .
Trebala bi ici iz BiH, ima bosanski i hrvatski pasos, prvo za Kanadu , pa onda za Kubu.
Kako je to sve skupa najpametnije izvesti, vezano za vize.
neki
Posts: 6701
Joined: 17/02/2005 07:57

#2 Re: KUBA-viza

Post by neki »

ja koliko znam s bh pasosem ne trebaju vize za kubu
User avatar
Ateista
Posts: 46587
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#3 Re: KUBA-viza

Post by Ateista »

Koliko znam, za kubu nije potrebna viza ni sa BiH pasosom.
User avatar
Koshpa
Posts: 4908
Joined: 20/05/2007 19:59
Location: Sarajevo

#4 Re: KUBA-viza

Post by Koshpa »

bh pasos ne treba vizu za kubu ukoliko ne ostajes duze od 30 dana :thumbup:
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#5 Re: KUBA-viza

Post by realna do boli »

Znam to, ali posto joj netreba viza za Kanadu sa hrvatskim pasosem...sta tada.
Da do Kanade leti sa H pasosem, pa onda iz Kanade do Kube sa bosanskim?'???

Ili jednostavnije pitanje, treba li joj viza za Kubu ako ide sa hrvatskim pasosem.
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3361
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#6 Re: KUBA-viza

Post by Dupli_skalp »

realna do boli wrote:Znam to, ali posto joj netreba viza za Kanadu sa hrvatskim pasosem...sta tada.
Da do Kanade leti sa H pasosem, pa onda iz Kanade do Kube sa bosanskim?'???
pa valjda je to logično.

realna do boli wrote:Ili jednostavnije pitanje, treba li joj viza za Kubu ako ide sa hrvatskim pasosem.
pa neka pita u ambasadi hrvatske, šta je to problem.
neki
Posts: 6701
Joined: 17/02/2005 07:57

#7 Re: KUBA-viza

Post by neki »

S vizama nece imati problema ali mislim da hoce sa letom iz Kanade za Kubu
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#8 Re: KUBA-viza

Post by drndalo »

Mislim da je HR pasosima trebala viza za Cubu, ali ne znam jel se mogla srediti na odredisnom aerodromu, a ne u ambasadi prije puta...

Pravo mjesto za to provjeriti je web strana BH Min. vanskih poslova, kao i HR Min. inostranih poslova...

Imaju spiskovi zemalja bezviznog rezima...
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#9 Re: KUBA-viza

Post by realna do boli »

O.K. mislila sam da neko zna.
Ima jos vremena, raspitati ce se.
Sa kanadskim pasosem su napisali da se viza moze dobiti u avionu ili na aerodromu, za Kubu.
User avatar
davorf
Posts: 11085
Joined: 15/02/2008 15:53
Location: lost in thought and lost in time while the seeds of life and the seeds of change were planted...

#10 Re: KUBA-viza

Post by davorf »

Nisam bas siguran, ali mislim da kada udje u drzavu sa nekim pasosem, mora i da izadje iz nje sa istim, tj. mora pri izlasku da ima podatak o tome kada je usla. :roll: Opet kazem, nisam siguran, ali mislim da tako ide.
lajkujMe
Posts: 12259
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#11 Re: KUBA-viza

Post by lajkujMe »

Ode do Kanade s hrvatskim pasosem izadje iz Kanade s hrvatskim pasosem udje u Kubu s Bosanskim pasosem cista logika xd
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#12 Re: KUBA-viza

Post by drndalo »

Ovako na prvu, mislim da bi moglo da udje/izadje u Kanadu sa HR (tu joj viza kanadska ne treba, ako me pamcenje sluzi), a na ulasku u Kubu, pojavi se sa BH Pasosem...

Kubanci odavno imaju problem sa amerikancima, cijim drzavljanima je zabranjeno da dolaze na Kubu, pa imaju proceduru da ljudima u pasos ne stavljaju nista, izdaju svoj karton na ulasku, koji vracas na izlasku... Vjerujem da se slicno moze dogovoriti sa svakim policajcem na ulasku, tu bi trebali biti flexibilni zbog vaznosti turista za ekonomiju, pa im ne bi trebalo smetati ili biti cudno sto neki imaju 2-3 pasosa, i koriste koji im je povoljniji... Javice se sigurno neko sa vise iskustva.
User avatar
davorf
Posts: 11085
Joined: 15/02/2008 15:53
Location: lost in thought and lost in time while the seeds of life and the seeds of change were planted...

#13 Re: KUBA-viza

Post by davorf »

Sve to stoji ako sa HR pasosem nije potrebno ranije izvaditi vizu za Kubu. Ako jeste, mislim da nece dozvoliti ukrcavanje na avion bez potrebnih papira (posto izlazi sa HR pasosem).
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#14 Re: KUBA-viza

Post by realna do boli »

Da, to me bas zanima, znam ljude koji imaju duple pasose, recimo australski i UK, ali nikada ih nisam pitala da li u toku jednog putovanja mogu pokazati sada jedan, pa drugi.
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#15 Re: KUBA-viza

Post by drndalo »

Mislim da malo previse puses na hladno, s nasim BH putnim iskustvima, gdje je svako znao da nam treba viza za maltene sve... Nisam siguran koliko npr. policajac na aerodromu u Kanadi zna napamet vizni rezim Kube, jer koliko on realno ima godisnje putnika sa HR pasosem, iz Kanade za Kubu, ili Dominikansku republiku, ili Guatemalu...?

Ja znam da za slucaj am. drzavljanke (ali i sa HR i BH pasosima) koja je isla na Kubu, i nije smjela imati u pasosu dokaze da je tamo putovala... Isla je avionom iz amerike za dominikansku rep., pa odatle za kubu, na kubi samo trznula BH pasos... Sve proslo OK, cak je policajcu i rekla da ima pasos s kojim ne smije, a on je pitao treba li joj "tajni" karton, kaze ona imam BH pasos, kaze on nema veze, evo joj karton i za BH pasos, za svaki slucaj...
User avatar
davorf
Posts: 11085
Joined: 15/02/2008 15:53
Location: lost in thought and lost in time while the seeds of life and the seeds of change were planted...

#16 Re: KUBA-viza

Post by davorf »

drndalo wrote:Mislim da malo previse puses na hladno, s nasim BH putnim iskustvima, gdje je svako znao da nam treba viza za maltene sve... Nisam siguran koliko npr. policajac na aerodromu u Kanadi zna napamet vizni rezim Kube, jer koliko on realno ima godisnje putnika sa HR pasosem, iz Kanade za Kubu, ili Dominikansku republiku, ili Guatemalu...?

Ja znam da za slucaj am. drzavljanke (ali i sa HR i BH pasosima) koja je isla na Kubu, i nije smjela imati u pasosu dokaze da je tamo putovala... Isla je avionom iz amerike za dominikansku rep., pa odatle za kubu, na kubi samo trznula BH pasos... Sve proslo OK, cak je policajcu i rekla da ima pasos s kojim ne smije, a on je pitao treba li joj "tajni" karton, kaze ona imam BH pasos, kaze on nema veze, evo joj karton i za BH pasos, za svaki slucaj...
Pa...mogla je to uraditi jer vjerujem da u Dom. Republici nisu tolike kontrole, kao recimo u SAD i Kanadi. A sto se tice toga da carinik ne zna...ima racunar pa provjeri. Nisu to osobe sa 2 razreda osnovne koje samo udaraju pecat u pasos. :-? Mislim da je najbolja solucija da se raspitas treba li viza za Kubu sa HR pasosem. Ako ne treba, jednostavno putujes s tim pasosem i nece biti problema :mrgreen:
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#17 Re: KUBA-viza

Post by drndalo »

Treba HR viza za Kubu, sad sam gledao na njivom web-u...

Ne sumnjam da mogu provjeriti treba li ili ne, ali obicno su svi na izlasku iz svoje zemlje jako "meki", za razliku od ulaska...Izlazis od njih, nisi vise njihov problem, a i imas pasos druge drzave, za koju na Kubi ne treba viza... BH rezim prije sa EU nemoj racunati u to, jer su bili gori nasi na izlasku sa SJJ aerodroma, nego nijemci na ulasku u FRA...

Naravno da sve to treba dodatno provjeriti...
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#18 Re: KUBA-viza

Post by realna do boli »

Po meni je tako i jednostavnije. Neka izvadi vizu za Kubu na HR pasos..manje ce je boliti glava.
Mada joj ja savjetujem da ide drito na Kubu sa BiH pasosem i tamo ostane duze..sta ce u Kanadi u novembru :D
User avatar
davorf
Posts: 11085
Joined: 15/02/2008 15:53
Location: lost in thought and lost in time while the seeds of life and the seeds of change were planted...

#19 Re: KUBA-viza

Post by davorf »

realna do boli wrote:Po meni je tako i jednostavnije. Neka izvadi vizu za Kubu na HR pasos..manje ce je boliti glava.
Mada joj ja savjetujem da ide drito na Kubu sa BiH pasosem i tamo ostane duze..sta ce u Kanadi u novembru :D
Da je zatrpa neki snijeg, pa da ni ne ode na Kubu :lol: :lol: Ma nek' izvadi vizu, mislim da to nije toliki problem, a izbjeci ce mogucnost da joj naprave problem na nekoj od granica :roll:
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#20 Re: KUBA-viza

Post by realna do boli »

Volim svoj BiH pasos..znans da ti treba viza i putuj..manje boli glava, kada moras birati 8-)
User avatar
davorf
Posts: 11085
Joined: 15/02/2008 15:53
Location: lost in thought and lost in time while the seeds of life and the seeds of change were planted...

#21 Re: KUBA-viza

Post by davorf »

realna do boli wrote:Volim svoj BiH pasos..znans da ti treba viza i putuj..manje boli glava, kada moras birati 8-)
Ma...ko ima finansijskih sredstava za putovanja, njemu nije problem da izvadi vizu. Ko nema, djaba mu bezvizni rezim :roll: Nego...odosmo u OT :lol:
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#22 Re: KUBA-viza

Post by realna do boli »

Hvala na savjetima.
Neka vadi vizu i putuje.
svemirska_vjeverica
Posts: 311
Joined: 11/12/2011 22:32
Location: Donji Cevljanovici
Contact:

#23 Re: KUBA-viza

Post by svemirska_vjeverica »

realna do boli wrote:Kolegica je pozvana na vjencanje na Kubu :D .
Trebala bi ici iz BiH, ima bosanski i hrvatski pasos, prvo za Kanadu , pa onda za Kubu.
Kako je to sve skupa najpametnije izvesti, vezano za vize.
najpametniji je da ostane kod kuce tj. da ne ode na vjencanje.

Hrvatskoj je potrebna viza za Kubu, BiH ne.

http://en.wikipedia.org/wiki/Visa_requi ... n_citizens

http://en.wikipedia.org/wiki/Visa_requi ... a_citizens

Najednostavnije bi bilo izvaditi tranzitnu vizu za Kanadau, sa BiH paosem.

http://gocanada.about.com/od/canadatrav ... canada.htm

To mjenjanje pasosa zaboravi, nije to kao u filmovima...
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#24 Re: KUBA-viza

Post by TDK-90 »

Code: Select all

* Hrvatski državljani, koji namjeravaju turistički putovati na Kubu, trebaju turističku vizu koja se izdaje u obliku tzv. „turističke karte“ (ne postoji posebni obrazac zahtjeva), s rokom valjanosti 30 dana od dana ulaska, i može se produžiti u Republici Kubi za daljih 30 dana (u nadležnom uredu za strance ili policijskoj postaji). Turistička karta može se pribaviti i kod turističke agencije koju je za to ovlastilo Veleposlanstvo Republike Kube i koja organizira putovanje. Za izdavanje turističke karte (turističke vize) u kubanskoj diplomatskoj misiji/konzularnom uredu potrebno je: putovnica ili preslika putovnice (stranice s osobnim podatcima), koja je valjana još najmanje 6 mjeseci od dana predviđenog ulaska i potvrda o rezervaciji leta (povratnog) ili povratna zrakoplovna karta. Naplaćuje se pristojba od 22 €. Turističke karte izdaju se odmah i nije potrebna osobna nazočnost . Turističku kartu moguće je zatražiti i poštom, ali je postupak dugotrajniji
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#25 Re: KUBA-viza

Post by ljubav_aha »

lajkujMe wrote:Ode do Kanade s hrvatskim pasosem izadje iz Kanade s hrvatskim pasosem udje u Kubu s Bosanskim pasosem cista logika xd
a sto ako pokusaju provjeriti u sistemu :D also so :!: NE :!:
Post Reply