Kruzni tok

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
vjeshalica
Posts: 17216
Joined: 31/03/2019 14:56

#826 Re: Kruzni tok

Post by vjeshalica »

koje boga ti?
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#827 Re: Kruzni tok

Post by nemezis »

Naslovnica wrote:
nemezis wrote:
Naslovnica wrote:Zakon je očito nedorečen i trebaće se mijenjati i uskladiti sa zakonima u razvijenim državama tipa Njemačke. Siguran sam da je zakonodavac tamo jasno naznačio sve moguće situacije, kao što sam siguran da tamo zakonski nije dozvoljeno voziti kružnim tokom onako kako neko želi, nego kako zakon kaže.
Jesi li ti procitao njemački StVO (zakon o saobraćaju)? Po pisanju se može zaključiti da nisi. Dakle, ako se i u Njemačkoj može voziti vanjskom bez obzira na koji izlaz izlaziš može li se to koristiti kao argument da ipak nije problem voziti samo vanjskom? Ipak je Njemačka razvijena država.
Nisam pročitao njemački zakon, vidim da ti jesi.
Ako je istina da se u Njemačkoj može vanjskom voziti cijeli krug bez obzira na broj izlaza, onda jbga.
:roll:
Znači ovako:
Ako je u Njemačkoj onako kako ti misliš da treba da bude onda mi treba da se ugledamo na njih jer je Njemačka razvijena.
Ako u Njemačkoj nije onako kako si ti zamislio da treba da bude onda ne treba da se ugledamo na njih.

Iz ovoga slijedi da Njemačka uopšte nije bitna, kak ni njena razvijenost. Argument razvijenosti vrijedi samo kada potvrđuje tvoj stav a kada potvrđuje tuđi stav tada nije bitno to što je Njemačka razvijena.

Dakle,mogu li ja sada reći da nije problem voziti u vanjskoj cijeli krug jer je to u Njemačkoj dozvoljeno a jedna razvijena zemlja kao Njemačka sigurno zna kako se reguliše saobraćaj?
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#828 Re: Kruzni tok

Post by nemezis »

ami8 wrote:Vozilo iz vanjske trake dužno je da propusti ono iz unutrašnje kada da pokazivač pravca sa namjerom da izađe.
Odakle ti ovo, molim te? Ovo je vrlo opasno objašnjenje pa bih te molio da ga potkrijepiš valjanim objašnjenjem pozivanjem na odredbe Zakona ili da jasno napišeš da si pogriješio.
ek0
Posts: 462
Joined: 21/06/2009 16:17

#829 Re: Kruzni tok

Post by ek0 »

un1ted wrote: :lol: :lol: :lol: :lol: joj strucnjaka ahhahaahahhahah pa moze biti siroka dvajes metara, opet je to jedna traka :-)
Ne filozofiraj, ovdje većinom pričamo o kružnim tokovima sa dva izlaza jer u njima većina pravi greške. Morao sam reagovati da nebi neko pomislio da je ono pravilan izlazak iz takvog kružnog toka jer se o njima najviše vode diskusije.
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#830 Re: Kruzni tok

Post by Travnički Noćni Šetač »

nemezis wrote:
ami8 wrote:Vozilo iz vanjske trake dužno je da propusti ono iz unutrašnje kada da pokazivač pravca sa namjerom da izađe.
Odakle ti ovo, molim te? Ovo je vrlo opasno objašnjenje pa bih te molio da ga potkrijepiš valjanim objašnjenjem pozivanjem na odredbe Zakona ili da jasno napišeš da si pogriješio.

Naravno da ne može potkrijepiti jer je pogrešno... no nevezano samo za tu izjavu stvarno je šokantno koliko stvari se u ovoj temi pokazalo kao nejasno velikom broju ljudi...
yasaq
Posts: 1584
Joined: 30/07/2006 21:54

#831 Re: Kruzni tok

Post by yasaq »

ami8 wrote:U kružnom toku nema prestrojavanja, kojom trakom uđeš tom i izlaziš. Vozilo iz vanjske trake dužno je da propusti ono iz unutrašnje kada da pokazivač pravca sa namjerom da izađe. Ako je vozilo u unutrašnjoj traci izlazi u lijevu izlaznu a ako je u vanjskoj izlazi u desnu. To ako imaju dvije ulazne i izlazne trake.
E sada, kada bi se uvelo pravilo da desnu traku koriste samo vozila koja izlaze na prvom izlazu a lijevu sva ostala, koja izlaze na drugom,trećem ili četvrtom, onda ne bi postojala mogućnost da dođe do nezgode. Opet auto-škole koriste isključivo desnu traku i još nisam vidio instruktora da je kandidata uveo u unutrašnju.
ovo je tako pogrešno. gdje si ti učio voziti. Majstore ispraviš kružni tok i reci mi da možeš iz lijeve presjeći desnu traku i izletiti na izlaz dok je imaš auto u toj traci. Samo nađi član u ZOBS-u koji ovo kaže što ti tvrdiš i ja te poljubim u guzicu. Zbog takvih kao što si ti limari i CUM imaju posla !
noviclan
Posts: 10956
Joined: 31/10/2013 06:48

#832 Re: Kruzni tok

Post by noviclan »

yasaq wrote:
ami8 wrote:U kružnom toku nema prestrojavanja, kojom trakom uđeš tom i izlaziš. Vozilo iz vanjske trake dužno je da propusti ono iz unutrašnje kada da pokazivač pravca sa namjerom da izađe. Ako je vozilo u unutrašnjoj traci izlazi u lijevu izlaznu a ako je u vanjskoj izlazi u desnu. To ako imaju dvije ulazne i izlazne trake.
E sada, kada bi se uvelo pravilo da desnu traku koriste samo vozila koja izlaze na prvom izlazu a lijevu sva ostala, koja izlaze na drugom,trećem ili četvrtom, onda ne bi postojala mogućnost da dođe do nezgode. Opet auto-škole koriste isključivo desnu traku i još nisam vidio instruktora da je kandidata uveo u unutrašnju.
ovo je tako pogrešno. gdje si ti učio voziti. Majstore ispraviš kružni tok i reci mi da možeš iz lijeve presjeći desnu traku i izletiti na izlaz dok je imaš auto u toj traci. Samo nađi član u ZOBS-u koji ovo kaže što ti tvrdiš i ja te poljubim u guzicu. Zbog takvih kao što si ti limari i CUM imaju posla !
Zasto je duzan vozim se ja unutrasnjom i dao zmigavac a guzva u vanjskoj hocu li stajati u po kruznog ili cu napraviti jos jedan krug i pripremiti se za prestrojavanje u vanjsku i na izlaz
noviclan
Posts: 10956
Joined: 31/10/2013 06:48

#833 Re: Kruzni tok

Post by noviclan »

Unutrasnjom mozes praviti koliko hoces krugova
yasaq
Posts: 1584
Joined: 30/07/2006 21:54

#834 Re: Kruzni tok

Post by yasaq »

noviclan wrote:Unutrasnjom mozes praviti koliko hoces krugova
možeš i vanjskom
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#835 Re: Kruzni tok

Post by Bakir1 »

Ima onaj kanal polski drogi, kako su elegantno rijesili kruzne tokove i prvenstva desne strane i unutrašnje i vanjske trake to je cudo jedno :thumbup:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#837 Re: Kruzni tok

Post by amar1994 »

joj kako ce prigradske seljacine prolijetat pravo :shock: ,katastrofa je ovo :run:
NediM17
Posts: 21682
Joined: 05/11/2009 11:49

#838 Re: Kruzni tok

Post by NediM17 »

amar1994 wrote:joj kako ce prigradske seljacine prolijetat pravo :shock: ,katastrofa je ovo :run:
Vjeruj da mi je to prvo palo na pamet. :bih:
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#839 Re: Kruzni tok

Post by channel10 »

Sreca nisu puno fulali zavrsetak radova. Samo neka 2,5-3 mjeseca :run:
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#840 Re: Kruzni tok

Post by Travnički Noćni Šetač »

amar1994 wrote:joj kako ce prigradske seljacine prolijetat pravo :shock: ,katastrofa je ovo :run:
Izgleda da su skontali taj momenat.... vidi crvene barikade na slici 14.... :lol:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#841 Re: Kruzni tok

Post by amar1994 »

Travnički Noćni Šetač wrote:
amar1994 wrote:joj kako ce prigradske seljacine prolijetat pravo :shock: ,katastrofa je ovo :run:
Izgleda da su skontali taj momenat.... vidi crvene barikade na slici 14.... :lol:
vidio sam,prolazio danas :D
User avatar
B6Redhell
Posts: 5911
Joined: 25/12/2010 04:56

#842 Re: Kruzni tok

Post by B6Redhell »

Kakva je raskrsnica bila, ovo je super uradjeno...
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#843 Re: Kruzni tok

Post by channel10 »

Umjesto crvene barikade su trebali salit metar debeo zid od betona i da su svi rahat. Bog zna koliko ce nesreca biti na tom dijelu dok narod skuzi da ne moze pravo...
noviclan
Posts: 10956
Joined: 31/10/2013 06:48

#844 Re: Kruzni tok

Post by noviclan »

Travnički Noćni Šetač wrote:
amar1994 wrote:joj kako ce prigradske seljacine prolijetat pravo :shock: ,katastrofa je ovo :run:
Izgleda da su skontali taj momenat.... vidi crvene barikade na slici 14.... :lol:
:thumbup: tu hladno trebaju betonsku barijeru staviti i fluorescentni smjer kretanja
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#845 Re: Kruzni tok

Post by Travnički Noćni Šetač »

Probao danas novi kružni tok... i odmah problem... biće snimak ali koliko ima zalihe snimaka biće za mjesec objavljen.... uglavnom idem u koloni iz Vogošće i hoću na autoput na Jošanicu... dolazim na kružni tok, Astra ispred mene se uključuje u unutrašnju ( vanjska vodi prema Semizovcu logično ) i krećemo unutra Astra dolazi do momenta kad je okrenuta prema mostu za autoput i staje skroz u unutrašnjoj traci da propusti sve koji dolaze od Semizovca, iako uredno svi ti imaju znak izlazak na put sa pravom prvenstva.... nako što je Astra sve propustila lagano kreće i izlazi iz kružnog toka prema autoputu... :facepalm:
NediM17
Posts: 21682
Joined: 05/11/2009 11:49

#846 Re: Kruzni tok

Post by NediM17 »

Pa dolaze mu sa desne strane. :lol:
User avatar
B6Redhell
Posts: 5911
Joined: 25/12/2010 04:56

#847 Re: Kruzni tok

Post by B6Redhell »

Tu je problem do vozaca, mnogi se plaše kruznog, a neki se i ne susrecu cesto... kad je onaj na ilidzi napravljen, pa jos tramvaji presijecaju, ajj belaja... ljudi ginuli.....
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#848 Re: Kruzni tok

Post by bitanga_sa_otesa »

Travnički Noćni Šetač wrote: :facepalm:
takvi degeni se zovu puštaĆi,oni pustaju i koga treba i koga ne treba,jer misle da je to saobracajna kultura ...
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#849 Re: Kruzni tok

Post by Travnički Noćni Šetač »

NediM17 wrote:Pa dolaze mu sa desne strane. :lol:
Pa jest dobro si.... :lol: :lol: :lol:
B6Redhell wrote:Tu je problem do vozaca, mnogi se plaše kruznog, a neki se i ne susrecu cesto... kad je onaj na ilidzi napravljen, pa jos tramvaji presijecaju, ajj belaja... ljudi ginuli.....
Ja namjerno izašao na Vogošću čisto da vidim kako izgleda kruzni tok sad kad je završen... kod nas su kružni tokovi sve nekakvi mali, mrljavi, ovi po Sarajevu a i po Zenici su puno ljepši...
bitanga_sa_otesa wrote:
Travnički Noćni Šetač wrote: :facepalm:
takvi degeni se zovu puštaĆi,oni pustaju i koga treba i koga ne treba,jer misle da je to saobracajna kultura ...
Da slažem se... nije problem pustiti nekoga ali jeste problem kada radi tog puštanja ugrožavaš sve ostale...
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#850 Re: Kruzni tok

Post by bitanga_sa_otesa »

Travnički Noćni Šetač wrote:nije problem pustiti nekoga ali jeste problem kada radi tog puštanja ugrožavaš sve ostale...
meni je problem kad imam pravo prvenstva da pustam nekoga ili ako sam na magistralnoj cesti da stajem i pustam nekog da se ukljucuje s makadama ili sporedne ceste.nek ceka, i ja cekam kad se ukljucujem u saobracaj...
Post Reply