Kruzni tok

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
NediM17
Posts: 21686
Joined: 05/11/2009 11:49

#1526 Re: Kruzni tok

Post by NediM17 »

Ovih vrelih dana sam cesto na ovom kruznom, izlazim iz Vogosce, ulazim u kruzni lijevom trakom u unutrasnju i vec kod izlaza prema Tuzli dajem desni zmigavac da se prestrojim u vanjsku vodeci racuna da neko ne kruzira vanjskom umjesto da izadje prema Tuzli, kao i ovim uletacima iz Tuzle.
User avatar
konektovan
Posts: 40627
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1527 Re: Kruzni tok

Post by konektovan »

Nije niko kriv, obojica u vanjskoj traci.. :mrgreen:
NediM17
Posts: 21686
Joined: 05/11/2009 11:49

#1528 Re: Kruzni tok

Post by NediM17 »

Takoe, obostrana, murija to "najbolje" voli.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32167
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#1529 Re: Kruzni tok

Post by Bobi »

Policija bila na licu mjesta a u clanku pise da u PU nemaju nikakvih saznanja o tome, znaci dogovorili se :D.
User avatar
escobar__
Posts: 8881
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#1530 Re: Kruzni tok

Post by escobar__ »

Pretpostavljam Golf koji je iz unutrašnje poletio ka izlazu, a nije gledao na Audija misleći da ima prednost jer izlazi iz KT.
hd2000
Posts: 215
Joined: 29/10/2020 16:42
Location: Cijeli svijet zna da genocidna je.

#1531 Re: Kruzni tok

Post by hd2000 »

Vjerovatno je ovaj početnik čitao ovu temu i došlo je do čega je došlo.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#1532 Re: Kruzni tok

Post by foxlife »

Svaki kruzni koji ima vise od jedne trake treba da se prerovi unutrasnja i zasade ljubicice
To je za nas najsigurnije i najbolje rješenje
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#1533 Re: Kruzni tok

Post by Van Halen »

escobar__ wrote: 21/08/2021 21:17 Pretpostavljam Golf koji je iz unutrašnje poletio ka izlazu, a nije gledao na Audija misleći da ima prednost jer izlazi iz KT.
E to je ono sto kazem da uvijek ima prednost onaj ko ostaje u kruznom toku,ali nije to fazon jutros ja ovdje oik se zaletio izvana i ulijece u kruzni ko ispaljen iz topa,ko da ce jebem ti bit manje vrijedan ili negdje zakasnit ako stane i saceka sa ulaskom u kruzni
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1534 Re: Kruzni tok

Post by muha_sa »

escobar__ wrote: 21/08/2021 21:17 Pretpostavljam Golf koji je iz unutrašnje poletio ka izlazu, a nije gledao na Audija misleći da ima prednost jer izlazi iz KT.
Iz pravca Semizovca a ispred ovog kružnog ima znak koji upozorava na ukrštanje sa putem sa prvenstvom prolaza

Al kamikaze ulijecu ko mahniti :-)
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#1535 Re: Kruzni tok

Post by mahalas505 »

Bobi wrote: 21/08/2021 20:33 Audi udario golfa, golf je vec bio na izlazu iz kruznogg. Audi kriv :D.
Golfu je trebala jos mrvica, i stvarno bi Audi bio kriv :lol: .
Bobi
Forum administrator
Posts: 32167
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#1536 Re: Kruzni tok

Post by Bobi »

User avatar
Laplace
Posts: 10412
Joined: 19/11/2012 18:37

#1537 Re: Kruzni tok

Post by Laplace »

"Iz Operativnog centra MUP-a Kantona Sarajevo rečeno nam je da nemaju prijavu o ovom događaju, te da se vjerovatno radi samo o materijalnoj šteti." - Da li se ovi zezaju?

Image
User avatar
Laplace
Posts: 10412
Joined: 19/11/2012 18:37

#1538 Re: Kruzni tok

Post by Laplace »

NediM17 wrote: 21/08/2021 20:42 Ovih vrelih dana sam cesto na ovom kruznom, izlazim iz Vogosce, ulazim u kruzni lijevom trakom u unutrasnju i vec kod izlaza prema Tuzli dajem desni zmigavac da se prestrojim u vanjsku vodeci racuna da neko ne kruzira vanjskom umjesto da izadje prema Tuzli, kao i ovim uletacima iz Tuzle.
Na ovom kružnom sam viđao raznorazne situacije.

1. Lik iz pravca Vogošće se prestrojava u desnu traku i ulazi u kružni tok u vanjsku. Logika iz normalnog svemira govori da bi trebao skrenuti ka Tuzli, ali lik nastavlja da kruži. Tehnički, on može i na drugi izlaz vanjskom, ali ovdje radi sasvim nepotrebno prestrojavanje prije kružnog toka. Doduše, vjerovatno u strahu da to prestrojavanje kasnije obavi unutra kružnog toka, a kako ne bi prošao kao vozač ovog golfa.

2. Lik se iz pravca Vogošće ubacuje u unutrašnju traku i odmah(bez prestrojavanja) izlazi ka Tuzli - zašto?!

3. Jedan kružni ranije (onaj kojeg su posljednjeg napravili u Vogošći) žena ispred mene sa nekim malim autom pri kretanju kroz kružni gazi ivičnjak u unutrašnjem krugu - problem sa držanjem pravca/praćenjem krivine kružnog toka. Na sljedećem kružnom (ovaj sa slike)= ulazi u unutrašnju i odmah ide ka Tuzli.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#1539 Re: Kruzni tok

Post by STARx »

Laplace wrote: 22/08/2021 20:45
"Iz Operativnog centra MUP-a Kantona Sarajevo rečeno nam je da nemaju prijavu o ovom događaju, te da se vjerovatno radi samo o materijalnoj šteti." - Da li se ovi zezaju?

Image
Dje onaj delegat sto je tvrdio kako se svaka prijava pise... Hahahhaa kakav debil
noviclan
Posts: 10962
Joined: 31/10/2013 06:48

#1540 Re: Kruzni tok

Post by noviclan »

Oj udario buva svabu brata
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#1541 Re: Kruzni tok

Post by shandrprcSA »

STARx wrote: 23/08/2021 02:09 Dje onaj delegat sto je tvrdio kako se svaka prijava pise... Hahahhaa kakav debil
Eee debilu lazljivi :D nauci razliku izmedju zapisnika SN, sl.zabiljeske, sl.izvjestaja i prijave :D
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#1542 Re: Kruzni tok

Post by STARx »

shandrprcSA wrote: 24/08/2021 06:43
STARx wrote: 23/08/2021 02:09 Dje onaj delegat sto je tvrdio kako se svaka prijava pise... Hahahhaa kakav debil
Eee debilu lazljivi :D nauci razliku izmedju zapisnika SN, sl.zabiljeske, sl.izvjestaja i prijave :D
Gdje si strucnjace, nisam te prepozno..
NediM17
Posts: 21686
Joined: 05/11/2009 11:49

#1543 Re: Kruzni tok

Post by NediM17 »

Laplace wrote: 22/08/2021 20:57
NediM17 wrote: 21/08/2021 20:42 Ovih vrelih dana sam cesto na ovom kruznom, izlazim iz Vogosce, ulazim u kruzni lijevom trakom u unutrasnju i vec kod izlaza prema Tuzli dajem desni zmigavac da se prestrojim u vanjsku vodeci racuna da neko ne kruzira vanjskom umjesto da izadje prema Tuzli, kao i ovim uletacima iz Tuzle.
Na ovom kružnom sam viđao raznorazne situacije.

1. Lik iz pravca Vogošće se prestrojava u desnu traku i ulazi u kružni tok u vanjsku. Logika iz normalnog svemira govori da bi trebao skrenuti ka Tuzli, ali lik nastavlja da kruži. Tehnički, on može i na drugi izlaz vanjskom, ali ovdje radi sasvim nepotrebno prestrojavanje prije kružnog toka. Doduše, vjerovatno u strahu da to prestrojavanje kasnije obavi unutra kružnog toka, a kako ne bi prošao kao vozač ovog golfa.

2. Lik se iz pravca Vogošće ubacuje u unutrašnju traku i odmah(bez prestrojavanja) izlazi ka Tuzli - zašto?!

3. Jedan kružni ranije (onaj kojeg su posljednjeg napravili u Vogošći) žena ispred mene sa nekim malim autom pri kretanju kroz kružni gazi ivičnjak u unutrašnjem krugu - problem sa držanjem pravca/praćenjem krivine kružnog toka. Na sljedećem kružnom (ovaj sa slike)= ulazi u unutrašnju i odmah ide ka Tuzli.
Maloprije, situacija br. 1. :mrgreen:
User avatar
Laplace
Posts: 10412
Joined: 19/11/2012 18:37

#1544 Re: Kruzni tok

Post by Laplace »

Juče na kružnom toku Krivoglavci šok: vozilo auto škole vozi unutrašnjom trakom, i to radi cijeli krug. Umalo da zaboravim da se isključim sa kružnog toka od šoka i vjeverice, a bogami i od iznenađenja.

Edit: Nažalost, taj rijetki astronomski događaj nisam snimio, zatekao me je nespremnog.
Last edited by Laplace on 09/02/2022 17:45, edited 1 time in total.
Dany97
Posts: 238
Joined: 25/06/2017 15:50

#1545 Re: Kruzni tok

Post by Dany97 »

Malo zamrla tema?ajde da osvjezim hehe...Citao sam prosle postove ali nisam mogao uspjeti baas svee i nisam uspjeo naci bas za sebe odgovor,mada....
Nadjoh https://i.ibb.co/PT09MSw/maxresdefault.png ovu sliku pa da postavim pitanje.Kruzni sa dve trake eto,jeli vanjski (skroz desno) prsten samo namjenjen za prvi i drugi izlaz ili mozemo ici i na treci,cetvrti izlaz i kruziti dok smo u vanjskom prstenu,a da li je unutrasnji i za prvi i drugi i treci i cetvrti izlaz?
Evo recimo da se vozim unutrasnjim prstenom i namjeravam izaci na drugi izlaz sa slike,a iza mene neko koristi vanjski prsten i namjerava produziti i izaci na treci izlaz,ja ako iz unutrasnje trake krenem skrecati na drugi izlaz,a on nastavlja dalje kruziti vanjskom trakom dolazi do sudara i ko je onda tu kriv?Pretpostavljam da sam ja jelda jer pravilo desne strane?ali ako bi ja bio kriv zasto i on nebi bio ako je vanjska traka samo za prvi i drugi izlaz?a ne za cijeli kruzni?
Ili koji bi bio savjet? koristiti vanjsku traku za iskljucivanje u prvi i drugi izlaz,ne iskljucivati se u drugi izlaz koristeci unutrasnju traku? ili ako se vec iskljucujem u drugi/treci izlaz iz unutrasnje trake da uvjek desno pogledam jeli ima neko pored mene u vanjskoj traci ko je odlucio da kruzi?
Evo i ovaj primjer https://imgur.com/8XRKyZa
User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#1546 Re: Kruzni tok

Post by liaar »

Odoh po kokice :kakoste:
User avatar
darius_maximus
Posts: 3252
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#1547 Re: Kruzni tok

Post by darius_maximus »

Dany97 wrote: 08/02/2022 23:00 Malo zamrla tema?ajde da osvjezim hehe...Citao sam prosle postove ali nisam mogao uspjeti baas svee i nisam uspjeo naci bas za sebe odgovor,mada....
Nadjoh https://i.ibb.co/PT09MSw/maxresdefault.png ovu sliku pa da postavim pitanje.Kruzni sa dve trake eto,jeli vanjski (skroz desno) prsten samo namjenjen za prvi i drugi izlaz ili mozemo ici i na treci,cetvrti izlaz i kruziti dok smo u vanjskom prstenu,a da li je unutrasnji i za prvi i drugi i treci i cetvrti izlaz?
Evo recimo da se vozim unutrasnjim prstenom i namjeravam izaci na drugi izlaz sa slike,a iza mene neko koristi vanjski prsten i namjerava produziti i izaci na treci izlaz,ja ako iz unutrasnje trake krenem skrecati na drugi izlaz,a on nastavlja dalje kruziti vanjskom trakom dolazi do sudara i ko je onda tu kriv?Pretpostavljam da sam ja jelda jer pravilo desne strane?ali ako bi ja bio kriv zasto i on nebi bio ako je vanjska traka samo za prvi i drugi izlaz?a ne za cijeli kruzni?
Ili koji bi bio savjet? koristiti vanjsku traku za iskljucivanje u prvi i drugi izlaz,ne iskljucivati se u drugi izlaz koristeci unutrasnju traku? ili ako se vec iskljucujem u drugi/treci izlaz iz unutrasnje trake da uvjek desno pogledam jeli ima neko pored mene u vanjskoj traci ko je odlucio da kruzi?
Evo i ovaj primjer https://imgur.com/8XRKyZa
Ovisi od signalizacije.
Općenito, da.
Vanjska traka je za prvi i drugi izlaz, unutrašnji je za drugi, treći, četvrti, itd.

Ako ti iz unutrašnje trake misliš izaći na drugi izlaz, ne smiješ to učiniti dok se neko kreće vanjskom trakom.
Međutim, ovaj vanjskom trakom isto tako ne bi smio ići vanjskom, ako će koristiti treći izlaz.
U savršenom svijetu, ako obojica uđete na isti ulaz, ti bi znao da će on izaći maksimalno na drugom izlazu i mogao bi se slobodno isključiti i ti na drugom izlazu.

Pošto je teško dokazati na kojem je on ulazu ušao u kružni, ispast će da si ti kriv.
Zato kod nas većina i vozi samo vanjskom, jer se ne uzdaju u vještine i poštenje ostalih vozača.
laik1981
Posts: 13008
Joined: 05/12/2012 13:04

#1548 Re: Kruzni tok

Post by laik1981 »

Najbolje rjesenje bi bilo postaviti kamere u svaki kruzni tok sa vise traka..
yasaq
Posts: 1584
Joined: 30/07/2006 21:54

#1549 Re: Kruzni tok

Post by yasaq »

darius_maximus wrote: 09/02/2022 09:00
Dany97 wrote: 08/02/2022 23:00 Malo zamrla tema?ajde da osvjezim hehe...Citao sam prosle postove ali nisam mogao uspjeti baas svee i nisam uspjeo naci bas za sebe odgovor,mada....
Nadjoh https://i.ibb.co/PT09MSw/maxresdefault.png ovu sliku pa da postavim pitanje.Kruzni sa dve trake eto,jeli vanjski (skroz desno) prsten samo namjenjen za prvi i drugi izlaz ili mozemo ici i na treci,cetvrti izlaz i kruziti dok smo u vanjskom prstenu,a da li je unutrasnji i za prvi i drugi i treci i cetvrti izlaz?
Evo recimo da se vozim unutrasnjim prstenom i namjeravam izaci na drugi izlaz sa slike,a iza mene neko koristi vanjski prsten i namjerava produziti i izaci na treci izlaz,ja ako iz unutrasnje trake krenem skrecati na drugi izlaz,a on nastavlja dalje kruziti vanjskom trakom dolazi do sudara i ko je onda tu kriv?Pretpostavljam da sam ja jelda jer pravilo desne strane?ali ako bi ja bio kriv zasto i on nebi bio ako je vanjska traka samo za prvi i drugi izlaz?a ne za cijeli kruzni?
Ili koji bi bio savjet? koristiti vanjsku traku za iskljucivanje u prvi i drugi izlaz,ne iskljucivati se u drugi izlaz koristeci unutrasnju traku? ili ako se vec iskljucujem u drugi/treci izlaz iz unutrasnje trake da uvjek desno pogledam jeli ima neko pored mene u vanjskoj traci ko je odlucio da kruzi?
Evo i ovaj primjer https://imgur.com/8XRKyZa
Ovisi od signalizacije.
Općenito, da.
Vanjska traka je za prvi i drugi izlaz, unutrašnji je za drugi, treći, četvrti, itd.

Ako ti iz unutrašnje trake misliš izaći na drugi izlaz, ne smiješ to učiniti dok se neko kreće vanjskom trakom.
Međutim, ovaj vanjskom trakom isto tako ne bi smio ići vanjskom, ako će koristiti treći izlaz.
U savršenom svijetu, ako obojica uđete na isti ulaz, ti bi znao da će on izaći maksimalno na drugom izlazu i mogao bi se slobodno isključiti i ti na drugom izlazu.

Pošto je teško dokazati na kojem je on ulazu ušao u kružni, ispast će da si ti kriv.
Zato kod nas većina i vozi samo vanjskom, jer se ne uzdaju u vještine i poštenje ostalih vozača.
nigdje u ZOBS-u ne piše da ovaj iz vanjske mora izaći na prvom , drugi ili trećem izlazu. U suštitni dozvoljeno mu je da kruži do beskonačnosti i ima prednost na ovoga iz unutrašnje trake. Malo je kružnih označeno horizontalnim znakovima, ali je teško dokazati ako nije kamerama pokriveno da li se iko pridržavao znakova.

Da li je to u redu, nije.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3252
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#1550 Re: Kruzni tok

Post by darius_maximus »

yasaq wrote: 09/02/2022 09:07
darius_maximus wrote: 09/02/2022 09:00

Ovisi od signalizacije.
Općenito, da.
Vanjska traka je za prvi i drugi izlaz, unutrašnji je za drugi, treći, četvrti, itd.

Ako ti iz unutrašnje trake misliš izaći na drugi izlaz, ne smiješ to učiniti dok se neko kreće vanjskom trakom.
Međutim, ovaj vanjskom trakom isto tako ne bi smio ići vanjskom, ako će koristiti treći izlaz.
U savršenom svijetu, ako obojica uđete na isti ulaz, ti bi znao da će on izaći maksimalno na drugom izlazu i mogao bi se slobodno isključiti i ti na drugom izlazu.

Pošto je teško dokazati na kojem je on ulazu ušao u kružni, ispast će da si ti kriv.
Zato kod nas većina i vozi samo vanjskom, jer se ne uzdaju u vještine i poštenje ostalih vozača.
nigdje u ZOBS-u ne piše da ovaj iz vanjske mora izaći na prvom , drugi ili trećem izlazu. U suštitni dozvoljeno mu je da kruži do beskonačnosti i ima prednost na ovoga iz unutrašnje trake. Malo je kružnih označeno horizontalnim znakovima, ali je teško dokazati ako nije kamerama pokriveno da li se iko pridržavao znakova.

Da li je to u redu, nije.
Da se ne lažemo, većina ovih većih kružnih o kojima mi pričamo ima horizontalnu ili vertikalnu signalizaciju (ili obje).
Nije da čemu koristi...
Post Reply