Krpelj

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
Truba
Posts: 81597
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#51 Re: Krpelj

Post by Truba »

Image
Pocela sezona
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#52 Re: Krpelj

Post by GAU8 »

Sretna okolnost je da krpelji na prostorima Ex-Yu vrlo rijetko prenosilac FSME i borelioze.

Najvaznije je na vrijeme uociti ubod i krpelja ukloniti neinvazivno.
Kartice za uklanjanje krpelja su najprakticnije. Potrebno je laganom silom polako vuci krpelja prema vani, dok sam ne popusti svoja klijesta.

Svako nasilno uklanjanje ili masiranje hemikalijama moze dovesti do toga da krpelj ispljune dio sadrzaja nazad u mjesto uboda i tako se obicno prenose infekcije.

Zatim pratiti razvija li se koncentricno crvenilo oko mjesta uboda, sto je najpouzdaniji simptom borelioze.

Sto se prije uoci (ne cekati da prodje 24h ili vise ako se pojavi crveni krug) i tretira odgovarajucom terapijom, to je bolja sansa uspjesno lijecenje.
Gli invincibili
Posts: 401
Joined: 08/02/2021 03:27
Location: Europa

#53 Re: Krpelj

Post by Gli invincibili »

Zar se nemoze u BiH vakcinisati protiv ove napasti?
statixx
Posts: 8780
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#54 Re: Krpelj

Post by statixx »

Mog malog proslo proljece ugrizao iza uha. Prmjetili smo dok se tusirao, nesto mu smetalo. Odveli ga u Opcu i doktorica nije bila sigurna da li je dobro izvadila, pa nas poslala na klinicki. Gore mu ceprkali i nisu nasli nista, popio antibiotike i to je to. Nije bilo simptoma, ali dijete se napatilo, kopali mu pincetama.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#55 Re: Krpelj

Post by nikeze »

Čitao sam da neko koristi Wartners sprej za uklanjanje - smrzavanje bradavica koji našprica i smrzne krpelja. Time se dezinfikuje jer temperatura je toliko niska da umrtvi mikroorganizme koji on možda nosi. Nakon toga se izvuče pincetom. Sprječava se da krpelj povrati mikroorganizme u krvotok.
User avatar
fortaleza
Posts: 5585
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#56 Re: Krpelj

Post by fortaleza »

GAU8 wrote: 30/04/2021 11:18 Sretna okolnost je da krpelji na prostorima Ex-Yu vrlo rijetko prenosilac FSME i borelioze.

Najvaznije je na vrijeme uociti ubod i krpelja ukloniti neinvazivno.
Kartice za uklanjanje krpelja su najprakticnije. Potrebno je laganom silom polako vuci krpelja prema vani, dok sam ne popusti svoja klijesta.

Svako nasilno uklanjanje ili masiranje hemikalijama moze dovesti do toga da krpelj ispljune dio sadrzaja nazad u mjesto uboda i tako se obicno prenose infekcije.

Zatim pratiti razvija li se koncentricno crvenilo oko mjesta uboda, sto je najpouzdaniji simptom borelioze.

Sto se prije uoci (ne cekati da prodje 24h ili vise ako se pojavi crveni krug) i tretira odgovarajucom terapijom, to je bolja sansa uspjesno lijecenje.
U 20tak % slučajeva se crveni krugovi uopće ne pojave kao simptom kod zaraženih ljudi tako da to nije baš pouzdano.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#57 Re: Krpelj

Post by GAU8 »

fortaleza wrote: 15/05/2021 09:01
GAU8 wrote: 30/04/2021 11:18 Sretna okolnost je da krpelji na prostorima Ex-Yu vrlo rijetko prenosilac FSME i borelioze.

Najvaznije je na vrijeme uociti ubod i krpelja ukloniti neinvazivno.
Kartice za uklanjanje krpelja su najprakticnije. Potrebno je laganom silom polako vuci krpelja prema vani, dok sam ne popusti svoja klijesta.

Svako nasilno uklanjanje ili masiranje hemikalijama moze dovesti do toga da krpelj ispljune dio sadrzaja nazad u mjesto uboda i tako se obicno prenose infekcije.

Zatim pratiti razvija li se koncentricno crvenilo oko mjesta uboda, sto je najpouzdaniji simptom borelioze.

Sto se prije uoci (ne cekati da prodje 24h ili vise ako se pojavi crveni krug) i tretira odgovarajucom terapijom, to je bolja sansa uspjesno lijecenje.
U 20tak % slučajeva se crveni krugovi uopće ne pojave kao simptom kod zaraženih ljudi tako da to nije baš pouzdano.
Ako cemo tako, nista nije 100% pouzdano
User avatar
fortaleza
Posts: 5585
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#58 Re: Krpelj

Post by fortaleza »

GAU8 wrote: 15/05/2021 09:33
fortaleza wrote: 15/05/2021 09:01
GAU8 wrote: 30/04/2021 11:18 Sretna okolnost je da krpelji na prostorima Ex-Yu vrlo rijetko prenosilac FSME i borelioze.

Najvaznije je na vrijeme uociti ubod i krpelja ukloniti neinvazivno.
Kartice za uklanjanje krpelja su najprakticnije. Potrebno je laganom silom polako vuci krpelja prema vani, dok sam ne popusti svoja klijesta.

Svako nasilno uklanjanje ili masiranje hemikalijama moze dovesti do toga da krpelj ispljune dio sadrzaja nazad u mjesto uboda i tako se obicno prenose infekcije.

Zatim pratiti razvija li se koncentricno crvenilo oko mjesta uboda, sto je najpouzdaniji simptom borelioze.

Sto se prije uoci (ne cekati da prodje 24h ili vise ako se pojavi crveni krug) i tretira odgovarajucom terapijom, to je bolja sansa uspjesno lijecenje.
U 20tak % slučajeva se crveni krugovi uopće ne pojave kao simptom kod zaraženih ljudi tako da to nije baš pouzdano.
Ako cemo tako, nista nije 100% pouzdano
Pa nije. U Švedskoj je kako sam čitao postala praksa preventivno tura antibiotika za ubod i do 21 dan

Tako sam i ja prošle godine doksiciklinom.
User avatar
Truba
Posts: 81597
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#59 Re: Krpelj

Post by Truba »

Prvo imas da su ih 4% zarazenih
Onda da je u bih mala vjerojatnoca da se zarazis
Onda ako te i zarazen ubode onda imas 80% sansi da ti bude vidljiva indikacija

Bas moras biti peh
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7409
Joined: 16/01/2007 23:38

#60 Re: Krpelj

Post by banjaluka078 »

fortaleza wrote: 15/05/2021 10:59 Pa nije. U Švedskoj je kako sam čitao postala praksa preventivno tura antibiotika za ubod i do 21 dan

Tako sam i ja prošle godine doksiciklinom.
I u BL na infektivnoj klinici je to protokol, ako se dobro sjećam dvije ture Sumameda.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#61 Re: Krpelj

Post by GAU8 »

banjaluka078 wrote: 15/05/2021 11:44
fortaleza wrote: 15/05/2021 10:59 Pa nije. U Švedskoj je kako sam čitao postala praksa preventivno tura antibiotika za ubod i do 21 dan

Tako sam i ja prošle godine doksiciklinom.
I u BL na infektivnoj klinici je to protokol, ako se dobro sjećam dvije ture Sumameda.
Sreca, pa je rasprostranjenost borelioze za BiH slaba... FSME takodjer, s tim da se za FSME moze preventivno vakcinisati...

Medjutim logikom preventivnog antibiotika bih ja, s obzirom gdje trenutno zivim i hobijima kojim se bavim u slobodno vrijeme u prirodi, bio konstantno na antibioticima :D

Barem jednom sedmicno vadim krpelja...
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#62 Re: Krpelj

Post by Brus Lee »

GAU8 wrote: 15/05/2021 11:56
banjaluka078 wrote: 15/05/2021 11:44
fortaleza wrote: 15/05/2021 10:59 Pa nije. U Švedskoj je kako sam čitao postala praksa preventivno tura antibiotika za ubod i do 21 dan

Tako sam i ja prošle godine doksiciklinom.
I u BL na infektivnoj klinici je to protokol, ako se dobro sjećam dvije ture Sumameda.
Sreca, pa je rasprostranjenost borelioze za BiH slaba... FSME takodjer, s tim da se za FSME moze preventivno vakcinisati...

Medjutim logikom preventivnog antibiotika bih ja, s obzirom gdje trenutno zivim i hobijima kojim se bavim u slobodno vrijeme u prirodi, bio konstantno na antibioticima :D

Barem jednom sedmicno vadim krpelja...
Kupi autan ili slicno sredstvo 😉
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5614
Joined: 04/08/2020 19:22

#63 Re: Krpelj

Post by -Chesterfield- »

Jutros me mama zovnula da provjerim - vidim šta je u pitanju kod nje na koži iza koljena. Morao sam mobitelom uslikati i zumirati, jer je previše malo.

Image

Image

I ja sam prvo mislio da je ben.
Obzirom da prvi put u životu vidim krpelja, a živim na selu :D zanima me koja je ovo sorta?
Ja sam to nekako pincetom izvadio, ali nisam siguran da li je šta ostalo - glava, nožica..?

Image

Da li tražiti od doktora antibiotike pa uključiti preventivno?
User avatar
fortaleza
Posts: 5585
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#64 Re: Krpelj

Post by fortaleza »

Obavezno preventivno uključiti antibiotike kroz 21 dan, pogotovo ako ti se ovi ubodi ne događaju često.

Takva je praksa i u EU, samo još kod nas nije jer ni ne priznaju postojanje borelije.

Prati mjesto uboda, ako se pojave koncentrični krugovi, krpelj je zaražen borelijom.
splinter
Posts: 7416
Joined: 08/10/2011 12:28

#65 Re: Krpelj

Post by splinter »

-Chesterfield- wrote: 28/05/2022 11:32 Jutros me mama zovnula da provjerim - vidim šta je u pitanju kod nje na koži iza koljena. Morao sam mobitelom uslikati i zumirati, jer je previše malo.

Spoiler
Show
img][/img]

Image
/spoiler]
I ja sam prvo mislio da je ben.
Obzirom da prvi put u životu vidim krpelja, a živim na selu :D zanima me koja je ovo sorta?
Ja sam to nekako pincetom izvadio, ali nisam siguran da li je šta ostalo - glava, nožica..?

Image

Da li tražiti od doktora antibiotike pa uključiti preventivno?
Vjerovatno Ixodes Ricinus, mlada ženka.
Teško će ti doktori dati antibiotik tek tako.
Koliko je dugo bio zakačen, jel manje od 24h?
Prati narednih dana mjesto uboda.
Proguglaj malo Erythema Migrans, ako se pojavi onda pravac DR.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5614
Joined: 04/08/2020 19:22

#66 Re: Krpelj

Post by -Chesterfield- »

splinter wrote: 28/05/2022 18:00
-Chesterfield- wrote: 28/05/2022 11:32 Jutros me mama zovnula da provjerim - vidim šta je u pitanju kod nje na koži iza koljena. Morao sam mobitelom uslikati i zumirati, jer je previše malo.

Spoiler
Show
img][/img]

Image
/spoiler]
I ja sam prvo mislio da je ben.
Obzirom da prvi put u životu vidim krpelja, a živim na selu :D zanima me koja je ovo sorta?
Ja sam to nekako pincetom izvadio, ali nisam siguran da li je šta ostalo - glava, nožica..?

Image

Da li tražiti od doktora antibiotike pa uključiti preventivno?
Vjerovatno Ixodes Ricinus, mlada ženka.
Teško će ti doktori dati antibiotik tek tako.
Koliko je dugo bio zakačen, jel manje od 24h?
Prati narednih dana mjesto uboda.
Proguglaj malo Erythema Migrans, ako se pojavi onda pravac DR.
Mislim da je manje od 24 sata? Nadam se da nije ništa ostalo od njega u koži.
Golim okom je teško i vidjeti šta je u pitanju jer je baš sitno.
Image
splinter
Posts: 7416
Joined: 08/10/2011 12:28

#67 Re: Krpelj

Post by splinter »

-Chesterfield- wrote: 28/05/2022 18:28
splinter wrote: 28/05/2022 18:00

Vjerovatno Ixodes Ricinus, mlada ženka.
Teško će ti doktori dati antibiotik tek tako.
Koliko je dugo bio zakačen, jel manje od 24h?
Prati narednih dana mjesto uboda.
Proguglaj malo Erythema Migrans, ako se pojavi onda pravac DR.
Mislim da je manje od 24 sata? Nadam se da nije ništa ostalo od njega u koži.
Golim okom je teško i vidjeti šta je u pitanju jer je baš sitno.
Image
Nije toliki problem jel ostalo šta ili nije, nego je li bio inficiran krpelja.
Lajmska bolest je nešto što želiš izbjeći u svakom smislu.
Velika je prevalenca krpelja u zadnje vrijeme sa B. Burdogferi Senso Lato, ide čak i do 35% pa i više.
Kako, god. Sretno.
User avatar
fortaleza
Posts: 5585
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#68 Re: Krpelj

Post by fortaleza »

splinter wrote: 28/05/2022 18:00
-Chesterfield- wrote: 28/05/2022 11:32 Jutros me mama zovnula da provjerim - vidim šta je u pitanju kod nje na koži iza koljena. Morao sam mobitelom uslikati i zumirati, jer je previše malo.

Spoiler
Show
img][/img]

Image
/spoiler]
I ja sam prvo mislio da je ben.
Obzirom da prvi put u životu vidim krpelja, a živim na selu :D zanima me koja je ovo sorta?
Ja sam to nekako pincetom izvadio, ali nisam siguran da li je šta ostalo - glava, nožica..?

Image

Da li tražiti od doktora antibiotike pa uključiti preventivno?
Vjerovatno Ixodes Ricinus, mlada ženka.
Teško će ti doktori dati antibiotik tek tako.
Koliko je dugo bio zakačen, jel manje od 24h?
Prati narednih dana mjesto uboda.
Proguglaj malo Erythema Migrans, ako se pojavi onda pravac DR.
Ne mora značiti da ako nema Erythema Migrans da krpelj nije zaražen, u oko 20% slučajeva nije uopće bilo crvenila na koži.

Mene kad je ubo dobio sam preventivno antibiotik. Praksa u EU je 21 dan doksiciklin pa nek autor vidi šta će.
splinter
Posts: 7416
Joined: 08/10/2011 12:28

#69 Re: Krpelj

Post by splinter »

fortaleza wrote: 28/05/2022 22:10
splinter wrote: 28/05/2022 18:00

Vjerovatno Ixodes Ricinus, mlada ženka.
Teško će ti doktori dati antibiotik tek tako.
Koliko je dugo bio zakačen, jel manje od 24h?
Prati narednih dana mjesto uboda.
Proguglaj malo Erythema Migrans, ako se pojavi onda pravac DR.
Ne mora značiti da ako nema Erythema Migrans da krpelj nije zaražen, u oko 20% slučajeva nije uopće bilo crvenila na koži.

Mene kad je ubo dobio sam preventivno antibiotik. Praksa u EU je 21 dan doksiciklin pa nek autor vidi šta će.
Nije ovo EU. Neće ni jedan doktor dati tek tako antibiotik bez poz. nalaza na antitjela. Ali ne ELISA već samo Western blot metodom. Nema svrhe davati preventivno antibiotik bez urađenog nalaza.
Zato iz EU i drugih zemalja dolaze kod naše prof. Dautović da ih liječi jer ih tamo unište.
Ima nekih 10-15 % slučajeva kada nema crvenila tačno, ali u ovom dijelu godine i obzirom na soj bakterije, crvenilo se javlja u preko 90%slučajeva.
Doksicilin sam nije dovoljan već ide u kombinaciji sa azitromicinom i terapija traje mnogo duže od 21 dan.
Ali nek prati šta će se dešavati u narednih 7-8 dana pa nek vidi hoće li ići dr ako šta primjeti.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2799
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#70 Re: Krpelj

Post by ovo_malo_duse »

Trazih temu i nadjoh je...Evo da se tuspasim i na ovoj temi nakon sto sam opisao kroz sta sam prosao zadnja tri mjeseca na temi Multiple Scleroza.
Uglavnom sam utrnuo jedno jutro nakon simptoma gripe pocetkom septembra i otkrili su mi upalnu Leziju ili cistu neznam kako da je nazovem u vratnoj kicmi u prsljenu C5 znaci unutra. Da ne duljim ispitali su me na sve zivo i sve je bilo negativno osim Corone i nalaza na Boreliu koji je bio 50/50.
Urade mi LP i juse mi nalaz dosao imam Neuro borelliozu koja je proizvela Transverzalni Myelitis'.

Kad sam imao zakacenog krpelja i dali sam ga pritisnuo (iscijedio mu stomak) ili je sam otpao nemam pojma nikad nisam imao drugih simptoma osim ponekad osjecaj "jeze" a nikad temperaturu. Imao sam slucaj gdje sam imao nagon na wc ( mala nuzda) nakon pregleda urologa, nisam imao nikakve upale mokracnih kanala. Izgleda da se organizam borio sa bakterijom dok mi nije opao imunitet. U nesreci sam imao srecu da je bakterija izavala autoimunu reakciju u kicmi (sto je manje 2 % od svih koji dobiju ovo sranje) a nije na mozgu.
Sad sam 4 sedmice na antibiotiku nakon mjesec dana Stereodia i sve zbog ebenog krpelja...
Za stetu cu znat tek nakon 6 mjeseci dali ce mi ostati permanentno neuroloski problemi tipa da mi obje ruke i desna noga, trnu da u zavisnosti kako sjedim ili spavam izgubim kontrolu nad desnom rukom nekih 5-10 min.

Tako da kad tumarate sumom ili odvedete djecu na izlet ili na vikendicu, obavezno ih pregledajte a i sebe jer krpelj je sranje...Ja sam ga popusio a da nisam nio ni svjestan i to u godinu dana (radio sam MRI 22_ge zbog druge stvari) i nista nije bilo.
laik1981
Posts: 12973
Joined: 05/12/2012 13:04

#71 Re: Krpelj

Post by laik1981 »

Zar se pojavljuju lezije od toga?

I gdje je te copio krpelj?
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2799
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#72 Re: Krpelj

Post by ovo_malo_duse »

laik1981 wrote: 21/11/2023 13:11 Zar se pojavljuju lezije od toga?

I gdje je te copio krpelj?
Da kad upadne u Nervni sistem uzrokuje upalne lezije na mozgu i u kicmi. Vrlo rijetko na kicmi, al eto ja sam bio te srece, glava cista...
Kod mene je ova klasicna upalna lezija, na C4-C5 sa desne strane u mozdini, pricepila mi kontrolu desne ruke, koza stomaka desna noga utrnuta do koljena i malo stopalo, nakon streoida se povukla utrnutost iz noge, jos je ostala utrnutost koze na stomaku i kazem ti odjednom zavisi kako sjedim, lezim ili se okrenem izgubim kontrolu nad desnom rukom odjednom samo visi. I sve je to jos uvjek dobro mogao sam zavrsit sa pelenom bez kontrole za wc i posto je dijafragma u tom dijelu da imam problema sa disanjem, sad fala Bogu toga nije bilo sad samo monitoring i nakon nekih 6 mjeseci cu znati jel ovo ostalo premanento ili nije...

Gdje me copio , to i jest najveca tuga pojma nemam, ni kad, ni gdje, nikakvih simptoma nisam imao. Znam samo da je od nekad od Maja 22 do et recimo Augsta 23.
Oba ljeta sam isao u planinu na imanje, oko kuce u basti , veze nemam.
laik1981
Posts: 12973
Joined: 05/12/2012 13:04

#73 Re: Krpelj

Post by laik1981 »

ovo_malo_duse wrote: 21/11/2023 13:25
laik1981 wrote: 21/11/2023 13:11 Zar se pojavljuju lezije od toga?

I gdje je te copio krpelj?
Da kad upadne u Nervni sistem uzrokuje upalne lezije na mozgu i u kicmi. Vrlo rijetko na kicmi, al eto ja sam bio te srece, glava cista...
Kod mene je ova klasicna upalna lezija, na C4-C5 sa desne strane u mozdini, pricepila mi kontrolu desne ruke, koza stomaka desna noga utrnuta do koljena i malo stopalo, nakon streoida se povukla utrnutost iz noge, jos je ostala utrnutost koze na stomaku i kazem ti odjednom zavisi kako sjedim, lezim ili se okrenem izgubim kontrolu nad desnom rukom odjednom samo visi. I sve je to jos uvjek dobro mogao sam zavrsit sa pelenom bez kontrole za wc i posto je dijafragma u tom dijelu da imam problema sa disanjem, sad fala Bogu toga nije bilo sad samo monitoring i nakon nekih 6 mjeseci cu znati jel ovo ostalo premanento ili nije...

Gdje me copio , to i jest najveca tuga pojma nemam, ni kad, ni gdje, nikakvih simptoma nisam imao. Znam samo da je od nekad od Maja 22 do et recimo Augsta 23.
Oba ljeta sam isao u planinu na imanje, oko kuce u basti , veze nemam.
To stereoidi, to ona pulsna terapija?

Ja sam od jednog veterinara cuo da su gradski krpelji poprilicno opasni, dok ovi sa sela i planina nisu. Zato te pitam da ne znas gdje si ga pokupio.

Cuvaj se. Nadam se da ce sve biti u redu.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2799
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#74 Re: Krpelj

Post by ovo_malo_duse »

laik1981 wrote: 21/11/2023 13:28
ovo_malo_duse wrote: 21/11/2023 13:25
laik1981 wrote: 21/11/2023 13:11 Zar se pojavljuju lezije od toga?

I gdje je te copio krpelj?
Da kad upadne u Nervni sistem uzrokuje upalne lezije na mozgu i u kicmi. Vrlo rijetko na kicmi, al eto ja sam bio te srece, glava cista...
Kod mene je ova klasicna upalna lezija, na C4-C5 sa desne strane u mozdini, pricepila mi kontrolu desne ruke, koza stomaka desna noga utrnuta do koljena i malo stopalo, nakon streoida se povukla utrnutost iz noge, jos je ostala utrnutost koze na stomaku i kazem ti odjednom zavisi kako sjedim, lezim ili se okrenem izgubim kontrolu nad desnom rukom odjednom samo visi. I sve je to jos uvjek dobro mogao sam zavrsit sa pelenom bez kontrole za wc i posto je dijafragma u tom dijelu da imam problema sa disanjem, sad fala Bogu toga nije bilo sad samo monitoring i nakon nekih 6 mjeseci cu znati jel ovo ostalo premanento ili nije...

Gdje me copio , to i jest najveca tuga pojma nemam, ni kad, ni gdje, nikakvih simptoma nisam imao. Znam samo da je od nekad od Maja 22 do et recimo Augsta 23.
Oba ljeta sam isao u planinu na imanje, oko kuce u basti , veze nemam.
To stereoidi, to ona pulsna terapija?

Ja sam od jednog veterinara cuo da su gradski krpelji poprilicno opasni, dok ovi sa sela i planina nisu. Zato te pitam da ne znas gdje si ga pokupio.

Cuvaj se. Nadam se da ce sve biti u redu.
Corticosteroid, neki cortison neznam tacno koji ali prvih 6 dana intravenozno u bolnici odma 1 gram 2 dana pa 0.5 g 2 dana pa onda 0.25 2 dana.. Nakon toga Medrol 8 mg 10 dana pa 4 mg 7 dana . pa 2 mg 5 dana. Nakon toga skidanje 10 dana ko narkoman, prva tri katastrofa puls konstantno 120 , malo vruce malo hladno, znojenje, treses se ko banjaluka. I onda sve malo pomalo vratio sam se u normalu koliko toliko.
Al da mi je ubilo ovu upalu jeste, na pocetku nisam mogao prste savijat da se umijem ili uzet nista manje od flase 1 l u ruku, a da ne govorim o utrnucu kao da ti je neko pukao anesteziju za zub u tijelo ... Al et reagovao sam prilicno dobro na stereoid sve se haman povuklo sad jos ovaj Antibiotik 4 sedmice i onda opet MRI za 3 mjeseca..
Ako ista dobro onda znam da nemam nikakvu drugu autimunu bolest ili virusnu ili bakterijsku bolescinu, nema na sta me sve nisu testirali , Sarkodoze, Lupusi, Vaskulitisi, markeri na tumure, rakove, viruse ove nake razne, sve negativno osim ovog sranja i corone..
splinter
Posts: 7416
Joined: 08/10/2011 12:28

#75 Re: Krpelj

Post by splinter »

ovo_malo_duse wrote: 21/11/2023 13:25
laik1981 wrote: 21/11/2023 13:11 Zar se pojavljuju lezije od toga?

I gdje je te copio krpelj?
Da kad upadne u Nervni sistem uzrokuje upalne lezije na mozgu i u kicmi. Vrlo rijetko na kicmi, al eto ja sam bio te srece, glava cista...
Kod mene je ova klasicna upalna lezija, na C4-C5 sa desne strane u mozdini, pricepila mi kontrolu desne ruke, koza stomaka desna noga utrnuta do koljena i malo stopalo, nakon streoida se povukla utrnutost iz noge, jos je ostala utrnutost koze na stomaku i kazem ti odjednom zavisi kako sjedim, lezim ili se okrenem izgubim kontrolu nad desnom rukom odjednom samo visi. I sve je to jos uvjek dobro mogao sam zavrsit sa pelenom bez kontrole za wc i posto je dijafragma u tom dijelu da imam problema sa disanjem, sad fala Bogu toga nije bilo sad samo monitoring i nakon nekih 6 mjeseci cu znati jel ovo ostalo premanento ili nije...

Gdje me copio , to i jest najveca tuga pojma nemam, ni kad, ni gdje, nikakvih simptoma nisam imao. Znam samo da je od nekad od Maja 22 do et recimo Augsta 23.
Oba ljeta sam isao u planinu na imanje, oko kuce u basti , veze nemam.
Da te utješim, nećeš se nikad izliječiti :-D
Nauči se živjeti s tim. Bit će dobrh perioda, kao i onih manje dobrih, nažalost.
Ujeo te krpelj zaražen sa Borrelia Garinii koja izaziva neuroboreliozu. Probaj uraditi još i EMNG pa da vidiš kolika je šteta do sada.
Antibiotik će uraditi svoje, ali je to mač s dvije oštrice, kako djeluje na ove spirohete, oštećuje ih ili ubija, one automatski ispuštaju toxin koji oštećujue mijelinsku ovojnicu nerva i izaziva demijelinizirajuću polineuropatiju.
Ako nisi uočio patognomoničan (tipičan) simptom, tzv Erythema migrans ( crveni krug ) na mjestu uboda, a 65 % ljudi ga ne uoči, nemoj se zamarati time kada i gdje se desio ujed, jer može proći godina ili godina i po do pojave simptoma na perifernom ili 2 godine do promjena na CNS sistemu.
Da li si primao u terapiji Triax intravenetno ?
Sve u svemu jedna od napodmuklijih bolesti koje si mogao zakačiti i to obično ljudi pokupe na glup način. Umrijeti nećeš, osim ako nisi peh da bakterije direktno uđu u srčano tkivo, ali će ti život biti drastično promijenjen. Mogući su problemi i sa srcem, brzo umaranje, pojačano znojenje, počet ćeš zaboravljat, učestale migrene i loša koncentracija, dok je lokomotorni sistem već svakako najebao. Smanji slatko, ugljene hidrate, tjesteninu i izlaganje suncu. Nemoj pretjerivati sa fizičkom aktivnosti. Koliko se sjećam bolovao si i Covid, a ove dvije bolesti u kombinaciji su jako loš tandem, bez obzira na vremenski okvir.
Na kraju, puno sreće u ovoj borbi i da na kraju istraješ te saniraš to sve koliko je moguće.
Post Reply